Haarlem, 22 Febr. Kort en volledig MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 REDEVOERINGEN VOOR NIET-KATHOLIEKEN Vervolgcursussen door pater Wijnand Sluys JEUGD EN LUCHTVAART interessante avond in Bloemendaal AUTOBOTSING BIJ DEN ZIJLWEG Vier gewonden DE RADIO-DISTRIBUTIE Minder tarief voor werkloozen onmogelijk Haarl. Postfanfare, dirigent: Philip Vlessing Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Dinsdag 23 Febr. Opera-concert H.O.V. BURGERLIJKE STAND Opdracht ORGANISATIE VAN ONGEORGANISEERDEN Nieuwe figuur in den R. K. Volksbond ZONDAGMIDDAGCONCERT H. O. V. Solist: Johan de Nobel, cello f 150 subsidie aan de H.O.V. Muziek in de buitenwijken Kamermuziekavond Toonkunst HAARLEMS BLOEI En nu het contact met de burgerij Haarlem en de Jamboree Kath. Grafische Bond De Burgerwacht Bezwaren tegen het gemeentelijk subsidie De Frans Hals-tentoonstelling VOETBAL SANTPOORT—LEONIDAS 3—3 Verkeerde tactiek der Rotterdammers R.K. HAARLEMSCHE VOETBALBOND (District Haarlem v. d. D.H.V.B.) Uitslagen 14 Febr. Programma 28 Febr. AGENDA Bioscopen 23 Februari Bioscopen Zaterdag 27 Febr. Secretariaat WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles H.S.V. de Kampioen EXTRA OPERA-CONCERT STAD Vrijdagavond beëindigde Pater Wijnand Sluys °F.M. zijn reeks redevoeringen, welke hij heeft gehouden in de R. K. kerk, Amsterdamstraat. Peze hebben zich tot het allerlaatst wederom ih een zeer groote belangstelling van niet-katho- jpken, zoowel als van geloofsgenooten mogen verheugen, en zijn met de grootste aandacht van begin tot einde gevolgd. Zeer vele niet-katholieken hebben hun wensch kennen gegeven deel te nemen aan den ver volgcursus, welke door Pater Sluys gehouden zal "orden voor hen die meer in bijzonderheden Jpet de Katholieke Geloofsleer kennis willen ma ken of daarover willen worden ingelicht. Voor het volgen van dezen vervolgcursus kan •hen zich nog tot 28 Pebr. a.s. opgeven aan het adres Schotersingel 151, of ook aan de Pastorie, Amsterdamstraat. Men ontvangt dan nog nader oericht in welke lokaliteit en wanneer (begin maart) de eerste les zal worden gegeven. Voor net bijwonen van den vervolgcursus is het niet Noodzakelijk, dat men de Conferenties in de Amsterdamstraat-kerk heeft bezocht. Geloofs genooten gelieven hun niet-katholieken vrienden, ^ie aan dezen vervolgcursus zouden willen deel nemen, hierop te wijzen. De Haarlemsche Jeugd Luchtvaartclub en de Centrale Jeugd Commissie van de K. N. V. V. L. verleenden Zaterdag hunne medewerking voor een luchtvaartavond, welke werd aangeboden i eOor de K.L.M. Een groot aantal jongelui was in Vreeburg pjeen, toen de voorzitter van de Haarlemsche Luchtvaartclub, de heer A. Vincks, met een i *ort woord de bijeenkomst opende, j De rede werd uitgesproken door den heer H. v. hagelen secretaris van de Kon. Ned. Vereeni- Wng voor Luchtvaart. De belangstelling van hedenavond, begon spr., Stemt hoopvol voor de toekomst. Wie zich aan het verkeer onttrekt, wordt ver- Beten en komt terzijde te staan en wie verkeers- Beiegenheid geeft, trekt het verkeer aan. Dit hebben wij gezien aan Rotterdam en Am sterdam op scheepvaartgebied, dit zien we thans °°k bij de luchtvaart, omdat Nederland besefte, hat het ook hieraan een behoorlijk aandeel hioest hebben. En Nederland neemt hier een groote plaats in eh zal zoo noodig op nog hooger niveau komen ^at zich nu reeds duidelijk afteekent. Het is daarom verheugend, dat de jeugd groote belangstelling toont. Uit haar toch moeten straks he krachten te voorschijn komen, die de plaat sen van thans later moeten innemen en dit is I Slechts mogelijk als de jeugd luchtvaartkundig Georiënteerd is. De jeugd ziet dit in en heeft nu al 39 Jeugd- I 'bchtvaartclubs opgericht en zij maakt propa ganda op allerlei terrein. Sportvliegtuigen- en zweefmodellen voeren heide tot hetzelfde doel. In deze sport ligt groote bekoring. Nauwkeurig kunnen de modellen in hun con structies nagevolgd worden en veel wordt hier bij geleerd. De Centr. Comm. heeft dan ook een Speciale Comm. voor vliegtuigbouw ingesteld en Schrijft wedstrijden uit. De stichting van het Fokkerfonds is ook aan heze belangstelling toe te schrijven. _Het doel van den avond, zegt spr., is de jeugd Nader te brengen