I SRAARNE BAr Waarom „Haar lems Bloei?" GEHEEL GEBIT Haarlem, 13 Febr. EXPOSITIE Tandheelkundig Instituut gif RADIO MOORS St. Vincentiusbibliotheken ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937 Sramma van de Haarlemsche lo-Centrale op Zondag 14 Febr. Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF „DANTE ALIGHIERI" Ir. G. Stuyt over de architectuur van een Italiaansche stad St. JOSEPHSGEZELLENVEREE- NIGING HAARLEM I Wat gebeurt er van de week? COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Lijk uit het water gehaald Identiteit nog niet vastgesteld Opleiding voor scheepsmachinisten Haarlemsche Orkestvereeniging RIJKSSTRAATWEG 16 vanaf f 35.- VERFRAAIING VAN HET HANZE-ALTAAR Stichting van 't Reserve Actiefonds ACHTERSTAND IN LUCHTRE- SCHERMING WORDT KLEINER Lezing van kapitein v. Riesen te Haarlem N. Z. H. T. M. Trouwfeesten hebben goede vervoersopbrengsten gebracht DE ERFPACHTSKWESTIE TOONEEL N.V. Het Raadsoverzicht HUURT UW PRIMO De Stofzuiger Centrale HAGEMAN LEDEN-CONCERT H. O. V. Brahms-avond Soliste: Annie Woud, alt AGENDA Bioscopen 14 Februari Bioscopen 15 Februari Bioscopen Apotheekdiensten A UTOMOBIELBEDRIJF UITSLUITEND DE SOTO - GRAHAM Verbreeding Oosterduinweg te Bloemendaal Personalia STAD Een uiteenzetting van den heer J. Panman, 2en secretaris der Stichting, algemeen voorzitter der Nederlandsche Reisvereeniging Actie wekt reactie en elk streven heeft voor- en tegenstanders, waarmee ik maar vastleggen wil, dat er zonder twijfel haarlemmers zullen zijn, die al bij voorbaat Sullen willen verzekeren, dat ook de arbeid van '■Haarlems Bloei" tóch niets wordt. Ik zet met opzet dit .sombere beeld maar v°orqp, omdat het meer moeite zal kosten 0tri deze bestrijders te bekoren, dan om de halve heele voorstanders van organisatieven. ar- eid op dit terrein over te halen dit nuttige ^'erk te steunen. In onderstaande weinige regels wil ik ech- kr trachten aan te toonen, wat het werk van "Haarlems Bloei" in de komende tijden zal Ik denk er niet aan om Haarlem te gaan wijzen in een Haarlemsch blad, ieder onzer is fotsch genoeg op zijn eigen stad en kent daar voor- en nadeelen precies. Ik noem ook er met opzet de nadeelen, want elk recht waard Haarlemmer zal deze graag 't allereerst W&r voren brengen, doch als hij daarmee aar is, gaat hij u uitleggen, waarom Haarlem j.°° preferabel als woonstad, hoe ideaal het 'St als foren,senstad, als middelpunt van een wachtige omgeving, zoo vlak bij de zee en rch zoo dicht bij het centrum van Amster- f!arn. Laten we deze en andere voordeelen 'evig vastleggen, want indien Haarlem niet ®rkelijk aantrekkelijk is, zal elke propaganda 'peten falen. Laten we er echter ook dadelijk 'Jvoegen, dat dit nog niet voldoende bekend W een dergelijke propaganda zal onze stad Ja®er dan tot nu toe onder de aandacht van .'en in ons land hebben te brengen. Echlei '€t alleen in Holland, ook tot in Indië zal 't zich moeten uitstrekken, ons onderwijs, dat W^ger tallooze ,,Indisch-gasten" trok is nog r*;d en toch is de trek naar Holland van die Jde verminderd. Een juist afgestemde pro banda zal ons forensen brengen, terwijl ik j r zeker resultaten verwacht van een scherp rechte reclame in plaatsen als Brussel, Mon- Wiesbaden e.a., waar veel Nederlanders li1vï,en' die onbekend zijn niet de aantrekke- Tv den van onze bloemenstad. Ik denk daarnaast echter tevens aan de {^gelijkheid om naar Haarlem industrieën te jj^ken. Men heeft dit onderdeel hier nog stevig aangepakt en toch is het van uws waarde als in een stad zich een nieuws sti Us^r'e vefiIi'i?t- Dan komt er weer werk li gel Jhn de fabriek, dan wordt er weer nieuw Vei ontvanSen en uitgegeven, hetwelk langs jjW omwegen iederen bewoner ten goede komt. l t vestigen van nieuwe bedrijven past zich bendien zoo geheel aan bij de nieuwe ge- li>telijke havenplannen, welke straks werke enheid worden. A^et is daarnaast echter ook een stadsbelang 3 te zorgen, dat het aantal bezoekers aan een zoo groot mogelijk is, waarbij het van q ivicht is