Een optimistische rede van Dr. Goebbels m Dc Trap Met Zestien Treden" PHILIPS <JTua 4 Eenig licht in den overval HET400 MILLIOE VOORSTEL (L Heldenmoed VROUWEN- VREDESGANG ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Onbehaaglijk gevoel in de Duitsche pers Zandschuit omgeslagen Een der opvarenden verdronken AUTO-ONGELUK TE HULTEN Het slachtoffer overleden DE EDEL VALK NAAR INDIË Wegens een defect aan de radio even teruggekeerd Heeft Uw toesfei een speciole vervorming5Vrije schakeiina 16 Is het electriciteits-verbruilc van jjw. toestel in overeenstemming met de' prestaties van het apparaat? Is de stationsschaal in Uw toestel zoodahig onfworpen, dat de grootst denkbare leesbaarheid bereikt is? Is de weergave-kwaliteit van Uw toestel zoodanig, dat U inderdaad van kristalheldere ontvangst kunt spreken? Bevindt zich in Uw toestel een carroussel-schakelingwaardoor bij verhuizing onmiddellijk zonder verandering in het toestel kan worden overgeschakeld op c/e juiste wisselstroom netspanning? TÏPE 8»8 A De topprestatie uit de Symphonische Serie" Trede voor trede omhoog, en aan den top: volmaakt radio genot, belichaamd in den Philips' „Fuga". Gaat stap voor stap na, of Uw tegenwoordig toestel door deze zelfde „trap van zestien treden" geschraagd wordt. Zoo niet, beluistert dan eens, zuiver uit nieuwsgierigheid, een Philips' „Fuga" bij Uw handelaar. Dan stormt met plotselinge duidelijkheid de beteekenis op U af van de ontzaglijke verandering, die Philips in de ontvangstwereld heeft teweeg gebracht! Tegen het ronselen Geert paspoort voor werkloozen Boerderij afgebrand WIJZIGING LAGER ONDER- WIJSWET Wat moet onder dialect worden verstaan? Per luchtpost overgebrachte foto van de Manilla. Z. Eminentie (x) spreekt den Aar het Manilla aankomst van den Kardinaal-Legaat in tsbisschop toe (xxj. Op den achtergrond -Hotel NED. KATHOLIEKENDAG Ook de Werknemende Midden stand in het Hoofdbestuur In een extra-politieblad wordt de aanhouding verzocht van een voortvluchtig en mededader Jo Immink naar Antwerpen De IJselmeervisscherij W aar schuwing van het Hoogwaardig Episcopaat Hongaarsche lof voor ons land Een open brief aan dr. Colijn Luchtverdedigingsfonds Het bestuur der stichting Excellentie dr. Joseph Goebbels heeft gis teren in de Deutschlandhalle de groote rede gehouden, welke reeds weken lang Öag in dag uit was aangekondigd. De inhoud der rede viel mee. Haar gematigdheid viel op. Alleen deed de Berlijnsche gouwleider hij «prak voor zijn gouw scherpe aanvallen op Moskou en maakte daarbij tegelijk Eden iet wat belachelijk, die Europa niet in twee kam pen verdeeld wenscht te zien. Eden, zoo zeide hij, doet net als een kindje, dat het onmoge- lijke van het Kerstmannetje verlangt. Europa hióét in twee kampen verdeeld worden en blijven, hi een bolsjewistisch en anti-bolsjewistisch kamp. Wie zich neutraal verklaart is even be lachelijk als tijdens de hervorming een Duitsch 'orst, die aan den vooravond der godsdienst oorlogen verklaarde, dat hy noch een Katho licisme noch een protestantisme kende. Voorts vond Goebbels heftige woorden tegen het Vaticaan en den Paus. Hij verklaarde onder groot gejoel van zijn auditorium, dat er van christelijke hulp in Spanje in geen velden of we ken iets valt te bespeuren. De christelijke ker ken nemen er niet actief deel aan den strijd legen het bolsjewisme en het Vaticaan erkent Zelfs nog altijd de regeering van Barcelona. t>at het Vaticaan, evenals de andere werkelijke Pon-interventie-landen, officieel niet anders