tot de luchtvaart en haar ont wikkeling. nader tot de Jeugdluchtvaartclubs, Waar plaats is voor ieder. Belangrijk ook, om- hat bij de geweldige ontwikkeling der luchtvaart, Welke komt, werkgelegenheid ontstaat voor dui zenden jongelui. De heer v. Hagelen vertoonde nu lichtbeelden betrekking hebbende op de ontwikkeling van de A.L.M. en een film van de Nat. Jeugd-lucht- ^aartdag. Na de pauze werd de bedrijfsfilm van de p-L.M. vertoond met een toelichting van den Neer Henk Weener. Met groote aandacht werd deze mooie film Gevolgd. De heer Van Hagelen sloot de bijeenkomst Niet een opwekking de Jeugdclubs te steunen. Zaterdagavond omstreeks kwart over negen is hp den Zijlweg bij de Zijlvest een ongeluk ge beurd, waarbij vier personen licht gewond wer den. Uit de richting Overveen naderde met ta- hieljjk groote snelheid een personenauto. De cNauffeur, een Haarlemmer, wilde bij het ge vaarlijke kruispunt bij de Zijlbrug rechtuit rij- en lette daarbij niet voldoende op een 'Cambus, die van de Raaks kwam en den Zijl- Weg wilde oprijden. De bus had voorrang, maar be bestuurder van den personenauto wilde nog jüist voor het grijze gevaarte heen naar de brug jijden. Met een hevigen slag botsten beide voer- tNigen tegen elkaar. Twee buspassagiers wer den door glasscherven lichtgewond, terwijl ook t*ee inzittenden van den auto er met meer öan den schrik alleen afkwamen. Gelukkig waren be opgeioopen kwetsuren niet van ernstigen Nard, zoodat de gewonden ter plaatse verbon- ben konden worden. De personenauto, die aan de voorzijde zwaar beschadigd was, is door de politie in beslag ge- bomen. Tegen den bestuurder is proces-verbaal hpgemaakt. De bus was licht gehavend en bloest uit den dienst worden genomen. Mengelberg; 3. Peer Gynt Suite, v. Grieg, New Light Symph.orkest; 4. Adagio uit concert in G groote t. van Mozart, Yehudi Menuhin. 8.0012.00 Diversen. Op een vraag of met de radio-distributie een regeling is te treffen, waardoor werkloo zen tegen gereduceerd tarief van b.v. f 0.25 per week zich kunnen aansluiten en of deze kortingenniet voor rekening van de gemeen ten kunnen worden genomen, antwoorden B. en W.: Aanvankelijk heeft bij de vergunninghoud sters het voornemen bestaan om voor werk loozen een bijzonder tarief in te voeren. Daar aan bleken echter verschillende bezwaren ver bonden, in verband met controle, administra tie enz. Thans nu de vergunninghoudsters extra zijn belast geworden met een maande- lijksche uitkeering ten behoeve van de Nozema is het ook financieel niet mogelijk een der gelijk tarief in te voeren. Voor de gemeente bestaat evenmin de moge lijkheid om voor dit doel financieel te steunen Maar al was dit niet zoo, dan nog zou er van moeten worden afgezien, omdat daardoor het geheele werkloosheidssubsidie van het Rijk in gevaar zou worden gebracht. Wij hebben ons immer bij „corps"-concerten er over verwonderd, dat gewoonlijk niet te voren de instrumenten onderling worden gestemd. Het kan zijn, dat dit in de stemkamer geschiedt (waarvoor eigenlijk dan ook die stemkamer?), maar de zaaltemperatuur vereischt dan toch nog altijd een nadere afstemming. Niet dat wij op het „stem"-geluid gesteld zijn (bij symphonie-orkesten is het een ware hot- jazz inzake alle elementen der schoone muziek kunst, men zou zelfs van polytempo kunnen spreken, omdat behalve stemmen, elk artist zijn vrije fantasie ten beste geeft), maar het is nu eenmaal een allereerste vereischte. Bij „corpsen" hapert er in den aanvang dan nogal eens wat aan de onderlinge zuiverheid, maar dit kon thans niet gezegd worden van onze Haarlemsche Postfanfare. Daar werd, en zeer terecht onder leiding van den dirigent, de stem ming vóór het eerste nummer goed gecontro leerd. Dientengevolge klonk des dirigenten Marsch correct zuiver. Kort daarna viel wel een licht verschil op tusschen bugles en saxophoons bij wisselspel en bij unisono-passages, doch aan de invloeden van de stijgende zaaltemperatuur is natuurlijk niet geheel te ontkomen. Wat de bezetting betreft, dienen bijna alle groepen te worden geprezen. Op mooi afgerond fond der basinstrumenten bewegen zich melo die- en tegenmelodie-instrumenten zich sierlijk en ongedwongen, terwijl de vulstemmen nooit domineeren. Het klinkt voor