Mdwdaal mn dm da§ Het Zeemonster van Nagasaki r- M OPEL Gebr.H.& F. Kimman N.V. He zorgen van Jimmy *g ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937 Woningen in onze stad Het bioscoopconflict Botsing in Palestina DE B.E.L.-WEEK Proep voor den Reclame-optocht Waarschijnlijk in het voorjaar een telling B. en W. zijn bereid tot een onderzoek bevonden voorwerpen en dieren AUTOMOBIEL VERLICHTING Keuring te Haarlem in Maart Programma van de Haarl. Radio centrale op Zondag 21 Febr. Programma van de Haarl. Radio centrale op Maandag 22 Febr. PRIJS 1075.- VOETBAL HaarlemV.S.V. WIELRENNEN R.K.W.V. ACHILLES Koninklijk goedgekeurd en aan gesloten bij de N.W.U. UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BENNEBROEK HAARLEMMERMEER ZILK Arabieren en revisionisten gewond. HANDELSVERDRAG MET AMERIKA Heden in werking getreden DOOR P. C. WODEHOUSE STAD uws organisatoren van de Bloemen- en Lente- ^gdeweek zitten niet stil. Publiceerden wij j^dedeelingen omtrent een te houden „smuldag" j bereiken ons weer berichten waaruit blijkt de in ons opschrift genoemde commissie subcommissie van de Hoofdcommissie van 'Voering voor de B.E.L.-week) met haar werk- ten'lllleden is begonnen. Zij publiceert het vol gde, waaraan wij gaarne plaatsing verleenen. 'hl en die wenschen deel te nemen aan den 'Sterrijken reclameoptocht, dien onze Comm. K vereerend verzoek van de Hoofdcomm. van 'Voering voor de B.E.L.-week, heeft besloten /piganiseeren, worden uitgenoodigd zich zoo .Weciig mogelijk aan te melden aan het bureau Hoofdcommissie Lange Begijnestraat 20, tel. 03 of bij een der onderstaande commissiele bij wie tevens inlichtingen omtrent den 'genomen reclame-optocht zijn te verkrijgen, ttwf Wordt allereerst gedacht aan firma's, die let bezit zijn van bestel-of vrachtauto's ofwel 1(1 Particuliere auto's, die als reclame-auto's rden ingericht, doch ook andere voertuigen tden in 't algemeen niet uitgesloten. Verder m r<lt de mogelijkheid overwogen om ook re- j. gie-afdeelingen te voet toe te laten, mits zich Jr^fvoor een voldoend aantal deelnemers aan- Öee Omtrent laatstbedoelde afdeelingen moet jl, commissie zich evenwel haar definitieve be ding voorbehouden. B.E.L.-week belooft een mooie week te ^den. En een week met een climax, j °at ieder zich met bekwamen spoed aanmel- Spoedig volgt dan een bijeenkomst van de c'hemers. Commissie v. d. Reclame-optocht: P. Duyn, u^vzitter, Jansstraat 16, telef. 11658; W. J. j'sset, Secretaris, K. Wolstraat 4, telef. 13516; Kraakman, Twynderslaan 11, telef. 17057; v' c- Sprenger, Secretaris Hoofdcomm. van Uit dring, Wilhelminastraat 15, telef. 13868. de behandeling van de begrooting in de „delingen zijn ook verschillende vragen ge- betreffende de volkshuisvesting. Wat de bewoonbaarverklaring van huizen aangaat, .6e'en B. en W. mede, dat in verschillende stads netten weer zal worden opgetreden. Het is gallend, dat vooral in den laatsten tijd ver killende eigenaren den levensduur van derge- J*® woningen trachten te verlengen door het t* eigen beweging doen aanbrengen van verbe rgen, zooals rioleering, dakbeschieting, etc. ,(i" het afbreken van onbewoonbaar-verklaarde gingen kan het gemeentebestuur geen invloed '^Oefenen, tenzij die woningen bouwvallig zijn jb gevaar opleveren voor de openbare veilig- ,jHet aantal nog bestaande onbewoonbaar-ver- 3srde woningen bedraagt 229, waarvan 167 in- Lricht als werkplaats, 56 ongebruikt en 6 nog j^oond, waarvan een o.a. door een kunstschil- „Op vragen over de indeeling van de woningen (^kr huurklassen, antwoorden B. en W., dat /■"cis geruimen tijd stappen worden gedaan om j1 een woningtelling te geraken, met bijdrage /d de regeering. Vertrouwd wordt, dat deze bij- zoo tijdig binnenkomt, dat de telling in het t?0rjaar kan worden gehouden, waardoor mede ..Werkstelling van intellectueele werkloozen kan ^ts hebben. .hl verband met den toestand op de woning markt moeten verdere plannen voor den