Staatsbezoek van v. Neurath aan Weenen IBIS SHAG Dr. v. Voorthuysen treedt af Instantlne Moordaanslag in Amsterdam-Oost Dobbelmann leltker... man! Samenkomst der Oslo-staten SCHANDELIJK VON PAPEN'S ROL 25..40„„„ GRONDWETSHERZIENING ZIJN VERDIENSTEN VOOR HET B.O. DE MAAS STIJGT WEER MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 BUITENLAN DSCH OVERZICHT Netelige vraagstukken RADIOVOORDRACHT OVER PRINSES JULIANA bloeiende ftlante*, Schorsing bij werkverschaffing Na Paschen in de Eerste Kamer aan de orde Prins Bernhard licht verkouden Eenige dagen binnenshuis gebleven H. Af. DE KONINGIN NAAR NEDERLAND UIT DE R. K. STAATSPARTIJ De stemming over de candidaten- lijst Dader richt wapen op zich zelf WEDER EEN KERK-INBRAAK In de Haarlemmermeer De organisatie van het buiten gewoon onderwijs is zijn werk geweest 24 Februari B.O.-dag in Nederland De conferentie van experts zal op 3 Maart te Den Haag aanvangen Honderden hectaren onder water Autobestuurder om het leven gekomen De wagen raakte ondersteboven in een vaart DOODELIJK AUTO-ONGELUK Vrouw in een sloot geworpen Wanneer een bewindsman uit de demo cratische landen op reis gaat, ook op diplomatieke reis, dan pakt hij zijn koffertje, bestijgt trein, auto of vliegmachine en vertrekt en komt aan zonder omhaal. Ten hoogste wordt h(j vergezeld van een secretaris en wordt op het station van aankomst begroet door een ambtgenoot. Wanneer echter een regeerder uit een dictatorland naar een ander land reist, komt er heel wat kijken. Extra- treinen, talrijk gevolg, pompeuze ontvangsten, eere-compagnieën. Uiterlijkheden, in de demo cratische landen alléén voor vreemde vorste lijkheden bestemd. Men herinnere zich de pracht en praal om het bezoek van generaal Goerfng aan het Rome van Mussolini. En zoo kcmt heden ook de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Baron von Neurath, te Weenen aan, vergezeld van twaalf hooge amb tenaren en van twaalf officieele persridders. In het gevolg van den minister bevindt zich ook de Duitsche gezant te Weenen, Herr von Papen. Waarom is von Papen naar Berlijn ge reisd alvorens von Neurath naar Weenen kwam? De officieele lezing zegt, dat hij 't bezoek van den minister moest voorbereiden. Officieus staat de zaak ietwat anders. Daar hebben de Katholieke Reichspost en de natio nale Wiener Neueste Nachrichten 'n boekje over open gedaan. Men herinnert zich, dat precies een week geleden Bondskanselier Schuschnigg voor de functionarissen van het Vaderlandsche Front een groote rede heeft gehouden, waarin hij weer, zooals altijd, sterk opkwam voor de algeheele zelfstandigheid van Oostenrijk. In deze rede legde hij den nadruk op twee dingen. Ten eerste op ernstige onderdrukking van den nationaal-socialistischen woelarbeid. Letterlijk zeide hij: „De onhandelbare nationaal-socialis- ten zullen in de toekomst de strafrechtelijke verantwoordelijkheid van hun houding moeten dragen." En ten tweede behandelde hij de kwes tie van het herstel der Habsburgsche monarchie in opvallend scherpen bevestigenden zin, al hoewel hij er aan toevoegde, dat de tijd voor dit herstel nog niet rijp was. Beide punten had den Berlijn zéér ontstemd. Natuurlijk is men daar niet gediend van een hardhandige behan deling der Oostenrijksche nazi's en van een herstel der Habsburgers moet men daar heele- maal niets hebben, omdat daardoor de „An schluss", waarop men nog altijd hoopt, voor goed van de baan zou zijn. Deze ontstemming was niét bevorderlijk voor de plannen van von Papen, den man, die het meeste er toe heeft bijgedra gen, dat het accoord van 11 Juli 1.1. tusschen Oostenrijk en het Derde Rijk tot stand kwam. En daarom reisde von Papen naar Berlijn, om von Neurath nader in te lichten. De heer von Papen heeft namelijk grooten diplomatieken speurzin en houdt taai aan zijn eenmaal ge vormde plannen vast. En deze plannen bestaan daarin, om toch op eenigerlei wijze Oostenrijk te verbinden aan het Derde Rijk. Het woord „Anschluss" gebruikt hij nooit meer. Hij heeft er een ander woord voor gevonden, de „ontslui ting van Oostenrijk". De Oostenrijksche regee ring heeft dit listige begrip doorzien en de jong ste rede van von Schuschnigg heeft getoond, dat de Oostenrijksche machthebbers, ondanks hun onloochenbare sympathie voor Duitschland, ondanks hun aanvankelijke tegemoetkomend heid tegenover de nationaal-socialisten en on danks hun voortdurend op den voorgrond plaat sen van het Duitsche karakter van Oostenrijk, toch van plan zijn aan deze „ontsluitingspoli- tiek" op zekere punten onvoorwaardelijk paal en perk te stellen. Schuschnigg heeft daarbij den vollen steun van Mussolini. In deze kwesties werkt de fa meuze spil Rome-Berlijn niet, omdat Duitsch land en Italië hierbij tegenstrijdige belangen hebben. Op grond van de Romeinsche protocol len staat Schuschnigg in voortdurend overleg met Mussolini. Vooral is dit het geval wat be treft Schuschnigg's positie tegenover het monar chale vraagstuk. Naar verluidt zal binnenkort Schuschnigg een samenkomst hebben met den duce. Dit bezoek is des te meer noodig, nu Hitier, naar het heet, niet met gekruiste ar men zal blijven toezien, mocht de Habsburgsche restauratie een feit worden. Men herinnere zich in dit verband, dat een der punten van het accoord van 11 Juli een driejarig moratorium behelsde ten aanzien van de monarchale kwes tie. In dit geval staan Hitler en Mussolini lijn recht tegenover elkander. De voorbeschouwin gen in de Duitsche pers over 't bezoek van von Neurath zwijgen, blijkbaar op instigatie van von Papen, dan ook geheel over alle onderlinge kwesties. De Duitsche pers wijst er zelfs na drukkelijk op, dat men geen sensationeele re sultaten van de besprekingen moet verwach ten, maar dat de betrekkingen met Oostenrijk zullen worden verstevigd en dat daarom pers kwesties, cultureele samenwerking en economi sche problemen zullen worden behandeld. Al leen Hitiers orgaan, de Völkische Beobachter, laat zich op dezen kalmeerenden invloed niet in. Het orgaan stelt met ronde woorden vast, dat de twee groote vraagstukken, die ter be handeling zullen komen, zijn: de binnenland - sche pacificatie van Oostenrijk (dit is de be handeling der Oostenrijksche nationaal-socialis- ■ten) en de restauratie. Over dit laatste punt zegt net blad, dat het niets anders is dan een ma noeuvre van Duitschlands vijanden, om den twistappel te werpen tusschen Berlijn, Rome en De heer J. J. Moerman, schoolhoofd te Den Haag, zal Vrijdagavond een voordracht voor de Belgische radio houden over het leven van Prin ses Juliana. Von Neurath hebben wekelijks voedsel nodig, dus POKON kunstmest verkrijgb. bij de bloem en zaadwinkels met. gratis verzorg.aanw. ookbloembollenhoudenvan vraag niet kunstmest, vraag nierk I w l\ w 1^ Weenen. De heeren von Neurath en von Pa pen zullen dus geen gemakkelijke taak hebben. En ook de positie van Schuschnigg en diens ka binet is bijzonder hachelijk, als Duitschland op de twee genoemde punten al te sterk den na druk zou leggen. Niet zonder bezorgdheid ziet Weehen de aankomst van von Neurath tegemoet. De regeering heeft reeds vele nationaal-so- cialistische elementen in voorloopige hechtenis moeten nemen, omdat deze pamfletten ver spreid hadden, waarin werd opgeroepen tot be toogingen voor het Hitlerisme bij de aankomst van den Duitschen bewindsman. Ook de Oos tenrijksche pers is niet gerust over den afloop van von Neurath's bezoek. Zij stelt in het licht, dat Oostenrijk zich er over verheugt, dat na jaren van meeningsverschil thans de natuur lijke betrekkingen tusschen twee Duitsche sta ten, beide gegrondvest op het recht van vrije beschikking, hersteld zullen worden. Zij ver klaart, dat de persoon van von Neurath alge meen vertrouwen geniet en dat zijn bezoek ten doel zal hebben de uitbreiding der overeen komst van 11 Juli. Dit zijn natuurlijk alge meenheden. De Katholieke Reichspost maakt zich tot tolk der bezorgdheid: „Ongetwijfeld