corpsmuziek misschien over dreven: sierlijk en ongedwongen, doch geschet ter, stroef of hol geluid, misbruik van het slagwerk en dergelijke waren niet te con- stateeren. En dit zegt van een concert in een zaal heel veel. De klank was immer nobel en het tutti-volume volstrekt niet overdreven. Al leen hadden we grootere dynamische contras ten verwacht; p.p. hoorden we zeldzaam. Technisch leverde de „Post" knap werk, slechts kleine fouten maakte zij: b.v. een licht weifelend solo-trekje, een onduidelijk, niet scherp rhythmisch gebroken accoord. Van de nummers noemen we in het bijzon der „La Charmante" van S. Vlessing, zeer mooi genuanceerd en „Antigone" van Rousseau, al hoewel niet technisch af, muzikaal van op vatting. Als soliste verleende medewerking de jeugdigs sopraan Lietje van Vliet, een debutante in onze groote Concertzaal. Deze zangeres beschikt over een mooi getimbreerde, aangenaam klinkende stem, die reeds voldoende geschoold is en tech nisch beheerscht wordt. Liederen, als „Die Nacht" van Richard Strauss eischen echter een voller en warmer geluid en meer innerlijke verdieping in de voordracht. Lietje van Vliet's jeugdige stem leende zich veel beter voor de in het tweede deel gezongen lie deren, o.a. Wiegelied van Jos. de Klerk en ook in het eenigszins lichter genre, wat karakter aangaat: „Standchen" van Richard Strauss. De zangeres werd voortreffelijk begeleid door Mej. Netty Vlessing. Het programma vulde men aan met eenige cabaretnummers. Gansch misplaatst. Dat genre behoorde bij de ontspanning, aangekondigd voor na het concert. Tenslotte werd aangekondigd een Russische taptoe met medewerking van de tamboers. Maar het was reeds elf uur en het tweede cabaret- deel moest eerst nog plaats hebben. Publiek talrijk, aandachtig en gul met ap plaus. O. K. Progr. 1: Hilversum II (korte golf) Progr. 2: Hilversum I (lange golf) -Progr. 3: 8.00, 9.05, 9.20, 9.50 Keulen; 11.20 ytoitwich; 11.50 Keulen; 12.20, 12.51, 1.20, 1.30, LSO. 2.20, 2.22 Brussel VI.; 3.05, 3.20 Deutschl. Render; 4.20 Keulen; 5.40 Diversen; 6.50, 7.05 ■20 Parijs Radio; 7.30 Weenen; 8.30, 8.45 Brus- !«l Pr.; 10.20 Brussel VI.: 10.30 Brussel Fr.; 11.30 iversen. Progr. 4 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brussel .VL; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05, 12.05, 12.50, *■35, 2.20, 2.50, 3.20 Londen Reg.; 4.50, 5.10, 5.35, ■20 Droitwich; 6.45 Londen Reg.; 7.20 Droit- J'ch; 7.50 Londen Reg.; 8.05 Diversen; 8.10, 8.20 j roitwich; 9.20, 9.25 Boedapest; 10.00, 10.20, 10.45 °hden Regional. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- Niofoonplatenconcert: klassieke muziek. -1- Onvoltooide Symphonie van Schubert, ?mph. orkest o.l.v. Sir Henry Wood; 2. Alceste Overture v. Gluck, Concertgeb.orkest o.l.v.. W. Op het opera-concert der H.O.V. (tevens ledenconcert) zal het volgende programma wor den uitgevoerd Richard Wagner, Lohengrin, Vorspiel le acte, Munster-Szene uit de 2e acte (voor alt, sopraan en orkest), Einleitung, 3e acte. Richard Wagner, Aria der Elisabeth uit Tann- hauser. Georg Abr. Schneider, Symphonie in Es-dur. L. van Beethoven, Aria der Leonore uit Fide- lio. L. van Beethoven, Ouverture Leonore III. Solisten zijn Berte Stetzler, sopraan en Ans Stroinck, alt, terwijl het geheel onder leiding staat van Rudolph Nel. Voor prijzen en plaats bespreken verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Geboren: d. van J. H. SterkmanSmeenk; z. van P. A. van den AkkerRovers; z. van J. Wouterson—Gijsen; z. van C. J. Bergkamp- van der Aar; z. van M.- J. van der VeldtDijk- mans; z. van A. van EsSurma; z. van C. SchipperHouweling. Overleden: J. A. Binkes, 82 jr. Leidschevaart; C. G. Hazevoet, 24 jr. Schoterweg; J. J. S. Heij- mericks, 70 jr. Jansweg; A. van Dijk 85 jr. Jansstraat; A. C. v. d. Velden, 73 jr. Nassau- laan; J. F. WolterinkBluemers, 37 jr. Zocher- straat. De verbouwing van een woonhuis aan de Jan Gijzenkade te Haarlem tot winkelhuis voor de N.V. De Gruijter, is ondershands opgedragen aan den aannemer Tuin te 't Zand. 