bouw goedkoope woningen voorloopig blijven rus- y1- Bij de laatste opname bleken in de huur- <r°ép van f 275 per jaar en lager, 482 woningen /'bewoond te zijn of even 4 De ontwikkeling /h de woningmarkt wordt nauwgezet in het oog ^houden, zoodat tijdig eventueel maatregelen ^heffen kunnen worden. A aanbesteding voor verbetering van een P°°t aantal middenstandswoningen is binnen st te verwachten. k een vraag of B. en W. bereid zijn een voor al te doen tot intrekking der onlangs aange ven belastingverhooging voor bioscopen nu, ^gevolge van de devaluatie, de prijs van bui- qblandsche films belangrijk gestegen is en daar- de positie der bioscoopbedrijven verslech- terwijl een verhooging van de toegangs eisen der bioscooptheaters in een tijd, waarin 'es er op gericht is prijsverhooging te voorko- Leh, hoogst ongewenscht is, antwoordt het col- Se: wij zijn bereid een onderzoek in te stellen. ^oo men weet, is de Koninklijke goedkeuring ,j het raadsbesluit tot verhooging van die belas ts nog steeds niet ontvangen. l -^hlichtingen over gevonden voorwerpen aan bureau van politie Smedestraat, uitsluitend :hen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat, Hond, Breedt, Voorhelmstraat 30 rood, idem Kok, v. Sillemstraat 4, idem Spring- veld, Pieter Kiesstraat 2 b rd., idem v. d. Bor, Damaststraat 8, Hangertje met parel, v. Hees, Ruijghaverstraat 2, Damesarmbandhorloge, v. Müller, Saenredamstraat 107, Armbandhorloge v. Gennep, Harmenjansweg 90, Hondenhals band, Ruts, Leidschestraat 35, Jongensjas, Hof- kes, Gen. de La Reijstraat 105, Leesboek, Stou te, Schermerstraat 5 rd., Parapluie, Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat, idem idem, Hon denpenning, Politiebureau Smedestraat, Rij- wielplaatje, Oudhop, Zuid Brouwersstraat 46, idem Politiebureau Smedestraat, Gouden ring met steentje, Klaus, Billitonstraat 14, Rozen krans, v. Loevezijn, v. Loostraat 14, Dansrok, Westra, Middenweg 74, Actentasch met inhoud, Labree, Weltevredenplein 12, Damesvulpen, Hoed, Kamer van Koophandel, Dekzeil, v. Eg- mond, Spaarndammerdijk 163 te Amsterdam. Door de Vereeniging vioor Veilig Verkeer, Haarlem en Omstreken, zal in de eerste week van Maart een keuring van automobielverlich ting worden georganiseerd. Deze keuring zal worden gehouden des avonds van 7 tot 9.30 uur in het voormalige Veiling gebouw aan den Kleinen Houtweg. Zij wordt gehouden met het oog op de nieuwe voorschrif ten van de Motor- en Rijwielwet en van het Motor- en Rijwielreglement en geschiedt geheel gratis. Progr. 1: Hilversum II K.G. Progr. 2: Hilversum I L.G. Progr. 3: 8.35, 9.20 Keulen; 10.30, 11.20, 11.50 Pransch Brussel; 12.20, 12.51, 1.20, 1.30 VI. Brussel; 2.05 Deutschland Sender; 2.20 Keulen; 2.35 Fransch Brussel; 3.20 Keulen; 5.20 North Regional; 5.50, 6.05 Keulen; 6.50 London Regio nal; 8.20 Berlijn; 9.20 Motala; 10.20 Vlaamsch Brussel; 10.30 Boedapest; 11.50 Diversen. Progr. 4: 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 10.35, 11.05 VI. Brussel; 11.35, 12.35 Parijs Radio; 1.10, 1.50, 2.20, 2.40, 3.40 Droitwich; 4.20 Diversen; 4.40 Droitwich; 5.20 Parijs Radio; 7.05, 7.35, 8.15 Droitwich; 9.05 Diversen; 9.25 Droitwich; 9.50 Fransch Brussel; 10.20, 10.50 London Regional; 11.00, 11.20 Fransch Brussel. Progr. 5: 8.3024.00 Diversen. Progr. 1: Hilversum II K.G. Progr. 2: Hilversum I L.G. Progr. 3: 8.00 Keulen; 8.20 Parijs Radio; 8.50, 9.05, 9.20, 9.50 Keulen; 11.05 Droitwich; 11.35 Keulen; 12.20, 12.51, 1.20, 1.30, 1.50 Vlaamsch Brussel; 2.20 Diversen; 2.50 Parijs Radio; 3.20 Deutschland Sender; 4.20 Parijs Radio; 5.20, 6.20 Keulen; 7.05, 7.20 Parijs Radio; 7.30 Ber lijn; 8.20 Keulen; 9.20 Boedapest; 9.50 Weenen; 10.50 Keulen; 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40. 8.45, 9.00 VI. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05, 12.05 London Regional; 12.45 Droitwich; 1.35, 2.05, 2.50, 3.50 London Regional; 4.20 Droitwich; 4.50 London Regional; 5.20 Fransch Brussel; 5.35, 6.20 Droitwich; 6.40 Fransch Brussel; 7.00, 7.10, 7.40, 7.55, 8.05 Droitwich; 8.20 Fransch Brussel; 8.50, 9.20, 9.40, 9.55, 10.20 Droitwich; 11.20 Lon don Regional. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert. Mondorgel: 1. New Co lonial March; 2. Trip it lightly; 3. Mouth organ Tit bits; 4. Bandmaster Polka. Accordeon: 5. Nicotina; 6. Tunes in town; 7. I send my love with these roses. Marschmuziek: 8. Boston Commandery; 9. London Bridge; 10. Semper 1.1 L. COACH Benzineverbruik 13 K.M. op 1 Liter. Laagste wegenbelasting Official Dealer Automobielbedrijf WAGENWEG 8/10 - PLEIN 23/25 Telef. 13850 Telef. 11578 Fidelius; 11. In town tonight. Piano: 12. Piano Medley; 13. Rose Marie; 14. The town talks. 8.0012.00 Diversen. Het Haarlem-elftal is: Vijgeboom. Verhappen, Huysman. De la Mar, Van Gooi, Cornet. w De Winter, Van der Hulst, Effem, Van Pola- nen, Kammejjer. Deze week is de Koninklijke goedkeuring af gekomen van de R. K. Wielrennersvereeniging Achilles, welke vereeniging nu tevens ook is aan gesloten bij de Nederlandsche Wielren Unie. Zondag a.s. wordt de derde rit der wintercom petitie gehouden over een afstand van ongeveer 80 K.M. Vertrek 10 uur Houtplein. Steun aan tuinders Aan de inbrengers der Vereenigde Veilingen is de vierde en tevens laatste steunuitkeering over 1936 uitbetaald. In totaal werd een bedrag van 12.240 uitgekeerd aan 850 tuinders. De heer Van Loenen 70 jaar. Heden, Zaterdag, viert de heer J. W. A. C. van Loenen, oud-secretaris van onze gemeente en een figuur van beteekenis op het gebied der gemeente administratie, zijn 70step verjaardag. Tegen plakkers en kladderaars Mede in verband met de aanstaande verkiezingen komt het B. en W. wenscheiyk voor, dat maatregelen worden genomen, waardoor het onbevoegd aan- prengen van letters, afbeeldingen, enz. op de wegen en op voorwerpen, welke zich op of aan de wegen bevinden, afdoende kan worden tegengegaan. Een juist optreden van de politie en het be vorderen van een behoorlijke openbaarmaking van politieke gevoelens kan vergemakkelijkt worden door de politieverordening aan te vul len met een bepaling, waarbij niet alleen het aanbrengen zelve maar ook het vervoeren van de daarvoor benoodigde voorwerpen en stoffen in de nachtelijke uren verboden wordt, tenzij wordt aangetoond, dat dit vervoer verband houdt met andere doeleinden. B. en W. stellen den raad voor, een dergelijke bepaling in de politieverordening op te nemen. R. K. Gymn. vereeniging S. S. S. Het bestuur verzocht ons mede te deelen, dat de oefenlessen voor de afdeeling kleine jongens met ingang van de volgende week, tot nadere aan kondiging, niet 'Maandags maar Donderdags ge geven zullen worden. R. K. Staatsparty De afdeeling Benne- broek van de R. K. Staatspartij hield Donder dagavond in het R. K. Vereenigingsgebouw haar jaarvergadering. De jaarverslagen werden on veranderd goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden, de heeren J. v. Lierop, N. Assendelft en H. Nieuwenhuizen werden herkozen. In de va cature mevr. v. Lierop-Nelissen werd gekozen de heer F. Lommerse, die op de gebruikelijke wijze als bestuurslid werd geïnstalleerd. Bij de rondvraag geeft de voorzitter een kort overzicht van de werkzaamheden van de R. K. Raadsfractie in het afgeloopen jaar. Tengevolge van den slechten financieelen toestand van de gemeente is voor de werkloozen weinig gedaan kunnen worden en zijn niet alleen geen groote, maar ook geen kleine werken in werkverschaf fing uitgevoerd kunnen worden. De voorzitter hoopt echter, dat, nu er een kleine kentering schijnt te komen, ook hier spoedig eenige ver betering zal intreden. De heer F. Lommerse verzoekt de Kath. Raadsfractie de aandacht van B. en W. te wil len vestigen op den zeer slechten toestand van de Bennebroekerlaan, daar hij van meening is, dat slechte wegen het zich vestigen van vreem delingen in de gemeente tegenhouden en bij gevolg een