■lil Komt thans de beslissende aanval op Madrid? Godsdienstvrijheid in Mexico? 1.7.0.3.1 Feestelijke ontruiming der fabrieken van de General Motors Het nieuws van heden TAXI NOODIG? De conferentie in Den Haag De revolutie in Honduras DE BAROMETER MUZIEK, VLAGGEN EN VAANDELS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: M ffi §P% 1® jf% 1 R lf% A IglfP ZESTIG5TE JAARGANG No. 2040S Aan meer dan 10.000 personen zou amnestie worden verleend De katholieken blijven sceptisch gestemd Militaire actie op groote schaal verwacht Belangrijke vorderingen der recht- schen in Oostelijke richting aan het Madrileensche front Nieuwe veroveringen in de provincie Malaga Faupel brengt Hitier ver slag uit Het Weer ANTHRACIET-EIERKOLEN DE SPAARNESTAD" Heropening van de kerken? Studentenrelletjes in Venezuela Alle Oslo-staten zullen experts afvaardigen Mislukte aanval op een goud transport Intusschen bedraagt de schade ongeveer 160 millioen dollar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Maandag wordt het werk hervat ÉMÉi NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT voor Haarlem en Agentschappen per 1 1 ,B W W W mededeelingen 50 een,; Idem Pp pag. één 65 een» week 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM,- TELEFOON 13866 p« regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen v«,or post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In katholieke kringen staat men nog zeer sceptisch tegenover deze aange kondigde maatregelen en verwacht men nog geen gouden bergen. Reeds zoo vaak werd aangekondigd, dat de Kerkvervol ging in Mexico een einde zou nemen en werden de Katholieken in hun verwach tingen teleurgesteld. Wellicht, dat ook thans de regeering politieke gevangenen in vrijheid stelt, doch dat de haat tegen de Katholieken straks weer in alle felheid losbarst. Het Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla is met groote plechtigheden gehouden. Per luchtpost ontvingen wij de eerste foto's van dit heerlijk gebeuren, wat de geheele Katholieke wereld door middel van de radio heeft meegeleefd. Onze foto toont de geestelijke en wereldlijke autoriteiten, die in de kathedraal van Manilla bij de begroeting van den Kardinaal-Legaat tegenwoordig waren. Onder de aanwezigen: Mgr. J. Aerts M.S.C. (x); Mgr. W. Panis M-S.C. (xx) en Mgr. C. Jurgens C.I.C-M. (xxx) MADRID, 12 Febr. (Havas). De regeeringsartillerie houdt de stellin gen der rechtschen aan de verschil lende Madrileensche fronten voort durend onder vuur. Gisteren tegen den avond verminderde de intensiteit van het bombardement. rechtsche luchtstrijdkrachten twee regeerings- vliegtuigen neergeschoten. Verscheidene avondbladen bespreken den val van Malaga en eischen een algemeerje mobilisa tie. „Alleen deze", aldus schrijft „El Syndica- lista", ,zal onontkoombaar naar de overwinning leiden". De Heraldo de Madrid stelt bovendien den eisch, dat eenheid gebracht wordt in het opper bevel, daar eenheid dringend en volstrekt nood zakelijk is. Ahora eischt, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de verantwoordelijkheid voor „de vlucht uit Malaga". Het blad schrijft: „De vlucht van Malaga zal niet de vlucht beteekenen van het volksleger. Het zal een ervaring voor ons zijn, die ons in staat zal stellen de definitieve overwinning te behalen". De Daily Telegraph meldt uit Berlijn, dat de Duitsche zaakgelastigde bij het bewind van Franco, generaal Faupel, in de Duitsche hoofd stad is teruggekeerd en rijkskanselier Hitier on middellijk na zjjn aankomst een bezoek heeft gebracht. Hij zou zich optimistisch hebben uitgelaten over den toestand in Spanje en voorspeld heb ben, dat de beslissing in de naaste toekomst zal S VERWACHTING: Meest matige wind uit Noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen of sneeuw- H buien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 765.2 te Kuopio in Finland 1= i= Laagste barometerstand 729.7 I te Reykjavik |j S Zon op v.m. 7.23 onder n.m. 5.06 uur. Licht op n.m. 5.36. Maan op v.m. 7.24 H onder n.m. 7.05. Eerste kwartier 18 Febr. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiuiii^ DE ALLERBESTE 1.40 per H.L. FRIESCHE "VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14164 JJ vallen ten gunste der rechtschen. Men zegt, dat de verovering van Malaga 30.000 man der rechtsche strijdkrachten heeft vrijgemaakt voor het beleg van Madrid. In Duitsche militaire kringen gelooft men, dat Madrid binnen vier weken zal vallen. MEXICO CITY, 12 Febr. President Car denas zou, zooals reeds eerder door ons naar berichten van Reuter werd gemeld, van oordeel zijn, dat thans de tijd gekomen is om een einde te maken aan den gods dienststrijd in Mexico. Verwacht wordt, dat amnestie zal worden ver leend aan meer dan 10.000 personen, die door militaire rechtbanken veroordeeld werden, en die zich thans in de gevangenis bevinden en weldra in vrijheid worden gesteld. De President verklaarde verder, dat de geest van vredelievendheid waarmede de Mexicaansche regeering bezield is, vraagt om de politieke ge vangenen vrij te laten en hun de ontnomen bur gerrechten weer terug te schenken. De Kardinaal-Legaat Z. Eminentie D. Dougherty per auto op weg naar de kathedraal van Manilla. Naast Z. Eminentie de Aartsbisschop van Manilla. De foto werd per luchtpost naar Nederland overgebracht Verder deelt Havas nog mede: De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat hij een agent van politie uit zijn functie ontheven heeft, daar deze zonder bevelschrift binnengedrongen was in een huis, waar een H. Mis werd ge celebreerd en daarbij een katholiek had ge dood. Tevens is de chef van den agent van politie uit zijn functies ontheven. De beide politie mannen zullen voor het gerecht moeten ver schijnen. De gouverneur van Orizaba heeft een beroep op de bevolking gedaan kalm te blijven. 20 fabrieken namens alle arbeiders, aangesloten bij den bond of niet, in de 49 overige fabrieken alleen namens de leden van den bond. 4. demobilisatie van de nationale garde zal worden verzocht, alleen een klein contingent zal onder de wapenen worden gehouden om op alles voorbereid te zijn. 5. De General Motors zullen alle arbeiders zon der discriminatie weer in dienst nemen en met ingang van 15 Februari worden de ioonen met vijf procent verhoogd; deze verhooging beteekent voor de maatschappij een jaarlijksche uitgave van 25 millioen dollar. De General Motors deelen mede, dat 135.000 arbeiders Maandagmorgen het werk zullen her vatten. Vijf en twintig duizend arbeiders zullen dan Donderdag a.s., wanneer alles in de werk plaatsen weer marcheert, aan het werk gaan. Men raamt de verliezen, die de onderne ming in de 42 dagen staking geleden heeft, op 160 millioen dollar. Hooggeplaatste regeeringsambtenaren hebben gisteravond uiting gegeven aan hun groote vol doening over het bereiken van een overeenstem ming in het conflict bij de General Motors. De voorzitter van de American Federation of Labour, William Green, is minder tevreden over den uitslag. Hij heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de overeenstemming een nederlaag voor de arbeiders beteekent. BOGOTA, 12 Febr. (Havas). Volgens van de grens van Venezuela ontvangen berichten, heb ben zich te Caracas ernstige relletjes voorge daan, waarbij gevochten is door politie en stu denten, die zich in het universiteitsgebouw had den verschanst. Er zouden talrijke dooden en gewonden zijn gevallen. De politie zou in de universiteit eenige wapenen hebben gevonden en tal vanarrestaties hebben verricht onder personen, die van een communistische organi satie lid waren. BEL OP ALS VOORHEEN Van alle z.g. Oslo-staten is thans de toezegging ontvangen, dat zij experts naar de a.s. hier te lande te houden conferentie zullen afvaardigen. Naar wij vernemen zal de con ferentie niet vóór 1 Maart bij eenkomen. MANAGUA, 12 Febr. (Reuter). Zooals reeds gemeld werd, is in Honduras een revolutie uit gebroken. De revolutionnaire generaals Mendoza en Al- mendarez zijn te zamen met vooraanstaande po litici te Tegucigalpa gearresteerd, na oorlogs materiaal te hebben verborgen en plannen te hebben gesmeed voor de verwoesting van de loodsen op het vliegveld. Aan de Atlantische zeekust heeft de re volutionnaire generaal José d'Avila nabij Progreso een personentrein aangevallen en tot ontsporing gebracht. Hij heeft getracht zich meester te maken van een bedrag van 50.000 dollar bestemd voor uitbetaling van loonen aan de arbeiders van de United Fruit Company. Hij werd evenwel door de regeeringstroepen teruggedreven en vluchtte in de bergen. In de hoofdstad heeft men meer en meer den indruk, dat een militaire actie op groote schaal wordt voorbereid. Alle militietroepen staan gereed tot de actie over te gaan. De regeeringstroepen hebben een hevigen aanval van de rechtschen in het Wester park afgeslagen. De strijd duurde anderhalf Uur en de verliezen waren zeer aanzienlijk. Door bemiddeling van 't Fransche persagent schap Havas bereikten ons de volgende mede- deelingen, welke wij echter geheel voor de ver antwoordelijkheid van dit bureau laten: De toestand op religieus gebied is gecompli ceerd geworden, doordat de autoriteiten talrijke kerken hebben doen sluiten, die de katholieke menigte heropend had. Vijftigduizend katholie ken te Crizaba hebben echter het weer open stellen der kerken doorgedreven. Zij luidden de klokken en