VERHOOGING CREDIET- WERKVERRUIMING halcyon lijn DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 Het bedrag moet van f 66 millioen tot f 100 millioen verhoogd worden Hillen's sigarenfabriek Besluiten der aandeelhouders vergadering DOMINÉ ONDERVINDT VEEL WAARDEERING Hartelijk afscheid als inspecteur bij het L.O. AUTOBOTSING BIJ VISVLIET Twee personen ernstig gewond CLEARING MET DUITSCH- LAND Stand per 20 Februari Subsidies aan jeugdige kunstschilders De moord aan Merwede- kanaal Veroordeelde ziet af van hooger beroep CONTINGENTEERINGEN Mededeelingen over de bescher ming der olie-industrie BOERDERIJ AFGEBRAND Vee kwam in de vlammen om RUIME AANVOEREN VAN KABELJAUW Slachtoffer van kolendamp EEN OCTROOI-KWESTIE Hollandsche Kunstzijde Industrie tegen Nijma DE HUISVESTING VAN SPAANSCHE KINDEREN WIELRIJDER GEDOOD Postverdrag met België Aan de gevolgen overleden OPRUIING PLOTSELING OVERLEDEN Nederlandsche aalscholver in Italië Academische examens Een vertraagde, bijna vertraande betooging Charlotte geteisterd De haven van Kaapstad wordt uitgebreid T arie venoorlog geëindigd Korte berichten Oefenwedstrijd van het Nederlandsch Elftal Smit speelt niet mee Examen machinist Stuurlieden-examen FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN New-Yorksche beurs gesloten AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 Februari Wt Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van het crediet voor werkverruiming. Bij de wet van 2 Juli 1934 werd voor werk verruiming een crediet toegestaan van 160 millioen, welk bedrag bij de wet van 1 Augustus 1936 werd verhoogd met f6.300.000 en alzoo werd gebracht op f 66.300.000. 1 Januari 1937 was dit crediet ten volle geblokkeerd. Wijl nog verschillende plannen in on derzoek zijn, die wellicht voor financie ring ten laste van het Werkfonds in aanmerking zullen komen en de regee ring voortzetting van de werkzaamheid van het Werkfonds wenschelijk acht, wordt voorgesteld het toegestaan cre diet andermaal te verhoogen en wel met een som van f33.700.004, als gevolg waarvan voor het Werkfonds derhalve in totaal een som van 100 millioen gul den beschikbaar komt Aan het aangevraagde bedrag ligt niet een bepaald plan van besteding ten grondslag. Het is derhalve niet mogelijk reeds bij voorbaat aan te geven voor hoe langen tijd dat nieuwe crediet zal kunnen strekken. Van belang is intusschen, dat op het Werkfonds nog slechts bij uitzonde ring beroep zal behoeven te worden gedaan voor de financiering van den wegenbouw, nu voor dit doel ten laste van den kapitaaldlenst van de begrooting van het Verkeersfonds voor 1937 een extra post van f 10 millioen is uitgetrok ken. Het thans aangevraagde crediet zal dus in hoofdzaak kunnen worden bestemd tot bestrij ding van de kosten van andere rijkswerken en van werken van andere publiekrechtelijke li chamen. In de Maandagmiddag gehouden aandeelhou dersvergadering van de N.V. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek te Delft welke de vorige week Donderdag is stopgezet werden de jaar stukken goedgekeurd. Aangenomen werden de voorstellen tot het aanvaarden van surséance van betaling, tot het aanbieden van een accoord aan crediteuren en tot het verleenen van eer vol ontslag aan de directie. Maandagmiddag nam ds. W. S. Smits, in specteur bij het L.O. te Nijmegen, afscheid wegens het neerleggen van zijn ambt. Ds. Smits, die indertijd door Z. H. den Paus is onderschei den, werd hartelijk toegesproken door den bur gemeester van Nijmegen, den heer J. Steinweg en door mr. Truyen uit Roermond, hoofdinspec teur van het L.O., namens het Rijkstoezicht. Vervolgens spraken nog Mgr. Goorts uit 's Her- toger.bosch, bisschoppelijk hoofdinspecteur van het L. O., de heer Charbo, inspecteur te Eind hoven en deken van Mulukom, namens het Bijzonder Onderwijs. Als geschenk werd een nieuw model Philips radiotoestel aangeboden. Ontroerd dankte ds. Smits de honderden geestelijken en leeken, die in de groote zaal van de Vereeniging bijeen waren gekomen om van hem afscheid te nemen. Maandag stond te Visvliet, midden