nadeel opleveren voor de neringdoen den. De voorzitter antwoordt hierop, dat de Bennebroekerlaan reeds lang de aandacht heeft van B. en W„ waar dat als de Bennebroeker laan aangepakt wordt, zij goed aangepakt moet worden. Dit kan momenteel niet gebeuren, ten zij de belastingen verhoogd worden, wat nu niet te verantwoorden is. De heer L. Weijers spreekt namens de vak- vereeniging zijn dank uit voor de goede samen werking, die er tot nu toe geweest is tusschen de vakvereeniging en de gemeente en hoopt, dat deze samenwerking bestendigd zal worden. Vervolgens stelt de heer van Bakei voor de contributie iets te verhoogen, opdat er ook door deze afdeeling eens iets meer gedaan kan wor den. De heer Brechman acht een contributiever- hooging voor de meeste leden onmogelijk en wil daarom adviseeren, dat de leden van de pro- pagandaclub bij de financieel sterkere leden trachten een extra donatie te krijgen. Dit punt zal nader door het bestuur worden besproken. Tenslotte doet de voorzitter nog een oproep voor propagandisten en sluit hierna de verga dering. Brutale oplichting De arbeider v. A., die de laatste jaren bij een landbouwer aan den Aalsmeerderweg in dienst is geweest en met hard werken en zuinigheid een aardig sommetje had weten te besparen, is de dupe geworden van een brutale oplichting. Hij was na het plaatsen van een advertentie, waarbij hij zich aanbood als chauffeur of deel genoot in een expeditiezaak, in connectie ge komen met een tusschenpersoon, wonende te Amsterdam, die hem voorstelde mededeelge noot te worden in een goed rendeerend expedi tiebedrijf te Koog aan de Zaan. Daarop is hij ingegaan en heeft hij zijn spaar duitjes voor dit doel beschikbaar gesteld, ter wijl hij op aanraden van zekeren K. uit Zaan dam zelfs al naar die gemeente was verhuisd. Donderdag kwam v. A. zich bij de politie te Hoofddorp beklagen dat het expeditiebedrijf, waarvoor hij zijn geld had afgestaan, niet be staat, dat men hem op valsche gronden had la ten verhuizen en dat hij met allerlei voor wendsels was opgelicht. De politie stelde direct een uitgebreid onder zoek in en heeft in verband met dit brutale staaltje van oplichting Donderdagmiddag reeds een der pseudo-deelgenooten aangehouden en naar Hoofddorp overgebracht. De arrestatie van meer bij deze zaak betrok ken personen is spoedig te verwachten. Huis- en kasbroei-tentoonstelling Zondag wordt in de Zilk de negende groote huis- en kasbroei-tentoonstelling gehouden door leden van de K.J.C. en St. Jozephgezellenvereeniglng in de bovenzaal van het Parochiehuis. Hedenavond vijf uur zal burgemeester Van Ierssel van Noordwijkerhout de tentoonstelling openen, waarna te zes uur openstelling voor het publiek. |.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii| Vincentius vraagt Wat U niet meer draagt. Hélp veel nood te heeren Met uw gébruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 ailllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll1111^ De wind gierde door de kale takken der boomen, de zweep knalde en knetterde. „Harder, Stefan, harder!" riep graaf Woronzof. „Onmogelijk, heer," antwoordde de koetsier. „Het paard kan niet meer." „Harder, het moet!" „Dan valt het paard." Graaf Woronzof maande niet verder aan tot spoed. Als het paard viel, zou hij hulpeloos in den sneeuwstorm moeten blijven enverlo ren zijn. De wolven zouden komen, de opstand zou zich uitbreiden, zoodat hfj en Sacha zich niet in veiligheid zouden kunnen stellen. De graaf zou zich niet in dezen sneeuwstorm gewaagd hebben, als hij z'n vrouw niet onbe schermd in 't dorp wist, toen het nieuws van een opstandige beweging onder de boeren hem bereikte. Hij had direct een telegram gezonden naar Sacha, dat hy dadelijk thuis zou komen en dat Stefan hem aan 't station met de slede moest wachten. Tijdens de lange treinreis had hij steeds meer verontrustende berichten ge hoord over den opstand. De stationschef had hem gewezen op het