De roode aanval tot gekomen? staan De 40-urige werkweek in Frankrijk Sleepboot in nood Het nieuws van heden TEGEN HET HERSTEL DER HABSBURGERS DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke PERS Von Ribbentrop als mr. Smith Politie-aanvaï op stakers zegt Miaja Het controleplan om Spanje ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937 - OCHTENDBLAD Hoe komen de praatjes in de we reld? Door u! Door mij?!!! Maar ik vertel nooit ietsNeen, het is waar, ge vertelt nooit iets be paalds maar laat zooveel te meer denken. Ge begint uw begroeting van een kennis met een „heb je 't al ge hoord van X?" En als de ander niets gehoord heeft, dan verzekert u niets te kunnen en te willen oververtellen: maar er gaan zulke rare praat jeser wordt zooveel griezeligs gefluisterder zal wel mets van aan zijn, maar hoe komen de praat jes dan toch in de wereld? En nadat ge veel meer hebt te verstaan gege ven dan heel het verhaal zou inhou den wanneer u 't ronduit verteld had, besluit ge uw relaas met 'n „maar ik heb niets gezegd hoor!" Hoe komen de praatjes in de we reld? Door u! BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20421 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent week 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 P" regel, bij contract sterfc verlaagde prijzen. Voor Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. maar Ik heb niets gezegd, Hitler is van plan eventueel handelend op te treden Scherpe opmerking in het Engelsche Lagerhuis Ter gelegenheid van de Johann Strauss-feesten te Weenen werden kransen gelegd bij het beroemde Straussmonum ent in het Weensche stadspark Er is niets te melden Zestien regeeringsvliegtuigen zijn neergeschoten of gedwongen op rechtsch terrein te landen Weg Madrid-Valencia nog niet vrij De strijd in de lucht Regeling der oorlogs schulden Komt zij volgend jaar definitief tot stand? Voor den Keizer van Iran wordt te Breslau een luxe-trein vervaardigd, waarin., zelfs een marmeren badkamer niet ontbreekt. De salon is met overdadige pracht ingericht De toepassing is niet zoo eenvoudig De spoorwegen zijn gedwongen het personeel met 60.000 man v uit te breiden Arbeiders 2 dagen per week met vacantie Zij werd in Waukegan met bijten de vloeistof ontvangen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui^ Alom vrijwilligers verboden Ook Portugal en Rusland zullen meedoen Het Kerkblad van Mgr. Groeber Na 21/2 maand mag het weer verschijnen Alle koloniën mandaat gebied? De Britsche regeering denkt er niet aan De Gees je heeft op de Gooische kust de schroef verloren Later naar Amsterdam gesleept De landlooper met een chèque-boek Hij stelde zijn boete bij zijn bank betaalbaar Na het incident te Boekarest Duitsche en Italiaansche veront schuldigingen Mgr. Orsenigo aan de beterhand DE POOLSCHE JACHTPARTIJ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIrë LONDEN, 19 Febr. (Havas). Het Engelsche Lagerhuis heeft een voorstel, beoogende de machtsbevoegdheid van het Hoogerhuis te ver minderen, verworpen. Op een gegeven oogenblik maakte de arbeidersafgevaardigde Ellis Smith, een toe speling op het bezoek van den ambassadeur van Duitschland aan Lord Derby. LONDEN, 19 Febr. (Havas). In tegenstelling met de mededeelingen van een buitenlandsch blad wordt in Britsche officieele kringen ver klaard, jdat geen enkele nota van de regeering te Berlijn inzake een eventueel herstel van de Habsburgers is ontvangen, wel wordt een der gelijke nota te Londen verwacht. Volgens bovengenoemde mededeeling zou de Rijkskanselier den regeeringen van En geland en Italië ter kennis hebben gebracht, dat hij van plan was handelend op te treden, teneinde iedere poging tot een eventueel herstel van de Habsburgers te voorkomen. MADRID, 19 Febr. (Havas). In antwoord op een vraag over den toestand aan het front verklaarde generaal Miaja, dat heden niets te melden viel. De regeeringstroepen versterken hun stellingen. In