We luisteren naar ELIXER FINANCIEN goed helpend goed smakend GEVALLENEN IN DEN OORLOG HERDACHT Z. H EXC. MGR. N. STAM NEEMT AFSCHEID Morgen heb ik weer koorts btefa- X vermouth sherry CATC&Zn.VANFEKELA-GRONINGEN Dagfilm De weerstoestan^ MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 „Verhindert een herhaling van deze verschrikking" ZWEEFVLIEGTUIG SLAAT OM Na een vlucht van Noordwijk naar Zandvoort VAN HET DAK GEVALLEN Door een glazen dak heengeslagen BRAND IN GLASFABRIEK Houten koepel vernield ZUIDERZEEVISSCHERIJ Protesten tegen het kuilverbod OFFERBLOK OPENGEBROKEN In de Parochiekerk te Eemnes OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steun cichorei BELANGRIJKE OPDRACHT Aan onze koelindustrie WOONHUIS UITGEBRAND DE VELSER SPOORBRUG HERSTELD Kerkelijk leven Ontroerende plechtigheid te Haarlem De missie van Nellore Mgr. Bouter dankt zijn landgenoo- ten voor hun giften PASTOOR WEZENBERG GAAT RUSTEN Pastoor J. Schram f CONFLICT OPGELOST Arbeiders bij de Centrale Werk verschaffing hervatten het werk Burgemeester van Standdaarbuiten dient ontslag in Dinsdag 23 Februari Spaansch priester Een verklaring van den regeeringspersdienst Aanrander gepakt Hij maakte de bosschen in de omgeving van Soest onveilig Portugal verwacht KLM- verbinding met Angola Engeland echter het struikelblok bij Afrikaansche expansie plannen Woning afgebrand Clearingkoersen Hoe de winter verde** verloopen zal Het regenachtige weer zal waar schijnlijk nog lang aanhouder* HERMANN THIMIG Tournee door ons land BERLIJN, 21 Pebr. (D. N. B.). Zon dag werd in Duitschland de „heldenge denkdag" gevierd, ter gelegenheid waarvan in de Staatsopera te Berlijn een officieele bijeenkomst werd gehouden in tegenwoor digheid van den Fuehrer. De Rijksminister van Oorlog, generaal Von Blomberg, hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat alle gesneuvelden uit den wereldoor log, zoowel van de Duitschers en hun bondge- nooten als van de tegenpartij, werden her dacht. Vit de graven van de gevallenen stijgt overal de kreet op: „Vergeet den haat, toont u ons offer waardig, verhindert met alle kracht 'n herhaling van deze verschrik king." Het nieuwe Duitschland schenkt gehoor aan dezen roep. Men moet begrijpen, welke beteekenis het voor den vrede heeft, dat Duitschland zich van het dictaat van Versailles heeft losgemaakt. Degene, die in de vrijheid en de gelijkgerech tigdheid van de volken den grondslag ziet van de internationale orde, die zal ook de oorlogs verklaring van het nationaal-socialisme aan het bolsjewisme begrijpen. Het Duitsche volk weet, dat het onder bescherming van zijn weer macht ongestoord kan werken aan zijn vreed- zamen opbouw. Te zamen met de N.S.D.A.P., waarmede het onafscheidelijk is verbonden, vormt het leger do ruggegraat en het fundament van het nieu we Rijk. Na deze rede van Von Blomberg inspecteer de de Fuehrer de eerewacht en legde een krans neer op het monument „Unter den Linden." Zondagmiddag heeft ir. C. W. A. Oyens van de Amsterdamsche club voor zweefvliegen, een opmerkelijke vlucht gemaakt van Noordwijk naar Zandvoort met een E.S.G.-lestoestel, dat slechts gebruikt pleegt te worden voor de eerste oefe ningen van beginnelingen. De vlucht werd met wind in den rug binnen een half uur afgelegd. Bij de eerste villa's van Zandvoort werd op het 'strand een vlotte landing uitgevoerd. Het lag in de bedoeling van ir. Oyens naar Noordwijk terug te vliegen, doch bij den start maakte een der helpers een fout, tengevolge waarvan het toe stel omsloeg en ernstig werd beschadigd. De piloot bekwam geen letsel. Het toestel is per auto naar Noordwijk teruggebracht, waar het zal worden hersteld. De 16-jarige loodgietersknecht J. B. was op het dak van de Waalsche kerk aan de St. Pie terstraat te Maastricht eenlge werkzaamheden aan het verrichten, toen hij plotseling uit de dakgoot gleed. Na ongeveer elf meter gevallen