Pi In stormen over den Oceaan Het jachtbezoek van Goering aan Polen H.M. de Koningin terug Verplicht verkeersonderricht BlIllSlii f wMMmmsmK het allerbeste is goed genoeg voor U gebruiken wij alléén de allerbeste 1 grondstoffen I voor de be reiding van iW liilüi Baggerzuiger voor Rusland De wasch doen UROLK schrijnende handen DE REIS VAN DE 016 DE P00LSCHE PERS ONTSTEMD ERNSTIGE SCHIETPARTIJ TE BEST DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 Hartelijk toegejuicht bij Haar aan komst te Nijmegen H. M. op Het Loo H. J. van der Borg f Hedenmorgen op bijna 75-jarigen leeftijd overleden BELASTING OP FAMILIE VENNOOTSCHAPPEN? De aanhouding van den Spaan- schen priester - ÊÈiÈ 8 iSlifitSI I de Verbouwing opgedragen aan N.V. Verschure en Co. te Amsterdam Hoofdredactie „Arbeiderspers" Tusschen twee orkanen in moest onderweg het duikroer hersteld worden Reisbrief van Prof. Vening Meinesz BUITENLANDSCH OVERZICHT Zijn er resultaten? Verlaging slachtbelasting in Indië Teleurgesteld jongmensch ver wondt de moeder van zijn meisje en zichzelf DEVIEZEN SMOKKELAAR IN ARREST 13.000 Mark in een auto verborgen SLEEPBOOT GEZONKEN Gevaarlijke vaart op de Maas HET PRINSELIJK HUWELIJK De tentoonstelling in het Haagsche gemeente-archief H.M. de Koningin is vanochtend om 8.10 uur met den sneltrein uit Bazel in het vaderland teruggekeerd. Zij werd aan het station Nijmegen begroet door de autoriteiten. Op het station waren aanwezig de burge meester van Nijmegen, de heer J. A. H. Stein- Weg, jhr. G. A. Bowier, districts-commandant Van de Kon. Marechaussee, de waarnemende commissaris van politie Veldman, de districts commandant der rijksveldwacht Schmidt Cranz, ir. R. B. Canters, hoofd-inspecteur van vervoer bij de Ned. Spoorwegen, terwijl ir. B. C. Boot, Moerkerk, inspecteur bij de Ned. Spoorwegen, de reis van de grens af had meegemaakt. Ook de sftitionschef, de heer Lastdrager, was aan wezig. De politie had de perrons afgezet. H.M. de Koningin, die er welvarend uitzag Was vergezeld van jhr. van Holthe en freule Schimmelpenninck. Bij het uitstappen werd H. M. begroet dooi den burgemeester, die haar welkom heette op vaderlandschen bodem. De Koningin dankte hartelijk voor deze woorden, en onderhield zich ook eenigen tijd met jhr. Bowier. Het aanwezige Publiek bewaarde de rustige stemming. De Koningin en haar gevolg stapten vervol gens in de twee gereedstaande hofauto's, waar mede zij direct naar Het Loo reden. Op het Stationsplein stonden honderden op gesteld, die H.M., die in een open auto reed, hartelijk toejuichten, waarvoor de landsvrouwe Vriendelijk dankte. De Koningin zal Woensdag per auto van Het Loo naar Den Haag reizen. Onderweg zal H.M een bezoek aan het paleis te Soestdijk brengen, om de vordering van de inrichting in oogen- schouw te nemen. Hedenochtend, om enkele minuten vóór half tien, is H. M. de Koningin op Het Loo aan gekomen. Niettegenstaande regen- en sneeuw buien op het traject ArnhemApeldoorn, was de kap van de Cadillac, waarin H. M. gezeten Was, gedeeltelijk neergelaten. Daar de aan komst van de Landsvrouwe zoo vroeg in den ochtend door niemand verwacht werd, kon de koninklijke auto onopgemerkt de Hoofdstraat het centrum van Apeldoorn passeeren. Enkele oogenblikken na aankomst in het Paleis werd de Koninklijke standaard gehe- schen. Hedenmorgen is op bijna 75-jarigen leeftijd de heer H. J. van der Borg, na enkele weken ziek te zijn geweest, zacht en kalm te Amster dam overleden. Nog dezer dagen schreven we over hem naar aanleiding der voorbereiding Voor de Leipziger Messe, waarvan hij de „ehren- amtlicher Vertreter" voor Nederland was. Hij had nog veel geregeld en zijn gedachten waren bij heel de voorbereiding, toen wij hem dezer dagen bezochten. De ziekte, die hem echter on verwachts midden in zijn