KAL Jicn iMfft onó: EHEEL GEBIT Haarlem, 23 Febr. MARIA-STICHTING VAN WEERT - GIERSTRAAT HELPT het lichaam bij het klimmen /aren Tandheelkundig Instituut RIJKSSTRAATWEG 16 N.V. „GRANITO" DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 De Haarlemsche Gemeentebegrooting GELDSCHIETERS VOOR HET HOF Vrijgesproken van overtreding der Geldschieterswet Een uitzet voor de Baby? DE COMMISSARIS DER KONINGIN Waarom de nieuwe ambtswoning gewenscht geacht wordt LAAT UW AUTOVERLICHTING KEUREN! „Veilig Verkeer" te Haarlem zorgt gratis voor U .FANTASIA MUSICA' Muzikale film van Joh. Gilde meyer TOONEEL Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Woensdag 24 Febr. vanaf f 35.- DE TRAM-CONDUCTRICES Directie en personeel confereeren 9 Maart Kort en volledig HET BLIJFT BETER GAAN! Thans 556 minder werkloozen dan een jaar tevoren HIJ HAD VACANTIEGELD NOODIG Thans vacantie in de gevangenis ALLE GRANITO- EN TEGELWERKEN Strak van lijn Soepel van prijs R. K. KAMERFRACTIE HAARLEM Sierlantaarns vernield Pater D. Beaufort zal 13 Maart spreken Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF VERZORGING VAN SPAAN- SCHE KINDEREN Het Haarlemsch Katholiek Huisvestingscomité AGENDA Bioscopen 24 Februari Bioscopen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK INSTELLINGEN BURGERLIJKE STAND STAD Het verslag van de afdeelingen van den gemeenteraad omtrent de ontwerp-be- grooting van de gemeente Haarlem voor 1937 en vooral het daarbij gevoegd advies van en W. ademt dit jaar een prettiger en fris- scher geest dan in jaren het geval is geweest. *h ons nummer van Zaterdag gaven wij er eenige uittreksels van. Tenzij de werkloosheid zeer sterk zou afne- lemen verwachten B. en W. van de depreciatie van den gulden voor de financiën der gemeente hog geen voordeel. Wanneer de economische opleving door zet zal dat in de belastingop brengst eerst in de volgende jaren tot uiting komen en zal 1937 daarvan slechts in geringe hi ate profiteeren. Tegenover hoogere opbrengst van de producten der bedrijven zullen vermoe delijk hoogere grondstofprijzen staan, waarbij zai komen dat verschillende onderhoudsposten door stijging der materiaalprijzen overschreden 2Uilen moeten worden. B. en W. hopen deze tegenvallers te kunnen opvangen door verlaging van den rentelast van verschillende leeningen. Is dus voor het komend jaar 1937 nog groote doorzichtigheid geboden, voor de volgende jaren ts er een hoopvoller perspectief, wat tot uiting komt in verschillende plannen tot verbetering van het uiterlijk van de stad Haarlem. Met groot genoegen zullen de Haarlemmers dernemen, dat een algeheele verbetering van de rioleering van de stad wordt overwogen, dat Êedacht wordt aan de stichting van een rosa- *ium; aan den heropbouw van den molen „De Adriaan", van rijwielpaden door de duinen en derbetering van de straatverlichting van den Amsterdamschen Straatweg. Van belang is ook de meening van B. en W., dat het niet wenschelijk is het percentage der belastingen te verhoogen, en dat zij bereid zijn tekening te houden met de zuigkracht van de Omliggende gemeenten. Verhooging der belas tingpercentages zou tijdelijk een hoogere be lastingopbrengst geven dan B. en W. geraamd hebben, maar zou reeds terstond en ongetwij feld in de komende jaren een zeer ongunstigen invloed uitoefenen, schrijven zij. Het is te hopen dat de gemeenteraad in zijn geheel dit standpunt zal onderschrijven, omdat dit het eenige middel is om de beter gesitueerden in be gemeente te houden en er nieuwe in te bren gen. Het blijkt, dat over de begrooting overleg heeft plaats gehad met het college van Ge deputeerde Staten, die er in dezen vorm hun Goedkeuring aan gehecht hebben. Dat houdt 'h, dat er voor den Raad weinig aan te ver anderen zal zijn en de debatten bij de behan deling der begrooting niet meer dan academi sche waarde zullen hebben. uws Twee Haarlemmers, een slager en diens vrouw, Sijn door het Amsterdamsche Hof vrijgesproken Van de tenlaste gelegde overtreding van de Geldschieterswet. Ook de rechtbank te Haarlem had beide verdachten vrijgesproken. Het O.M. teekende