te zijn, kwam hij op een glazen dak terecht van een der hui zen achter de kerk. Wel werd hierdoor de val gebroken, doch 'de jongen bekwam natuurlijk veel snijwonden, terwijl een der kaken gebroken bleek. Per auto van den G.G.D. werd het slacht offer overgebracht naar het Ziekenhuis Cal- variënberg te Maastricht, waar bleek, dat hij ook nog diverse inwendige kneuzingen had op- geloopen. Vele uren moest de knaap behandeld worden om de snijwonden te hechten. Zondagmorgen vroeg is een uitslaande brand uitgebroken in de smeltery van Van Deventers Glasfabriek aan den Haagweg te Delft. De brand is om kwart over zes ontstaan en is veroorzaakt doordat men een kraan van de olieleiding op verkeerde wyze in werking stelde. Hierdoor is de olie in brand geraakt en spoot zy in een houten luchtkoker, welke zich in de nabyheid bevond. Het vuur heeft zich langs den koker een weg gebaand naar den houten koepel boven de fa briek, welke na korten tyd doorbrandde, zoodat de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer heeft evenwel het vuur spoedig met slechts een straal op de motorspuit weten te bedwingen. Al wat er aan hout in de fa- brieksafdeeling aanwezig was, is weggebrand, doch overigens kon er weinig schade worden aangericht, aangezien het gebouw hoofdzakeiyk uit yzer en eterniet bestaat. Om acht uur is de brandweer ingerukt. Te Amsterdam is in „Krasnapolsky" een ge combineerde algemeene vergadering van het Centraal-Comité van Zuiderzeevisschers en den R. K. „Sint Petrus"-bond gehouden, die door een groot aantal visschers uit tal van visschers- plaatsen van de voormalige Zuiderzee werd by- gewoond. Aanleiding tot de;« vergadering was een rondschryven, door verschillende ontvangers van Registratie en Domeinen gericht aan de kuilvlsschers, woonachtig in hun ressort, waarin de nieuwe grensiynen werden aangegeven van het gebied, waarin in den loop van 1937 met den kuil niet meer zal mogen worden gevischt. Waar tot-heden vrywel over de geheele Zuider zee, uitgezonderd een strook van 2, respectie- veiyk 3 kilometer langs de kustiyn, met dit vischtuig gevischt mocht worden, zyn voor 1937 uitgestrekte gebieden hiervoor verboden ver klaard. Dit is o. a. het geval met het meer zui- deiyke deel waar de lijn vanaf 2 K.M. ten oosten van de haven van Volendam rechtstreeks in de richting van Elburg is getrokken, waar door b.v. de visschers van Spakenburg vanuit die haven 25 KM. zullen moeten varen.voor zij op de plaats, waar met den kuil mag worden gevischt, zyn aangekomen. Besloten werd dat de besturen der samen werkende organisaties zich met den meesten spoed tot de verschillende hierby betrokken autoriteiten (Waterstaat, Financiën, Landbouw en Visscherij) zouden wenden, om aan te drin gen op uitstel van de uitbreiding der voor den kuil verboden zóne, totdat maatregelen zouden zyn getroffen, waardoor de visschers van de hieruit voortvloeiende schade zouden worden ontheven. In dit verband werd mede besloten aan den Minister en den Rijksdienst mede te deelen, dat de voorstellen, in den loop van het najaar van 1936 door de beide samenwerkende organisaties aan den Rijksdienst en den Minis ter gedaan voor de toeslagregeling voor 1937, onder de gewijzigde omstandigheden als beslist onvoldoende konden worden beschouwd en be langrijk verbeterd zouden dienen te worden, wilden zy voor de visschers aannemelijk zyn. Was tot dusver steeds aangedrongen op spoe dige bekendmaking der nieuwe regeling, thans achtte men het beter de oude regeling nog enkele weken te laten voortbestaan, tot over den nieuw geschapen toestand en de hieruit voortvloeiende gevolgen voldoende overleg zou zyn gepleegd. Inmiddels zou op de vereeniging van Zuider- zeegemeenten, op de afdeeling Zoetwatervis- schery der Ned. Heidemaatschappy, op ver schillende Kamerleden en anderen een beroep worden gedaan om mede hulp te willen ver- leenen ter verkryging van een