De bewapeningswedloop als nasleep van Versailles Minister van Schaik verdedigt zijn beleid Hoofdpijn, Kiespijn. noodig heeft VICKS HOESTBO MBONS Waar wordt onwaarheid gesproken? HOUDTUGEDEKT DE REDE VAN NEVILLE CHAMBERLAIN WETSONTWERPEN IN VOORBEREIDING OPHELDERING DRINGEND NOODZAKELIJK DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Europa in twee kampen Plan-Deterding van belang geacht Telegram van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw Sigrid Jungé Te Berlijn wordt in de Technische Hoogeschool een tentoonstelling gehouden o.m. ziet men er den bovenalgebeelden wagen als model van de voertuigen, welke omstreeks 100 jaar voor Chr. in gebruik waren Het terroristisch optreden van N .S.B.-aanhangers dwingt tot reactie Rechterlijke macht en N.S.B. Handhaving van het gezag De verstoorde Dageraads vergadering Officieele Engelsche en Nederland- sche verklaringen spreken elkaar tegen Het magere-melkdrama wordt vervolgd Actie van vreemdelingen Extremistische sympathieën Het z.g. tarwe-schandaal Het gebeurde te Broek op Langendijk De schuld voor den tegenwoordigen bewa peningswedloop in razenden ren ligt in de kiem bij de wereldoorlog-overwin naars. Het Verdrag van Versailles bepaalde, dat de verslagen Centrale landen Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije, maar op de eerste plaats Dultschland zich volledig moesten ontwape nen. Er werden aan deze landen alléén kleine vrijwilligerslegers toegestaan. Duitschlands soldeniersleger mocht slechts uit 100.000 man bestaan met een zéér beperkte technische uit rusting. Het luchtwapen was strict verboden. Deze bepaling in het Vredesverdrag had nog een anderen kant. De overwinnaars verplicht ten zich, om, als de ontwapening der Cen- tralen een feit was geworden, zelf ook geleide lijk te ontwapenen. De Volkenbond zou dan de waarborg worden voor de collectieve veiligheid. En er zou vrede heerschen in Europa. Een oogenblik heerschte er enthousiasme over een nieuwe vreedzame toekomst in het oude we relddeel. Maar al spoedig bleek, dat de Vol kenbond zich ontwikkelde tot een instrument ter doorvoering van het dictaat van Versail les. De beloofde ontwapening bleef uit. Alleen Engeland ontwapende te land. Maar dit lag alléén aan zijn gunstige eilandenpositie. De hoofdoverwinnaar op het continent, Frankrijk, ontwapende niet alléén niet, maar wapende zich tot de tanden en heel zijn politiek was er op gericht, om Duitschland blijvend te vernede ren, inplaats van de jonge en goed willende Duitsche democratie welwillend en helpend bij te staan. De successiestaten vormden een ijze ren wapening rondom Duitschland. Trotzki leg de in het Sovjetrijk de grondslagen voor een geweldig machtig leger. Het fascistische Italië werd een arsenaal van oorlogstuig. De Balkan bleef niet achter. Alleen de neutrale staten onthielden zich, tot zij, gedwongen door de her bewapening van Duitschland, hun oorlogsbud gets moesten gaan verhoogen. Ook wij ont kwamen daaraan niet. De ontwapeningsconfe rentie te Genève ontaardde in een niet te dulden pharizeïsche comedie en vond een bruusk einde, toen Duitschland uit den Volken bond wegliep, zich beroepend op het feit, dat de overwinnaars weigerden de aangegane be lofte van ontwapening na te komen en alléén de volledige ontwapening van Duitschland ble ven eischen. Duitschland verbrak toen. konsekwent de kluisters van Versailles en nam zijn plaats in den bewapeningswedloop in, om spoedig den kop te nemen en in dien luguberen Marathon loop voorloopig allen achter zich te laten. De kortzichtige vreespolitiek van Frankrijk en zijn kleine en andere ententes had zich ge wroken. En de soldaten en geweren en al het andere moderne oorlogstuig vermenigvuldigden zich en vermenigvuldigen zich in nog nooit gekende mate. De grootste dupe van dit alles werd in dezen tijd Engeland. Het kan en mag nu niet meer achterblijven. Ook