deze zoo lang mogelijk vast te hou- 3' Ik denk hier nu niet in de allereerste 3®ts aan het bezek van vreemdelingen, doch d dat van landgenooten. (Het moet toch niet moeilijk zijn om Haarlem 3 een centrum te maken voor een jaarlijk- bj e tentoonstelling of festiviteit op het ge- jj3 Van tooneel, zang of muziek. Er zijn tal- Wr£ Vereeni8lngen op dit gebied in onze stad kin wat kan door onderlinge samenwer kt? kier voor „Haarlems Bloei" een dankbaar yein liggen. «b S, Haarlem t™ prachtstad voor congressen -kunnen alle Haarlemsche vereenigingen q de hand op hun diverse harten verklaren, <3 elk voor tich voldoende moeite heeft ge- q ad om vergaderingen te trekken? Is daar- Hot Van Haarlemsche z'Jde de organisatie j, Senoeg om elk congres te doen slagen? ens,0® s^aat ket met het organiseeren van w^-treinen en autotrips naar onze stad? Hoe «h deze toeristen ontvangen, voorgelicht Eventueel rondgeleid? lkwirent>erg is 6611 bloemenstad, Haarlem tta. t zich zoo! In München staat voor het tjh'on een hyper-modem bord voor inlich- 'Sen! o^rugge heeft 'n goed ge regelden gidsendienst landgenoot en vreemdeling te helpen! lW voort en Bilthoven bezitten keurige pro- ^andasmalfilms! tallooze plaatsen is de wandeling door en js ^de stad met kleuren gemerkt. In Utrecht q en organisatie van jongelingen om vreem- q automobilisten» behulpzaam te zijn. V?r Zeeland worden lezingen gearrangeerd ^kff1 onze Nederlandsche couranten en tyd- j^Hten lees ik Haarlem maar zeer zelden! kinder zou ik graag een halve of heele "Vert Op0n wilIen laten' omdat ik stellig '3mlI1?d ben, dat iedere rechtgeaarde Haar- W deze wenschenlijst nog wel wat langet 1 hiaken. ken ik naast dit alles de Haarlemmers üQpri dog wel zoo goed, dat ze zullen zeggen jd- accoord, „Haarlems Bloei" heeft gelijk, inderdaad werk voor haar, doch ze zullen tèr vens bijvoegen: Laten anderen het ech- blaar betalen! Hier kom ik tegen op. Vil di's Bloei" wil haar werk breed zien, t aar taak langs groote lijnen aanpakken Wtfachten te bereiken wat haar naam bc- jj. een bloeiend Haarlem. ^k Tan profiteert de middenstand, doch kugde arbeider, een fleurige stad is een be- Mi y°°r ieder, die een inkomen heeft en geld klopj,, «wet uitgeven. Het doel van „Haarlems is om Haarlem aantrekkelijk te maken kbdfit n bewoner en den bezoeker en hiervan -eren vooral de bewoners voortdurend, (V. 1: Hilversum II (korte golf) hr 8r- 2: Hilversum I (lange golf) eülPv,r- 3: 8 30 Keulen; 9.05 Brussel Fr.; 9.50 i2.20 n- 10.35 Brussel Fr.; 10.50, 11.20 Keulen; -00, 3'2-51, 1.20, 1.30, 2.05 Brussel VI.; 2.20 'Vy n 'ult l.Ou, tj.VD xjX liöSGl VI., Z.ZU, 3;' 7„° Keulen; 5.20 Parijs Radio; 7.10 Keu- rH)n 920 Berli)n; 9-25 Droitwich; 10.25 Fao08*-4: 8.30, 8.40, 8.45, 9.00, 10.25 Brussel VI.; A 3i 1250 Parüs Radio; 1.10, 1.50, 2.20, o bA, Droitwich; 4.20 Londen Regional; 4.50 Ms T v1-1 5.20, 6.05, 6.35, 7.25 Londen Reg.; np-ju roitwich; 9.25 Londen Regional; 10.50 11.00, 11.20 Brussel Fr.. 5: 8.3024.00 Diversen. zoodat er voor hen alle aanleiding is dit ge zonde streven te steunen. Om dit mogelijk te maken is de bijdrage laag gesteld, voor mini maal f 1.per jaar kan ieder medewerken aan dit stadsbelang en daardoor aan zijn eigen belang. Het werd in onze samenleving tallooze ma len bewezen, dat door een goede organisatie een schijnbaar onbereikbaar doel toch dicht bij lag. Laat ik den twijfelaar tot slot dit nog eens mogen voorhouden. „Haarlems Bloei" is graag bereid voor Haarlem en zijn bewones te wer ken, doch laten- de Haarlemmers dan ook hun plicht kennen en dit streven steunen door lid te worden van „Haarlems Bloe!" KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 9—11 en 1—2, Dinsdagav. 