gevaarlijke in dit weer den vier uur langen sledetocht te maken. Maar de graaf was, zonder meer, in de slede gestapt, had zich diep in z'n reisdekens gewikkeld en had Stefan toegeroepen: „Vooruit en vlug!" Sacha, z'n vrouw, was niet veilig, zoodra het bericht van den opstand in het dorp zou door dringen. Eensklaps hield Stefan het paard in. De verplichte inzending van de K.J.C. be staat uit drie potten hyacinten en drie potten tulpen, die van de St. Jozephgezellen uit vijf potten tulpen en drie potten hyacinten. Ge zien het groote aantal deelnemers belooft het dit jaar weer een schitterend bloemfestijn te worden. Wij vertrouwen er daarom op dat alle Zilkers zonder uitzondering en ook vele omwonenden deze tentoonstelling zullen komen bezoeken. Zondagavond zeven uur heeft de verloting plaats. Loten zijn in de zaal verkrijgbaar. De baten voor deze tentoonstelling zijn voor beide vereenigingen. Den geheelen dag is er prettige muziek. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag JERUZALEM, 19 Febr. CHavas) Een bloe dige botsing tusschen Joden en Arabieren nabij Tiberias vond zijn oorzaak in de boycot der Joden door Arabieren. De politie had groote moeite om de orde te herstellen en moest daartoe van mitrailleurs gebruik maken. Naar thans gemeld wordt, zijn aan beide kanten tien personen gewond. De veiligheid op de wegen in het district Jaf fa is nog 6teeds niet verzekerd. De bewoners van deze streek hebben daarom tot den Brit- schen districtsgedeiegeerde het verzoek gericht, de orde te herstellen. Nader meldt Reuter, dat twee Britsche mili tairen, dertig Arabieren en dertig Joden ge kwetst werden. Tot laat in den avond werd er hier en daar nog met steenen gegooid. Vrjjdag is uitgegeven staatsblad no. 99, hou dende de wet van den 31sten December 1936 tot goedkeuring van het op 20 December 1935 te Washington tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Amerika gesloten handelsverdrag met bijlagen en bijbehoorende notawisseling. (Dag van in werkingtreding 20 Februari 1937). Drein Drentel en Piet Prikkel gingen zitten visschen en weldra hadden ze samen vijf groote visschen opgehaald. „Nou, zei de vuurtorenwachter, zie je nu wel dat je al zeemonsters genoeg gevangen hebt?" „Ja, antwoordde Piet, maar zulke zeemonsters bedoelen we niet". Den geheelen avond brachten Piet Prikkel en Drein Drentel op den vuurtoren door. Piet was heelemaal omhoog geklommen naar het balkon dat rond den toren liep. De vuurtorenwachter leende hem een verrekijker om daarmee naar de zee te kijken. Den volgenden ochtend stonden Piet Prikkel en Drein Dren tel al weer heel vroeg aan het strand. „Dat vervelende zee monster krijgen we nergens te zien", zei Piet Prikkel. Wat een domoor! Want als Piet en Drein hadden omgekeken dan hadden ze kunnen zien, dat het zeemonster van Nagasaki juist zijn kop boven het water uitstak. ,,'t Gaat niet," zei hij, „het paard moet een half uur rusten, anders valt het neer. We moe ten beter weer afwachten, om niet in dezen sneeuwstorm te verdwalen." Graaf Woronzof mopperde en wikkelde zich nog vaster in z'n dekens. Stefan zat roerloos op den bok, rillend van kou, overigens schijn baar onverschillig. Stefan dacht na. De tocht moest zoo gauw mogelijk voortgezet worden. Want het opont houd was ook hem zeer onwelkom, ofschoon om andere redenen dan z'n meester, den graaf. Stefan dacht diep na over de onrust op het platteland en. den soortgelijken opstand, vele jaren geleden. Toen was Stefan's vader een der leiders ge weest van de oproerige beweging, die gauw be dwongen was. Stefan's vader was gevangen ge nomen en met den knoet dood gegeeseld op be vel van een Russischen officier, een vriend van den graaf. Deze laatste had onverschillig toe gezien toen z'n knecht, Stefan's vader, ineen kromp onder de slagen van den knoet. Den vol genden nacht waren Stefan en z'n twee broers bijeengekomen in den stal. Wassili was de eerste die sprak: „Vader is dood