kan, maar zéér zeker officieus met dat bewind Per rechtschen in verbinding staat, verzweeg hy natuurlijk. Groote voldoening zal het in heel de we reld wekken, dat de Rijkspropaganda- minister zich zoo sterk tegen een nieuwen oorlog heeft uitgesproken. Hij zeide: „Maar al te vaak hoort men den laatsten tijd de vraag stellen: Komt er oorlog? Mijn inziens spreekt Pien veel te veel over oorlog. Men moest over Pen vorigen oorlog spreken en niet aan een ko kenden oorlog denken. Neen, er komt geen oor log, De Führer wil geen oorlog en het volk wil Keen oorlog. Wij vallen niemand aan en ik ge loof wel niet, dat iemand het in zijn hart zal halen, ons aan te vallen. Wanneer er oorlog Vas gekomen, dan zou dit geweest zijn op het Pioment, toen wij begonnen ons weer te be wapenen, doch nu wij beginnen, gereed te ko ken met onze herbewapening, zal men zich nog Wel eens bedenken, voordat men begint." Goeb- hels zinspeelt hier zeer duidelijk op de veel verbreide meening, dat geen staatsman ter we reld een oorlog durft te ontketenen, omdat nie mand maar kan gissen, welke de gevolgen zou den zijn van den modernen gifgasoorlog. G. B. shaw heeft in dit verband den fonkelenden pa- fadox gemaakt: „Het gifgas is de grootste ''edesstichter." Goebbels' verklaring, dat, als er Pcrlog was gekomen, dit gebeurd zou zijn ter Gelegenheid van de herbewapening en de an dere voldongen feiten, had Shaw blijkbaar vOorzien. Hij schreef laatst: Er zijn slechts twee man- Pen in Europa, die genoeg durf hadden om te Gokken, niet alleen op de onwaarschijnlijkheid 'an een hervatting van den wereldoorlog, maar de onmogelijkheid. Hun roemrijke namen ^h Benito Mussolini en Adolf Hitler. Een drie werf hoera voor die schrandere heeren! Mis schien moet ik er nog den naam aan toevoegen 'an het Japansche genie, dat den staat Mand- sJoekwo heeft geschapen; ik weet alleen niet, ®ke hy heet. Elk van die drie zei: „Er komt geen ®Propeesche oorlog. Ik zal openlijk allen impe- ^alistischen staatslieden van Europa een pak V°or hun broek geven, en toch komt er geen °Qrlog» En ze deden het alle drie en er gebeur de hiets." Geestig gezegd! ^taar op den duur kan op dit nega- 'eve standpunt de vrede niet blijven be esten. ti Intusschen gaat de bewapeningswedloop he laas koortsachtig verder. Neville Cham berlain, de Engelsche minister van Finan- C'®P. heeft gisteren een wetsontwerp aange- k^Pdigd, dat het mogelijk zal maken, dat de *e8eering in de komende jaren de enorme som 'ap 4oo millioen pond zal leenen ten behoeve VaP de defensie. In verband met Goebbels' rede is het van belang te weten, wat de Duitsche hc-s daarover zegt. De mededeeling van Cham- ^'lain heeft diepen indruk gemaakt. De bla- öeP verklaren met grooten nadruk, dat het de ecrste maal is, dat de Britsche regeering in W'edestyd een dergelijk besluit neemt. Een ze- e' gevoel van onbehagen komt tot uitdruk- 'Pg in de commentaren, welke op het be- *cht worden geleverd. Over het algemeen vra- geP de bladen zich af, wat de redenen en het j °el zyn van deze bewapeningspolitiek. De mees- e bladen zien in 't afloopen van het vlootver- *jra8 van Washington een verklaring. Dit zou Britsche politiek voortaan voor nieuwe ver- ^Ptwoordelijkheden plaatsen, met name in den ®tlllen Oceaan. De Deutsche Allgemeine Zei- Ur>8 geeft een opsomming der bewapening en W^sterkingen, welke de laatste maanden in root-Brittannië zyn ten uitvoer gelegd. Het bi. ad herinnert aan het woord van generaal ken Hi e'8and, dat een groot land moet beschik- over een