echter hooger beroep aan en de pro- eureur-generaal vorderde tegen den man twee hiaanden en tegen de vrouw een maand gevan genisstraf. Zij leenden, wanneer kleine bedragen werden gevraagd, sommen boven 500. uit, om op deze V>ijze niet onder de Geldschieterswet te vallen. &et meerdere moest den volgenden dag worden teruggebracht. Verdediger was mr. Stomps uit Haarlem. renswaardig. Het geluid ten slotte, door het eigen systeem der Multifilm te Haarlem (J. C. Mol) aangebracht, voldoet zeer goed en wijst dan ook den knappen technicus Mol aan als den Neder lander, die den buitenlander overbodig maakt. Of nu de heer Gildemeyer er in geslaagd is alle elementen, die ieder voor zich hun verdien sten hebben, tot een vloeiend en bewogen geheel samen te brengen, is een vraag, die wij niet direct in positieven zin zouden diürven beant woorden. De dansen hebben hem op natuurlijke wijze min of meer tot een levendiger beeldwis seling gedwongen, doch het begin en het slot lijden aan een zekere levenloosheid, die onze jongere filmers zeker zouden vermeden hebben. Zij hadden van dit vrij dankbare materiaal onge twijfeld een filmgedicht gemaakt van hoogere orde, van strakkere compositie en van een ge spannenheid, die een korte film niet ontberen kan. Wanneer men b.v. de dansen bewondert dan dankt men dat meer aan de uitvoerenden en haar leidster dan aan het creatieve compo- neeren van den filmregisseur. Resumeerend kan men getuigen, dat het filmpje „Fantasia Musica" met zijn tekortkomin gen toch aantrekkelijker is dan de luidruchtige kluchten van „groot forrmaat". Dbg. In ons ochtendblad hebben wij reeds een kort bericht opgenomen betreffende de suppletoire begrooting van Binnenlandsche Zaken over 1936, waarbij f83.500 wordt aangevraagd voor aankoop en inrichting van het pand Paviljoens laan 3. Aan de toelichting ontleenen wij nog het volgende: Zooals men weet is de tegenwoordige ambts woning eigendom der provincie Noord-Holland, waarvoor het Rijk een huur van f 4000 per jaar verschuldigd is. Het provinciaal bestuur heeft echter doen weten, dat het gaarne de verhuring zag beëindigd. Bovendien voldoet het gebouw niet aan moderne eischen, terwijl het duur is in bewoning. Daar komt nog bij, dat de ambts woning geacht rrjoct worden te ver gelegen te zijn van het gouvernementsgebouw, aldus mi nister De Wilde. Een en ander gaf aanleiding ten aanzien van de ambtswoning nadere voorzieningen te tref fen. Slechts twee oplossingen waren mogelijk: óf het bouwen van een nieuw huis, öf het aan- koopen van een bestaand pand in de omgeving van het gouvernementsgebouw. Aan laatstge noemde oplossing werd de voorkeur gegeven, eensdeels omdat deze goedkooper werd geacht en anderdeels omdat zich de gunstige omstan digheid voordeed, dat beslag kon worden gelegd op het in de onmiddellijke nabijheid van het gouvernementsgebouw gelegen pand Paviljoens- laan no. 3. Na onderhandelingen met den eigenaar bleek deze bereid een koopsom te aanvaarden van 60.000. In afwachting van de totstandkoming van den koop zou het rijk aan huur verschul digd zün een bedrag van 4200 per jaar. De regeering heeft zich hiermede kunnen vereeni gen. Zij achtte de koopsom niet te hoog, gezien het feit, dat het pand eenige jaren te voren nog een verkoopwaarde had van 90.000. Behalve de aankoopsom van 60.000 zal nog een bedrag noodig zijn, naar schatting van 23.500 voor verbouwing van het pand tot ambtswoning. In totaal zal dus voor de nieuwe ambtswoning van den commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland een bedrag noodig zijn van 83.500. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcertHollandsche avond. 1. Zilvervloot, Apollo Zangvereeniging; 2. Het Geuzenvendel, idem; 3. Trüber Samstag, idem; 4. Conne le Roze, Hélène Cals; 5. Santa Lucia Lontana, idem; Willy Derby: 6. Joep la boem; 7. Wanneer je alles had; 8. Waarom zou je kniezen; 9. Het meisje met de blauwe hoed; 10. Dichter en boer. Louis Davids: 11. Moeder heeft een rijbewijs; 12. De olieman; 13. Restan ten; 14. Zuiderzee. 8.0012.00 Diversen. Onder auspiciën van „Veilig Verkeer" te Am sterdam is kort geleden in het R. A. I.