Nieuw electrisch materieel voor de Spoorwegen Zijn hartekind D Het échec der tribunes EERSTE WAGEN GEREED Het ongeluk bij de manoeuvres Hou TWEE NOODLANDINGEN DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 4on de Beijnes-fabrieken te Haar lem wordt hard gewerkt aan den bouw van een aantal eindrijtuigen Wenschen van 't publiek vervuld Geen beslagen ruiten Aan twee wenschen tege moet gekomen Een prachtige werkgelegenheid HOOGLEERAREN NAAR HET BUITENLAND Uitnoodiging tot het houden van voordrachten DE UITBREIDING VAN KUIL- VERBOD OP IJSSELMEER Tal van visschers gedupeerd door onverwacht besluit Stille Omgang Spoorwegvervoer op de twee Zondagen OORLOGSSLACHTOFFERS Herdenking op de graven TWEE RUSSEN GEARRES TEERD Zij waren uit Belgisch werkkamp ontvlucht Wachtmeester tot een maand hechtenisstraf veroordeeld De overval te Riel In hooger beroep tegen beide verdachten dezelfde straf geëischt EEN WELKOM GESCHENK Aan het Noorsche muntenkabinet Brabantsche slagers protesteeren Zij vragen geen bevoorrechting, maar eischen gelijk recht voor allen Jf goed VOOR li 1S> Militair vliegtuig in moeilijkheden FRAUDE TE DOESBURG Voortvluchtige penningmeester door auto aangereden VOLSTORTING VAN AANDEELEN Curator in het gelijk gesteld VERTRAGING VAN DE EDELVALK De bloemen op de ruiten De Haagsche raad wijst een ver- zoek der exploitanten om restitutie af Bouw voor risico der firma Ernstig auto-ongeluk Twee dames zwaar gewond BRUG BIJ HEDEL WORDT VERLEGD Hooge waterstand van de Maas UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Hooge Raad van Arbeid UIT HET DUITSCH Eind Mei of begin Juni zullen de eerste nieuwe electrische trein-stel- len gereed komen en zal ook de aan leg van de bovenleiding op een ge deelte van het baanvak voltooid zijn. Het is de bedoeling, dat de nieuwe electrische treinen dan op de lijnen MaarnArnhem en GoudaDen Haag beginnen te rijden. Op uitnoodiging van de directie der Neder- kftdsche Spoorwegen hebben we een bezoek ^bracht aan de Koninklijke Fabriek van Ry- jWgen en Spoorwagens J. J. Beynes N. V. te ^aarlem, waar van 37 drie wagen-treinen de ''A'ee eindrijtuigen in aanbouw zijn. De firma ^Ua te Rotterdam maakt het middenrijtuig, terwyi nog 53 twee-wagentreinen by Werk spoor gemaakt worden. In gezelschap van den heer ir. W. Hupkes, Nef van den dienst van tractie en materieel Ned. Spoorwegen en den heer E. Bolleman ^ijlstra, chef van den dienst rijtuig- en wagen- touw, hebben wij de fabricatie bij Beynes be- Sichtigd, waar we werden rondgeleid door den directeur, ir. H. J. M. Bekkers. Deze kon ons een eerste rytuig van een drie- wagentrein laten zien, dat juist Maandag gereed ^komen was. Onze eerste indruk was, dat deze trein ge heel geiyk was aan den electrischen trein, die fteds tusschen Rotterdam en Hoek van Hol- 'ahd rydt. Kleur en model het bekende 5troomlijntype, evenals by den Diesel stern en overeen, doch by een nadere beschouwing en gehoord verschillende technische verbeterin gen, ontdekten we toch het verschil. De wagen is donkergroen gekleurd met een °reeden rooden rand aan het typische voor stuk en een smalleren rooden rand aan weers- 2Üden. De dubbele schuifdeuren hebben echter een ^noteren doorgang gekregen en de eindportie- {■«n zij» 10 c.M. breeder dan by de vorige. De [Jaicons zyn ruimer en een verandering in de ^diening van de bovengedeelten der ramen, door middel van een kruk- en draaibewe- S'hg geopend en gesloten worden. De onderramen zyn van dubbel glas en hebben het voordeel, dat de warmte beter binnen blijft, er minder toch is en men ver der nooit het euvel van beslagen ruiten on dervindt. Het ronde dak heeft weer de aluminium- pleur, terwyi men ook bij deze treinen slechts "Veede en derde klas kent. Over de verdere inrichting, ook hier weer *6er comfortabel in beide klassen, behoeft niets Wieer gezegd te worden, omdat we de aanklee- f'hig en indeeling van deze wagens voldoende ^schreven hebben, toen het laatste stroomlyn- 'bateriaal in gebruik werd genomen. Dat de Spoorwegen zooveel mogeiyk aan de Wenschen van het reizend publiek tegemoet