Britsche sensatie-journalistiek aan banden? f Het offensief van generaal Miaja Nieuw conflict dreigt in de V.S. Js AUTO NA BOTSING IN BRAND GEVLOGEN Amerika volgt Engeland niet Het nieuws van heden Nieuwe politieke spanning in Japan DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20418 De toestand na de jongste opera ties der nationalisten bij Madrid De rechtsche aanvallen tot staan gebracht Een gevecht in de Middel- landsche Zee ^odatsky moet aftreden TVegens onkunde en eigenwijs heid ontslagen Het Weer Eischen der arbeiders in de bruinkoolindustrie De griepepidemie in Europa Engeland werd het zwaarst getroffen De Duikboot-conventie Ook de Sovjet-Unie treedt toe Stormen beuken de kust Staking bij Peugeot Toen de voorhoede van het nationalistische leger Malaga binnenrukte, bleek het, dat de stad op vele plaatsen was geplunderd en verwoest Niets en niemand wordt door de pers gespaard Sommige bladen schijnen met elkander te wedijveren in het wroetennaar particu liere aangelegenheden Geen bedreiging der persvrijheid i Spaansche nationalisten toonen een vaandel, dat werd buit gemaakt op de regeeringstroepen aan het front Prof. Burckhardt naar Danzig Zijn benoeming thans officieel De vier inzittenden gewondvan wie één levensgevaarlijk Toestand van één gewonde ernstig Hoe het ongeval gebeurde De permanente neutraliteit DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een beroep op het volk Naar een economische wereldconferentie Wederom een regeeringscrisis te verwachten? Bandieten in Mexico verwoesten een dorp Uit woedeomdat hun aanvoerder als burgemeester werd geweigerd De Mikado ontvangt Kard. Dougherty NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 18 Febr. (Havas.) Op 7 Februari hebben de rechtsclien hun hevig offensief ont ketend met het doel, de verbinding tusschen Madrid en Valencia af te snijden. Zij vertrok ken van Pinto de Val de Moro en maakten zich meester van de strategische stelling Ma- ranosa, waarna zij oprukten in de richting van San Martin de la Vega. De verraste regeerings- troepen trokken terug, waarop inderhaast toe gezonden versterkingen het offensief tot staan brachten. Op 10 Februari lag de brug van Ar- ganda onder het mitrailleurvuur der nationa listen, Malaga viel, de druk in den sector van de Jarama werd duidelijker. Den 13den Fe bruari werd Arganda gebombardeerd en Mo- fcta de Tajuna bedreigd, terwijl de rechtschen eveneens trachtten de verbindingen van Madrid af te snijden langs Alcala de Henares. Op 14 en 15 Februari werd de slag voortgezet, maar de aanval was tot staan gebracht. De aanvallen der rechtschen in den sector Van Guadalajara, Somosierra en het Escoriaal tverden onmiddellijk na den aanvang gestuit. Den 16den Februari gingen de regeerings- troepen tot den tegenaanval over. Zij sloe gen krachtig de rechtschen terug, die op het front van de Jarama een open flank boden. Op 17 Februari kondigde generaal Miaja den aanvang van het offensief aan. Het is thans nog te vroeg om voorspellingen to doen omtrent de resultaten, waartoe dit re- geeringsoffensief zal leiden, maar men kan in het licht stellen, dat de rechtschen veel man schappen hebben verloren, op zekere punten hebben moeten terugtrekken en de doeleinden, die zij zich gesteld hadden, niet hebben kun- hen bereiken. Een verslaggever van Havas heeft tegen zes Uur gistermiddag een bezoek gebracht aan het front van Arganda. Hij volgde per automobiel den directen weg van Madrid naar Valencia. Pas bij de nadering van de brug van Arganda floten de kogels om den wagen. In het dorp Zelf is het volkomen rustig. Een officier bevestigde het welslagen van het offensief der regeeringstroepen. Het