-gebouw een keuring van auto-verlichting gehouden. Van de 181 wagens, die zich aan een onderzoek onderwierpen, waren er slechts zeventien voor honderd procent in orde. Daarbij moet niet ver geten worden, dat een zeer groot aantal du bieuze wagens rustig thuis bleef, omdat de eige naars viel wisten, dat er toch van alles en nog wat aan mankeerde. De aankondiging, dat Veilig Verkeer te Haar lem eveneens een keuring laat houden, mag dus zeker niet overbodig genoemd worden. Vanmor gen heeft men ons in een persconferentie eenige nadere gegevens verschaft. De keuring zal geschieden op 1, 2 en 3 Maart, des avonds van zeven tot half tien in het voor malige Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg. Twee verlichtingsdeskundigen zullen daar gra tis de verlichting van de auto's controleeren. Op een kaart, die den automobilist bij zijn vertrek gegeven wordt, staan alle denkbare gebreken ge drukt en waar een fout geconstateerd werd, zal in de kaart een gaatje geknipt worden. Natuur lijk is dan de bedoeling, dat de betrokken auto bezitter de zaak bij zijn eigen garage in orde laat maken. De inrit is aan den Kleinen Hout weg, terwijl 't gebouw via de Wagenmakerslaan verlaten wordt. Agenten zullen voor een goede regeling zorgen, maar het spreekt vanzelf dat de politie buiten de keuring staat en dan ook geen enkelen hinderpaal in den weg zal leggen aan de automobilisten, die zoo verstandig wa ren om gebreken aan de verlichting van hun wagen te laten constateeren. Over het algemeen voldoet de verlichting niet aan de voorschriften van vandaag, laat staan aan die op 1 Januari 1938 wet worden. Er zal o.a. gecontroleerd worden, of de lampen niet verblindend geplaatst staan (door middel van de grijze schijf), of de koplampen ver genoeg licht geven en of de plaatsing juist is, of stadslicht, stoplicht en achterlicht in orde zijn; of de rich tingaanwijzers juist zijn aangebracht, evenals de nummerplaatverlichting. Ook de bermlamp (zij mag tot 1 Januari 1938 rechts zijn, moet nadien links gemonteerd worden) en de parkeerverlich- ting zullen aan het Argusoog van de deskun digen onderworpen worden. Men ziet, dat het voor iederen auto-bezitter een groot voordeel is om deze gratis keuring te laten geschieden. Alle wagens worden ver wacht en dus niet alleen klasse-fabrikaten. Men doet er zichzelf voordeel mede, omdat men door juiste voorlichting veel narigheid door bekeurin gen en ongelukken kan voorkomen. Ieder steke dus de eerste drie dagen van Maart zijn licht over deze materie op in het Veiling gebouw. ^jllllllllllllllllMlllllllllllllllllimillllllllllUlllllllllllllllllUIIIIIIIMIIII^ Vincentius vraagt §j Wat V niet meer draagt. He'ip veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 |j Dr. D. D. C. v. d. H. te H. schrijft Kal-an heb ik vrij ge regeld gebruikt, omdat ik voelde soms zeer moe te zijn, door plotselinge overstelpende bezig heden. Ik geloof nlet te veel te zeggen, dat ik langzamerhand, on danks herhaling van drukte, begon cc be merken, minder ver moeid te zijn dan voor been; deze toestand blijkt me nu gestabili seerd." HET CALCIUM NATRIUM VOEüSt-l. In een voorstelling voor genoodigden werd ■Maandag in den laten namiddag de film „Fan tasia Musica" vertoond, die onder regie van Jo- han Gildemeyer tot stand is gekomen. Aan de film werkten voorts mede Henk Alsem als ca meraman, mevr. R. Gaillard—Jorissen als leid ster der choreografische deelen, uitgevoerd door haar eigen leerlingen en tenslotte J. C. Mol, die de film van geluid voorzag. Het was tevens J. C. Mol, die de voorstelling 'hleidde met een gemoedelijke causerie, die noch tans een ernstigen ondertoon had. Hij begon biet er aan te herinneren, hoe onlangs een dag blad, volkomen ten onrechte, booze dingen had Gezegd aan het adres van de Nederlandsche fil mers. Het feit, dat de buitenlanders mislukten, schi;»rt voor sommigen het bewijs te bevatten, dat de Nederlanders het niet kunnen, aldus on geveer de heer Mol, die dan den heer Gilde meyer introduceerde als den maker van vijf Groote speelfilms in een