&ij den vijftienden verjaardag der Pauskroning V Gevaar voor onze havens ONCHITIS Sportvlucht naar Indië geslaagd *De ftarfcauens van i KAMIEL DE STAND WERKER van DR. FOCKEMA ANDREAE GAAT HEEN BRUNETTA LUCIFAX DE MISLUKTE OVERVAL TE DEN HUG VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 ffet afgeloopen jaar vol en zorgen aar is de strijd, welken de Kerk te voeren heeft tegen het moderne heidendom en het communisme Rome, het geestelijk centrum der wereld Hamburg dringt aan op vermin dering der Rijnscheepvaart W Door vallenden muur getroffen Ernstig ongeval te Culemborg Woning ingestort Kind onder puin bedolven Ongeluk of misdaad? Ontslag gevraagd als. commissaris der Koningin in Groningen Ir. de Kok en de heer Schmidt Crans veilig op Tjililitan geland Enthousiast welkom op het vliegveld LEEN ING HELMOND FRAUDE TE DOESBURG Havengelden niet afgedragen G. W. Lovendaal 90 jaar Motie van wantrouwen tegen wethouder Oorzaak te vinden in de onregel matigheden bij het Crisis comité te Venlo Het vuurmaker) met behulp van kogeltjes - een vraagstuk, dat de uitvinders sedert lange tijd bezig hield - is thans op gelost. LUCIFAX wordt onder het bran den niet korter, dus geschikt voor de rokers. LUCIFAX is gemakkelijk te han teren, dus geschikt voor de huisvrouw. LUCIFAX is absoluut reukeloos, dus geschikt voor de damestas. LUCIFAX heeft een klein handig formaat, dus geschikt voor de vestzak. LUCIFAX gloeit niet na, dus absoluut gevaarloos. LUCIFAX is goedkoop en LUCIFAX doet het steeds! LUCIFAX-étuis (éénmaal CA aan te schaffen) vanaf J\J ct. 400 Lucifax reserveko- IA geitjes kosten slechts I V/ct. Overal in den handel verkrijgbaar. Vermoedelijk een der daders gearresteerd Door een lorrie dood gedrukt 43-jarige man het slachtoffer LEENING NIJMEGEN Avontuurlijke H. B. S.-er terecht Hij was bij een vriend in een klein plaatsje in Zuid-Frankrijk Kerkinbreker gepakt De politie slaat een goeden slag Stuurlieden-examen bit i, andaag is het vijftien jaar geleden, dat Paus Pius XI in de St. Pieterskerk te Rome tot Hoofd der Kerk werd gekroond.' jaar hebben wij een heel bijzondere reden 'lt| onzen roemrijk regeerenden Paus met alle ie en toewijding, die in ons is, geluk te 'Ctlschen, wijl hij thans wederom in zooverre ;ltl Zijn ernstige ziekte hersteld is, dat Hij e2en dag niet op het ziekbed behoeft door te tehgen. Hoeveel angstige uren hebben wij de 'atste maanden niet meegemaakt, toen ons lelijks steeds alarmeerender berichten uit 0|be bereikten, die er op schenen te wijzen, de dood niet verre meer was. Zijn krachtige 3tüur, zijn energie, Zijn geestkracht hebben Vr overwonnen. Thans opent het Vaticaan se blad, de „Osservatore Romano" weer met ,E bekende woorden: „La Santita di Nostro ^ore ha ricevuto in private udienze": de ,JUs verleent weer dagelijks audiënties, Hij '6eft het bestuur der Kerk weer geheel op zich bomen. ■bij de sluiting van het Eucharistisch Congres bfanilla klonk zijn stem weer helder door den etber om aan deze afgematte wereld een bood- bap te brengen. Hoe ontroerend klonk zij van Üppen van dezen eerbiedwaardigen grijsaard. I6 bekende Fransche journalist Wladimir ^ftnesson zeide het dezer dagen zoo prachtig! "Op den drempel van den dood ziet Hij de "'"bschheid, waarover Hij waakt, zich uitputten fidele en gevaarlijke twisten. Hij waarschuwt tegen de ketterijen. Hij is bang voor haar ,at zij aan de verschrikkelijkste afdwalingen ten ?0°i wordt. Hij bezweert haar te luisteren naar Woorden, die alleen waarheid bevatten, om .