De Heilige Stoel en Spanje Bezorgdheid in het Vaticaan Onze neutraliteit Imbeciele jongen mishandeld GOUDEN HORLOGES Prinselijk paar te Weenen 1.7.0.3.1 Het nieuws van heden Schuschnigg zal spreken Fransch kabinet by een Egypte lid van den Volkenbond Schermutselingen bij Madrid t TAXI NOODIG? FLEISSIG achter de Effectenbeurs Uitgebreid ontbijt bediening inbegr. f 1.10 Beperkt ontbijt bediening inbegr. 0.75 DE BAROMETER LA AA F. RIS VEREENIGDE katholieke pers ZONDAG 14 FEBRUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20411 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 cent per regel. Bi] contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de. rubriek. Het Pauselijk Jaarboek noemt officieuze zaakgelastigden van en bij de Burgos- regeering De Osservatore Romano antwoordt Goebbels Heden uiteenzetting van zijn program Geen sprake van aftreden ^eWcn tegen prijsstijging en voor 40-urige werkweek behandeld N FABRIKANT OVERLEDEN Ondanks alle geruchten blijkt de zoon van Largo Caballero nog in leven. Onze foto toont hem (links) in gezélschap van een rechtsch officier kansch immigrant in Brazilië gekomen. Duitschland weigert het Concor daat te eerbiedigen Goebbels als communistenvriend Irak spant zich er voor Een Hooge Commissaris voor Danzig Deze week zou een Zwitser benoemd worden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiij mui Controle op de radio-uitzending, uit vrees voor spionnage Russisch schip in beslag genomen De toestand van den H. Vader bevredigend Kard. Schuster wordt lid van de Italiaansche Academie Onaantastbaarheid geen onder werp voor een verdrag Hitler's bedoelingen Anderhalf jaar opgesloten in een klein hok Met man en macht wordt te Friedrichshaven gewerkt aan de voltooiing van de „L. Z. 130". Onze foto geeft het omhoog brengen van den neus, die vervolgens aan het geraamte wordt bevestigd In het Rohrbachdal bij Stuttgart wordt, in verband met den aanleg van een nieuwen verkeerswegeen enorme beton-brug gebouwd Ontmoeting met den Hertog van Windsor en diens zuster H. M, Donderdag naar Nederland Onlusten in Zuid- Amerika Botsingen in Columbia Japans nieuwe kabinet BEL OP ALS VOORHEEN DAC EN NACHT GEOPEND DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Antipoden Daar zijn menschen, die zich-zelf overschatten. Daar zijn ook menschen, die zich zelf onderschatten. Het aantal dezer laatsten is veel en veel kleiner, dan dat der eersten; maar zij zijn er toch en zij doen zich zelf te kort en laten zich te kort doen. Zij lijden aan overmaat van be scheidenheid, of aan overmaat van- verlegenheid, en geven daarom niet, wat zij zouden kunnen geven. Zij zijn tot veel meer in staat, dan anderen en zij-zelf meenen, maar het blijft achterwege omdat het hun aan durf, zelfkennis en zelfvertrouwen ontbreekt. Degenen, die een te hoogen dunk van hun eigen persoontje hebben, kijken geringschattend op hen neer en achten zich ver boven hen ver heven. Ten onrechte natuurlijk. Want deze eigen-overschatters staan positief la ger. Maar wat wilt ge? Het is ook hier de schijn, die be driegt en van tweemaal twee geen vier maakt, maar vijf. Piccard opnieuw naar de stratospheer SWWWY NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VATICAANSTAD, 13 Febr. (Havas). De «Osservatore Romano" protesteert tegen de beweringen, door Goebbels in zijn jong ste redevoering uitgesproken, waarin hy den H. Stoel zou hebben verweten niet vertegenwoordigd te zijn bij de regeering van Burgos, en de Katholieke Kerk, dat zij afzijdig zou staan in den strijd tegen het communisme. De „Osservatore Romano" wijst er op, dat °a de toespraken van den H. Vader en de herderlijke brieven van de Bisschoppen in Luitschland, Frankrijk, Nederland, België en Engeland geen twijfel kan bestaan over de houding van de Kerk tegenover het bolsje wisme, De aanval terzake van de verte genwoordiging te Burgos is „van al len grond