John Buil moet meerennen. Maar ook hij is schuld, dat er thans zooveel van zijn oude krachten wordt gevergd. Hij had in den tijd na Versailles, in den tijd van Duitschlands diepste vernedering de Europeesche bewapening kunnen remmen. Hij heeft het niet gedaan. Althans onvoldoende. Als Engeland ontwaakt, ontwaakt het goed. De Britsche minister van Finan ciën Neville Chamberlain (die waar schijnlijk na de kroningsplechtigheden Baldwin zal opvolgen) verdedigt op het oogenblik in het Lagerhuis de voorstellen voor de nieuwe bewapening van het eilandenrijk. Thans ver dedigt hij het leeningsvoorstel van 400 millioen pond. Voor de geheele bewapening zal echter in vijf jaren 1500 millioen pond noodig zijn, als het tenminste meeloopt. Het kan ook zijn, dat de grens der uitgaven met dit enorme cijfer nog niet eens is bereikt. En het cijfer is enorm. In guldens of franken omgerekend krijgen zij een astronomisch karakter. „Het moet", zegt Chamberlain. Waarom? Omdat Engeland moet zorgen voor zijn veiligheid, voor de veiligheid van het huidige geslacht en van het nage slacht. Deze bewapening is echter tegen nie mand gericht. Maar dient alleen als bolwerk voor den vrede. Men ziet dus, dat ook Enge land mee gaat zingen in het Europeesche mi litaire koor, dat steeds maar de bewapenings melodie aanheft, waarvan het „Leitmotiv" is: de sterkste bewapening is het beste bolwerk voor den vrede. Het meest bedroevend is, dat nu ook in Engeland het beginsel der collec tieve veiligheid door de regeering schijnt te worden opgegeven. Tegen het feit, dat in de regeeringsmotiveering der voorstellen met geen woord meer wordt gerept over den Volken bond en de collectieve veiligheid, waaraan toch nog voor kort Baldwin (gaat aftreden) en Eden (vertoeft aan de Riviera) hun hart heetten te hebben verpand, richten zich vooral de Aan vallen van Zijne Majesteits loyale oppositie. Labour vindt er aanleiding in om tegen de aangevraagde credieten te stemmen. De libe ralen sputteren wat tegen, maar zullen wel over stag gaan. De conservatieven, de regee- ringspartij, zijn van meening, dat de nieuwe bewapening heel goed samengaat met de Vol- kenbondspolitiek en dat zij in ieder geval een krachtige waarschuwing is aan het adres der #ictatorlanden. Zij vereenigen zich geheel met *e kern van het ministerieele betoog, dat hierop neerkomt: alle staten hebben de nieuw ste technische en wetenschappelijke uitvin dingen zoowel op machinaal als chemisch ge bied gebruikt tot versterking van hun verde digingsmiddelen en de kosten zijn dus zooveel grooter geworden. Engeland kan niet anders doen dan gelijken tred houden met de andere landen en daarom mag het niet vóórkomen, dat de Engelsche vloot schepen zou ontmoeten, die grooter en beter bewapend zijn dan de eigen, dat het leger onvoldoende uitgerust zou zijn of de luchtmacht beter geoutilleerde vlieg machines zou ontmoeten. Dit is de kern van het Engelsche standpunt. En het Britsche volk zal er zich in groote meerderheid ongetwijfeld mede vereenigen. Boven werd gezegd, dat de conservatieven in de enorme bewapening een scherpe waarschuwing zien aan het adres der dictatorlanden. Het is te begrijpen, dat Ber lijn en Rome zich zeer onbehaaglijk voelen. De Daily Telegraph weet uit wel ingelichte krin gen dan ook reeds te melden, dat Mussolini met Hitier zal confereeren over de stappen, die gedaan moeten worden met betrekking tot de Britsche bewapeningsvoorstellen. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat Berlijn en Rome Londen zullen mededeelen, dat hun aanvaar ding van Locarno-garanties overbodig is met het oog op de gewéldige defensieplannen van de Britsche en Fransche regeeringen. Het groote Europeesche onheil zet zich voort. Ons werelddeel zal weldra verdeeld zijn in twee kampen, een democratisch en dictatoriaal. Eén vonk in het buskruit en de doodendans kan opnieuw beginnen. Schuld is er aan beide zijden. En de schuld wreekt zich op aarde. In de jongste hoofdbestuursvergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd er de aandacht op gevestigd, dat in vele persorganen een zoodanige critiek op het plan- Deterding wordt uitgeoefend, dat dientengevol ge de heer Deterding voornemens zou zijn, el ders dan in Nederland zijn aankoopen te gaan doen. Waar het hoofdbestuur het ten zeerste zou betreuren, wanneer dit geschiedde, aangezien voor de provincies Noord- en Zuid-Holland de aankoopen ontegenzeglijk zoowel de kaas- als de rundvleeschprijzen voor een inzinking hebben behoed, heeft het hoofdbestuur besloten, tele grafisch den heer Deterding nogmaals van zijn sympathie met zijn streven te doen blijken, ten einde er daardoor wellicht toe te kunnen bij dragen, dat de aankoopen hier te lande niet worden stopgezet. Onder dagteekening van 13 Februari werd het volgende telegram aan den heer Deterding te Berlijn verzonden: Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te 'sGravenhage ge voelt zich. in verband met elders gepubliceerde afbrekende uitlatingen gedrongen, u nogmaals de verzekering te geven, dat het uw plan met buitengewone sympathie heeft begroet. Wij zijn er van overtuigd, dat het een groot belang zoo wel voor onzen landbouw als voor geheel Ne derland beteekent. De danseres Sigrid Jungé (een Nederland- sche van geboorte) zal onder auspiciën van im presario Ernst Krauss volgende maand in ons land optreden. Al wat om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. P. stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist bevatten medici nale ingrediënten van Vicks VapoRub In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van Hoofdstuk 4 (departement van Justitie) der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 verklaart minister Van Schaik erkentelijk te zijn voor de woorden van waardeering en hulde, die verscheidene leden aan het door hem gevoerd beleid hebben willen wij den. Ten aanzien van het wetsontwerp tot herzie ning van het burgerlijk kinderrecht, waarin me de een nadere regeling van de positie van het natuurlijk kind is begrepen, kan worden mede gedeeld: dat'.dit ontwerp thans in het laatste stadium van voorbereiding verkeert. Ook de indiening van een ontwerp tot rege- lihg van de stichtingen zal, naar verwacht mag worden, niet lang op zich behoeven te laten wachten. Het gereed komen van een wetsontwerp, hou dende bepalingen omtrent de verplichte verze kering van eigenaars en houders van motorrij tuigen tegen de gevolgen hunner wettelijke aan sprakelijkheid, wordt zooveel mogelijk bespoe digd. Alvorens de wet op de weerkorpsen in werking kan treden is het noódzakelijk de noodige voor schriften ter uitvoering daarvan vast te stel len. De verwachting bestaat, dat die uitvoe ringsregeling sppedig tot stand komt. De minister stelt zich voor, ter gelegenheid van de wijziging van het binnenvaar trecht, op bepaalde punten eenige daarmede parallel loo- pende wijzigingen in het zeerecht aan te bren gen. Het openlijk zelfs georganiseerd terro ristisch optreden van een aantal aanhangers van de Nationaal Socialistische Beweging dwingt tot reactie: de regeering is voor handhaving van de openbare orde aansprakelijk en kan niet dulden, dat een kleine minderheid deze stelsel matig tracht te verstoren. De houding van de regeering ten aanzien van leden van een bevolkingsgroep, onverschillig welke, wordt bepaald door de vraag, of hun ge dragingen of streven al dan niet in strijd ge acht moeten worden met de openbare orde. Dat de N.S.B. „op kleine wijze" zou zijn ge hinderd ter gelegenheid van het vervoer van de N.S.B.