meer bevredi gende regeling. Toen Zondagmorgen de koster van de kerk van den H. Nicolaas te Eemnes de deuren van het kerkgebouw opende, om nog voor de H. Mis van half acht het altaar in orde te bren gen, kwam hij tot de ontdekking, dat één der offerblokken achter in de kerk geforceerd en de inhoud medegenomen was. De dieven had den slechts een dubbeltje achter gelaten. Voorts bleek by onderzoek, dat twee andere of ferblokken met een beitel bewerkt waren, doch zonder resultaat. Daar deze offerblokken re gelmatig geledigd worden, vermoedt men, dat de dieven zich slechts van een klein bedrag hebben kunnen meester maken. Het is waarschyniyk, dat de dieven Zater dagavond tusschen zes en zeven uur, toen de kerk open was, zyn binnengeslopen en hun slag hebben geslagen. Na dien tyd is de kerk ge sloten geweest, terwijl er geen sporen van braak of forceering der sloten aanwezig wa ren. De politie werd direct van het gebeurde in kennis gesteld, die daarna een uitgebreid on derzoek instelde. Tot dusver echter zonder re sultaat. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat de provinciale Landbouw-Crisis-Organisatles dezer dagen aan de haar bekende telers van cichorei een aanvraagformulier voor de steun regeling 1937 toezonden, deelt de Nederland- sche Akkerbouwcentrale mede, dat zy die wel voornemens zyn cichorei te verbouwen, doch die op 1 Maart nog geen aanvraagformulier hebben ontvangen, na dien datum by de Land- bouw-Crisis-Organisatie waaronder zy ressor teeren nog een aanvraagformulier Kunnen ver kregen. Men dient er echter rekening meae te houden, dat alle aanvragen om in de steunregeling ts worden opgenomen, uiterlijk 15 Maart as. in het bezit van de Landbouw-Crisis-Organisa- ties moeten zyn. 's-Gravenhage, 20 Februari 1937. Aan de N.V. Landaal-Schelde te Utrecht werd de belangryke opdracht verstrekt tot levering van de complete Koelinstallaties voor de vyf stuks Motorvrachtschepen van de Rio Grande do Sul, welke schepen in aanbouw zyn by de N.V. Industrieele Mij. „De Noord" te Alblasser- dam, N.V. Boele's Scheepswerven te Bolnes, N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede" te Hardinxveld en N.V. Scheepsbouwwerf „De Klop" te Slie- drecht. Deze koelinstallaties worden vervaardigd in de werkplaatsen der N.V. Kon. My. De Schelde te Vlissingen, waarvan de N.V. Landaal-Schelde te Utrecht een dochtermaatschappy is. In ieder schip wordt geplaatst een dubbele koelinstalla tie met een compressorcapaciteit van 85.000 ca- loriën per uur, met luchtkoeling voor de groote vries- en koelruimen. Dit is wel een der grootste orders, welke de Hollandsche koelindustrie de laatste jaren heeft mogen noteeren. Het woonhuis van het gezin van den heer J. H. Bon aan den Wilgenweg 12 te Hengelo is door brand verwoest. Van den inboedel bleef vrywel niets gespaard, doordat de vlammen zeer snel om zich heen gre pen. De schade wordt door verzekering gedekt. Vuur dat by het ledigen van den haard op net vloerkleed is gevallen, is waarschyniyk de oor zaak van dezen brand. Nadat de Velserbrug van Zaterdagavond 12 uur tot Zondagmorgen 8 uur geopend was ge weest en alle van Amsterdam en Umuiden ko mende schepen waren gepasseerd,, moest de brug weer gesloten worden, omdat de gebroken draaias nog niet was hersteld. Om elf uur Zondagmorgen is men met het werk gereea gekomen en kon de brug weer geregeld voor de scheepvaart geopend worden. In de kerk van de H.H. Elisabeth en Bar bara aan de Paul Krugerstraat te Haarlem had Zondagavond een ontroerende, in tieme plechtigheid plaats. Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisoemoe (Afrika), titulair-bisschop van Cedië, nam afscheid van geesteiykheid en parochia nen voor Zyn terugkeer naar Zyn missie. Om zeven uur werd de missiebisschop, die in groot paars gekleed was, door pastoor H. P. A. van Dyk en de kapelaans der parochie en een groot aantal acolyten de kerk ingehaald. Zegenend schreed de kerkvorst door een bonte haag, gevormd door leden der parochieele jeugdvereenigignen met hun kleurige vaandels en uniformen, naar het smaakvol versierde altaar, dat zich als het ware in een zee van licht baadde. De familie van den bisschop had vooraan in het kerkgebouw, dat tot in zyn uiterste hoeken met geloovigen gevuld was, plaats genomen. Het priesterkoor bood een veelkleurigen aanblik door de talryke vaandels en vlaggen der Graalleden, St. Josephgezellen en Kruisvaarders, die zich rond het altaar hadden geschaard. Het kerkkoor, onder leiding van den heer Bérghuys, voerde op voortreffelyke wijze de liturgische lofgezangen uit. Tijdens het pontificaal Lof, gecelebreerd door Z. H. Exc., beklom de scheidende bisschop den kansel om een afscheids- en dankwoord te spreken tot den pastoor en de parochianen. Hiervoor had Z. H. Exc. gekozen het woord van den apostel der heidenen, Sint Paulus, „de liefde van Christus dwingt ons". In ontroerende bewoordingen schetste de zes tigjarige, moderne apostel der Afrikaansche negers, zijn eerste afscheid van zijn inmiddels overleden vader en moeder, zijn broers en zus ters, nu vyf en dertig jaar geleden! Treffend waren Mgr.'s woorden, welke Hij richtte tot den pastoor der parochie, den Zeer- eerw. heer H. P. A. van Dijk, dien Mgr. van kindsbeen af reeds kende en die steeds aan Zyn noodlydende missie een warm en sympathiek hart had toegedragen. Menig parochiaan pinkte een traan weg toen de zoo beminde parochiaan-bisschop Zijn mede-parochianen dankte voor alles wat zij voor Hem en Zyn noodlijdende missie gedaan had den. Allen dankte de bisschop tenslotte, die Hem een warm hart toedragen en vroeg, ook voor de toekomst het gebed van allen, opdat God uit komst moge geven in den ondraaglyken gelde- lyken nood, waarin zyn vicariaat verkeert. Nadat den bisschop op dezelfde wyze, voor het laatst de geloovigen zegenend, uitgeleide was gedaan, verlieten allen, nog onder den indruk van deze ontroerende plechtigheid het kerkge bouw. Father B. Vlasveld, Secretaris van Mgr. W. Bouter, zendt ons het volgende schryven van Mgr. Bouter: Bishop House, Nellore, (Br. Indië) 13 Januari 1937 Groot was myn angst en smart toen op het einde van October een heel district van myn Missie-Bisdom door een cycloon werd geteisterd die byna al de dorpskapellen verwoestte en on uitsprekelijke schade aanrichtte aan de missie gebouwen. Vertrouwende op Gods Voorzienigheid stuur de ik onmiddellijk aan myn Secretaris, Father B. Vlasveld, met verlof in Holland vertoevend, een bede om hulp van Neerlands Katholieken van wier liefdadigheid ik reeds zoo vele blijken mocht ontvangen. Met een dankbaar hart moet ik nu getuigen, dat mijn vertrouwen in hen niet werd be schaamd; Nederland heeft zich weer getoond een waren vriend, een vriend in nood, of liever, Nederland heeft weer getoond zijn liefde tot God, zyn zielenyver. Daar het my onmogelyk is om ieder der weldoeners in dezen grooten nood zelf te schry ven, acht ik het my een aangenamen plicht om door middel van de Katholieke Pers u allen een woord van dank te doen toekomen. Mijn dankbaarheid gaat uit ook tot de Ka tholieke Pers, die zoo welwillend myn brieven en bede om hulp heeft gepubliceerd en daar door een keer méér heeft bewezen, dat zy in den waren zin des woords Katholiek is, al gemeen en universeel, dus zich niet laat be perken door nationale grenzen, maar belang stelt in de geheele Katholieke Wereld, zoodat ook het lijden van een arm Missie-Bisdom ter stond een plaatsje mocht vinden in de Katho lieke bladen. Mijn dank dus aan allen die hebben bygedra- gen aan de 6000 gulden die ik door mijn Se cretaris mocht ontvangen. In vele gevallen zullen die gaven een waar offer zijn geweest in deze harde tyden. Moge de gedachte dat die gif ten veel hebben bijgedragen tot het lenigen van de ellende onzer arme Christenen, en tot