den sector Las Rosas rukken de regee ringstroepen op. Zij zijn in de nabijheid van het dorp gekomen, dat door de rechtschen Wordt verlaten onder het vuur van de regee ringstroepen. Ook in den sector Avila rukken de regee- Tingstroepen op. Dje luchtmacht der regeering heeft munitie depots van de rechtschen achter het front ver hield. De volksrechtbank heeft 84 soldaten van de nationalisten, die bij de operaties bij Cerro Rojo gevangen waren genomen, vrijgesproken. Van de zestien regeeringsvliegtuigen, die gisteren door de rechtschen onschadelijk zijn gemaakt, aldus een communiqué der nationalisten, werden er vijf vernield tij dens een bombardement van het vliegveld te Tardiente in Saragossa. De elf andere werden neergeschoten of tot dalen op door de rechtsche troepen bezet gebied gedwon gen in den loop van twee luchtgevechten bij Madrid. Aan het eerste gevecht werd door een veertig- lal jagers deelgenomen; de strijd werd geleverd CP een gemiddelde hoogte van 4.000 meter. Negen linksche toestellen stortten binnen een half uur brandend neer. Het tweede gevecht Werd door een twintigtal vliegtuigen geleverd. Volgens dit communiqué stortte geen enkel rechtsch vliegtuig neer; slechts werd een der bestuurders aan de hand gewond. Radio Sevilla deelt mede, dat in het Zuiden hes lands kleine, zeer mobiele colonnes de zui- vering voortzetten in de provincies Malaga en ^ranada. Bij Velez de Malaga hebben zij een h00-tal vluchtelingen verrast, van wie 100 wer den gedood en 80 gevangen genomen, de an deren konden ontkomen. De regeeringstroepen zijn niet geslaagd in hun aanval op Maranosa aan den weg naar Valencia, welke nog steeds afgesneden is. De verdedigers van Madrid kunnen volgens deze rechtsche bron, niet meer de gewone ver sterkingen uit Valencia en Catalonië ontvan gen. De secundaire wegen blijven n.l. onder het vUur der rechtsche artillerie en luchtstrijd krachten. Volgens te Barcelona ontvangen inlichtingen hebben zes vliegtuigen der rechtschen getracht hen stuwdam van een electrische centrale in het Noorden der provincie Lerida te bombar- heeren. De schade zou niet van beteekenis zijn. Generaal Franco heeft de gezantschappen Berlijn en Rome tot ambassade verheven. De „Cherryleaf" een petroleum-tankschip der ®ritsche vloot, is met levensmiddelen te Malaga Aangekomen. De lading werd onder de behoef- '8e vrouwen en kinderen verdeeld. WASHINGTON, 19 Febr. (Reuter). De leider hpr democraten, Robinson, heeft in den Se- baèt verklaard, dat naar groote waarschijnlijk heid het volgend jaar iets tot stand zal kunnen Worden gebracht tot definitieve regeling der °°rlogsschulden. Robinson wees er op, dat hij slechts uitdruk- ing gaf aan zijn eigen opvattingen en dat geen ®hkel voorstel aan de regeering der Vereenigde staten werd voorgelegd. Verdere vooruitzichten: Afnemend buiig. (Van een bijzonderen correspondent) Tengevolge van de toepassing van de 40-urige werkweek, waartoe bij regeerings- decreet onlangs werd besloten, zal alleen bij de groote Fransehe spoorwegnetten reeds een 60.000-tal werkloozen weer te werk kunnen worden gesteld. De algemeene invoering van de 40-ui-ige arbeidsweek is in sociaal opzicht wel de diepst-ingrijpende hervorming door de „Volksfrontregeering onder socialistische leiding" ter hand genomen. De ervaring zal moeten uitwijzen, hoe deze maatregel zal uitwerken op de algemeene ren dabiliteit van het Fransehe bedrijfsleven, welke de zijde van het vraagstuk is, die in het bij zonder de particuliere ondernemers en de di recties der semi-overheidsbedrijven interesseert en hen met zorg vervult. Want het spreekt vanzelf, dat de regeering met de invoering van de 40-urige arbeidsweek niet de sympathie der arbeidersklasse zou verwerven, indien deze er financieel slechter van moest worden. De invoering van de 40-urige werkweek, ge paard gaande met aanpassing der loonen, zai den spoorwegmaatschappijen een bedrag kosten, dat