werkzaamheden eenige weken geleden overviel, zou hem niet meer van het ziekbed doen opstaan. De heer Van der Borg was ridder in de orde Van Oranje-Nassau, als koninklijke erkenning Van zijn groote verdiensten jegens den Neder- landschen handel en de Nederlandsche hande laren en industrieelen, die aan de Leipziger Messe deelnemen. Zijn rusteloos arbeiden om juist in het be lang van Nederland de belangstelling ook van hoogerhand te wekken, werd o.a. mede erkend door het bezoek der twee Nederlandsche mi nisters verleden jaar aan de Leipziger Voor- jaars-Messe. De Durtsche regeering onder scheidde hem tevens. Duizenden en duizenden Nederlanders kenden hem persoonlijk en waardeerden hem. Sedert de oprichting van den huidigen, mo dernen organisatievorm der Messe is de heer V. d. Borg eere-vertegenwoordiger voor ons land geweest. Hij was de eerste van de vele bui tenlanders, die daarvoor werden aangezocht en twintig jaar is hij te Leipzig de geziene Neder landsche vertegenwoordiger gebleven, wiens Woord gezag had en wiens persoon in alle krin gen gaarne werd gezien. Hij organiseerde mede op Koninginne-verjaardag jaarlijks de zoo hoog geroemde Hollandsche avonden en in de „Hol- landsche Kamer" vonden de Nederlanders al Wat ze noodig hadden aan raad, voorlichting enz. In de dagen der communistische woelin gen, toen in Leipzig geschoten werd, heeft bij krachtig voor zijn landgenooten gezorgd. Twee maal per jaar maakten duizenden gebruik van de extra-Messetreinen onder zijn leiding. De overledene was een bekend katholiek Am sterdammer. Hij was eere-lid van het Mozes- koor, eerelid van de organisatie van Handels agenten en lid van tal van instellingen. Gro- hinger van geboorte, is hij geheel in het han delsleven der hoofdstad als handelsagent op genomen, waar hij zijn bekende zaak aan het Singel leidde. Met veel luister was zijn 70ste jaardag ge vierd, toen vier jaar geleden de zware slag hem trof, dat enkele uren na elkaar zijn vrouw en eenige zoon stierven. Het is wel een samentref fen. dat heden op denzelfden dag hij zelf in God is ontslapen. 1 April zou hij 75 jaar zijn geworden. Vrijdag zal, na de zielediensten in de Rozen kranskerk te Amsterdam, de begrafenis plaats Vinden in het familiegraf op de R. K. begraaf plaats te Bloemendaal. De secretaris van den Kon. Ned. Midden standsbond, de heer L. de Groot, heeft in een te Delft gehouden vergadering medegedeeld, dat een wetsontwerp te verwachten is tot het beffen van belasting op de zgn. familievennoot schappen, met dien verstande, dat de belasting Sal worden geheven, indien meer dan een derde Van de aandeelen in handen is van een familie- bd. In het bericht betreffende de aanhouding Van den Spaanschen priester Lobo leze men, dat deze zich hier te lande actief had bezig Behouden met den binnenlandschen politieken Soestand (niet: buitenlandschen politieken toe stand) van zün land. A" Svj'- Y--:. Bi!»?. v-Y/.'7 :Y;-v.. y r 1 pg ftp l> v UlliiUó .Is '.'.ViFjlit'i' inlt&V.k'cl CACAO Naar wij vernemen heeft de N.V. Aan nemersbedrijf voorheen fa. P. den Breejen van den Bout, te Berg en Dal, naar Rus land verkocht den grooten stoomzuiger „Batavus", welke indertijd gebouwd is door de Ned. Dok-maatschappij. Deze zui ger, welke, uitgezonderd een dergelijke door Rusland zelf gebouwde constructie, waar schijnlijk de grootste ter wereld is. heeft thans ligplaats in de Coenhaven te Amster dam. De afmetingen bedragen: lengte zeventig me ter, breedte 14 meter, holte vier meter. Het totale vermogen is ongeveer 5200 P.K. De zui ger is voorts voorzien van vier zandpompen en een waterpomp, de persafstand bedraagt on geveer negen kilometer. Wij vernemen voorts, dat de constructie, waarvan de verkoop tot stand is gekomlen door bemiddeling van het maritiem kantoor W H. Mellema te Amsterdam, bij