ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937 De defensie-leening van Engeland Regeering door oppositie genoopt tot publicatie van een witboek De Duitsche bank en spoorwegen Wet tot vrijmaking bekend gemaakt De Rijkskerkcommissie afgetreden Wordt de eenheid nu bij de wet geregeld? Hooge onderscheiding Kardinaal Serédi ontvangt de Corvinusketen Aanslag op Duitschers in Polen Belgische leening van 1 Yt milliard frs. Rupsenplaag onder Heesch Academische examens Illustrierte Blatt, Frankfurt Het Prinselijk paar te Weenen Vrijdag een langdurig bezoek gebracht dan Schoenbrunn De prijs van het brood Motie der Bakkerspatroons tot verlaging der heffingen Steun aan de zee scheepvaart Tweede-Kamerlid vraagt of deze geëindigd is LUCHTMAIL KOMT LATER TE SOERABAJA Ongunstige wijziging in dienstregeling Wijziging Crisispachtwet voorgesteld Werkingssfeer dient uitgebreid tot bepaalde overeenkomsten Jongeman vermist In handen van ronselaars gevallen? De overval te Budel De mogelijkheid niet uitgesloten, dat de dader ontoerekenbaar is DE NAARDENSCHE KWESTIE Thans voorgoed bijgelegd? KWESTIE OVER BOUW VAN EEN WATERTOREN Alleen, opgericht om te plagen? AUTOBESTUURDER ZWAAR GEWOND Ernstig ongeluk bij Huiten (N.-B.) RIJWIELDIEVENBENDE VOOR DE RECHTBANK Groot aantal „karretjes" hebben zij gestolen EEN WONDERKALF IN ARNHEM Stuurlieden-examen STOOMVAARTLIJNEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 12 Februari AMERIK. GOEDERENMARKT faillissementen MARKTNIE •s-HERTOGENBOSCH, 12 Febr. N.V. Boterrfi Aanvoer 15825 kg. Hoogste prijs 1.54. laagste P I LONDEN, 12 Pebr. (Havas) De behandeling van het wetsontwerp inzake de defensie-credie ten in het Lagerhuis zal aanleiding worden voor een feilen parlementairen strijd. De leider van de Labour-oppositie, Attlee, ver langt, dat de regeering een document voorlegt aan de vergadering, waarin de toestand nauw keurig wordt uiteengezet en het schijnt, dat dit verlangen wordt gedeeld door de liberale oppositie, welke bovendien verlangt, dat in het document uiteen wordt gezet, hoever men op het oogenblik is met de uitvoering van het buitengewoon programma van de reorganisatie der defensie. Vanavond werd medegedeeld, dat de regeering Eieh voorstelt a.s. Dinsdag een witboek te publi- ceeren over het program der landsverdediging. Men verwacht, dat dit document een uiteen zetting zal bevatten van de plannen voor het volgend jaar en zal wijzen op de noodzaak de regeering bevoegdheden toe te staan om een bedrag van ten hoogste 400 millioen pond te leenen voor de ten uitvoer legging der defensie plannen. Het witboek zal eveneens uitsluitsel geven over den toestand der strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. BERLIJN, 12 Febr. (D. N. B.) In overeen stemming met de verwachting heeft de Duit sche regeering in een thans bekend geworden wet de positie van de Duitsche Bank en Spoor wegen geregeld. Uit kracht van deze wet wordt de positie van de Rijksbank zooals wij reeds gemeld hebben. Ten aanzien van de Spoorwegen schrapt de wet de bepalingen van de spoorwegwet betref fende verplichtingen die Duitschland zijn op gelegd bij de vroegere regeling der herstelbeta lingen. De „Deutsche Reichsbahn Gesellschaft" heet in het vervolg „Deutsche Reichsbahn"; haar bestuurders zijn autoriteiten des Rijks. Het hoofdbestuur wordt ingelijfd bij het Rijksministerie van Verkeer, en de spoorweg beambten worden Rijksbeambten. BERLIJN, 12 Febr. (D.N.B,) In welinge lichte kringen wordt vernomen, dat de Rijks kerkcommissie, de leiding van de Duitsche Evangelische Kerk, is afgetreden. Men gelooft, dat de reden hiervan is, dat de commissie er n:et in is geslaagd de verschillende kerkelijke richtingen onder een leiding te brengen en men gelooft niet, dat een nieuwe kerkcommissie zal worden benoemd. Veeleer neemt men aan, dat binnenkort bij de wet de kerkelijke zaken geregeld zullen worden. BOEDAPEST, 12 Febr. Wegens buitengewoon verdienstelijken arbeid op het gebied van het Kerkelijk recht heeft de Rijksbestuurder van Hongarije aan Z. Em. Kardinaal Serédi de Corvinus-keten geschonken. Deze onderscheiding is de hoogste, welke door de regeering aan be oefenaars van kunsten en wetenschappen