WAT IS WAT IS We luisteren naar FINANCIEN Voorkom GRIEP neem'ti "AKKERTJE" Sport en spel Dagfilm DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 Bedrieglijke bankbreuk Aanklacht tegen directeur van Bouw- en Exploitatiemaatschappij BEPERKING VESTIGING NIJVERHEIDSBEDRIJVEN Nieuw tehuis voor ouden van dagen te Gouda Pleidooi voor het zeilschip Noodzakelijk voor het opleiden van koopvaardij-officieren OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Leeftijdsgrens runderen AUTO IN SINGEL GEREDEN De journalist had een primeur Kerkelijk leven Nieuwe apostolische prefectuur Toevertrouwd aan de missionaris sen van het Goddelijk Woord BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM WERKVERRUIMING BIJ DE SPOORWEGEN Voor honderd man werk Rationalisatie LEENING DORDRECHT Jef Last ii» Spanje R.K.S.P.-landdag te Valkenburg BILJARTEN Butron maakt weer een serie van SOO Barragepartij noodig in zake de wereldkampioenschappen vrij spel WIELRENNEN Drie koppels aan den kop De Rotterdamsche Zesdaagsche Woensdag 24 Februari Fietser verongelukt Door een auto gegrepen a- CONVERSIE NED.-INDISCHE SCHULD S. A. D'OUGRÉE-MARIHAYE NOG EEN NOODLANDING De Nederlandsche politie Het Pond Sterling bewoog zich - PAY. (1.8211/16), de Frank op 8.50—8-51 Hooge waterstanden ochtend te Amsterdam op 8.938.94\* -7l slot 8.93 9/16de Dollar op 1.821A—l-e?0')t (1.8211/16), de Frank op 8.50-8-51 (°f ae de Belga op 30.77>A—30.82Vx (30.81) en Zwitsersche Frank op 41.62'A41.70 (41- ■ersV' leening Gemeente Dordrecht ten van f 4.728-000 tot den koers van 99% P zullen ten volle worden toegewezen. De Nivas verkocht 6000 tons bruine s f ker voor export en 121 tons bruine sM voor consumptie. „Financial Times" verneemt, dat de terstand in de nieuwe beplantingen rubber op Malakka zeer groot is. Sedert begin van de restrictie is slechts een 0fAeen vlakte aangeplant van 20.000 acres, bV toegestane oppervlakte van 400.000 acres- Clearingkoersen Naar wij vernemen, hebben zich, in verband met de nalatenschap van wijlen den heer E. A., die op 30 Mei 1936 te Weesperkarspel overleed, ernstige onregelmatigheden voorgedaan, en wel in die mate, dat de curator van de failliet ver klaarde nalatenschap, mr. J. J. R. te Amster dam, zich genoodzaakt heeft gezien, een aan klacht wegens bedrieglijke bankbreuk in te stellen tegen de eenige erfgename, mevr. X., thans wonende te Amsterdam en tevens tegen den directeur van een Bouw- en Exploitatie- Maatschappij, eveneens te Amsterdam geves tigd. Nadat op verzoek van de vorenbedoelde erf gename boedelbeschrijving had plaats gevon den, werd, op grond van art. 1223 B. W., (hy potheek-schuld) de villa „Schoonoord" aan 't Gein te Weesperkarspel, waar de heer A. ge woond had, op 3 November 1936 in het open baar verkocht. Voor den prijs van 8010 werd de heer J. A. te Diemen eigenaar van het pand. Met deze gelden en de opbrengst van den ver koop van landerijen, kon de geheele hypotheek schuld, welke op dit bezit rustte, vereffend worden. Echter behoorden tot de nalatenschap ook tal van panden, welker hypotheekschuld uitging boven de oogenblikkelijke waarde. Een en ander had de failliet-verklaring van de na latenschap tengevolge. Inmiddels bleek, dat de erfgename, op advies van bedoelden directeur eenige onroerende goederen had verkocht aan de maatschappij, waarvan hij directeur is. De verschuldigde re gistratiekosten werden inderdaad ook betaald, maarde hypotheken werden niet afgelost. Naar de heer J. A., de tegenwoordige eige naar, ons mededeelde, was hij bereid geweest, den inboedel van villa „Schoonoord" over te nemen voor het daarvoor door den betrokken notaris vastgestelde bedrag, n.l. een zeker per centage boven de getaxeerde waarde. Aangezien zich in dien inboedel verschillende waardevolle stukken bevonden, begaf de heer A. zich, verge zeld van een bekend Amsterdamsch oudheid kundige naar de villa, doch men wilde laatst genoemde niet binnenlaten. Tenslotte is, na dat ook de Weesperkarspelsche politie er aan te pas was gekomen, die belemmering uit den weg geruimd. Doch hiermede schoot de heer A. niet