De strijd in Spanje laait weer fel op EEN R00DE AANVAL AAN DE JARAMA WEER OVERSTROOMING INDE V.S. Blum kondigt een Het nieuws van heden pauze aan Na den aanslag te Addis Abeba DE BAROMETER Naar eenheid in Polen China's politiek program Paraguay uit den Volkenbond VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 5' - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20424 Uit beide kampen worden bloedige offensieven en bombarde menten gemeld De linkschen binnen Oviedo Rood bombardement mislukt Linksch schip aangehouden De eerste Indiaansche Heilige Canonisatie van een Mohawk- vrouw in studie genomen Het Weeriiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiuii| ANTHR ACIET-EIERKOLEN DE SPAARNESTAD" Voordat hij begint met de nieuwe étappe in zijn politiek Critiek van Thorez Von Neurath's bezoek aan Weenen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De Rijksminister van Oorlog, generaal Von Blomberg, eert op den „helden gedenkdag" te Berlijn de gevallenen in den wereldoorlog Stamhouder geboren Kroonprinses Martha schenkt het leven aan een zoon Australisch vliegtuig neergestort? Overste Koe zet het program van zijn nieuwe beweging uiteen Regeling met Japan en strijd met de communisten Lord Baden-Powell, de „Chief Scout of the World", stichter van de inter nationale verkennersbeweging, viert vandaag zijn SOsten verjaardag. Lord Baden-Powell vertoeft op het oogenblik in Britsch-Indië, waar hij een jamboree heeft bijgewoond Uittreden thans rechtsgeldig geworden Ontploffing bij Aken Generaal Göring en de Poolsche Staatspresident na een succesvolle wolvenjacht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 22 Febr. (Havas) Gister avond heerschte een intensieve bedrijvig heid aan het front van de Jarama, waar de regeerin gstroepen des middags een zwaar artillerievuur gericht hadden op de tweede linie der rechtschen. Vervolgens onderna men de roode troepen tusschen San Mar tin de la Vega en Morata de Tajuna een aanval, waarbij zjj gesteund werden door talrijke vechtwagens. De welverschanste nationalisten boden hef tig weerstand, maar na twee uur langzame vor deringen kwamen de regeeringstroepen aan bij de rechtsehe loopgraven. De schok was bui tengewoon hevig en een handgemeen ontstond achter de prikkeldraadversperringen. Tenslotte trokken de rechtschen terug naar hun tweede linie, die eenige honderden meters verder was gelegen. In een interview verklaarde generaal Miaja het waarschijnlijk te achten, dat generaal Franco wil trachten Madrid te omsingelen. Dit zou volgens hem evenwel zeer moeilijk zjjn. Hoewel de strijd lang zou kunnen duren, ver anderde dit volgens Miaja niets aan den uitslag welke zal bestaan uit de overwinning der re geering. Het hoofdkwartier der rechtsehe troepen heeft officieel medegedeeld, dat de troepen van Franco aan het front in Aragon verscheidene dorpjes bezet hebben en den vijand hebben verdreven uit het dorp Vivel del Rio, waar hij zich sterk verschanst had. De linkschen ver loren 100 dooden en vele wapens. Aan het Madrileensche front werd een link- sche aanval op Vacia Madrid afgeslagen waarbij de vijand zware verliezen leed. Tijdens verschillende schermutselingen met vluchtelingen uit Malaga werden 142 linkschen gedood, onder wie luitenant Pablo Alvarez, die liever de hand aan zichzelf geslagen hebben zou dan zich over te geven. De rechtsehe troepen maakten vele gevange nen, terwijl hun veel oorlogstuig in handen viel. Drie vliegtuigen van den vijand zijn neergescho ten. Te Algeciras en Malaga zijn 6000 Mooren uit Marokko ontscheept. Zaterdag heeft een escadrille bombardements vliegtuigen van de regeering getracht Toledo te bombardeeren. Het