Geen vrijwilligers meer naar Spanje? De vrede loopt geen gevaar Het nieuws van heden i 25 dooden te Valencia Vereenigde katholieke pers be Duitsche eisch om koloniën HELDENDOOD VAN EEN SPAANSCH PRIESTER Nieuwe President in Finland TREIN LOOPT OP EEN BLOKHUIS DE BAROMETER Lf* irdt A" i; £v># be>; lti$ DINSDAG 16 FEBRUARI 1937 - OCHTENDBLAD fiUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per *eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD' UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20413 öe subcommissie van ambassa deurs stelt een verbod voor ingaande Zaterdag a.s. 6 Maart e.k. controle over Spanje LONDEN, 15Febr. (Havas). De subcommissie van ambas sadeurs, die hedenmiddag op het departement van Buiten- landsche Zaken te Londen heeft vergaderd, is tot het Volgende resultaat gekomen: lo. Een verbod wordt uit gevaardigd tegen het zenden en laten vertrekken van vrij- Willigers naar Spanje, dat Za terdag e.k. van kracht zal Worden. 2o. In groote lijnen is een contröle-plan over Spanje ge reed gekomen, dat, na een uitwerking van de détails, op 6 Maart e.k. in toepassing zal Worden gebracht. Engelands regeering heeft het probleem niet bestudeerd De vijfmogendheden- conferentie Rusland en de Komintern Het Weer 1111111111111111111111111111111111111111111111111111J Slechts de oorlogs-psychose is ge vaarlijkzegt minister Von Neurath omgeving van Armentières, welke eens het tooneel was van een grooten veldslag in den wereldoorlog, is door overstrooming geteisterd De strijd om Mexico's kerken Gouverneur Alleman belooft over dracht aan katholieken SKILOOPERS VERONGELUKT De nieuwe Engelsche ambassa deur te Berlijn Sir Neville Meyrick Henderson Met den uitroep Leve Christus Koning" viel een martelaar voor het H. Geloof Socialisten gevonnist te Danzig Kyösti Kallio bij de tweede stemming gekozen t Op zijn kruistocht door Oost-Azië deed Van de gelegenheid tot passagieren maa de Duitsche kruiser ,,Emden" Tokio aan. kten de matrozen een dankbaar gebruik Droevig resultaat van het nachtelijk bombardement Beroep van Kard. Goma op de Basken De toestand in de hoofdstad Drie arbeiders gedood, vele anderen gewond Een Sovjet-spion in Noorwegen gepakt Verband met de geheimzinnige vliegtuigen? Kenmerken Frauduleus effecten ingevoerd Nederlandsche financiers bij Fransche strafzaak betrokken Degrelle eischt Kamer ontbinding ONDER SNEEUW BEDOLVEN sPd» de" cl^ >.50—-1CP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cL, fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Ue subcommissie geeft in overweging, het '6rbod van het zenden van vrijwilligers op 20 e2er te middernacht te doen ingaan. De aanbevelingen der subcommissie zullen Overwogen worden in de morgen te houden bijeenkomst van de voltallige commissie, Öie ze zonder twijfel zal aanvaarden. Bet opmerkelijke van de heden gehouden bij- ^hkomst was de samenwerking van al de voor- lamste mogendheden. Be Portugeesche gedelegeerde heeft nog ^«eds geen instructies van zijn regeering ont eigen. LONDEN, 15 Febr. (Reuter;. In ant woord op de in het Lagerhuis gestelde W-aag, in duidelijke bewoordingen te ver blaren, dat de Britsche regeering niet in overweging kan nemen het nationaal- s°cialistische Duitschland eenig gebied, dat Ohder Britsche controle staat, af te staan, *eide Lord Cranbome, dat, naar hij on- 'ihgs reeds verklaard heeft, de regeering een dergelijk probleem niet onder oogen beeft gezien. Bet conservatieve Lagerhuislid Duncan San- ys heeft de volgende motie ingediend, welke °°r verscheidene zijner collega's werd ge dund: ••Het Lagerhuis heeft met voldoening kennis ^e1omen van de door de regeering gegeven ver kering, dat zij geen afstand van koloniaal of *1daatsgebied onder oogen ziet." Naar aanleiding van het Fransch-Russische tjk zeide Cranborne, dat tijdens de diploma- Vj gedachtenwisselingen ter voorbereiding J1 de vijf-mogendheden-conferentie, welke q g steeds gaande zijn, de Duitsche regeering g® Britsche regeering er bij geen enkele gele- ^Iheid van in kennis heeft gesteld, dat zij om lige reden niet zou kunnen toestemmen in 11 dergelijke overeenkomst. komster Baldwin heeft medegedeeld, dat .