-klok moet worden ontkend. De wijze, waarop men van de zijde van de Nationaal-Socialistisehe Beweging gepoogd heeft bijeenkomsten van tegenstanders te verstoren door handelingen, welke in het Wetboek van Strafrecht duidelijk als misdrijf worden straf baar gesteld¥ heeft de politioneele en justitieele autoriteiten het eerste oogenblik verrast. Men was niet voorbereid op revolutionnair optreden van die zijde in dezen vorm. Toen de beteeke- nis van het gebeurde duidelijk werd, is echter terstond met kracht ingegrepen en zijn gepro jecteerde verstoringen van volgende vergade ringen daadwerkelijk belet. Bij de wanordelijkheden ter gelegenheid van een vergadering van de vereeniging De Dage raad te Utrecht, zijn voor zoover gebleken geen departements-ambtenaar en ook geen kantonrechter-plaatsvervanger betrokken ge weest. Er is trouwens niets van bekend, dat een ambtenaar van een der departementen van al gemeen bestuur, waar dan ook, zou hebben deel genomen aan een ordeverstoring bij een verga dering of voorstelling. Hetgeen in het voorloopig verslag wordt ver meld, doet vermoeden, dat men het oog heeft op een ordeverstoring bij een voorstelling te Amsterdam, nu ongeveer een jaar geleden, ter zake waarvan inderdaad een plaatsvervangend kantonrechter uit Haarlem werd aangehouden. Dienzelfden avond werd een eveneens in over- Het magere-melkdrama, dat al jaren duurt en dat in de laatste maanden het hoog tepunt heeft bereikt er zijn nu immers slachtoffers gevallen beleeft nu een tus- schenspel, waarvan de hoofdpersonen zijn de Engelsche en de Nederlandsche landbouw- autoriteiten. Zooals bekend is onlangs een nieuwe rege ling tot stand gekomen inzake den uitvoer van magere gecondenseerde melk naar Engeland. De onderhandelingen van Nederlandsche zijde werden gevoerd door den regeeringscommissa- ris, den heer Louwes. Blijkens mededeeling van dezen onderhandelaar heeft de Engelsche re geering gedreigd met het heffen van een pro hibitief recht om den invoer af te snijden. Een van de voorwaarden, die Engeland heeft ge steld om aan dit voornemen geen gevolg te ge ven, was dat „met de Engelsche fabrikanten betreffende de verkoopprijzen voor geconden seerde magere melk 'n regeling moet worden ge troffen met voldoendewaarborgen, omvattende o.a. een organisatie van de agenten in Enge land". Het gevolg van deze bepaling is geweest, dat de regeeringscommissaris, de heer Louwes, het aantal agenten van de Nederlandsche in dustrie in Engeland heeft teruggebracht tot zes, drie van de particuliere industrie en drie van de coöperaties. Dat tegen deze regeling sterk verzet is gerezen, is te begrijpen, want hierdoor worden met een slag een aantal han delsrelaties, die in jaren met moeite en zorg waren opgebouwd, vernietigd en werd het werk van jaren waardeloos. De heer Louwes beriep zich bij het nemen van zijn maatregelen op de Engelsche regeering die hem deze voorwaarden had gesteld. Doch nu komt een eigenaardige wending in deze zaak. Op 26 November 1936 heeft het Engelsche ministerie Van Handel aan den Londenschen correspondent van Het Volk verklaard, dat van Engelsche zijde nooit aangedrongen is op een organisatie van agenten en dat deze woorden ten onrechte zijn opgenomen in het communi qué der Nederlandsche regeering. De zaak is daarop ter sprake gekomen in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds, waarbij werd gevraagd of de regeeringscommissaris misschien een ver keerde voorstelling van zaken heeft gegeven; op welke vraag de minister antwoordde, dat deze niet in staat zou zijn tot zulke laagheden. De minister verklaarde hierbij nog, dat van En gelsche zijde duidelijk de wensch geuit is, dat er een organisatie van agenten zou komen. Hier heeft men de eerste tegenspraak. Ook het Handelsblad heeft zich tot de En gelsche regeering gewend. Het heeft de offi cieele verklaringen van de Nederlandsche re geering benevens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Landbouwcrisis- begrooting voorgelegd aan het departement van Handel te Londen, dat ten tweeden male ver klaarde, dat de Board