herbouwen van onze verwoeste dorpskapellen, hun een ware troost zyn. Die offers zullen voor immer geschreven staan in het Hart van God en in het Boek des Levens met onuitwisch- bare letters. Gaarne geef ik aan allen de verzekering, dat ik hen zal gedenken eiken dag aan het altaar en zal bidden met onze bekeerlingen voor de intenties die zy by die gave hebben ingeslo ten. Vooral onze katholieke kinderen, wier kin- derlyk gebed immers tot Gods Troon zoo ze ker doordringt zullen dikwijls bidden: Heer ze gen de weldoeners onzer missie. Verleden week had ik het geluk al myn Priesters rond mij vergaderd te zien voor de Jaarlijksche Priester Retraite, en hoorde ik nogmaals de droevige verhalen over den Cy cloon. Zy kwamen om hulp te vragen en al wat ik reeds ontvangen had, heb ik hun ge geven en toch valt er nog zooveel schade te herstellen. Noodgedwongen heb ik beloofd hen nog verder by te staan, overtuigd, dat er nog meerdere weldoeners zullen gevonden worden om in zoovele dorpen weer een plaatsje te be reiden waar Christus neer zal dalen op het Altaar om Zyn zwaar getroffen zwarte kinde ren te troosten en te sterken. We lezen in het Evangelie: In het Zijne kwam Hij en de Zy- nen ontvingen Hem niet. Zulke woorden kun nen niet gezegd worden van u, beminde katho lieke landgenooten, want gy hebt Hem ont vangen niet alleen in uw eigen huis en vader land, maar gij hebt Hem ook een plaats bereid in een verafgelegen missieland. Blyde daarom zend ik u en uw dierbaren van over den wijden Oceaan een byzonderen zegen met de vurige bede dat God u moge beloonen en behouden. Uw steeds dankbare in Christus (w. g.) W. BOUTER, Bisschop van Nellore. Naar wy vernemen heeft de zeereerw. heer H. W. Wezenberg, sedert Juni 1917 pastoor te Oudenryn by Utrecht, wegens gevorderden leef tijd aan Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht ontslag uit zyn herderlijke bediening gevraagd. Pastoor Wezenberg zal zich vestigen te Utrecht, Biltstraat 174. De zeereerw. heer J. Schram, rustend pastoor van Arcen (L.), is in den ouderdom van 79 jaar te Oirle-Venray overleden. Het conflict by de centrale werkverschaffing aan de spoorlyn UtrechtAmersfoort, dat Don derdagochtend ontstond, kan thans als geëin digd worden beschouwd. De inspecteur voor de provincie Utrecht van de centrale werkverschaffing, de burgemeester van Veenendaal, heeft n.l. de schorsing van de veertig Soester arbeiders, die jJ. Donderdag het werk zonder vergunning hadden verlaten, niet bekrachtigd, zoodat deze arbeiders heden het werk weer konden hervatten. Aan de grief van deze arbeiders, dat er niet voldoende schaftlokalen aanwezig zijn om by het slechte weer een onderdak te vinden, zal aandacht worden besteed. Naar wy vernemen heeft jhr. A. J. F. X. Ver- heyen zyn ontslag ingediend als burgemeester van de gemeente Standdaarbuiten. Zooals men weet was Jhr. Verheyen sinds eenigen tyd ge schorst. is Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende ver koudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES' en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid "gaat niet door". AKKER-CACHETS kosten slechts 52 ct. p. 12 stuks. Overal verkrijgbaar. ebcfccl3cbcbcfc<4>cfecfccbcbcbcbcbcfccfccfcci>c!3cbci>cbcbcbct>el3cbcb<fo<kct>ck45<fcebcbebcbcbcbcfc>ckcbcbtfccbcfcct>cbcbcfecfccbcfccbcfecbcb<i>cbct: HILVERSUM I, 1875 M. (AVRO-Uitzen- ding. 6.307.00 RVU) - 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek. 10.30 Gram.pl. 11.00 Iluish. wenken. 11.30 J. Kroon's ensemble. 1.00 Omroep orkest. 2.00 Gram.pl. 2.15 Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.05 Pianore cital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinder halfuur. 5.30 De Palladians. 6.30 Psycho logische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest en soliste. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.10 Gram.pl. 8.30 Bonte Dins- dagavondtreln. 