ontbloot". Het officieuze Vaticaansche orgaan geeft toe, dat tusschen den H. Stoel en de regee ring van Burgos betrekkingen wer den aangeknoopt, hetgeen overigens ook blijkt uit het zoo juist versche nen „Annuario Pontificio", het Pau selijk Jaarboek. Onder de buitenlandsche vertegenwoordi gers wordt de Markies van Magaz de offi cieuze zaakgelastigde genoemd bij de regeering van Burgos, terwijl de Aartsbisschop van To- 'edo, Kardinaal Goma y Tomas, staat aange geven als de voorloopige officieuze vertegen woordiger van den H. Stoel te Burgos. Achter de namen van Mgr. Silvio Pericano, 2aakgelastigde a. i. bü de Republikeinsche re dering en van Ignacio Zulueta, Spaansch Ambassadeur bij het Vaticaan, is vermeld „af wezig". WEENEN, 13 Febr. (D.N.B.) Het Vader land sche Front heeft voor morgen alle functionarissen naar Weenen ontboden, voor een bonds-appèl. Bondskanselier dr. Schuschnigg zal een redevoering houden, waarin hü zijn pro- kram zal uiteenzetten. Men verwacht o.m. hiededeelingen van den Bondskanselier over den bultenlandsch politieken toestand en Over het probleem van het legitimisme. LONDEN, 13 Febr. (Havas) Volgens een be- f'cht in de „Daily Herald" zou de Oostenrijksche ^°hdskanselier dr. Schuschnigg, naar het blad hit welingelichte kringen te Weenen zeide ver bomen te hebben, het voornemen koesteren zijn 'hnctie binnenkort om redenen van persoonlij den aard neer te leggen. In verband hiermede heelt de Oostenrijksche legatie te Londen offi- c'eei mede, dat deze berichten uit de lucht zijn ®e&repen, en dat van een aftreden van den bondskanselier geen sprake is. EARIjs, 13 Febr. (Havas) De Fransche mi- ^®lerraad is hedenmorgen in het Elysée onder .oorzitterschap van President Lebrun bijeenge- oaien. Minister Delbos gaf een uiteenzetting O de onderhandelingen voor de instelling van eeq contróle tot niet-inmenging in de Spaansche Afgelegenheden. De vergadering belastte den minister van Eco- otnische en Binnenlandsche Zaken met de taak wetsontwerp op te stellen ter aanvulling en s. sterking der reeds bestaande maatregelen tot Abilisatie der prijzen en tot onderdrukking Ap ,Cfete' onrechtmatige prijsstijgingen. De minister Arbeid legde den President een aantal de- tiih ter onderteekening voor, waarbij de I SlUige werkweelc worcjt ingevoerd in de glas- brieken, de havens en dokken, de leigroeven, Wasscherüen en de ververijen. Ofjr6 regeering besloot het „American Legion" ipieel uit te noodigen tot de Wereldtentoon- emng-i937. bSao Paulo is op 83-jarigen leeftijd de fa- Aant Conde Matarazzo overleden. In zijn j hernemingen waren 17.000 arbeiders werk- - fhi. In 1881 is Matarazzo als onbemiddeld Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 13 Februari: De ontwikkeling van den kerkelijken toe stand in Duitschland wordt in het Vaticaan met de grootste bezorgdheid gevolgd. Van de zijde der Duitsche regeering ontbre ken tot nu toe alle teekenen van geneigdheid om de door het Concordaat gewaarborgde rech ten der Kerk in het bijzonder op het gebied van de school en de jeugdopvoeding te eerbie digen. In deze omstandigheden vreest men, dat de aangekondigde en intusschen weer uitge stelde besprekingen van de Duitsche bisschop pen met Hitier weinig practisch resultaat zullen hebben. Van Vaticaansche zijde beschouwt men dezen gang van zaken, waardoor de Duitsche regeering den Christelijken Godsdienst groote schade toe brengt, met zeer groote droefheid. Minder nog, omdat hier de aah het Vaticaan gewaarborgde rechten worden geschonden, dan wel omdat de strijd tegen den Godsdienst aan het Duitsche volk slechts droevige gevolgen op elk gebied zal berokkenen. Aan den reeds elders in dit blad door ons ge-, melden commentaar op de rede van Goebbels door de „Osservatore Romano" voegt dit blai nog een citaat toe uit een artikel van Goebbels in de „Völkischer Beobachter" van 11 Novem ber 1925, waarin de tegenwoordige