luchtafweergeschut nam het escadrille onder vuur, zoodat het doel niet kon worden bereikt en de bommen werden af geworpen in de omgeving van Yuncos. Hier werd slechts materieele schade aangericht. Volgens een Iinksch bericht zijn de re geeringstroepen Oviedo binnengerukt, na de laatste krijgsverrichtingen, die door het opperbevel waren ontworpen. Om vier uur in den morgen begon de artil lerie de voorbereiding, die verscheidene uren duurde. De militietroepen gingen toen tot den stormaanval over en bezetten de essentieele verbindingswegen der stad. Vervolgens werd de aanval gericht op het weeshuis, dat op een hoogte ligt, die de stad beheerscht en waar de nationalisten een fel, maar vergeefsch verzet boden. Op een ander punt drongen de regee ringstroepen door in de omgeving van de poort Nueva Suno, zoodat zij in de straten der stad kwamen, die naar de Arena leiden. De arena werd bezet en de rechtschen trachtten tever geefs haar te heroveren. In het begin van den Zondagmiddag heb ben, naar een speciale Havas-correspondent meldt, twee vliegtuigen der regeering Avila gebombardeerd. Negen personen werden op slag gedood en 16 gewond, waarvan een spoedig overleed. Alle slachtoffers behooren tot de burgebevolking. In den sector Vivel Del Rio hebben de natio nalisten hun druk in de richting van Segura Banos en Martin Del Rio* voortgezet, met be hulp van tanks en gesteund door luchtstrijd krachten. De anti-tank-afdeelingen der regee ringstroepen slaagden er evenwel in de aan vallen tot staan te brengen zoodat de dag ein digde, zonder dat wijziging van beteekenis in de frontlijn was ontstaan. De Engelsche Benedictijner Abt Vonier heeft medegedeeld, dat hij uit Pampeluna een brief heeft ontvangen, waarin mededeeling wordt ge daan dat verschillende monniken van het kloos ter op den Montserrat, waarvan reeds gemeld was dat zij door de Communisten vermoord wa ren, nog in leven zijn, doch zij verblijven in de gevangenis. De Abt verzocht den monniken voor de ge vangenen te bidden. Het blad „La Voz de Espana" meldt, dat se dert het uitbreken van den opstand 1500 aan hangers van generaal Franco te Bilbao ««recht gesteld zijn. Uit Alicante wordt gemeld, dat het Spaansche schip „Nuria 3", dat op 30 Januari van Oran was vertrokken met bestemming naar Alicante, door twee vliegtuigen der nationalisten werd ge dwongen zich naar Melilla te begeven, waar het 1 Februari is aangekomen. De bemanning en de 103 passagiers werden onder bewaking gesteld. Bij decreet van de regeering te Valencia wor den alle mannen tusschen 23 en 27 jaar onder de wapenen geroepen. In het officieele blad der rechtsehe regeering is een reeks wetten gepubliceerd die tèn doel hebben de betrekkingen te regelen tusschen de burgerlijke en militaire autoriteiten in het rechtsehe gebied, teneinde het burgerlijke leven in de door het leger bezette rechtsehe pro vincies te regulariseeren. De generaals en hoofd officieren, die bevel voeren over gewapende troepen in een oorlogszone, zullen voorloopig alle burgerlijke autoriteiten kunnen benoemen. De militaire autoriteiten zullen alleen bevoegd blij ven ten aanzien van de openbare orde, en de burgerlijke autoriteiten zullen hun gestie moe ten onderschikken aan de noodzakelijkheden van den oorlog. Verschillende organismen, o.m. de leiding over de politie, zullen uitsluitend onder de militaire autoriteiten ressorteeren. Uit de kazerne van het 141ste regiment infan terie te Marseille is, volgens het D.N.B., op tot nu toe niet opgehelderde wijze een mitrailleur verdwenen. Sommige bladen veronderstellen, dat het wa pen een weg naar Spanje heeft gevonden. VATICAANSTAD, 22 Febr. (Stefani) De H. Congregatie der Riten heeft de