's Zomers hoeft U niet te stoken, Maar dat duurt nog heusch een poos. Zomerwarmte heeft degene, die PERQUIN zijn BRANDSTOF koos In den R.K. Volksbond bestaat reeds langen tijd het plan om een organisatie te stichten van ongeorganiseerden. Dit is een organisatie welke uit de omstandigheden geboren wordt. Er is een groot aantal katholieke arbeiders, dat niet ge organiseerd is. Werkloos geworden, ondervinden zij de moeilijkheden van het niet-georganiseerd zijn en krijgen b.v. geen uitkeeringen van hun vakorganisatie, mogen niet teekenen in het ge bouw St. Bavo, dus niet in eigen sfeer en mis sen nog vele andere voordeelen, welke aan het lidmaatschap eener organisatie verbonden zijn. Nu weet men, dat men tijdens werkloosheid geen lid kan worden van een vakorganisatie. Burgemeester en Wethouders hebben thans toestemming verleend om een organisatie van ongeorganiseerden op te richten. Dat zijn dus personen, die zich nu opgeven als lid van den R.K. Volksbond, met de bedoe ling zoo spoedig mogelijk als men werk heeft lid de worden van de resp. vakorganisatie. Als deze organisatie gesticht is, hebben B. en W. toegestaan, dat de leden hiervan mogen tee kenen in het gebouw St. Bavo en ook hun steun gelden daar zullen ontvangen. Indien er katholieke arbeiders zijn die er meer van willen weten, adres: G. Scholten, ad ministrateur gebouw St. Bavo. Dit goed bezocht zondagmiddagconcert werd geopend met de pittig gespeelde Mozart-Ouver- ture ,Le Nozze di Figaro." Als solist in het mooie, door de cellisten nog altijd gaarne gespeelde en zeker ook dankbare Cello-concert in D groot van Jos Haydn trad onze jeugdige stadgenoot Johan de Nobel op. Technische moeilijkheden zijn er talrijk aanwe zig. Dubbelgrepen, waarvan de octaafgrepen wel de lastigste zijn, komen er heel wat in voor. Jammer was het daarom dat de cellist vooral in het Allegro moderato, het eerste hoekdeel, zoo had te kampen met een detoneerend instru ment. In het midden-deel en in het Allegro slotdeel wilde de violoncel over 't algemeen wat minder gevoelig zijn voor de temperatuurswisse ling en bleef de toonzuiverheid beter bewaard. De cadensen troffen ons door hun piano-ach- tige karakteristiek en we meenen dat hierin het temperament van den cellist .wel het best en het sterkst tot uiting kwam, waar er overigens in dit rustige, we zouden bijna zeggen tamme werk van vader Haydn weinig gelegenheid is tot bril- lant spel. Maar het is frisch en prachtig voor wat den vorm betreft. De solist behaalde veel succes met zijn interpretatie en kreeg bloemen. Na de pauze hoorden we voor strijkorkest een tweetal fraaie Grieg-composities „Letzter Früh- ling en Herzwunden. Frits Schuurman leidde deze mooie, melodieuze werken van den grooten Noor met warmte en bereikte met zijn musici een fijn genuanceerde vertolking. De variaties van Brahms over een thema van Haydn vormden het laatste werk van het pro gramma. Wij blijven, nu we dit werk voor de tweede maal hoorden, bij onze meening dat vooral de laatste vier, vijf variaties en de zeer levendige finale het meest karakteristiek zijn en dat Brahms de mogelijkheden van het gekozen thema hier het fraaist heeft uitgebuit. Het auditorium was blijkbaar zoo enthousiast over de geestdriftige, pittige vertolking ervan door Schuurman en de zijnen, dat het nauwe lijks de slotnoot kon afwachten om in hartelijk applaus zijn dankbaarheid te betuigen. J. S. De Haarlemsche afdeeling van de Vereeniging van Huisvrouwen heeft op haar jaarvergadering besloten uit het batig saldo van de rekening over 1S36 een subsidie van 150 aan de H. O. V. $>e te kennen en 150 voor de Vereeniging Kinderverzorging en Opvoeding". De aftredende presidente mevr. Cohen Ter- vaert-Koch werd hartelijk gehuldigd. Wij lezen in de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag van de gemeentebegrooting voor 1937 Ook dit jaar kan geen geld worden uitge trokken voor het geven van concerten in de buitenwijken met gebruikmaking van de ver plaatsbare muziektent. De financiën lieten niet toe, om te voldoen aan een verzoek van de Fe deratie van Haarlemsche Muziekvereenigingen, om tot een bedrag van f 250 deel te nemen in een garantiefonds. Woensdagavond zal in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein, de 5e Kamermuziekavond plaats hebben. Als solisten zullen optreden Nicolai Graudan, cello, Hansi Freudberg, piano. Het concert is ook voor niet-leden van Toon kunst toegankelijk gesteld. Nicolai