^bg te vinden de eenige wegen, die leiden tot b vrede b'ooit hebben de volken meer behoefte gehad dergelijke lessen te overwegen. Luister, grover handelen ze? Op internationaal gebied Aöt nergens anders over gesproken dan over 'vbliteiten, bedreigingen, en •bewapening. De ^b, omdat hij de mystiek van de bajonetten Efbeerlijkt, de ander omdat hij verplicht is A daartegen te beveiligen. Men durft de leuze verheerlijken: „Liever kanonnen dan boter", j'bder zich hierbij rekenschap te geven, dat '■be beide begrippen even materialistisch zijn. men ziet, wat er op nationaal gebied on- ieder volk leeft, dan is het al niet veel beter. iJiet openbare leven is niets dan een ontzag- vllte klacht, een onmetelijke rekening en J^htwoording. Het materialisme puilt er aan kanten uit. Het verbreekt iedere versper- Het overstroomt alles en verwoest alles..." y ^et afgeloopen jaar heeft den H. Vader vele ^Êen en leed gebracht. Wij herinneren slechts ,3b den verschrikkelijken burgeroorlog, welke j. Spanje is uitgebroken en waarin landge- en geloofsgenooten elkander op afschu- wijze bestrijden. Duizenden priesters en j^'gieuzen zijn vermoord, honderden kerken, /bumenten van schoonheid, zijn verbrand en ^oest en nog steeds duurt de strijd voort. In statistischen vorm toonen de werkzaamheden van den H. Va der in Zijn vijftien-jarig Pontifi caat de volgende bewonderens waardige eerelijst: 38 consistories, 28 encyclieken, 22 Pauselijke be sluiten, 29 motu proprio's, 220 Apostolische constituties, 475 Apostolische brieven, 300 herder lijke schrijvens, 15 homilieën, 6 radio-redevoeringen, 1800 toespra ken tot pelgrims, 30 wetenschap pelijke verhandelingen voor deel nemers aan Internationale Con gressen, 11 concordaten, waaron der het verdrag van Lateranen, en 16 zalig- en heiligverklaringen. Verder zijn onder 't bestuur van Paus Pius XI de stichting van Vaticaanstad en de verbouwing van het zomerverblijf Castel Gan- dolfo tot stand gekomen en zijn verscheidene groote seminaria te Rome en in andere Italiaansche steden gesticht. Tevens is een tweetal groote tentoonstellingen georganiseerd, welke een uitge sproken internationaal karakter hadden. scheiding van de Gouden Roos, die de H. Vader dezer dagen aan de Koningin van Italië heeft willen verleenen is hiervan wel een duidelijk bewijs. Tenslotte, en dit zal den H. Vader wel een groote troost zijn bij Zijn moeilijke taak is tijdens de ziekte van Zijne Heiligheid gebleken, hoe zeer de katholieken den Vader der Chris tenheid liefhebben. Echter niet alleen de ka tholieken, de geheele wereld volgde met span ning het verloop der ziekte. Duidelijk bleek hieruit, hoe Rome nog steeds het geestelijk mid delpunt van deze wereld vormt. De vermindering, die de buiten- landsche handel van Duitschland de laatste jaren heeft ondergaan, en het gebrek aan deviezen in Duitschland, hebben geleid tot een verscherping van den concurrentiestrijd tusschen de zeehavens en de Rijnscheepvaart. In Hamburgsche kringen verklaart men, dat de scheepvaart via de Ne- derlandsche havens per jaar 150 mil- lioen mark aan deviezen kost. Men stelt daarom voor, het vervoer via den Rijn in te perken om het Duit- sche zeeverkeer te doen toenemen. de toestand van de Kerk in Duitschland q rt den H. Vader groote zorg. In de kritieke van zijn ziekte stond Hij er op, de vijf j%che bisschoppen, vertegenwoordigers van Episcopaat, aan Zijn ziekbed te ontvangen hen te troosten en hun richtlijnen te geven. tranen in de oogen aanhoorde Hij de klach- k1* der Kerkvorsten, wien 't zoo moeilijk wordt ''blaakt hun herderlijke taak te vervullen. H. Vader kent de gevaren van het moder- V heidendom en het communisme. Op den t^favbnd van het feest van Christus' Geboor- d 8Prak Hij, uitgestrekt op Zijn ziekbed, on- v bks het verzet van Zijn geneesheer, de we- toe. Welk een ontroering ging er door de y ''oenen luisteraars, toen zij de zwakke, be- tJöe stem hoorden van den Vader der Chris- tlheici. op het einde van zijn rede waren de 'J°rden nauwelijks meer te verstaan. Zijne Hei- tv/eid had te veel van Zijn krachten gevergd, tjj/h 2ijn waarschuwende stem tegen het mo- d^be heidendom en het communisme had over Wereld weerklonken. Zelden werd een aan- (•jjbender Kerstboodschap tot de wereld ge- jh" dan op dien 24sten December 1936. zorgen van den H. Vader. Terwijl Hij Zon- 0 j.l. de deelnemers aan het Eucharistisch Ü^Si'es te Manilla toesprak, terwijl het Lau- br Jesus Christus van het eene uiteinde der L ""b'd naar het andere weerklonk, werd te V°'kou het wereldcongres der godloozen ge lid dv^°oh zullen de poorten der hel de Kerk nooit dq^eldigen. Et portae inferi non praevalebunt d^6rsus earnDe geschiedenis heeft geleerd, h, de Kerk heeft gezegevierd, welke duistere 5clUen men ook tegen Haar ontketende. ^ii y Willen dit artikel niet beëindigen zonder °P eenige lichtpunten te wijzen. Noemen wij hts de groote successen der Pauselijke di- kotpen tot geregelde diplomatieke betrekkin- bissohen het Vaticaan en de Ver. Staten; Ij Concordaat tusschen Joego-Slavië en den u Stoel; verder mogen wij verwachten, dat de m het door generaal Franco veroverde fc^hsche gebied een betere toekomst tegemoet en wijzen wij tenslotte op de uitstekende ehWerking tusschen Kerk en Staat in Italië k de sluiting van het Verdrag van Lateranen, s Juist acht jaar geleden. De hooge onder bij de voorbereidende besprekingen om Donderdag zou achter het huis van de Wed. v. H. in de Prijsschestraat een muur worden omvergehaald. Twee zoons waren met dit werk reeds geruimen tijd bezig, toen de moeder eens ging kijken, hun tegelijk wat drinken brengend. In het korte moment dat zij daar stond, viel onverwachts de twee meter hooge en zware muur omver, waardoor de vrouw onder de brok ken steen geraakte. Terstond bevrijdden de zoons hun moeder. Het bleek, dat zij hoogst ernstige verwondingen had opgeloopen. In bewusteloozen toestand werd zij naar het St. Barbara-Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is zorglijk. Door onverklaarbare oorzaak is te Leem horst bij Venlo de woning van den arbeider J. Egberts grootendeels ingestort. De bewoner werd door het puin aan het hoofd gewond. Zijn drie jarig zoontje werd onder de brokstukken be dolven. De omwonenden slaagden erin den kleine spoedig uit zijn netelige positie te be vrijden. De familie heeft een ander huis be trokken. Daar voor verdere instortingen wordt ge vreesd, zullen ook drie andere woningen, die met het ingestorte huis één blok vormden, wor den ontruimd. Woensdagnacht hebben de marechaussees op den rijksweg onder Swalmen in bewusteloozen toestand gevonden den 41-jarigen loonslager L. v. L. uit Roermond. Een dokter constateerde een ernstige schedelfractuur. De man is thans overleden. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Wrijf keel en borst voor het slapen gaan flink in met WERKT'OP 2 MANIEREN TEGELIJK Naar wij vernemen heeft dr. J. P. Fockema Andreae bij H. M. de Koningin een verzoek om ontslag in gediend als Commissaris der Konin gin in de provincie Groningen. Mr. Fockema Andreae werd in 1879 te Leiden geboren. Na het gymnasium aldaar doorloopen te hebben, stu deerde hij aan de universiteit in de rechts wetenschappen en promoveerde in 1904 tot doc tor in de rechtsgeleerd heid. In dat- - zelfde jaar ving hij zijn ambte lijke loopbaan aan in dienst der gemeente Utrecht, in wel ken dienst hij een zeer belang rijk deel van zijn leven heeft doorgebracht en waaraan hij zijn Hij genoot in ter gemeente- Br. Fockema Andreae beste krachten heeft gewijd. Utrecht, waar