is evenwel Verboden nadere mededeelingen te doen. Naar hij zeide, is het vijandelijke front voor San Martin de la Vega opgerold. „De opmarsch duurt voort. Meer kan ik niet zeggen." De be- Zcekers keerden via Loeches en Torrejon de Ardoz naar Madrid terug. Gisteravond tegen acht uur hebben tien rechtsche vliegtuigen de omgeving van de hoofdstad gebombardeerd. Te middernacht hebben luchtstrijdkrachten der rechtschen nog een overval op Madrid ge pleegd, waarbij vooral de verkeersaders nabij het centrum der stad bestookt werden. In de buitenwijken werden verscheidene gebouwen ge troffen, zoodat zij in brand vlogen, o. m. het gebouw van den pacifico. Volgens de eerste ge gevens zijn elf personen gedood en zestig ge- tvond. Het gebouw der Eelgische ambassade is door een granaat getroffen, welke echter niet tot ontploffing kwam. De radiozender der regeering te Madrid meldt, dat ter hoogte van de kust bij Tarragona een zeegevecht is ontstaan. Daar de rechtsche strijdkrachten verre in de meerderheid waren, moesten de regeerings- schepcn volgens D. N. B. met aanzien lijke averij de vlucht nemen. Hierbij kwam de Fransche communistische afgevaardigde, Massell, om het leven. Hij bevond zich sinds eenigen tijd in de gelederen der Spaansche regeeringstroepen. Generaal Millan Astray, de bevelhebber van "et Spaansche vreemdelingenlegioen, heeft gis teravond over den radiozender van Salamanca oen toespraak gehouden, waarin hij in de eerste Plaats de berichten over een beweerde terreur "Ier rechtsche troepen in de veroverde steden Ms leugens kenmerkte. „Het nationale leger," Zoo vervolgde hij, „is tot zulke misdaden niet hl staat. Elke aangeklaagde misdadiger komt ^°or den krijgsraad. Niemand wordt veroor deeld, zonder dat deze rechtbank de eerlijke °vertuiging bezit, dat de straf verdiend is. Het hationale leger zal als bevrijder en niet als on derdrukker Madrid binnentrekken. Niemand "ehoeft iets te vreezen. Vluchten en afwachten 5s niet noodig. Als teeken van vriendschappe- hJke gezindheid kan men witte vlaggen aan brengen en witte banden om den arm dragen. S^k, indien wij gewapende militietroepen zou den aantreffen, zou hun niets geschieden. Zij dienen beide handen op te heffen en een witten hoek om den geweerloop te binden. Wanneer de '?den der internationale brigade, die door de ronselaars onbewust zijn misleid, zich onvoor waardelijk overgeven, zullen zij op dezelfde wijze de Spaansche overloopers behandeld worden. !een verraders, misdadigers en ophitsers zul- eh de hevigheid der wetten gevoelen." v Moskou, 18 Febr. (Reuter). De Sovjet van erungrad heeft in een voltallige zitting met Semeene stemmen besloten, dat Kodatsky, de ^orzitter der Sovjet, moet aftreden. Hij wordt van beschuldigd bureaucratisch, onkundig en J^chtzaam te zijn en geen critiek op zijn werk te laten, waardoor hij zooals de Sovjet Coet de democratische beginselen der Sovjet- hstitutie heeft geschonden. 5 Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn- lijk eenige regen, aanvankelijk veel zach- M ter, later zachter. S Hoogste barometerstand: 768.2 Biarritz Laagste barometerstand: 730.0 Isafjord 1 Zon op 7.12 - onder 17.17 - Licht op 17.47 Maan op 10.02 onder 1.151 E. K. 4.10 H iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM NEW-YORK, 18 Febr. Nauwelijks zijn de con flicten in de Amerikaansche automobiel-industrie beëindigd of onder leiding van Lewis, als ver tegenwoordiger van de vakorganisaties, dreigt een nieuw conflict. De mijnwerkers in de bruinkoolindustrie hebben, in verband met het afloopen der tariefcontracten, een aantal eischen gesteld, waaronder de voornaamste zijn: een 30- urige werkweek en een verhooging