„Oviedo is onoverwinnelijk" m Botsingen aan China's grens Het nieuws van heden AL CALA DE HENARES GEBOMBARDEERD CRITIEK OP SPAAK EN DE MAN DE H. VADER BUITEN ZIJN VERTREKKEN DE BAROMETER H VEREENIGDE katholieke pers Von Neurath te Weenen m a t botoi/fó?^ I s DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20426 Het nieuwe in aanbouw zijnde materieel der Nederlandsche Spoorwegen in de werkplaatsen van de firma Beynes te Haarlem ziet er prachtig uit De linkschen geven toe dat zij bij Oviedo teruggeslagen werden Italiaansch spion te Madrid gevonnist Valencia mobiliseert Het controleplan Het eerste succes Geen volksfront in China Het Weer Tafelrede van Schuschnigg tijdens een galadiner Onderscheidingen verleend Onbehaaglijkheid Kabinet van Venezuela afgetreden Wij ontvingen nog een aantal foto's van het Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla. De Luneta in vogelvlucht; onder: de H. Mis op den dag der kinderen Burmaansche en Chineesche troepen slaags geraakt? Gasvergiftiging in Boekarest Van België en Nederland, Java en Celebes, de Kei-eilanden, Philippijnsche binnenlanden en de Vereenigde Staten, ja van overal waren Hollanders en Vlamingen gekomen naar het Intern. Eucharistisch Congres te Manilla. Een groep der deelnemers Geheel gezin om het leven gekomen Oneenigheid in de Belgische socialistische partij Kolonel Koe, de leider van de nieuwe Poolsche regee- ringspartij In de Goede Week zal Hij naar de Sixtijnsche kapel gaan De vakbeweging in de Ver. Staten De Duitsch-Fransche besprekingen Uitgesteld tot 3 Maart DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De staking bij Peugeot Onderhandelingen zijn afgebroken De neutraliteit van België Nederlands houding tegenover Hitler had invloed TER DOOD VEROORDEELD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. FRONT VOOR OVIEDO, 23 Febr. (Havas) De Spaansche Falanx heeft een nieuwen radiozender aan het front van Oviedo in werking: gesteld. Via dezen zender zijn de berichten tegengesproken, die door de re- geeringszenders verspreid zyn over de ge vechten, die op 't oogenblik aan 't Asturische front geleverd worden. Hieraan werd toe gevoegd: „Oviedo is onoverwinnelijk". Een linksch bericht geeft toe, dat tijdens een hevigen tegenaanval de nationalisten er in ge slaagd zijn het mijnwerkersweeshuis van Oviedo, dat de regeeringstroepen gisteren bezet had den, te heroveren. Uit Salamanca wordt medegedeeld, dat in den sector Salamocha de rechtschen hun tegen standers hebben verdreven uit een sterke stel ling, waarbij zij hun zware verliezen toebrach ten. Aan het front van de achtste divisie heb ben de regeeringstroepen na Zondag geleverde gevechten ruim 4000 dooden achtergelaten. Maandag hebben de regeeringstroepen hevige aanvallen gericht op Escamplero en Rybelles. Zij werden echter teruggeslagen en lieten hon derden dooden achter. Aan het front van Motril hebben internatio nale troepen getracht een aanval te doen op La Garnatilla. Na een feilen tegenaanval der rechtschen bezetten deze een nieuwe, vooruit geschoven positie en versterkten daarbij hun stellingen. In den afgeloopen nacht om een uur werd bekend, dat rechtsche vliegtuigen Alcala de Henares hebben gebombardeerd. Tegen middernacht wierpen zü vijftien bom men neer. Men weet nog niet, hoe groot de schade is, en hoeveel slachtoffers zün ge vallen. De verdedigingsraad van Madrid deelde mede: In den Jarama-sector hebben onze stry'd- krachten vandaag de gisteren veroverde stel lingen verbeterd en den vüand, die ze trachtte te heroveren, teruggedreven. Aan het front van Madrid hebben wü ver scheidene vijandelijke aanvallen in de univer- siteitswük afgeslagen. De minister van Oorlog te Valencia heeft be sloten degenen, die zijn vrijgeloot van de lichtingen 1932 tot 1935, onder de wapenen te roepen. Met iijgang van Zaterdag a.s. zullen alle bur gers van 18 tot 45 jaar in het bezit moeten zün van een