kan worden toegekend. Niet meer dan twaalf per sonen mogen dragers van dit voorname teeken zijn. WARSCHAU, 12 Febr. (PA..T.) Te Qrodna Poznanie ontplofte tijdens een vergadering van den „Deutscher Verein" een bom van gering ex plosief vermogen, die bij den ingang van de ver gaderzaal was geplaatst. De deur werd bescha digd, doch slachtoffers zijn er niet te betreuren. De autoriteiten stellen een nauwkeurig onder zoek naar den dader in. BRUSSEL, 12 Febr. (Belga) Volgens de „Der rière Heure" heeft de Belgische ministerraad een binnenlandsche leening goedgekeurd van anderhalf milliard francs tegen 3% procent. De inschrijving zal 1 Maart e.k. geopend worden. Het gemeentebestuur van Heesch heeft be richt ontvangen, dat de vernietiging der rup senplaag als werkverschaffingsobject zal mo gen worden gebezigd. Nog steeds zijn de hoo rnen langs den rijksstraatweg 's Hertogenbosch, voornamelijk in de gemeente Heesch, met on telbare rupsennesten bedekt, hetgeen opnieuw in een rupsenplaag dreigt te ontaarden. De werkzaamheden zullen thans met groote voortvarendheid ter hand worden genomen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- daats-examen Rechtsgeleerdheid de heer E. H. Oudkerk. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen ge neeskunde, mejuffrouw J. H. Moes. Artsexamen eerste gedeelte, de heeren W. J. Kolff en W. J. Urssema. Bevorderd tot arts de heeren A. J. Bouwman en Que Keng Lead, Ach meneer, zou u even de twee uiteinden van het me terlint wülen vasthouden, dan zal ik 't overblijvende stukje even meten. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben te Weenen Vrijdag de lunch gebruikt in de groote eetzaal van hotel Bristol. In den middag begaf het Prinselijk Paar zich naar Schoenbrunn. het vroegere keizerlijke lustslot, waar het geruimen tijd vertoefde. Met groote belangstelling bezichtigden de hooge bezoekers de onderscheiden vertrekken, met name de feestzalen, het vertrek, waar kei zer Napoleon I logeerde, de kamer, waar zijn zoon de hertog van Reichstadt, overleed en die, waar keizer Frans Jozef I in zijn soldatenbed stierf. Na twee en een half uur keerde het Prinselijk echtpaar voor het gebruiken van de thee naar zijn hotel terug. Des avonds bleef Prinses Juliana op haar kamer rusten. Prins Bernhard begaf zich naar het vermaarde theater An der Wien, voor het bijwonen van de avondvoorstelling van het blij spel Krach im Hinterhaus. Na afloop hiervan hebben de Prinses en de Prins gesoupeerd in de onder hun hotel gelegen Dubarry-bar. De Nederl. Vereeniging van werkgevers in het bakkerijbedrijf heeft een motie gezonden aan de regeering, waarin o.m. wordt gezegd, dat de prijs van de binnenlandsche tarwe thans is ge stegen tot ver boven den richtprijs. Met alge- meene stemmen wordt er bij de regeering op aangedrongen thans oogenblikkelijk over te gaan tot opheffing van het maalgebod, intrek king van de monopolie-heffing op tarwe en ter vervanging van het huidige systeem van crisis maatregelen ten behoeve van den t'arwesteun in te stellen een divergeerend invoerrecht op tarwe en tarwe-producten, zulks ter bescherming van de belangen van den akkerbouw in geval de tarweprijs zou zakken tot beneden den huidigen richtprijs. Voorts dringt de vereeniging er by de regee ring met de meeste klem op aan, de crisishef fingen op andere bakkerij-grondstoffen, in casu melkpoeder, vetten en oliën te verlagen, aan gezien zfj vreest, dat een te hooge broodprijs noodzakelijkerwijze zal leiden tot vermindering der consumptie. Het soc.-dem. Tweede-Kamerlid Drop heeft aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gevraagd, of het waar is, dat de minister aanleiding heeft gevonden om de steunverleening aan de scheepvaart met na me aan de passagiers- en koopvaardy-onder- nemingen te Rotterdam, Amsterdam, enz., te beëindigen. Zoo ja, welke zijn de motieven geweest? Tot welk totaalbedrag heeft de steunverlee ning plaats gehad en hoeveel ondernemingen zijn geholpen? Hadden de uitgekeerde bedragen den vorm van voorschotten, al dan niet renteloos, dan wel van beschikbaarstellingen zonder ver plichting tot terugbetaling? Zijn de verstrekte bedragen thans als schen kingen aan de scheepvaartondernemingen