gegeeseld. De graaf en z'n vrouw keken gevoelloos toe. Ze lachten, toen vader dood was en de graaf zei: Hier is een goed voorbeeld gesteld. Dit eischt wraak." Jasjwin, de jongste en vurigste der twee broe ders, juichte het wraakplan toe. Stefan had alleen toestemmend geknikt. De broeders hadden sindsdien gewacht. Graaf Woronjof, overtuigd dat hij hun vrees had in geboezemd, had hen in dienst genomen. Hij was een hardvochtig en wreed heer. Ze waren in z'n dienst gebleven, oogenschijnlijk gewillig, ge duldig en onderworpen, maar hun wraakplan hadden ze niet laten varen. Nu was de dag, dat zij wraak konden nemen, ren en knechten in den omtrek opgehitst. Jasjwin bracht dagelijks nieuwsberichten van oplaaiende opstandigheid. Hij was de man, die alles organiseerde en aan den gang hield. Zoo dra Jasjwin het sein gaf, zou men zich bij den opstand in andere deelen van het rijk aanslui ten. De wraak der broeders zou het begin van den opstand zijn. Stefan zou den graaf met de slede naar huis brengen, waar z'n vrouw, gra vin Sacha, hem wachtte en.... de knoet. Maar het plan dreigde te mislukken. In de zen sneeuwstorm was het onmogelijk met het uitgeputte paard de woning van den graaf te bereiken. Voor Stefan zou niets gemakkelijker zijn dan hier den graaf te dooden. Maar dat wilde hij niet; hy moest sterven zooals de va der der drie broeders gestorven was en zij moes ten de doodstraf van hun wreeden meester en diens vrouw zien. Daarom moest graaf Woron zof zijn huis bereiken. Hoe zou Stefan tot dit doel ge- raken? Hij dacht j er over na; hij DC WYCLCLK keek naar het p. r paard. Eén man Vdfl ot£jdtl zou het wel kun- nen dragen. Het was het eenige plan met kans op succes. „Het doet er niet toe," dacht Stefan, „al laat ik er ook het leven bij." Eensklaps richtte het paard zich uit z'n ver moeide houding op en liet een klagend gehin nik hooren. Stefan speurde scherp rond. Recht voor hem uit zag hij een heuvel. Achter dien heuvel, ongeveer drie kwartier rijdens, woonde zijn meester. Maar naast dien heuvel zag hij een paar zwarte, onduidelijke gedaanten. Ze bewogen zich en werden grooter. „Wolven, en waarschijnlijk een bende," mom pelde Stefan. Een oogenblik kwam de gedachte in hem op te vluchten en den graaf achter te laten, overgeleverd aan den honger der roof dieren. Maar neen, in 't huis wachtten Wassili en Jasjwin op de komst van den graaf. Weer keek de koetsier naar de donkere groep vóór hem; de dieren kwamen nader. Nu kon hij niet meer ontkomen. Binnen enkele minuten zou het wolvengebroed aanvallen. Hij schudde den graaf krachtig bij den arm en riep den ver moeiden man toe: „Wolven!" Hoe vermoeid graaf Woronzof ook was, hij sprong overeind en vroeg gejaagd: „Waar?" Stefan wees naar de naderende roofdieren: „Nog een minuut of tien en ze zullen hier zijn. Ik blijf bij de slede. U neemt het paard en rijdt naar huis. Daar wachten u de gravin en mijn broeders. Zeg hun, dat ik mijn plicht gedaan heb." Ze spanden samen het paard uit, dat onrus tig trappelde en hinnikte. Daarop wierp de graaf zich in den zadel. Het dier, door angst gedreven, sprong vooruit. De graaf trok een revolver uit z'n gordel en wierp het wapen zijn koetsier toe. „Verdedig je Stefan," riep hij, „schiet ze neer!" In snellen draf schoot het paard vooruit in de richting van den heuvel. Grimmig, met saamgetrokken wenkbrauwen, keek Stefan den ruiter na. Hf] nam het wapen op en vergeleek het aantal kogels met dat der naderende roof dieren. „Nu gaat het op leven en dood," mompelde hij. De graaf zou z'n huis bereiken en dan. Wat kon hem verder z'n eigen lot schelen? Z'n vader zou gewroken worden. Binnen enkele dagen was de opstand onder de boeren bedwongen. En weer enkele dagen daarna verscheen een bericht in de kranten, dat nog twee slachtoffers van den opstand wa ren gevonden. Bü de verbrande overblijfselen van een heerenwoning, in een afgelegen streek, had men de lijken gevonden van een man