tijd, toen er van een Nederlandsche filmindustrie nog geen sprake tvas. Deze films, waarvan een paar fragmenten berden vertoond, dragen natuurlijk de sporen van hun tijd en zijn nog slechts als curiositeiten te waardeeren, doch het feit, dat Gildemeyer °ok nu nog filmt en met name „Fantasia Musica" Presenteert, bewijst, dat ook hij is aangetast door wat Mol de filmziekte noemde, een „ziekte", daaraan zoowel de filmers als de filmjournalisten blijken te lijden. Intusschen moet men de korte film „Fantasia Musica" zien als een experiment, als een poging °m in kort bestek aan een fantasietje een film- Vorm te geven. Hierbij is Gildemeyer uitg'egaan van een idéé, die aan Tannhauser" ten grondslag 'igt. En zoo zien we den tocht der monniken en de dansen der meisjes op den Venusberg, bege leid door de betreffende muziek van Wagner. Alles bij alles een film van nauwelijks twintig minuten, die slechts een muzikale fantasie wil Sijn. Het camerawerk van Alsem is helder en gevoe lig en wijst erop, dat onze Nederlandsche ca meramen te goed werk leveren voor de film- kluchten, die we tot dusver zagen. De dansen z'jn soepel en vol gratie en wat hier bereikt tferd met uitvoerenden, die niet tot de categorie der beroepsdanseressen behooren, is bewonde- Lorelei 1937. Spel in drie bedrijven van Terence Rattigan. Centraal Too- neel, Stadsschouwburg. De Nederlandsche titel van dit Engelsche blij spel, dat in Frankrijk speelt, wijkt van den oor- spronkelijken (French without tears) aanmer kelijk af, maar legt zeker den nadruk op de hoofdzaak van het gansche, allerminst zwaar wichtige geval. Deze, door Joan Remmelts vlot vertaalde en levendig geregisseerde Lorelei verstaat bij de gratie van den luchtig-geestigen auteur zeer wel de kunst om de mannen in haar vaarwater te krijgen, waarmee op haar beurt de gezellig acteerende Mary Dresselhuys licht spel heeft. Maar het loopt met de Schipfer in hun Kahn heelemaal niet tragisch af, al nemen de slacht offers van de speelzieke dame het voor moderne jongelui nog tamelijk zwaar op. 't Is dus een onbeduidend gevalletje en het zou hopeloos onbeduidend zijn, indien het Cen traal Tooneel er niet zoo'n gesmeerd-loopende fleurige en vaak onweerstaanbaar grappige ver tooning van maakte. Juist een stuk voor een abonnementsvoorstelling, want een gebrekkig gevulde zaal zou er niet zóó vroolijk op reagee- ren. Nu hadden de jonge Britten, die in een Fransch badplaatsje de taal van het land komen leeren Joan Remmelts, Jan van Ees, Gjjsbert Tersteeg, Gerard Schild en Maarten Kapteijn een goede gelegenheid om de lachers op hun hand te krijgen, terwijl Rie Gilhuijs als de degelijke dochter van den typi- schen leeraar Laseur gevoelig tegenspel gaf. Zooals altijd bij dit gezelschap was alles tot in de puntjes verzorgd en al die kleinigheden doen gemakkelijk het gemis van iets belangrij- kers vergeten. Voor volwassenen, die een avond van luchtig vermaak bij voortreffelijk spel wil len genieten, ligt in Lorelei 1937 een goede kans. H. B. v. d. S. Progr. 1: Hilversum. II (korte golf) Progr. 2: Hilversum I (lange golf) Progr. 3: 8.00, 9.05, 9.20 Keulen; 9.50 Deutschl. Sender; 11.20 Danmarks Radio; 12.20 Brussel VI.; 12.50 Droitwich; 1.20, 1.30, 1.50 Brussel VI.; 2.20 Keulen; 2.50 Parijs Radio; 4.20 Keulen; 5.20, 5.25 Brussel Fr.; 6.20 Londen Regional; 6.55 Weenen; 8.35, 9.20 Londen Regional; 1Ö.00 Weenen; 10.50 Berlijn; 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brussel VI.; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05, 11.35 Droit wich; 11.50, 12.50 Londen Regional; 1.35 Droit wich; 2.25, 2.50 Londen Regional; 3.20, 3.50, 4.20, 5.05, 5.35, 6.20 Droitwich; 6,35 Brussel Fr.; 7.35, 8.05, 8,35, 9.30, 9.50, 10.40, 11.20, 11.50 Droit wich. HAARLEM-N. - TELEF. 