hij als commies secretarie zijn carrière aanving en die als bur gemeester beëindigde, een groote populariteit. Toen hij tot het hooge ambt van commissaris der Koningin in de provincie Groningen werd geroepen, bleek dit wel uit de hartelijke wijze, waarop stadsbestuur en burgerij van hem af scheid hebben genomen. In 1907 werd hij lid van den Utrechtschen raad en kort daarna koos dit college hem tot wethouder. In 1914 volgde zijn benoeming tot burgemeester, in welke functie hij bijna twin tig jaar werkzaam bleef. Voorts was hij eerst curator en in de laatste jaren president-cura tor van de Utrechtsche universiteit. Na zijn vertrek naar Groningen werd hij in 1934 benoemd tot president-curator van de Groningsche universiteit. Van tal van vereenigingen en instellingen heeft de heer Fockema Andreae deel uitge maakt, o.m. was hij lid van de rijkscommissie van bijstand voor het Woordenboek der Neder- landsche taal. Voorts was hij voorzitter van de staatscommissie voor advies inzake de bevor dering der toonkunst van staatswege. Ook zijn tal van publicaties in den loop dei- jaren van zijn hand verschenen. Wij noemen hiervan: De hedëndaagsche stedenbouw, De kunst van wetgeven, Verzamelde redevoeringen en Het geheim van de raadkamer. Van zijn liefde voor de stad Utrecht was zijn boek, De Stad Utrecht, haar historie en haar toekomst, dat in 1926 het licht zag, een spre kend bewijs. Mr. Fockema Andreae is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit Batavia wordt geseind, dat ir. de Kok, directeur-generaal van de Ko ninklijke als opvolger van Sir Henry Deterding en de heer Schmidt Crans van de Nationale Luchtvaartschool veilig op het vliegveld Tjililitan zijn geland. De bekende Chineesche sportvlieger Khouw Khe Hien en Jhr. Krayenhoff waren te kwart voor drie opgestegen om het vliegtuig, waar mede ir. de Kok en Schmidt Crans zouden arri- veeren, tegemoet te vliegen. Op het vliegveld waren reeds o.a. aanwezig de vlootcommandant schout-bij-nacht Ferwerda met zijn adjudant, den heer mr. Sandkuyl, hoofd vertegenwoordiger van de B. P. M. en andere chefs van de B. P. M., Jhr. van Karnebeek, van de Nederlandsche Koloniale Petroleum Maat schappij, terwijl vin de K. N. I. L. M. majoor Versteegh en de oudste piloot, de heer Schott, aanwezig waren. Later steeg nog een sportvliegtuig op. Na 20 minuten keerde de heer Krayenhoff terug, ter wijl Khouw Khe Hien nog in de lucht bleef toeven. Het aanvankelijk prachtig namiddagweer sloeg om in een zware regenbui, zoodat wel dra een grijze lucht over het vliegveld Tjililitan hing. Nadat de lucht volkomen dichtgetrokken was en de regen nog dichter neerviel, zoodat van noodweer kon worden gesproken, werden op 't vliegveld Tjililitan lichtfakkels ontstoken, ten einde alsnog de aandacht van den heer Khouw te trekken, die wel een oogenblik in de buurt was gezien, doch na een omtrekkende beweging geheel uit het gezicht was verdwenen. Op de 2.422.000 3J4 pet. obligatie-leening der gemeente Helmond is zoodanig ingeteekend, dat de inschrijvingen ten volle worden toege wezen. De gemeentepolitie heeft bij het havenbedrijf te Doesburg onregelmatigheden geconstateerd, welke dateeren van 1934 af, en waarvoor de 65- jarige M., aan wien met ingang van 1 Januari j.l. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, verantwoordelijk moet worden gesteld. De onregelmatigheden zijn op zeer bijzondere wijze aan het licht gekomen, aldus bericht de Telegraaf. Toen aan M. ontslag verleend werd als havenmeester, tevens controleur cp de in ning der bruggelden, overwoog het gemeente bestuur of op dezen tak van dienst bezpinigd zou kunnen worden door verandering in de in richting van het havenbedrijf. Voorloopig werd daarom aan de gemeentepolitie de inning van het havengeld opgedragen. De agenten zouden om beurten het werk verrichten. Daarbij bleek meermalen, dat de administratie niet geheel in orde was. De inspecteur van politie, de heer J. H. Houwink, stelde daarom een nauwkeurig on derzoek in. Hierbij bleek, dat verschillende havengelden over de jaren 1934 tot en met 1936 niet verantwoord waren. Naar uit het voorloopig ingestelde onderzoek blijkt, zou de gemeente voor eenige honderden gids. benadeeld zijn. De oud-havenmeester heeft bekend de niet verantwoorde gelden ten eigen bate te hebben aangewend. Er gaan geruchten, dat hij zou hebben aangeboden het tekort aan te zuiveren. Verhoogde charme, groter aantrekkelijkheid kunt ook U bereiken door mooi glanzend haar, fraai van tint. Geef daarom Uw haar de ideale verzorging. Was het met Blondona of Brunetta. Want Blondona is het enige haarwasmiddel dat Kamilloflor bevat, waardoor het blonde baar zo prachtig van tint blijft en Brunetta is het doeltreffende middel voor donker haar, dat bet speciale preparaat Hequil bevat. En nu de proef genomen met Blondona of Brunetta. Tevens is Uw haar na het was sen met Blondona of Brunetta verrassend Vlug droog, vooral wanneer U hierbij ge bruik maakt van een verwarmde badhanddoek. DONKER HAAR W AARBO ROEN VOLMAAKTE HAARVERZORGING VM.51-0351H Hartelijke hulde aan den volks dichter gebracht De bekende volks- en kinderdichter, G. W. Lovendaal, is Donderdag te Grave bij gele genheid van zijn 90sten geboortedag op bij zonder hartelijke wijze gehuldigd. In den voormiddag brachten de Graafsche kinderen in kleurigen stoet met vlaggen en wimpels, onder leiding der eerw. fraters en der eerw. zusters, den jubilaris een aubade, bij welke gelegenheid een huldelied werd gezon gen, benevens de gedichten van de hand van den heer Lovendaal zelf: Mijn Land en Hol- landsch Vlag. De heer en mevrouw Lovendaal waren voor deze aardige verrassing zeer gevoelig. De ju bilaris deelde den kinderen mede, dat zij in gevolge een beschikking van de inspectrice van het L. O. vrijaf kregen. Verder beloofde hij bij leven en welzijn een nieuw gedicht te zullen maken. Na den middag werd een druk bezochte re ceptie gehouden, waarbij geheel Grave van zijn belangstelling blijk gaf. Burgemeester L. Ficq, de wethouders en de raadsleden, alsmede de hoogeerw. deken Goos- sens en ds. Struyck Posthumus kwamen op de eerste plaats hun opwachting maken. Den geheelen dag stroomde een ontelbaar aantal bloemstukken, telegrammen en geluk- wenschen tot vanuit de uiterste oorden des lands binnen. In den avond brachten de beide stedelijke harmoniegezelschappen den jubilaris hulde. De 90ste verjaardag van den heer Lovendaal is voor den krassen en frisschen volksdichter, die alle hulde over zich heen liet gaan, zonder de minste vermoeidheid te toonen, een onver getelijke dag geworden. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Venlo is met op één na algemeene stemmen en één onthouding een motie van wantrouwen aangenomen tegen den wethouder van sociale aangelegenheden. Het indienen van de motie vindt zijn oorzaak in de administratieve onregelmatigheden, welke geconstateerd werden bij het plaatselijke Crisis- Comité, waarvan de wethouder voorzitter was en zijn weigering om in verband daarmede zijn wethouderschap neer te leggen. Eer daarop volgend voorstel, om naast de drie wethouders nog een vierden wethouder te benoemen en den op de begrooting uitgetrok ken post „salarissen", zijnde 4500, over de vier wethouders gelijk te verdeelen, werd aan gehouden, aangezien voor deze financieele re geling nadere toestemming van de Kroon en van Gedeputeerde