ko- •ben, blijkt wel hieruit, dat men bij de drie- Wagens-treinen er komen immers twee- en 'wie-trein-stellen in het eindrytuig zoowel zy-ingang als een midden-gang inricht. Er 4Tih toch menschen, die prys stellen op een min 01 meer afgesloten compartiment en op deze Wijze wordt aan dit verlangen tegemoet geko men. Een proef is het keukentje, dat in dit Soort wagens aangebracht wordt en waar electrische kookplaten komen, zoodat kof fie en dergeiyke op de reis zeer te waardee- ten voedings- en genotmiddelen bereid kun- hen worden. Een steward gaat dan natuur - lyk mee op reis. De motoren zijn in den eersten wagen, waar- zich ook een flinke ruimte bevindt, om ba- *kRe te bergen. Met de opdracht tot het vervaardigen van de- wagens is weer een groot bedryf in volle Werking gesteld en zoo werd hier weer een jachtige werkgelegenheid geschapen. Het zegt ^'doende, wanneer we mededeelen, dat hier eind 1937 byna 500 man werken, terwyi er voor dat deze order geplaatst werd, nog slechts honderd arbeiders werkzaam waren. Na het gereed gekomen rijtuig te hebben be zichtigd, hebben wij een bezoek gebracht aan de van de Ned. Spoorwegen gehuurde werk plaats aan den Verspronckweg, waar alle 74 wagens „op stapel liggen", voor zoover een deel voor verdere afwerking nog niet getrans porteerd is naar de fabriek tegenover het Station. Hier worden de stalen rompen en on derstellen gemaakt en in alle hoeken is men aan het zagen, lasschen en hameren. De arbeid zingt hier zijn hoogste lied en het doet goed zooveel menschen nog druk aan den arbeid te zien. Nu zien we nog slechts stalen balken en ver derop zijn het reeds rompen geworden, die be ter tot onze verbeelding spreken. Maar straks is dit materiaal gegroeid tot een mooien trein, die met snelle vaart door het landschap snort. By ons vertrek uit Haarlem was de gereed gekomen wagen juist buiten in de rails gezet, waar een loco-motor het gevaarte naar de oude locomotieven-loods sleepte om daar te wachten tot het geheele treinstel is afgewerkt en alles verder gereed is om het nieuwe materiaal te ontvangen. De Ned. Spoorwegen zijn er steeds op uit, nieuwe technische vindingen en verbeteringen, door de ervaringen geleerd, in hun bedryf aan te passen. Dit belangryke werk is er opnieuw een bewys van. Ons relaas van deze excursie willen we ein digen met onze waardeering uit te spreken voor de sympathieke geste van ir. W. Hupkes, die in zyn welkomstwoord te Haarlem onzen overleden collega, den heer Sand van het „Han delsblad" te Amsterdam, herdacht. De Belgische regeering heeft, ter bevordering van de intellectueele coöperatie tusschen Bel gië en Nederland, aan onze regeering verzocht, op voordracht van de Universiteiten van Brus sel en Leuven, prof. dr. F. M. J. A. Roels, te Utrecht, uit te' noodigen eenige voordrachten te komen houden over een door hem te kiezen onderwerp voor de Universiteit te Brussel en den heer prof. dr. J. Boeke, te Utrecht, uit te noodigen eenige dergeiyke voordrachten te ko men houden voor de Universiteit te Leuven. Het bestuur der Deutsche Anatomische Ge- sellschaft heeft prof. dr. J. Boeke uitgenoodigd, op de jaarvergadering te Koningsberg in Augus tus van dit jaar te zamen met prof. Ross G. Harrison, den voorzitter der Anatomische Ge- sellschaft en prof. A. Bethe uit Frankfort, een referaat uit te brengen omtrent het verband tusschen de zenuw-elementen en het eind- orgaan. De Academie Counsil der Universiteit van Londen heeft prof. dr. J. Boeke uitgenoodigd, in het a.s. seizoen een reeks van drie lezingen over door hem te kiezen anatomische onder werpen te komen houden voor de universiteit te Londen. Het bestuur van de hoofdafdeeling zoetwater- visschery van de Nederlandsche Heidemaat schappij heeft een vergadering belegd op ver zoek van den Bond van Zuiderzeevisschers, ter bespreking van de ernstige bezwaren, welke door IJsselmeervisschers werden geuit tegen de uit breiding van het gebied, waarop het gebruik van den kuil is verboden. Eensdeels werd de mogelijkheid erkend, dat maatregelen ter beper king van het gebruik van dit vischtuig