veel op, want zoowel mevr. X. als de directeur verklaar de zeer positief, dat de inboedel waarop be slag was gelegd thans eigendom was van de genoemde maatschappij. Van deze mededeeling, welke den nieuwen eigenaar van villa „Schoon oord" niet weinig verwonderde, stelde hij on middellijk den curator, mr. R. te Amsterdam, in kennis. Niet lang daarna passeerde de heer A. per fiets de Geinbrug, en zag hoe de geheele inboe del uit de villa werd gedragen en in 'n grooten verhuisauto werd geladen. Ook nu werd de cu rator dadelijk telefonisch gewaarschuwd. Nog vernamen wij, dat de bovengenoemde directeur, toen hem daarnaar gevraagd werd, geen kwitantie kon toonen van het bedrag ad ƒ1200, waarvoor de inboedel van villa „Schoonoord" door mevr. X. aan hem zou zijn verkocht, doch dat hij verklaard had, dat hij bedoeld bedrag op andere wijze wilde vereffenen. Daar- ook voor het, zwaar, m?,t hypotheek belaste onroerend goed, dat door de erfge name aan de genoemde maatschappij ver kocht werd, geen betaling aan den curator is geschied, stelde deze, zooals hierboven reeds werd gezegd, een aanklacht in tegen de erfgename en tegen den directeur der maatschappij, wegens bedrieglijke bank breuk. Aan de memorie van toelichting op het wets ontwerp inzake beperking der vestiging van nijveTheidsbedrijven, ontleenen wij nog het vol gende: Juist de overheidssteun zal er toe kunnen lei den, dat een bedrijfstak, waar slechts plaats is voor een beperkt aantal bedrijven, voor an deren dermate aantrekkelijk wordt, dat het aantal nieuwe vestigingen, wanneer men deze ongestoord zou toelaten, het geprojecteerde aantal verre zou overtreffen. Evenzeer laat het zich denken, dat het betrokken buitenlandsche kartel of concern voor zijn bestrijding van het Nederlandsche bedrijf den weg zou kiezen van de oprichting van een tegenbedrijf hier te lande, met de bedoeling om door afbraakprijzen het Nederlandsche bedrilf als concurrent uit te schakelen en zoodoende zijn monopolistische positie te herwinnen, waarna het desgewenscht zijn hier te lande gevestigd bedrijf kan sluiten, om zijn productie weder in het buitenland te concentreeren. In beide gevallen zal een be voegdheid tot beperking van de vestigingsmo gelijkheid niet kunnen worden gemist. Het onderhavige wetsontwerp zou men ook kunnen beschouwen als sluitstuk op het samen stel van maatregelen, welke in den loop der laatste jaren in het belang van het bedrijfsleven zijn getroffen, o.a. op het gebied van het goe deren- en betalingsverkeer, de credietverstrek- king en subsidieering en de ordening. De minister ontveinst zich niet, dat bij de voorgestelde ruime redactie ook de kleine nij- verheidsbedrijven als „bedrijven" in den zin van het ontwerp zijn te beschouwen. Waar met betrekking tot bedoelde categorie een afzonder lijke regeling, welke andere criteria aanlegt, in- tusschen aanhangig werd gemaakt, spreekt het wel vanzelf, dat in het algemeen van toepas sing van de onderhavige regeling op dit soort van bedrijven geen sprake zal zijn. Het zou niettemin geen aanbeveling verdienen deze met name uit te zonderen, niet alleen wijl het trekken van een scherpe grens wel zeer be zwaarlijk zou zijn, doch ook omdat zich geval len laten denken, dat wel tot zoodanige toepas sing zou moeten worden overgegaan, b.v. wan neer in een bepaalden bedrijfstak groot- en kleinbedrijf naast elkaar voorkomen. Zou een bedrijf, na tijdelijk bijv. wegens ge brek aan orders te zijn stilgelegd, binnen kor ten tijd opnieuw in werking kunnen worden gebracht, dan zou het eischen van een vergun ning daartoe te bezwarend zijn. De gemeenteraad van Gouda heeft zijn goed keuring gehecht aan de plannen van regenten van de belde door de gemeente gesubsidieerde Instellingen het Elisabeth's Gasthuis of Oude Vrouwenhuis en het Catharina Gasthuis of Be- stedelingenhuis, om over te gaan tot den bouw van een nieuw tehuis voor ouden van dagen, ter vervanging van de beide bestaande inrich tingen, welke niet meer aan de tegenwoordig te stellen eischen voldoen. De kosten van den grond, bouw en inrichting zijn begroot op 230.000.