Welke zijn Franco's plannen ter verovering van Madrid? Hitler over het auto-vraagstuk Na den aanslag te Addis Abeba Bioscoopzaal te Sjanghai vernield Het nieuws van heden Roode winsten die worden toegelaten? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 21 FEBRUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20423 Het heeft den schijn, alsof de rechtschen een open veld- slag zouden uitlokken Albacete zes uur lang Uit de lucht beschoten •m het open veld een slag te kunnen leve ren, moet tot de grootste kansen van Franco gerekend worden om Madrid te kunnen veroveren. Schepen gebombardeerd in verband met de kroningsfeesten wordt de Bondstreet in Londen reeds voor proef" versierd Om het herstel van de Habshurgers Von Wiesner bezoekt Aarts hertog Otto Brand in een kerk te Chatelet in België Meer dan 7.000.000 francs schade aangericht Ontevreden Chineesche katoenspinners Bestorming van een politie- wachtpost Verkeersvliegtuig in cycloon verongelukt? STAFFORD CRIPPS UIT DE LABOURPARTIJ? Een groote rede ter opening van de automobieltentoon stelling te Berlijn De eigen volkswagen, benzine en rubber Onmiddellijk is censuur ingesteld op de berichten uit de Abes- sinische hoofdstad De Italianen verrast en onder den indruk Wederom botsingen in Palestina De Fransche vloot heeft groote manoeuvres gehouden in den Atlantischen Oceaan. Na afloop bracht de vloot een bezoek aan Casablanca. Men ziet hier de oorlogsschepen in deze haven gemeerd Een maquette van de wereldtentoonstelling te Parijs, welke 1 Mei a.s. zal worden geopend De kroningseed van George VI De toestand in China Het Weer Officieren en matrozen van een Italiaansch oorlogsschip toonen zich verontwaardigd Twee Russen ernstig mishandeld Let op t roode sein! DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct„ fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 20 Febr. De militaire operaties aan de fronten om Madrid zijn momenteel niet volkomen helder en overzichtelijk. Terwijl de rechtschen nog voortdurend ver- Sterkingen doen aanrukken en zij opvallend Weinig berichten uitzenden over hun positie, hielden de rooden daarentegen terreinwinst. Deze terreinwinst schijnt echter niet zoodanig, dat zij vooralsnog als strategisch belangrijk kan worden aangeduid, doch vooral schijnt het, dat deze terreinwinst voor een belangrijk gedeelte haar oorzaak vindt in een terugtrekken der rechtschen, zonder dat noemenswaardige tegenstand geboden wordt. Dit doet de vraag rijzen, of door de recht schen met opzet aldus wordt gehandeld en de langzame ontruiming van bepaalde punten, zonder den schijn te wekken van een opzette lijk verleggen hunner positie, geheel past in hun militaire plannen. De strijd in de wijken van Madrid schijnt een onmogelijke en hopelooze taak. Iedere straat is een valkuil en ieder huis een vesting. Het heeft den schijn, dat de thans te melden operaties passen in een strategischen opzet om regeeringstroepen vast te houden aan den rand der hoofdstad en tegelijk in het Zuid- Oosten van Madrid, de regeeringsmilitie te ver leiden door een zoodanige oogenschijnlijke Winst, tot de troepen zich voldoende buiten de directe verbinding met de stad begeven hebben, om een grooten veldslag te beginnen. Indien deze schijn werkelijkheid mocht blij ken te zijn, mogen de roode winsten dus niet als belangrijk worden beschouwd en is spoedig een verrassing aan dit front te verwachten, welke mogelijk de beslissing zal vormen in de verovering van Madrid. Havas deelt uit Madrid mede: De opmarsch der regeeringstroepen naar Las Rosas vordert, hoewel langzaam, daar de rechtschen dezen sector schenen te ont ruimen, om hun pogingen te wijden aan het gebied der Jarama. Dit wordt bevestigd door de mededeeling