Schaakrubriek I Zoekt gij betrouwbaar 1 Plaats dan een „Omroeper" 1 Personeel? v 1 vil. I/WILi voor 80.000 gezinnen j van den burgemeester van Castricum. J SLUIT U AAN OOK GIJ EEN ABONNEMENT JAPONNEN-CONVENTIE Advies over algemeene verbindendverklaring NEDERLAND—DUITSCHLA^ DINSDAG 16 FEBRUARI 1937 HET HUIS BIJ SOLVIKEN, door Paul Michael Ingel. Uit gave: N.V. Noord-Holl. Uitg. Mij. Amsterdam. GRETA EN HAAR ZOON, door Arvid Jarnefelt. Uitg-: We reld Bibliotheek N.V. Amster dam. BOEK EN BLAD veertiendaags verschijnend propagandablad DER RX STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1.- PER MAR ADMINISTRATIE MAUR1TSKADE 25 0B4 HAAG De heer J. v. Munnik te Drunen, maakte bij het Het nieuwe Volkshuis in het East End van Londen is door den Koning en de Koningin van Engeland met een bezoek vereerd. Een snapshot bij de aankomst der vorstelijke gasten LANGS DE NOORDELIJKE FLAN KEN VAN DEN KARAKORUM, door dr. Ph. C. Visser. Uitgave: Nijgh van Ditmar N.V. Rot terdam. Voor de vierde maal is het echtpaar Visser naar het hart van Azië getrokken, om in het grootsche hooggebergte van den Karakorum zijn belangrijken arbeid voor de wetenschap te verrichten. Reeds in 1922, 1925 en 1930 keerden de heer en mevr. Visser met zeer waardevol materiaal naar Nederland terug en met vertrou wen werd dan ook de vierde expeditie onder nomen. Langs de noordelijke flanken van den Karakorum trokken de dappere onderzoekers. Zij trotseerden de ontzettende moeilijkheden en gevaren en beleefden vele emoties in dit hoog gebergte, dat tot de meest-woeste der aarde be hoort. Maar zij hadden de voldoening hun plan nen volkomen geslaagd te weten. Van hun laatsten tocht vertelt dr. Visser, die als causeur en schrijver een uitstekenden naam heeft, in het hier aangekondigde boekwerk. Hij vertelt op een prettige en aantrekkelijke wijze en men wordt doör dit zeer bijzondere reisver haal dan ook steeds geboeid. Het is geen dorre opsomming van feiten-materiaal, maar een pak kende vertelling, van wat een aantal dappere ontdekkingsreizigers beleefde. Een aanbevelenswaardig boek ook voor Ijen die leerzame werken niet tot hun dagelijksche litteratuur wenschen te rekenen. VREEMDE TALEN LEEREN OP NIEUWE BASISdoor W. Sta- pert. Uitg.: Secretariaat Kath Paed. Ver. Tilburg. Als Publicatie no. 2 der Kath. Paed. Vereeni- ging behandelt deze brochure hetzelfde onder werp als in de le Publicatie. Er is hier dan ook sprake van een door den heer Stapert gehou den lezing in aansluiting aan die van Fr. Rom- bouts. Deze lezing bestaat uit twee deelen: een korte samenvatting van hetgeen Frater R. in zijn voordracht ten beste gaf en een weergeven van eigen meening over het bewuste onderwerp. Uit die eigen meening blijkt, dat de inleider het bijna geheel met Fr. Rombouts eens is. Na een „proefpersoon-onderzoeker" ten tooneele te hebben gevoerd, die wilde trachten het Grieksch volgens een andere dan de gangbare methoden aan te leeren, komt de heer S. uit het verloop van het „introspectieve onderzoek" tot de nog wat krachtiger veroordéeling van de bestaande methoden: „Geen sprake van een uitgesponnen didactiek, die langs een eindeloozen te voren geconstrueerden weg, in casu de thema's, den leerling voert naar het beloofde land der litera tuur." Die thema's hebben het vooral gedaan: „Het schema van een thema-oefening is het zelfde als van een les en van de meeste metho- des(!) in haar geheel. De gegevens zijn een portie woorden en enkele grammaticale regels, iets als aardappelen, groenten en vleesch plus een kookboek." voor taal geven wij hem thema's. Indien ik mijn meening zeggen mag: het zij Gode ge klaagd, want dit is in de handen onzer eigen kinderen steenen leggen in plaats van brood." Aan het eind komt de schr. met zijn plan de campagne. Een mooi plan, vol idealen, en dus in de praktijk tamelijk