—. Een recente uitspraak van den heer W. H. Mellema, te Amsterdam, gewezen gezagvoerder gedipl. groote stoom- en zeilvaart, waarin deze uit een oogpunt van karaktervorming, zoo mede wat betreft het snel kunnen reageeren, ook in de moeilijkste omstandigheden, de wen- schelijkheid heeft betoogd, ons land in het kader van de opleiding tot verkeersvlieger de beschikking te doen krijgen over een oefen zeilschip, aan boord waarvan de leerlingen enkele verplichte reizen naar Indië, Australië of Zuid-Amerika zouden moeten maken, heeft in sterke mate de aandacht getrokken in kringen van oud-zeelieden van wie verscheidenen het in hun allerminst langs lijnen van geleidelijkheid gevolgde zeemansloopbaan tot de hoogste posi tie, welke op een schip mogelijk is, gebracht hebben en die tegenover een onzer medewer kers van hun inzichten over deze materie heb ben doen blijken. Slechts aan boord van een zeilschip zoo werd betoogd een driemast bark bijvoor beeld, welke tijdens een groote reis de opvarenden maanden lang slechts tusschen lucht en water doet verkeeren, wordt zoo wel een flink karakter als goed zeeman schap gekweekt. Hier spreekt aldus deze zegslieden alleen het schip, hier wijzigt zich de toestand elk oogenblik, hier is de zee, met al haar luimen, zelf leermeesteres en deelt zij haar lessen uit op een wijze, die ervaren doet dat men elke minuut op zijn qui vive moet zijn en dat men zich in de zorg voor schip en tuigage ontberingen moet weten te getroosten. Mede werd gewezen op het voorbeeld van andere landen, die ten spijt van de enorme vlucht, welke de techniek in de laatste tien tallen jaren genomen heeft, het oefen zeilschip in eere hebben gehouden en dit onder deel van de opleiding in het kader van het geheel onmisbaar achten. De heer W. N. van de Poll, havenmeester te Amsterdam, wien de verslaggever dit betoog voorlegde, zeide het aacrmede in vele op zichten eens te zijn. Ook de heer van de Poll acht het van zeer veel belang dat ons land de beschikking krijgt over een of meer oefen- zeilschepen of om een anderen term te ge bruiken zeilschoolschepen voor de opleiding van onze a.s. koopvaardij-officieren. Wanneer ik zoo zeide de zegsman verder naga hoe in dezen tijd jongelui, die de kweekschool voor de zeevaart en de zeevaart scholen verlaten hebben, na slechts een jaar als leerling te hebben gevaren dus dan nog zoo groen als gras zijnde en na het vervolgens behalen van hun derden stuurmansrang door vele scheepvaartmaatschappijen verplicht wor den, hun radio-certificaat te behalen alvorens zij kans krijgen op een aanstelling, kan ik niet anders concludeeren, dan dat deze gang van zaken, welke door de betrokken reederijen naar moet worden aangenomen uit een oogpunt van bezuiniging gevolgd wordt, op den duur funest moet werken. Want de practijk geeft te zien, dat de meesten der voor dit certi ficaat studeerenden steeds weer zakken voor het examen en soms een jaar, ja, zelfs wel twee jaar en langer rondloopen, vóór zij dit certificaat in hun bezit hebben. Zelf ben ik aldus de zegsman gewezen koopvaardijman, maar ik aarzel niet om, wat de opleiding betreft, de Nederlandsche marine, die wel het groote nut van oefenschepen inziet, ten voorbeeld te stellen en te verklaren, dat de opleiding, welke de marine geeft, beter is dan die van de koopvaardij. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat de leeftijdsgrens, beneden welke runderen van een identiteitsbewijs voorzien dienen te zijn, met ingang van 1 Juli 1937 in stede van het tijdstip, waarop het dier in het bezit van twee breede tanden is, zal zijn het tijdstip, waarop het vier breede tanden heeft. Dit houdt dus in, dat na 30 Juni 1937 de run deren met een gewicht van 100 K.G. of meer, welke nog niet in het bezit zijn van vier breede tanden, in het algemeen slechts aangehouden kunnen worden, met een identiteitsbewijs. Uiter aard geldt deze bepaling als zoodanig niet voor de reserve-kalveren, welke, naar bekend is, tot een gewicht van 250 K.G. zonder identiteitsbe wijs in voorraad mogen zijn, en evenmin voor zoetemelkskalveren, voor welke een mestvergun- ning werd verstrekt, alsmede voor ingevolge de ossentoewijzing aan te houden dieren, welke eerst bij een gewicht van 250 K.G. van een identiteitsbewijs voorzien behoeven te zijn. In verband met het bovenstaande wordt den betrokkfen veehouders ten sterkste aangeraden ook de identiteitsbewijzen van runderen, welke door het bezit van twee breede tanden nu in feite buiten de teeltregeling vallen doch waar schijnlijk voor 1 Juli 1937 nog geen vier breede tanden zullen hebben, zorgvuldig te bewaren.. 