af geschreven? Is de minister van oordeel, dat met saneering der ondernemingen, handhaving van bepaalde arbeidsvoorwaarden, behoud van de positie der Nederlandsche koopvaardijvloot in verhouding tot de wereldvloot is bereikt? De K.N.I.L.M. heeft met ingang van 9 Fe bruari haar dienstregeling op de lijn Batavia Soerabaja gewijzigd. Tot dien datum, zoo zeg gen de Indische bladen, wachtten de toestellen van de K.N.I.L.M. Dinsdag en Vrijdags op de Douglas van de K.L.M., die de luchtpost uit Nederland aanbracht. Van 9 Februari af gebeurt dat niet langer, maar vertrekt het toestel om 7.30 uit Batavia. Daardoor krijgt Soerabaja niet meer op den dag van aankomst op Java 's avonds de luchtmail in de bus. Die zal per nachttrein worden ver zonden en eerst 's Woensdagsochtends en 's Za terdagsochtends aankomen, te laat om per kee- rende post beantwoord te worden. Omgekeerd van Soerabaja naar Batavia handhaaft de K.N.I.L.M. haar aansluiting op het vertrekkende Douglastoestel wel. De K.N.I.L.M. geeft als reden op, dat de K.L. M. niet in staat is het zeer vroege vertrekuur uit Singapore naar Java te handhaven, omdat dit een start bij duisternis beteekent in een streek, waar tropische regenbuien veelvuldig voorkomen. Het Soerabajasch Handelsblad is over deze achteruitzetting van Soerabaja slecht te spre ken. Het schrijft; Wat heeft deze verbinding (Batavia—Soera baja v.v.) eigenlijk nog voor nut nu haar pri maire taak: het dienen van het snelverkeer wordt losgelaten? Als men dat eens nuchter nagaat feitelijk bitter weinig. Het blad besluit: Als postverbinding zal de lijn op 9 Februari vrijwel alle beteekenis ver loren hebben, als passagiersverbinding is zij een luxe yoox enkelen, Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Crisispachtwet 1932, ter toelichting waarvan wordt opgemerkt: De verwerping door de Tweede Kamer van artikel 1 van het ontwerp-Crisislandbouwhypo- theekwet 1936 heeft de regeering genoopt het geheele ontwerp in te trekken. Als gevolg hier van zijn ook de bepalingen, welke strekten tot wijziging van de Crisispachtwet 1932, vervallen. Die wijziging was destijds voorgesteld, omdat artikel 13 der Crisispachtwet voorschreef, dat uiterlijk 1 Januari 1936 een voorstel van wet moest worden gedaan tot intrekking der Crisis pachtwet, zoomede tot regeling van den over gang tot den normalen toestand en de regee ring van oordeel was, dat de ook thans nog in den landbouw heerschende omstandigheden be stendiging van de in genoemde wet ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten getroffen bijzondere maatregelen noodig maakten. Echter is de hulp, die de Crisispachtwet biedt niet alleen onmisbaar, voorzoover contracten, voor 1 Januari 1932 aangegaan, in het geding zijn. In de huidige omstandigheden kunnen even zeer pachtprijzen, gebaseerd op na 1932 gesloten overeenkomsten, correctie behoeven en het is derhalve gewenscht ook in die gevallen den pachters in het kader der Crisispachtwet de helpende hand te bieden. Op grond van een en ander wordt voor gesteld de werkingssfeer der Crisispachtwet uit te breiden tot overeenkomsten aangegaan tusschen 1 Januari 1932 en 1 Januari 1937 en haar duur te verlengen tot 1 Januari 1943. De 25-jarige slagersknecht P. B„ uit Gen nep, die in dienst was bij een slager te Box meer, is, naar eerst thans bekend is geworden, sinds 2 Februari spoorloos verdwenen. B. verliet op dien datum de slagerij te ®°x~ meer, nadat hij een kleine oneenlgheid had gehad met zijn patroon. Toen de knecht, die intern is, 's nachts en ook den volgenden dag, niet terugkeerde, waarschuwde de slager de ouders van den jongeman te Gennep, die on middellijk opsporing verzochten. Dit had tot resultaat, dat men meende te kunnen vaststellen, dat B. te Tilburg was ge weest en van daar uit waarschijnlijk naar Breda wa,s gegaan. Hieruit leidt men af, dat B. het plan heeft gehad, zich naar Roosen daal te begeven. Men vermoedt, dat de jongeman ln handen van ronselaars is gevallen en dat hij op weg is naar Spanje, zulks te meer, wijl hij reeds eerder over voornemens ten deze heeft ge sproken. 