de N.V. Ver schure en Co's scheepswerf en machinefabriek te dezer stede, welke onderneming groote erva ring heeft op het gebied van baggermaterieel, verbouwd zal worden tot z.g. cutterzuiger, een uit een oogpunt van werkverruiming belang rijk werk, waarmede enkele maanden ge moeid zullen zijn. In dit verband kan tevens worden medege deeld, dat het in de bedoeling van de N.V. den Breejen van den Bout ligt, den bouw van een nieuw'en zuiger in bestelling te geven. Dat overigens in Nederland voor Rus sische rekening veel werk aan den win kel is, moge blijken uit het feit, dat door verschillende Nederlandsche werven uitge breide reparaties aan Russische schepen van 1 Januari af elf schepen worden verricht, terwijl voor herstellingswerkzaam heden aan andere Russische schepen on derhandelingen gaande zijn. Naar uit den beschrijvingsbrief voor het 27 en 28 Februari en 1 Maart te 'sGravenhage te houden congres van de SDAP blijkt, stelt het partijbestuur van die partij voor, dr. H. B. Wiardi Beekman te benoemen tot politiek hoofdredacteur van de arbeiderspers met ingang van 1 April 1937, in de plaats van den heer J. F. Ankersmit, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd deze functie neerlegt.. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Prof. F. A. Vening Meinesz schrijft ons d.d. 9 Februari uit Hamilton (Bermuda) Ons tweede traject is niet beter geweest dan het eerste, integendeel. Waar boven het eerste het woord storm geschreven mag worden, daar past boven de elf dagen van ons tweede slechts het woord orkaan. Het begon reeds onmiddellijk na het verlaten van de haven van Horta. Een zware zee wachtte ons buitengaats en daarmede begon de ergste slinger- en stampperiode, die ik ooit medemaakte. 's Nachts moesten maatregelen genomen wor den om niet uit de kooien te slaan. Ik herinner mij dat ik in een der eerste nachten met een ergen kaaier 'n oogenblik rondkeek en in het onderofficiersverblijf vlak bij mij een hoop de kens op den grond zag liggen, waar zich een hoofd met slaperige oogen uit loswikkelde. Het was een sergeant-torpedomaker, die uit de bo venste verdieping kooien was gevallen. Geluk kig had hij zich niet bezeerd en ook latere der gelijke avonturen van anderen zijn goed afge- loopen. Den eersten dag kon het waarnemingspro gramma nog volledig afgewerkt worden, doch de storm nam toe en den tweeden dag was alle duiken onmogelijk geworden. Van de snelheid van tien mijlen per uur bleven slechts vijf behouden. Onder deze omstan digheden besloot de commandant aan de marine-autoriteiten een verandering van reisroute voor te stellen, die zorgvuldig zoo was ontworpen, dat het wetenschappelijk onderzoek er niet onder zou lijden, terwijl er beter weer en beter vaart van zouden zijn te verwachten en dientengevolge ook het dui ken voor de waarnemingen weer zou moge lijk worden. Wij zouden een meer zuidelijke route kiezen en eerst de Bermuda's aandoen en vervolgens Washington en dan van daar langs de Noor delijke route naar Europa terugvaren. Het plan werd goedgekeurd en zoo zijn wij dus eerst naar het Zuidwesten en vervolgens naar het Westen op de Bermuda's aangevaren. Hoewel deze route wat beter weer beloofde, zijn wij toch niet gespaard gebleven. Tot twee malen toe nam de storm opnieuw orkaanka rakter aan met windkracht tien en vlagen van elf. De oppervlakte van de zee was zoo met schuim van stukgewaaide golven overdekt, dat het zicht zeer slecht werd. Het was alsof men in een mistlaag voer. Bijna niemand kwam meer op den toren behalve de officier van de wacht en de roerganger. Met groote plonsen stortte het over den toren komende water door het toren luik naar binnen. Binnen de boot waren de moeilijkheden door de fantastische bewegingen niet van de lucht. Kastjes en laatjes sprongen open en deden