's Gravenhage, 22 Februari 1937. Vermoedelijk doordat de bestuurder ter plaat se onbekend was, is de auto van den uitgever L. te 's-Gravenhage aan het einde van de Zwarte Paardenstraat in den Schiedamschen Singel te Rotterdam gereden. Aangezien de Singel hier niet zoo diep is, konden zoowel de heer L. als zijn metgezel, de journalist V. E. van V. uit den auto komen en zich op den kant werken. Beiden zijn op het politie-bureau van droge kleéren voorzien. De auto is met een kraanwagen op den wal gezet. Bij decreet van 4 Febr. '37 heeft de Propa ganda Fide opgericht: de Apostolische Prefec tuur Sining, die werd toevertrouwd aan de Missionarissen van het Goddelijk Woord. Thans ontvingen wij daaromtrent de volgende bijzon derheden. De nieuwe Prefectuur werd afgescheiden van het Vicariaat Lanchow, dat eveneens wordt bediend door de missionarissen van Steyl; zij omvat de geheele provincie Tsinghai'en is ge noemd naar de hoofdstad Sining. Deze provin cie heeft een oppervlakte van 500.000 vierkante K.M., dus 15 maal Nederland of zoo groot als Spanje. In het Westen grenst zij aan Oost- Turkestan, in het Zuiden aan Tibet, in het Noorden en Oosten aan de provincie Kansoe, waar het 5000 Meter hooge Tienschengebergte een natuurlijke grens vormt. Hier woont ook het grootste gedeelte der bevolking, die in totaal 3 millioen bedraagt en sterk met Mongolen en Tibetanen is vermengd. In het Westelijk deel, dat maar dun is bevolkt, wonen nog verschei dene nomadiseerende volksstammen. De voertaal is het Chineesch, maar het wijkt in de uitspraak tamelijk sterk van het gewone af. Evenzoo de zeden, gebruiken en levenswijze der bewoners, die zelfs al sterk te onderscheiden zijn van die in het aangrenzende Kansoe. Op godsdienstig gebied is het Boeddhisme of Lamaïsme overheerschend. Daarnaast zijn er nog een 300.000 Mohammedanen en slechts 3000 christenen. In 1911 begonnen de eerste missionarissen (van Scheut) in dit gebied te werken en richt ten in de hoofdstad Sining een statie op. Thans telt de Prefectuur 6 hoofdstaties en 30 bijsta ties, die door acht missionarissen (een inheem- schen) bediend worden. Bij het bekeeringswerk worden de missionarissen geholpen door 18 catechisten. Het aantal doopleerlingen bedraagt 440. Reeds meerdere jaren werken in dit gebied ook de Missiezusters van Steyl. In Sining leiden zij een ziekenhuis en een school met internaat. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Deventer (H. Lebui- nus) den Weleerwaarden Heer J. A. M. Walra ven en tot kapelaan te Glanerbrug den Weleer waarden Heer P. J. Russcher. Zooals bekend is door de concentratie van werkplaatsen bij de Nederl. Spoorwegen eigen lijk een overcompleet aan personeel ontstaan. Wij vernemen, dat voor honderd menschen in Zwolle weer een werkobject is gevonden. Het betreft de fabricatie van 26 nieuwe loco-moto ren, die in de practijk uitstekend blijken te vol doen voor de verplaatsing van wagons en trein stellen. De motoren worden door „Werkspoor" ge leverd. Teneinde de exploitatiekosten te beperken, wordt bij de Nederl. Spoorwegen voortgegaan met het terugbrengen van stations tot halten en van halten tot stopplaatsen. Zoo is men thans bezig het station Langeweg bij Lage Zwaluwe af te breken, nadat de beveiliging gewijzigd en de maatregel genomen is, dat de plaatsbewijzen van de weinige daar nog instappende reizigers door den conducteur in den trein worden afge geven. De goederendienst blijft intact, d.w.z., dat de A.T.O. het stukgoederenvervoer bewerkstel ligt en de vrachtbrieven voor wagenladingen aanneemt, terwijl