berekend wordt op 1.200.000.000 frs. Het personeel der groote netten is thans 370.000 man sterk; het zal moeten worden uit gebreid met 60.000 man nieuw personeel. De directies staan voor een reeks problemen Het eerste probleem, dat zich voordeed was, hoe de 40 arbeidsuren over de week te verdee- len. De directies hebben hierbij overleg gepleegd mot hun personeel, dat zich algemeen uitsprak voor 't systeem van 5 opeenvolgende werkdagen en 2 opeenvolgende rustdagen. Dit systeem zal voor zoover de omstandigheden het toelaten, wel over de geheele linie in de Fransehe con- tinu-bedrijven en vele andere worden toegepast, zoodat binnen afzienbaren tijd een groot aantal Fransehe arbeiders en employe's iedere week een tweedaagsche vacantie zal genieten, de „Blum-vacantie". Het tweede probleem, waarvoor zich de spoor wegdirecties geplaatst zien, is het zwaarst. Het geldt een waren krachttoer. Waar in zdk korten tijd zooveel geschikt personeel te vinden en zoodanig te scholen, dat vooral de veiligheid van het verkeer er niet onder lijdt? Vooral het probleem der scholing van 20 pet. zulke hoo- gelijk gespecialiseerde arbeidskrachten als ma chinisten en hoofdconducteurs, is zeer ernstig. Het spreekt vanzelf, dat uit het betrekkelijk kleine heir van de Fransehe werkloozen, goed 400.000, bij lange niet 60.000 man gerecruteerd kunnen worden, die in den kortst mogelijken tijd tot gespecialiseerde, betrouwbare spoor wegmannen kunnen worden opgeleid. Een groot contingent van deze 60.000 man zal dan ook aan de particuliere bedrijven onttrokken moeten worden, die op hun beurt de opengevallen plaatsen dan maar moeten aanvullen op de werkloozenmarkt. Het derde probleem is dat der financiën. Hierover behoeven zich de directies het minst het. hoofd te breken. De staat draait immers toch voor de spoorwegtekorten op. En Blum's regeering, altijd optimistisch, verwacht, dat de spoorwegtekorten uit hoofde van toenemende ontvangsten, einde 1937 met 3 milliard zullen zijn verminderd. In ieder geval de Fransehe regeering ver richt hier pionierswerk en ongetwijfeld zullen alle Europeesche regeeringen, die met een nij pend werkloosheidsvraagstuk zitten, dit experi ment van werkloosheidsbestrijding door invoe ring van de 40-urige arbeidsweek gepaard met loonsverhooging met belangstelling volgen. Ij Verwachting: Krachtige tot matigen, Wes- Ej telijke tot Noordwesteljjken wind, zwaar j= bewolkt met tijdelijke opklaringen, waar- schijnlijk regen- of hagelbuien, en iets p kouder. BRUSSEL, 19 Febr. (Havas). De Belgische regeering heeft den bevoegden ministeries op dracht gegeven wetsontwerpen voor te bereiden betreffende het verbod van aanwerving en uit zending van vrijwilligers naar Spanje. De autoriteiten te Praag hebben opdracht ge kregen, het vertrek van Tsjecho-Slowaken, die zich in Spaanschen militairen dienst willen begeven, te verhinderen en een strafvervolging in te stellen. Onlangs hebben wij het voorbeeld gezien van een man, die in dit land was gekomen, en niet onder zijn eigen naam durfde te reizen. Hij bediende zich van den naam Smith, omdat hij zich rekenschap gaf van de gevoelens, die hij onderweg zou hebben gewekt, indien hij onder zijn eigen naam zou hebben gereisd." Op de vraag van verscheidene conservatieve leden zeide Ellis Smith: „Het was Von Ribben trop, die zich onder den naam van Smith naar Lord Derby begaf, omdat h(j er zich van be wust was, wat gebeurd zou zijn, indien hij on der zijn eigen naam zou hebben gereisd." De voorzitter merkte op: Gij moet niet in- sinueeren tegen de vertegenwoordigers van andere landen in Engeland. WAUKEGAN (Illinois), 19 Febr. (Havas). Honderdvijftig politiebeambten hebben met be hulp van traangasbommen geprobeerd een hon derdtal stakers, die sinds Woensdag de fabrie ken van de Fansteel Metallurgical Corp. be zetten, te verdrijven. De stakers sloegen den aanval af; zij gooiden met stalen projectielen naar de beambten, terwijl