van een definitieven aanval op Las Rosas en het bericht, dat de regeeringstroepen hun stellin gen voor Morata de Taguna en La Maranosa verbeteren. De rechtschen zouden vrijwillig hun stellingen in dezen sector hebben ontruimd. De regeeringslinies zouden 400 meter .zijn vooruit gekomen en deze troepen zouden meer en meer ae door de rechtschen verdedigde dorpen na deren. Den geheelen dag is de artillerie der regeering bezig geweest te trachten de gecon centreerde strijdkrachten van den vijand te verspreiden. Het kanonvuur duurde vrijwel zonder ophouden voort. De aanvallende operaties der regeeringsmili tie zijn eveneens voortgezet in den sector bij Puente Arganda. De strijd duurt met groote hardnekkigheid voort met het doel eenige strategische punten, welke de rechtschen bezet houden, te doen ont ruimen. Uit Madrid wordt nog gemeld: Generaal Miaja, de voorzitter van den verdedigings- raad der hoofdstad, is vertrokken om een bezoek te brengen aan de verschillende on der zijn bevel staande sectoren. In de om geving van de rivier Jarama zou de strijd in hevigheid afnemen. Na de groote inspanningen der regee ringstroepen en den tegenstand van de op standelingen, is men thans aan beide zij den bezig de stellingen te consolideeren, maar het ziet er naar uit, dat de wapenstil stand slechts van korten duur zal zijn. De gezagvoerder van het Grieksche stoom schip Memas, dat gisteren in den Piraeus is aangekomen, heeft gerapporteerd, dat zijn schip op 60 mijl ten Noord-Westen van Algiers aan gevallen is door een vliegtuig van onbekende nationaliteit. De neergeworpen bom kwam neer op zeventig meter afstand van het schip. Het vliegtuig verdween in westelijke richting. Het Fransche stoomschip Djebel Amour heeft vanmorgen om acht uur S.O.S.-signalen uitge zonden, waarbij het mededeelde, dat het door een vliegtuig in de nabijheid van Cartagena was aangevallen. Het schip werd echter niet getroffen. Op het benzinedepot van Ceuta zijn bommen geworpen. Zij troffen geen doel. Wel werden eenige burgers gewond. Vliegtuigen der rechtschen hebben zes uur lang Albacete gebombardeerd. Dertig personen zijn gedood. Tot de slachtoffers behoorden soldaten, die met verlof te Alba cete vertoefden. LONDEN, 20 Febr. (Havas). De leider van de Oostenrijksche- monarchisten, Von Wiesner, die een aantal conferenties heeft gehouden voor het „Royal Institute for international affairs", is gisteren van Londen naar Steenockerzeel ge- Baan, om Aartshertog Ottc verslag uit te bren gen over zijn bezoek aan Engeland. Von Wiesner heeft te Londen ook met een aantal politieke Persoonlijkheden geconfereerd. Van Steenockerzeel zal hij via Parijs naar Weenen terugkeeren. CHARLEROI, 20 Febr. (Havas) Van nacht is brand uitgebroken in den grooten toren van de kerk van St. Petrus en Paulus te Chatelet. De in vlammen gehulde toren stortte neer op het schip van de kerk, dat daardoor eveneens in brand geraakte. De aangerichte schade is zeer groot. Voor werpen van groote waarde zijn een prooi der vlammen geworden. De vernielingen worden geraamd op ruim zeven millioen francs. De kerk dateerde uit 1867. De brand moet veroor' zaakt zijn door kortsluiting. SJANGHAI, 20 Febr. (D.N.B.) Opgewon den over een aanslag, die gepleegd zou zijn op een vakvereenigingsleider en ontevreden over de belofte der Chineesche politie, een onder zoek naar het incident in te stellen, hebben vanmorgen ruim duizend man van het Chi neesche personeel der Japansche katoenspin nerij Toyoda, in het Wasten van Sjanghai, den Chineesche politiewachtpost, Zaukatu, waar arbitrage-onderhandelingen gevoerd werden, bestormd. Een officier van politie en verscheidene poli tieagenten werden gewond. Dertien arrestaties werden verricht. Er zijn driehonderd Japan sche matrozen ontboden ter bescherming van de spinnerijfabrieken. LONDEN, 20 Febr. (D.N.B.) Tot nu toe zijn 811e nasporingen naar een Australisch verkeers- vliegtuig, dat met zeven personen aan boord sinds Vrijdag op het traject tusschen Brisbane en Sidney vermist wordt, vergeefsch gebleven. Te Sidney vermoedt men, dat het verkeers vliegtuig op ongeveer. 