16726 met garantie, pijn loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen; van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. Naar wij vernemen zal de conferentie van de directie der N.Z.H.T.M. met het personeel plaats hebben op Dinsdag 9 Maart. Dan zal de kwestie der conductrices ter sprake komen en waarschijnlijk zal dan ook nieuws over eventueele aanstellingen gegeven worden. Intusschen lezen wij in „Het Rechte Spoor" van „St. Raphael": Het wetsontwerp, houdende tijdelijke bepa lingen over een betere verdeeling van den be schikbaren arbeid vraagt aandacht in verband met de nog hangende kwestie over aanstelling vjn conductrices bij de N.Z.H.T.M. Er komt in hetgeen door den minister wordt voorgesteld, geen beperking voor spoor- of tramwegfuncties voor, zoodat dit wetsontwerp de aanstelling van conductrices niet onmogelijk maakt. Conducteurswerk is geen vrouwenwerk o. i. De directie der N.Z.H. heeft dan ook als haar bedoeling weergegeven, dat de aan te stellen conductrices alléén op de motorwagens dienst zullen doen. Zij hebben daarbij dus steeds voor moeilijke gevallen den wagenbestuurder bij de hand en behoeven zoo zien wij het dus ook niet het rangeerwerk (koppelen enz.) te verrichten. Zóó bezien behoeft deze functie niet per se voor vrouwenarbeid uitgeschakeld te worden. Er zou voorts geen sprake van „rücksichtlos" vervangen van gezinshoofden door goedkoope, jeugdige krachten zijn. Daarop wijst dan ook de in overleg met de vakorganisaties genomen beslissing om deze vervanging eerst door jongens, die echter niet zouden hebben vol daan gelijdelijk te doen geschieden, waar door eenige jaren terug het ontslag van 80 vol wassenen werd voorkomen. Toch zullen ook nu hulppersoneelleden de dupe worden en zal ook voor de toekomst de arbeidsgelegenheid voor volwassenen (gezins hoofden) worden ingekrompen. De verwachtingen, die ten aanzien van de da ling der werkloosheid in onze stad voor Februari gesteld waren, zijn tot nu toe overtroffen. De statistiek van de afgeloopen week geeft weer gunstiger cijfers, waardoor we nu bijna op 6500 terecht zijn gekomen. Van 13—20 Februari 1937 totaal 6559 ingeschre venen. Van 613 Februari was dit aantal 6670, du's een vermindering van 111. In dezelfde week in 1936 was het totaalcijfer echter 7115, zoodat het gunstige verschil, dat de vorige week 421 be droeg, geklommen is tot 556. Men mag aannemen, dat velen reeds nu be gonnen zijn met verbeteringen en vernieuwingen aan huizen, een gezonde voorjaarsziekte. Daar schilders, behangers etc. gerangschikt zijn onder bouwvakarbeiders, is het cijfer in deze branche meer dan den laatsten tijd gedaald. Maar dat houdt niet in, dat er nu een opleving in de bouw vakken zou zijn. Het is haast onbegrijpelijk hoe sommige men- schen de goede positie, die zij in dezen tijd nog hebben, in gevaar brengen! Als een kras voor beeld mag hier wel gelden een rijwielbewaar der van een badinrichting te Overveen. Deze man buitte de amicale verhoudingen, die er blijkbaar tusschen directie en personeel en het personeel onderling van het bad heerschen, wel heel erg uit. Hij kreeg n.l. anderhalf jaar ge leden f 50 ter leen van de directie om een naai machine te koopen, waarop hij zijn vroeger vak van kleermaker in zijn vrije uren weer kon uit oefenen. Het geld heeft hij met een klein bedrag iedere week terugbetaald. Toen hem dit eenmaal gelukt was, ging hij verder, tè ver. Op zeke ren dag overleed zijn zuster en kwam een levens verzekeringsom vrij, welke zijn broer kreeg. Hij ging daarop naar de directie met 't verhaal, dat hij óók 'n deel van die verzekeringsom wilde heb ben en dat hij daarom zijn broer in rechte wilde aanspreken; daarvoor had hij echter n advocaat noodig, hetgeen voorloopig f 50 kostte. De directie geloofde den man, die reeds eenige jaren in dienst van het bad was en gaf hem weer f 50. Later kwam uit, dat het heele verhaal van den advocaat c.s. een verzinsel was en een aanklacht wegens oplichting werd tegen hem ingediend. De f 50 had de man verbruikt om er eengenoeg lijke vacantie van te hebben! Bovendien had de rijwielbewaarder nog geld geleend van een buf fetjuffrouw en dén tuinman, die beiden het eigenlijk slecht konden missen maar den bewaar - waarder, van wien zij overtuigd waren, dat hij in moeilijke omstandigheden verkeerde, wilden hel pen. Ook dit geld was aan bioscoopbezoek en siga- rettenrooken enz. verbrast. Daar hij wegens