leger, dat beantwoordt aan de °eften van zün politiek. "Wy weten niet", aldus het genoemde blad, 'u- vrijwel de meening der geheele Duitsche aan< ke het samenvat, „of de Britsche regeering door e gedachten wordt geleid, maar het is ge kken, dat zü de algemeene Fransche these *Plki bi, 'aardt. Men moet zich de vraag stellen, wei- Politiek Engeland van plan is te volgen nu overgaat tot een zoodanige ontwikkeling van bewapening. Weygand sprak in zün uit zetting over den aan de geallieerden te bie- steun, wü zouden kunnen vragen door deze formule in herinnering te brengen, welke ver plichtingen Engeland heeft aangegaan en tegen over wien. Het bondgenootschap met Frankrijk, dat in December 1936 nauwer werd aange haald en de besprekingen tusschen de generale staven der beide landen laten plaats voor ze kere veronderstellingen." Het blad besluit: „Duitschland acht zich zijnerzijds niet verant woordelijk dergelijke beslissingen der regeering te Londen te hebben uitgelokt, hoewel een Ame- rikaansch blad verklaard heeft, dat men in Britsche officieele kringen van meening is, dat de Duitsch-Japansche overeenkomst het Brit sche rijk en zijn belangen meer zou bedreigen dan Sovjet-Rusland, tegen welk land het zoo genaamd zou zijn gericht." Tenslotte een persoonlijk woord. Niet zonder verwondering hebben wij tot ons leed wezen bemerkt, dat eenige onzer lezers een geheel verkeerden indruk hebben gekregen omtrent de bedoeling van ons Buitenlandsch Overzicht van Dinsdag j.l. over „Het bloedig wapengeweld in Spanje" en dientengevolge meenden te moeten constateeren, dat wij onze houding ten aanzien van den Spaanschen bur geroorlog, gelijk wij die in tal van artikelen hebben vastgelegd, zouden hebben gewyzigd. Wij bedoelden echter in dat overzicht niets anders dan een beeld te geven van de meening, welke wij in bepaalde Katholieke en ook in niet- Katholieke kringen hebben beluisterd. Wij be treuren, dat deze bedoeling, naar het schijnt, niet voldoende voor al onze lezers tot haar recht is gekomen. Vrijdagmiddag is op de Maas onder Box meer een zandschuit in aanvaring met een schip geweest, waarbp een der opvarenden van de schuit is verdronken, terwijl de tweede opvarende gewond werd. Door nog onbekende oorzaak kwam de schuit, geladen met zand, in aanvarng met een schip, tengevolge waarvan de schuit omsloeg. De beide opvarenden Van B. en R. van der P., beiden uit Cuyk zagen kans in het reddingsbootje te komen, maar ook dit kantelde en kwam onder de schuit terecht. Van B. verdween in de diepte en kwam niet meer boven. Van der P. kon zich nog aan een plank vastgrepen en wist zich boven water te houden. Aan den wal had men het ongeluk gezien en spoedig stelde men pogingen in het werk de slachtoffers te redden. De heer Van Dijk slaagde er in Van der P. behouden op het droge te bren gen. Het bleek, dat hij een arm had gebroken en aan het hoofd gewond was. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis in Boxmeer vervoerd en daar opgenomen. De politie heeft geruimen tijd gedrecht naar het lijk van B. Hedenmorgen was het nog niet gevonden. Het slachtoffer van de autobotsing op den Rijksweg Breda—Tilburg onder Huiten, de on- geveer 45-jarige heer Schouten, is in het zieken huis te Tilburg aan de bij het ongeluk bekomen verwondingen overleden. De heer Schouten was gehuwd. Vanochtend om half acht is het K. L. M.