in het dorp, op den Rijksstraatsweg een auto gepar keerd, toen uit de richting- Grijpskerk een per sonenauto, bestuurd door den heer G. J. B., uit Haren, naderde. Met den bestuurder zaten diens vader en de heer R. M. uit Haren in den wagen Juist op het oogenblik, dat de auto den gepar- keerci'en wagen zou voorbijrijden, kwam uit de richting Buitenpost een andere auto aanrijden, bestuurd door den heer S. B. uit Dronrijp. Een botsing was onvermijdelijk. Met een hevigen klap vlogen de beide wagens tegen elkaar op. De zestigjarige vader van den bestuurder en de heer M. werden daarbij zwaar gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Beide wagens werden zwaar beschadigd. 1. Stortingen in Nederland ƒ34.958.900, waar van bestemd voor: a. Achterstallige vorderingen 404.800; b. Rentedienst Dawes- en Youngleening en Still- halte, rentetransfer 1.520.200; c. Vrije reke ning Reichsbank 1842.200; d. Nieuwe onder de clearing vallende vorderingen 31.691.700. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) (inclusiel saldo 1936 ad ƒ34.988.000) ƒ58.907.500. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (in mindering komend van het be drag onder l.d.) ƒ30.790.000. Laatst uitbetaald nummer van storting: 360.766. 4. Speciale verrekening. Stortingen in Neder land tegen afgegeven reischèques (inclusiel saldo 1936 ad 565.700) ƒ861.600; Uitbetalingen in Nederland 166.800; Overgebracht naar al- gemeene rekening (1) 166.100; Nog beschik baar 528.700. De commissie voor de koninklijke subsidies aan jeugdige kunstschilders heeft een subsidie toegekend aan de volgende schilders; P. C. v. d. Wilt, Je van Keulen, N. Bronkhorst, F. Ha mers, terwijl aan 33 schilders een gratificatie wordt verleend. De steur legt een millioen eieren. Kakelt hij daarbij eiken keer, meester? Hólite Humour De 23-jarige chauffeur-monteur H. S., die 21 Augustus j.l. zijn vroegeren vriend en zaken relatie, den meubelhandelaar M. H. van H. te Utrecht vermoordde en diens lfjk in het Mer- wedekanaal wierp, werd 9 Februari tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens dood slag. Het O. M. had vijftien jaar geëischt. Naar wij vernemen, heeft verd. afgezien van hooger beroep. Aan de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer in zake eenige contingenteerings- wetsontwerpen is het volgende ontleend: In het algemeen kan omtrent het effect van de depreciatie van het Nederlandsche ruilmid del worden gezegd, dat het ten aanzien van de meeste contingenteeringen nog niet mogelijk is, reeds thans daaromtrent een definitieve uit spraak te doen, aangezien de nieuwe verhou dingen zich eerst geleidelijk kunnen consolidee- ren. Terstond na de depreciatie van den gulden heeft de minister, mede in verband met het feit, dat de variabele heffing voor een tweetal producten, te weten soyakoek en grondnootkoek, tot het laagste punt was gedaald, ernstig on der oogen gezien of tot opheffing van de on derhavige contingenteering kon worden beslo ten. Dat hiertoe niet is overgegaan, is het gevolg van de omstandigheid, dat de invloed van de depreciatie voor de olie-industrie niet van over wegend belang is. Te bedenken valt, dat contingenteering ook niet werd ingesteld in verband met de depre ciatie van vreemde valuta's. De grond tot het instellen van de contingenteering was gelegen in de beschermende maatregelen, die andere landen ten opzichte van de aldaar gevestigde Olie-industrieën troffen. Aangezien de verbetering in den gang van zaken nog van te korten duur is en de gevaren, gelegen in de beschermende maatregelen van andere landen, voor de olie-industrie nog steeds zij het voor het oogenblik latent aanwezig zijn, acht de minister het gewenscht, het ver loop van den gang van zaken nog eenigen tijd te kunnen volgen, alvorens tot definitieve be sluiten over te gaan. In ieder geval zou ophef fing onmiddellijk na de depreciatie er toe ge leid hebben, dat een belangrijk gedeelte van de industrie tot stilstand zou zijn gedwongen, het geen tot ontslag van een groot aantal arbeiders aanleiding zou hebben