10.15 Gram.pl. 10.30 Schaakles. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest. 11.30—12.00 Gram.pl HILVERSUM II, 301 M. (KRO-Uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30— 12.00 Godsd. Halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gram.pl. 2.00 Vrou wenuur. 3.00 Modecursus. 4.05 KRO-Me- lodisten en zang. In de pauze: Gram.pl. en om 5.45 Felicitatiebezoek. 6.40 Espe- rantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Sociaal- politieke lezing. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gram.pl. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gram.pl. 9.30 Klarinet en piano. 10.00 Lily Mathé en haar Zigeunerorkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO'-Orkest. 11.30 12.00 Gram.pl. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Orgelspel 12.10 BBC -Emp ire-orkest1.10 Het Glas tonbury Town Silver Orkest en soliste. 1.502.20 Gr.pl. 4.20 Actueele causerie. 4.40 Het Hungaria Zigeunerorkest. 5.10 Gram.pl. 5.35 Het Orpheus-Trio en so liste. 6.20 Berichten. 6.46 Vocale duet ten met pianobegeleiding. 7.20 BBC- Harmonie-orkest. 7.50 Causerie „Prices and Profits". 8.10 Komische dialoog. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten. 9.40 Discussie „Room for expansion" 10.25 Trioconcert m. m. v. soliste. 11.35 Roy Fox' dansorkest. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 12.20 en 1.50 Gram.pl. 4.20 Manathan- kwartet. 5.50 Gram.pl. en zang. 9.05 Voordracht, solisten en orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 SS-Orkest. 7.50 Omroepkleinorkest. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Gram.pl. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Viool, cello en piano. 4.20 Omroepklein orkest. 6.00 Omroepstrykkwartet. 7.30 Horst Wessel-herdenking. 8.20 Omroep orkest. 10.05_U.20 Omroepdansorkest mandoline-orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroep dansorkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Kleinorkest en solisten. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl.' 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Zang. 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 dito. 8.4511.30 „Fidelio", opera. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 SA-Koor en -orkest. 8.50 Het Münchener Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.40 Sport nieuws. 10.05 Weerbericht. 10.1011.20 Gram.pl. CJ,:f,C})Cf}C^Cf>ï£>Cf>CpC^>Cf>Cf3c|?C^)Cf3C£>Cf,Cf>CpC}3Cf>C^<£>CpCpC]?(33<3}C{3CpCp<g)C£>C}3Cpc£>Cf3CpClXpCpCf>Cp<]3 :pcpcpcpcpcpc£jcpcpc£C£>CJ>C£><f3C|JCp<p IN UW BORREL COCKTAIL LIKEUR Naar aanleiding van de in sommige bladen verschenen berichten betreffende de aanhou ding te Amsterdam van den Spaanschen pries ter Lobo, die de gast was geweest van den tyde- lijken zaakgelastigde van Spanje te 'sGraven- hage en die inmiddels Nederland weer heeft ver laten, deelt de regeeringspersdienst mede, dat die aanhouding uitsluitend heeft plaats gehad omdat, tydens een vorig verblyf van den be trokkene in Nederland, deze zich hier te lande actief had beziggehouden met den buitenland- schen politieken toestand van zyn land op een wyze, welke aan vreemdelingen, van welke na tionaliteit ook, op Nederlandsch gebied niet ge oorloofd is. Ter zake van deze overwegingen van open bare orde heeft men hem uitgenoodigd ons land te verlaten, zonder dat er eenige aanleiding was tot verdenking van dezen gast van het Spaan- sche gezantschap van minder eervolle handelin gen. Reeds geruimen tyd was het de politie in Soest. Zeist, Driebergen en omliggende gemeen ten bekend, dat de rywielpaden, gelegen in die boschryke gemeenten, geregeld onveilig werden gemaakt door een als heer gekleed persoon, die zich bovendien uitgaf voor onbezoldigd rijks veldwachter. Steeds kwamen dan ook klachten binnen van vrouwen en meisjes, die door hem waren lastig gévallen. Alhoewel het signalement van den man be kend