propaganda- minister zich tot de communisten richt: „Gij en wij bestrijden elkaar zonder waarlijk vijan den te zijn. Misschien zal de hoogste nood ons verbinden, misschien zijn gij en wij de verte genwoordigers van een nieuw geslacht." Indien Goebbels al bij nader overleg, zoo voegt het blad hieraan toe, tot een andere overtuiging gekomen is, Is hij toch niet de aan gewezen persoon om verwijten tegen het Vati caan uit te brengen. GENÈVE, 13 Febr. (Havas) De regeering van Irak heeft het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat zij een nota heeft gericht tot de regeering van Egypte, waarin zij deze uitnoo- digt een verzoek in te dienen om tot den Vol kenbond toe te treden. Indien de regeering van Egypte deze uitnoodiging aanvaardt, zal de re geering van Irak haar best doen deze zaak te bespoedigen en te steunen. In Volkenbondskrin gen voorziet men, dat eind Mei wellicht de ver gadering in buitengewone zitting bijeen zal ko men om over het Egyptische verzoek om toe lating uit te spreken. Naar de bladen melden, heeft Koning Faroek het voornemen, om aan het einde van deze maand in gezelschap van zijn moeder een lange studiereis te ondernemen naar Europa. GENèVE, 13 Febr. (Havas). De moeilijkhe den, welke de Volkenbondsraad ontmoet heeft bij de benoeming van een Hoogen Commissa ris te Danzig, staan op het punt haar oplos sing te vinden. Men meent te weten, dat de keuze van den raad definitief zal vallen op een persoon van Zwitsersche nationaliteit, wiens benoeming de instemming der betrokken partijen zou hebben gevonden. De aanstelling zou eerst in den loop van, de volgende week officieel worden, VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, gedeelte- lijk bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. |j VERDERE VOORUITZICHTEN: Onze- E E kcr. MADRID, 13 Febr. (Havas). Een communiqué van den verdedigingsraad meldt: Met bijzondere felheid wordt gestreden in den sector Jarama, waar de nationalisten sinds eenige dagen het verdedigingsstelsel van het regeeringsleger ten Zuiden van Madrid trachten te breken. De re- geeringstroepen ondernamen krachtige tegen aanvallen, waarbij den vijand belangrijke stel lingen op de heuvelen van Vacia-Madrid en Pajares werden ontnomen. De aanvallen der rechtschen aan het front van Guadalajara wer den afgeslagen. Zij lieten meer dan 250 dooden en gewonden op het terrein van den strijd ach ter. De verdedigingsraad heeft besloten: alle radio-uitzendingen te verbieden, waarvan het program niet van artistieken of van linksch- propagandistischen aard is. Men heeft n.l. ontdekt, dat zekere schijnbaar onschuldige aankondigingen in werkelijkheid be richten waren, welke den vijand tot inlichting strekten. De betaling van huurpenningen van door de eigenaars verlaten en. door de junta gecontro leerde huizen behoeft slechts te geschieden aan personen, die in het bezit zijn van een wettige machtiging. In een nota aan de regeering geeft de junta een uiteenzetting van den tegenwoordigen toe stand in de hoofdstad. Een uit drie leden van de junta bestaande delegatie werd belast met de overbrenging van het document naar Va lencia. In de nabijheid van de Catalaansche kust hebben de rechtsche oorlogsschepen het Rus sische s.s, „Provskaj" in beslag genomen. Het schip had een lading wapenen en oorlogsmate riaal aan boord. Het zal naar een in handen der rechtschen zijnde haven worden opgebracht. Radio-Sevilla heeft bekend gemaakt, dat verscheidene schepen met voorraden levensmid delen etc. te Malaga zijn aangekomen. De be langrijkste leiders der Marxisten te Malaga zijn gearresteerd. Dr. J. Brouwer deelt mede, dat prof. Leopoldo Alas, hoogleeraar in de rechtswetenschappen en rector-magnificus der Universiteit van Oviedo door de rechtschen om redenen van politieken aard is terechtgesteld. De dood van dezen verdienstelijken en hoog- staanden geleerde wordt, aldus dr. Brouwer, zoo wel in Spanje zelf als in het buitenland ben zeerste betreurd. De gezondheidstoestand van den H. Vader blijft zeer bevredigend en geeft geen aanlei ding meer tot onrustbarende geruchten, die ein delijk zijn verstomd. Onder de Kardinalen en Bisschoppen, die de H. Vader dagelijks ontvangt, was gisteren ook de Aartsbisschop van Milaan, Kardinaal Schus ter O.S.B., die naar verluidt, binnenkort tot lid van de Italiaansche Academie zal worden be noemd. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft thans de nadere vragen van het Eer ste Kamerlid van Vessem beantwoord. Op de vraag, of de minister bereid is, mede te deelen op welke vroegere openbare verkla ringen van de zijde van den Duitschen Leider en Rijkskanselier de zinsnede in diens op 30 jan. j.l. uitgesproken rede terug sloeg, zegt de minis ter, dat hij veronderstelde, dat de aangehaalde zinsnede terugsloeg op de mededeeling, door den Duitschen Rijkskanselier op 7 Maart 1936 in het openbaar gedaan, volgens welke de Duit sche regeering bereid was om een niet-aanvals- verdrag tusschen België, Duitschland en Frank rijk te sluiten onder waarborg van Groot-Brit- tannië en Italië en ook Nederland als partij tot zulk een verdrag toe te laten, indien dit onzer zijds mocht worden gewenscht en de andere betrokken staten daarmede mochten instem men. Van de zijde der Duitsche regeering ver kregen inlichtingen hebben de juistheid van de bovengenoemde veronderstelling bevestigd. Verder is gebleken, dat de uiting in quaestie van den Rijkskanselier moet wor den opgevat als een aanbod, dat geldt zoo wel voor het geval, dat een nieuw Westpact tot stand mocht komen en In dat verdrag een regeling wordt getroffen, als voor een verdragsregeling in anderen vorm, Indien geen Westpact wordt gesloten. Daarop is onzerzijds aan de Duitsche re- geering medegedeeld, dat wij, met alle waar deering voor de uit het aanbod sprekende goede bedoelingen, niet bereid zouden zijn nopens de onaantastbaarheid van ons grond gebied met eenig land een verdrag te slui ten. Die onaantastbaarheid is voor ons een axioma, dat zich niet leent ais onderwerp voor een door ons te sluiten verdrag. Vrijdag heeft de rijksveldwacht te Wehl een inval gedaan ten huize van den landbouwer N., wonende aan de Plantage, aldaar. Sinds langen tijd liep er onder de buren van den landbouwer een gerucht, dat er iets niet in orde moest zijn met den ongelukkigen zoon van den boer, een imbecielen jongen van ongeveer twintig jaar, die stom is. De buren zagen den jongen niet meer. Toen de rijksveldwacht in de boerderij een inval deed, deed zy daar een vreeseiyke ontdekking. In een nauw hok, waar het licht slechts door een klein ruitje toegang had, lag de jongen opgesloten. Het eenige meu bel was een bed, gevuld met stroo, dat onbe- schryfeiyk vervuild was. De boer verklaarde tegenover de politie, dat de jongen reeds anderhalf jaar op deze wyze opgesloten is geweest. De burgemeester heeft maatregelen getroffen om den jongen aan be tere handen toe te vertrouwen. UURWEkKHANDEL LEIDSCHESTPAAT 10 jio TI U I :S> Door een toeval hebben Zaterdag in hotel Bristol Prinses Juliana en Prins Bemhard den Hertog van Windsor en zijn zuster ontmoet. Onze Prinses en haar gemaal hadden evenals Vrydag in de groote eetzaal van het hotel de lunch gebruikt, zy wilden juist met de lift naar boven gaan om hun kamers op te zoeken, toen uit de naar beneden komende cabine de Hertog van Windsor en diens zuster, Prinses Mary met haar echtgenoot de Graaf van Harewood naar buiten traden. De Britsche gasten hadden ge luncht in de vertrekken, welke tegenwoordig in hotel Bristol steeds voor den Hertog van Wind sor disponibel worden gehouden. De begroeting tusschen Prinses Juliana en Prinses Mary was buitengewoon harteiyk. De beide prinsessen omhelsden elkaar en bleven een tiental minuten in geanimeerd gesprek. Prinses Mary droeg reeds haar reis- costuum. zy was met haar echtgenoot op weg naar het Westbahnhof om daar den trein te nemen, welke hen naar Londen zou terugbrengen. De Hertog van Windsor, bij wien zy op kasteel Enzesfeld hadden ge logeerd, bracht hen naar het station. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben by stralenden zonneschyn het leek wel voor jaarsweer verschillende Weensche beziens waardigheden bezocht. Zy waren in den Hof- burg 't vroegere keizeriyk paleis der Habsburgers waar hun aandacht vooral uitging naar de ver trekken, waar Keizer Franz Josef gewoond heeft. Ook bewonderden zij de kostbare voor werpen in de keizeriyke schatkamer. Daarna bracht het vorsteiyk echtpaar een be zoek aan de Spaansche rijschool waar een spe ciale voorstelling van de beroemde paardendres- suur voor de hooge belangstellenden werd ge geven. Des namiddags bezochten Prinses Juliana en Prins Bernhard den St. Stephanusdom en de daaronder liggende eeuwenoude catacomben, waar de Weeners vroeger hun dooden byzetten. Uit Zeil am See komend zal H. M. de Ko ningin a.s. Donderdag te 14.15 uur van Inns bruck naar Nederland terugkeeren. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard gaan heden naar Zeil am See om zich daar voor eenige dagen by H. M. te voegen. Vermoedeiyk reist het vorsteiyk echtpaar dan naar den Brennerpas in Italië om nog een maand in het zuiden van Europa te verblyven. BOGOTA, 13 Febr. (Havas). De correspon dent van het blad „El Siglo" meldt, dat de onrust in Venezuela voortduurt. Te Merida zijn de studenten in staking gegaan, omdat 400 van hun collega's gevangen zyn gezet. Te San Cristobal zijn talrijke studenten opge sloten. In officieele kringen schrijft men de onrust toe aan communistische agitatie. In de wük San Victorino hebben zich hevige botsingen voorgedaan tusschen stakende chauf feurs en politie. Er vielen verscheidene gewon den. Het ziet er naar uit, dat het conflict niet spoedig tot een oplossing zal worden gebracht, aangezien de vakvereenigingen van de chauf feurs en andere organisaties zich by de bewe ging hebben aangesloten. TOKIO, 13 Febr. (Domei). De Keizer heeft hedenmorgen kennis genomen van de ont worpen verklaringen, die Hayasji en Joeki, resp. premier en minister van Buitenlandsche Zaken en minister van Financiën, in het par lement zullen afleggen; Hy hechtte er ziin Xoimeele goedkeuring aan Het Pauselijk Jaarboek noemt de namen van wederzijdsche officieuze zaakgelastigden van den H. Stoel en de Burgos-regeering. Ten Vaticane heerscht ernstige bezorgdheid over Duitschlands houding tegenover de Kerk. De toestand van den H. Vader is zeer bevredi gend. Bondskanselier Schuschnigg zal heden in een rede zijn program uiteenzetten. Een bericht in een Engelsch blad, volgens het welk Schuschnigg zon aftreden, werd officieel tegengesproken. Nog deze week zou een Zwitser benoemd worden tot Hoogen Commissaris van Danzig. Het Prinselijk Paar te Weenen ontmoet den Hertog van Windsor en diens zuster. Te Zandvoort zyn de twee slachtoffers der om geslagen reddingboot ter aarde besteld. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft de vragen beantwoord nopens onze internationale positie. Ingediend is een wetsontwerp nopens de rege ling der electriciteitsvoorziening. New Yorksche beurs; Stemming onregelmatig. O NEW YORK, 13 Febr. (Reuter). Prof. Jean Piccard heeft het voornemen te kennen ge geven een nieuwen tocht te ondernemen naar de stratospheer, en daarby alle vorige hoogte records te breken. Hy hoopt n.l. dezen keer niet minder dan 32.000 meter hoog te komen, hetgeen byna 12.000 meter boven de oude re cords is. De stygkracht wil prof. Piccard verhoogeti door 2.000 kleine ballons boven zyn gondel te bevestigen. Dezen zomer maakt hy een proef vlucht. STILLE OMGANG iv t\iimiuiiiiiiiiilfiu/j//A j ■4^7 Stand op Zondag 1 uur v.m. 756,5 Vorige stand: 757.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1