arbeids-certificaat, waaruit blijkt, dat de houder achter het front deelneemt aan het werk voor het algemeen welzijn van het land en samenwerkt met hen, die aan het front hun leven wagen. Iedere man, die zich ophoudt in een café, bioscoop, theater, of een andere plaats van ont spanning en dit certificaat niet kan toonen, zal gestraft worden met een boete van 1000 pesetas of een gevangenisstraf van 30 dagen, gedurende Welke hij zelf voor zün voedsel moet zorgen. Het volksgerecht heeft den 17-jarigen Italiaan Manzoni, bij wien men een plattegrond van Madrid met aanteekeningen, een schets van mi litaire stellingen en een geheime code had ge- Vonden, veroordeeld tot interneering in een arbeidskamp voor den tüd van zes jaar en een Üag. De veroordeelde is 'n zoon van den secretaris Van den vroegeren Italiaanschen luchtvaart attaché te Madrid. LONDEN, 23 Febr. (Reuter). De niet-inmengings-subcommissie heeft, na afloop van haar gisteren gehouden ver gadering te Londen een communiqué ge publiceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat een overeenkomst tot stand, is gekomen tusschen Engeland en Portugal inzake de bewaking van de Portugeesch-Spaansche grens, en dat overeenstemming is bereikt inzake de bewaking ter zee, waarbij een uitzondering w'erd gemaakt door de Sov jet-Unie, die niet bereid is de zóne, welke aart haar oorlogsbodems is toevertrouwd, te aanvaarden. Naar verder verluidt zouden 130 Britsche waarnemers geplaatst worden langs de Por tugeesch-Spaansche grens. De sub-commissie stond verder op verzoek van Frankrijk toe, dat deskundigen een onderzoek instellen naar de mogelijkheid, nog 130 internationale waar nemers te plaatsen langs de Spaansch-Portu- geesche grens. In beginsel werd het deelnemen van de Russische en Portugeesche oorlogs schepen aan de controle aangenomen. Maisky, de vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie, ver klaarde evenwel eerst nieuwe instructies van zijn regeering te moeten afwachten, alvorens er mede in te stemmen, dat de Russische vloot controle uitoefent in de Golf van Gascogne. Naar men verder meent te weten, heeft Groot-Brittannië er in toegestemd zestien pro cent te betalen der kosten van het controle plan aan de land- en zeegrenzen van Spanje. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het in de bedoeling ligt twee hoofdagenten te be noemen, waarvan de een de Fransch-Spaansche grens, de ander de Portugeesch-Spaansche grens onder zich zal krügen. Zü zullen beiden Britsche onderdanen zijn, evenals de leider van het secretariaat te Londen. De niet-inmengingsmaatregelen van Italië zün vanaf Zaterdagnacht 12 uur van kracht geworden. In de haven van Cagliari zou reeds een oopvaardijschip uit Griekenland, dat on derweg was naar Barcelona, in beslag zijn genomen, op grond van de maatregelen ten aanzien van het doorreizen door landen, die de Londensche overeenkomst hebben onderteekend. De bemanning van het Britsche vrachtschip Linaria, heeft een boodschap gezonden aan President Roosevelt, waarin zü den President verzoekt te beletten, dat hun schip nitraat zal vervoeren naar de Spaansche nationalisten. Het schip zou naar Hopwell gaan, om een lading nitraat voor Sevilla aan boord te nemen. NANKING, 23 Febr. (Reuter) Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij het denkbeeld van een volks front van de hand wijst. «Toch zal de centrale regeering voortgaan met haar politiek ook de niet-leden van de Kuomintang uit te noodigen deel te nemen aan de regeering. E VERWACHTING: Krachtige, later af- nemende wind uit Westelijke richtingen, aanvankelijk nog zwaar bewolkt met ha- gelbuien, later opklarend, waarschijnlijk lichte vorst des nachts, overdag iets zachter. =j S Hoogste barometerstand 766.3 te Jan Mayen -- Laagste barometerstand 735.6 te Danzig Zon op v.m. 7.02 onder n.m. 5.27 uur. Licht op n.m. 5.57. Maan op n.m. 3.47 Ei onder v.m. 5.48. Volle maan 25 Febr. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WEENEN, 23 Febr. (Havas). Bondskanselier Schuschnigg heeft gisteravond in het kasteel Belvédère ter eere van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath een galadiner aangeboden, waaraan o.a. ook aanza ten mevr. von Neurath, de Duitsche gezant Von Papen, de leden der Bondsregeering, alsmede tal van andere vooraanstaande persoonlük- heden. Schuschnigg hield een korte tafelrede, waarin hij zeide, dat hü zich een wist met de Duitsche regéering in den wil, om in het belang der beide volken iedere tegenstelling te overwinnen, teneinde in harmonie te kunnen leven. Hü hief zijn glas op op de gezondheid van den Duitschen Rükskanse- lier, van Von Neurath en van de andere gasten. In zün antwoord verklaarde Von Neurath er eveneens van overtuigd te zü'n, dat men al het geen de beide volken in de laatste jaren had gescheiden, kon goedmaken. „Het accoord van 11 Juli 1936 zal de banden, die de beide volken moeten verbinden, nog meer verstevigen. De banden, die in den wereldoorlog zijn aange knoopt, laten zich niet verbreken zelfs wanneer zij moeilijkheden opleveren. Wij zullen deze ge makkelijk te boven komen, mits wij het willen". Von Neurath hief vervolgens zün glas op de ge zondheid van den president en van Schuschnigg. Na het diner vond een groote ontvangst plaats, waarop het diplomatieke korps en talrüke burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig waren. De staatssecretaris van Buitenlandsche Za ken, Schmidt, heeft des middags aan de Duit sche gasten de hun door bonds-president Miklas verleende eereteekenen overhandigd. Minister Von Neurath ontving het Grootkruis eerste klas se der Oostenrijksche „Ordre de Mérite", terwijl de overige leden der delegatie het commandeurs- of officiers-kruis der zelfde orde ontvingen. De commentaren in de Weensche bladen geven een afspiegeling van de onbehaag- lükheid, die veroorzaakt is door de betoo gingen van gisteren, en doen verwachten, dat een nieuw tü'dperk van reacties tegen het nationaal socialistische drijven aan breekt. De officieuze „Reichspost" stelt de kwestie als volgt: „Er zün organisatoren geweest en geld Men moet volstrekt de geheime kanalen ont dekken, waarlangs deze manoeuvres tot ons gekomen zyn, het gaat om het belang van den Staat. Zoo niet, dan zal ons politieke leven in zün gezondste deelen worden aangetast." Het „Neue Wiener Tageblatt" verwacht even eens een doeltreffender reactie. Het blad voegt hieraan echter toe: „Men moet echter niet de politieke draagwüdte overdrüven van de uit spattingen van gisteren, want men kan consta- teeren, dat het grootste deel der betoogers ver dachte individuen waren. CARACAS (Venezuela). 23 Febr. (ANP) Het geheele Kabinet van Venezuela is gisteravond afgetreden, teneinde president Eleazar Lopez Contreras de vrije hand te laten in de reorga nisatie van de regeering. LONDEN 23 Febr. Naar gemeld wordt, zou het aan de Chineesch-Burmaansche grens tot botsingen zijn gekomen tusschen Burmaansche en Chineesche troepen. Verscheidene dooden en gewonden zouden daarbij zijn gevallen. ^iivXiV.V. BOEKAREST, 23 Febr. (Stefani). Een geheel gezin, bestaande uit zes personen, is om het leven gekomen, doordat vergiftige gassen wer den gevormd door een kachel, waarin afval producten van ruwe olie werden gestookt. BRUSSEL, 23 Febr. (Havas) De generale raad van de Belgische socialistische partü is Maandag weer bijeengekomen om het conflict te bespreken, dat is ontstaan uit de politiek van de ministers Spaak en De Man. De meeste spre kers oefenden felle critiek uit op de revolutio- nistische en socialistisch-nationale politiek, welke door dezen werd geformuleerd. Spaak toonde aan, dat zün politiek niet in strijd is met den internationalen geest, welke het socialisme moet bezielen. Hij zeide o.a.: ,Wat mü hindert is, dat de internationale wel bevelen geeft, doch dat men ze niet uitvoert. Ik erken in