20 K.M. van Sidney in ®en cycloon is geraakt en in zee is gestort. LONDEN, 20 Febr. (Havas). Sir Stafford Cripps heeft voor de Labourclub van de univer siteit van Oxford een rede uitgesproken, waar in hij deed verwachten, dat hij binnenkort uit de Labourpartij zou treden. Hij zeide: „Deze redevoering is misschien de laatste die ik uit spreek als lid van de Labourpartij", Koning Leopold van België hield een inspectietocht door het kolengebied van de Borinage en onderhield zich persoonlijk met de arme bevolking over wier omstandigheden Z. M. zich liet inlichten BERLIJN, 20 Febr. (D.N.B.)Rijkskan selier Hitier heeft hedenmorgen op plechtige wijze de internationale automobiel- en motorrijwieltentoonstelling 1937 geopend. Het nat.-socialistisch motorkorps had van den Wilhelmplatz tot den Kaiserdamm met ruim tienduizend man en tweeduizend mo toren een afzetting gevormd. De Rijksregeering, functionarissen der partij, officieren, vertegenwoordigers van industrie en handel, benevens het Corps Diplomatique, waren bij de opening aanwezig. Minister dr. Goebbels zette uiteen, dat in de twintigste eeuw de volkeren geregeerd worden, niet meer door dikke bundels acten, maar door telefoon, telex, heli-machines, draadloos en per draad, met vliegtuig en auto. Voortgaande gaf Goebbels een aantal cijfers over de ontwikkeling van het automobielwezen. Wat het benzineverbruik betreft, verklaar de Goebbels, dat Duitschland over ander half jaar onafhankelijk zal zijn van den in voer van buitenlandsche vloeibare brand stoffen. Vervolgens sprak Hitier de openingsrede uit. Hij gaf hierin een overzicht over hetgeen in de laatste vier jaren in Duitschland bereikt is en wat nog moet gebeuren. Het is in vier jaar gelukt begrip te wekken in het Duitsche volk voor de noodzakelijkheid van de motoriseering. Uit de verandering van de houding van het Duitsche volk is een toe nemende belangstelling ontstaan. De Duitsche jeugd wijdt zich thans met vurigen ijver aan de nieuwe technische taken en uitvindingen. De Duitsche motortechniek staat thans mede in het eerste gelid der hoogste prestatie ter wereld. Het is gelukt voor een bepaalde groep koopers in Duitschland een groot aantal wagens en motoren te produceeren, die op gelijk peil staan met het beste van het buitenland en de Duitsche verkeerswegen zijn voor een deel zelfs weergaloos. Van 1937 af zal de financiering der Duitsche rijksautowegen geschieden uit de opbrengsten van het Duitsche autoverkeer. Jaarlijks zullen zoodoende rond 1.000 kilometer van deze wegen voor het verkeer worden opengesteld. Hiertegenover stelde Hitier de taken, die nog moeten worden opgelost. Het is thans nood zakelijk de laatste voorwaarden voor de pro ductie van den nieuwen volkswagen te waar borgen en daarmede te beginnen. Er kan in Duitschland slechts één volkswagen zijn. Tusschen den volkswagen en den super luxe-wagen zal een groote groep andere wagens moeten komen, welke kan voldoen aan de eco nomische opkomst der koopers. Het is de hoogste taak Duitschland onaf hankelijk te maken van den invoer van die stoffen, die noodig zijn voor het onderhoud en de verdere uitbreiding van deze produc ties. Dit geldt niet alleen voor de brandstof, maar ook voor de noodzakelijke metalen of nieuwe stoffen, zooals kunsthars. De oplossing zal gevonden worden, omdat zij gevonden moet worden. Laat niemand, aldus