noodig kunnen zijn bij de wyziging, welke de verzoeting van het IJsselmeer in den vischstand mede brengt, maar van den anderen kant maakt men ernstig bezwaar, dat zoo onverwacht en zoo kort voor het begin van het nieuwe visch- seizoen een maatregel van zoo ingrijpenden aard werd genomen, die oorzaak is, dat veel geld voor niets is uitgegeven door visschers voor het weder in orde brengen van hun gereed schap. Bij eenig overleg of tijdiger bekendma king had veel kunnen worden voorkomen. Het bestuur van de hoofdafdeeling deed toe zegging op korten termijn een onderhoud aan te vragen by de instanties, welke bü de regeling van de vlsschery op het IJsselmeer zijn betrok ken, teneinde daar de bezwaren kenbaar te maken en pogingen aan te wenden om tot ver zachting van de bepalingen te komen of de visschers, die hierdoor hun bestaansmogeiykheid verliezen, op andere wijze te helpen. Na een tijd van kalmte, die ditmaal, in ver band met het Vorstelijk Huweiyk op 7 Januari, korter was dan gewoonlijk, komen er voor de Spoorwegen weder zeer drukke dagen. Het eerste deel van den Stillen Omgang, die evenals het vorige jaar, wegens de groote deel neming, weder over twee weken wordt verdeeld, valt in den nacht van 6 op 7 Maart. Dien nacht zullen weer duizenden bedevaartgangers uit alle deelen des lands naar de hoofdstad reizen. Er komen extra-treinen uit Groningen, Stadska naal, Winterswijk, Oldenzaal, Venlo, Nijmegen, Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, enz. enz., ter wijl ook velen met de gewone treinen verwacht worden. Te Amsterdam C.S. zullen 's nachts 14 extra- treinen aankomen, te W.P. één en te Amster dam Hlm.meer twee, terwijl nog acht extra- treinen onderweg met deze gecombineerd moe ten worden. In den vroegen morgen van Zondag keeren allen met dezelfde treinen weer terug, zoodat in totaal ruim 50 extra-treinen moeten worden ingelegd, behalve nog de vele ledige treinen en losse machines, die ten behoeve van dit vervoer zullen moeten rijden. Daarby komt nog, dat de voetbalwedstrijd NederlandZwit serland hiermede samenvalt, zoodat de Spoor wegen dien dag de handen vol zullen hebben. Ook Nederlandsche begraafplaatsen bevatten menig stoffelijk over,schot van slachtoffers uit den wereldoorlog, die Zondag door Duitschlano op den Heldendag zijn herdacht. Die slachtoffers zyn niet vergeten, en zoo is op de graven van oorlogsslachtoffers te 's-Gra- venzande, Noordwijk en Rotterdam een krans gelegd. Te 's-Gravenzande en te Noordwijk lig gen verscheidenen van hen begraven, die bij den slag tusschen de Duitsche en de Engelsche vloot in het Skagerak om het leven kwamen. De politie te Abcoude heeft twee verdacht uitziende personen aangehouden. Door den burgemeester in verhoor genomen, bleken het twee Russen te zyn, die uit een werkkamp in België waren ontvlucht en op weg waren naar Amsterdam, om vandaar per boot naar Spanje te vertrekken. De politie heeft hen weer naar de Belgische grens gebracht, om daar aan Ue gendarmerie te worden overgeleverd. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den 22- jarigen W. I. B., wachtmeester by de tweede schoolbattery van het vyfde regiment veld artillerie te Amsterdam, die zich op Maan dag 15 Februari te verantwoorden heeft gehad wegens het veroorzaken van dood door schuld op 23 September van het vorig jaar, tydens de manoeuvres onder de gemeente Roosendaal. De wachtmeester werd veroordeeld tot een hechtenisstraf van één maand. De eisch luidde één maand hechtenis met verlaging tot den rang van gewoon soldaat. Maandag behandelde het gerechtshof te 's-Hertogenbosch het hooger beroep in de straf zaak tegen den arbeider J. V. en den reiziger H. B., beiden wonende te Tilburg en thans ge detineerd. Zy worden verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan een overval op den land bouwer J. van der Avoort, wonende onder de gemeente Riel, in den nacht van 22 op 23 Juni van het vorige jaar. De verdachten zyn door de Bredasche recht bank ieder tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld, daar zy den landbouwer zwaar licha- melyk