beginsel den klassenstrijd, doch dit is geen ideaal en mag ons niet verhinderen ons aan te sluiten bij andere klassen van de maatschappü". Tenslotte zeide Spaak, dat hü vüandig staat tegenover ieder samengaan met de communisten. De vergadering ging uiteen zonder tot een oplossing te zün gekomen; Vrijdag zullen de besprekingen worden voortgezet. De algemeene indruk is, dat geen open lijke crisis of scheuring in de partü zal ont- staaft, doch dat de uiterste linkervleugel en de aanhangers van Spaak en De Man tot een compromis zullen komen. VATICAANSTAD, 23 Febr. (ANP). Naar gisteren van gezaghebbende zijde werd ver nomen, overweegt de Paus, in de Goede Week, op Witten Donderdag of op Goeden Vrijdag, de plechtigheden bü te wonen in de Sixtynsche kapel. Dit zou de eerste maal zün in een tijdperk van drie maanden, dat- de H. Vader zijn vertrekken verlaat. DETROIT, 23 Februari. (A. N. P.) De „Uni ted automobile workers of America", die hier thans bezig is met onderhandelingen over loo- nen, arbeidstüden en arbeidsvoorwaarden met de vertegenwoordigers van de General Motors Corp., heeft gisteren bekend gemaakt, dat thans een eisch zal worden gesteld aan de Chrysler Corp. betreffende de uitsluitende rechten op collectieve onderhandelingen. De organisatieleider der vakvereeniging, Fran kenstein, verwacht niet dat-het noodig zal zyn een -staking uit- te roepen. BERLIJN, 23 Febr. (D.N.B.) De Duitsch- Fransche oeconomische onderhandelingen, welke op 25 dezer te Berlün zouden beginnen, zyn uitgesteld tot 3 Maart a.s., in verband met de ziekte van den leider der Duitsche delegatie. Schuschnigg hield een rede tijdens een diner, dat ter eere van Von Neurath's bezoek aan Weenen werd gegeven. De pers verwacht een scherpe reactie na de relletjes van Maandag. Inzake de controle over Spanje bereikte de subcommissie ter non-interventie een overeen komst, ook met Portugal. In de Belgische socialistische partij is het con flict met Spaak en De Man besproken, zonder dat men tot een resultaat kwam. Aan de Chineesch-Birmaansche grens zou het tot botsingen zyn gekomen, waarby veel slachtoffers vielen. De roode successen by Oviedo worden tegen gesproken. In de Goede Week zal de H. Vader plechtig heden in de Sixtijnsche Kapel bijwonen. H. M. de Koningin van Haar buitenlandsche reis teruggekeerd. Brief van prof. Vening Meinesz over de reis van de O 16. H. J. v. d. Borg te Amsterdam overleden. Groote baggerzuiger aan Rusland verkocht. Benoemingen in het Aartsbisdom. Bedrieglijke bankbreuk te Weesperkarspel. Ernstige schietpartij te Best. O BESAN5ON, 23 Febr. (Havas). De onderhan delingen tusschen directie en personeel der Peugeot-fabrieken zijn afgebroken, daar de directie der fabrieken de negen leiders der staking niet weer in dienst wenscht te nemen. LONDEN, 23 Febr. (Havas). De „Manchester Guardian" schrijft in een beschouwing over de Belgische neutraliteit o.m. het volgende: „De kwestie der Belgische neutraliteit begint haar scherpte te verliezen. Toen Hitier er een toe speling op maakte op 30 Januari j.l., was de Belgische regeering bereid voorstellen betref fende een door het leger gegarandeerde neutra liteit te bestudeeren. Maar Nederland, jegens w^lk land de RÜkskanselier analoge stappen deed, wees het aanbod van de hand. Nu is de Neder landsche houding niet in gebreke gebleven invloed uit te oefenen op die van België. Nog beslissender echter was de invloed van de Britsche bewapening. Zeker, de kwestie van de Belgische neutraliteit blüft open, maar het is weinig waarschünlyk, dat zü binnenkort aan de orde zal komen." PRAAG, 23 Febr. (Havas). Een speciale krügs- raad te Praag heeft den adjudant van den generalen staf Joseph Krejza wegens hoogver raad tot den dood door den strop veroordeeld. (\'\\\\MunuiTiiirni 1/ i w j 4/r? Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 748.0 Vorige stand; 747.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1