station Lage Zwaluwe zorgt voor het administratieve beheer en het plaat sen en ophalen der wagens. Naar wij vernemen zullen de inschrijvingen op de 3'/, pet. conversieleening Dordrecht, groot 4.728.000ten volle worden toegewezen. „De Tribune" verneemt uit Madrid dat Jef Last van luitenant bevorderd is tot kapitein bij den staf van generaal Miaja. Op het laatst van Mei zal te Valkenburg een landdag van de R.K. Staatspartij worden ge houden. Nadat Butron, de fameuze Spaansche speler, Zondag van den Franschman Galmiche ver loren had, stond de Oostenrijker Reicher er met geen enkele verloren partij het beste voor. Butron evenwel zorgde er voor, dat hij gelijk met den Oostenrijker kwam en won Zondag zijn partij tegen Reicher op schitterende wijze Dat Butron in weergaloozen vorm is, bewees hij door in zijn partij tegen den Franschman Coté voor de tweede maal in dit toumooi de partij in één beurt uit te maken. Daar zoowel Butron als Reicher thans een partij verloren hebben, moet een barragepartij de beslissing brengen. De uitslagen luidden: pnt. brt. h5. gem Galmiche 500 12 307 41.67 Baltus 425 12 146 35.42 Fauconnier 500 5 240 100.00 Loeb 127 5 74 25.40 Butron 500 1 500 500.00 Coté 3 1 3 3.iw Reicher 500 4 493 125.00 Joachim 5 4 3 1.25 Coté 500 23 155 21.74 Baltus 408 23 113 17.74 Fauconnier 500 3 457 166.67 Galmiche 374 3 368 124.67 Loeb 500 19 223 26.32 Joachim 490 19 178 25.79 Butron 500 10 465 50.00 Reicher 107 10 46 10.70 De eindstand van het tournooi luidt, in aan- merking genomen de nog te spelen barrage- party tusschen Butron en Reicher, als volgt: Butron (Spanje) 3006 39 500 77.08 Reicher (O.ryk) 3107 66 493 47.08 Coté (Frankrijk) 2321 62 441 37.43 Galmiche (Fr.ryk) 2834 73 442 38.82 Loeb (Zwitserl.) 2402 66 498 38.39 Joachim (D.land) 2286 86 486 26.53 Fauconnier (Belg.) 2687 50 457 53.74 Baltus (België) 2485 106 301 23.42 Na de sprints van half drie gevoelden de pen ners er blijkbaar niets meer voor een jacht te ontketenen, want zij bleven in een kalm tempo op het baantje rondtollen. Het grootste gedeelte van het publiek was inmiddels reeds naar huis gegaan. Om half vier werden de laatste nacht sprints gehouden, die gewonnen werden door Falck Hansen, Piet van Kempen, Jan van Kem pen, Schoen, Pellenaars en Piet van Kempen. Na deze sprints luidde de stand als volgt: Aan den kop: 1. BillietBuysse 237 pnt. 2. ZimsKuester 91 pnt. 3. Schoen—Pellenaars 69 pnt. Op een ronde: 4. Falck en Grundahl Hansen 219 pnt. 5. Gebr. van Kempen 181 pnt. 6. Van der RuitCharlier 122 pnt. 7. Van Schijndelvan den Broek 89 pnt. Op drie ronden: 8. WalthourCrossley 23 pnt. Op vijf ronden: 9. Gebr. Vroomen 149 pnt. Op zes ronden: 10. Bakker—Kremers 65 pnt. Op zeven ronden: 11. Matena—Heslinga 57 pnt. Na 77 uur waren afgelegd 1576.270 K.M. Bij de neutralisatie hedenochtend had de stand geen enkele wijziging ondergaan. Dagelijks wordt ook Gij ermee besmet. Voorkom verdere narigheid. Bestrijdt eiken avond het dreigend gevaar: cfacb43±cfe*cbA±cbcbcfc&4*±±±ckck*cfecfccfocb<fccfocbcb&cbcbcfeckcbckcbcbcb4cbcbcb<i, (fccfccbckAcfcckctcfecbcbcfccfceffect HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-Uitzcn- ding) 8.00 Gram.pl. 9.30 Kookpraatje. 10.20 De Flierefluiters en solist. I. d. pau ze: Literaire causerie. 12.001.45 VARA- Orkest en Gram.pl. 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Melody Cir cle. 6.00 Orgelspel, mandoline- en gui- taarsoll. 6.30 De Ramblers. 7.00 Vocaal concert. 8.00 SOS-ber.. Berichten ANP en VARA-Varia. 8.15 Zang en piano. 8.30 Gram.p. 8.55 Zang en piano. 9.10 Jubi leum-uitzending. 9.30 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Grootorkest en solist. 11.3012.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-Ultzen- tling) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.309.30 Gram - pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelspel. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30 De Goollanders. 2.00 Zang en plano. 3.0C Declamatie. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Pia norecital. 5.00 Kinderuur. 6.00 Land- bouwhalfuur. 