hun inhoud op den vloer terecht komen en men moest zich haasten om alles zoo spoedig mogelijk bijeen te rapen, want in een oogenblik verdween het in de zijden van het schip om daarin onherroepelijk weg te zak ken. Men kon zich troosten met het grapje of iets weg is als men precies weet waar het is, maar daarmede had men het nog niet terug. Van den oudsten officier, luitenant ter zee van Duim, verzonk een vulpen, van mij sprongen op een gegeven oogenblik, drie doosjes met lan- De Rijksopperjager een der vele aan zienlijke titels, welke generaal Goering bezit is van zijn jachtbezoek in Polen teruggekeerd. Omtrent dit bezoek is men zoo wel van Poolsche als Duitsche zijde zeer gereserveerd geweest. Men heeft er zich toe be perkt aan de wereld te laten weten, dat de Duitsche bewindsman de gast is geweest van den president der Poolsche republiek en dat hp in de gelegenheid werd gesteld aan een diner te Warschau een ontmoeting te hebben met Pilsoedski's opvolger, maarschalk Smigly-Rydr.. Na dit diner is de Pruisische minister-president naar de bosschen in het binnenland van Polen vertrokken, om er te jagen. Dat hij inderdaad heeft gejaagd, bewijst de fotoreportage, welke laat zien, dat de Duitsche Opperjagermeester zelfs wolven onder schot heeft gehad en heeft neergelegd. De jacht week af van de gebruike lijke staatsjachten, want er waren geen leden van het kabinet, noch van het corps diploma tique bij tegenwoordig. Goering bevond zich temidden van een' met zorg gekozen louter Poolsch gezelschap. Het jachtslot te Bialowicza werd allerstrengst bewaakt. In een omtrek van ettelijke kilometers mocht geen vreemdeling de bosschen betreden. Goering had een groot aantal Gestapo- en Schupomannen medege- Ingediend is een wetsontwerp tot bekrachti ging van de door den Gouverneur-Generaal vastgestelde ordonnantie in zake verlaging der slachtbelasting. bracht, die samenwerkten met den uitgebreiden Poolschen bewakingsdienst. Er zijn dan ook geen incidenten voorgekomen en Goering is weer heelhuids huistoe gereisd. Er valt niet aan te twijfelen, dat de con versaties, die Goering met de Polen heeft gehouden, van groote politieke impor tantie zijn geweest. De „premier lieutenant" van den Führer reist nooit nutteloos. Hitier draagt hem altijd op ten aanzien der buitenland- sche politiek van het Rijk, het buitenlandsch terrein te verkennen en gesloten vriendschap pen te bevestigen. Zonder twijfel heeft generaal Goering geprobeerd, verschillende hangende kwesties tusschen Polen en Duitschland tot een bevredigende oplossing te brengen. Natuur lijk zal er gesproken zijn over het vraagstuk van Danzig. Met de bekende nationaal-socialistische middelen heeft de bruine meerderheid van den Senaat te Danzig zich geheel gelijkgeschakeld. Kort vóór het jachtbezoek van Goering leek het er veel op, of men in Danzig via 'n staatsgreep in den schoot van Duitschland wilde terugkeeren Plotseling voerde de Duitsche pers een zeer heftigen toon in die richting. Even plotseling zweeg zjj weer. De Danziger Senaatspresident Greiser zou bij Goerings bezoek tegenwoordig zijn. Hij bleef thuis. En het is aan te nemen, dat te Danzig voorloopig alles bij het oude blijft. Buitengewoon is opgevallen, dat Goerings bezoek opeens werd vervroegd. In verband met het feit, dat hij thans den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Beck, die „op vacantie" is aan de Rivièra en daar her haaldelijk dineert met zijn Engelschen ambtge noot Anthony Eden, niet heeft getroffen, is het karakter van het jachtbezoek nog raadselach tiger geworden. De internationale pers meent, dat er,'behalve over Danzig, ook geconverseerd is over een han delsverdrag tusschen Polen en Duitschland, waarbij Danzig ook van de partij zou zijn. Dit alles zou echter maar bijzaak zijn geweest. De