- toestel Edelvalk van Schiphol opgestegen voor de vlucht naar Indië. Wegens een defect aan de radio keerde de bestuurder terug. Nadat het euvel hersteld was, is de Edelvalk om 8.08 uur opnieuw vertrok ken. WW HHSHj Heeft Uw toestel monoknop-bediem^e Heeft Uw toestel automatische ofrfemm.w Bez,t Uw toestel een muziek-spraak-sch^l^-?. Ijl|l±_±_Uw °PP°raat uitgerust met een oPlc/oPTT^ Bezit Uw toestel een dubbele anti-fading schakeling? Is Uw toestel uitgerust met een lichtsignaal-controlesysteem Minister de Graeff heeft den Commissarissen der Koningin verzocht, ten einde het ronselen van Nederlanders voor een der strijdvoerende partyen in Spanje tegen te gaan, noch gratis, noch tegen betaling een buitenlandsch paspoort af te geven aan werkloozen, die in Spanje werk willen gaan zoeken of van wie redely kerwijs vermoed kan worden dat zij in Spanje gaan dienst nemen. Ook de verlenging van een vroe ger uitgereikt paspoort behoort te worden ge weigerd. het vuur, dat gretig voedsel vond in een groo ten voorraad stroo en aangewakkerd werd door den feilen wind. De boerderij brandde i"eheel af. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Vrpdagmiddag heeft een felle brand de hoeve M. Arts, gelegen in het Rooth onder de gemeente Maasbree, in de asch gelegd. Met behulp van de buren wist men het vee tijdig uit de stallen te drijven en een weinig huis raad te redden. De brandweer stond machteloos tegenover Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de lager-onder- wijswet 1920. Ontleend is daaraan het volgende: Vele leden verklaarden gaarne hun medewer king te zullen verleenen tot de voorgestelde verbetering van de lager-onderwüswet 1920 op korten termijn. In overeenstemming met den beperkten op zet van dit ontwerp, verklaarde men, zich te zullen onthouden van het voorstellen van wij zigingen, waardoor de behandeling van dit ont werp te zeer zou worden vertraagd. Verscheidene leden brachten ter sprake den zoogenaamden kweekeling met akte. Zij meen den, dat duidelijk gebleken is, tot welke onge- wenschte verhoudingen in de school heeft ge leid de bepaling, dat voor kweekelingen met akte niet meer de eisch geldt, dat zij onder toezicht en leiding van een onderwijzer werken. Deze bepaling bedreigt de salarispositie van den onderwpzer en maakt ongezonde concurrentie mogeliik, De leden, hier aan het woord, drongen aan op herstel van de vroegere bepaling, voordat het misbruik van onderwijzers zonder salaris nog verder zal zijn doorgewoekerd. Andere leden achtten deze voorstelling sterk overdreven. Het had de instemming van vele leden, dat de mogeiykheid zal worden geopend tot het geven van onderwijs in de Friesche taal op de lagere school. Sommige andere leden vreesden daarentegen, dat de aanneming van dit voorstel zal leiden tot verzwakking van den band tusschen Fries land en het overige Nederland. Verscheidene leden vroegen, waarom dit voor stel zich niet tot de Friesche taal beperkt. Dat de voorgestelde regeling ook voor dialecten zou gelden, ontmoette bij deze en andere leden ern stig bezwaar. Men zou gaarne nauwkeurig vernemen, wat onder dialect en streektaal moet worden ver staan. Is, zoo vroeg men, bij voorbeeld Amster- damsch een dialect? Op voordracht van den Centralen Raad van de R. K. Standsorganisatie voor den Werkne- menden Middenstand heeft Z. H. Exc. de Aarts bisschop tot lid van het hoofdbestuur der Ne- derlandsche Katholiekendagen benoemd den heer P. J. de Vos te Rotterdam, penningmees ter van den Centralen Raad en voorzitter van het Diocees Haarlem van den Werknemenden Middenstand. Er is eenig licht in den overval op den postauto in de J. P. Coenstraat te Den Haag