letsel hebben willen toebrengen. Tegen dit vonnis hebben beiden hooger be roep aangeteekend. Zoowel V. als B. beweerden onschuldig te zyn veroordeeld, zy zeiden, in appèl te zijn gekomen om recht te verkrygen. Een groot aantal getuigen werd in deze zaak gehoord. Zy legden echter zulke bezwarende verklaringen af, dat de advocaat-generaal by het nemen van zijn requisitoir uiting gaf aan zyn overtuiging, dat niemand anders dan de verdachten Van der Avoort en zyn vrouw heb ben overvallen en mishandeld. De straf der Bredasche rechtbank achtte hy juist en derhalve eischte hy tegen ieder der verdachten handhaving van de opgelegde straf. De verdedigers, mr. F. Scheefhals en mr. Swane, achtten het overtuigend bewijs niet ge leverd en drongen met klem aan op vryspraak van de verdachten, die reeds acht maanden gedetineerd zijn. Zy vroegen de onmiddellyke invryheidstelling. Nadat het Hof in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat geen termen aan wezig werden geacht, de verdachten onmiddel- lyk in vrijheid te stellen. De „Koninklyke Nederlandsche Edelmetaal- bedrijven Van Kempen, Begeer en Vos" hebben een verzameling van Nederlandsche medailles en plaquetten omvattende vyftig exemplaren, aan de Noorsche regeering geschonken. De heei O. J. A. Begeer te Wassenaar, die ook reeds bij vroegere gelegenheden zyn belangstelling voor het Noorsche muntenkabinet heeft getoona, heeft er voor gezorgd, dat deze representatieve verzameling door bemiddeling van het Noor sche departement van Buitenlandsche Zaken en den Nederlandsehen zaakgelastigde, dr. G. A. Scheltus, in handen van het muntenkabinet der Universiteit te Oslo is gekomen. Deze schen king was daarom zoo welkom, omdat het muntenkabinet tot op heden geen proeven kon toonen van deze hoogstaande Nederlandsche medailleerkunst. Zondag kwamen eenige honderden slagers van Noord-Brabant in protestvergadering bij een in Huize Remmers te Tilburg. De groote zaal was veel te klein om het aantal protestee- rende slagers te bevatten, een deel ging naar de bovenzaal, waar een luidsprekerinstallatie het contact met de hoofdvergadering onderhield. De heer Frans van Gelooven, secretaris van den R. K. Landelyken Slagershond, sprak een enthousiast welkomstwoord. De slagers mogen niet langer zwygen. Het middenstandsbedryf gaat ten gronde als gevolg van de overdreven crisiswetgeving en de achterstelling van het kleinbedrijf by het grootbedryf. De eerste spreker, dr. Meyer, directeur van het gemeentelijk slachthuis te Breda, zeide, dat de misère van het slagersbedrijf eigenlijk al be gonnen is met de vleeschkeuringswet van 1922. Deze goed bedoelde wet heeft al tot gevolg ge had, dat de slager uit zijn bedrijf werd gedron gen. Onhoudbaar is de toestand geworden dooi de vetcrisisheffing en totaal onmogelijk door de varkenscrisisheffing 1932. Deze wet heeft de werkloosheid in het slagersbedryf sterk bevor derd. Dan komt daarby nog de vleesch in blik- historie, zoodat het ieder wel duidelyk is, dat het bedryf al die lasten niet kan dragen. De slagers zijn volkomen in hun recht als zy eischen op gelijken voet behandeld te worden met de groote slachterijen. De heer Corn. Marks uit Eindhoven betoogde, dat de middenstands-slagery volkomen aan den grond is geraakt. De vleeschkeuringswet, een wet met sociale strekking, werd door de ge meenten uitgebuit als winstobject. De on matige protectie van het grootbedrijf is voor de slagers niet meer te dragen. Wy vragen geen bevoorrechting, maar wy eischen gelyk recht voor allen. De heer Frans van Gelooven wees ten slotte op de kapitalen, die het slagersbedrijf de laatste jaren heeft moeten opbrengen. Dat loopt in de tientallen millioenen. En wat heeft de regee ring er mee bereikt? Zoo goed als niets. Dr. De- terding heeft met zijn tien millioen meer be reikt voor den veestapel dan de regeering met haar tientallen mjllioenen. Spreker protesteert met kracht tegen de verwaarloozing van de be langen van den middenstand. Op het departe ment heerscht volslagen onverschilligheid met het lot van den middenstand. Het wordt tyd, aldus