der loonen met 50 dollarcents per dag. 400.000 arbeiders zijn bij deze beweging betrokken: de toestand is zeer gespannen en een ernstig conflict schijnt niet te kunnen worden voorkomen. GENÈVE, 17 Febr. (Reuter) Volgens de statistieken der gezondheidsafdeeling van den Volkenbond heeft de griepepidemie de grootste sterfte ten gevolge gehad in Engeland. Daar zijn ongeveer 4.000.000 griepgevallen voorge komen: in 122 groote steden bedroeg de sterfte omstreeks Nieuwjaar 17 op 1000 in woners, te Londen 22.1 per 1000 inwoners. De meeste sterfgevallen kwamen voor bij men- schen op ouderen leeftijd. Er is reden om aan te nemen, dat een lichte griepepidemie in Zwitserland, die in hoofd zaak beperkt is gebleven tot toeristenplaatsen in de bergen en de stad Genève, veroorzaakt is door het bezoek van Engelschen. In Duitschland heeft de griep in de groote steden ernstig geheerscht, hoewel de ziekte niet vergeleken kan worden met de epidemie van 1918/1919. LONDEN, 17 Febr. (Reuter). De Sovjet- Russische ambassadeur te Londen, Maisky, heeft heden op het Foreign Office een nota van zijn regeering overhandigd, waarin de Sov jet-Unie meedeelt voornemens te zijn, de voor schriften inzake het duikbootwapen, zooals deze zijn vastgesteld bij het verdrag van 1936 en aangenomen door de V. S„ Japan, Frankrijk, Italië, Duitschland en Engeland, eveneens aan te nemen. Verder wordt vernomen, dat Maisky ook met Van Sittart den algemeenen toestand van Europa heeft besproken. NEW YORK, 18 Febr. (Reuter). Een Atlan tische storm heeft het scheepvaartverkeer bijna geheel stilgelegd. Huizenhooge golven beuken de kusten van Nieuw-Schotland, dat tegelijkertijd door een sneeuwstorm wordt geteisterd. De nog op zee varende schepen haasten zich een veilige haven te zoeken. BESANgON, 18 Febr. (Havas) In verband met de overplaatsing van een gedelegeerde van den vakbond is in de automobielfabrieken Peugeot te Sochaux een algemeene staking uit gebroken. Onmiddellijk zijn onderhandelingen geopend, welke een spoedige oplossing van het conflict doen verwachten. (Van onzen Londenschen correspondent) In Fleetstreet, het middelpunt der Britsche perswereld, wordt sinds eenigen tijd druk gesproken over „bedreiging der persvrijheid'' in En geland. Snoode mannen, in en bui ten het parlement, zouden die vrij heid willen beknotten. De Engelsche pers nu oefent een zeer groo- ten invloed uit buiten het eigen land. Ik doel thans niet op haar politieken, doch op haar journalistieken invloed. Haar methodes worden meer en meer in andere landen gevolgd en vaak zélfs eenigszins klakkeloos nageaapt, en in tal van landen verschijnen dagbladen, die men op den eersten aanblik voor een Engel sche krant zou houden. Die zucht tot nabootsing, welke een 'hulde is aan de Britsche pers, beperkt zich niet tot het uiterlijk, niet alleen tot het technische deel van veel Europeesche krantenbedrijven; zij doet zich ook gelden in de redactioneele methodes. Vandaar dat hetgeen hier in de perswereld omgaat, vaak van meer dan lokaal of natio naal belang is, en ook de aandacht van de rest van ons werelddeel verdient. Nu wil ik onmiddellijk zeggen dat van „be dreiging der persvrijheid" in het minst geen sprake is. Van deze vrijheid maakt men zich, ook in ons land, een zeer onjuiste voorstel ling. Zij behelst niets anders dan dat geen voorafgaande toestemming vereischt wordt om iets te drukken en te verspreiden, m.a.w. dat niet datgene bestaat wat men noemt „preven tieve censuur". Maar zij brengt volstrekt niet met zich dat ook geen voorafgaand verbod be staan kan om iets in druk te verspreiden. Integendeel: zulke verboden bestaan in elk land, hoe vrij ook; zij zijn