6.30 Causerie over hel Blnnenaanvaringsreglement en stoom machines. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbe spreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Geref. Evangelisatie-zangkoren, Muziekcorpsen. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Schaakcursus. 10.2011.30 Gram.- pl. Hierna: Schriftlezing. DROITWICIÏ, 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.3511.50 Gram.pl. 12.05 BBC-Schotsch orkest en soliste. 12.50 Gram.pl. 1.20_ 2.20 Birmlnghamsch Hlppodrome-orkest. 3.10 Het Northern Ireland Fanfare-ork 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.05 Hei MacArthur-kwintet. 5.35 BBC-Zangers. 7.35 Pianorecital. 8.05 Van Phillips en zijn 2 orkesten. 8.35 BBC-Symphonle- orkest en solist. 9.30 Berichten. 9.50 Ver volg concert. 10.40 Het Bridgewaterkwin- tet. 11.20 Harry Evans en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 12.20 Gevar. concert. 1.35 Zang. 1.50 Ver volg concert. 2.50 Orkestconcert. 4.50 Zang. 5.05 en 5.50 dito. 6.05 Pianorecital. 8.20 Vioolrecital. 8.50 Opera „Carmen". Hierna concert. KEULEN, 456 M. 11.20 Omroeporkest en solisten. 12.35 W. Wende's orkest. 1.35 Gevar. concert. 3.50 Westmark-orkest. 5.45 Trioconcert. 6.20 Mannenkoor. 8.05 Fr. Hauck's orkest en solisten. 9.50 De clamatie, zang en pianospel. 10.3011.20 Willi Martini's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.2C Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Klein- orkest. 1.50—2120 Gram.pl. 6.20 Salon orkest. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Kleinor kest. 9.06 Literair programma. 9.20 Gr.- pl. 9.35 Omroepsymphonie-orkest. 10.3C 11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.25 Omroeporkest. 6.35 Orkestconcert m. m. v. solisten. 8.20 Omroepsymphonie-or kest. 9.35 Kleinorkest. 10.3011.20 Rob. de Kers' Dansorkest. DEUTSCIILANDSENDER, 1571 M. 7.30 Pianorecital. 8.35 Het Kyffhüuser-orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Sportnieuws. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Will Glahe's Dansorkest. Maandagavond is op de Verlengde Hoofd straat te Hoogezand de 40-jarige timmerman G. Zwaneveld, wonende te Borgweg, die per fiets was, aangereden door een uit de tegenoverge stelde richting komenden luxe-auto, bestuurd door den heer S. L. uit Amsterdam. De wielrijder werd eerst opgenomen door de motorkap, sloeg neer en bleef bewusteloos lig gen. Dr. de Jong, die in de onmiddellijke na bijheid woont, later geassisteerd door dr. Blonk, constateerde een schedelbasisfractuur. Het slachtoffer is op hun advies naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De man is Dinsdagochtend vroeg aan de bekomen verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en één kind achter. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in het feit, dat door een sneeuwbui het zicht van den heer L. belemmerd werd. De rijkspolitie van verkeer in Groningen heeft de zaak in onderzoek. Ingediend is een wetsontwerp tot conversie van Nederlandsch-Indische schuld. De strekking hiervan is, om evenals zulks bij par. 37 der wet van 29 November 1935 tot ver laging van de openbare uitgaven voor Neder land is geschied, ook voor Nederlandsch-Indië de mogelijkheid te openen om, telkens wanneer de kansen daarvoor gunstig zijn, door conversie van vaste schuld de uitgaven van den leening- dienst te verminderen. De Société Anonyme d'Ougrée-Marihaye heeft besloten de te haren laste uitstaande 6?/. pCt. guldensleening 1927, 6 pCt. kasbons 1933, 5 pCt. leening 1919 en i'/2 pCt. leening 1913, deze laatste oorspronkelijk uitgegeven ten laste van de S. A. du Charbonnage de Bray, af te lossen. De Maatschappij stelt zich voor de 6% pCt. guldensleening 1927 per 1 Augustus 1937 aflosbaar te stellen. De Maatschappij zal ter verkrijging van de voor. aflossing der bovengenoemde leeningen en kasbons genoodigde middelen, overgaan tot de uitgifte van een 4% pCt. obligatieleening groot Bfrs. 350.000.000, verdeeld in obligatiën elk groot nominaal Bfrs. 1000, luidende aan toonder, vrij van tegenwoordige en toekomstige Belgische be lastingen. Van