spr., dat wy krachtig onze stem laten hooren: Weg met de crisishef fingen, niet alleen in het belang van de slagers, maar van geheel het Nederlandsche volk. Want als het zoo nog langer door gaat, dan gaat, on danks de mooie woorden van Colyn, 7/8 van de bevolking van Nederland onherroepelyk ten gronde. Na de herhaaldelyk door applaus onderbro ken redevoeringen werd besloten een schryven te zenden aan den minister-president en den minister van Landbouw en Visschery, waarir. wordt gezegd, dat het slagersbedrijf kwynende is, omdat het van zijn bedryfsinkomsten moet afstaan boven en behalve zyn gewone belastin gen: Veel te hooge keurloonen als gevolg van te dure uitvoering van de vleeschkeuringswet (van 5 tot 8 millioen gld. per jaar te duur)de vet crisisheffing, geschat op 10 millioen; tot voor kort de varkenscrisisheffing, die van 1932 af heeft opgeleverd 42millioen; de rundercrisis- heffing 30 millioen: de omzetbelasting en den runderaccyns 5 tot 8 millioen per jaar. Met een deel dezer gelden wordt het vleesch- grootbedrijf volgens officieele uitingen zelfs te veel gesteund. Dit grootbedrijf heeft den slagers een deel van hun debiet ontnomen. Indien de slagers wederom een normaal be drijf zullen kunnen voeren, moeten al deze hef fingen vervallen. Het comité is van oordeel, dat de overheid ten spoedigste er toe moet overgaan de crisis- lasten, bestaande uit de belasting op rundvee en gesmolten vet, op te heffen; de gelykscha- keling te bewerkstelligen der keurloonen tus schen die welke het grootbedrijf en die welke het kleinbedrijf zyn opgelegd; steun te ver- leenen aan den Nederlandschen slager om het slagersbedrijf te consolideeren ook in het be lang van den consument. m GA EEN OEKWOUO OM HET Huib pLANTEN.. JÊ WEET riOCHT WAM) HET WAT DOE JE DAAG TOCH IN BR-INDIÈ ONTDEKTEN VLIEGERS EEN GEUEIME STAD IN HET OER WOUD ,WAAG éOOO INDIËRS WOON DEN DIE DE BELASTINGEN ALDUS 0NT5NADT WAREN Maandagmiddag te half vier heeft een mi litair Fokker-vliegtuig van het type C 5, ge merkt no. 641, een goed uitgevoerde noodlan ding gemaakt op een weiland in Arnhem-Zuid, naby het De Monchy-plein. De machine bleef onbeschadigd. De inzittenden, de res. tweede luitenant Jansen en de reserve-sergeant-vlieger Hakkenberg van Gaasbeek, bekwamen geen letsel. De machine was om tien uur opgestegen van Schiphol voor een tocht naar Twente. Te half twaalf arriveerden de vliegers op het vliegveld Twente. Om twaalf uur werd vandaar gestart naar Schiphol. De terugreis was zeer onfortuinlyk. Na eenigen tijd vliegen werd het weer zeer slecht en te half twee werd by Giesbeek aan den Usel een noodlanding gemaakt Te drie uur steeg men wederom op, hoewel het weer nog slechter was geworden. Het uitzicht werd totaal belemmerd door sneeuw storm en wolken. Vooral boven den iJsel en den Ryn werd laag gevlogen. Een oogen- blik scheerde het toestel rakelings over een electrisch hoogspanningsnet, hetgeen ge schiedde naby het gemeentelijk slachthuis te Arnhem. De inzittenden besloten tenslot te het vliegtuig aan den grond te zetten en deden dit op het genoemde weiland. Het toestel zal gedemonteerd worden en naar Schiphol worden vervoerd. Te Doesburg is by de controle van de kas van de vereeniging „Tonido", welke zich beweegt op het gebied van ziekenhuisverpleging en ver zekering tegen dokterskosten, een tekort ont dekt, dat ongeveer 2500.— zal beloopen. Het vermoeden van fraude was ontstaan, wyl vele dokters en apothekers hun honorarium over het jaar 1936 nog steeds niet ontvangen hadden. De penningmeester was voortvluchtig en on vindbaar. In Zevenaar werd echter iemand aangereden door een auto, die de voortvluchtige penning meester bleek te zyn. Hy is naar het zieken huis te Doesburg overgebracht. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewe zen in de procedures van mr. O. B. W. de Kat als curator in het faillissement der Provinciale Bankvereeniging contra aandeelhouders van genoemde bank (vroeger Nederlandsche Voor schotbank met winstdeeling)Bij vonnis van 19 December 1935 had de Haagsche rechtbank in deze zeven procedures den curator in zijn vor dering tot volstorting van aandeelen niet-ont- vankelijk verklaard. In hooger beroep heeft het Hof thans, met vernietiging van de vonnissen van de Recht bank, den appèllant zyn oorspronkelyke vorde ring, behoudens ten aanzien van den rentevoet, toegewezen. BATAVIA, 22 Febr. (Aneta) De vertraging inzake de reis van de Edelvalk was te wyten aan de zeer slechte weersomstandigheden langs de route boven Europa. Verder had men boven de Perzische Golf met sneeuwstormen te kampen, terwijl boven Rangoon op een hoogte van 3500 meter vliegend een temperatuur werd geconstateerd van 7 graden onder nul, zoodat ,.de bloemen op de ruiten" stonden. Men zal zich herinneren, dat de firma C. de Ruiter te Amsterdam, die verscheidene tribu nes had gebouwd op gemeentelyk terrein langs den bruidsweg op 7 Januari te 's Gravenhage, en die daarvoor de overeengekomen pachtsom van ƒ82.800 had betaald (waarbij dan nog de bouw- en verdere kosten ad 120 mille voor re kening van die firma kwamen) den gemeente raad 75 mille restitutie had verzocht, omdat de tribuneplaatsen door allerlei omstandighe den onverkocht waren gebleven. B. en W. stelden voor deze (twee) adressen voor kennisgeving aan te nemen, gezien het raadsbesluit van 21 December, waarin o.m. werd bepaald, dat de bouw. enz., geschiedde voor risico der pachtende firma. Verschillende raadsleden drongen op prae- advies aan. De voorzitter, burgemeester De Monchy, antwoordde, dat de ƒ82.800 reeds zyn toegezegd of betaald aan de tn het raadsbesluit genoemde liefdadigheidsvereeni- gingen. Toekenning van restitutie zou be- teekenen het schenken van 75 mille uit de gemeentekas, terwijl de firma zelve haar pachtsom (bij afschrijving) had vastgesteld. De gemeenteraad vereenigde zich daarop met 21 tegen 19 stemmen met de opvatting van B. en W, zoodat de adressen voor ken nisgeving werden aangenomen. SOERABAJA, 22 Febr. (Aneta). Zaterdag middag is by de dessa Ngoeling, aan den weg tusschen Pasoeroean en Probolinggo, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een Dodge-Sedan, bestuurd door mej. van Mets. onderwyzeres te Probolinggo, botste te gen een Morris-wagen. By deze botsing werd mej. van Mets zwaar gewond. Haar naast haar zittende zuster, mej. M. G. C. H. van Mets, werd eveneens zwaar gewond. De overige inzit tenden, de dames M. G. C. Verbruggen, A. M. Eeftens en de inlandsche chauffeur bleven on gedeerd. De zwaargewonde dames van Mets werden naar een ziekenhuis te Pasoeroean vervoerd. Zij konden nog niet worden verhoord. Het ongeluk geschiedde, doordat de Dodge- wagen den Morris-wagen bij het passeeren aan het spatbord raakte, en vervolgens tegen een saemboom botste De hoofdingenieur-directeur van den Ryks- waterstaat in de directie Noord-Brabant maakt bekend, dat wegens den hoogen stand van de Maas de schipbrug over die rivier by Hedel, he denmiddag zal worden verlegd. In verband hiermede, zal het verkeer van voertuigen met een totaal gewicht, grooter dan 6000 K.G. en dat van opleggers en aanhang wagens vandaag worden gestremd van vermoe- deiyk des voormiddags 8.30 uur tot vermoede lijk des namiddags te 5 uur. De overtocht van het overige landverkeer zal per pontveer geschieden. Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer G. von Glahn, secretaris van de stichting Crisiswerk der Amsterdamsche Maat- schappy voor jongemannen in Nederlandsch- Indië. Aan W. de Ru, secretaris der Utrechtsche rederijkerskamer, „Molière" te Utrecht, is ver gunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder van de orde van de Kroon van België. De heer F. van Eek, bestuurslid der Neder landsche vereeniging van weldadigheid te Brus sel, is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Op zyn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer P. Danz te Amsterdam als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbe tuiging voor de door hem in die functie bewe zen diensten en zyn benoemd onderscheiden- lyk tot lid en plaatsvervangend lid van dien raad de heeren K. de Jonge en T. van der Heeg, beiden te Amsterdam. i >.Neen