zjjj ook met bijtende stoffen wierpen. Zes personen, van wie drie politiebeambten, werden door de vloeistoffen gewond. De politie zou een nieuwen aanval voorbe reiden. Dit is de eerste poging de stakers met geweld te verdrijven. LONDEN, 19 Febr. (A.NP.) Volgens de „Dai ly Herald" heeft de Portugeesche gedelegeerde op de commissie voor de niet-inmenging voor gesteld, dat de contröle bij de Portugeesche kust zal geschieden door Portugeezen, maar dat aan de Britsche ambassade 50 of 60 agenten zullen worden toegevoegd, die zullen kunnen waarnemen, wat er geschiedt en over alle faci liteiten zullen kunnen beschikken. Men schijnt het er overigens over eens te zijn, dat ook Portugeesche en Russische sche pen aan het toezicht zullen deelnemen; het is alleen de vraag, waar zij geplaatst zullen wor den. Volgens het oude plan der vier mogend heden zou het Noordoostelijk deel der kust van Biskaje gecontroleerd worden door de Britsche vloot, het Noordwestelijke deel en de Atlan tische kust door de Fransehe vloot, het Zuid westelijk deel der Iberische kust door Britsche schepen, de Middellandsche zeekust door de Duitsche en Italiaansche vloten. Op de bijeen komst der technische ondercommissie werd voorgesteld, dat de Russische en Portugeesche schepen een plaats zouden krijgen tusschen de Fransehe en Engelsche zones aan de Noord kust. De Russen hadden echter veel voorkeur voor een plaats langs de kust der Middelland sche Zee. De bijéénkomst van de subcommissie der niet-inmengingscommissie heeft 2V2 uur ge duurd. Er werd geen beslissing genomen, maar Reu ter meent, dat Lord Plymouth verklaard heeft te hopen, Maandag de beslissing te kunnen mededeelen aangaande de contröle In Portugal. Dinsdag zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden. FREIBURG, 19 Februari. Begin Decem ber werd het „Ambtsblad voor het Aartsbis dom Freiburg" door de Gestapo in beslag geno men, daar deze niet wilde toestaan dat de Bis schoppelijke Protesten over de Kerkvervolging in het Derde Rijk nog verder werden gepubli ceerd. Sindsdien is bedoeld Ambtsblad niet meer verschenen, doch de Aartsbisschop liet al zijn publicaties, zelfs het Herderlijk Schrijven van Fulda over den strijd tegen het Bolsjewisme, cyclostileeren. Thans, na 2y, maand, is het verbod van de Geheime Staatspolitie ingetrokken en is het ambtsblad voor het Aartsbisdom Freiburg weer in druk verschenen. LONDEN, 19 Febr. (Reuter). In het Britsche Lagerhuis is de vraag gesteld, of de regeering de geschiktheid zou kunnen overwegen van een voorstel aan den Volkenbondsraad om de prin cipes van het mandataire systeem door alle mogendheden te doen uitstrekken tot hun kolo niën. Lord Cranborne heeft hierop geantwoord dat de Britsche regeering niet in staat was te denken over het in deze vraag gedane voorstel. 1 April zal officieel worden bekend gemaakt, dat het protectoraat Aden een Britsche kolonie wordt. Vrijdagmiddag is op de Gooische kust, ongeveer 1500 meter ten Noordwesten van de haven van Huizen, de sleepboot Geesje, welke op weg was van den IJselmond naar Amsterdam, in moeilijkheden geraakt, doordat de schroef stuk sloeg en verloren ging. De boot werd in zinkenden toestand aange troffen door de Harlingsche sleepboot Jannie. Ten einde grooter onheil te voorkomen heeft de Jannie, die minder diepgang heeft dan de Geesje, de in nood verkeerende boot naar de kust gesleept, totdat de Geesje grond raakte en op een harde zandplaat vastliep. De Har lingsche boot bleef in de nabijheid. De havenmeester van Huizen ging met de gemeentelijke havenboot naar de in moeilijk heden verkeerende sleepboot, welker kapitein in overleg met den havenmeester besloot assisten tie te vragen te Amsterdam. Van hier is een motorboot met pompinstai- latie aan boord, te hulp gekomen en deze heeft de Geesje leeggepompt. Omstreeks vijf uur is de sleepboot vlot gekomen, waarna de Jannie haar op sleeptouw heeft genomen en naar Amsterdam