zou onze gast gaarne zien, dat de verzoening in wat sneller tempo geschiedt. Maar de belangen gemeenschap, die ons met Duitschland bindt, is voor ons een bron van bezorgdheid. Iedere slag, die aan het Christendom in Duitschland wordt toegebracht, wordt hier gevoeld als iets, dat ons aangaat, het Christendom is een be standdeel van het Germanisme." Laat ons hopen, dat het bezoek van von Neu rath zonder incidenten verloopt en in het be lang van den wereldvrede gunstige resultaten zal opleveren. Een 30-tal werkloozen die de vorige week op de werkverschaffing aan het TwenteRijn kanaal onder Ambt-Delden wegens aftrek van 2 cent op hun uurloon in staking waren gegaan, is voor den tijd van 14 dagen geschorst. stilt en voorkomt pijnen Het Koninklijk Besluit, waarbij de verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer worden uitgeschreven, is naar ons ter oore komt dezer dagen nog niet te verwachten. Eerst moet de Grondwetsherziening in de Eerste Kamer behandeld worden en daarna moet voorafgaande aan het Koninklijk Besluit, regelende de verkiezing de ontbinding plaats hebben. Verwacht wordt, dat de Eerste Kamer na Paschen een aanvang zal maken met de behandeling der wets ontwerpen tot wijziging der Grondwet Prins Bernhard was Zondag licht verkouden, zoodat Z. K. H. thuis moest blijven. De Prins was op, toen de Koningin van twee tot zes op bezoek in het kasteel was. Hij zat bij haar in de hall, doch na het vertrek van H. M. zocht hij onmiddellijk het bed op. Op advies van den dokter zou Prins Bernhard ook heden nog binnenshuis blijven. Z. K. H. is een weinig heesch. Prinses Juliana soupeerde zonder haar gemaal in de eetzaal. De komst van Prins Aschwin is uitgesteld tot Dinsdag, wan neer Prins Bernhard waarschijnlijk geheel her steld zal zijn. Des avonds zal dan op het kasteel een intiem feestje plaats vinden. Maandagochtend om 9.40 uur vertrok de Koningin met haar gevolg met den gewonen trein, waaraan een gereserveerd rijtuig is gehaakt, uit Zeil am See. om via Basel, waar een slaapwagen gereed staat, de reis naar Nederland te maken Op verzoek van H. M. geschiedde het vertrek zonder eenig ceremonieel en in alle stilte. Het station was afgezet. Reeds Zondag had H.M. de Koningin afscheid genomen van H. K. H. Prinses Juliana, met wie Zij hedenochtend voor Haar vertrek nog een telefoongesprek heeft gevoerd. De stemming over de definitieve candidaten- lijst zal vermoedelijk reeds op Zondag 4 April in de afdeelingen van de R.K. Staatspartij wor den gehouden. Vit teleurgestelde liefde op 57-jarige vrouw geschoten Zondagavond heeft een man in het trapportaal van een perceel aan de Wagenaarstraat te Amsterdam-Oost, uit een klein model cylinderrevolver vier schoten op een 5 7-jarige vrouw uit de Pontanusstraat gelost. De schoten troffen alle doel; drie raakten het hoofd en een den hals. Na zijn daad bedreven te hebben richtte de man het wapen op zichzelf, waarbij hij in het hoofd zwaar werd gewond. Beide slachtoffers zijn in hoogst ern- stigen toestand naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. De man, een 47-jarige landbouwer uit Bode graven, was gehuwd, de vrouw leefde geschei den van haar man. Waarschijnlijk is een lief desconflict de oorzaak van het drama. Com missaris Staal van het bureau Linnaeusstraat stelt een uitgebreid onderzoek in. De ruzie, welke zich aanvankelijk in huis had afgespeeld, zette zich op straat voort. In haar angst liep de vrouw de trap op van een perceel in de Wagenaarstraat. De man holde haar na en riep, dat zij weer beneden moest komen: „Ik zal je vermoorden," voegde hij er aan toe. Toen de vrouw gehoor gaf aan de woorden van den man en naar beneden kwam, trok hij op straat zijn revolver. Dit alles werd gehoord en een en ander gezien door een jongen, Jan Gerritsen genaamd, die op dit oogenblik passeerde. De vrouw is toen opnieuw de woning bin nengesneld, waar zich op de trap het drama heeft afgespeeld. Agenten, die in