°ensdag en Donderdag de weerbaarheidslee- 'n8 in het Lagerhuis aan de orde zal worden steld. qk conservatieve kapitein Ramsay vestigde V aandacht van de regeering op het nauwe "and tusschen de regeering van de Sovjet- tj'0 en de Derde internationale, en op de ac- van llchaam> welke tegenstrijdig is Iq1 de Britsche belangen en de politiek en de alen van den Volkenbond. Lord Cranborne verklaarde te weten, dat Derde Internationale door middel van de •"itsche communistische partij propaganda v°ert in Engeland. Dit is reeds herhaalde ^ilen ter kennis van de Russische regee- r'1g gebracht, doch deze wees alle verant- ^'oordelijkheid van de hand. De Britsche Peering antwoordde hier op, dat zij dit antwoord niet kon aanvaarden en zal ook 1 de toekomst energiek blijven protesteeren. k0rci Cranborne voegde hieraan toe, dat het t)(, niet wenschelijk leek de activiteit van de Ciek Internationale ter sprake te brengen to Verwachting: Meest matige, aan de kust EE ii tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar- schijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiH HAMBURG, 15 Febr. (DNB) In een onder houd met een vertegenwoordiger van het „Hamburger Fremdenbiatt" heeft de Duit sche Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, gesproken over de buitenlandsche politiek. O.a. zeide hij, dat er geen aanleiding is, om aan te nemen, dat de vrede in Europa gevaar loopt. Niet de politieke constellatie is gevaarlijk, doch wel de oorlogs-psychose, welke steeds wordt aangewakkerd door lieden, die er belang bü hebben. De minister motiveerde verder de herbewape ning van Duitschland, dat voor zijn veiligheid moest zorgen, aangezien de ontwapenings beloften niet werden nagekomen. Ten aanzien van het vier-jaren-plan zeide de minister, dat ook Engeland een industrie vormt tot het ver vaardigen van synthetische benzine uit steen kool, terwijl het toch beschikt over een zeer groot deel van den petroleum-voorraad der wereld, zoodat het bij geringere behoefte de zelfde voorzorgsmaatregelen treft als Duitsch land. Minister von Neurath verklaarde vervolgens, dat de Duitsche vertegenwoordiger in de niet- inmengings-commissie te Londen volmachten heeft, met ieder plan in te stemmen, dat door alle betrokken staten wordt aangenomen en dat werkelijk doeltreffende middelen behelst. Duitschland heeft voor het einde van het vorige jaar den Franschen ambassadeur te Berlijn verzekerd, dat Duitschland de onaantastbaar heid van het Spaansche gebied respecteert. Tenslotte besprak de minister zijn aanstaand bezoek aan Weenen. In vroegere jaren werd de houding van Duitschland ten aanzien van Oostenrijk gekenschetst als een gevaar voor den vrede, doch sedert 11 Juli heeft de minister geen enkele stem gehoord, die de regeling van de Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen een wer kelijke bijdrage tot de ontspanning in Europa noemde. Ook de MEXICO, 15 Febr. (Havas) Te Chihuahua hebben tienduizend Katholieken in de straten betoogd, uit protest tegen de slechte behande ling, die de dorpspastoor zou hebben ondergaan tijdens zijn gevangenschap. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat gouvemeui Alleman een commissie van Katholieken toe gezegd heeft, dat de kerken overgedragen zullen worden aan een aantal wijk-comité's, bestaande uit tien Katholieken, zoodra de Ka tholieken dergelijke „Juntas" zuilen benoemen. Nabij Gressoney (Italië) zijn acht skiloopers uit Milaan door een lawine bedolven. Zes hun ner werden gedood. Tot de talrijke slachtoffers van de Pa ters Carmelieten in Spanje behoort ook Pater Joseph Gonzalez, uit het) klooster van Hinoyosa in de Provincie Betica. Pater Gonzalez, die nog geen dertig jaar oud was, en in 1935 priester werd gewijd, was Pre fect van de Mariaqongregatie. Toen de Natio nalisten in verzet kwamen tegen het Marxisti sche wanbeheer werd hij gevangen genomen door de communisten en naar de mijnwerkers plaats Pueblo Nuevo gebracht. Bij zijn aankomst werd hij overladen met scheldwoorden en bedreigingen. Hij werd door een groep woestelingen uit den auto gesleurd en naar het tehuis van het communistische co mité gebracht, waar het verhoor zou plaats hebben. Zijt gü een broeder? was de vraag. Ja antwoordde hij ik ben priester. Ziet gij dat niet aan de kleeren, die ik draag? Roep dan „Leve het Communisme" en gü zult uw leven redden. Ik kan Christus Koning niet verlooche nen. De communisten drongen opnieuw aan, maar Pater Gonzalez hernam: Leve Christus Koning! Hierop brachten de leden van het Comité hem naar het plein, waar een patrouille ge wapende soldaten stond opgesteld. Richt het geweer, klonk het bevel. Opnieuw sommeerden de rooden Pater Gon zalez om „Leve het Communisme" te roepen, waarna hij in vrijheid zou gesteld worden. De heldhaftige priester knielde neer en strekte de armen uit. Rustig weerklonken zijn woor den: Leve Christus Koning! Een salvo scheurde door de lucht en Pater Gonzalez viel stervend neer. DANZIG, 15 Febr. (D.N.B.) De spoed- rechtbank in Danzig veroordeelde heden elf leden van de vroegere „stoottroepen" der soc. dem. party, leden van de „Intern, spart-esta- fette", tot gevangenisstraffen van zes tot acht tien maanden, wegens „illegale handelingen." HELSINSKI, 15 Febr. (F. T. A.) Het col lege van kiesmannen, bestaande uit 300 le den, heeft den tegenwoordigen minister-pre sident, Kallio, gekozen tot president der Fin- sche Republiek, als opvolger van Svinhoef- voed. De ambtsperiode van den Finschen presi dent is zes jaar. De verkiezing van Kallio tot president ge schiedde b(j de tweede stemming, toen Kallio 177 van de 300 stemmen verwierf. Bij de eerste stemming behaalde Svinhoefvoed (aftredend) 94 stemmen. Kallio verwierf slechts 56 stemmen van zijn partügenooten, terwijl de vroegere president, Stahlberg, 150 stemmen ver kreeg, d.i. juist één stem minder dan de ver- eischte absolute meerderheid. Bü de tweede stemming verklaarden de socia listen, die eerst op Stahlberg hadden gestemd, zich voor Kallio, die daardoor 177 stemmen be haalde. Stahlberg verkreeg slechts 19 stemmen en Svinhoevoed 104 stemmen. Kallio zal op 1 Maart a.s. in functie treden. Men verwacht, dat de tegenwoordige regeering dan direct zal aftreden, en dat de nieuwe regee ring wat meer naar linksch georiënteerd zal zün. Kyösti Kallio werd in 1873 geboren en is thans 63 jaar oud, Hü is landeigenaar en sinds 1904 lid van den Finschen Landdag. Sedert 1920 is hii 14 zittingsperioden van het Kyösti Kallio huis voorzitter geweest. Van 19171922 was hü minister van Landbouw en in 1925 minister van verkeerswezen. Bovendien was hü minister-pre sident van 19221924, van 1925 tot 1926, van 1929 tot 1930 en ook in het thans nóg zittende Kabinet, dat in October jJ. aan het bewind kwam. Voorts heeft Kallio een belangrüke positie in de Bank van Finland. Kallio spreekt slechts Finsch, terwül hü tegen de invoering van het Zweedsch is. De in 1918 ingevoerde landbouwwet is naar hem genoemd. LONDEN, 15 Febr. (Reuter). Volgens een van het Spaansche persagentschap ontvan gen telegram bedraagt het aantal dooden, als gevolg van het bombardement, dat in den afgeloopen nacht op Valencia is ten uitvoer gelegd, vijf en twintig. Ruim zestig personen zijn gewond. Het oorlogsschip maakte van de duisternis ge bruik om de kust te naderen. 