gegeven. De vraag of de contingenteeringen van die soorten veekoeken, waarvoor de variabele hef fing gedurende eenigen tijd op nihil is gesteld, moeten worden opgeheven met handhaving van die contingenteeringen, waarvoor de variabele heffing een zeker bedrag aanwijst, beantwoordt de minister ontkennend. De minister acht het niet mogelijk om met de variabele heffing alleen en zonder contingen teering een juiste bescherming aan de olie-in dustrie te geven. De minister houdt streng toezicht op het ver loop van de marge voor het produceeren der verschillende oliën, d.w.z. op de verdienste van de oliefabrikanten. De verbruikers van veekoeken zullen echter niet mogen verlangen, dat de olie fabrikanten werken tegen prijzen, waarbij zelfs variabele kosten niet worden gedekt. In dit op zicht wijst de minister het verwijt, dat ten aan zien van de industrie een andere gedragslijn wordt gevolgd dan voor den landbouw en de veeteelt, van de hand. In het bijzonder wordt juist bij de olie-industrie er voor gewaakt, dat de verdiensten van den fabrikant op hetzelfde peil blijven als voor de depreciatie redelijk werd geacht. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is brand ontstaan in de boerderij Het Molenhuis van den landbouwer Van Z., te Schijndel Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de be woners met achterlating van have en goed moes ten vluchten. De boerin, die bedlegerig was, kon slechts met moeite door omwonenden uit het branden de perceel werden gered. Inmiddels hadden de vlammen zich zoo snel uitgebreid, dat aan blus- schei. niet viel te denken en al het vee niet meer uit de brandende stallen kon worden ge red. Vijf varkens, een kalf en een honderdtal kippen kwamen jammerlijk in de vuurzee om. De boerderij is totaal afgebrand, terwijl de landbouwvoorraden en de inboedel eveneens een prooi der vlammen werden. Verzekering dekt de schade. Men schrijft ons uit Umuiden: Het kalme weer na de laatste stormen heeft niet nagelaten zijn invloed op de Noordzeevis- scherij uit te oefenen. Trawlers en loggers kun nen thans weer dag en nacht visschen en dn verwachtingen ten aanzien van ruimere kabel jauwvangsten in de ingetreden periode zijn gelukkig niet teleurgesteld, zoodat vlsscher, reeder en handelaar hun risico-vollen arbeid tengevolge van grootere aanvoeren met resul taat beloond zien. Voor het Nederlandsche publiek, dat in ver houding tot den Duitschen en Engelschen con sument veel te weinig van het kostelijk en voedzaam Noordzee-product geniet, opent zich thans een uitnemende gelegenheid eenige ma len per week kabeljauw en tong tegen billijke prijzen op den disch te hebben. De vorige week heeft zich in een perceel aan den St. Anthoniedijk te Utrecht een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waarbij een echtpaar bewusteloos geraakte. De vrouw is na eenigen tijd overleden. De man, de 75-jarige J. Verbeek, werd naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Thans is ook hij aan de gevolgen der vergiftiging overleden. De N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda heeft korten tijd geleden de eigendoms rechten verworven op het Nederlandsch octrooi 37773, waarin is vervat de uitvinding van den Amerikaan Singmaster, om door toevoeging van titaan-dioxyde diepmatte kunstzijde te ver vaardigen. Dit octrooi wordt door de H. K. I. te zamen met de A. K. U. geëxploiteerd. Het groote belang van het octrooi dat overal ter wereld fel is bestreden en nog wordt bestreden, doch door den Nederlandschen octrooiraad na een oppositie in twee instanties werd verleend is vooral hierin gelegen, dat practisch alle diepmatte kunstzijde wordt vervaardigd met toepassing van Slngmaster's uitvinding, door n.l. titaandioxide toe te voegen. Met de kunstzijde-spinnerij Nijma te Nijme gen is nu een geschil gerezen op de vraag, of iedere toevoeging van titaandioxyde, waarbij dit pigment door hét geheele lichaam van de kunstzij devezel verdeeld is, onder het genoem de octrooi valt. Hieromtrent heeft de president van de Amhemsche rechtbank op 17 Februari in kort