heiligverkla ring van een jonge Indiaansche vrouw, die de eerste Heilige zou worden uit het volk der roodhuiden, in studie genomen. Het is de maagd Catharina Tekakwitha uit den stam der Mohawks; zij leefde van 1636 tot 1680 ln het gebied, dat thans den staat New-York vormt. Haar zaak wordt verdedigd door de Jezuïeten, tot wier Orde haar geestelijke leidsman be hoorde. Nog heden ten dage spreken de Indianen van haar, die zij noemen „de schoonste bloem, die ooit gebloeid heeft onder de menschen." VERWACHTING: Zwakke tot matigen veranderlijken wind. later uit Westelijke EE tot Noordelijke richtingen, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, aan- jE vankelijk zachter, later weer kouder. Hoogste barometerstand 763.8 te Isafjord Laagste barometerstand 738.8 te Skagen Zon op v.m. 7.04 onder n.m. 5.25 uur. Licht op n.m. 5.55. Maan op n.m. 2.29 onder v.m. 5.20. Volle Maan 25 Febr. DE ALLERBESTE 1.40 per H.L. FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14164 ROCKFORD, 22 Febr. (A.N.P.) In het Zuiden van Wisconsin en in Noord-Ulinois zijn weer nieuwe overstroomingen ontstaan. Het water van een zestal stroomen trad in deze gebieden buiten zijn oevers. Duizen den acres laag gelegen land stroomden on der. Vijf personen zijn om het leven geko men, verscheidene anderen worden vermist. De groote automobieltentoonstelling te Berlijn neemt niet minder dan negen enorme hallen in beslag. De meest moderne snufjes zijn er te bewonderen. Boven: een zware vrachtauto met rupsbanden; onder: de glazen carrosserie maakt het een ieder mogelijk de constructie van den wagen te bewonderen ST. NAZAIRE, 22 Febr. (Havas) Zondag morgen heeft minister-president Blum in gezel schap van den secretaris generaal der C. G. T., Jouhaux, zich naar het monument voor de in den oorlog gevallenen begeven, waar zij bloemen neerlegden. Tijdens een noenmaal, aangeboden door het gemeentebestuur, heeft Blum uiteen gezet, waarom thans een pauze zal treden in de door de regeering uit te voeren hervormingen „Wij zijn aldus Blum vast besloten de moeilijkheden te overwinnen. Wij zullen niet terugtrekken en geen stukje van het Verworven terrein prijsgeven. Doch om te. zware lasten voor het land te vermijden is een adempauze noodig, voor wij beginnen aan een nieuwe étappe, die, als de vorige, de instemming heeft van het Volksfront. Er is geen sprake van een verslappen, hoe weinig ook, van den band, die ons bindt met de volksmassa's noch op nationaal, noch op in ternationaal gebied." Blum hield Zondagavond te Nantes een rede, waarin hij o.m. bestreed, dat de regeering aan den leiband der arbeidersorganisaties loopt. De tegenstanders der regeering wees hij op de ern stige gevolgen, die een falen der volksfront- regeering zou hebben. De secretaris-generaal van de C. G. T., Léon Jouhaux, zeide: Het is thans onmogelijk de re geering, die door de volksmassa wordt gesteund, af te breken. Wfj beleven een moeilijke over gangsperiode. Indien de opleving niet zoo is, zooals ze zou moeten zijn, dan is dat omdat zij botste op de vijandigheid van bevoorrechten, op den muur van geld, dien wij onverwijld moe ten neerhalen. De te nemen maatregelen zijn: controle op en nationalisatie van het crediet en de groote industrie. Wij willen de regeering van het volks front onzen wil niet opleggen, maar wat be gonnen is, moet worden geactiveerd. In een te Billy Montigny gehouden rede zei de secretaris-generaal der communistische partij, Thorez: „Er bestaat nog groote ongerustheid. De prijsstijgingen nemen onrustbarende afme tingen aan. Het aantal werkloozen is weinig verminderd en zij zijn ongelukkiger dan in vo rige jaren." Spr. verklaarde voorts, dat het com promis, dat thans ten aanzien van de Spaan sche kwestie is gesloten, de communistische partij niet bevredigt. WEENEN, 22 Febr.