was, kon meft hem maar niet te pakken krygen. In verband hiermede moesten stren gere maatregelen worden genomen en werden in onderlinge samenwerking der politie by her haling vallen uitgezet om den dader in handen te krygen. Thans is de Soester politie er in ge slaagd, den dader, een 42-jarigen gemeente ambtenaar uit Zeist, aan te houden. Nadat hy met verschillende zyner slachtoffers was ge confronteerd, die hem allen pertinent herken den, werd hy in verzekerde bewaring gesteld. Ofschoon hy halsstarrig blijft ontkennen, zal hem zulks niet baten. De man zal ter beschik king worden gesteld van den officier van jus titie te Utrecht. Uit Lissabon wordt thans, omtrent het bezoek aldaar der heeren Bouman en Reyers, vertegen woordigers der K.L.M., nader gemeld, dat de onderhandelingen, welke deze heeren met de Portugeesche regeering hebben gevoerd, niet alleen verband hielden met de plannen der K. L. M. om via de Kaap Verdische eilanden een transatlantische luchtverbinding met West- Indië tot stand te brengen, doch dat daarby te vens ter sprake is gekomen de mogelijkheid van een K.L.M.-lyn in de richting van Zuid-Afrika naar de Portugeesche kolonie Angola aan de yVestkust van Afrika, gelegen ten Noorden van de Zuid-Afrikaansche Unie tegen Damaraland en Rhodesia aan. In Portugeesche kringen verwacht men, dat binnen betrekkelyk korten tyd deze Neder- landsche luchtlijn tot stand zal komen, welke Portugal op een afstand van nog geen vier dagen vliegen van zyn belangrijkste kolonie brengt. Men is dan ook zeer ingenomen met dit plan, waarvoor men de Nederlandsche luchtvaart- maatschappy zeer erkentelijk is en waaraan men gaarne alle medewerking zal geven. Naar aanleiding van dit bericht vernemen wy nader, dat de verwachtingen in Portugeesche kringen inzake een spoedige totstandkoming eener K.L.M.-lyn naar Afrika waarschyniyk wat al te optimistisch zyn. Een rendabele luchtverbinding in de richting van Zuid-Afrika zou immers by voorkeur door getrokken moeten worden of aansluiting moe ten geven op de Zuid-Afrikaansche Unie zelf. Daarvoor is echter de medewerking van het Britsche gouvernement noodig. Gezien de nog altijd vergeefsche pogingen om toestemming te krijgen om de Indië-lijn door te trekken naar Australië, zal hier zeker nog wel eenigen tyd mee zyn gemoeid. Vannacht is door onbekende oorzaak de wo ning van den heer S. de Vries, gelegen aan den Middenweg te Heer-Hugowaard, geheel afge brand. Niets kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Koersen voor stortingen op 22 Februari tegen verplichtingen luidende in: reichsmarken 73.55, lires 9.61 en peseta's 11.90. De koers voor het Turksche pond is voor 20 Februari door de Turksche Centrale Bank vastgesteld op 616 piasters per pond sterling De verlaging van het rubber-uitvoerrec^ werd door den Indischen Volksraad aanSe' nomen. Op 26 Februari wordt de inschrijving opengesteld op f 1.184.000 3'A pet. obligate tot den koers van 99!/ pet. ten laste gemeente Winterswijk. Houders van de a>' losbaar gestelde 4 pet. obligaties 1934 I e II genieten voorkeursrecht. De Nivas verkocht 5100 tons bruine suike*0 voor export en 1123 tons superieur en 1U tons bruine suiker voor consumptie. HieU1? 1505 tons superieur en 303 tons bruine sU leer voor consumptie. De inschrijvingen op de 314 pet. convM' sieleening Amsterdam, groot 19.600.000 to den koers van 98% pet. worden ten V°u toegewezen. d De goudprijs te Londen steeg met 5' tot 147/%. 