Graudan en Hansi Freudberg werden beiden geboren in de Russische stad Libau. Ni colai Graudan studeerde cello aan het Peters burger Conservatorium. In zeer korten tijd en op speciale aanbeveling van den directeur (A. Gla- zounof) werd hij benoemd tot Professor, een der jongsten van het Conservatorium. Hij werd spoedig bekend als solist en vertol ker van Kamermuziekwerken. Hij reisde naar West-Europa en vestigde zich te Berlijn, waar hij als eerste solo-cellist van de „Berliner Phil- harmonie" werd aangesteld. Graudan trad op met alle belangrijke orkes ten in het buitenland, waaronder Engeland, Duitschland, Frankrijk, Nederland en Zwitser land behooren. Hansi Freudberg ontving haar piano-onder richt te Charkoff (Ukraine). Zij vertrok naar Berlijn, waar zij bij Leonid Kreutzer en Arthur Schnabel studeerde. Zij behaalde een prijs op een muziekconcours voor jonge pianisten en be gon daarmede haar carrière als soliste. Zij ont moette Nicolai Graudan en vormde met hem een ensemble, dat in korten tijd een groote reputatie genoot in vele landen van Europa. Met ingang van deze week heeft de stichting „Haarlems Bloei" zich door middel van haar vertegenwoordigers direct in verbinding gesteld met de bewoners van Haarlem. Zullen de Haarlemmers thans evenveel bur gerzin toonen als b.v. de bewoners van zooveel andere Nederlandsche steden, die sinds jaar en dag in grooten getale tot hun plaatselijke ver- eenigingen zijn toegetreden? Daartoe konden zulke steden een zoo intensieve propaganda maken, dat Haarlem er terecht jalcersch op mag zijn. Het is te hopen, dat de Haarlemmers thans niet achter zullen blijven en daadwerkelijk hun steun zullen verleenen nu er een persoonlijk beroep op hen wordt gedaan. Een stad als Haarlem, fraai, open gebouwd om het historisch centrum, met veel natuur schoon binnen de stadsgrenzen en in de om geving. gunstig gelegen voor vestiging ook op handel- en industriegebied, behoort van die voordeelen te profiteeren, doch kan zulks alleen door krachtige propaganda bereiken. Die kan van „Haarlems Bloei" uitgaan, mits Haarlems burgerij zich maar achter haar wil scharen. Haarlemmers, het belang van Haarlem is ook uw belang! Moge deze leus inderdaad eindelijk weerklank vinden, nu er een Stichting ter be vordering van Haarlems welvaart onder de auspiciën van het gemeentebestuur ?s tot stand gekomen. Zaterdag hebben enkele leden van het dnge- lijksch bestuur van „Haarlem's Bloei" een be spreking gehad met het Organisatie-Comité voor de Wereld-Jamboree, teneinde de belangen van Haarlem, in de komende drukke weken, te bepleiten. Deze besprekingen hebben er toe ge leid, dat verschillende belangrijke aangelegen heden, welke niet onmiddellijk tot de organisa tie van de Jamboree behooren, in nauwe sa menwerking met „Haarlem's Bloei" zullen wor den behandeld. In de ledenvergadering, welke werd geleid door den tweeden voorzitter, den heer J. de Graaf, werd na installatie van nieuwe leden de begrooting behandeld, welke in haar geheel werd goedgekeurd. Na bespreking werd de contributie regeling aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de studieclub „Graficus" ontspon zich een gezonde discus sie, welke tot resultaat had, dat het bestuur der afdeeling met het bestuur van de studie club in overleg zal treden om te trachten meer belangstelling te wekken voor deze studieclub. De subsidie van 50.zal na overleg worden toegekend. De geestelijke adviseur sprak nog een kernachtig woordje tot de leden. Staande de vergadering werd een gebed gestort voor het overleden lid W. Biere. Na een geanimeerde rondvraag werd deze vergadering met gebed gesloten. Wij lezen in de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag van de gemeentebegrooting voor 1937 Er is in de afdeelingen bezwaar gemaakt tegen het subsidie voor de Burgerwacht. Men acht particuliere weerkorpsen onnoodig en wees op een uitlating van den Commandant in het jaar verslag, dat hij popelt van verlangen om zijn troepen te kunnen gebruiken. Na hetgeen in Den Haag heeft plaats gevonden, twijfelt die spreker bovendien aan de betrouwbaarheid van de Burgerwacht. Het staat z.i. lang niet vast, dat ieder gezag op een bepaald moment op de medewerking van de Burgerwacht zal kunnen