Hitier, twijfelen aan mijn vastbeslotenheid een maal opgevatte plannen op welke wijze ook te verwerkelijken. Het is gelukt uit steenkool benzine te winnen en synthetische rubber te produceeren, de Duit sche ijzervoorraad is onbegrensd. De Duitsche steenkool-voorraden zijn, volgens menschelijke berekening, voor uiterst langen tijd toereikend. De Duitsche arbeidskracht is in voldoende mate aanwezig en zal in het bijzonder dan aanwezig zijn, wanneer door het gereedkomen der natio nale bewapening weer honderdduizenden voor andere doeleinden vrijkomen. Het is mijn onwrikbaar besluit het Duit sche autoverkeerswezen onafhankelijk te maken van de onveiligheid der internatio nale importen en het te plaatsen op een hechte, veilige, eigen basis, terwijl wij over één tot twee jaar voor onze behoeften aan brandstof en rubber onafhankelijk zullen zijn van het buitenland. In zijn verdere uiteenzettingen stelde Hitier in het licht, dat Duitschland bij de uitbreiding van zijn bedrijfsleven niete zal verzuimen om zijn internationale betrekkingen uit te breiden en handel te drijven. Wij beleven juist in deze dagen, aldus Hitier, voorbeelden van een eco nomisch denken, dat door het Duitsche volk in zijn geheele onlogica ingezien en verworpen wordt. Wat heeft het voor zin drie maanden lang te staken en dan een loonsverbetering te krijgen, die na twee jaar pas weer opbrengt, wat men eerst door stakingen verloren heeft en bovendien nog leidt tot een algemeene prijs stijging? Aan het slot van zijn rede verklaarde Hitier de internationale automobiel- en motorrijwiel- tentoonstelling 1937 voor geopend. ROME, 20 Febr. (Reuter). Er is onmiddellijk censuur ingesteld op de berichten uit Addis Abeba, zoodat niets naders over den aanslag op Graziani bekend is geworden. Er zijn, naar men meent te weten, talrijke arrestaties verricht en een aantal der gearresteerden zal in een openbaar proces moeten verschijnen. Het doel van dit proces zal zijn, indruk te maken op den geest der inboorlingen. Zij, wier schuld vastgesteld zal zijn, zullen doodgescho ten worden. De aanslag op den onderkoning van Abessinië en op andere Italiaansche autoriteiten, wordt in de te Rome verschijnende dagbladen opgevat als een op zich zelf staande misdadige fanatieke handeling, welke niet voor willekeurigen uit leg vatbaar is. Het bericht zelf over den aanslag werd in de middagedities slechts in enkele regels onder aan de pagina afgedrukt. De Italia nen zijn verbaasd, want men dacht, dat de Abessiniërs zich geheel geschikt hadden in de Italiaansche heerschappij, met uitzon dering van een klein deel, dat onder leiding van Ras Desta in opstan^was. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is ge weest, dat de aanvallers den maarschalk zoo dicht met granaten hebben kunnen naderen. Havas deelt mede, dat het bericht over den aanslag te Rome een diepen indruk heeft ge maakt. Hitier heeft naar aanleiding van den aanslag op maarschalk Graziani een telegram gezonden aan den Italiaanschen minister-president, waar in hij uiting geeft aan zijn voldoening, dat de aanslag mislukt is. JERUZALEM, 20 Febr. (Havas). Te Tel Aviv hebben zich weer botsingen voorgedaan tusschen Joden en Arabieren, in verband met de toepas sing van de gemeenteverordening, waarin het verkeer van met paarden bespannen voertui gen in de omgeving der stad verboden wordt. Arabische voerlieden en arbeiders vielen Jood- sche autobussen aan, die tusschen Tel Aviv en Jaffa reden, en vernielden ze. De autoriteiten hebben terstond maatregelen genomen om de orde te handhaven. LONDEN, 19 Febr. (D.N.B.)De tekst van den kroningseed, dien Koning George VI in Mei as. zal afleggen, is hedenavond gepubli ceerd. De nieuwe formule, weike is goedgekeurd