179.000 werd aan goud omg*ze De rubberprijs te Londen steeg met 1'* tot 1013/32. De koperprijs in Amerika is wegens de groote vraag naar het product van 0,1 tot 0.15 per lb. verhoogd. De prijs van staalschroot in Amerika wegens de groote behoefte en het omvdny rijk gebruik, van 20% a $21 tot 21 Pe ton verhoogd. Wegens de verdere stijging van de l°°neje wordt binnen tien dagen een algeme* verhooging der staalprijzen in Amerika ve' wacht. Het „Wallstreet Journal" merkte ov> dat de stijging van den kostprijs een wicht vormt voor de winsten, wélke de sta* ondernemingen in Amerika kunnen halen. De Credit Commodity Corp. ontving J1^ verzoek, 250.812 balen katoen tusschen 1 19 Februari vrij te geven, waarop v° j6 schotten zijn verstrekt. Hierbij is niet katoen inbegrepen, die door verbouwers verkocht, welke niet zijn toegelaten tot n ontvangen van voorschotten door de Rel11' 'S Uit Mexico wordt bericht, dat een we^c opgesteld, ten einde de buitenlandse petroleummijen uit México te elimineer* Er zou een regeeringspetroleum Mij. wor-Jlg opgericht, die de belangen der regee zou behartigen, inclusief de inning - pachten en royalties van buitenlandse mijen, o.a. van de Koninklijke Shell. De Amerikaansche exportprijs van k°Pfe steeg tot 15.35 dollar-cgnt per lb., waarin* een nieuw hoogterecord werd bereikt. De Union Pacific behaalde in DecernW* j.l. een netto-winst van 4-96 mill. teg ,e 4.08 mill, in December 1935. In het 9en/,et jaar 1936 22.20 mill, overeenkomende i 8.20 per aandeel tegen 18.67 mill- j§ 6.61 p. a. in 1935. De National Dairy Products is mens het aandeelenkapitaal met mili- verhoogen. Het Pond Sterling bewoog zich heja4'- ochtend te Amsterdam op 8.931/ (v. slot 8.94V2), de Dollar op 1.82%—lf*/ (1.8213/16), de Frank op 8.50—8.51 (*-3Ae de Belga op 30.80—30.85 (30.82Vi) en Zwitsersche Frank op 41-7041.75 (41-721- Er moet nogmaals op gewezen worden, g. de winter zich meer en meer uit Europa te ^et trekt. Enkele dagen geleden kwamen i» Oosten nog vriestemperaturen voor en vroo:r ook nog over Skandinavië, maar sedert 0p zyn weer veranderingen opgetreden, die e ^ei wijzen, dat het zeer waarschijnlijk ook i» Oosten gedaan is met den eigenlijken win De oorzaak hiervan het is nog vroeg t0tfl tijd ligt in dezelfde omstandigheden, wa het den geheelen winter niet tot belang vorst is gekomen. Na eenige dagen van ie ^eet ringere actie in den dampkring komen nu diepe depressies uit den Atlantischen mr0' op, hetgeen o.a. blijkt uit de sterke ujt meterdalingen in de laatste dagen en vo?^niijlc die van gisteren. Deze sterke actie is e'gboVei' een gevolg van de omstandigheid, dat het p den Atlantischen Oceaan, om welke redeXe)[ ook, warmer is dan gewoonlijk. Daarom aldoor een ongewoon warme luchtstroom eer den Oceaan toe en voert enorme massa» vochtige lucht naar Europa. Dit is ook zaak van den overvloedigen regen van den sten tijd. Zoolang deze aanvoer van ^-cA lucht plaats heeft is natuurlyk van m weer, dat voor dezen tyd van het jaar nor zou zyn, in het geheel geen sprake. Waarschyniyk zal deze toestand lang jji Hy heeft reeds zeer lang geduurd. Zoo w de maand Januari de luchtdrukking ove Atlantischen Oceaan buitengewoon laag' 0 te verschynsel, dat altijd samengaat met hooge temperatuur. Wij hebben dan ook dat den geheelen winter talryke zeer a pe stormdepressie over ons werelddeel trokke winter was ongemeen rijk aan stormen. a> Deze toestand duurt eigeniyk nog v0\,cei1' is hij misschien niet meer zoo sterk Se tueerd als in Januari. ousl®1 In denzelfden tijd lag boven West-H g0geP een buitengewoon krachtig gebied van druk en sterke vorst, maar de luchtdr tfe deeling was juist zoo, dat geen Oostenwin koude uit Rusland naar het Westen kon aCtiteP voeren en daarom hebben wij zulk een Z' winter gehad. \»»rSe' Geheel in overeenstemming met het J ai- tijde neemt nu de luchtdruk in het ooS„ Ook dit Is een reden om te verwachte -eef het vry zachte, regenachtige WestenWi ,eljjKe nog lang zal aanhouden, voordat de N°o winden van de lente de overhand krijse (Nadruk verbod® )h5 De tournée van Hermann Thimig land zal 6 Maart a.s. te Amsterdam iD bijjsP<', Ter opvoering zal komen het muzikale „Schneider im Schloss", bewerkt 11 jtié' Fransch van Paul Armont en Leopo eCji® chant, met muziek van Alexander Stem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6