onuitvoerbaar. Het klinkt; wel heel pathetisch: „Mocht toch eens de tijd aanbreken, dat alle z.g. schrijvers voor kinderen en scholieren met heel, ik zal niet zeggen hun voddenkraam, maar laat ons zeggen met hun oeuvre, uit het onder wijs verwijderd worden. Geen lied, geen kinder boek, geen gebeden, geen romans van school- schrijvers, geen meesterwerken-voor-de-jeuS1^' verteld. Ware fragmenten of het compleet® origineele werk. Is daar het kind nog niet fb? voor, laat hernC!) dan gaan bokspringen in wel" „f- En als we dan nog lezen, dat men in zijn ev ste lessen moet uitgaan van een stukje ed' literatuur, en dat men dit brokje taal aPf moet inleiden door foto's, platen, door Pa phoon, door film lichtbeeld of radio da durven we wel besluiten: Na aandachtige zing van deze brochure zal de geïnteresseef ook weer tot een selectie moeten overgaan i hetgeen praktisch uitvoerbaar is, en inderda® strekkende tot verbetering, en wat met t nuchtere werkelijkheid in heftige botsing kb"1 In een noot werd opgemerkt, dat de spronkelijke vorm van de lezing werd behd eten. Daaruit moeten we concludeeren, dat auteur zich aan verschillende taalkundige 0 gerechtigheden schuldig maakte: Methodes en periodes beduidende (verfoeilijk germanisme!) concl sies in staat te zijn (bet: te kunnen) merus, enz. te kunnen lezen! ons inziens compleete iets wat allerwege consess De plaats van deze werd een geheel andere gewoonlijk die veel meer omvatte als de 5 der onthouden substantieven na het boek hebben opengeslagen, stond al dadelijk moeilijkheid (die het boek dus heeft openges gen!) voor hem. Men bedenke toch eens. a het woord „moeilijkheid' en „domheid" vonden is juist onder onze slechte leerm® jj' den (hier geeft de schr. dus methoden teg® over een dozijntje methodes!). Enz. - G. J' ei> De minister van Handel, Nijverheid Scheepvaart heeft aan de Vaste commissie jj den Economischen Raad, ingesteld bij K. B- 28 Augustus 1935, verzocht hem te willen a^ejj seeren over het nemen van een algemee' ej maatregel van bestuur, als bedoeld in artlgct 2 van voormelde wet, ten aanzien van een d de Nederlandsche japonnenconventie ter meen verbindendverklaring voorgedragen dernemersovereenkomst. af' 1. Stortingen in Nederland f 29.956.600, van bestemd voor a. achterstallige vordering f 404.800, b. rentedienst Dawes- en YoungleÊ j-jj® en Stillhalte; rentetransfer f 1.451.100, c. je( rekening Reichsbank f 1.142.000, d. nieuwe 9. de clearing vallende vorderingen f 26.95®' 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe °n clearing vallende vorderingen) (inclusief 1936 ad f 34.988.000) f 55.945.500. „of' 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe deringen (in mindering komend van het onder 1 d.) f 26.488.200. Laatst uitbetaald n mer van storting: 356.560. g£jef' 4. Speciale verrekening. Stortingen in land tegen afgegeven reischèques (in®j!ng^ saldo 1936 ad f 565.700) f 829.000. Uitbeta11'^" in Nederland f 89.000. Overgebracht naar meene rekening f 166.100. Nog beschik f 573.900. iiimmiimmmmiinniiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiil rpnn,Iinl iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiuui Doordat op de laatste veilingen groote massa's Langendijker kool zijn .door gedraaid", doen de koeien op de boerderijen zich thans te goed aan dit voor hen zoo bijzondere maal Koning Leopold van België verlaat de St. Gudule te Brussel na de plechtige H Mis bij de viering van den verjaar dag der Pauskroning De nieuwbenoemde burgemeester van Castricum, mr. C. A. F. H. W. B. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, is Maandag geïnstalleerd. Een overzicht tijdens de zanghulde van de Castricumsche schooljeugd. Naast den burgemeester zijn moeder Van probleem no. 82 (C. Mansfield). 1. Del dreigt. 