maar, moet u hooren" zei Kate Hein es, „ik ben vandaag bijna d'r uit gevlogen!" >,En geheel onschuldig natuuriyk, jij ongeluks- °gel," spotte oom Willy. Haar mooie blauwe oogen keken bedroefd. Jj^ok dat nog! Wat kan ik er aan doen, als ze spelden uit m'n haar trekken? Alles hing T^h één haarspeld en de vlechten bengelden in h hals. Ik moest vreeselyk lachen. Vóór ik h haren weer kon opsteken, riep de leeraar ',e tot de orde en vroeg: Juffrouw Heinzius, at weet u over Goethe te vertellen?" TVel, ik weet 'n heelen boel over hem, maar °°r m'n lachbui wist ik niets te zeggen. Toen verd de leeraar boos. „Als 't u zoo belachelyk Kirkomt, is één van ons beiden hier te veel," |?eP ie yzig. „O heel goed, dan ga ik maar," zei j5 eh zocht al naar m'n boeken en cahiers. Zoo rhgzaam mogelyk! M'n vlechten hingen nu rhgs m'n rug af, maar dat kon me niet sche- Biyf maar, zei de leeraar en hy lachte Nattend," omdat ik toevallig om elf uur naar begrafenis moet, zal ik 't voor dezen keer aa-r vergeven, daarom kunt u blijven. Mis schien zult u nu wel ingezien hebben, dat de Geschiedenisles er niet is om uw haar op te maken. Ik had hem de oogen kunnen uitkrabben, zoo razend werd ik." Kate kromde haar vingers met de fijn gemanicuurde spitse nageltjes en leek heel gevaariyk, maar plots drukte zy meisjesaehtig-sentimenteel een kus op haar eigen handen en voleindigde den boozen zin lieftallig: „Als 't nu m'n beste leeraar niet ge weest was!".... „Maar Kate!" berispte tante Agnes verschrikt. „Nou, nou, laat haar maar ze is, Goddank, heel ongevaarlijk!" lachte oom, die een vreese lyk groot stuk gebraden gans op 't bord van de byna uitgehongerde legde. Terwyl zy met veel smaak het stuk ganzen- vleesch naar binnen speelde, keek oom Willy lachend toe. De 16-jarige Kate was nog bijna 'n kind, hoewel zy temperamentvol was. zy had de namen opgeschreven van al de vrou wen, die zy mooi vond. 't Waren er precies ze ven. Een paar jonge leeraressen, de mooie beeldschoone tooneelspeelster, die 't vorig jaar in 't stadje ★as opgetreden, en natuuriyk tante Agnes. Het eenig mannelyke element tusschen het eeuwig Weibliche van Kate's voorkeur bestond uit twee personen: den bejaarden geschiedenis- leeraar, die z'n wildzang op zijn beurt ook best mocht lijden en last not least oom Willy! „Oom Willy!" zoover zy wist had zy altijd „oom Willy" gezegd, hoewel zy in 't geheel geen familie van hem was. Toen Kate 15 jaar werd, hadden beiden den heldhaftigen wensch geuit, zy om „oom Willy" meneer den raadsheer te noemen en hy juffrouw Kate te zeggen in plaats van „Kate." Met dit voornemen echter hadden beiden 'n hopeloos fiasco geslagen, zoodat alles by 't oude was gebleven, ondanks tante's voortdurend protesteerende gezicht. Onderwyi Kate met reuzen-eetlust den maal- tyd eer aandeed, keken oom en tante elkaar eens aan en lachten. Zy hadden dezelfde ge dachte; wat zou hun leven zijn zonder deze wildebras, die toch weer hun zonneschyntje was. Zy waren geen bejaard paar en hadden behoefte aan zon. Hij, groot en mager, met donkerblauwe oogen onder de grauwe wenkbrauwen voor 't hooge voorhoofd. Zyn haar was nog dik en donker blond, maar vertoonde al witte strepen hier en daar. Hij had onregelmatige trekken, doch een fy- nen, bijna ascetischen mond. In één woord een sympathieke verschijning. Voor Kate was oom Willy het toonbeeld van goedheid, flinkheid en bezorgdheid. Zoo dikwyls zij in de nabyheid der schooi Suarez' standbeeld passeerde, verzekerde zy zich zelf, dat niemand anders dan oom Willy als model voor dezen grooten rechtskundige had kunnen poseeren. Tante Agnes, klein en sierlyk, was eenige ja ren ouder dan haar man. Haar donker weelde rig haar, rijkelijk gemengd met gryze haar- strengen omkranste een vroeg verwelkt, doch zacht uiteriyk, met vertrouwenwekkende oogen en een fynen lydensrimpel om den mond. Toen Kate's moeder, omdat haar man gestorven was, met haar beide kinderen naar de stad ging, om hun een goede opvoeding te kunnen geven, zoo ver als 't magere pensioen en de rente van haar kapitaaltje 't toelieten, nam zij haar