6.30—8.30 In een van de Kroon-zalen sprak ir. G. Stuyt Vrijdagavond voor de leden van „Dante Alighieri" over de architectuur van de Italiaan sche stad Todi, die bij de meest verfijnde touristen beroemd is om haar pleinen en haar prachtige Renaissance-kerk. In haar openingswoord herdacht de presi dente, mevr. Vandervelden-Vijgh, den Italiaan- schen schrijver Piero Misciatelli, die, voordat hij gevolg kon geven aan zijn belofte om voor de Nederlansche afdeeling van Dante Alighieri over Savonarola te komen spreken, na een kort stondige ziekte in zijn woning te Rome, het vroegere palazzo van Letizia Buonaparte, is overleden. De overledene, die pas korten tijd geleden benoemd was tot directeur van de Academie voor Schoone Kunsten te Rome, was ook ten onzent bekend door zijn werken over Dante, Savonarola en de Siëneesche Mystieken. In hem is een groot schrijver en een goede vriend heengegaan. Ir. G. Stuyt hield zijn voordracht in de Italiaansche taal, dit wel om zoo goed mogelijk In de reeds gegroeide sfeer van de jonge ver- eenlging te blijven. Ook wanneer hij zijn voor dacht in het Nederlandsch zou hebben gehou den, zou zij de aandacht van de leden ten volle waard zijn geweest. Na in het kort de geschiedenis van de Umbri- sche stad Todi te hebben geschetst (de naam van de stad herinnert ons o.m. aan den Fran- ciscaanschen dichter Jacopone da Todi) kwam spr. tot zijn eigenlijke onderwerp: de architec tuur van een typisch Italiaansche stad, gezien door een architect. De piazza van Todi, of liever de beide piazze, zijn zoo volmaakt als men maar wenschen kan. Alles is er in harmo nie. De gevel van de oude kathedraal, zoo goed als de fa?aden van de drie palazzi, die rond het grootste stadsplein staan geschaard. Met argeloos raffinement is alles er op gericht om het beste architectonisch effect te bereiken. De gevels schijnen grooter dan zij in werke lijkheid zijn. Door de divergentie van de huizenrijen lijkt de kathedraal terug te wijken, terwijl door een zorgvuldig plan van ge kromde straten, die nergens een ver uitzicht laten, de geslotenheid van dit unieke stads deel ook in stedebouwkundig opzicht volkomen Is. Zelfs het panorama over het Umbrische heuvelland hebben de oude stedenbouwers in hun plan betrokken. De kleine Piazza Garibaldi staat aan een zijde geheel voor dit heerlijke vergezicht open, met het silhouet van een stand beeld om de wijdsche verte nog meer relief te verleenen. Aan de hand van plattegronden liet spr. zien, dat ook de architectuur van ver schillende andere Italiaansche steden dergelijke verschijnselen vertoont. Na een pauze sprak ir. Stuyt over de kerk van St. Maria della Consolazione, die wellicht volgens plannen van den grooten Bramante werd gebouwd. De problemen van den Renais- saneistischen Centraalbouw werden hier op overtuigende wijze opgelost. Met dikwijls uiterst vernuftige middelen verkreeg men hier een ruimtewerking, die het eerste probeeren van Brunelleschi ver achter zich laat en vergeleken kan worden met Bramante's Sint Pieterplan. Duidelijke lichtbeelden deden de voordracht nog aan interesse winnen. Zondag spreekuur bij den Praeses, P. Kruger- straat 43, 12.15—12.45. Na de Lijdensmeditatie gelegenheid tot ont spanning. Tafeltennis Oranje-Zwart. Wie komt er deZen avond bridgen? Maandag 8 uur Damcub T.E.P.; 8 uur Too- neelrepetitie St. Genesius. Dinsdag: 9 uur schola cantorum. Woensdag Mariacongregatie voor de verschil lende parochies. Donderdag Harmonie U. D.; 3.45 ontwikke lingsclub. Vrijdag 8 uur Biljartclub; 9 uur schola can torum; 8.30 uur vergadering van Commissariaat voor de fancy-fair. Zaterdag 8 uur tafeltennis Oranje-Zwart. Daar er eerstdaags weer een cursus begint voor adspranten, is het juist nu de gereede tijd zich voor deze vereeniging op te geven. Jongemannen boven de 17 jaar van de paro chies St. Antonius, St. Joseph, H. Hart, St. Li- duina en St. Elisabeth en Barbara komen voor deze afdeeling in aanmerking. Goede gelegenheid van opgave is des Zondags bij den Praeses. Zie boven bij Zondag. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. Maandag bestemd voor godsdienstige vereeni gingen. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. Maandag 15 Februari 2 uur; Bestuursverga dering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis, Bloemhofstraat. Dinsdag 16 Februari 8 uur: Repetitie St. Cae- cilia in Gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat in het Clubgebouw Bagijnhof, achter de St. Jozef kerk. Donderdag 18 Febr., 8.30 uur; Cursus Espe- rantistenvereeniging „Abbé Richardson", bij Brinkmann. 8.30 uur: Bureauvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentius- gebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Repetitie R. K. Tooneelver. „Thalia" in het clublokaal „Het Hof van Holland", Groote Markt. Vrijdag 19 Febr. 8 uur: Repetitie Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat' 17. 8.15 uur: Fragmenten uit „Hamlet", tragedie van Shakespeare voor Geloof en Wetenschap in den Stadsschouwburg. Teneinde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereeni gingen verzocht vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Een bewoonster van de Nieuwe Gracht zag gisteravond te tien uur in de Nieuwe Gracht tusschen de Nassaubrug en de Manègebrug het lichaam van een vrouw drijven. Onmiddellijk werden leden van de Reddings brigade gewaarschuwd. Een aannemer uit Har- lingen, die toevallig in een perceel aan het Nassauplein vertoefde, begaf zich te water met een lijn om zijn middel en wist het lichaam op het droge te brengen. De vrouw bleek reeds te zijn overleden, hoe wel kon worden vastgesteld, dat het lichaam slechts een kwartier in het water gelegen koh hebben. Alle pogingen van de politie om de identiteit- van de vrouw vast te stellen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Het signalement luidt als volgt. Oud onge veer 50 jaar, gezet postuur, lengte 170 M., ge kleed in zwarte tricot jurk, donkere kousen, zwarte lage riemschoenen en zwarte regenjas. Dun zwart haar. Op het lijk werd gevonden een zakdoek ge merkt met de letters J. P. en een ring aan de binnenzijde gemerkt S. 14-1-20. H. Ieder die inlichtingen over de identiteit van de vrouw kan verschaffenwordt dringend ver zocht zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen aan het politiebureau aan De Smedestraat. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisa- bethziekenhuis overgebracht. De directeur der ambachtsschool verzoekt ons de aandacht van onze lezers speciaal te willen vestigen op de in dit blad voorkomende adver tentie betreffende inschrijving van leerlingen voor den cursus voor scheepsmachinisten. Hij vraagt dit, omdat hem den laatsten tijd gebleken is, dat de vraag naar machinisten ter koopvaardij het aanbod verre overtreft, zoodat dus degenen, die met goed gevolg het examen voor het voorloopig diploma hebben afgelegd, naar alle waarschijnlijkheid bij een der groote scheepvaartmaatschappijen te werk kunnen worden gesteld. Wel een groot verschil dus bij eenige jaren geleden, toen vcor deze jongelui geen plaats te krijgen was. Het bestuur der H. O. V. deelt ons mede: Gisteren werden we verblijd met een gift van een onzer vele muziekliefhebbers, die, gelet op den nog steeds bedroevenden financieelen toestand waarin onze vereeniging' zich bevindt, zich het lot onzer musici zeer aantrekt. Moge deze spontane daad door meerdere ge volgd worden HAARLEM-N. - TELEF. 16726 met garantie, pijn- „loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. Mien schrijft ons: De tijd nadert, dat het bedrag, dat voor bo venstaand doel beschikbaar wordt gesteld, aan Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers zal worden aan geboden. Haarlem staat tot nu toe aan de spits. Moge het zoo blijven! Ten einde het werk der zelatricen te verge makkelijken, worden de leden en vrienden van den Middenstand, die een busje bij zich in huis geplaatst hebben, beleefd verzocht in den loop van deze of de volgende week deze busjes voor het ophalen gereed te Zetten. Giften worden gaarne in ontvangst genomen door het Dames-Comité voor Haarlem en Om geving; mevr. M. Star, presidente, Jansstraat 47; mevr. M. Hoes, vice-presidente, Mr. Corne- lisstraat 33mej. W. van der Singel, secreta resse, Oranjestraat 19rood; mej. B. van Em merik, Parklaan 79. De heer J. H. van Riesen, adj.