geding uitspraak gedaan, door aan de Nijma te verbieden om ten aanzien van gemat teerde kunstzijdraden de werkwijze toe te pas sen omschreven in octrooi 37771 en de Nijma te veroordeelen tot betaling aan de H. K. I. van een dwangsom van ƒ1.per K.G. aldus ge- matteerden kunstzijdedraad, indien zij met de verboden handeling mocht doorgaan. In het vonnis overwoog de president van de rechtbank te Arnhem, dat de kern van het octrooi zetelt in het gebruik van titaandioxyde vóór de ver spinning. De Nijma heeft tegen dit vonnis hooger be roep aangeteekend. De Huisvestingscommissie voor Spaansche kinderen verzoekt ons opname van het vol gende: „Wie een hond ziet verdrinken, tracht niet eerst te weten te komen, wie zijn meester is, alvorens hem uit het water te halen." Is een kind dan minder dan een hond? Is een lijdend kind een voorwerp waarover rus tig gedebatteerd kan worden, alvorens de hel pende hand uit te steken? Om dan misschien te zien dat het te laat is? Daarom is het de hoogste tijd, enkele dingen recht te zetten. Het is volkomen waar, dat het Comité d'Ac- cueil te Parijs gevestigd is in het gebouw der C. G. T. (Vakbonden) en dat de secretaris, de heer G. Buisson tevens bestuurslid van die Vakbonden is. Dit Comité d'Accueil is de eenige instantie, die alle Spaansche kinderen die in Frankrijk Over de grens komen, opneemt en verzorgt, tot ze kunnen worden doorgezonden naar het land hunner tijdelijke bestemming. Doch wie treft hier een verwijt, het zeer ze ker links gerichte, doch niet communistische Comité d'Accueil, dat helpt, spontaan, waar het helpen kan, en niet de kinderen schift in „roo- den" en „witten", of de weidenkenden, die dit aanzien en becritiseeren zonder een hand uit te steken? Verder is het waar, dat de Centrale Huisves tingscommissie in Amsterdam de eenige is, die de Spaansche kinderen via het Comité d'Ac cueil kan ontvangen. Want evenals dit het eenige is, dat in Frankrijk het initiatief heeft genomen, wenscht het in ieder land slechts met één vereeniging in verband te staan, om versnippering van krachten te voorkomen. Ik weet niet of het door dit simpele feit mogelijk is, politieke of andere conclusies te trekken omtrent de Centrale Huisvestingscom missie. En ten slotte is het ook waar, dat het Ka tholieke Huisvestingscomité zich tot de Cen trale Huisvestingscommissie gewend heeft met het verzoek de zorg voor de huisvesting der ka tholieke kinderen op zich te mogen nemen. Maandag 15 Februari is er een voorloopige overeenkomst tusschen de beide lichamen aan gegaan, in den zin, dien het R. K. Huisvestings Comité gevraagd heeft. Doch het is verre van ons, nu conclusies (zie boven) te trekken omtrent het R. K. Huisves tings Comité, omdat het in verband staat met de Centrale Huisvestingscommissie, die in ver band staat met het Comité d'Accueil, dat in verband staat, etc., etc Ook zou het ongegrond, dwaas en deloyaal van ons zijn, te trachten, het R. K. Huisves tings Comité tegen te werken of verdacht te maken, zooals één zijner afdeelingen dat ons tracht te doen. Integendeel, we zijn er van overtuigd, dat deze afdeeling in strijd handelt met het R. K. Huisvestings Comité, en willen dit laatste daar dan ook niet verantwoordelijk voor stellen. J. H. PEEREBOOM, Voorzitter. N. STIJNMAN, Secr. steld voor het ornithologisch onderzoek. Deze ringen worden op aanvraag aan een ieder, die aan dit onderzoek wil meehelpen, verstrekt. Naar men ons mededeelde, worden aalschol vers meestal in de buurt van Lekkerkerk ge ringd. Aangezien in bovenstaand bericht het nummer van den ring niet is vermeld, valt nog niet na te gaan met welk exemplaar men hier te doen heeft. Wel moet het als een bijzonder heid worden beschouwd, dat de vogel in Ita lië is aangetroffen, aangezien de aalscholvers, die zeer vaak naar Noord-Afrika trekken, hun route kiezen over Marseille en dan over de Middellandsche Zee vliegen. Op den Aalsterweg te Eindhoven is Maan dagmiddag de 30-jarige wielrijder F. B. M. Si- monis door een bestelauto van den heer J. B. gegrepen en zoodanig gewond, dat hij