heeft gebracht. Een bedelaar in lompen sliep een diepen, rustigen slaap in den hooiberg van een Cana- deesche boerderij. De boer vond den onge- wenschten gast en waarschuwde de politie van het district Toronto, die den landlooper naar het bureau bracht. Voor hij zijn plaatsje in een hooiberg verwis selde voor 'n ongemakkelijke cel, werd de land looper bovendien nog gefouilleerd. In zijn rug zak vond men een chèque-boekja. „Waar heb je dit gestolen?" informeerde de Sheriff onbescheiden. „Gestolen!" herhaalde de bedelaar veront waardigd. „Dit boekje is mijn persoonlijk eigen dom. Belt u slechts mijn bank op en vraagt u naar het nummer van mijn chèque-boek." Er bleek inderdaad geen sprake te zijn van Amerikaanschen bluf: op de Bank van Ottawa had Joe Bevan een crediet van enkele duizen den dollars. De rechtbank van Toronto behandelde de zaak tegen den rijken bedelaar „zonder aan zien des persoons" en Bevan ging op den bon voor 10 dollar boete of 14 dagen hechtenis wegens landlooperij. „Het lijkt me hygiënischer te betalen", meen de Joe Bevan, „wanneer ik uw cellen met mijn openlucht vergelijk." Daarop vroeg hij uiterst beleefd aan den griffier, of hij diens vulpen ook even mocht gebruiken en vulde een chèque in van 10 dollar, betaalbaar aan het Departe ment van Justitie of Order. „Gaat u hiermede accoord?" vroeg de bede laar. „In orde; de chèque wordt geaccepteerd," luidde het antwoord, waarop Joe Bevan beleefd groetend vertrok met het vaste voornemen weer een heerlijk geurenden hooiberg als nacht- logies te gaan opzoeken. BOEKAREST, 19 Febr. (Havas). In antwoord op de mededeeling der Roemeensche regeering over de tegenwoordigheid van de gezanten van Duitschland en Italië bij de begrafenis van twee leden der IJzeren Garde, die als vrijwil ligers aan de zijde van Franco zijn gesneuveld, verklaart de JDuitsche regeering, dat een „per soonlijk gebaar" van haar vertegenwoordiger niet moet worden uitgelegd als een overtreding der diplomatieke gebruiken. Fabricius zou slechts zijn gedreven door het verlangen een kerkelijke plechtigheid zonder politiek karakter bij te wonen. De Italiaansche regeering zou een overeen komstig antwoord hebben gegeven. Malaga heeft na den jongsten strijd geweldig te lijden gehad; talrijke gebou wen waren volledig in puin geschoten Hij verklaarde: „Dezelfde lieden, die gestre den hebben tegen de rechten van het volk, spannen thans samen en kuipen met hun landgenooten in andere landen, om ons deze rechten te ontnemen. 1 —1^—«m I n Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 740.6 .Vorige stand 752.9 De roode aanval bij Madrid schijnt tot staan te zijn gekomen. De weg MadridValencia is nog niet vrij. Hitler is van plan handelend op te treden om een herstel der Habsburgers in Oostenrijk te voorkomen. liet schijnt vast te staan, dat Rusland en Por tugal mede contrölezullen uitoefenen op de Spaansche kusten. Roosevelt weigerde te zeggen, of ook de V. S. hun vloot gaan uitbreiden; Japan vreest een bewapenings-wedloop. Interpellatie in de Tweede Kamer over bakkers bedrijf en baksteen-industrie. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende vestiging van kleine winkelbedrijven. Sleepboot op de Gooische kust bij Huizen in moeilijkheden geraakt. New-Yorksche Beurs. Stemming zeer vast. O BERLUN, 19 Febr. Naar verluidt is de Pauselijke Nuntius te Berlijn, Mgr. Ce.sare Or senigo, die enkele weken geleden zeer ernstig ziek was, thans zoodanig aan de beterhand, dat hij waarschijnlijk binnen enkele dagen het Sint Franciscus-Ziekenhuis zal kunnen verla ten, WARSCHAU, 19 Febr. (D. N. B.). Den 26sten Februari zal In de domeinen van Bialo- wleza een groote jachtpartij worden gegeven, waaraan volgens de Poolsche bladen kroonprins Axel van Denemarken als gast van den presi dent zal deelnemen. Ook de president van den Senaat van Dan zig zal aan deze jachtpartij deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1