-inspecteur voor (Je bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen te 's-Gravenhage, heeft giste renavond voor de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, Departement Haarlem, een lezing ge houden over de algemeene beginselen van lucht bescherming. Spr. behandelde eerst het algemeen begrip „luchtbescherming", daarna het luchtgevaar in het algemeen en tenslotte de luchtbescher- mingswét, de overheidsmaatregelen, de bedrijfs- maatregelen en de voorzorgen die de bevolking zelve nemen kan. Spr. ging de historie van dezen weerbaarheidsdienst uitvoerig na en noemde het vooral een verbetering, dat de gemeenten in ge- varenklassen zijn ingedeeld. Wij zijn echter nog steeds in het „praat"-stadium, hoewel na den zeer grooten achterstand gelukkig meer be langstelling te vinden is. De waarschuwingsdienst zal van den grens af geregeld moeten worden door een radio systeem. Vooral ook de bedrijven moeten maat regelen nemen tegen brandgevaar en aan ont smettingsmogelijkheden denken. De heer v. Riesen wees dan op de openbare schuilplaatsen, op de verduisteringsoefeningen en op de alge meene voorlichting door de overheid. Ook de uitwerking van de verschillende gassen nam spreker nader onder de loupe. Met een oproep om de luchtbeschermingsgedachte overal uit te dragen besloot spreker zijn rede. Binnenkort zal de inspectie van den dienst uitgeven: „richtlijnen voor de bedrijven". De lezing werd o.a. bijgewoond door den bur gemeester van Velsen en Haarlemmermeer, door verschillende wethouders en raadsleden van Haarlem en omliggende gemeenten en door den commissaris van politie alhier. De vervoersopbrengsten van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij hebben ein delijk weer eens een sprong in de goede richting genomen en zijn over de afgeloopen maand niet de gebruikelijke 10 pCt. lager maar 10 pCt. hooger, dus de achteruitgang is niet alleen ge stuit, maar ook overwonnen in vergelijking met de opbrengsten in Januari 1936. Natuurlijk is dit mooie resultaat het gevolg van de huwelijksfeesten in Den Haag. Eerst wanneer de Februaricijfers straks binnen zijn. mag een juiste vergelijking getroffen worden. Maar binnen is binnen, nietwaar? De cijfers zijn f 265.407 tegenover 243.017. In voorbereiding is de oprichting van een vereeniging van erfpachters der gemeente Haarlem, waarvan het doel zal zijn geleidelijke liquidatie te verkrijgen van de daarvoor in aanmerking komende erfpachten in Haarlem. De meeste erfpachters hebben indertijd grond in erfpacht aangenomen naar aanleiding van en in vertrouwen op de verzekeringen van ge meentewege gegeven, dat erfpacht vrij alge meen ingang zou vinden en de erfpachters er in het algemeen niet slechter aan toe zouden zijn dan koopers van bouwgrond. Nu het erfpachtstelsel in Haarlem heeft gefaald achten zij het billijk, dat de gemeente hen daarvan niet de dupe laat worden. De toe sband is zoo, dat thans de erfpachters elk jaar aan de gemeente een zóó hooge som Het Nest, spel in vijf bedrijven van Dr. Edtnond Komrad. Tooneelgroej» „Het Masker", Stadsschouwburg. Het „nest" is het huis van Anna Berger, die als moeder in weduwstaat, als .schoonmoe der, grootmoeder en, ten slotte zelfs als over grootmoeder regeert over de met die titels verworven familie. In werkelijkheid is van „regeeren" geen sprake, want de vrouw met haar groote hart leeft wel met allen innig mee en laat iedereen deelen in haar steun en goeden raad, maar als het er op aan komt is zij toch weinig meer dan toeschouwster bij de vele drama's welke zich in en rondom het nest afspelen. Ja, zij voelt zich de kloekhen, maar er komt een oogenblik, waarop zij de verzuchting slaakt, niets dan eendeneieren te hebben uit gebroed. Hoe komt zij, die haar leven regelde naar liefde en plicht, aan zulke van haar af wijkende kinderen? Doet dat de eigenaardig heid van de nieuwe generatie, die zij poogt te begrijpen, die zij niet klakkeloos veroordeelt, en in liefde voor haar inzichten wil winnen, maar waarop zij tóch geen vat heeft, omdar