vervat in de wet, en zij die een krant samenstellen en uitgeven zijn evenzeer aan de wet onderworpen als ieder ander burger. De „bedreiging der persvrijheid" zou dan ook uit niets anders bestaan dan dat zekere din- gen, die thans geoorloofd zouden zijn, straf baar gesteld zouden worden. Hadden nu deze plannen iets uit te staan met politiek, dan zouden zij inderdaad bedenkelijk kunnen zijn. Maar hiervan is natuurlijk geen sprake. Zij houden uitsluitend verband met moraal en fatsoen. De conservatieve afgevaardigde van Penryn en Falmouth, Mr. Maurice Petherick, heeft op de agenda van het Lagerhuis een wetsontwerp geplaatst, dat mede-onderteekend is door acht andere parlementsleden, en dat beoogt te ver bieden, dat de pers met betrekking tot proces sen over de voogdij van minderjarigen (na echt scheiding) en over het onderhoud van geschei den vrouwen en haar gezinnen bijzonderheden publiceert. Dit ontwerp sluit logisch aan bij de reeds eenige jaren geleden afgekondigde wet, waarbij het verboden is verslagen van echtscheidings processen te publiceeren. Ook dit veroorzaakte destijds veel beroering bij een deel der pers vooral bij zekere Zondagsbladen die aan einde- looze en „pikante" verhalen betreffende de nieuwste echtscheidingszaken een niet gering deel van hun geweldige oplagen dankten. De voornaamste drijfveer van djegenen, die het initiatief tot het betreffende wetsontwerp genomen hebben, is dat personen, die bij zulke proeessen betrokken zijn, het recht hebben be schermd te worden tegen het tentoonstellen van hun particulier leven door de pers. De onmid dellijke aanleiding is deze dat den laatsten tijd enkele bladen op schaamtelooze wijze de „pri vacy" aangetast hebben van personen, die betrokken waren bij „schandaal-processen." Ook de volmaakt onschuldige kinderen en an dere verwanten van zulke personen werden dan aan schandelijke openbaarheid prijsgegeven. Het was alsof sommige kranten op dit punt met elkaar wedijverden. Het „schan daaltje", dat in het begin van Januari ge maakt werd over het bezoek van den Her tog van Kent aan een schedelkundige (een bezoek waarbij hü een aan de Hertogin be kende dame vergezelde) bewees dat een deel der pers in zijn belustheid op persoon lijke sensatie, niets en niemand meer spaarde. Het is in het minst geen inbreuk op de vrij heid van drukpers, wanneer langs wettelijken weg gepoogd wordt te voorkomen, dat mis bruik van die vrijheid gemaakt wordt. De groote bladen staan tegenover zulke plannen alles behalve afkeurend. Intusschen lijkt het alles behalve onwaar schijnlijk dat het Parlement binnen afzienba- ren tijd zijn goedkeuring hechten zal aan een maatregel, waardoor de vrijheid der pers om in persoonlijke aangelegenheden te „wroeten", tot het alleruiterste beperkt wordt. Er zal dan veel misbaar gemaakt worden over „beknot ting" der persvrijheid; dat aan deze in werke lijkheid niets tekort gedaan wordt, is echter duidelijk. Dat zekere dag- en Zondagsbladen onder zulk een maatregel zwaar gebukt zouden gaan, spreekt vanzelf, en het is niet onmogelijk dat diegenen die achter deze in kracht toenemen de actie staan, tot bijoogmerk hebben de groo te politieke pers tegen de volkspers te steu nen. GENèVE, 17 Febr. (Havas) De benoeming van den Zwitserschen professor Burckhardt tot Hoogen Commissaris van den Volkenbond te Danzig is. thans officieelgeworden. De leden van den Raad werden van deze benoeming op de hoogte gesteld. Het mandaat van Burck hardt zal drie jaren duren. De afgevaardigde in den Volksdag van Dan zig, Schwerdtfeger,' die den socialist Kruppke, wiens mandaat werd ingetrokken, moest opvol gen, heeft de socialistische fractie medegedeeld, dat