later overleed. De bestelauto, komende van de richting Aalst, moest nabij de Gerarduslaan voorrang verlee nen aan een personenauto, bestuurd door den heer C. De beide bestuurders begrepen elkaar niet volkomen en slechts op het laatste oogen blik kon de bestuurder van den bestelauto een botsing vermijden door krachtig remmen. Bij deze manoeuvre is de wagen evenwel over den kop geslagen, juist op het oogenblik, dat S. na derde. Deze werd door den auto meegesleurd en bleef met een ernstige hoofdwonde op den weg liggen. In bewusteloozen toestand is de man, na door dr. Liesker te zijn verbonden, naar het zieken huis St. Joseph vervoerd, waar hij Maandag avond aan de bekomen verwondingen is bezwe ken. Het slachtoffer was als schilder werkzaam bij het St. Joseph-ziekenhuis, dat is gelegen aan den Aalsterweg. Te 'sGravenhage heeft de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het op 13 Juli 1936 te 's Gravenhage tusschen Ne derland en België gesloten postverdrag, strek kende tot vervanging van dat van 4 Augustus 1932. Genoemd verdrag is dienvolgens op 15 Fe bruari 1937 voor het Rijk in Europa in wer king getreden. De 61-jarige procuratiehouder J. C. B. Sibum, wonende te Groningen, die Vrijdagavond aan de Wilhelminakade bij het oversteken van den weg werd aangereden door 'n auto en met zware verwondingen naar het Diaconessenhuis werd overgebracht, is daar Maandag aan de gevol gen van deze aanrijding overleden. De rechtbank te Breda heeft E. J. J. M. A. van W. wegens het bij geschrifte in het open baar tot eenig strafbaar feit opruien veroor deeld tot een geldboete van f 100.subs. 50 dagen. Na behandeling dezer zaak in hooger beroep voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, werd de zaak door den Hoogen Raad verwezen naar het Haagsche Hof, dat thans het vonnis der rechtbank vernietigde en den verdachte ver oordeelde tot dezelfde geldboete en bovendien tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie Jaar proeftijd. Onder het biechten in de St. Jozefkerk te Delft is de heer W. Schapers een bekende ömid, wonende op de Beestenmarkt, ernstig on wel geworden. Nadat pater M. Joma O.F.M. hem het H. Oliesel had toegediend, is hü tij dens het vervoer naar huis overleden. Op de rivier de Po, nabij Piaconza, heeft een jager een schitterend exemplaar van een aal scholver gevangen. De vogel had een vlucht van 1.20 meter en een lengte van 80 c.M. De aal scholver was geringd, waaruit bleek, dat hij afkomstig was van het rijksmuseum voor na tuurlijke historie te Leiden. Zooals men weet, worden door dit museum steeds ringen aangemaakt en beschikbaar ge- AMSTERDAM. Geslaagd voor het Candi- daatsexamen in de Economische Wetenschap pen de heeren M. W. ter Meulen en A. van der Goot. AMSTERDAM (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten A. W. Vis ser, Amsterdam. DETROIT, 22 Febr. In het Fairgrounds Co liseum is gisteren een door duizenden arbei ders, leden der United Automobile Workers, en hun vrienden bezochte „overwinningsbetooging" georganiseerd. Het leek een oogenblik, dat de vergadering niet kon doorgaan, daar kwaad willigen door de ventilatoren traangas naar bin nen hadden weten te werpen. Men slaagde er echter in de gassen spoedig te doen wegtrek ken, zoodat de betooging met een uur vertraging doorgang kon vinden. De stad Charlotte in Noord Carolina is door een tornado geteisterd. Verscheidene huizen werden van hun daken beroofd, electrische lei dingen werden vernield, terwijl twee gebouwen totaal verwoest werden. Naar uit Kaapstad gemeld wordt, heeft de Zuid-Afrikaansche regeering besloten de haven der stad op grootsche wijze uit te breiden. De werkzaamheden zullen terstond ter hand wor den genomen en een uitgave vereischen van 2.250.000 pond sterling. Officieel is bekend gemaakt, dat tusschen Argentinië en Peru een overeenstemming tot stand is gekomen, waardoor een einde is ge komen aan den tarievenoorlog tusschen beide landen. De moeilijkheden hadden vooral be trekking op tarwe en olie. Peru heeft de werkingssfeer van zijn consu laat-generaal te