2. Db4 mat. Cross-checks gepaard aan blokkade en zelfpenning. De meest aantrekke lijke varianten worden hier vermeld: 1. Rd7 t, 2. Pe8 mat: 1. Rxe6 t, 2. c8D mat. Een bijzonder geestig stukje schaak van een beroemden componist. 1. Pc5 faalt op Dxf7 en 1. Re3 op Rxe6t. Goede oplossingen van 81 en 82 ontvingen wij van: W. J. Depla te Kortrijk (België); Theo Verheggen te Thurles (Ierland)A. Kuypers te Soesterberg (ook van 79); J. P. Rietbergen, J. Moolhuijzen, L. M. van Maaren, G. C. Jansen, C. P Waltman en P. J. Barenbrug te Arnhem; Pastoor Ratté te Grootebroek; M. J. Mees te Amersfoort; F. C. Laas te Heiloo; G. F. Deu- ling te Zwartemeer; N. de Boer te Maalbroek; D. de Jong te Bussum; C. Ruëdisuëli te Sant poort; A. Trompetter te Ter Apel; J. van de Rijdt te Eindhoven; J. G. H. B. te St. Nico- laasga; W. Hoekstra te Haarlem; D. Janse te Bloemendaal; J. C. Nobels te Baarn; mej. A. B. Spijker en M. C. Th. Oonsemulder te Soest; Th. Vrede te Apeldoorn; G. P. Thomas te Aals meer; J. Adrichem te Heemskerk; Beid; Spit te Zeist (ook van 79); C. A. van 't Hof te Bad hoevedorp; A. M. van Gessel te Den Heidér en D. J. W. Janse te Hilversum. Van de vol gende lezers te Amsterdam: C. M. Ibelings, Chr. J. Brandjes, W. J. C. Schouten, C. J. van Ames- foort Jr., C. Hartog, A. Kluijskens, P. Ver steeg, J. JS. Renckens, A. L. van Item, J. P. Coppens en W. G. Harmse. Van 81; G. Th. J. Steverink te Amsterdam; R. Wesseling te Ou derkerk en H. Jongerius te Utrecht. Van 82: M. de Loos te Amsterdam; G. van Egmond te Lisse; P. Weijers te Bergen N.H. en Joh. H. Heystee te Hilversum. Correspondentie. M. de L. te A. Misschien kunt u bi) de bu reaux van de V. K. P. de ontbrekende exem plaren verkrijgen. Alleen de uitdrukking „ver schil getallen" die u zonder meer aanhaalt, brengt ons niet op de hoogte. Die uitdrukking is onbegrijpelijk. Het aangehaalde boekje Is ons niet bekend. Voor leerboeken bevelen wij aan; Praktische Schaaklessen van Den Hertog Euwe en Handleiding van NeumannSchelf hout. J. H. H. te H. In 81 staat op al een zwarte raadsheer die 1. Tf6 mat verhindert. Taalzuivering In het Januarinummer van het Tijdschrift van den K. N. S. B. deelt de tijdschriftcommissaris mede, dat in overeenstemming met dr. Euwe en met goedkeuring van het, Hoofdbestuur van den Bond, voor enkele schaakstukken de oude, echt Nederlandsche benamingen in eere her steld worden. Voortaan spreken wij weer van: koningin, kasteel en raadsheer en zullen ons niet meer aan leelijke germanismen bezondigen. Om de notatie geheel in -overeenstemming met deze namen te brengen, levert groote moeilijk heden op. Wij gebruiken de K voor- koning; koningin en kasteel zouden dan bijv. met twee letters genoteerd moeten worden, hetgeen tot verwarring aanleiding kan geven. Daarom is besloten, dat in de notatie voor koningin en kasteel de letters D en T gehand haafd blijven, maar in analyses worden de woorden koningin en kasteel, in plaats van dame en toren gebezigd. Voor den raadsheer zal de R de plaats van L innemen. Wij juichen van harte dit besluit toe. Zeif hebben wij niets in de notatie te veranderen, daar wij den naam looper voor raadsheer altijd heel plat hebben gevondeh en ons met 'n enkelen In dit boek vertelt de Zweedsche schrijver Paul Michael Ingel de geschiedenis van Gustaaf Strand, een eenvoudig, man van het platteland, maar een van die oer-krachtige figuren, die we kennen uit de Scandinavische literatuur. Het is een simpel verhaal van vreugde en leed, aantrekkelijk door zijn teederheid en ontroe rend 'dikwijls door zijn sfeer. Ei; is iets in dit voorbijvliedende leven van een zuiveren mensch dat den lezer ongetwijfeld boeit. Men voelt de eenheid tusschen den eenvoudigen man en dé natuur die hem omringt en men ondergaat de bekoring, die afstraalt van dit sterke karakter. „Het huis bij Solviken" is een goed-geschre- ven boek, imponeerend door vorm en inhoud en