de buurt surveilleerden, hoorden de schoten en wa ren spoedig ter plaatse. De vrouw kon nog mededeelen, dat de man geschoten had. Hij moet volgens haar uit jalouzie hebben ge handeld. Reeds den geheelen dag was zij door hem gedreigd, doch des avonds had hij pas over vermoorden gesproken. De revol ver had vijf patronen. Vier schoot hij op zijn slachtoffer af, terwijl hü het vijfde Schot op zich zelf richtte. Vanmorgen vroeg bestond er voor de vrouw geen onmiddellijk levensgevaar. De kogels schij nen geen edele deelen te hebben geraakt. Ook de toestand van den man is redelijk wel. Ver moedelijk zal hij zijn rechter oog moeten ver liezen. Direct na het drama verzamelde zich in de omgeving zeer veel publiek, dat door de politie werd verspreid. In den afgeloopen nacht heeft men huiszoeking in de woning van de vrouw verricht VOOR DE PIJP Zaterdagmorgen werd ontdekt, dat was inge broken in de Ned. Hervormde kerk te Hoofddorp. De dieven waren door de opening van een uitgesneden ruit de consistoriekamer binnen gedrongen en hadden de offerbussen in de kerk opengebroken en ontdaan van haar inhoud, die slechts gering kan geweest zijn, omdat ze kort geleden geledigd waren. Ook aan den Aalsmeerderweg nabij den Kruis weg is denzelfden nacht bij de aldaar wonende winkeliers M. en B. ingebroken. Bij eerstgenoemde werd de in het kantoor staande brandkast opengebroken. De dieven konden echter daarin niets anders van hun ga ding vinden dan een kistje met enkele honder den centen, zoodat de buit niet groot was. Bij B. werden ze, terwijl ze zich reeds door een raam toegang tot de woning hadden verschaft, door het blaffen van een hond in hun werk gestoord, zoodat ze zich genoodzaakt zagen de vlucht te nemen. De politie stelt een onderzoek in. Op 1 Maart as. zal Dr. A. van Voorthuysen aftreden als inspecteur van het buiten gewoon lager onderwijs, wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Hiermee sluit Dr. A. van Voorthuysen een loopbaan af, die eervol is geweest voor hem zelf, maar die daarnaast misschien nog meer verdienstelijk is geweest tegenover een groot aantal kinderen in Nederland. Dat wij het te genwoordig heel normaal en vanzelfsprekend vinden, dat aan kinderen, die op een of andere manier gebrekkig zijn, een speciaal onderwijs wordt gegeven, en dat zij daarna nog voort durend het object blijven van liefdevolle na zorg, is voor een groot deel te danken aan den ambtenaar, die in het begin van de volgende maand met pensioen gaat. Sinds 1 Januari 1921 neemt Dr. van Voort huysen zijn functie waar. Het valt niet te ont kennen, dat ook voor dien tijd aandacht en zorg werd besteed aan het gebrekkige kind. In dit verband kunnen we wijzen op het Doof stommen-instituut te St. Michiels-Gestel en op het Blindeninstituut te Grave, die onder de Katholieken meer speciaal bekend zijn. Beide genieten een grooten roep en niet het minst geldt het Doofstommen-instituut, waar Mgr. Hermus zijn levenswerk heeft gevonden, als een voorbeeld. Doch deze inrichtingen werken uiteraard slechts op een speciaal terrein. Voor Dr. van Voorthuysen was een breeder arbeidsveld be stemd. Hij trad op als eerste inspecteur voor het buitengewoon lager onderwijs en hij kreeg de taak dit te organiseeren. Hi) heeft dit on derwijs in vele opzichten verbeterd; want hij ging bij zijn werk uit van de stelling, dat kin deren, die een bepaald gebrek hebben, een be paald zintuig missen, niet geholpen zijn als de gewone leerstof van het lager onderwijs hun bijgebracht wordt op voor hen bevattelijke wijze, maar dat dit gebrek zoodanigen invloed heeft op hun geheele ontwikkeling, dat zij niet alleen behoefte hebben aan een speciale methode, maar ook aan een speciale leerstof. Men kan dit opzetten als algemeene stelling, maar in de practijk komt dit hierop neer, dat elk kind be hoefte heeft aan speciale leerstof, want dat elk kind bepaalde ontwikkelingsmogelijkheden heeft. Zoodat een zorgvuldig onderzoek van elk kind