na bespreking met de Dominions, houdt rekening met de grondwettelijke, positie van de Domi nions, overeenkomstig het statuut van West minster. Het onderscheid met de oude eeds formule bestaat hierin, dat in de nieuwe alle Dominions met name worden genoemd. NANKING, 20 Febr. (D. N. B.) De plenaire zitting der centrale executieve van de Kwo Min Tang heeft vanmorgen besloten op 12 Novem ber a.s. een nationale vergadering bijeen te roepen. Hierin ziet men den overgang van den tegen- woordigen toestand van uitoefening der poli tieke macht door de partij naar een grondwet tig systeem, in aansluiting op het program van Sun-Yat-Sen. Verwachting: Krachtige tot matigen, meest Noord-Westelijke wind, zwaar jj| bewolkt met tijdelijke opklaringen, waar- schijnlijk nog eenige regen- of hagel- buien, hedennacht kouder, overdag wei- nig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog guur, af- nemend buiig. Geseind Zaterdagavond om 19.30 uur aan alle posten: „Blijft op uw hoede". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii SJANGHAI, 20 Febr. (Reuter). Italiaansche matrozen en officieren hebben een inval gedaan in een bioscoopzaal, waar een Sovjet-Rus sische film vertoond werd over den oorlog in Abessinië. Twee Russen, die de film afdraaiden, werden afge ranseld. Het filmtoestel werd ver nield en de film meegenomen. De schade wordt geraamd op 20.000 Chineesche dollars. Terwijl deze schepelingen, behoorende tot de bemanning van den oorlogsbodem Lepanto de zaal binnendrongen, hielden andere Italianen, onder wie een vijftigtal officieren en matrozen die zich reeds In de zaal bevonden, een betoo ging, en riepen „leve de duce". Zij vernielden de zitplaatsen, de ruiten en de lampen en trok ken daarna weg. De twee afgeranselde Russen moesten in een ziekenhuis ter verpleging worden opge nomen. De matrozen losten zes schoten bui ten de bioscoopzaal en wisten vervolgens In auto's te ontkomen. De ongelukken op de onbewaakte overwegen zijn velen een ergernis. Maar slimmer nog zijn de talrijke ongevallen die geheel aan eigen schuld te wijten zijn omdat men niet let op de verkeersseinen. Men loopt droomerig door, al staat het waar schuwingsbord op „stop" en al alar meert het lichtsein van rood dat er doodsgevaar is. De verstandige weg gebruiker let op het roode licht en is dan voorzichtig genoeg om niet ver der te gaan. 9 Maarmaarzijn wij even voorzichtig als onze evenmensch ons het roode sein geeft dat zijn gemoeds thermometer op gevaarlijkstaat? Het is altijd dom een mensch-in-drift te prikkelen en iemand die het met zijn zenuwen te kwaad heeft, te sar ren. Indien ge het geestelijk roode licht ziet branden, wees dan verstan dig en houd uw mond, wik uw woor den en vermijd alles wat gemakkelijk tot twist en tweedracht aanleiding kan geven. Let op 't roode licht! Winst der rooden en houding der rechtschen aan het front voor Madrid zouden den schijn wekken, dat Franco een open veldslag uitlokt; Albacete 6 uur vanuit de lucht gebombardeerd. Censuur ingesteld op de berichten uit Addis Abeba; Rome is verrast en onder den indruk van den aanslag op Graziani. Officieren en manschappen van een Italiaansch oorlogsschip vernielen uit verontwaardiging over een film een bioscooptheater te Sjanghai. Hitler opent te Berlijn de automobieltentoon stelling met een groote rede. Hevige brand in een R.K. kerk te Chatelet in België. H. M. de Koningin keert Dinsdag van buitenlandsche reis op Het Loo terug. haar Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplicht wet. H.H. Wijdingen bij de Paters van den H. Geest. Nadere mededeelingen over de distributie van tomaten in blik. New Yorksche Beurs: Stemming onregelmatig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1