hoofdzaak van het bezoek zou zijn geweest, middelen en wegen te vinden, om de stemming in Polen ten opzichte van het Derde Rijk te verbeteren. Er bestaan wel hartelijke officieele betrekkingen tusschen de Poolsche en Duitsche regeering. Maar tusschen beide volken aller minst. Het Duitsche volk maakt gedwee de po litiek van Hitier mee en toont sympathie voor het Poolsche volk. Maar die sympathie komt niet van binnen uit. Het Poolsche volk koestert absoluut geen sympathie voor het Derde Rijk. Er bestaat dus alleen een officieele vriendschap tusschen de regeeringen beider landen. En deze vriendschap hangt in hoofdzaak aan den politieken levens draad van minister Beek. Het was dus voor Goering van het grootste belang, om een sfeer in Polen ten gunste van Duitschland te schep pen, waarin de mogelijkheid zou kunnen ont staan, dat ook nieuwe regeeringen zouden vast houden aan het vriendschapsverdrag met het Derde Rijk. Generaal Goering is een politicus met in zicht. Hij weet natuurlijk zéér goed, dat niet alle politieke kringen in Polen ge diend zijn van de avances, die het Derde Rijk ten opzichte van Polen maakt. Hij weet, dat bijna alle Polen zich ergeren aan het verloop der gebeurtenissen in Danzig, waar de natio- naal-socialisten niemand en niets meer ontzien en eenvoudig hun politieke tegenstanders, waaronder den leider der Danziger Centrum- party pastoor dr. Stachnik, in de gevangenis zet ten. De generaal heeft zich natuurlijk absoluut geen illusies gemaakt over de ontvangst, die hem in Polen is ten deel gevallen. Deze was alléén maar officieel hartelijk. De Poolsche pers was zelfs zéér onhoffeiyk. Nog tydens het bezoek schreef deze, dat de gebrachte huldebe tuigingen aan Hitiers afgezant zuiver een kwes tie van beleefdheid waren. Dat deze pers het noodig vond, deze koude waterstralen op Goering te richten, terwijl deze als gast der regeering in Polen vertoefde, wijst er wel heel sterk op, dat over het algemeen de Poolsche stemming tegenover Duitschland veel te wenschen over laat. Is Goering nu geslaagd in zpn opzet deze sfeer ietwat te veranderen? Wij gelooven het niet. Trouwens Beriyn zelf had door het D. N. B. al te voren laten weten, dat het geen groo te resultaten van Goerings tocht naar Polen ver wachtte. Dat. Goering toch ging ligt aan het feit, dat het Derde Rijk zeer zuinig moet zün met zün vriendschappen. Het imperium van Adolf Hitler staat nog geïsoleerder in de wereld dan het Duitschland van 1914. Prof! Vening Meinesz taarnplaatjes van bovenaf met grooten boog op den grond, wonder boven wonder was er slechts één kapot Met een enkele uitzondering van weinig belang kon het duiken voor de waarnemin gen zonder onderbreking doorgaan. Het was een mooie prestatie die zeker eenig in haar soort was. Ik kan niet denken, dat ooit een andere duikboot een dergeiyke serie van onderwateroefeningen bij stormachtige zee verricht heeft. Hulde daarvoor aan commandant van Wa ning, en ik gedenk ook met erkentelükheid de medewerking van de andere officieren en van onder-officieren en minderen in verband met de waarnemingen ondervonden. Wij hebben groot geluk gehad. Slechts één ochtend was de zee kalmer, tusschen twee depressies in, en juist dien morgen was er een averij aan de voorduik- roeren, die dank zü de kalmere zee kon hersteld worden. Eiken anderen dag zou dit uitgesloten zijn geweest, en zonder duikroeren zou verder duiken onmogelijk zün geweest, terwijl büna zeker de uitgeslagen duikroeren door de zware zeeën die ons nog wachtten stukgeslagen zouden zün. Zoo hebben wü aan 't einde van dit uitermate zware traject aan alle kanten reden tot groote dankbaarheid. Niet het minst ook omdat het schip zich weder onder deze beproevingen zeer goed gehouden heeft. Het mooie weer, dat reeds sinds langen tijd over de