en een vrouw. Beiden waren gekleed in zware bontjassen, alsof ze gereed stonden om op reis te gaan. Uit de wonden maakte men op, dat zij dood gegeeseld waren. De bewoners rondom het heerenhuls waren bijna allen gevlucht. De enkelen, die gebleven waren, beweerden niet te weten, hoe graaf Woronzof den dood ge vonden had. Stefan's lijk werd nooit gevonden. Hij was gevallen als slachtoffer van de vraatzucht der hongerige roofdieren. MiMIMIIilll I'» Uiimimiiuiiiuiiüiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii •iiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 15 .Juist. Ik was buiten en nu ben ik binnen. Blijkbaar moet ik op de een of andere manier door de huisdeur zijn gekomen. Dat spreekt Vanzelf." „Ik denk, dat u zelf bent binnengekomen, dieneer James, met uw sleutel." „Wanneer dat waar is, dan zou het er op Wijzen, dat ik zoo nuchter was als een pa»- Seboren kind. Maar, als dat zoo is, hoe is het dan mogelijk, dat ik me niet meer her inneren kan, of ik gisteravond iemand ver- hioord heb of niet. Dat is tenslotte toch iets, dat men, nuchter zijnde, wel behoort te ont houden. Heb jij al eens ooit iemand vermoord, Bayllss?" „Nee meneer." „Hm. Maar als je het nu eens gedaan had, denk je dan, dat je het je 's anderdaags 's mor gens zou herinneren?" „Ik denk van wel, meneer James?" „Nou, die vind ik toch goed. Ik kan den indruk maar niet kwijt raken, dat ik gedurende •nijn oponthoud temidden der Londensche hoogere standen gisteravond, plotseling op iemand ben toegesprongen, aan wien ik nooit ben voorgesteld." Nu meende Bayliss den tijd gekomen, waarop hij meneer James iets zou kunnen mededeelen. Hij keek zijn jongen meester medelijdend aan. Hij was er nog nooit achter kunnen komen, wan neer meneer James in vollen ernst sprak, of alleen maar deed alsof. Op het oogenblik scheen hij werkelijk alles te meenen, wat hij vertelde; maar het was vreemd, dat zijn geheugen hem juist in den steek liet bij een punt, waarvan het verslag in de krant den geheelen ochtend de warme belangstelling had mogen ondervin den van het heele personeel, dat gezamenlijk op dat blad geabonneerd was. „Meent u dat werkelijk, meneer James?" vroeg hy voorzichtig. „Wat meenen?" „Bent u werkelijk vergeten, dat. u gister avond in een vechtparty gewikkeld bent geweest in de Club der Zes Honderd?" Jimmy sprong recht en keek zyn alweten- den knecht aan. Toen zyn plotselinge bewe ging den gloeiend heeten kurkentrekker weer in beweging zette, liet hij zich weer kreunend terugvallen. ,,'t Is waar! Maar hoe weet jy dat? Hoe komt het voor den drommel, dat jy er alles van weet, en ik het me niet eens meer herinneren kan? Het was toch myn schuld en niet de jouwe?" „Er staat een nog al lang verslag over in de Dageiyksche Zon van vandaag, meneer James." „Een verslag? In de Zon?", „Een halve kolom, meneer James. Zal ik de krant voor u gaan halen? Ik heb ze in de provi siekast liggen." „Ja, dat zou ik maar doen. Maar haast je dan een beetje. Ik wil dat wel eens zien." Bayliss verdween, maar kwam ook byna oogenblikkeiyk weer terug met de krant. Jimmy nam ze van hem aan, keek er even in en gaf ze toen weer aan Bayliss terug. „Ik overschat myn krachten. Het gaat niet. Heb je belangryk werk om handen op het oogenblik, Bayliss?" „Nee, meneer." „Zou je me dan dat mooie stukje eens wil len voorlezen?" „Zeker, meneer." „Het zal een goede oefening voor je zyn. Want ik ben overtuigd, dat ik voor de rest van myn leven wel invalide zal biyven en het zal dan een deel van je werkzaamheden uitmaken: naast myn bed zitten en me voorlezen. Maar wat ik wou zeggen, staat er ook in de krant, wie die andere man was? Met welken burger ben ik slaags geweest?" „Lord Percy Whipple, meneer James." „Lord wie?" „Lord Percy Whipple." „Nooit van gehoord. Ga maar door Bayliss." Jimmy maakte het zich gemakkeiyk, om goed te kunnen luisteren en geeuwde nog even. VIJFDE HOOFDSTUK Bayliss nam een brilledoos uit zyn