deze leening, met de plaatsing waarvan te Brussel op 8 Maart 1937 begonnen zal worden tot den koers van Bfrs. 975 per obligatie van Bfrs. 1000, is een gedeelte gereserveerd ten einde houders van de aflosbaar te stellen obligatiën der 6A pCt. guldensleening van 1927, met recht van voorkeur, in de gelegenheid te stellen hun obligatiën om te wisselen In obligatiën der nieuw uit te geven leening. Houders van obligatiën der 6A pCt. guldens leening 1927 worden in de gelegenheid gesteld op Vrijdag 26 Februari te Amsterdam, ten kan tore van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, de Hollandsche Bank-Unie, de heeren Gebr. Teixeira de Mattos, hun obligatiën, op de daar voor bestemde formulieren, aan te melden ter omwisseling in 4'A pCt. obligatiën der nieuw uit te geven leening en wel in dier voege, dat telkens een nominaal bedrag van 1000 der 6}4 pCt. obligatiën recht geeft op een nominaal bedrag van Bfrs. 17.000, t. w. 17 obligatiën ieder groot Bfrs. 1000, in de niéuwe VA pCt. leening, zulks tegen den koers van Bfrs. 975 per obligatie van Bfrs. 1000. De ter omwisseling aangemelde obligatiën moeten, voorzien van de coupons per 1 Augustus 1937, e.v., op Maandag 15 Maart 1937 ten kan tore van aanmelding worden ingeleverd, waar tegenover van Nederlandsch zegel voorziene recepissen (welke t. z. t. kosteloos verwisseld worden tegen de definitieve van Belgisch en Nederlandsch zegel voorziene obligatiën met coupon per 15 September 1937, e.v. der nieuwe leening) aan de inschrijvers worden uitgereikt, onder verrekening met de inschrijvers van het verschillen tusschen het aan hen uit te betalen guldensbedrag op de Ingeleverde 6lA pCt. gul- dénsobligatiën (vermeerderd met 6'A pCt. rente over de periode 1 Februari tot 15 Maart 1937), en den door hen te vergoeden koopprijs der nieuwe Belgische francs-obligatiën, waarbij de omrekening der Belgische francs zal geschieden tegen een koers, welke uiterlijk 14 Maart zal worden vastgesteld. De coupons vervallen 15 Maart en 15 Sep tember van ieder jaar. De eerste coupon vervalt 15 September 1937. De leening is A pari aflosbaar in 25 jaren. Maandagmiddag heeft het militaire vlieg tuig G. Z. 648 onder de gemeente Heemskerk een noodlanding gemaakt wegens motordefect. De bestuurder, een sergeant-vlieger, slaagde erin zijn toestel behouden neer te zetten. Het vliegtuig is onder politiebewaking gesteld. Bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond verschijnt het orgaan „De Nederlandsche Politie" met een jubileumnummer. In dit num mer komen bijdragen voor van een aantal auto riteiten op politiegebied. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot conversie van Nederl.-ind1' sche schuld. De Nederl.-Indische regeering is op ver' zoek van de N.I.V-A.S. er toe overgegaan suikerproductie voor het jaar 1937 oogs» 1938) van 1.200.000 tons op 1.400.000 tons te brengen. Dit is nog 100.000 tons beneden het schema, dat een essentieel deel uit' maakt van de in het jaar 1936 aangenomen suikerregeling. Voor Midden- en Oost-Jnv? is het besluit zeer belangrijk, aangezien VV' tot zeven millioen meer geld aan loonem transport, grondhuur enz. in omloop k°1Tlh waarvan het overgroote gedeelte ten goede zal komen aan de inheemsche bevolking Op 26 Februari a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 6.500-000 3'A pet. obliB^g. tot den koers van 99lA pet. ten laste van dp gemeente Leiden. Houders van 4 pet. db}%' gaties 1911, 1930, 1933 en 1934 I en II genie ten voorkeursrecht. Op 26 Februari wordt de inschrijving opengesteld op f 3.875.000 3'A pet. obligate tot den koers van 99Vi, ten laste van de ls\J 1/ UUIV Rl/U/ O t/U-ZV 1/1/ /'A 1/L/f 4U/DI.G 4/ w - gemeente Batavia. Houders van 5 pet. obli gaties 1917, 1928 en 1917 der voormalige <7e' meente Meester Cornells, genieten voor keursrecht. De vergadering van Hillen's Sigaren- er[ Tabaksfabriek keurde het aanvragen vdi surséance en het aanbieden van een 0-C' coord aan crediteuren goed. Medegedeeld werd, dat het lot van het bedrijf afhanke lijk is van de 7 pet. obligatiehouders, die a grootste groep