een en ander ontslagen was, kon de bewaarder het geld thans ook niet meer terugbetalen. De Officier van Justitie wees op het vrij on gunstige reclasseeringsrapport over verdachte, die boven zijn stand geleefd heeft. Het zijn nu eenmaal sterke beenen, die de weelde kunnen dragen! De Officier noemde het optreden van den gewezen bewaarder zeer sluw en doortrapt en verdachte zelf een gevaarlijk individu. Spr. eischte tenslotte zes weken hechtenis. De verdediger, Mr. Drilsma, deed nog krach tige pogingen om clementie voor Verdachte te krijgen in den vorm van een voorwaardelijke veroordeeling, daarbij wijzende op het gunstig De politie verzoekt allen, die Zaterdagavond getuige waren van de aanrijding tusschen den auto en den bus bij den Zijlweg, zich voor het geven van nadere inlichtingen te willen ver voegen aan het bureau van politie. Een 49-jarige Haarlemmer heeft Maandag avond op den hoek van den Kampcrsingel en den Kleinen Houtweg een hersenschudding en enkele hoofdwonden opgeloopen. De man heeft verklaard, dat hij is aangereden door een auto. Hij wordt verpleegd in het Sint Elizabeths- gasthuis. Zijn toestand is niet ernstig. De politie zoekt ijverig naar den geheimzinnigen auto. Een 9-jarige jongen heeft Maandagmiddag een onfortuinlijk autoritje gemaakt. Hij was op een vrachtauto geklommen en is er op den Rijksstraatweg afgesprongen, toen de wagen in volle vaart was. De knaap viel op straat en is met verwondingen aan armen en boenen en een hersenschudding naar het Groote Gasthuis ge bracht. Voor het voorloopig diploma machinisten examen slaagden de heeren J. Roosen en P. Zwart uit Haarlem. Aan de Leidsche universiteit is geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten mej. G. M. Keg te Bloemendaal. Ook dit jaar zullen in den bloembollentijd wederom een groot aantal Belgische kinderen naar de bollenstreek komen. Er worden er zeer velen venvacht. Prof. Haring, leeraar aan het Seminarie, houdt Donderdagavond 25 Februari in het café- restaurant Gebr. Brmkmann voor de K. J. M. V. „St. Augustinus" een voordracht over het spiri tisme. De week daarop spreekt Mr. Vorstman voor de vereeniging over een staathuishoudkun dig onderwerp. B. en W. hebben ontheffing van de winkel sluiting verleend aan de firma Wisbrun en Liff- mann voor haar mode-show, die op Donder dagavond 11 Maart gehouden wordt. Het jaarlijksche onderzoek voor de gewone dienstplichtigen der Landmacht van de lich tingen 1925 en 1928 zal te Haarlem in Juni worden gehouden. Plaats en tijd worden nader Gekend gemaakt. Het mannenkoor „Johez", dir. J. Scheffer, geeft Vrijdagavond 26 Februari om 8 uur in de Waalsche Kerk aan het Begijnhof een concert. Medewerking wordt verleend door Truus de WildeScheffer, alt, J. W. A. Mulder, cello en W. H. Biele, orgel. Ten bate van de restauratie van het kerkgebouw wordt gecollecteerd. 26 Febr. spreekt prof. dr. J. Jeswiet uit Wa- geningen voor de Ned. Natuurhist. Ver. over „De Nederlandsche bosschen". De bijeenkomst vindt plaats 8.15 uur bij Brinkmann en intro ductie voor deze bijzondere lezing is mogelijk. Het programma voor den kamermuziekavond van Toonkunst, Woensdagavond in den Stads schouwburg, luidt: de cellist N. Nicolai, Grau- can en de pianiste Hannie Freudberg met: 12 Variationen über ein Thema aus „Judas Mac- cabaus" von Handel, L. van Beethoven; Sonate A. Dur op, 69, L. van Beethoven; Arpeggionc Sonate, F. Schubert; Sonate D. Dur op. 58, F. MendelssohnBartholdy. N. BOERKOEL - OUDEGRACHT 46 - TEL. 14028 verleden van verdachte en de zware straf, die de man al door zijn ontslag thans is hij werkloos had ondergaan. De politierechter vond het feit blijkbaar nog erger dan de Officier en veroordeelde den man tot twee maanden gevangenisstraf onvoorwaar delijk en vier maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. Vóór deze zaak had een expediteur uit Heem stede terecht gestaan, die goederen voor een firma had afgeleverd, doch de daarvoor ontvan gen bedragen niet had afgedragen. De Officier van Justitie wees erop, dat het aantal expedi teurs snel toeneemt, maar dat de betrouwbaar heid