gekomen. De politic is overtuigd, dat zij met de arrestatie van E. één der daders achter slot en grendel heeft gezet, al blijft E. hard nekkig ontkennen. Het tegen E. vergaarde bewijsmateriaal is echter sterk. Ook heeft de politie eenige getui gen van den overval met den arrestant gecon fronteerd. In aanmerking genomen het uur van den overval het was tegen 6 uur in den avond kan aan dergelijke confrontaties na tuurlek weinig waarde worden gehecht. Vast staat, dat nog twee mannen bij den overval betrokken waren. Over één van hen heeft de politie, blijkens een verzoek tot op sporing, aanhouding en voorgeleiding in een buitengewoon politieblad, nauwkeurige ge gevens. Wij laten hier den inhoud van dit politieblad volgen De commissaris van politie van den justitieelcn dienst B. te 'sGravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Richard Harth, geboren te Verviers 9 Juli 1909, laatst wonende Cornelis Speelmanstraat 17, te 'sGravenhage, thans zonder bekende vaste woon- of verblüf- plaats. Bedoelde man, die sinds 10 Februari 1937 voortvluchtig is (vermoedelijk naar België) wordt verdacht van poging tot diefstal, vooraf gegaan door geweldpleging, op een postauto, in de Jan Pieterszoon Coenstraat te 'sGravenhage gepleegd in den avond van 9 Februari 1937. Harth voornoemd is 1.67 M. lang en zou ge kleed zijn met donkergrijze regenjas en grzen gleufhoed. Betreffende een derden dader beschikt de politie nog slechts over enkele vage gegevens. Op het derde concert van de Concertvereeni- ging „Harmonia Parnassia" te Antwerpen, op 14 Maart a.s., zal de altzangeres Jo Immink haar medewerking verleenen by de eerste uit voering van een cantate van Willem de Fesch, met begeleiding van strijkkwartet. Op 26 Februari e.k., des namiddags om 2 uur, zal ten kantore van den Rijksdienst ter uit voering van de Zuiderzeesteunwet te Amster dam een vergadering worden gehouden van de contact-commissie voor de IJselmeervisscherij voor het houden van een bespreking in verband met de wijziging van de voorwaarden voor de uitoefening van de IJselmeervisscherij. Helden ter zee heeft ons land altyd gehad. Zij zijn er, gelukkig, ook nog in dezen tijd. En geen helden, die hun naam als zoodanig verdienen in een moorddadigen stryd, maar aan wier kloekheid en dapperheid anderen het be houd van hun leven danken. Aan hun daden kleeft geen bloed. De dagbladen gaven dezer dagen het portret van Jan Bijl, een oud-schipper der N. Z. H. R. M„ die te Den Helder op hoogen ouderdom overleed. Hij was de redder van 262 menschen! Men denke zich dit eens even in. Men denke aan de tallooze bezwaren en ge varen, die deze stoere zeerob heeft moeten trot- seeren en overwinnen. Men denke aan de kans, die hij daarbij slag op slag zelf liep, om in den strijd tegen de woedende elementen onder te gaan. Men denke aan de gevoelens, die de schip breukelingen moeten hebben vervuld, toen zü hem in hun doodsangst als helper zagen opda gen, en aan de vreugde, welke hy daardoor ook aan hunne verwanten bracht. Want het waren niet enkel de geredden die hy aan zich verplichtte Honderden en honderden zün hem grooten dank verschuldigd. Het leven van zulk een man is een glorie voor ons land. De reine en onvergankeiyke glorie van een leven, gewijd aan den dienst van den even- mensch en zijn redding in den uitersten nood. Geen oorlogsroem, die daartegen opweegt. P. S Namens het Hoogwaardig Episcopaat van Ne derland wordt ons opname van de volgende waarschuwing verzocht: Nogmaals zij gewaarschuwd tegen de