15 Februari (Havas-ANF) De burgemeester van Valencia heeft een oproeping doen aan plakken, waarin gezegd wordt, dat de reservis ten der mobihsatielichtingen 1933 tot 1935 zich met ingang van 21 Februari aan de recrutee- ringsbureaux moeten melden. De correspondent van Reuter telefoneert, dat de toestand in Madrid bpna normaal is. De schouwburgen, bioscopen en café's zün uiter mate vol. De ravitailleering van de hoofdstad vormt de grootste moeilijkheid; dank zij bovenmensche- lüke inspanning behoeven de inwoners nog niet van honger om te komen. Rüst, linzen, split- erwten, spercieboonen kunnen slechts verwor ven worden na langdurig wachten in queue's en op vertoon van kaarten. Olie, chocolade, suiker, koffie zyn eveneens nog te krijgen, maar thee, boter en biscuit zijn onvindbaar. Melk, zelfs ge condenseerde, wordt slechts op doktersvoor schrift afgeleverd. Het is moeilijk aan visch of vleesch te komen; er is geen versch fruit, be halve sinaasappelen, maar brood is overvloedig, terwü'l steenkool weer schaarsch is. De nieuwe bankbiljetten van het bewind van Franco zijn voor verspreiding gereed. ZU zullen worden uitgegeven, zoodra de voorwaarden, waarop zij voor de bestaande bankbiljetten kunnen worden ingewisseld, bekend zün ge maakt. Kardinaal Goma Y Tomas, Aartsbisschop van Toledo en Primaat van Spanje, heeft in zyn antwoordschrijven aan den President der autonome regeering van Euzkadi op nieuw een beroep gedaan op de Basken in de drie noordelqke provincies van Spanje, teneinde hen te bewegen hun bondgenoot schap met de Communisten te laten varen en zich te scharen in de rijen der Spanjaar den, die vechten voor God en Vaderland. In deze repliek geeft de Kardinaal toe, dat de Nationalisten priesters hebben doodgescho ten, doch geen groot aantal; dezen zyn echter niet gefusilleerd, omdat zü Priester waren, doch omdat ze betrokken waren in een nolitiekc actie, die tegen Spanje was gericht. Doch aan deze executies is thans definitief een einde ge komen. De Kardinaal vraagt dan aan Senor Aguirre, waarom hü als overtuigd Katholiek gezwegen heeft over de moorden en de gruwelen welke bedreven zijn, en thans nog iederen dag bedreven worden in die gebieden, die door de rooden bezet zün. Tenslotte doet de Kardinaal een beroep op Senor Aguirre, om zü"n land voor God te be houden. „Uw bondgenooten trachten God overal uit te bannen. Biscaye zal geen uitzondering vormen tusschen al de Communistische lan den," aldus de Kardinaal. LONDEN, 15 Febr. (Havas) De Express- trein YorkLowestoft is bü Sleaford, in het graafschap Lincoln, ontspoord. De locomotief en zes wagons reden tegen een blokhuisje, waarin spoorwegarbeiders waren gezeten. Drie der arbeiders werden gedood, de drie anderen gewond. Ook talrüke reizigers liepen verwon dingen op. De locomotief en de zes wagens wer den vernield. OSLO, 15 Febr. (D.N.B.) De arrestatie van een Sovjet-Russischen spion, Belgonen, in Noorwe gen, heeft in het geheele land ernstig opzien gebaard. De commandeur der zesde divisie te Harstad, generaal Erichsen, zeide dat het Noor- sche volk thans eindelijk moest wakker worden en den