Staten noodig is. Voor de rookwarenbranche: Jos. Messritz, Stadhouderskade 118, A'dam-Z. Andere aan vragen aan Lucifax fabriek N.V., Adam-O. Er schijnt eenig licht te komen in den mislukten aanval op een postauto, wel ke voor eenige dagen in de J. P. Coen- straat te Den Haag heeft plaats gehad. Zoodra de eerste berichten omtrent dezen over val in de pers verschenen, waarin sprake was van een auto, welke in de buurt was gezien en waarvan het nummer bekend was, heeft een ga ragehouder van het Bleijenburg zich bij de po litie gemeld en medegedeeld, dat op den avond van den overval een man bij hem was gekomen en een auto had gehuurd, welke beantwoordde aan de beschrijving, waarover de politie be schikte. In het bij de politie opgegeven num mer was echter een kleine afwijking. De garagehouder kon ook den naam van den huurder opgeven. Hij kon zich daarbij zeer goed herinneren, dat de man den wagen kort na zes uur in de garage had terugge bracht. De politie volgde dit spoor en het gelukte haar den man, die den wagen gehuurd had, op te sporen. Het is een zekere J. H. E., die nog niet lang in Den Haag is gevestigd en eigenlijk geen vast domicilie heeft. Hij vertoeft nu eens hier en dan weer daar. Hij was in Den Haag nog nooit met de politie in aanraking geweest, doch een voorloopig onderzoek wees uit, dat hij in andere gemeenten minder gunstig bekend staat. Toen de politie erin geslaagd was E. op te sporen, werd hij gearresteerd en op het hoofd bureau van politie verhoord. Hij ontkent echter hardnekkig iets met den overval uitstaande te hebben. Wel gaf hij toe iets, wat hij ook kwalijk ontkennen kon, daar bij een confrontatie de garagehouder hem herkende dat hij op den bewusten avond op het Bleijenburg een auto had gehuurd en daarmede eenige boodschappen had gedaan. De man wordt voorloopig in bewaring ge houden, aangezien de politie het vermoeden heeft, dat hij wel degelijk bij den overval betrokken is en men gelooft, dat de thans gearresteerde de chauffeur is geweest van den auto, welke in de J. P. Coenstraat ten tijde van het misdrijf is gesignaleerd. Het onderzoek wordt vanzelfsprekend naarstig voortgezet en de politie hoopt thans deze ge schiedenis tot volledige klaarheid te kunnen brengen. Een drie en veertigjarige werkman van de Gemeentegasfabrieken te Amsterdam is van morgen omstreeks kwart over zes door een lor rie gegrepen en doodgedrukt. De man heeft bij het passeeren van de lorriebaan vermoede lijk niet uitgekeken en raakte bekneld tusschen een wagentje en een muur. Onmiddellijk scha kelde men den electrischen stroom uit, waarna de lorries tot stilstand kwamen en het slacht offer kon worden bevrijd. Een ontboden genees heer stelde den dood van den man vast. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het Binnengasthuis. Bij de inschrijving op 3.888.000 3'A procent conversieleening Nijmegen 1937 is nagenoeg het geheele bedrag geconverteerd, zoodat op de vrije inschrijvingen vrijwel niets kan worden toe gewezen. De van huis uit katholieke socialist Kamiel Huysmans, voorzitter van de Belgische Kamer en burge meester van Antwerpen, de stad der Sinjoren, is naar Spanje geweest om zich van den waren stand van zaken aldaar persoonlijk te overtuigen. Hij heeft ge zegd, dat hij als oud-dagbladschrijver weet, hoe de journalisten berichten ma ken, wanneer er geen berichten zijn, en dat hij daarom voelde, dat hij met eigen oogen moest gaan kijken. Het is een fraai brevet van onbetrouwbaarheid, dat Kamiel zichzelf en met zichzelf de ge heele socialistische pers gegeven heeft, want over bladen, waaraan hij niet werkzaam is geweest, kan hij niet met eenig recht van „weten" spreken. Kamiel kan het