of Trade zich niet heeft ingelaten met de vraag, op welke wijze zulk een regeling moest worden getroffen. Bedoeld is hier een prijsregeling met de Engelsche fabrikanten. Dit is de tweede tegenspraak en zij is even sterk als de eerste, hoewel het Engelsche minis terie wist, dat op haar eerste verklaring in de pers en in het parlement heftig is gereageerd. Niettegenstaande deze tegenspraak handhaaf de de minister zijn- verklaring, doch er werd geen communiqué verstrekt, waaruit zou kunnen blijken hoe de zaak zich heeft toegedragen of hoe op een of andere wijze een vergissing zou kunnen zijn ontstaan. Ten derden male is van Engelsche zijde een officieele verklaring afge legd, waaruit blijkt, dat Engeland geen voor waarden heeft gesteld nopens de organisatie der vertegenwoordigers der Nederlandsche industrie. In het Lagerhuis zijn vragen gesteld door den afgevaardigde voor Hull, die wees op de moei lijkheden, welke de firma's in de plaats van zijn inwoning hebben ondervonden door de Nederlandsche regeering, die den uitvoer van magere gecondenseerde melk naar Engeland verbiedt. Dr. Burgin, president van de Board of Trade, heeft op deze vragen geantwoord, dat bij de besprekingen aan de Nederlandsche regeering werd gevraagd, dat zij maatregelen zou nemen, waardoor men de garantie zou hebben, dat de overeenkomst tusschen de Nederlandsche en Engelsche fabrikanten zal worden nagekomen. Van voorwaarden door de Engelsche regee ring gesteld, dat het aantal importeurs beperkt moest worden, is ook hier geen sprake. Integen deel, Dr. Burgin deelde mede, dat volgens zijn informaties alle geregelde importeurs hun aan deel zullen krijgen in den uitvoer. Vatten we een en ander samen, dan zien we, dat de Nederlandsche regeeringscommissaris Louwes een aantal fabrikanten in Nederland en importeurs in Engeland benadeeld heeft, bena deeld door de handelsrelaties, die in jaren wa ren opgebouwd, waardeloos te maken en aan enkele importeurs allen invoer toe te kennen. Deze regeeringscommissaris beriep zich hier bij op voorwaarden hem door de Engelsche re geering gesteld. Minister Deckers stelt zich in de Kamer achter zijn ambtenaar. Tegenover deze verklaring staat een drievou dige verklaring van officieele Engelsche perso nen, dat Engeland nooit als voorwaarde heeft gesteld, dat het aantal importeurs beperkt moet worden. Afgaande op deze verklaringen, moet men concludeeren, dat de beperking, opgelegd door den heer Louwes willekeur van hem is geweest, ofwel dat de officieele Engelsche personen tot driemaal toe gelogen hebben. Het wordt thans, nu deze aangelegenheid reeds eenige maanden aan den gang is, toch wel tijd, dat minister Deckers zijn zwijgen ver breekt en niet tracht een duidelijke uitspraak te ontwijken, zooals hij gedaan heeft in de Kamer door alleen maar te zeggen, dat zijn regeeringscommissaris niet tot dergelijke laag heden in staat is. Waartoe deze commissarissen in staat zijn, heeft men bij de landbouwcrisis-organen reeds meer ondervonden. Nadat bovenstaande was geschreven, lezen we in het Handelsblad een nieuwe mededeeling, waardoor de vroegere mededeelingen van dit blad worden bevestigd. Ir. Garritzen, de rijks- landbouwconsulent verbonden aan het Ned. ge zantschap te Londen heeft 8 Jan. J.l. een rap port uitgebracht aan minister Deckers over het hoofd van den regeeringscommissaris heen uit welk rapport het blad de conclusie trekt, lo. dat Engeland niet de „voorwaarde" heeft gesteld, c.q. den „zeer duidelijken wensch" heeft te kennen gegeven, dat er een agenten-organi satie moest komen; 2o. dat dit denkbeeld van Nederlandsche zijde is uitgegaan; 3o. dat Engeland zich heeft bepaald tot het stellen der voorwaarde, dat de prijsovereen- komst gegarandeerd zou worden nageleefd en zich bij een agenten-organisatie heeft neerge legd; 4o. dat bij Engeland niet „het beginsel voor op stond, om een vermindering van het aantal agenten te verkrijgen"; 5o. dat Engeland niet „de richting van de or ganisatie heeft aangegeven". 