1 Na beëindiging van het politioneel onderzoek in de zaak van den Dinsdagmorgen te Budel op de weduwe L. in haar woning gepleegden moordaanslag, is de dader, de 22-jarige J. Th. v. d. S., ter beschikking der Justitie naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. Omtrent het motief, dat den dader tot zijn daad bracht, bestaat nog groote onzekerheid. Echter acht men het vrijwel uitgesloten dat roof zijn drijfveer is geweest, terwijl ook van een vooropgezet doel niet gesproken kan wor den. Meer en meer wordt er echter aan ge dacht dat v. d. S. minder toerekenbaar ls. De toestand van de overvallen weduwe is nog steeds zorgwekkend. Behalve de vele hoofdwonden heeft zij een gebroken neus- en kaakbeen en een ernstige armfractuur. De strijd tusschen een inwoner van Naarden en den ontslagen chef van politie H. van S., aldaar, is thans voorloopig ten einde. In December j.l, werd de Naardensche in gezetene door den politierechter wegens be- leedigng van v. S. veroordeeld tot een voor waardelijke geldboete van f25. Hij stuurde echter korten tijd later opnieuw beleedigende brieven aan het ex-hoofd van politie en ditmaal eischte de officier een maand gevangenisstraf. De Amsterdamsche politierechter hield de uitspraak aan om af te wachten hoe verd. zich dien tijd zou ge dragen en of hij op zou houden met het zen den van brieven. Vrijdag is de behandeling van de zaak voortgezet. De Officier hield zich aan zijn eisch: een maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Oppenoorth zeide in zijn pleidooi, dat partijen meer en meer tot rust komen. Verd. heeft geen brieven meer aan den ex-hoofdagent van politie gestuurd en wc kunnen dan ook aannemen, dat verd. ook in de toekomst zich van beleedigingen zal ont houden. PI. drong aan op een voorwaardelijke straf. De politierechter, dr. N. Muller, hield reke ning met het veranderde gedrag van verdachte en veroordeelde hem tot een geldboete van tien gulden, subs, vijf dagen hechtenis. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van ir. J. van S., te Berg en Dal, bij Nijmegen in de procedure betreffende den watertoren, dien ir. Van S. had laten bouwen op zoo danige plaats, dat deze toren het uitzicht uit de woning van jhr. mr. H. van der G. belemmerde. De pleidooien in deze kwestie werden 29 Ja nuari j.l. gehouden. In herinnering zij ge bracht, dat jhr. Van der G. een vordering tot verwijdering van den toren had ingesteld op basis van onrechtmatige daad, doordat deze toren zou zijn opgericht zonder redelijk doel, alleen om eischer te plagen, daar beide hee ren ook oneenigheid hadden over een voetpad achter het huis van jhr. Van der G., dat deze voor ir. Van S. had afgesloten, waarna de laatste uit wraak den toren zou hebben opge richt. De torenliefhebber beweerde echter, dat hij dit hooge gebouw noodig had ter vermeer dering van den druk op het water, waarmede hij zijn tuin besproeide. De rechtbank te Arnhem had de onrechtma tige daad niet erkend en de vordering afgewe zen, waarop jhr. Van der G. in hooger beroep ging bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, dat met vernietiging van het vonnis der rechtbank den oorspronkelijken eisch toewees, op grond dat het er niet toe doet of de toren een redelijk belang vertegenwoordigt en dat al leen de bedoeling van den bouw een rol speelt, welke bedoeling geen andere zou zijn dan den buurman te benadeelen. Dit bleek o. m. uit het feit, dat eerst de strijd was gevoerd met een paal met lappèn eraan om zoodoende het uit zicht te belemmeren, welke paal echter op last van hoogerhand was verwijderd. Ir. Van S. ging daarop zooals gezegd in cassatie, en nu komt de conclusie tot ver werping van het cassatie-beroep hierop neer, dat de beslissing over de afwezigheid van een redelijk belang voor ir. Van S. bij den later op de waterleiding aangesloten toren van feite lijken aard is en derhalve in cassatie niet aantastbaar. De Hooge Raad zal 2 April arrest wijzen. Op den rijksweg BredaTilburg is Vrijdag avond onder Huiten, in de gemeente Gilze, een personenauto, bestuurd door den heer Sch. uit Tilburg, tegen de achterzijde van een rechts van den weg stilstaanden tractor en aanhangwagen van de firma Leijten uit Til burg gereden. De heer Sch. werd hierbij ernstig gewond. Dr. van Glabbeek, uit Rijen, verleende