(Havas)Ongeveer vijf tigduizend belangstellénden, die op veiligen af stand gehouden werden door krachtige afdee- lingén politie, waren bij aankomst van den Duitschen .Rijksminister van Buitenlandsche Zaken komen kijken. Hier en daar, maar verre van algemeen, werden kreten als „Heil Hitier" gehoord. Enkele pogingen van nationaal socia listen. om - te betoogen, werden terstond onder drukt. De betoogers werden uiteengejaagd. In de stad wordt niet gevlagd. Von- Neurath heeft bloemen gelegd bij het gedenkteeken voor de gesneuvelden. De toestand der gewonden bü den aanslag tc Addis Abeba is gunstig; 2000 inboorlingen zijn gearresteerd. De Fransehc minister-president, Léon Blum, kondigde een adempauze aan in zijn politiek, voor hij begint aan de nieuwe etappe. China's regeering streeft naar een regeling met Japan, dat eveneens toenadering zou wenschen, en strijdt tegen de communisten. Overste Koe heeft het program van zijn nieuwe beweging voor eendracht in Polen uit eengezet. Uit beide kampen in Spanje warden bloedige offensieven gemeld. De rooden zouden Oviedo zijn binnengerukt. Het uittreden van Paraguay uit den Volken bond is thans rechtsgeldig geworden De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, brengt een bezoek aan Weenen. De conferentie der Oslo-staten zal op 3 Maart tc Den Haag beginnen. Afscheids-plechtigheid van Z. H. Exc. Mgr. N. Stam te Haarlem. De Eerste Kamer begint na Paschen met de be handeling der Grondwetsherziening. Moordaanslag in AmsterdamOost. De Maas stijgt weer. ROME, 21 Febr. (Havas). De toestand van maarschalk Graziani, die bij den Zaterdag j.l. op hem gepleegden aanslag licht aan den arm werd gewond, is zeer bevredigend. Van generaal Liotta, die ernstiger gewond werd, is een been geamputeerd, doch zijn toestand wekt geen bezorgdheid. De aboena der Koptische Kerk, Kyrillis, en andere in boorlingen zijn licht gewond en hun toe stand is reeds veel beter. In verband met den aanslag zijn 2DOO in boorlingen gearresteerd. Detachementen fascisten hebben ln eenige wijken van Addis Abeba huiszoekingen verricht.. Naar nog vernomen wordt, is generaal Liotta aan het oog gewond. Een beroemde oogarts is per vliegtuig van Rome naar Addis Abeba ver trokken, want men vreest, dat Liotta een oog zal moeten missen. OSLO, 22 Febr. (D.N.B.) De gemalin Van den Noorschen Kroonprins Olav, Prinses Martha, heeft het lev.en geschonken aan een zoon. "Tot nu toe had het Kroonprinselijk paar twee dochters, zoodat het Huis Slesvig-Holstein thans een stamhouder heeft. SYDNEY,. 21 Febr. (A.N.P.) Tien vliegtuigen, die zochten naar het vermiste verkeersvliegtuig van de lijn BrisbaneSydney, hebben op het strand, od 55 kilometer van Sydney, het ver brande wrak van een vliegtuig waargenomen. Zij kenden het niet uit de lucht identificeeren. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 741.3. Vorige stand: 742.8. WARSCHAU, 22 Febr. (P.A.T.) Zondag middag heeft overste Koe voor de microfoon de ideologische en politieke verklaring afge legd over het nieuwe politieke kamp, dat hu heeft gesticht. Hij beriep zich hierbij op de toespraken van maarschalk Rydz-Smigly, waarin deze aandrong op eenheid en de onderlinge geschillen te ver geten en eensgezind te werken aan de verdedi ging van den Staat. Ten aanzien van den godsdienst verwees Koe naar de regeling van Godsdienst en Staat, welke is vastgelegd in de grondwet. Wat de sociale kwestie betreft, zeide spr., dat geen leer, welke slechts een sociale groep dient, voor Polen dienstig is. Het communisme is den Poolschen geest zoo