dus niet kwalijk nemen, dat wij ook zijn mededeelingen, welke hij in het Antwerpsche Rubenspaleis over zijn Spaanschen tocht heeft gedaan, in het licht van deze zelf-erkende onbetrouw baarheid zien. Wie verre reizen doet, kan veel verhalen. Welnu, Kamiel Huysmans heeft veel verhaald en deze verhalen kenmerken zich door eenzelfde onbe trouwbaarheid als de roode berichtgeving over Spanje, want hij heeft uitsluitend de rooden bezocht en gesproken, zoodat alles wat hij mededeelde behalve uit zijn oud-journalistieken fantasie-koker uit den rooden koker der in het Spaansche conflict direct partij zijnde linkschen kwam. Het Volk heeft een hooggestemd en uitvoerig verslag gegeven van de rede van Kamiel, dien partijge noot Eekeiers een „duivelschen kerel, dien men moet nemen zooals hij is" noemde. En in dat verslag lezen wij. hoe Kamiel, de ex-katholiek, onder doodsche stilte van zijn gehoor een Mariabeeld uit zijn zak haalde, dat hij temidden van de verwoesting in een der katholieke huizen heeft ge vonden, en hoe hij een katholiek gebedenboek, waarin de portretten wa ren geplakt van de vier meisjes uit het katholieke gezin, waarvan niets meer over is, daar ook de moeder door de bommen en granaten van de rechtschen is vermoord, van de tafel nam, om te betoogen, dat deze corpora delicti wel het overtuigend bewijs leveren, dat de rechtschen niet het recht hebben te be weren, het katholieke geloof in Spanje te verdedigen. Overtuigt dit ontroeren bewijs u niet? Gelooft gij niet, dat de troepen van Franco en diens bombarde mentsvliegtuigen met opzet precies op de plaats hebben gemikt, waar dit kleine Maria-beeldje stond, en op dat huisgezin met een katholieke moeder en vier dochters, waarvan nu alleen nog maar het gebedenboek over is? .De roode massa in het Antwerpsche Rubenspaleis en „Het Volk" schijnen dat wel te gelooven. Het is voor hen blijk baar gemakkelijker daarin te gelooven dan in de verbrande Spaansche kerken en kloosters, in de duizenden en nog maals duizenden priesters en nonnen, die door de rooden werden afgeslacht. Een beeld en een kerkboek, Kamiel had beter het geloof van zijn kinderjaren weer naar huis kunnen nemen, maar dan had hij aan den anderen kant moe ten zijn, waar priesters en nonnen nog kunnen leven en werken. Wij zullen op advies van zijn partij genoot Eekeiers dien „duivelschen" Ka miel nemen zooals hij is: een politiek standwerker met argumenten van een kwakzalver. De achttien-jarige Alkmaarsche H.B.S.'er J. R„ die Vrijdagavond j.l. met een auto en eenig geld van zijn vader verdwenen was en van wien voor het laatst Zondag iets uit Antwerpen was vernomen, is terecht. Donderdagavond ontvingen de ouders een brief van hem uit Graffe een klein plaatsje in Zuid-Frankrijk waar hij bij een Holland- schen vriend vertoefde. De Alkmaarsche politie stelde zich heden telefonisch met hem in verbinding en vernam, dat hij gaarne op eigen gelegenheid weer terug wil komen. Over enkele dagen zal dus aan het avontuur van den reislustigen H.B.S.'er een einde zijn gekomen. Dan kan hij zijn aandacht weer besteden aan het eindexamen,, dat hem spoedig wacht. De politie te Princenhage heeft M. L. aange houden, die in de St. Martinuskerk te Princen hage had ingebroken. Bij het verhoor heeft L. bekend in October 1936 eveneens in de St. Mar tinuskerk te hebben ingebroken. Bovendien be kende hij tweemaal te hebben ingebroken in de kerk aan het Liesbosch te Princenhage. Het onderzoek van de politie duurt voort. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor 3en stuur man groote stoomvaart J. H oogend oom. Voor stuurman kleine stoomvaart J. v. d. Meulen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5