6o. dat het n.b. de zes bevoorrechte uitver korenen en hun Nederlandsche principalen zelf zijn geweest, die een beperking tot zes agenten hebben geëischt en hebben weten door te drij ven. heidsdienst (niet bij een der departementen) zijnd persoon aangehouden, wegens een onbe- teekenend vergrijp, waarvan niet is gebleken, dat het in eenig verband stond met politieke ge zindheid. Voor eenigen maatregel is in dit ge val-, voor zooveel dezerzijds bekend, geen aan leiding gevonden. De bovenbedoelde kantonrechter-plaatsver vanger is, toen zijn ambtsperiode verstreken was, niet herbenoemd. De brochure getiteld „Geheime machten" had reeds de aandacht. Tegen den uitgever wordt een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld. De bemoeiing van den minister is gericht op een zooveel mogelijk uniforme toepassing van het verbod van politieke actie voor vreemde lingen. Ontkend moet worden, dat de door den Franschen oud-minister Flandin gehouden re devoering tegen het nationaal-socialisme ge richt was. In verband met het bovenbedoelde verbod van politieke actie voor vreemdelingen wordt, even als in andere dergelijke gevallen, toegezien dat hier te lande gevestigde vreemdelingen niet op eenige wijze aan het blad „Der Deutsche Weg" medewerken. Het blad heeft ook daarvan afge zien de aandacht. inderdaad zijn eenige gevallen bekend ge worden van handelingen gepleegd met het oogmerk om personen, hetzij met dezer in stemming, hetzij ook onder valsche voor wendsels, voor dienstneming in Spanje te dirigeeren. Reeds is van regeeringswege een waarschu wing tegen ronselaarspractijken algemeen be kend gemaakt, waarbij er tevens met nadruk op werd gewezen, dat het treden in vreemden krijgsdienst zónder Koninklijk verlof verlies van het Nederlanderschap tengevolge heeft. In eeni ge gevallen werd tegen van aanwerving voor den krijgsdienst in Spanje verdachte personen proces-verbaal opgemaakt. Het eventueel nemen van verder strekkende maatregelen in verband met dienstneming in Spanje vormt een onderwerp van overleg met den minister van Buitenlandsche Zaken. De moeilijkheden, die gerezen zijn bij de toe passing der Auteurswet met betrekking tot den radio-omroep, zijn een gevolg van het tusschen de omroepvereenigingen en het B.U.M.A. be staande geschil over het bedrag, dat door eerst genoemde jaarlijks aan auteursrechten ver schuldigd is. De minister, het uiteraard ongewenscht ach tend. dat de onregelmatige toestand voortduurt, pleegde reeds eerder overleg met zijn ambtge noot van Binnenlandsche Zaken, ten einde de oplossing van het geschil zooveel doenlijk te bevorderen. Voor de loterij ten bate van de in Amster dam te houden internationale tentoonstelling werd het uitloven van geldprijzen noodig ge acht. Hiertegen vormt art. 3 der Loterij wet 1905 een bezwaar, zoodat een wijziging dezer bepa ling of een afzonderlijke wei; noodig was ge weest De regeering heeft geen aanleiding kun nen vindèn, 'hiertoe haar medewerking te ver- leenen, aangezien zulks niet mogelijk was zon der afwijking van een der grondslagen vai> het door haar gevoerd beleid. Een wetsontwerp tot herziening van de clas sificatie der kantongerechten is voorbereid. Maatregelen tot doeltreffend toezicht op de belegging van aan onder voogdij staande min derjarigen toebehoorende gelden zullen bij het wetsontwerp tot herziening van het burgerlijk kinderrecht worden voorgesteld. Het deed den minister genoegen te vernemen dat vele leden het vanzelfsprekend achtten, dat hij weinig aangenaam is getroffen door de hou ding van sommige leden der rechterlijke macht tegenover een vereeniging, waarvan het lid maatschap door de regeering voor ambtenaren werd verboden. Zijn aanvankelijk oordeel, het welk steun vindt in het advies van