hij lid is geworden van de N.S.D.A.P. Vanochtend omstreeks half zeven is nabü het bekende landgoed Salentijn op den Rijksstraat weg tusschen Putte en Nijkerk, een vrachtauto, toebehoorende aan de firma Weduwe van der Vegt, door nog onopgehelderde oorzaak tegen een links van den weg staanden boom gereden en in brand geraakt. Van de vier inzittenden wer den de chauffeur en een naast hem zittende vrouw levensgevaarlijk gewond. De beide andere inzittenden, een man en een kind, bekwamen eveneens ernstig letsel. Nadat den gewonden eerst geneeskundige hulp was verleend, heeft een passeerende automobilist hen naar het ziekenhuis te Nijkerk vervoerd. Nader wordt gemeld, dat de auto toebehoorde aan de wasscherij van de wed. F. van der Vegt, te Uselmuiden. De wagen was met waschgoed op weg naar Amsterdam. De gewonden zijn de chauffeur Van Putten, een zekere Riesenbos, mej. Schilder en haar vijfjarig zoontje. Me.i. Schilder was er het ernstigst aan toe. Zij had vermoedelijk een zware hersenschudding ge kregen en was tegen den middag nog steeds be wusteloos. Voorts bekwam zij brandwonden. De drie overigen hadden verschillende verwondin gen opgeloopen, voornamelijk aan hoofd en ge laat, doch hun toestand is redelijk wel. De gewonden zijn opgenomen in het wijk- gebouw van het Groene Kruis te .Nijkerk. De doktoren Bosch en Van Lent verleenden de eerste hulp. Wat de oorzaak van het auto-ongeluk betreft, is het niet uitgesloten, dat deze gezocht moet worden in het breken van een veer van een der voorwielen. Volgens verklaringen van een auto mobilist, die op korten afstand achter den ver ongelukten wagen reed, zou de vrachtauto een zeer groote snelheid hebben gehad. Het voertuig is aan den linkerkant van den weg tegen een boom opgevlogen, omgeslagen en vervolgens in brand geraakt. De vier personen, die zich in de cabine bevonden, zijn met een der portieren uit den wagen geslingerd. Ware dit niet gebeurd dan zouden zij ongetwijfeld in de vlammen zijn omgekomen. Met een anderen auto van dezelfde firma is de ongeschonden lading vrachtgoed later naar haar bestemming vervoerd. WASHINGTON, 18 Febr. (Havas). De uit breiding van de Britsche vloot, die is aan gekondigd, zal niet gevolgd worden door een nieuw Amerikaansch vlootbouwprogramma. In Amerikaansche marinekringen acht men het nutteloos, met Engeland een bewapenings wedloop te beginnen. De marinebegrooting, die op 1 Juni van kracht zal worden, is voldoende om de moderniseering van de vloot mogelijk te maken. Naar Associated Press meldt, heeft admiraal William Leahy, de leider der vlootoperaties, ver klaard, dat de Ver. Staten „misschien" genood zaakt zullen kunnen zijn besluiten te nemen als tegenwicht tegen drie nieuwe vlooteenhe- den, die Engeland voornemens is te doen bou wen. De Senaatscommissie van buitenlandsche za ken heeft haar onderzoek over het wetsontwerp inzake duurzame onzijdigheid geëindigd. Na wijziging van het wetsontwerp, voorziet het thans in de volgende punten: 1) Leeningen aan en munitie-uitvoer naar partijen in internationale of burgeroorlogen zijn verboden. 2) Andere artikelen mogen niet naar oorlog voerende landen worden uitgevoerd aleer het eigendomsrecht van Amerikanen is overgegaan op buitenlandsche koopers. 