Genua uitgebreid tot het Ita- liaansche rijksgebied. De regeering van Iran heeft besloten haar gezantschap te Rome te belasten met de bescherming van de Iraneesche belangen in Abessinië De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjang Tsjoen, is om gezondheidsrede nen afgetreden. Kolonel Popzlatef, die leider is geweest van de Bulgaarsche partij voor maatschappelijke hervormingen, welke partij verleden jaar ont bonden is, is in hechtenis genomen, beschul digd van actie tegen den staat. De vroegere leider der Duitsch-Nationalen in Danzig, Blavler, wordt als Senator van Danzig opgevolgd door Paul Jones, een aanhanger der nationaal-socialisten. Het aantal nationaal-socialistische afgevaar digden bedraagt thans 46 op een totaal van 72. Naar wij vernemen zal Smit in den oefen wedstrijd van het voorloopig Nederlandsch elftal tegen de Engelsche derde divisieclub Crystal Palace Woensdag as. op het Spartaterrein te Rotterdam niet meespelen. Zijn knieblessure is nog ndet genezen en of hij op 7 Maart a.s. tegen Zwitserland zijn plaats zal kunnen innemen, is nog de vraag. De Xerxes-speler Van der Vaart zal Smit Woensdag a.s. vervangen. 's-GRAVENHAGE, geslaagd voor voorloopig diploma: L. Dekker te Leeuwarden, J. de Bree te Middelburg, J. J. Schot te' Middelburg, H. Werk te Groningen, A. Boudewijns te Dordrecht, K. W. Visser te Papendrecht en I. Vos te Gro ningen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor tweeden stuurman groote stoomvaart de heer W. Hak kaart. Voor derden stuurman groote stoomvaart de heeren L. M. van Son en J. P. van Es. Opgegeven door v. d. Graal Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Inzake surséance van betaling van G. J. Gras- ser, te Arnhem', is een ontwerp-accoord gedepo neerd. Schuldvorderingen ten aanzien waarvan de surséance werkt, moeten alzoo bij den be windvoerder mr. M. J. Wolff te Arnhem, worden Ingediend vóór 1 Maart 1937. Raadpleging en beslissing over accoord op Maandag 15 Maart 1937, des n.m. te 4 uur in raadkamer der recht bank te Arnhem. Failliet verklaard: 19 Febr.: Pieter Karreman, kolenhandelaar, Nieuwerkerk a. d. IJsel, A. 90. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van F. Brockmann, Tubbergen; Chr. H. Metz Jr., Den Haag; J. C. Janssens van Bok hoven, Tilburg; H. Smit, Hoogezand; W. Maring, Groningen; D. van Gelder, Groningen. Geëindigd door homologatie van het aange boden accoord, de faillissementen van H. J. Ha- bers, Slagharen; N.V. Woninginrichting Goede renhandel Den Haag. APELDOORN, 22 Febr, Eiermarkt. Gem. Eier- hal. Aanvoer 235.000 stuks. Groote bruine ƒ4.25 ƒ4.40; kleine bruine ƒ4.204.30; zwaar ge mengd ƒ4.154.25; groote witte ƒ4.104.20; kleine witte ƒ4—4.10, alles per 100 stuks. Han del vlug. APELDOORN, 22 Febr. Veemarkt. 220 nuch tere kalveren 511 per st.; 88 biggen ƒ1216 per st.; 28 schapen 14—17 per st.; 6 geiten 612 per st. Handel goed. APELDOORN, 22 Febr. Pluimveemarkt. 3000 oude kippen 0.501 per st.; per kg 3642 ct., N.-Holl. blauwen 74—80 ct. per kg.; 500 jonge kippen ƒ11.35; 120 oude hanen 65—90 ct.; 700 jonge hanen 50—85 ct.; 180 eenden 30—60 ct., alles per stuk. Handel goed. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 20 Febr., Berenice, s., Hamburg. 21 Febr.. Carlbla, s., West-Indlë; Mars, s„ Middl. Zee; Barbro, s., Oslo; Hedda, s., Gdynia; Reggestroom, s.. Hamburg; Medea, s., Caen (voor Velsen)Anna W., m.s., Plymouth; Jantje Ep- piena, ms., Im'mingham; Bloemfontein m.s». Hamburg; Amstelstroom. m.s.. Huil; Agnlta. m.s., Rotterdam; Olavus, s. Newcastle (voor Velsen) 22 Febr., Amstelland, s., Hamburg; Delphinus, s. .Hamburg; Bowling, s., Leith; Themis, s., Bre men; Freiburg, s., Java; Rhein, s., Hamburg; Trito, s., Fowey. Vertrokken 21 Febr., IJstroom, m.s., Leith; Akershos, s., Oslo; Gudur, s., Malmo; Honte- stroom, s., Londen; Simon Bolivar, s.. Hamburg; Ariadne, s., West-Indië; stad Zwolle, s„ Rotter dam; Glanton, s., Newcastle; Orpheus, s„ Kopen hagen; Vesta, s., Kopenhagen; Patrla, s.. Gothen burg Mont Osea s„ B.-Alres; Oberon, s., Oran; Olympos, s., B.