het jonge geslacht in egoïsme zijn eigen weg wil gaan en schijnbaar niet anders kan? Waarvoor verwisselt de oudste, Gerda, zoo gemakkelijk van man, terwijl haar moedei meent dat men trouwt voor het leven? Waar om wil Olga alleen een echtgenoot, dien ze beïnvloeden kan, waarom zoekt haar klein kind Vera het geluk in een liefde vol ge vaar? Anna Berger maakt dit alles door en nog veel meer, want het buitengewoon aardige stuk is rijk aan gebeurtenissen, al spelen deze zich veelal achter de coulissen af. Een merk waardig stuk. De Tsjechische auteur laat zijl» sujetten twee bedrijven lang praten, maar hij verveelt on,s geen oogenblik, want al die dia logen draaien om het verschil van beginse len in twee of drie opvolgende generaties en dat is nu eenmaal de stof, die ons dit seizoen op het tooneel hevig interesseert. Maar het draait ook alles om die fijne, moederlijke, al te toegevende, maar voortdurend sympathieke vrouw, die zich altijd weer geeft voor anderen, tot ten langen leste haar eigen liefde haai vervulling krijgt. Dit is vooral een geestig spel door de flit sende disputen, waarmee de groote vragen van den dag herhaaldelijk worden belicht. Die kwesties worden niet opgelost. Al staat de schrijver, met Anna Berger als woordvoerster, aan den degelijken kant van onze ontredderde wereld, al toont hij in scherpe levensbeelden de dwaasheid van lichtzinnige opvattingen aan, hij schept geen idee, die orde kan bren- gen in dien chaos. Daarvoor is zijn spel, by allen ernst, te luchtig. Waarschijnlijk schuilt er ook wel eenige overdrijving in deze teekening van het mo derne leven. Er is een te sterke opeenhoping van afdwalingen, om ze als realiteit te kun nen aanvaarden. Gelukkig! Maar interessant blijft dit spel in ieder tooneel en een bedrijr als het derde waarin de tragiek van het leven de „kloekhen" dreigt te overweldigen is prachtig van dramatische kracht, terwijl op dezen climax geen inzinking volgt. En hoe kreeg dit spel, onder de weldoor dachte, aan nuanoeeringen ryke regie van Ko Arnoldi, een voortreffelijke opvoering! Ik Magda Janssens bewonderden wij een zuivei geteekend karakter van de altijd hartelijk meelevende vrouw, die voor allen een moeder kan zijn, tegelijk een fijnbeschaafde dame, be koorlijk en beminnelijk, ai gaan de jaren ei- de zorgen over haar hoofd. Zij beheerscht her spel, dab haar voortdurend op de planken houdt en dat door haar levende figuur zijn innigheid verwerft. In Mien van Kerckhoven— Kling zagen we de lichtzinnige Gerda pak kend uitgebeeld, in Louise Kooiman overtui gend het gecompliceerde van de onnoodig tobbende Olga. Ko Arnoldi was de fijngevoe lige oude vriend van de leidster van het nest; Elias van Praag en John Gobau leverden als schoonzoons twee zeer verschillende, beide treffende typen. Ank van der Moer gaf goed óe jeugdige Vera weer kortom het was een sterke bezetting van een boeiend stuk. Een spel als dit, belangwekkend als een po ging om de zeden van dezen tijd onbevooroo;- deeld te schetsen, en daarbij trillend van warm gevoel, móét wel inslaan. Het vrij tal rijke publiek was enthousiast en bracht het gezelschap aan 't einde een daverende ovatie. Voor volwassenen, die objectief dit lichte lijk overdreven levensbeeld kunnen beschou wen, brengt „Het Nest" een zeer interessante vertooning. H. B. v. d. S, 4 moeten betalen, dat zij na 15 a 20 jaar een bedrag hebben gestort even hoog als zij had den moeten betalen bij aankoop van den grond. Toch worden zij nooit eigenaar van den grond, zoodat de gemeente na 75 jaai drie a viermaal de koopsom zal hebben ont vangen. De bedoeling is aan het gemeente bestuur te verzoeken den grond aan de pach ters in eigendom af te staan, zoodra heb totaal der betaalde erfpachtssommen gelijk is aan een nader te taxeeren som, de koopwaar- de van den grond vertegenwoordigende. Daar men begrijpt, dat de gemeente niet plotseling het bedrag der erfpachtscanons op haar in komstenrekening kan missen, zal gevraagd worden nu reeds een bedrag vast te stellen, dat