ernst van den toestand onder de oogen zien. Het blad „Morgenbladet" schrüft, dat de arbeiderspartü alle berichten over buitenland sche vliegtuigen, onderzeeërs e.d. steeds naar het rijk der fabelen verwezen heeft. Thans zijn de tijden voorbij, dat men over dergelijke voorvallen grapjes kan maken. Noorwegen staat, bij den huidigen politieken toestand, aan een groot ge vaar bloot, en de regeering is verplicht, het land zoo spoedig mogelük weerbaar te maken. Vanaf Zaterdag zal het vertrek van vrijwilligers naar Spanje worden stopgezet. Een controleplan over Spanje zal, na uitwerking, 6 Maart e.k. worden toegepast. De Finsche minister-president, Kyösti Kallio, is tot President der Finsche Republiek gekozen. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, verklaarde, dat de vrede in Europa geen gevaar loopt door de politieke constellatie. Het bombardement van Valencia kostte 25 per sonen het leven, terwyi er velen gewond werden. Kard. Goma Y Tomas doet een beroep op de Basken, om zich aan de zijde der rechtschen te scharen. Hayasji las in het Japansche parlement zijn regeeringsverklaring voor. Ook Noorwegen heeft de uitnoodiging voor de Oslo-conferentie te Den Haag aanvaard. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Defensiebegrooting en de Defensie-uitgaven voor Indië. Mr. H. I. Schönfeld, oud-Eerste Kamerlid en oud-burgemeester van Winschoten, plotseling overleden. Aanleg van een nieuwen automobielweg Arn hemNijmegen. Een vrouw overvallen te Den Haag. Zware straf geëischt tegen wachtmeester in ver band met doodelijk ongeluk bü de manoeuvres. Beurs van New-York: stemming onregelmatig. O Het is een onfeilbaar kenmerk van beschaving met menschen van eiken rang en stand te kunnen omgaan. Zóó te kunnen omgaan, dat men zich-zelf op zijn gemak voelt, en de anderen zich op hun gemak voelen. De parvenu kan feitelijk met nie mand omgaan, dikwijls zelfs niet met zijn eigen soort. Hij blaast zich te veel op, of buigt zich te diep neer. Hij weet nooit het goede woord te spre ken, en ook nooit gewoon te doen. Alle eenvoud is hem vreemd, en al zijn vertoon van voornaamheid is een caricatuur. Welbeschouwd is hij een beklagens waardig wezen, hoe irriteerend en aanmatigend zijn optreden moge zijn. Want hij voelt zich nooit op zijn ge mak; en de rust, welke het deel is van den beschaafden mensch, onverschil lig tot welken stand of klasse hij be hoort, blijft hem te allen tijde ont houden. PARIJS, 15 Febr. (Havas). Vier buiten landsche financiers en een Franschman, een „coulissier" (niet erkend beursmakelaar), zün veroordeeld tot geldboeten varieerende van 500 tot 100.000 francs, wegens den frauduleuzen in voer in Frankrijk van Roemeensche, Neder- landsche en Bulgaarsche effecten, tot een bedrag van 50 millioen francs. Deze invoer geschiedde voor rekening van te Amsterdam, Genève en Sofia wonende fi nanciers. BRUSSEL, 15 Febr. (Havas) Degrelle heeft den Belgischen Koning een telegram ge zonden, waarin hü Kamerontbinding en uit schrijven van nieuwe verkiezingen vraagt. In verband met andersluidende berichten maakt de regeering er opmerkzaam op, dat reeds Zaterdag j.l. gelukwenschen gezonden zün aan den Italiaanschen Koning, de Konin gin en het Kroonprinsehjk Paar. Nabü Rogers Pass in Canada is een zware snceuwlawine langs de hellingen van de Cana- deesche Rocky Mountains neergestortDe loco motief van een trein en een sneeuwploeg wer den van de rails gevaagd en meegesleurd in een diep ravün. Op ziin minst twee personen wor den vermist, Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 758.4 yorige stand 764.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1