3) Amerikaansche koopvaardijschepen mogen niet gewagend zijn en het is Amerikaanschen burgers verboden te reizen met aan oorlogvoe renden toebehoorende schepen. Deze bepalingen zijn automatisch toepasselijk ingeval de president verklaart, dat een staat van oorlog bestaat. De president heeft het recht naar eigen goed dunken Amerikaanschen schepen te verbieden eenig materiaal te vervoeren, waarvan de ver zending den vrede der Vereenigde Staten in gevaar zou kunnen brengen. Onder leiding van generaal Miaja zouden de aanvallen der rechtschen bü Madrid geheel tot staan zijn gebracht; een hevig gevecht in de Middellandsche Zee. Amerika zou niet voornemens zijn Engeland in zijn bewapeningsprogram te volgen. Een conflict dreigt in de bruinkool-industrie in de Vereenigde Staten. Nieuwe politieke spanning in Japan; een re- geeringscrisis zou wederom worden verwacht. Vrachtauto op den weg PutteNijkerk tegen een boom gereden en in brand gevlogen; dc vier inzittenden gewond, van wie een levens gevaarlijk. De eigenaar van de afgebrande moutfabriek te Gennep als verdacht van brandstichting in ar rest gesteld. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Justitie-begrooting. Geen regeeringsvoorstellen te wachten tot uit breiding van den suikeraanplant in Indië. De Hertog Hendrik is nog niet vlot gebracht kunnen worden; het schip loopt echter geen gevaar. O LONDEN, 18 Febr. (Havas.) Gistermiddag is aan de leden van het Lagerhuis een rondschrij ven overhandigd, dat onderteekend is door een dertigtal afgevaardigden van verschillende par tijen, waarin zij worden ultgenoodigd tot bijwo ning van een bijeenkomst, welke op 3 Maart in het parlement zal worden gehouden en waarin de Aartsbisschop van Canterbury, ter zijde ge staan door de leiders der vrije kerken, een be roep op het volk zal doen om tot het geloof terug te keeren. WASHINGTON, 17 Febr. (Havas) In diplo matieke kringen te Washington wordt verno men, dat de ambassadeur van de Ver. Staten te Parijs, Bullitt, in Maart naar de Ver. Staten zal komen, om met Roosevelt en Huil te spre ken over een internationale economische con ferentie. TOKIO, 18 Febr. In verband met het feit, dat door de leden van het parlement opnieuw critiek is uitgeoefend op de door het leger ge voerde politiek, vreest men, dat uiterst recht sche elementen daardoor tot uitspattingen tegen de parlementsleden zouden kunnen worden ge bracht. Men heeft dan ook uit voorzorg bewa kingsposten geplaatst bij de woningen der par lementsleden, terwijl de woning van den oudsten staatsman, prins Sajonji, en die van Joekio Ozaki, welke laatste in het Lagerhuis gisteren krach tige critiek op de extremistische militairen heeft uitgeoefend, letterlijk omsingeld zijn door gen darmes. In sommige politieke kringen geeft men dan ook openlijk toe, dat de nieuwe regee ring voor een ernstigen toestand staat, waaruit mogelijk een nieuwe regeerings crisis zal kunnen ontstaan. Zelfs wordt over de mogelijkheid gespro ken, dat Hayasji het ontslag van het geheele kabinet zal indienen, wanneer het parlement voortgaat met zijn critiek. De spanning in de openbare meening is dan ook groot ge worden. PUEBLA, 18 Febr. Op grond van de wei gering hun aanvoerder aan te stéllen tot bur gemeester van Naupal, heeft een bende bandie ten gisteren een overval gepleegd op het na burige dorp Amaluca. Zij doodden den burge meester van Naupal, staken de kerk van Ama luca in brand, hingen den onderwijzer op het dorpsplein op, plunderden de huizen en staken deze daarna in brand. Op het Ujk van den op gehangen onderwijzer bevestigden zij een papier, waarop zij schreven: „Gedood wegens het geven van socialistisch onderwijs". Federale troepen zijn uit Huauchinango ver trokken om de bandieten te achtervolgen. TOKIO, 18 Febr. (Domei). Kardinaal Denis Dougherty, de Pauselijke Legaat op net Inter nationale Eucharistische Congres te Manilla, is hedenmorgen door den Keizer in audiëntie ont vangen. Des middags vertrok de Kardinaal naar Yokohama. Stand op Donderdag 1 uur n.m»: 761.6 Vorige stand: 7615

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1