den Hoo- gen Raad, hetwelk te zijner tijd aan de Staten- Generaal zal worden overgelegd, is, dat het in het leven roepen voor de zittende magistratuur van een regeling betreffende het lidmaatschap van bepaalde vereenigingen, die min of meer zou aansluiten aan die, geldende voor andere ambtenaren, op niet te onderschatten bezwaren zou stuiten. Intusschen kan men zich afvragen of artikel 11 en in het bijzonder artikel 11, sub 3e. der wet op de rechterlijke organisatie voldoende ruimte biedt, om, bijaldien daaraan in de toekomst behoefte mocht bestaan, maat regelen te treffen tegen rechterlijke ambtena ren, wier optreden het algemeen vertrouwen in de rechtspraak ernstig zou schaden. Aangezien er voorts ook uit anderen hoofde aanleiding bestaat, om de artikelen 11 tot en met 14 en mogelijk ook nog enkele andere bepalingen van de wet op de rechterlijke organisatie te wij zigen of aan te vullen, ligt het voor de hand deze materie in haar geheel nader te bezien. Dat de rechters, die aangesloten zijn bij de Nationaal-Socialistisehe Beweging, van partijdigheid zouden moeten worden be ticht, is van regeeringszijde niet te kennen gegeven. Niet is gebleken, dat de leden van de rech terlijke macht, het openbaar ministerie hier onder begrepen, het vertrouwen, dat de wet op de rechterlijke organisatie op het stuk van vervullen van bulten de rechtspraktijk vallende nevenbetrekkingen van particulieren aard in hen stelt beperkende voorschriften dienaan gaande ontbreken in voormelde wet zouden hebben beschaamd. Met betrekking tot het z.g. tarwe-schandaal in de Betuwe wordt opgemerkt, dat uit de om standigheid, dat de hoofdverdachte is vrijge sproken en de overige verdachten buiten ver volging zijn gesteld, niet mag worden afgeleid, dat deze zaak elke beteekenis zou hebben ge mist. Een voorloopig politie-onderzoek had onregel matigheden aan het licht gebracht, ter zake waarvan een gerechtelijk voor-onderzoek dien de te worden ingesteld. De minister is nopens de betrokken aangele genheid nog met zijn ambtgenoot van Land bouw en Visscherij in verbinding getreden. Er is aanleiding voor de verwachting, dat de instructie tegen den voormaligen hoofdcommis saris van politie te 's-Gravenhage hare vol tooiing nadert. Politie-beambten dienen alleen in geval van noodzaak van hunne vuurwapens gebruik te Met den hoed in de hand komt men door het gansche land, zegt een oud spreekwoord. Dit spreekwoord stamt uit een tijd, toen beschaving en de daarbij behoorende .goede manieren, toen beleefdheid zoo wel in de nationale als de internationa le omgangsvormen nog hoog in aanzien stonden. Het afnemen van den hoed, het ontblooten van den al of niet blooten schedel was een eerbetuiging, een hof felijkheid ten opzichte van dengene, voor wien men dit deed. Vandaar dat het aan de Vorstenhoven een zeer bij zonder privilegie van sommige adellijke families was, in tegenwoordigheid van den vorst den hoed op te mogen hou den. Daardoor toch werd uitgedrukt, dat de leden dier families zoo hoog wer den aangeslagen, dat zij min of meer als de gelijken van den koning werden be schouwd en dus de gewone burgerlijke beleefdheidsvormen tegenover dezen niet zóó in acht behoefden te nemen als in het algemeen den onderdanen tegenover den monarch past. Het groeten met den hoed is nog altijd een in vele lan den in eere gehouden gebruik. In de Angelsaksische landen is deze manier van groeten hoofdzakelijk slechts ten opzichte van dames en dooden in zwang, maar niet onder de mannen onderling. Bij ons plegen deheeren der schep ping, zeker, wanneer zij aan elkander worden voorgesteld, maar ook in den da gelij kschen omgang, wanneer zij geen zeer goede bekenden van elkaar zijn, elkander dusdanige eer te bewijzen. In Duitschland echter is het oude spreek woord, dat wij hierboven aanhaalden, gewijzigd in; „Met opgeheven hand komt men door het gansche