geboden is. Hieruit volgt, dat het intellec tualistische onderwijs moet plaats maken voor een heilpaedagogische behandeling. Had Dr. van Voorthuysen in de jaren van zijn inspecteurschap niet meer bereikt dan dit zijne verdiensten zouden reeds groot genoeg zijn om hem te huldigen voor zijn werk. Maar er is nog meer. Het is ook voor een groot deel zijn werk geweest, dat van de zijde der wetenschap een belangstelling voor het buitengewoon onderwijs is ontstaan. Tot voor kort was de belangstelling uit universitaire kringen voor het vraagstuk der onvolwaardig heid in het algemeen zeer gering. Zoo kon het niet anders, of aan de vorming van het per soneel der scholen ontbrak nog zeer veel. Doch ook hierin is verandering gekomen. In 1929 zijn cursussen voor voortgezette vakstudie met rijks subsidie tot stand gekomen. Hierop is gevolgd de opening van het Paedologisch Instituut te Amsterdam en van de Orthopaedische en Pae- dologische Instituten te Nijmegen. Hiermede is in zekeren zin het werk van Dr. van Voort huysen bekroond, want hiermede kreeg de be strijding der nadeelen van de onvolwaardigheid een wetenschappelijken ondergrond. Doch de aftredende inspecteur deed nog meer. Buitengewoon onderwijs zonder nazorg verliest veel van zijn beteekenis. Daarom zijn tijdens zijn inspecteurschap in vele plaatsen commissies voor nazorg tot stand gekomen, welke de zorg voor werkinrichtingen op zich namen. Ook het platteland had ten aanzien van dit onderwijs zijn aandacht. Hij was den laatsben tijd bezig dit gewestelijk te organiseeren. Een aanvang is gemaakt met het oprichten van streekscholen, die bezocht kunnen worden door kinderen van een bepaald rayon. Naast dit alles had ook het lichamelijk zwak- Dr. A. van Voorthuysen, inspecteur van 't Buitengewoon Lager Onderwijs, die per 1 Maart a.s. aftreedt ke kind zijn aandacht en het stichten van ko loniehuizen, waar deze kinderen herstel kun nen vinden, is door hem sterk bevorderd. Dat een ambtenaar met een dergelijke ver dienstelijke loopbaan niet zonder meer zijn post kan verlaten, zal iedereen duidelijk zijn. Door verschillende organisaties is hij reeds gehuldigd en op 6 Maart as. zal hem te Den Haag een grootsche huldiging geworden. Hier zal de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen spreken en tevens zal een gedenkboek ver schijnen, waarin vele prominente figuren ge tuigenis zullen afleggen nopens den verdien stelijken arbeid van den scheidenden inspec teur. Tevens zal te zijner eer od Woensdag 24 Fe bruari een „Buitengewoon-Onderwijsdag" wor den gehouden, waarop door elke school voor buitengewoon onderwijs iets bijzonders zal wor den gedaan met een propagandistische strek king. Op deze wijze willen allen in Nederland, die relatie hebben met het buitengewoon on derwijs, getuigen van hun waardeering voor Dr. A. van Voorthuysen, die ruim zestien jaar zijn beste zorgen heeft gegeven voor onvolwaardiger: en gebrekkigen. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. De regeeringspersdienst bericht, dat de Nederlandsche regeering aan de regeeringen der z.g. Oslo-staten heeft voorgesteld de conferentie van ex perts op 3 Maart a.s. te 's Graven- hage te doen aanvangen. In verband met het bovenstaande bericht van den regeeringspersdienst vernemen wij, dat nog niet vaststaat, waar de besprekingen zullen worden gehouden. Wellicht zullen de vertegen woordigers der Oslo-landen samenkomen in het departement van Buitenlandsche Zaken. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de minister president, dr. Colijn, de eerste bijeenkomst zal openen. Verwacht wordt, dat de eerste conferentie vier of vijf dagen zal duren. Onzerzijds zullen ver tegenwoordigers van de departementen van Bui tenlandsche Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Financiën en van Koloniën aan de besprekingen deelnemen. Voor de tweede maal binnen acht dagen is de doorvaart voor schepen, welke hoog boven water liggen, aan de Maasbrug te Blerick gestremd. De aanhoudende regen van de laatste dagen is hier van de oorzaak. De laatste tien jaar is de wa terstand niet hooger geweest dan nu en nog steeds blijft de Maas wassen. Dit feit is een groot ongerief voor de tuin- en landbouwbevol king, welke in verband met den aanhoudenden regen en den hoogen waterstand geen arbeid op het land kan verrichten. Ook heeft zij veel te lijden van het kwelwater, dat honderden hec taren land onder water zet en den voorjaars- arbeid, zooals spitten, geheel belemmert. Vannacht omstreeks half twee heeft aan den Kleiweg onder Overschie een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan een autobestuurder het leven heeft gekost. Op den bochtigen en vrij smallen kleiweg tusschen Hillegersberg en Overschie zijn reeds meerdere auto-ongelukken gebeurd en ook nu weer was de vaart, welke langs den weg loopt, oorzaak van den dood van een automobilist. Het echtpaar V. uit Voorburg kwam met een auto, waarin ook een tienjarig zoontje gezeten was, uit de richting Hillegersberg. Bij een der vele bochten gleed de wagen van den weg ten gevolge van de gladheid. De bestuurder trachtte den wagen weer op den weg te brengen. Over een afstand van ongeveer 35 meter reed hij over den berm, daarna gleed de auto schuin naar beneden en kwam ondersteboven in de vaart terecht. Reeds op den berm hadden de inzittenden de portieren open gemaakt. Op het hulpgeroep kwamen onmiddellijk omwonenden toegesneld. Zij slaagden er vrij spoedig in de drie inzit tenden op het droge te brengen. De vrouw bleek licht gewond te zijn, het zoontje was ongedeerd. Zij zijn naar familie in Overschie overgebracht. De man, de 43-jarige C. V., bleek er zeer slecht aan toe te zijn. Hij had waarschijnlijk zeer veel modder binnengekregen. Men bracht hem over naar het gemeente-ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam, waar hij kort na aankomst is overleden. Zaterdagavond is de echtgenoote van den heer L. de V. te Donkerbroek (gem. Ooststel lingwerf) aangereden door een personenauto, waarbij zij in een langs den weg loopende sloot werd geworpen. De bestuurder van den auto, die onmiddellijk stopte, heeft de vrouw met be hulp van eenige toegeschoten personen uit het water gehaald en haar daarna naar huis ver voerd. Zij was bewusteloos en had ernstige ver wondingen aan het hoofd. In den afgeloopen nacht is de vrouw aan haar verwondingen bezweken. Het is merkwaardig, dat het begin van het einde van de ergste we reldcrisis, dat men hier en daar in het zicht meent te zien komen, ge- paard gaat met een zucht tot staken. Oppervlakkig bezien zou men verwach ten, dat allen, die gedurende de cri sis hun werk konden behouden daarover zoo voldaan zouden zijn, dat zij er angst vallig voor zouden waken iets te doen, waardoor hun werkgelegenheid in %e~ vaar kan worden gebracht, en dat al len, die lang werkloos zijn geweest, maar weer in het productie-proces ingescha keld werden, alles in het werk zouden stellen om niet opnieuw terug te vallen in de ellende, waaronder zij hebben moeten zuchten. Hoe komt het nu, dat juist in dezen tijd, waarin door verschil lende, niet altijd even gezonde en natuur lijke oorzaken (devaluatie, oorlogsin dustrie, reactie op al te sterk doorgevoer de productie-beperkingen, autarkistische bevordering van kunstmatig in het leven geroepen of in stand gehouden binnen- landsche industrieën) de werkgelegenheid eenige verruiming ondervindt en het eco nomisch wereldaspect minder somber, zij het ook nog niet rooskleurig, geworden is, hoe komt het, dat juist nu zich een ware stakingswoede van sommige gre pen meester maakt? Vele en verschillende oorzaken zijn daarvoor aan te geven. De crisis is de ineenstorting geweest van een babelsch kapitalisme en heeft het inzicht verscherpt, hoe babelsch dit kapitalisme eigenlijk was. Het is dus niet te verwonderen, dat zij, die door het val lend puin van dezen Babeltoren werden getroffen, vóór alles willen