van deze menschen daarmede in omge keerde richting gaat, want er worden heel wat klachten ingediend. Zulke expediteurs koopen een auto op afbetaling en hebben geen finan- cieele ruggegraat, waardoor zij al gauw in moei lijke financioele omstandigheden komen met verduistering van geld van klanten tot slot. Om dat hier het reclasseeringsrapport gunstig was eischte de Officier twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk, welke de politierechter ook gaf met twee jaar proeftijd en het bevel om binnen zes maanden de verduisterde f 60 terug te betalen. Tijdens het St. Nicolaasfeest het vorig jaar had de Kleine Houtstraatvereeniging een zeer aardige en geslaagde versiering in de straat en langs de huizen aangebracht, waarbij o.a. groene 'lantaarns het geheel opluisterden. Op 4 Decem ber was een drietal jongemannen naar een feestje geweest, dat zeer genoeglijk moet zijn verloopen, want ze waren in een uitstekende stemming, toen ze op weg naar huis des nachts omstreeks half een door de Kleine Houtstraat liepen. Daarbij moesten echter eenige van die groene lantaarns mee in de feestvreugde dee len, hierin bestaande, dat ze stuk geslagen wer den, hoewel ze aan de feestvreugde geen schuld hadden. Toevallig was de installateur van de lantaarns nog op en hoorde het lawaai. Onmid dellijk liep hij het drietal achterna en vond zoo waar een agent, bij wien hij een aanklacht in diende en die dan ook het drietal arresteerde. Daar echter noch de installateur, noch een an dere ooggetuige precies had gezien wie van de drie de snoode daad had bedreven, moest de politierechter, voor wien het drietal wegens ver nieling terecht stond, er twee, die ontkenden, vrijspreken, terwijl de derde, die wel bekende en tegen wien f 15 boete was geëischt, tot 3 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld. De eerstvolgende algemeene vergadering van de R.K. Kamercentrale Haarlem, afdeeling der R.K. Staatspartij, zal worden gehouden op Za terdag 13 Maart, des namiddags om 3 uur in ge bouw „St. Bavo" aan de Smedestraat te Haar lem. De agenda vermeldt o.a.: beraad over de verzamellijst van candidaten voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer; benoeming van 8 afgevaardigden voor de vereenigde kringverga dering. Tot slot zal de Zeereerw. Pater D. Beau fort spreken over „Onze taak in de naaste toe komst". KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.3C Teneinde de verzorging en het toezicht op zich te kunnen nemen van de katholieke kin deren, die waarschijnlijk binnenkort door be middeling van het Algemeen Comité in Haar lem zullen arriveeren, heeft zich gisteravond in een ten huize van notaris van Cranenburgh ge houden bijeenkomst, het „Haarlems katholiek Huisvestingscomité" geconstitueerd. De vol gende dames en heeren zijn bereid gevonden in het comité zitting te nemen; Mr. H. J. M. Tonino, voorzitter; le vice-pre sident Dr. J. M. A van Schuylenburch2e vice- president R. C. A. van Cranenburgh; le seer. H. L Scheepers; 2e seer, mevrouw van Schuy lenburch—v. d. Biesen; penningm. Mr. Th. Westerwoudt; leden mevr. Is. Droog—Dekkers, mej. L. van Cranenburgh, mej. H. van Cranen burgh mej. L. Heerkens Thijssen en de heeren A. Au'kes, H. van Cranenburgh, J. H. van Oos ten en de zeereerwaarde pater F. J. v. d. Vran- de. Het secretariaat is gevestigd: mevr. van Schuylenburchv. d. Biesen, Kleverparkweg lo Het comité zal nog heel gaarne .adressen ont vangen van personen, die bereid zijn een ka tholiek Spaansch kind in huis op te nemen. Men kan zich daartoe alsnog aanmelden bij het secretariaat van het comité en verder bij H. L. Scheepers Hoogeweg 82, Zandvoort; Mr. H J M Tonino, Willem de Zwijgerlaan 11, Santpoort; mej. L. Cranenburgh. van Merlen- laan 17, Heemstede. Gebouw „St. Bavo": „St. Caecilia", 8 uur; Boekhoudcursus „St. Marcus", 8 uur; Rechts kundig bureau 8 uur; Bestuur Overheidsperso neel 8 uur; Haarlems Muziekinstituut 8 uur; Bestuur Meubelmakers 8 uur; Bestuur Spaar kas „St. Nicolaas", half 9. Stadsschouwburg: Vereeniging „Gruno", 8.15 uur. Gem. Concertzaal; Concert H.O.V., 8.15 