vreemd, dat hiervoor in Polen geen plaats is. Een communistisch Polen zou geen Polen meer zijn; Polen heeft het communisme op de slagvelden in 1919 en 1920 van de hand gewezen. De „Asahi Sjimbun" te Tokio bericht, dat minister-president Hayashi in de begroo- tings-commissie in antwoord op een vraag heeft verklaard, dat zijn politiek ten aanzien van China er op gericht is, geleidelijk de problemen, welke beide landen betreffen, op te lossen. De weerbaarheid van den staat, zoo zeide overste Koe verder eischt organisatie van het economisch leven. Spr. baseert zich op het privé- bezit en particulier initiatief, doch de Staat behoudt het recht invloed uit te oefenen op de harmonische ontwikkeling van de totale pro ductie. Aangezien de structuur van Polen voor namelijk steunt op de breede massa van arbei ders en boeren, moet vooral rekening worden gehouden met het lot, den welstand, de cultuur en de gezindheid van deze massa. Vervolgens wees overste Koe op de noodzake lijkheid van verbetering van de toestanden op landbouwgebied. Aangezien dit echter de overbevolking in den landbouw niet verhindert, moet de ontwikkeling van de industrie en de steden worden nage streefd. Ten aanzien van de minderheden zeide overste Koe, dat zij geëerbiedigd zullen worden, voor zoover zij het staatsbelang niet schaden. Wille keur en terreur tegen het Joodsche deel van de bevolking zullen niet worden geduld. Doch het streven van het Poolsche volk naar economische zelfstandigheid noemt spreker natuurlijk. Het jachtbezoek van Goering aan Polen was Zondag ten einde. Welingelichte kringen bevestigen, dat Goering Rydz-Smigly tijdens hun onderhoud op 16 Febr. namens den Fuehrer heeft gewezen op den wensch van het Rijk goede betrekkingen met Polen te onderhouden. Men verklaart niets te hebben gehoord van een uitnoodiging van Goering aan Rydz-Smigly een bezoek aan Duitschland te komen brengen. NANKING, 21 Febr. (Havas). De centrale uitvoerende comité's hebben de richtlijnen voor de centrale regeering vastgelegd. Wat Japan betreft, zal China blijven streven haar regeling der betrekkingen met dit land op den grondslag van gelijkheid, wederkeerig- heid en eerbiediging der territoriale souvereini- teit en onschendbaarheid. Een onmisbare voor- Waarde voor ontspanning is opheffing van alle belemmeringen, die aan het Chineesch bestuur in Noord-China in den weg zijn gelegd. Van de communisten wordt geëischt, dat hun strijdkrachten worden ontbonden, dat de Chi- neesche sovjet-regeering verdwijnt, de commu nistische propaganda wordt gestaakt en ten slotte dat de leer van den klassenstrijd wordt prijsgegeven. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Tsjang Sjoen, de minister van Buitenlandsche Zaken, voornemens zou zijn af te treden. Hij zou worden opgevolgd door dr. Wang Tsjoen Hoei, oud-rechter van het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's Gravenhage, en oud- Bezant van China te Londen. t LONDEN, 21 Febr. (D. N. B.). Uit Asun cion wordt vernomen, dat de regeering van Pa raguay officieel bekend heeft gemaakt, dat het Uittreden van Paraguay uit den Volkenbond thans rechtsgeldig is geworden. Zooals men weet, heeft Paraguay twee jaar geleden het lidmaatschap van den Bond op gezegd. AKEN, 22 Febr. (D.N.B.). In een electri- sche fabriek te Eschweiler, bij Aken, zijn door een ontploffing twee werklieden gedood en ne gen gewond, waarvan twee ernstig. De mate rieele schade is van weinig beteekenis. De premier hecht groote waarde aan een toe nadering tusschen beide landen en hoopt de vijandige gevoelens ten aanzien van Japan in een groot deel van China te kunnen doen ver dwijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1