Bermuda's heerschte, is niet tot onze aankomst aldaar gebleven. Een paar dagen voordien werd ook dit gedeelte van den Oceaan in de stormen betrokken, zoodat wy tot het laatste oogenblik ruwe zee be hielden. Nu echter, tijdens ons verblijf alhier in Hamilton, de hoofdplaats van deze mooie eilandengroep, is het weer weder aan het kalmer worden, zoodat het er voor ons vol gende traject naar Washington wat beter uitziet. Laten wü hopen, dat dit aan zal houden. Het schip en de menschen hebben het zeker verdiend. Sinds eenigen tijd had de 21-jarige M. T. K., wonende te Best (N.-Br.) het voornemen met het 15-jarige meisje J. P. de G., wat men noemt een vaste verkeering aan te gaan. Met het doel dit voornemen vasten vorm te geven, begaf hü zich Maandagmiddag naar de moe der van het jonge meisje die zijn voorstel ech ter afwees. Dit deed den minnaar zoodanig in toom ontvlammen, dat hij een klein kaliber re volver voor den dag haalde en daarmede een schot op de vrouw loste, dat haar in het juk been trof. Hevig bloedend en gillend liep zij de Dorpsstraat op, waarna de jongeman het whpen tegen zichzelf richtte en zich eveneens aan het jukbeen verwondde. Ook hü begaf zich met zijn bloedend gelaat op straat. Beide gewonden werden door voorbijgangers naar 'n dokter gebracht, die constateerde, dat het let sel niet bijzonder ernstig was. K. is des avonds door de politie in arrest ge steld en na verhoor in het gemeentehuis op gesloten. Hij stond als eenigszins zonderling bekend. De ambtenaren van de Zollfahndung te Kaï- denkirchen hebben aan het Duitsche douane kantoor Schwanenhaus aldaar een Duitschen wagen aangehouden, waarin 13.000 Mark aan papiergeld verborgen zat, dat men van Holland Duitschland trachtte binnen te smokkelen. De bestuurder van den auto was iemand uit Breyel-Ritzbruch, die oorspronkeiyk zün domi cilie had te Neuss, doch zich korten tüd geleden in Breyel had gevestigd. De auto werd in beslag genomen terwül de eigenaar naar de strafgevangenis te Krefeld- Uerdingen werd overgebracht. De stoomsleepboot Bernardina (kapitein Coo- ren) is op de Maas bü de stuw te Linne by Roermond gekapseisd en gezonken. Er hadden geen persooniyke ongevallen by plaats, hoewel de kapitein mede in de diepte verdween. Hü kon gered worden. We maken melding van dit bericht, om te vens te wyzen op een gevaarlijken toestand welke aan de stuw te Linne heerscht. Het water van het toeleidingskanaal is steeds rustig ter wül bü hoog water de Maas zeer onstuimig is. Het groote stroomverschil heeft dwarsliggen tot gevolg met groote kans van omslaan, zooals ook met de Bernardina het geval is geweest. Schip pers zullen hier heel byzonder op him hoede moeten zün. De geweldige uitbreiding, versnel ling en motoriseering van het mo derne verkeer hebben vele proble men opgeworpen, maar het belangrijk ste vraagstuk is en blijft: hoe wordt het leven van den mensch het best be schermd tegen de dreigende gevaren van het verkeer. Dagelijks eischt het verkeer slachtoffers. Vandaar dat men vaak van het verkeer spreekt als van een monster, dat met een onverzadigba- ren honger menschen verslindt of ver minkt. Het verkeer in zijn moderne vor men is op zichzelf echter een vrucht van technischen vooruitgang, waaraan veel voordeelen zijn verbonden. Het zou dwaasheid zijn terug te willen naar den tijd van de trekschuit en de postkoets. Wie naar die trage vervoermiddelen heimwee heeft, bewijst daardoor oud van geest te zijn, te oud om nog mee te kunnen met het tempo van vandaag en morgen. De klok der ontwikkeling kan niet worden achteruitgezet en wie zich aan die klok niets gelegen laat liggen, raakt onherroepelijk uit den tijd. Het verkeer in zijn huidige gedaante moge soms den indruk van een wreed aardig monster maken, het is bij goede dressuur een nuttig dier. De