rekenen. Een ander lid bracht in herinnering, dat bij de oprichting van de Burgerwachten vrees be stond voor communisten. Thans acht spreker het gevaar van de zijde der fascisten veel grooter. Staat het wel vast, dat de Burgerwacht vrij is van fascistische smetten? Spreker acht het ge vaar niet denkbeeldig, dat de fascisten op een gegeven moment zullen trachten van de Bur gerwacht gebruik te maken. Een lid merkte op, dat de gewraakte uitlating van den Commandant inderdaad beter achter wege had kunnen blijven. Van hoogerhand is den betrokkene hiervan reeds mededeeling ge daan. Spreker wees er voorts op, dat het geenszins de bedoeling der Regeering is van de Burger wacht een gevechtsapparaat te maken. De be wapening wordt reeds zeer beperkt. Een ander lid is voor handhaving der subsidie aan de Burgerwacht, omdat hij nog niet erg gerust is, dat geen vrees behoeft te bestaan voor revolutionnaire woelingen. Spreker zou echter gaarne van B. en W. vernemen of dit College overtuigd is, dat in de Burgerwacht geen fascistische elementen aanwezig zijn. Mochten deze elementen er wel zijn, dan zou op hun ver wijdering moeten worden aangedrongen. Een lid ziet in de Burgerwacht een instituut, dat medewerking kan verleenen indien de Po litie hulp noodig heeft en ook in andere gevallen hulp kan verleenen, b.v. aan de brandweer en voor administratieve diensten. Bovendien gaat er een preventieve werking uit door het bestaan van het instituut. Ook spreker achtte het ech ter noodzakelijk, dat de Burgerwacht vrij is en blijft van fascistischen invloed. Een ander lid deelde de meening van den vorigen spreker en wees er op, dat door de be perkte geldmiddelen de Politie niet die uitbrei ding heeft kunnen ondergaan als met het oog op de toeneming der bevolking wel verdedig baar was geweest. Voor hetgeen van de Burgerwacht is gezegd, verwijzen B. en W. naar de beantwoording van het afdeelingsverslag van het vorig jaar. De Commandant heeft toen medegedeeld, dat ook hij vurig wenscht, dat de Burgerwacht in Haar lem nimmer behoeft te worden opgeroepen. De bedoeling was om in het verslag te doen uit komen, dat de deugdelijkheid en de paraatheid van het instituut alleen in de praktijk kunnen worden bewezen. Als een gelukkig verschijnsel mag worden ge constateerd, dat geen beroep op den steun van de Burgerwacht noodig is geweest. Waar echter iri tijden van nood de overhfeid op dien steun kan rekenen tot handhaving van het gezag is de subsidie, welke aan de Burger wacht wordt toegekend, wel verantwoord. Vrees voor fascistische smetten in de Bur gerwacht behoeft niet te bestaan. Ieder lid heeft een verklaring onderteekend, dat hij geen lid is van een fascistische organisatie of van een vereeniging met revolutionnairen grondslag en zich daarbij tevens bereid verklaard om zoo noodig het wettig gezag te steunen, alsmede, dat hij als lid van de Burgerwacht zal bedanken, I wanneer zijn gevoelen in strijd mocht komen Imet de afgelegde verklaring. Door opensluiting heeft men zich Zaterdag avond, terwijl de bewoonster afwezig was, toe gang verschaft tot een huis aan de Santpoor terstraat. Uit een kastje in de voorkamer werd een bedrag van ongeveer 250 gestolen. Een koopman uit Santpoort is Zondagavond met zijn motor op het Plein over de tramrails geslipt. In het Sint Elizabethsgasthuis werd de hoofdwonde gehecht, die de man bij zijn val partij had opgeioopen. Bij de op 15 en 16 Februari te Den Haag ge houden examens van het „Genootschap van on der medisch toezicht gediplomeerde voetkundi- gen en pedicures'' slaagde o.a. onze stadgenoot de heer Joh. F. van Apeldoorn. De Vereeniging van oud-Groningers in Haar lem en Omstreken „Gruno" geeft Dinsdag 23 Februari een Groninger tooneelavond in den Stadsschouwburg. Opgevoerd wordt „Van joen familie mout je 't maar heb 'n". De spelers treden op in oud-Groninger kleederdrachten. Een 57-jarige voetganger raakte Donderdag middag om kwart voor 3 in de Dubbele Buurt bekneld tusschen een autobus en een muur. Hoewel de man nog loopend zijn woning kon bereiken, bleek later, dat hij zoo ernstig ge kwetst was, dat hij het bed moet houden. Ge tuigen van dit ongeval worden verzocht zich tot het geven van nadere inlichtingen te ver voegen aan het