elk jaar betaald moet worden en lang zaam aan kleiner wordt totdat het bedrag der koopsom is bereikt. In het Raadsoverzicht van Donderdagavond komt de volgende passage voor: „....en des heeren Drilsma's ijver ging zoo ver, dat hij den noodtoestand onder de erfpachters zelfs ontkende. Hij wist er althans niets van af, zeide hij. Men mag zich afvragen met welk recht een raadslid, dat zoo weinig van den waren toestand op de hoogte is, over dat on derwerp het woord voert en zijn stem uit brengt." Enkele lezers hebben hieruit gelezen, dat de schrijver aan den heer Drilsma verwijt niets van erfpacht af te weten. Dit is niet het geval. Deze bewering zou onjuist zijn geweest en niet in overeenstemming met het uitvoerig betoog, dat de heer Drilsma Woensdagmiddag tegenover de redevoering van den heer Bij voet stelde. Ook uit het zinnetje „Hij wist er althans niets van af, zeide hij" is te lezen, dat den heer Drilsma alleen en uitsluitend verweten werd niet op de hoogte te zijn van den benarden toestand waarin de erfpachters verkeeren. De heer Drilsma stelde vast, dat het hier niet ging om economisch zwakke bur gers. Waarop de heer Klein interrumpeerde: er zijn er toch genoeg onder en de heer Drilsma toegaf: Zeker, er zullen er wel eenigen zijn, maar im groszen Ganzen, kan men niet zeggen, dat het economisch zTwakken zijn; mij althans is dit niet bekend. Het was alleen tegen dezen passus in het betoog van den heer Drilsma, dat in het raadsoverzicht werd geprotesteerd. voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ ALLE ONDERHOUD VRIJ ALLE SLIJTAGE VRIJ Geen waarborgsom GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 Met welwillende medewerking van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" gaf ons Haarlemsche Orkest gisterenavond een door de radio (NCRV) uitgezonden concert, uitsluitend uit Brahms-werken bestaande. Dit concert zal ongetwijfeld velen want bet bezoek was zeer talrijk hebben nader gebracht tot den grooten Duitschen symphoni- cus. wiens dood dezer dagen juist veertig jaar geleden de wereld deed opschrikken, terwijl het dezer dagen precies een halve eeuw geleden is, dat hij zich te Detmold vestigde als leider van het hofkoor en leeraar van Prinses Fiederike von LippeDetmold. Nu de naam Lippe Det mold zoo in ieders gedachte leeft, en de ge woonte om historische data op te halen steeds meer ingang vindt, in ieder geval een goede gelegenheid, om ook van Brahms eens een uit gebreider programma te geven, dat zooveel mo gelijk een indruk geeft van diens werk. De tijd van voorbereiding is kort geweest, en het kan misschien de oorzaak zijn, dat de auditie van de zeer mooie derde symphonie, die in F. gr. t. niet in alle deelen bevredigde. Maar vooral in de beide middendeelen hebben we toch kunnen genieten van een goed verzorgde, door Schuurman met veel distinctie en fijn gevoel geleide uitvoering. Al moet onmiddellijk worden gezegd, dat ook in de beide snellere hoekdeelen, op enkele rommelige passages na, het orkest goed re ageerde op de wisselende rhythmiek en het metrum. Jammer dat de stemming in het hout vooral in de klarinetten nogal eens te wenschen overliet, waardoor dus ook de en semble-klank te lijden had. „Im groszen und ganzen" echter een uitvoering, die zeer bevre digde en waaraan het uitgebreide auditorium een langdurig en welverdiend applaus bezorgde. Annie Woud zong na de pauze, met mede werking van „Zang en Vriendschap" de bekende Rhapsodie voor alt, mannenkoor en orkest. Het werd een meesterlijke vertolking, zoowel door de soliste als door koor en orkest, terwijl Flits Schuurman het geheele apparaat prachtig on der appèl had. Annie Woud droeg haar partij zeer expressief en beheerscht voor, terwijl het koor, daar waar het ondergeschikt is aan de soliste, met fijne reserve ondersteunde, om bij de fiaai opgevoerde climaxen een imposant ge heel te vormen met soliste en orkest. Onze stadgenoote had enorm succes met deze haar zoo gunstig liggende partij, en ontving bloemen. Doch ook