autoritei ten hebben dat ingezien en talrijk zijn de verkeersregelen, welke zoowel voor geheel het land als plaatselijk zijn op gesteld. Bij gevaarlijke kruispunten sei nen mechanische lichtinstallaties groen of rood: leven of dood. Het wegennet wordt verdeeld in hoofdverkeerswegen, waarop alle verkeer vóór gaat, en an dere wegen, waarop de weggebruikers zich aan andere bepalingen moeten hou den. De verschillende borden met ver- keersaanduidingen schieten als padde stoelen uit den grond en de kennis van aJle noodzakelijke verkeersregelen en verkeersteekenen groeit uit tot een hee- le wetenschap. Met deze ordening al léén zijn wij er echter nog niet. Hoe verdienstelijk en onontbeerlijk alle verkeersregelen en -voor schriften en -aanduidingen ook mogen zijn, zij zullen eerst dan hun grootste effect kunnen krijgen, wan neer er zooveel mogelijk eenheid in wordt gebracht. Men is in die richting werkzaam, maar er blijft in dit opzicht nog wel wat te wenschen over. Zoo zal het b.v. voor een buitenlandschen auto mobilist (en heusch niet voor een bui tenlandschen alleen) bezwaren en mo gelijk gevaren voor hem zelf en voor anderen blijven opleveren, dat niet over al in den lande hetzelfde lichtsigna len-systeem bij weg- en straatkruisin gen wordt toegepast. Hoe méér eenheid er zoowel in de verkeersregelen als in de aanduidingen daarvan zal worden gebracht, hoe veiliger, hoe overzichtelij ker en hoe gemakkelijker de toestand worden zal. Maar zelfs met de sterkst mogelijk doorgevoerde eenheid zal het complex van verkeersregelen en -aan duidingen en -voorschriften toch altijd zóó gecompliceerd blijven, dat het niet met een vluchtigen oogopslag of door één enkele schriftelijke of mondelinge uiteenzetting voldoende gekend kan worden, het moet geoefend en beoefend worden om in de practijk zoo volledig mogelijk zijn doel te kunnen bereiken. Op dit gebied hebben zoowel de vereenigin- gen voor Veilig Verkeer als de groote toeristenbonden als de A. N. W. B. en de K. N. A. C., alsmede vele politie-auto- riteiten, onderwijs-instanties, de pad vinderij en anderen zich groote verdien sten verworven. Het inzicht, dat het ge biedend noodzakelijk is, dat alle Neder landers, in het bijzonder de kinderen, tot goede weggebruikers moeten worden •opgevoed, heeft de laatste jaren enorm veld gewonnen. Het Verbond van Ver- eenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft een geïllustreerden leid raad voor het verkeersonderwijs doen samenstellen en zich met een adres tot den minister van Onderwijs gericht om op dezen leidraad de aandacht te ves tigen en te verzoeken, dat het geven van Verkeersonderricht op de meest doelmatige wijze op de scholen wordt gegeven en algemeen ingang moge vin den. Wij voor ons zouden nog een stap verder willen gaan. O. i. moet verkeers onderricht op alle lagere scholen ver plichtend worden gemaakt, want de laatste statistiek van het Centraal Bu reau voor Statistiek wijst uit, dat het grootste aantal verkeersongevallen over 1935 is vastgesteld bij kinderen van 59 jaar. Met deze statistiek voor oogen wordt verplicht verkeerson derricht op de lagere scholen een gebiedende eisch, een niet meer uit te stellen noodwendigheid. „Non scolae, sed vitae", niet voor de school, maar voor het leven moet men leeren. Welnu, wat kunnen onze kinderen beter leeren dan hoe zij het leven temidden van de gevaren van het moderne ver keer kunnen behouden? Verplicht verkeersonderwijs beteekent grootere veiligheid in de toekomst voor allen. Het is thans wel zeker, dat de tentoonstelling betreffende de versiering en de feesten ter eere van het Prinseiyk huweiyk die in het ge meente-archief te Den Haag in voorbereiding is, Zaterdag as. voor het publiek zal kunnen opengesteld worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9