verhinderen, dat de wereld opnieuw een dergelijk voos bouwwerk zal gaan optrekken. Waar zü maar teekenen meenen te bespeuren van een zich herhalen van de fouten, welke zichzelf zoo zwaar gestraft hebben, ver zetten zij zich met stakingen. Ook heeft de werkloosheid velen verbitterd en gede moraliseerd, zoodat zij bij wederinschake- ling in het productieproces zich moei lijk kunnen aanpassen en min of meer vijandig staan tegenover werkgevers, die eens gouden bergen binnenhaalden, waarbij zij de arbeiders, weinig of niets lieten meeprofiteeren! Zulk een stem' ming bevordert natuurlijk ook de neiging tot staking. Verder hebben te ver door gevoerde bezuinigingen en loonkortingen ertoe geleid, dat er gestaakt wordt od1 dergelijke maatregelen gecorrigeerd te krijgen, vooral daar de kosten van het levensonderhoud zich in stijgende lün bewegen. Behalve om sociale, wordt er echter ook om politieke redenen ge" staakt, terwijl soms de oorzaken van een staking zoowel in de sociale als in de po litieke omstandigheden te zamen moeten worden gezochte De stakingen in Frankrijk bij het oP" treden van de Volksfrontregeering had den een zwaren politieken inslag, hetgeeb duidelijk uitkwam in de illegale bezet tingen van fabrieken en werkplaatsen, waartegenover Blum c.s. het regeeringS" gezag niet krachtig genoeg durfde *-e doen gelden. De illegale stakingsmetho den, welke in Frankrijk zooveel succes oogstten, werden in België en de Veree- nigde Staten nagevolgd. De groote mas sale zeelieden-staking, uitgaand van San Francisco, hield evenals de staking hij de General Motors te Flint en elders ver band met het zich in gisting en in staat van omvorming bevindende vakvereni gingsleven in Amerika. Zoo wordt er op verschillende gron den, zoowel min of meer gerecht vaardigd als volkomen onrecht vaardig, gestaakt en elke staking heeft altijd tot gevolg kapitaalsvernietiging en ernstige schade aan het reconvalescente bedrijfsleven. Zoo lang er slechts m&te- rieele belangen op het spel worden gezet, is het stakingsverschijnsel niet zoo ern stig als wanneer er hoogere belangen irl het geding komen. De ontwrichte maat schappij en de ontwrichte geesten zoekeh naar een nieuwe stabiele ordening, waar in de te lang vergeten of miskende be ginselen van rechtvaardigheid en zede lijkheid weer practisch zullen wordeh toegepast. Hoe ontwricht en verworden de mentaliteit hier en daar is, bewijst de staking in het krankzinnigengesticht te Ardee in Ierland, waar alle verpleegsters. 63 in getal, die 380 zieken te verzorgd hadden, in staking gingen, omdat zij ho°' ger loon en betere arbeidsvoorwaarden wenschten. De 35 mannelijke verplege*s sloten zich bij hun vrouwelijke collega5 aan, ofschoon er een griepepidemie onder de krankzinnigen woedde, welke reed meer dan 100 verpleegden had aangetas Wij weten niet, hoe het met het loon eïl de arbeidsvoorwaarden van de verplegerS in het krankzinnigengesticht te Afdee gesteld was, maar hoe deze ook mogeI1 zijn geweest, in ieder geval was deze sta king onder zulke omstandigheden eel schandelijk machtsmisbruik, een hii5' dadige chantage-manoeuvre in strijd me de meest elementaire begrippen van menschelijkheid en rechtvaardigheid, ergerniswekkender, omdat zij, die aan menschlievenden arbeid wijden, zi®^ eraan schuldig hebben gemaakt. Tef" wille van hooger loon en betere arbeids voorwaarden heeft het verplegend Per' soneel 380 aan loon of arbeidsvoorwaar den part noch deel hebbende onschu - dige en beklagenswaardige krankzinn1 gen aan hun lot en ziekte overgelat®^ en daardoor een gebrek aan verantwo°r^ delijkheidsgevoel en menschelijkheid al5 mede een ontstellend egoïsme aan de dag gelegd, waardoor zij allen zond® uitzondering totaal ongeschikt moet® geacht worden voor hun taak en grond waarvan slechts één antwoor het juiste is: onverbiddelijk ontslag. 1936 f 1936 1936 i Oüst-I }931 f $34 f }934A f }^43eL/ 193;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2