-Alres; Gateshead, s., Newcastle; Vliestroom, s., Londen; Vechtstroom', Huil; Surreybrook, s., Goole; Mount Kitheron, s., B.-Aires. 22 Febr., Sigrld, s., Malmo; Carlbla. ms., Ham burg; Ostmark, m.s., Hamburg; Balduin, s., Oslo. Uitgaande vastgemaakt: Nejaco, m.s. Aangekomen 22 Febr., Dalegarth Force, s., Swansea; Titus, s., Hamburg. Aangekomen 23 Febr., Beechpark, s„ West- Af rika. Vertrokken 22 Febr., Nejaco, ms., Newcastle; Chevychase, s., Tyne; Wm', Wilberforce, s„ Hamburg. AMSTERDAM, aangekomen 21 Febr., Maaskerk, West-Afrlka, stukgoed. Handelskade, Holland Afrika Lijn; Berenice. Hamburg, stukgoed, Su- matarakade. Verg. Cargadoorskantoor; Perseus. Danzig, hout en stukgoed Levantkade, idem; Ca- ibia, West-Indië, stukgoed, Wambersle Zn.; Mars, Mliddl. Zee, hout en stukgoed, Suriname- kade, Verg. Cargadoorskantoor; Hedda. Gdynia Steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenkolen- Handel Mij.; Barbro, Oslo, ledig, Rietlanden. Havenbedrijf De Rietlanden; Reggestroom, Ham burg, stukgoed, Handelskade, HollandAfrika Lijjp; Leeuwarden, Londen, stukgoed |Handels- kade, General Steam Transport Cy.; Jantje Ep- plena, Ham'burg, inklaren, Steiger H. A. L., Wa genborg; Bloemfontein, Hamburg, stukgoed, Han delskade, HollandAfrika Lijn; Anna W„ Pdy- mouth, klei Rietlanden, Holl. Stoomboot Mij.; Amstelstroom, Huil, stukgoed, Handelskade, idem; 22 Febr., Agnita, Rotterdam, ledig, Fransche boelen, Ruys Co.; Amstelland Hamburg, Ham burg, stukgoed, Surinamekade, Mij. t. v.v.d. Kon. Holl. Lloyd; Delphinus, Hamburg, stukgoed. Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor; Bowling. Leith, stukgoed en steenkolen, Zeeburgerkade, Idem'; Themis, Bremen, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es Van Ommeren. Aangekomen 22 Febr., Freiburg, Java, stukgoed, Javakade, Wm. H. Muller Co.; Rhein, Hamburg, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es Van Omme ren; Trito, Fowey, klei, Rietlanden, Holl. Stoom boot Mi].; Dalegarth Farce, Swansea, steenkolen, Rietlanden Ruys Co.; Titus, Hamburg, stuk goed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Beechpark, W.-Afrika, cacao, Javakade, Wambersle Zoon. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. VULCANUS, Palermo naaf Amsterdam, pass. 22 Febr. 5 uur v.m. Ouessant. ORESTES, 21 Febr. van Rodosto naar Poraeus. JUNO, 21 Febr. Van Civ. Vecchla te Napels. VENUS 02 Febr. van Cotrone te Triëst. PLUTO, 20 Febr. van Uddevalla naar Amster dam. TITUS, 22 Febr. van Hamburg te Amsterdam. HEBE, naar Amsterdam, pass. 22 Febr. l uur n.m. Brunsbuttelkoog. TIBERIUS, 20 Febr. van Rotterdam naar Middl. Zee. VENUS, 19 Febr. van Cotrone. naaf Triëst, VULCANUS, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 20 Febr. des nachts 12 uur Finisterre. PERSEUS, 21 Febr. van Danzig te Amst. MARS, 2 lFebr. van Mliddl. Zee te Amst. ORPHEUS, 21 Febr. van IJmuiden n. Kopen hagen. VESTA, 21 Febr. van Umuiden naar Kapen- hagen. ARIADNE, uitreis, 21 Febr. van Umuiden. ACHILLES, 20 Febr. van Napels naar Triëst. AURORA. 21 Febr. van Lissabon te Genua. BACCHUS, 20 Febr. van Rotterdam naar Middl. Zee. BARNEVELD, uitreis, pass. 21 Febr. v.m. 7 u. BENNEKOM, uitreis, 19 Febr. te Curasao. San MiqueL In verband met Washington Day was de Né*" Yorksche beurs Maandag gesloten. Tarwe Dec. 125% Juli 121 Oct. lil 125% - 121% - 110% WINNIPEG, 22 Febr. 22 Febr. 20 Febr 22 Febr. 20 Febr- Gerst Oct. 80% - - Dec. 70%- - "ii - - 8lV*-" li70% Rogge Lijnzaad Mei 10c%- - 1071/2 - Dec. 170 - - Juli 101%- - 102% - - Mei 170 - 170 Oct. 851/2-— 87% - - Juli - - - 170 Haver Dtc. 547/g - 54%- - Juli 521/4-- 52 gedaan en laten t bieden nominaal Oct. (Medegedeeld door Simoons en CO., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 330—4.30 uur Kon. Olie 450%451J4 Philips 340 Aku 78J4—77 Unilever 17154 K. Olie warrants 645 Java Cultuur 230 Anaconda 50 1/8—49% Beth. Steel 71 U. S. Steel 85 7/8 Shell Union 25 5/8 Adj. Milwaukee 9 7/16 Kennecott 5054—49 7/8 Van 4.305.00 Uur Aku K. Olie warrants Anaconda U. S. Steel Republic Steel Kennecott Tennessee Adj. Milwaukee Shell Union Tidewater 77 J478 640—645 49 11/16—5$ 85 5/8 28 3/8 49 7/8—50 10 15/16 954 25 3/8 16 3/8 Vrijdag is opgegeven: Shell Union 2554, zijn 2554—3/8; A'dam Rubber is gedaap 304—302. na** Am®4' BOSKOOP. 