toevlucht tot deze beide menschen, die goed en zorgzaam schenen en altyd haar vrienden waren geweest. Tusschen dit eerste bezoek, dat mevrouw Heinzius met haar negenjarig dochtertje aan de hand, by haar eenige schoolvriendin maakte, die tegelijkertyd peettante was van de kleine, en thans, lagen reeds zeven jaar. Buitengewoon vlug had Kate zich bemind ge maakt en ingeburgerd by 't kinderlooze echt paar, dat haar liefhad als was 't hun eigen kind. Moeder bekommerde zich niet zoo erg om haar. Voor haar was de zoon alles. Paul aan wien heel haar eng begrensd denken hing en om wien heel haar leven draaide leerde moei- ïyk en niet graag; van jongsaf aan toonde hy een meer practischen zin, maar ook een vad sige gemakzucht; toch hield zy meer van hem dan van haar dochter, die door een gedicht, een schilderij, een bloem of 'n zonsondergang (in moeders oogen geheel onnuttige dingen) be geesterd werd en die niets gaf om een mooi japonnetje of een lekker dinertje. Slechts 'n plichtsgevoel en 'n restje moeder liefde hielden mevrouw Heinzius ervan terug, haar kind geheel aan de zorgen van haar oudere vriendin over te laten en haar kind aan dat echtpaar af te staan, zooals dit 't graag wilde. Daardoor kwam 't, dat de heer en mevrouw Overbeds; nog geen schikkingen getroffen had den voor hun pleegkind, daar zij 't nog niet ge adopteerd hadden. Zoo was met wederzydsch goedvinden de af spraak gemaakt, dat Kate by haar moeder thuis ging slapen en de uren van haar vrijen tyd, na school, by de Overbecks doorbracht. De Overbeck's achtten het hun plicht Kate door den dag bij zich te hebben. De Zondag werd door de beide families ge- zamenlyk doorgebracht; in den zomer gewoon- lyk door uitstapjes in den omtrek en 's winters om de beurt by de familie Overbeck of Hein zius. Als Kate dan 's Maandags weer uit school kwam, vloog zy vaak tante Agnes om den hals en riep uit: „God zy dank, dat ik weer hier ben! De Maandag is eigenlyk myn echte Zon dag, tantetje. Dan ben ik weer by u. Hier is eigenlyk m'n thuis. O, ik houd zoo van u, wer kelijk, ik houd veel van u!" En de oogen van de zachte kinderlooze vrouw rustten dan liefkoozend op 't vreemde meisje, van wie zy hield alsof 't haar eigen kind was. Mevr. Heinzius, die slechts zorg had voor haar zoon Paul en nooit dacht aan haar doch ter, kon zich maar niet indenken, hoe 't kwam, dat Kate die nu de school had verlaten niet de minste overeenkomst had met haar karakter. Dat zy liever boeken las dan kousen stopte en liever een opstel schreef dan meubels afstofte. En zuchtend gaf zy aan 't dringende verlan gen van Kate toe, om leerares te mogen wor den. Haar dochter moest zoo vlug mogeiyk op eigen beenen leeren staan en voor zich zelf kunnen zorgen, daar Paul's studiekosten van jaar tot jaar hooger werden. Met den grootsten yver begon Kate weer op nieuw te leeren. ,,'t Is toch wel jammer, dat ik geen dokter kan worden, oom Willy! Leeraressen zyn soms erg aanstellerig en pedant en alles wat pedant is, is onuitstaanbaar." „Juffr. Bertram, met wie je zoo dweept, is toch niet pedant, wel Kate?" „O neen, maar die is ook nog jong. Ik heb 't over die oude tangen, die rondloopen met 'n stel shawls om hun hals en met 'n uilenbril op d'r neus. En zoo'n groene ouderwetsche para- pluie. Ach, als ik later toch ook zoo moet gaan doen!" ,,'t Zou wat, jy bent vóór dien tyd allang ge trouwd, Kate!" „Dat weet ik nog zoo niet, oom Willy. Arme meisjes hebben geen vooruitzichten," antwoord de Kate met 'n ernst, die byna bespottelijk was voor haar leeftyd. Ze zuchtte diep. „De Jonge lui van tegenwoordig zijn veel te kieskeurig, die trouwen alleen met ryke meisjes. En om n ouden man te trouwen, alléén om zyn geld, bahDan liever heelemaal niet. Nog liever 'n uilenbril, 'n stel halsdoeken en zoo'n idiote parapluie. De jeugd moet jeugd hebben, vindt u ook niet oom Willy?" ,,'n Oude man is ook niet aanlokkelyk voor je. Maar hoe ziet zoo iemand er eigenlyk uit? Moet ik me daar ook al by rekenen?" „U?!" Kate schoot weer eens in een echte lachbui. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3