Bureau van Politie. Voor de buurtvereeniging AerdenhoutBent veld heeft Jan Strijbos Zaterdagavond een le zing met lichtbeelden gehouden over „La Ca- marque", waarover wij reeds eerder schreven. De Centrale R. K. Volksbank en de R. K. Volksbond organiseeren op Dinsdag 9 Maart in gebouw ,,St. Bavo" een filmavond ten doel heb bende meer bekendheid te geven aan de instel lingen van het R. K. Werkliedenverbond. Ter afwisseling zullen ook verschillende ontspan ningsfilms gedraaid .worden. Toegangsbewijzen te verkrijgen aan gebouw „St. Bavo". De jaarvergadering van het genootschap van den „Stille Omgang" heeft plaats op Donder dag 25 Februari, half 9. in gebouw „St. Bavo". Pastoor Roovers zal een toespraak houden. Op 11 Maart as. zal de gouden medaille voor 36-jarigen dienst worden uitgereikt aan den adjudant-onderofficier-instructeur van het Korps Motordienst I. M. Verhulst. Vandaag kwamen bij het Korps Motordienst 10 reserve-officieren, 10 onderofficieren en een 10O-tal manschappen onder de wapenen voor het vervullen van hun herhalingsoefeningen. Wegens plaatsgebrek in de Ripperda-kazerne werden de onderofficieren en de manschappen gehuisvest in de kazerne Koudenhorn. Blijkens mededeeling van B. en W. vindt de tentoonstelling van werken van Frans Hals overal medewerking en steun. Zooals het zich nu laat aanzien, belooft zij te zullen slagen Een volledig succes hangt mede af van de be slissing van openbare musea en van verschil lende kunstverzamelaars in enkele landen, die nog bezocht moeten worden. Leonidas is zonder A. v. d. Sande, Santpoort is volledig. De Rotterdammers starten snel en zijn voorloopig de meerderen van de roodbroeken, die naar hun vorm loopen te zoeken. Het baart dan ook geen verwondering wanneer Vloemans doorbreekt en Leonidas de leiding geeft. De roodbroeken pakken nu even beter aan, doch het korte spel is een kolfje naar de hand van Strieder cs„ die voorloopig onheil wisten te voor komen. Toch weet Kaldenbach keeper Ham te verschalken en de partijen op gelijken voet te brengen 11. Leonidas blijft het beste spel spe len en weet nog voor rust tweemaal te scoren, zoodat de rust met een 3_1 voorsprong voor Leonidas aanbreekt. Na rust is Leonidas wederom gedurende twin tig minuten belangrijk sterker, doch de gasten weten het doel niet meer te vinden. Dan komen de roodbroeken geducht opzetten en Leonidas trekt zich in de verdediging terug, wat den bezoekers noodlottig wordt. Twee goede doel punten van Kaldenbach en de Jong brengen de balans in evenwicht. De laatste minuten ver strijken onder geweldige spanning, doch er wordt niet meer gescoord. Het einde kwam dus met een verdeeling der punten. A SantpoortHBC NAS—BSM ConcordiaO-G TYBBAlliance B O-GVVF TYBB—HBC G-WConcordia C HBC—TYBB DSOSantpoort BSM—Alliance D Santpoort—DSS HBC—TYBB TZBv. Nispen AllianceOIV Asp. VVF b—DEK VVF a—O-G d O-G a—TYBB a 1—6 afg. 0—2 2—0 2—0 2—2 7—0 4—2 5—0 0—7 2—1 0—5 1—6 afg. 2—2 0—2 regl. 50 A HBCConcordia, 12.30 uur, G. Cornelissen. AllianceSantpoort, 12.30 uur, A. J. de Vos. BSM—NAS, 12.30 uur, A. Weyers. B DEKHBC, 12.30 uur, J. v. d. Eem. TYBBVogelenzang, 1 uur, P. M. Koop. Concordia—O-G, 12.30 u., B. H. Nederstigt. C DSOHBC, 12.30 uur, H. Belterman. TYBB—BSM, 12 uur, P. M. Koop. O-GSantpoort, 1.30 uur. OIVAlliance, 1 uur. D HBCDSS, 2 uur, G. Cornelissen. O-G—TYBB, 2.30 uur. TZBSantpoort, 2 uur, terr. Santpoort. AllianceOIV. 2 uur, A. J. de Vos. Adsp. VVF a—VVF b, 2 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur; R.K. Bevolkings bureau, 8 uur; Commissie Geestelijke Belangen, 8 uur; Generale repetitie H. O. V. 8 uur. Stadsschouwburg: Centraal Tooneel, Ab. 2e serie, „Lorelei 1937", kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: Lucht vaartavond H. L. C., kwart over 8; English As sociation 8 uur. Gebouw „Domi", Overveen: Comité „Katho liek Overveen," kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Expositie, 107 uur. Rembrandt-theater: Adolf Wohlhrück in „Port Arthur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Het huis met de duizend kaarsen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Anny Ondra in „De jonge Graaf", 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac: 115 uur. Luxor-theater: Paul Robeson