20 Febr. van Chili te Rotterdam- BREDA, 22 Febr. van Hamburg te Antwerpej' CALYPSO, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. Febr. v.m. 3 uur Lydd. - CERES, 21 Febr. van Tanger naar Gibraltar- EUTERPE, 20 Febr. van Bordeaux naar Pallice. GANYMEDES, 20 Febr. van Izmir naar Salonic» HEBE, 21 Febr. van Stettin naar Amsterdam- HERMES. 21 Febr. van Odounlouk naar Cavaii JUNO 20 Pebr. van Civita Vecchia naarNapejf' NEREUS, 20 Febr. van Aarhuus naar Affl®1' POSEIDON, 21 Febr. van Castellon te ValeiW' VAN KENSSELAAR, uitreis, pass. 21 Febr. n.m 4 uur Ouessant. RHEA, 21 Febr. van Lisisabon naar Genua. SIMON BOLIVAR, 21 Febr. des nachts 12 uu Van Amsterdam te Hamburg. -r TELAMON, 20 Febr. vaon Alexandrië n&»- Haifa. ..VENEZUELA, uitreis. 19 Febr. van Barbados. COSTA RICA, uitreis was 21 Febr. v.m. mijlen Z.O. van Lands End. g VULCANUS, naar Amsterdam, was 21 Febr fl uur 55 v.m. 280 mijlen Z.Z.W. van Lands GANYMEDES ,22 Febr. van Salonlca Istanboul. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, 22' Febr. van Hamburg te SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN SEMBILAN, 22 Febr. van New Orleans Kaapstad. „„g, TOSARI, 20 Febr. van Belawan naar Penant JAVA—NEW YORK LIJN TANIMBAR, Java naar New York, 19 Febr. St. Vincent. MODJOKERTO, 20 Febr. van Java te Boston- KOTA BAROE. Java naar New York. passeer" 20 Febr. Mauritius. MIJ. NEDERLAND JAN PZ. COEN, thuisreis, 22 Pebr. van Port Bal SINKEP, thuisreis, 19 Febr. van Singapore. POELAU BRAS, uitreis, pass. 20 Febr. Dung" ness. BINTANG, uitreis, pass. 20 Febr. Dover. BENGKALIS, thuisreis, 21 Febr. van BelaW»" VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—O.-AZIE LIJN ZUIDERKERK, 21 Pebr. van Jaran te R'dam. GAASTER KERK uitreis, 21 Febr. te Dairen. GROOTEKERK, thuisreis, 19 Febr. te Kobe. MOENA, uitreis, 20 Febr. van Suez. HOLLAND—AFRIKA LIJN ALGORAB. 21 Febr. 12 uur des middags Genua naar Marseille. -n SPRINGFONTEIN, 21 Febr. n.m. 6 uur Marseille naar Port Said. je bloemfontein, 21 Febr. van Hamburg Amsterdam. -m HEEMSKERK, 21 Febr. van Dar es Saia*" naar Port Amelia." -g RANDFONTEIN, thuisreis, 21 Febr. van Dar ■Salaam. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN STREEFKERK, uitreis, 20 Febr. van Suez. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ALMKERK, uitreis 22 Febr. van Suez. meliskerk, uitreis, 20 Febr. te Sydney. ALUDRA, uitreis, 21 Febr. van Navalahkl. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN ALWAKI, thuisreis, 21 Febr. van Santos. ALDABI, 20 Febr. van Rotterdam te B.-AW ALDABI, uitreis, pass. 21 Febr. Dover. HOLLAND—AMERIKA LIJN LEERDAM, thuisreis, 20 Febr. te Londen. DINTELDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, Febr. te San Francisco. ist. DAMSTERDIJK, Rotterdam naar Pacific B"" 21 Febr. te Londen. ,mo ROTTERDAM toeristenvaart, 19 Febr. van caiew BREEDIJK, 19 Febr. van Galveston te Orleans. Dr. BEEMSTEKDIJK naar Rotterdam, was 21'% 12 uur des middags 500 mijlen W. van BW" BILDERDIJK, Rotterdam naar New York, 21 Febr. Dungeness. ROTT. LLOYD DEMPO, uitreis, pas. 21 Febr. Kaap del Arm*/. KOTA RADJA, thuisreis. 22 Febr. van sa 7taf KOTA PINANG, uitreis pass. 20 Febr. Gib"» p PALEMBANG. uitreis. 21 Febr. van Antwerp" SOEKABOEMI, uitreis, pass. 20 Febr. Ferim-„e, BLITAR, uitreis, pass. 22 Febr. Point de AMELAND, 20 Febr. van Batavia n. Rottero» PALEMBANG, uitreis, pass. 22 Febr. Dover. MIJ. OCEAAN Febr. van Bata\ EURYMEDON, Amsterdam naar Java, 20 LAERTES. 21 Febr. van Batavia n. Amsteré^, te Gibraltar. .- l* ALCINOUS Amsterdam naar Java, passeerde Febr. Gibraltar. Tfly»- POLYPHEMUS, 21 Febr. van Liverpool n- STAD HAARLEM, 20 Febr. van Porto te Bona. VREDENBURG, 20 Febr. van Narvik. FerraJ* Vog d« AMSTERDAM, 2 2Febr. De schade piv- Velserburg was gisterochtend 10 uur 30 Bei reerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2