dirigent Schuurman en zijn medewer kers, orkestleden en zangers, mochten terecht deelen in de langdurige hulde door het audito rium. Het slotnummer van het programma vorm den de Variaties over een thema van Josef Haydn, welke in eerste uitvoering gingen. Het weinig in Nederland gespeelde, maar in Enge land blijkbaar veelvuldiger uitgevoerde werk, beviel ons in de laatste helft het best. De eerste drie, vier variaties klonken minder fraai en waren nogal eenvormig en gelijkmatig van op zet. In de laatste, meest in sneller en gevari eerder metrum en rhythme geschreven variaties herkende men beter den componist Brahms, met z'n vaak zeer geestige en verrassende in vallen. Ze werden door Schuurman en de zijnen met toewijding verklankt en vormden een goed slot voor dezen Brahms-avond. J. S. Gebouw „St. Bavo": Geel Wit, 6 uur; Gewo ne zittingen 4 en 7 uur. Rembrandt-Theater: Lucien Baroux in ,,t Jochie", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Pola Negri in „Moskou— Shanghai", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Het corps der waaghalzen" en „Het geheim van Charlie Chan", 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac, 115 uur. Conrad Veidt. in „Een vreemdeling kwam", 7 en 9.15 uur. h?-D-!°1 KRUISSTRAAT 38 - TELEF. FMfll VJ©!iL/ OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR N.V. 14609 Stadsschouwburg: A. B. C. Cabaret: „Klan kenparade", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H. O. v. Concert, half 3. Rembrandt-Theater: „Babona", half 12; Lu cien Baroux in ,,'t Jochie", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: „Djalong", half 12; Pola Negri in „Moskou-Shanghai", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Het corps der Waaghalzen' en „Het Geheim van Charlie Chan", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Conrad Veidt in „Een vreem deling kwam", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo"; Bestuur Melkhandel „St. Joseph", half 9: „Haarlem's Zanggenot", 3 uur; Bestuur Grafische Bond, 8 uur; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur. Café-rest. Brinkmann: Kon. Ver. „Oost en West", 8.15 uur. Rembrandt-Theater: Lucien Baroux in ,,'t Jochie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: Pola Negri in „Moskou- Shangai", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Het corps der Waaghal zen" en „Het geheim van Charlie Chan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 11—5 uur; Conrad Veidt in „Een vreemdeling kwam", 7 en 9.15 uur. Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend: Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 8—9 uur. Hagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 2—3.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.30—8.30, Vrijdagsavonds 7.30—8.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8—9, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de Ia Reystraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.305 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 8—9 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 13 tot en met 19 Februari waarge nomen door Florijn-apotheek, Groote Hout straat 78; Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Bartel- jorisstraat 11 en Parkapotheek, Kleverparkweg 13. N.V. HOOGEVEEN'S GED. OUDE GRACHT 66 1937 MODELLEN Stalling, Onderhoud, Reparatie - Tel. 16881 De Kroon heeft goedgekeurd het raadsbesluit der gemeente Bloemendaal om tot onteigening over te gaan van een stuk grond van het hoek- perceel OosterduinwegRynegomlaan van Sj. Joustra. Dit gedeelte van den weg moet terwilla van de veiligheid van het verkeer dringend ver breed worden van de tramhalte Aerdenhout af tot de Bilderdijklaan. Het gaat om 120 M2, lengte 30 M. en breedte 4 Meter. De officier van gezondheid 2e klasse, C. Honing, van het militair hospitaal te Amers foort, wordt per 1 April overgeplaatst naar Haarlem, waar hy zal worden belast met den geneeskundigen dienst van dat garnizoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5