neutrale Vrouwen-Vredes-bewegingen. Deze bewegingen nemen verschillende namen aan: Vrouwen-Vredesgang, Vrouwenkruis tocht, enz. en richten zich tot „alle vrou wen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid." In een beweging uitgaande van zoodanigen beginselopzet, dat er plaats is zelfs voor communisten, behoort een katholieke vrouw niet thuis. Nogmaals zij er ernstig op aan gedrongen, dat de katholieke vrouwen geenerlei steun verleenen aan deze bewe gingen. Voor de behartiging harer belan gen is de Katholieke Vrouwenbond het aan gewezen lichaam. In het Hongaarsche blad „Pesti Napló" van 11 Februari treffen wij een open brief aan, dien graaf Gabor Halier heeft gericht aan dr. H. Coiyn. Wü laten de vertaling hier ge deeltelijk volgen: Uw brief van 4 Januari 1937 (een particulier schrijven van dr. Colijn aan graaf Gabor Halier Red.) heeft in mü alles wakker ge roepen, wat my zooveel vreugde heeft bereid tijdens mijn verblüf in uw mooie vaderland. Een half jaar is het geleden, dat ik van Ne derland naar Engeland ben scheep gegaan en van daar naar mün land ben teruggekeerQ. De vele indrukken, die de zorgen en vreugden van een zich voortspoedend, overvol leven plegen mede te brengen, zijn na het lezen van uw brief verdwenen, om plaats te maken voor zooveel zuiverder en waardevolle herinnerin gen, welke God mij als een uniek schoonen en kleurrijken bloemruiker in uw vaderland heeft geschonken. Ik heb het plan gehad het schrijven van Uwe Excellentie onmiddellijk te beantwoorden, maar ik wilde zooveel vertellen in mijn brief, dat de eene dag na den anderen slechts de hoop heeft achtergelaten op een goede gelegenheid tot rustige concentratie. Totdat de dag van heden kwam, waarop de ochtendbladen mij met de by na lente-verwek kende vreugde verrasten, dat H. K. H. uw troonopvolster te Boedapest is aangekomen. U zult het mü zeker niet kwaiyk nemen, mijnheer de minister-president, dat ik deze gelegenheid tot schrijven aangrijp, een gele genheid, die niet alleen mij betreft, maar wel ke een geheele natie verheugt. Behalve omdat onze oprechte en liefdevolle hoogachting diep in ons wortelt, verblijdt ons dit bezoek, omdat het voor ons de be teekenis heeft van een symbool. Wü zijn Holland dankbaar wegens de har telijke pleegouders van de zwakke Hongaar sche kinderen. Wij denken niet alleen aan de ochtenden aan de grachten, de tulpen ei. de windmolens, of aan den zonsondergang aan de zee, als wü den naam van Holland hooren. Een verheffend voorbeeld zijn voor ons de vrijheidsliefde, de eerbied voor de Grondwet en de voorbeeldige bescherming der vrijheid van het Nederlandsche volk. De briefschrijver eindigt met dr. Coiyn Gods zegen op zün werk en zün persoon te wenschen. Konden wij eenigen tijd geleden melding ma ken van de vorming van het dageiyksch bestuur van de Stichting Luchtverdedigingsfonds, wij kunnen thans vrijwel de geheele samenstelling van het bestuur mededeelen. De volgende heeren hebben zich bereid ver klaard in het bestuur zitting te willen nemen: G. van Calcar, Eelde (Dr.); mr. D. Crena de Jongh, Amsterdam; M. C. Koning, Aerdenhout; ir. W. H. van Leeuwen, Delft; mr. E. E. Men- ten en H. Ch. E. van Ede van der Pais, Den Haag; dr. A. F. Philips, Eindhoven; L. J. Quant, Amsterdam; prof. dr. J. E. de Quay, Tilburg; mr. M. P. L. Steenberghe, Goirle en C. A. van Woelderen, Vlissingen. Nog enkele andere heeren worden aange zocht, onder wie luchtvaartdeskundigen van land- en zeemacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9