van concurrente crediteurel" vormen- De gemeenteraad van 's Gravenhage tieeg besloten tot conversie van twee 3Vx pet. h'e ningen in 2'/»3 pet. obligaties. Ougrée Marihaye stelt de 6V% pet. guldens' obligaties 1927 per 1 Augustus 1937 d Pa, aflosbaar. Zij zal tevens overgaan tot a uitgifte van 4*A pet. obligaties, 0ro° B. fr. 350 millioen. Van deze leening zal ee gedeelte worden gereserveerd, ten houders van de 6Y% pet. guldensobligo-tu 1927, met recht ,van voorkeur, in de BeL~,„ genheid te stellen, hun obligaties in r nieuw uit te geven obligaties om te Wis selen. De goudprijs te Londen bleef op 142/'ly onveranderd. 429.000 werd aan goud om gezet. De John Cockerill zal een leening uilBe' ven bestaande uit 4V* pet. kasbiljetten, Bp.. garandeerd door de Société Générale a Belgique en terugbetaalbaar tusschen y jaren 1943 tot 1953, ter conversie van eeniB leeningen, die eerlang vervallen. In de vorige week bereikten 129 fondscj1 ter New Yorksche beurze nieuwe laagst standen voor dit jaar, maar bereikten au derzijds 212 fondsen nieuwe hoogterecora Het Bureau of Mines te Washington ver wacht een zoo groote vraag naar benzin dat de dagelijksche petroleum-productie Maart 90.400 barrels zal stijgen. De Colgate Palmolive moet vporneme1lS zijn, haar 25 millioen 6 pet. pref er en1 aandeelen te converteer en. De verdere verhooging van den koperpr^l in Amerika tot 0.15 per lb. heeft aan Amerikaansche verbruikers aanleiding B geven bij de commissie van het Huis v Afgevaardigden aan te dringen op n# afschaffen van het invoerrecht van per lb. Zij geven te kennen, dat de prodUL tie onvoldoende is tot dekking van het yo bruik, er reeds lang een tekort bestaat de vraag zal toenemen. In Maart en AP zal de bouwbedrijvigheid grooter zijn, he geen op zijn beurt de vraag naar koP waarschijnlijk in de hand zal werken- De prijs voor electrolytisch koper te Bef lijn is met M. 85.75 per 100 K.G. gestei1' en heeft hiermede een recordhoogte bertim. Sedert Zaterdag j.l. steeg de prijs met m- Op 1 Februari noteerde koper M. 72. De publicatie van het geweldig Britschp bewapeningsprogram heeft niet alleen Engeland, maar ook in het buitenland vrees doen ontstaan, dat de grootste yr gelsche metaalaankoopen een schaarsen zouden kunnen veroorzaken. De „Evening Standard" schrijftdat hpt Britsche ministerie van financiën oninnw aan beleggingsmij en en verzekering smV heeft verzocht, geen nieuwe gelden in AW* rika te beleggen. Het verzoek was blijkba een gevolg van den wensch, om 't sire ,en van Roosevelt ot het beperken van a kapitaalinvoer, te helpen. De Chrysler Corporation heeft aan begin van dit jaar de uitstaande bO-n j schulden van 10 millioen geheel afgm° zoodat de mij. behalve haar gewone D6 f plichtingen, geen andere schulden heeft. Voor uitbreiding en verbetering me in 1936 21.65 mill, besteed. Zij heeft loonen verhoogd en bleef loonen betcu welke hooger dan het gemiddelde wa in de automobiel-nijverheid en de booB^ die de mij. ooit heeft betaald. Buitenaf heeft zij 8 millioen gratificaties ulZ,t- keerd. De nieuwe modellen zijn goed on vangen. In Italië worden voor het eerst sinds W&f* dan een jaar weer statistische gegevens Q publiceerd over de Italiaansche biljetic circulatie. Momenteel is 16 milliard lire bankbiljetten in omloop tegen 16-297 n liard op 31 December 1935. n- Tijdens de hooge waterstanden, welke thans op de rivieren voorkomen, zullen door den al gemeenen dienst van den Rijkswaterstaat, voor zoover de Maas betreft, met medewerking van den Provincialen Waterstaat van Limburg, tweemaal per dag per radio waterstandsberich- ten worden verspreid. Deze berichten zullen door de beide zenders van Hilversum 's morgens tusschen 10 en 10.30 uur en 's avonds tusschen 8 en 8.15 uur worden omgeroepen. jntïL ruiou, uto/ otoy cf/i- Koersen voor stortingen op 23 Februari gen verplichtingen luidende: in Reichsmar 73.50, Lires 9.61 en Peseta's 11.90. $1 De koers van het Turksche pond is v Februari door de Turksche Centrale Bank V gesteld op 616 plasters per pond sterling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6