aanbevelenswaardig voor volwassenen, die van een onopgesmukt verhaal houden. Het nieuwe hoofdbureau van politie te Rotterdam nadert zijn voltooiing. Een kijkje op het bouwwerk aan het Haagscheveer biljarten een serie van. 807 caramboles Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. Probleem no. 87 J. Hartong te Rotterdam Tijdschrift K. N. S. B. abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten Probleem no. 88 A. Ellerman, le prijs „II Proplema" 1931 Wit geeft mat in twee zetten Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen in te zenden. Oplossingen Van probleem no. 81 (F. W. Nanning te Eind hoven) 1. De6 dreigt 2. Dg4 mat. Het zwarte paard c4 opent en sluit lijnen af, welke be wegingen in de probleemterminologie valves worden genoemd. Hier volgen de fraaie thema tische varianten: l....Pb2, 2. Pd4 mat Pd2, 2. Pel mat Pe5, 2. Tf6 mat 1. Txg5 weerlegt zwart door Re5. Arvid Jarnefelt behoort met Linnankoski en Sillanpaa tot de groote Finsche romanschrijvers. Hij schteef enkele opmerkelijke boeken en als sterkste daarvan geldt zijn laatste werk „Greta ja hanen herransa", dat thans onder boven- staanden titel in een Nederlandsche vertaling verscheen. Het is een in vele opzichten merkwaardig boek, dat zich echter prettig lézen laat. Jarne felt ziet de gewone dingen des levens en hij schrijft erover met een liefde die dikwijls wel dadig aandoet. Hü voelt zich één met de een voudigen van het land en hij weet hun moëilijk- heden en hun kleine vreugden in een bijzonder licht te plaatsen. Zijn stijl is rustig en be- heerscht en zijn manier van vertellen is voor iemand, die luisteren kan, aantrekkelijk. Daardoor kan men „Greta en haar zoon" als een interessant boek beschouwen, dat volwas senen met genoegen zullen lezen. anderen schaakpublicist aa,n den naam van raadsheer (R) hebben gehouden. abcdefgh 1. Ta7g7,- Kdl—c2; 2. Tg7—g2t, Kc2_b3; 3. Tg2a2, Kb2xa2; 4. a6—a7 en wint door promotie. Speelt zwart 1Thlel dan 2. Tg7gl en wint,. Een prachtig voorbeeld van uitgelezene stra tegie. ONZE HEER WRENN, door Sin clair Lewis. Uitg.: Van Holke- ma en Warendorfj N.V. Am sterdam. De heer Wrenn, die de hoofdrol speelt in Sin clair Lewis' roman, is een onopvallend boek- houdertje met een massa burgerlijke hebbelijk heden, maar ook met een oneindig verlangen naar romantiek en avontuur. Een man zonder begaafdheden, doch met een kinderlijke fanta sie. En deze heer Wrenn konit in het bezit van duizend dollars, die hem in staat stellen te gaan reizen. Met een veeboot vaart hij van New York naar Liverpool en het is in deze stad dat hjj bevriend raakt met een jonge schilderes, een ongewoon meisje met de brutale manieren van de quasi-artiste, doch in werkelijkheid een zaam als hij. De heer Wrenn beleeft zonderlinge emoties omdat hij als burgermannetje, zelfs als burgermannetje-met-fantasie, niet past in de kringen van de would-be-intellectueelen. Hij raakt verliefd op de schilderes, die voor hem als de verpersoonlijking geldt van alles wat buite nissig is, maar het meisje weet hem te doen be grijpen, dat hij met haar nooit gelukkig kan worden. Èn zöo trouwt de heer Wrenn ten slotte met een juffrouw uit een warenhuis, die in hem haar ideaal vindt. Sinclair Lewis, de brillante Amerikaansche schrijver die in 1930 den Nobelprijs won, maakte van de geschiedenis van den heer Wrenn een prachtig stuk vlijmscherp proza. Hij teekende figuren, schetste milieu's en hekelde toestan den op voortreffelijke wijze. Daardoor werd „Onze Heer Wrenn" een knap stuk werk, een werk, dat volwassenen, die in een roman iets meer zoeken dan louter grappigheid of sensatie, moeten lezen. Het boek verscheen in de bekende Echo-serie en werd uitstekend vertaald door Alice Schrijver. Eindspel H. Rinck te Barcelona Wit begint en wint

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4