de eer ste hulp, terwijl pastoor Brouwers uit Huiten het slachtoffer het H. Oliesel toediende. Daar na is de heer Sch. in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Tilburg overge bracht. De overige inzittenden van den personenauto en die van dan tractor kregen geen letsel. De personenauto werd zwaar beschadigd. De marechaussee stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Naar alle waar schijnlijkheid is deze gelegen in de slechte achterverlichting van den tractor met aan hangwagen. De rechtbank te Rotterdam heeft behandeld een aantal ^aken tegen leden van een dieven bende, die in den loop van het vorige jaar zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een zeer groot aantal rijwielen. In de rechtszaal waren als stukken van overtuiging niet minder dan 24 fietsen opgesteld, maar de officier van justitie deelde in den loop van de behandeling mede, dat er nog veel meer fietsen in de ver schillende politiebureaux op hun eigenaar wachtten. In de eerste plaats stond terecht de 21-j. H. J. C. H.. thans gedetineerd. Hem was weliswaar slechts één diefstal ten laste gelegd, maar vol gens zijn eigen verklaring heeft hij niet minder dan vijftien karretjes van eigenaar doen veran deren. Het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat het stelen van rijwielen den laatsten tijd zeer ern stige vormen heeft aangenomen en dat daarom tegen de leden van deze bende strenge maat regelen zullen genomen worden. Hij eischte acht maanden gevangenisstraf. Tegen den 33-jarigen koopman M. C. de H., gedetineerd, die in het café, dat hij vroeger dreef, een centrale bewaarplaats van gestolen fietsen had ingericht, eischte het O. M. zes maanden gevangenisstraf. De 37-jarige koopman W. M. P. L„ eveneens gedetineerd, ohtkende pertinent iets te maken te hebben gehad met den diefstal van drie hee ren- en drie damesrijwielen, welke hem ten laste gelegd was. Het getuigenverhoor was echter zeer in het nadeel en het O. M„ dat vooral in dezen ver dachte een gevaarlijk man bleek te zien, eischte dan ook een jaar gevangenisstraf. Drie maanden werd geëischt tegen den 21- jarigen expeditieknecht J. P., die bekende, meermalen zijn hulp aan de diefstallen ver leend te hebben door op den uitkijk te staan. De 25-jarige rijwielhersteller W. F. W., en de 30-jarige electricien W. A. G. hadden rijwielen van leden van de bende gekocht. Wegens heling werd tegen beiden zes maanden gevangenisstraf geëischt. De 22-jarige steenhouwer A. C. J. van L. was medeplichtige geweest bij een der diefstallen en was voorts de bedrijver van eenige diefstallen van rijwielbelastingplaatjes. Tegen hem eischte het O. M. acht maanden gevangenisstraf, waar fan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Toen de Veluwezoom nog slechts bewoond werd door enkele Batavieren en de stad Arnhem wellicht bestond uit een grootere of kleinere ver zameling bijenkorven, die tegenwoordig zelfs niet meer voor weekend-huisjes in aanmerking zouden komen, reeds toen weergalmde het woud 't machtig stemgeluid van den aueros. Wij zeg gen „reeds", want de geschiedenis heeft zich hier herhaald. Was het niet 'n eenvoudige voort zetting van de traditie, toen het vorig jaar tus schen Kerstmis en Paschen een Oosterbeeksche koe maandenlang haar avontuurlijk bestaan in Doorwerth's bosschen heeft geleefd? Dit dier heeft den slachtlustigen mensch duidVijk aan het verstand gebracht, dat runderlijke aspira ties hooger en verder reiken dan om te worden verwerkt tot biefstuk, zoolleer en mantelknoo- pen. Die koe was alles en allen te slim af en alleen haar kudde-instinct heeft haar uiteinde lijk ten val gebracht. Film-expedities togen er tevergeefs met de camera op uit. Drommen jagers arriveerden in autocars, aangemoedigd door de premie, welke men op het vangen had gesteld. Daar werd op het koebeest geklonken; er werd een klare ge plengd op den goeden afloop van de jachtpartij en met benevelde geesten trokken ze het kreu pelhout in, de aspirant-cowboys. Op de bosch paden had men valkuilen gegraven, waarin men nimmer de koe, wel echter dezzelver belagers heeft aangetroffen. En zij gingen naar huis, een illusie armer en in vele gevallen een bekeu ring rijker (terzake van openbare dronkenschap subs, het marcheeren op verboden grond). Enwij zijn weer een koe rijk! Niet een van die beesten, die binnenkort de overzijde van den Rijn zullen bevolken, neen, weer iets extra-ordinairs. Ditmaal is 't geen normale, vol wassen koe, die haar verstand te gebruiken weet, doch een zeer abnormaal uitziend kalf Men zal zich herinneren, dat eenige weken ge leden in Wapenveld bij Zwolle een dier het le venslicht aanschouwde, omtrent welks afkomst en uiterlijk in genetische kringen nogal oneenig heid blijkt te bestaan. Het beestje is bereids naar Arnhem getransporteerd en staat thans op stal bij den ponyhandelaar P. J. M. van den Berg, waar fiere lilliput-hengsten een eere-es- corte Vormen. We hebben het daar in oogen- schouw genomen en het is ons inderdaad geble ken, dat het kalf in zeer sterke mate afwijkt van het gebruikelijke type. Men zou onmiddel lijk denken, een kruisling voor zich te hebben, ofschoon dit wel uitgesloten moet worden ge acht. Het is zeer moeilijk te zeggen, wat in dit beestje méér domineert: het rund of het hert. doch van beide is bet een karikatuur. Op een normaal ontwikkelden kalfsramp, iets te hoog in de schoft, staat de rechte, slanke nek en de zuiver wigvormige kop van een reebok. De neus is noch breed noch plat, maar fijngevormd en spits. De smalle tanden van de onderkaak zijn voorwaarts gericht en liggen bijna horizontaal in den bek. De oogen zijn onnatuurlijk groot en hebben den glans van onze herkauwende boschbewoners. Ook de dunne, nerveus opgerich te ooren passen in het geheel niet bij een nor maal kalf. Op den kop zijn reeds knobbels voelbaar, waaruit de horens te voorschijn zullen treden. Runderhorens, óf groeit er een massief gewei? Vooralsnog een open vraag. De kleur van het hert-kalf, dat overigens flink en gezond schijnt, is eigenlijk zwartbont, doch de spaarzame beharing is oorzaak, dat noch het zwart nog het wit voldoende uitkomt. De pooten zijn hoog en slank, bijna onbe haard. De hoef vertoont de gewone, lichte hoornkleur en is dus niet zwart, zooals bij het ree. Rest ons nog te vermelden, dat het diertje met een langen runderstaart is „uitgerust." 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor derden stuurman groote stoomvaart: J. H. Vos, J. R. Wood en G. Salemink. BINNENLANDSCHE HAVENS UMUIDEN, 12 Febr., Zeehond, mjs., Terneuzen Vertrokken 12 Febr. Montferand, s„ Z.-Ame- rika; Kotlln, s„ Rotterdam; Astarte, s., idem; Euterpe, s., Bordeaux; Odysseus, s., Middl. Zee via Rotterdam; Deucalion. s„ Middl. Zee; Hebe, s„ Kopenhagen'. AMSTERDAM, aangekomen 12 Febr., Delta, Hamburg, inklaren, Steiger, H. A. L., Wagen borg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ DETJCALINON, 12 Febr. van Amsterdam naar de Middl. Zee. HEBE, 12 Febr. van Amsterdam naar Kopen- haflMON BOLIVAR, thuisreis, 13 Febr. te Ply mouth verwacht. POSEIDON, 12 Febr. van Gibraltar n. Tarragona CALYPSO, 12 Febr. van Burriania te Valencia. MEROPE, 11 Febr. van Curacao naar Belize. EUTERPE, 12 Febr. van Amsterdam naar Bor- deor>YSSEU9, 12 Febr. van Amsterdam via Rot terdam naar Middl. Zee. BREDA, 11 Febr. 11 uur n.m. Van Amsterdam t6ACHILLES, Rotterdam naar Middl. Zee, pass. 11 Febr. des nachts Gibraltar. ORESTES. 12 Febr. van Piraeus naar Ler- ^HERMES, 11 Febr. van Izmir naar Istanboul. TRITON, 12 Febr. van Beyrouth naar Malta v.o. H.ALCVON LIJN MAASBURG, 12 Febr. van Morphoubaal te Rotterdam. STAD ZAANDAM. 11 Febr. van Oxelosund. STAD VLAARDINGEN, Vlaardingen naar Nar vik, 12 Febr. uit den N. Waterweg. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK, thuisreis, 12 Febr. van Adelaide. HOLLAND—O.-AZIE LIJN GRiOOTEKERK, uitreis, 11 Febr. te Yokohama HOLLAND—AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, 12 Febr. n.m1. 2 uur van Bremen naar Hamburg. RANDFONTEIN, 12 Febr. van Lorenzo Marques te Beira; vertrekt 13 Febr. naar Mazambique. HEEMSKERK, 12 Febr. van Aden naar Mom- SPRINGFONTEIN, vertrek 13 Febr. v.m. van Antwerpen naar Marseille. MIJ. OCEAAN NELEUS, 12 Febr. van Sabang naar Amst. ROTT. LLOYD DEMPO, uitreis, 12 Febr. van Southampton. SIBAJAK, uitreis, 11 Febr. n.m. 6 uur van Colombo. SLAMAT, thuisreis, 12 Febr. van Gibraltar. KEDOE, thuisreis, pass. 12 Febr. Gibraltar. KOTA PINANG, 12 Febr. van Rotterdam vla Londen naar Java. MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGENS, uitreis, 12 Febr. van Genua. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, 12 Febr. van Amsterdam naar Zuid-Amerika. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN JAARSTROOM, 10 Febr. van Freetown naar Sulim'a. LONDON EXCHANGE, (charter; 9 Febr. «an Sassandra naar Freetown. DIVERSE SCHEPEN HENNIE, Antwerpen naar Hayle, pass. 12 Febr. Vlissingen. AGATHA, 9 Febr. van Singapore naar Pladjoe en Balik, Pappan. AGNITA, 13 Febr. van Constanza te Rotterdam verwacht; gaat daarna n. Amsterdam en Curasao. ALDEG'ONDA, 9 Febr. van Singapore naar Telok Anson. ALETTA, 6 Febr. van Singapore naar Bangkok. AN ASTASIA, 11 Febr. van Singapore naar Piadjoe. APOLLONIA, 13 Febr. van ConSbanaa te Salo- nica verwacht; gaat daarna naar Perama en wederom naar Constanza. ARTEMIS, 11 Febr. van Istanboul naar Con stanza en Port Said. AUGUSTINA, 9 Febr. van Balik Pappan naar Singapore. ENA, 10 Febr. van Balik Pappan naar Ma nilla, Mirl, Tarakan en Sjanghai. ERINNA, 19 Febr. van Amsterdam te Curacao verwacht; gaat verm. naar Stockholm en Gothen burg. ETREMA, 8 Febr. van Durban te Soesoe; gaat naar Singapore/ Pladjoe. Balik Pappan, Sabang, wederom Soesoe en Singapore. HERMES, 11 .Febr. van Constanza te Salonica; gaat wederom naar Constanz, Fedhla en Gibral tar om te dokken. JOSEFINA, 10 Febr. van Soesoe naar Singa pore. JUNO, 8 Febr. van Manggar te Pladjoe. MACUBA, 22 Febr. van Rouaan te Curagao ver wacht. MAGDALA, 8 Febr. van Haifa naar Pauillac en Rouaan. MALVINA, verm. 9 Febr. van New-York te Tampico; gaat wederom naar New York. MAMURA, Curasao naarPort Said, verm. Tri poli, Pauillac en Rouaan, 12 Febr. bij Gibraltar. MARPESSA, verm. 12 Febr. van Haifa te Havre; gaat naar St. Kitts o.v. MEGARA, verm. 12 Febr. van Curasao te Hay- mark Terminal; gaat wederom naar Curasao, waar 23 Febr. wordt verwcht. MERULA, Las Palmas naar Curasao en verm. Lissabon, 16 Febr. bij Barbados verwacht. MIRALDA, San Francisco naar Curasao en En geland, passeerde 9 Febr. Colon. PAULAU, 9 Febr. va nPladjoe te Singepore. PERN A10 Febr. van Curacao te Lissabon. PETRCNELLA8 Febr. van Singapore te Pladjoe. RAPANA, 11 Febr. van Dakar, "verm. naar Curasao. SELENE, 8 Febr. van Takoradi verm. naar Curasao. SEMIRAMIS, 16 Febr. van Abadam te Huil verwacht; gaat daarna dokken te Rotterdam. BOEKELO, 11 Febr. van Dakar naar Havre. WIERINGEN, Santa Fé naar Rotterdam, pass. 12 Febr. Madeira. GOUWE, Rotterdam naar ibreville, pass. 11 Febr. Monrovia. KERKPLEIN, Narvik naar Rotterdam, pass. 11 Febr. Udsire. LETO, Bahia Blanca naar Rotterdam, 11 Febr. Van St. Vincent. WESTPLEIN, Narvik naar Rotterdam, pass. 11 Febr. Udsire. WOENSDRECHT, 11 Febr. van Goodhope daar Ellenu Port en Thameshavera. ZAAN, 11 Febr. van Taranto naar Dubrovnik. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 438 yK H.V.A. 503 A'dam Rubber 313yt Aku 60K—61K Anaconda 42%—43 U. S. Steel 82 Shell Union 23 1/16—V, Republic Steel 28 3/16 Amer. Bemberg 14%—1/8 General Motors 53 7/8 Swift Co. 211/8—% North Am. Rayon 34% Van 4.305.00 uur Kon. Olie 438%—% Aku 60 7/8—5/8 N.-I. R. en K. Mij 175 Lamp. Sumatra 160 Majanglanden 175 Cert. Handel Mij. 205 K. Olie Warr.bew. 440—442.50 Anaconda 43 U. S. Steel 82% Shell Union 23%3/16 Amer. Bemberg 14%—3/8 North Am. Rayon 34 3/8 Gew. Peru 3—1/8 12 Febr. 11 Febr. WINNIPEG, 12 Febf' 12 Febr. 11 Pebr' Tarwe Gerst Dec. 1293/4 128 Oct. Juli 124% -- 122s/8 Deo Oct. 114 1121/8 •- Mei 82 80% Juli 71 69% Rogge Mei 1101/2-- 107 Juli 1""' Oct. Haver Dec. 561/8 55%Oct Juli 631/8 52%- gedaan en laten t bieden nominaal Overige markten gesloten wegens Lincoln-da/' Lijnzaad Mei IIOV2-— 107 Dec.. Juli 1051/s-- IOI3/4 Mei 172 170%- Oct. 891/4871/2 •- Juli 170%170 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 12 Febr. Tarwe: Mrt. 8/83/4» Mei 8/10, Juli 8/11. Opgegeven door v. d. Graaf Go. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Rectificatie: Opgegeven, dat 26 Jan. 1937 werd vernietigd grond van appèl het faillissement van W. OU& hoff te Zaandam. Dit moet zijn W. Overhoff Zaandam. Surséance van betaling; In de surséance van toelating van C. Rijnd®' te Amersfoort is een ontwerp-accoord gedepr ne'erd. Schuldvorderingen moeten uiterlijk 3 1937 bij den bewindvoerder, mr. J. SchuitemJëj te Amersfoort zijn ingediend. Raadpleging stemming over accoord 17 Maart 1937 te 12 11 in Raadkamer der Rechtbank te Utrecht. ,e d.d. 9 Febr. 1037 voorloopig verleend aan N.V. Handeisinrichtingen „Poortershaven" g®v tigd te Rotterdam, kantoorhoudende te P°0g, tershaven (Gem. Rotterdam). (Proc. mr. H- g Waalkens te Rotterdam). Vergadering Dinsdag April 1937 des v.m. te 11.30 uur in het gerech1 j, gebouw te Rotterdam. Bewindvoerder mr. A- Hankes Drieisma, Rotterdam. Er is geen ontw®1* accoord gedeponeerd. Failliet verklaard; 25 Jan.: W. de Ruiter, Katwijk aan Zee. p 10 Febr.: Joh. van der Marck, koopman te W Bosch, LeUJstraat 1. J. P. van der Laar, Oss, Molenstraat 13 L. P. van Wijngaarden, aannemer, Eindhof Frederica van Pruissenweg 28. A. van Glersbergen, aannemer, Boxtel 7" geren 44. „i L. Steenbergen, sigarenfabrikant, gewo<%, hebbende te Schiedam, Buitenhavenweg 116 thans zonde rbekende woon- of verblijfplaats. D. Zoon, Herkingen, Molendijk. m 11 Febr.: W. J. Bloemendal, Nijmegen. In Betouwstraat 36. ,03, A. van Haaien, Nijmegen, Haterscheveld H. A. Leijgraaf, koopman, Arnhem, Hon®1 straat 54. lsp> J. Hoogenkamp, aannemer Nymegen, Daa> weg 10. L. Hoogenkamp, aannemer, Nijmegen, weg 10. 2» D. Quint, aannemer, Veenendaal, Holleweg^, S. J. W. Burgers, brood- en banketbak» Arnhem, Emmastraat 52a. .g' P. Procee, koopman, Leeuwarden, CronJ straat. ,ef. Evert Visser, meubelmaker en stoffeero Drachten. P. J. Theunissen, winkelier, Kerkrade. ,g, H. Schoenmakers, winkelier, Echt, Berke'® Jac. Andriessen, koopman, Helmond St®e weg 18. „f, A. van Hees, garagehouder en reparav» Aarle-Rtxtel., Dorpsstraat. ne' J. M. van den Bosch. Helmond, Mierlo®®' weg 12. 3- C. J. Boomars, Diemen, Raadhuisstraat G. J. Streek, Winterswijk. ey A. Levie. koopman (venduhouder), AP doorn. 4*1' de Stichting Nationale Hypotheekbank derlinge voor Bouwcrediet en Hypotheekaflos® te Apeldoorn. ep' Vernietigd op grond van ièrzet de failllssemh, ten van F. Tap Velp gem. Rheden; wed. A Kerkrade. m Opgeheven wegens gebrek aan actief de t lissementen van P. van Riel, Hoorn; M. utf[' Broek op Langendijk; E. Rozenzwelg, Am6 j» dam; G. C. Vet, Hilversum; B. Weenen. AW® jyJ dam; A. Jansen, De Bilt; G. H. Koenders, Bilt; G. Lagerwelj, handelende onder den Hotel Pabst, Doorn; G. de Graaf wed. C. PUP ji» Hoogland; S. J. W. van den Heuvel, Utrecht» J. van Eijken, Zeist Geëindigd door homologatie van het aang^a den accoord het faillissement van S. J» Wonderen, Bergen. Uitk. 10 pet. 1.49, middelprljs 1.52 per kg. p/ LEEUWARDEN, 12 Febr. Graannoteerlngeb. qQ. landsche granen: Wintergerst puike 7.75-—""//P Zomergerst puike 88.85, Witte Haver puike 7.90, Lijnzaad gekeurd 911.50. Slagzaad ,ei' 9.50, Platte Boonen 77.50, Groene Erwten ne kook 7.509.35. ur Buitenl. granen. Gele laplatamais disp. boordvrij Leeuwarden. Gele laplatamais 147.00 boordvrij Rotterdam. La Platagerst 130.00 boordvry Leeuwarden, La Platagerst 172.00 boordvrij Rotterdam. Noord-Am. Lij0,jj!jJ ken disp. 8.25 boordvrij Leeuwarden, idem Kgf* idem 7.75 boordvrij Rotterdam, idem idem S.K. disp. 7.75 boordvrij Rotterdam. „rfi' LEEUWARDEN, 12 Febr. Aardappelprijzen. de Star 2.703, Borgers 22.35, Alva 3-^ /l' Bintjes 44.10, andere soorten 2.402.80, v per 100 kg. f LEEUWARDEN, 12 Febr. Zuivel. Goudakaa» ei' 37, Edammerkaas 2127. Aanvoer 975 kg- lingboter 1.421.31 jjer kg. Aanvoer 4/6 v" Commissie 69. Eierhandel. 12500 kg. kipeieren 2.754 tój per stuk, handelsprys 5560 cent per kg. I°j1." eendeieren 33.5 cent per stuk, handelsprij® 45 cent per kg. P Pluimvee. 25 slaehthanen 50— 90 cent'jj. slachtkippen 0.501.10, jonge hanen 0.75-- y 10 jonge duiven 15 cent per stuk. 10 konijn®' 35 cent per kg. ,y®>' LEEUWARDEN, 12 Febr. Vereen, van maatschappyen. Edammer kaas 20 plus 10.5O\[ii- idem 40 plus 1717.50. Goudsche kaas 20 10.00—11, idem 40 plus 17—17.50, idem 20.50—21.50, Broodkaas 4tf plus 17—17.50Jf sohe kaas 20 plus 1111.50. Pry zen per 5" Stemming goed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2