uur. Café-Rest. Brinkmann: Afd. Haarlem, Ned. Bond van Forensen, 8 uur. Hotel „Central": Gepensionneerde onderoffi cieren K.N.I.L., 8 uur. Hotel „Royal": Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen, 8 uur. Rembrandt-Theater: Adolf Wohlbrück in „Porth Arthur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: „Het huis met de dui zend kaarsen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Anny Ondra in „De jonge graaf", 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: Paul Robeson in „Showboat", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo R.K. Bridgeclub, 8 uur; R.K. Schaakclub, 8 uur; Proza, 8 uur; „St. Mar cus", 8 uur. Stadsschouwburg Toonkunst-concert N. Grundau, 8 uur. Café-Rest. Gebr. Brinkmann Alliance frangaise, half 9. Kunstzaal Reeker Expositie, 107 uur. Rembrandt-Theater Adolf Wohlbrück in „Port Arthur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Het huis met de dui zend kaarsen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Anny Ondra in „De jonge Graaf", 7 en 9.15 uur. Palace Filmac 11—5 uur. Luxor Theater Paul Robeson in „Show boat", 2.30, 7 en 9.15 uur. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht St. Elisabethvereêniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. Geboren: d. van G. Stapel-Hopman. z. van J. Zitman-Lucas. z. van M. H. C. v. Roon- Smelter. z. van E. A. Kuiper-Scholtz. d. van H. E. Lasschuit-Melis. z. van E. M. Daudeij-Stefenen. d. van H. E. Comet- Lammers. z. van H. W. Rotteveel- Limbach. zoon van H. A. A. Gruter- v. Ravensberg. d. van A. Koorn-Schaap. z. van M. v. Hemert-Does. z. van J. A. Gouweleeuw-de Ruijter d. van H. M. v. Loij- v. Heerden. Overleden: M. Boerkool-de Jong 73 j., Kam persingel. J. G. W. v. d. Pol, 69 j., Hooger- woerdstraat. J. Homburg, 63 j„ Ripperda- park. A. J, 14 mnd, z. v. T. J. Neijenhuis, Pres. Steynstraat. Over: EERLIJKE VOLKSVOORLICHTING! Waarde Redactie. Dezer dagen werd ik vereerd met een circulaire van mijnheer Mussert met het opschrift: „Grond wetsherziening is gelijk aan voorbereiding van dictatuur der R.K.S.P.". Daarin zet hij uiteen op welke wijze de R.K.S.P. haar dictatuur wil grond vesten. Hij zegt o.a.: ,De R.K.S.P. is de ge\*aar- lijkste partij die ons land heeft. Dictatuur van de R.K.S.P. beteekent: de volstrekste slaverij van 't arbeidende Nederlandsche volk." Wat wil Mussert ons, brengen? De zaligheden van 't Derde Rijk. Dat is géén slavernijMaar onze vriend gaat ver der; hij zegt betreffende den toestand in Bra bant en Limburg: „Waar in Nederland durft men het te pres- teeren om de werkloozen als volkomen slaven te behandelen? Waar zijn de boycot, de dwang de broodroof, de terreur van ieder die de roemruchte R. K. S. P. niet wenscht aan te hangen, ster ker dan juist daar, waar de R.K.S.P. practisch alle soorten van macht in handen heeft?" Mijn heer Mussert, in Duitschland durft men het presteeren om allen, die het Nat.-Soc. niet well" schen aan té hangen te knechten door middel van dwang, broodroof, boycot en terreur! Maar dat ziet ge zeker niet? „Sluit uw oogen niet voor wat er in Nederland gebeurt," zegt ge. maar gij sluit ze wel voor wat er in Duitsch land gebeurt! Ook schrijft hij: „Iedere R. K. S. P., waar dan ook. doet het voorkom'en. alsof zij de be- schermster van :d,cn R.K. godsdienst is, spreekt gaarne over de bescherming van het R K. volk. In werkelijkheid is zij de onder drukster van het volk en ondermijnt zij de Kerk". Zijt gij niet in de war met t Nat.-Soc., waarde heer? 't Lijkt me, dat in uw zwakke hoofd de boel wat door elkaar gaat loopen. Natte. koude zwachtel om 't hoofd is n besv middel. Na, op de van hem bekende wijze de regee- ring-Colijn te hebben behekeid, zegt Mussert: .Diep treurig zou 't er voor ons volk uitzien, als er niet gekomen was de wil tot herleving, het besef van de noodzakelijkheid van wederop bouw." Zeer juist, mijnheer Mussert. zeer juist, en dat besef gaat juist uit van de R- K- met daarachter die tienduizenden waar gij zoo jaloersch -op schijnt te zijn. Tout-a-vous. R. v. ROSSUM.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5