in „Showboat", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": „St. Caecilia", 8 uur; Boekhoudcursus „St. Marcus", 8 uur; Rechts kundig bureau 8 uur; Bestuur Overheidsperso neel 8 uur; Haarlems Muziekinstituut 8 uur; Bestuur Meubelmakers 8 uur; Bestuur Spaar kas „St. Nicolaas", half 9. Stadsschouwburg: Vereeniging „Gruno", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Concert H.O.V., 8.15 uur. Café-Rest. Brinkmann: Afd. Haarlem, Ned. Bond van Forensen, 8 uur. Hotel „Central": Gepensionneerde onderoffi cieren K.N.I.L., 8 uur. Hotel „Royal": Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen, 8 uur. Rembrandt-Theater: Adolf Wohlbrück in „Porth Arthur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: „Het huis met de dui zend kaarsen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Anny Ondra in „De jonge graaf", 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: Paul Robeson in „Showboat", 2.30, 7 en 9.15 uur. O-G a—TYBB b, 2 uur. O-G cO-G b, 3 uur. SantpoortDEK, 2 uur. TYBB H. W. v. Turnhout woont vanaf he den Zaanenlaan 107, Haarlem. iH? Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar derden rit der winter-competitie. De A- en B- klassers reden ongev. 70 K.M.; de C-klassers' en Junioren reden ongeveer 40 K.M. Bij de A- en B-klassers was Klinkenberg de eerste die wegliep. Al spoedig wisten Buys en Siebeling zich bij hem te voegen. Na 30 K.M. had ook van Wees hen te pakken, zoodat op de helft van den wedstrijd aan den kop lagen: van Wees, Buys en Klinkenberg, op 700 M. gevolgd door Peet oom, Gruyters, de Klerk en Schijf. De overigen waren verder achter. Door den wind die er stond gaven in de tweede helft van den wed strijd velen den strijd op. De wegloopers werden niet meer achterhaald. De eindsprint bracht de beslissing. De uitslag hiervan was: 1. Van Wees; op 1 wiel 2. Klinkenberg; op 1 y, wiel 3. Buys. B-klasse: 1. de Klerk; 2. Schijf. Bij de C-klassers waren het Stet en Koelemij, die na 10 K.M. reeds een flinken voorsprong hadden en dezen wisten te behouden. Stet won iri de eindspurt van Koelemij; 3. Piet Peetoom; 4. Slingerland. Junioren: 1. Portegies; 2. Duyns; 3. v. d. En- de; 4. Ekel. De totale stand der Winter-comp. is thans: A-klasse: 1. van Wees 10 pt.2. 3. en 4. Peet oom. Rijneveld en Klinkenberg met ieder 9 pt.; 5. Buys 5 pt. B-klasse: 1. Schijf 14 pt.; 2. de Klerk 12 pt.; 3. en 4. Moison en D. Claassen 5 pt.; 5. Ooster- baan 2 pt. C-klasse: 1. en 2. Stet en Koelemij 13 pt.; 3. P. Peetoom 10 pt.; 4. P. van Leeuwen 4 pt.; 5. Slingerland 3 pt. Junioren: 1. Portegies 15 pt.; 2. Duyns 11 pt.; 3. Ekel 9 pt.; 4. v. d. Ende 3 pt. Zondag 1.1. werd de laatste rit van het home trainerkampioenschap verreden over 3000 meter voor A, B en C-klasse en over 2500 meter voor Juniores. De uitslag was: A en B-klasse: J. Sietsma 1.55.3; C. de Best 1.55.3: Huig 1.55.4; C. Moer kerk 1.56.1; A. Schelvis 1.56.3; C Fruitema 1.8.1; W. Jansen 1.58.3; L. Sietsma 2.0.3. C-klasse: S. Bos 5.422.1; J. Bos 5.43.3; Koele- meijer 5.50.2. Juniores: Sterke 5.38.2; Keizer 5.46.0; Sipma 5.54.3. Totaaltijd over 500 meter, 1000 meter, 1500 meter, 2000 meter en 3000 meter van A en B- klasse is: A. Schelvis (kampioen) 5.0.0; Huyg 5.6.0; J. Sietsma 5.6.8; Terburg 5.6.4; C. de Best 5.7.2; Moerkerk 5.9.3; Fruitema 5.9.4; W. Jan sen 5.12.1; L. Sietsma 5.20.1. C-klasse: S. Bos (kampioen) 5.42.1; J. Bos 5.43.3; Koelemeijer 5.50.2. Juniores: Sterke (kampioen) 5.38.2; Keizer 5.46.0; Sipma 5.54.3. Over het algemeen kenmerkten deze kam pioenschappen zich door een feilen onderlingen strijd. Zij hadden een vlot verloop. Hiermede zijn de home-trainerwedstrijden voor dit seizoen beëindigd. De eerste rit op den weg zal a.s. Zondag wor den gehouden in den vorm van een trainingsrit, waarvoor de renners op de ledenvergadering van a.s. Dinsdagavond de nadere bijzonderheden zullen vernemen. HAARLEMSCHE ORKESTVER. Gemeentelijke Concertzaal tevens 16e Ledenconcert op Dinsdag, 23 Februari a.s. te 8.15 o.I. van RUDOLPH NEL Solisten: BERTE STETZLER le Sopraan van het Deutsches OPERN HAUS ANS STROiNK - alt Toegangsprijzen voor niet-leden: 0.75 en ƒ1.40. Plaatsbespreken bi) ALPHENAAR en des av. a.d. zaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5