zak, jnaakte dfe open, haafete er een bril uit, nam een zakdoek uit een anderen zak, wreef over de glazen, stak zyn zakdoek weer in zyn zak en nam de krant op. „Waarom die aarzeling, Bayliss? Waarom die bedeesdheid?" vroeg Jimmy, met zyn oogen dicht. ,3egin!" „Ik zette mün bril op, meneer!" „En staat hy nu goed?" „Ja meneer. Zal ik eerst lezen, wat er boven staat?" „Lees alles, wat er staat." De butler schraapte zyn keel. „Goeie genade, Bayliss," mompperde Jimmy, schrikkend, „sta toch niet zoo te gorgelen! Wees flink! Ga verder!" Bayliss begon te lezen: HERRIE IN VOORAANSTAANDE CLUB Een gevecht van jongelieden „Ben ik een jong „lied"? „Het staat hier, meneer." „We zyn nooit te oud om te leeren, ga ver der." De butler wilde zyn keel weer schrapen, doch hield zich bytyds in. Sensationeele Internationale Ontmoeting. PERCY (Engeland) tegen JIM (Amerika) (Voll. beschrijving door onzen deskundige). Jimmy sprong overeind. Bayliss, begin je nu weer met je misplaatste grajppep. Dat staat er toch zeker niet allemaal?" „Jawel, meneer: met heel groote letters." Jimmy kreunde. „Bayliss, ik zal je een raad geven, dien je misschien eens noodig kunt hebben, als Je ouder geworden bent. Ga nooit om met menschen van de krant. Ik herinner me nu iets. Uit pure menschlievendheid en met de vriendeiykste ge voelens nam ik den jongen Wim Blake, van de „Zon" mee te dineeren by de „Zes Honderd" gisterenavond. Dat is mijn belooning. Ik ver moed, dat hij 't erg grappig vindt. Kranten- menschen zyn laaghartig, Bayliss." „Zal ik doorgaan, meneer?" „Zonder twijfel. Ik wil alles hooren." Bayliss zette zich in positie. Hy was een van de soort lezers, die of hun lectuur nu over een moord handelt of anecdotisch is, steeds lezen met een afgemeten grafstem, wat een tragische, schrikwekkende sfeer geeft aan alles wat zy lezen. In de protestantsche kerk, waar Bayliss als voorganger optrad, werden de kin deren krytwit en drongen zich dicht tegen hun moeder aan, als Bayliss las. Het gebeuren van den vorigen avond, zooals Wim Blake dat had weergegeven, las hy nog akeliger voor dan hy van nature gewoon was. „In de vroege ochtenduren van hedenmor gen, toen milliarden van onze lezers zich nog aan den verkwikkenden en versterkenden slaap te goed deden, zoozeer noodzakelijk voor de Juiste waardeering van de Dageiyksche Zon by hun ontbyttafel, greep er een van de meest be langwekkende sportgebeurtenissen van dit sei zoen plaats, in de Club der Zes Honderd, in de Regentstraat, waar na drie zeer wisselvallige ronden, James B. Crocker, de welbekende Ame- rikaansche middel-gewicht bokser, er in slaagde zyn tegenstander neer te leggen. Deze was Lord Percy Whipple, tweede zoon van den Hertog van Devizen, beter bekend als de „Trots van Oud-Engeland". Hierby is weer eens de supe rioriteit van den Amerikaanschen boksstyi boven dien van ons land aangetoond. De onmiddeliyke oorzaak van de ontmoeting schynt gezocht te moeten worden in de om standigheid, dat elk van de twee kampioenen beweerde, een bepaalde tafel van te voren door de telefoon besproken te hebben." „Ja, nu herinner ik me zoo iets," zei Jimmy peinzend. „Een knaap met boterkleurig haar wilde me myn goed recht ontzeggen. Toen bedaarde woorden münerzyds zonder uitwerking bleven, bokste ik hem tegen de kaak. Het is mogelijk, dat ik niet geheel me zelf was. Ik geloof, dat ik me ook nog iets kan herinneren van een fuifje, waarop ik daarvoor reeds was geweest, en dat misschien van invloed is ge weest op myn zelfbeheersching. Ga verder! „Het eene woord bracht een ander mee, en dat was weer in gezelschap van een heeleboel nog andere. Jim sloeg Percy en daarmede had de gong geklonken voor De eerste ronde. Beide vechters kwam frisch in het kryt om zich in een gevecht te mengen, alhoewel het erg waarschijniyk leek, dat zy daarvóór al heel wat anders en méér gemengd hadden dan goed voor hen was. .CWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11