brachten voetzoekers tot ontplof fing onder de oogen van de federale troepen, die niet tusschenbeide kwamen. De geloovige me nigte hield vervolgens een betooging voor het raadhuis, waar de gouverneur in conferentie was met den garnizoenscommandant. De gou verneur ontving een delegatie der betoogers en verklaarde tegenover hen, dat de heropening der kerkgebouwen niet van hem afhing, maar van de centrale regeering en in het bijzonder van het ministerie van financiën, dat de ge sloten kerken onder zijn hoede heeft. Te Villa de Rio Blanco, bij Veracruz, hebben de katho lieken met geweld den troepen, die de door hen heropende kerken weer wilden sluiten, belet dit voornemen ten uitvoer te leggen. Militaire actie op groote schaal tegen Madrid verwacht; rechtsche vorderingen ten Zuid- Oosten van Madrid; nieuwe veroveringen in de provincie Malaga. Geruchten over een herstel van godsdienstvrij heid in Mexico; katholieke kringen staan zeer sceptisch tegenover deze mededeelingen. Onlusten in Honduras; de regeering arresteert generaals in verband met pogingen tot revo lutie. De fabrieken der General Motors ontruimd; het werk wordt Maandag hervat. Dr. J. P. Fockema Andreae heeft ontslag aan gevraagd als Commissaris der Koningin in Gro ningen. Alle Oslo-staten zullen experts afvaardigen naar de conferentie te Den Haag. Wet tegen prijsopdrijving niet meer toepasselijk op den broodprijs. Ir. de Kok en Schmidt Crans veilig op het vliegveld Tjililitan (N.I.) geland. Vermoedelijk een der daders gearresteerd van den overval op een postauto te Den Haag. De pleger van eenige kerk-inbraken te Prin- cenhage aangehouden. De uit Alkmaar verdwenen H.B.S.-er terecht; hij verbleef bij een vriend in Zuid-Frankrijk. O Stand op Vrijdag 1 uur n-m.: 755.9 Vorige stand: 754.8 Vliegtuigen der rechtschen hebben gister avond om 8 uur een vlucht boven de stad ge blaakt. *Zij wierpen geen bommen neer. 'Een optocht van jongemannen en meisjes is bisteren door de straten van Madrid getrokken. £ij droegen spreuken mede, waarin militaire dienstplicht werd geëischt, teneinde den strijd feller te kunnen voeren. De beide tegenstanders liggen hier zeer dicht bij elkaar en zonder voorbereiding van artillerie kingen de rechtschen midden in den nacht over tot den aanval. Zij wierpen tallooze handgra naten dp de stellingen der regeeringstroepen. C*e regeeringstroepen weken evenwel geen duim ®h tegen den ochtend was de rust weergekeerd, hoorde slechts nog nu en dan een schot vailen. FLINT, 12 Febr. (Havas). De stakers hebben de door hen bezette bedrijven van de General Motors ,pe verdedigingsraad van Madrid meldt, dat v(landelijke aanvallen zijn afgeslagen en de te8eeringsstrijdkrachten hebben in het Wester- bark hun positie door de inneming van ver scheidene loopgraven van den vijand aanzien- 1Jk kunnen verbeteren. fht Salamanca is medegedeeld, dat de recht- fche strijdkrachten aan het Madrileensche front olangrijke vorderingen hebben gemaakt in Oos- Üke richting. Zij zijn de Jarama overgestoken hebben hun tegenstanders uit hun stellingen erdreven. De Zuidelijke legers hebben den opmarsch Voortgezet in de provincie Malaga, waarbij he dorpen Coin, Alofama, Munda, Aluarin e' Grande en Aluarin de la Torre bezetten. Aan het front van Motril bij Malaga hebben de tegen 22 uur 30 Greenwich tijd ont ruimd onder luid getoeter van claxons en gegil van fluiten. Zij vormden ver volgens een geweldigen stoet met muziek, vlaggen en vaandels. De directie van de General Motors heeft aangekondigd, dat Maandag a.s. het werk zal worden hervat. De directie van de General Motors en de bond van arbeiders in de automobielindustrie hebben de overeenkomst onderteekend, waardoor een einde komt aan de staking en welke in groote trekken als volgt luidt: 1. de 2000 stakers zullen de drie fabrieken te Flint, welke zij bezet houden, verlaten. 2. De General Motors zullen de gerechtelijke vervolging tegen hen, die hebben deelgenomen Met muziek en kleurigevaandels zijn thans de fabrieken der General Motors na beëindiging der staking ontruimd. In dit verband vormt een beeld van èèn der gevolgen van de stakingswoede vóór eenige dagen een scherpe tegenstelling aan de staking met gekruiste armen, staken. 3. De eischen van den bond inzake een col lectief contract, worden bij een compromis ge regeld, volgens hetwelk de bond voor den tijd van een half jaar zal worden erkend. Alleen de vertegenwoordiger van den bond kan met de directie onderhandelen namens de arbeiders; in De Kardinaal-Legaat op het oogenblik, dat Z. Eminentie den zegen zal geven. Met koorkap, terzijde van het altaar, de Aartsbisschop van Manilla

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1