land, mits men van die hand geen vuist maakt." Herr Joachim von Ribbentrop is dat al zóó gewend, dat hij het gewaagd heeft tegen den Engelschen Koning de hand op te heffen. In Sovjet-Rusland hadden ze tot voor kort geen „burgerlijke" hoeden meer, maar bolsjewieken-pet ten. Van beleefdheid is daar „über haupt" geen sprake. De omgangsvor men der levenden draaien er zelfs in de onmiddellijke omgeving van den Moedi gen Tsaar der proletaren uit op een af schuwelijken, gewelddadigen dood. De bolsjewieken behouden bij voorkeur de pet stijf op het hoofd en het is nog niet uitgemaakt of zij dit doen uit een pro letarisch gebrek aan beschaving, of om dat zij zoo weinig onder hun pet heb ben, dat zij' bang zijn het te' verliezen, of wel, dat zij weten hoe los het hoofd op den romp zit, dan wel, omdat zij uit blinden Godshaat zich wenschen te dekken tegen allen zegen, die van boven komt. i ;.1<-i 'UH> %kl IA Al 11 i r oo heeft ieder land zijn eigenaar-[rff digheden. Hét Engelsche labourblad de „Daily Herald" lanceerde dezer dagen een merkwaardig bericht over Oostenrijk. De Weensche vereeniging van hoedenfabrikanten heeft volgens dat blad tot de regeering het verzoek gericht burgerambtenaren te verbieden ln het openbaar blootshoofds te ver schijnen. Dit verzoek is natuurlijk niet gedaan om den Oostenrijkers te verhin deren het hoofd koel te houden, maar om den hoedenfabrikanten te waarbor gen, dat zij er warmpjes in komen te zitten. Een regeeringsbevel aan de bur gerambtenaren om zich voortaan in het openbaar gedekt en buiten de kou te houden zou echter nog andere voor deden dan alleen economische voor de hoedenfabrikanten kunnen afwerpen- Alle burgerambtenaren zouden nog of ficieeier verplicht zijn zich onder een hoedje te laten vangen. Blootshoofds loopen mag gezond en frisch en sportief zijn, met het decorum van een ambte naar valt het toch niet wel te rijmen, want het doet ook denken aan rauw- kosteters en natuurhygiënisten, om van Rein-leven-bewegers maar niet te spre ken. Het verzoek van de Weensche hoe denfabrikanten heeft echter ook geva ren blootgelegd. Aangemoedigd door hun initiatief hebben de kappers verzocht het zelf-scheren bij de wet te verbieden of een hooge belasting op scheermesjes te heffen. Wanneer de Oostenrijkers toch geschoren moeten worden, zouden zf zich dit moeten laten doen, zij zouden dan niet het pijnlijke gevoel hebben, dat zij het aan zich zelf te wijten hebben, indien zij er kaal van af komen. Ween sche grappenmakers hebben naar aan leiding van deze verzoeken aan de re geering al gevraagd, of de hotelhouders niet van hoogerhand kunnen laten ver- ordonneeren, dat het verboden zal zijn thuis te slapen. Dat zou echter toch we zenlijk al te gek worden. Neen, dan het beter dat de opticiens de regeering verzoeken, dat alle Oostenrijkers voort aan verplicht worden een bril te dragen, mits het dan maar een rose en geen zwarte is. Dien kunnen ze best gebruiken- maken. Voor zoover eenige leden op matiging bij dat gebruik aandrongen in verband met het gebeurde te Broek op Langendijk moge echter worden opgemerkt, dat, gelijk ook bevestig" wordt door de aangehaalde uitspraak van arrondissements-rechtbank te Alkmaar, het hipr betrof een geval van zeer ernstig verzet en ge' weldpleging. Het was aangenaam te vernemen, dat ver scheidene leden instemmen met het voornemen om tot een eenheid van rijkspolitie te kómen- Het ligt in de bedoeling te beginnen met een wijziging van de dislocatie der korpsen in dien zin, dat aan de Kon. marechaussee en Rijk®.' veldwacht elk een eigen territoir, waarop z"' met uitsluiting van het andere corps, den Ri)ks" politiedienst in vollen omvang zullen uitoefenen- wordt toegewezen, om dan, rekening houden" met de opgedane ervaringen, den aard en samenstelling van de eenheidsrijkspolitle te palen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2