Een Duitsch communiqué over Von Neurath's besprekingen Tankschip aan den grond Het raadsel der huissleutels Eén millioen pond sterling voor de Kroningsfeesten te Londen Het nieuws van heden et r-rzmmM EEN HULP-BISSCHOP VAN MEISSEN BENOEMD DE BAROMETER I HEERKENSTHIJSSEN&Cc VEREENIGDE katholieke pers WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per vreek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERU DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20427 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. Onderhandelingen in goede vriendschap öe vaststelling van den regeerings- vorm blijft echter een strikt Oostenrijksche zaak De groot-Duitschers krijgen geen rol .:-:1 'n Engeland worden Tcosten noch moeiten Bespaard om vrijwilligers te werven voor het leg,et Italiaansch commentaar Het water van den Rijn blijft stijgen Ernstige overstroomingen van den Main en zijn zijrivieren Een Turk ontdekt een goudader Maar hij houdt de plaats voor- loopig geheim Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ immuuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimummui Verzekering van geldtransporten De geheele bemanning van de Angelina kon gered worden 'n Bulgaarsche „Landru" ter dood veroordeeld Een mislukte poging om hem te lynchen Met groote "belangstelling heeft Hitier verschillende stands op de groote auto mobieltentoonstelling te Berlijn bezichtigd. Op den voorgrond dr. Goebbels De jongste geheimzinnigheid te Berlijn heeft een nuchtere verklaring Beschermingsmaatregel bij luchtaanvallen m De omgeving van de Westminster Abdij, waar de Kroningsplechtig heden zullen plaats vinden De Negus ontvangt zijn uitnoodiging Drie-en-dertig vlootmogendheden op een internationale vloot- show bijeen Een huishuur van 5000 pond voor 6 a 8 weken De kroningskoets Belgonen bekent Hij was spion voor Sovjet-Rusland in Noord-Hoorwegen Paniek onder dieren Overstrooming van den dierentuin bij Brussel Duitsche leening Q In vrede Dood, wat zijt ge immer ondoor grondelijk. Telkens wanneer we aan een doodsbed staan worden we ont roerd door het mysterie. Er is tragiek rondom elk sterven en de scheiding kan pijnlijk wezen voor nabestaande of voor den lijder zelf. Maar dat is toch niet wat ons het allerdiepst treft. We worden bevangen door den huiver voor het onbekende en tegelijk aan getrokken door de rust van het uitge- stredene. De dood is een straf en de angst zal hem steeds vergezellen. Maar voor den in God gestorvene is hij ook een verlossing en de rustige verzekerdheid brengt hij tot ons, dat al het aardsche wee nu niet meer deeren kan, wanneer de ziel is opge nomen in de eeuwige rust van den Allerhoogste. En daarom dringt als van zelf een gebed naar onze lippen voor de overledenen: dat zij rusten in vrede De toestand van den H. Vader Geen merkbare vooruitgang Uit Vaticaanstad Haven verwoest NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT WEENEN 23 Febr. (D. N. B.) Officieel wordt Medegedeeld door het Duitsche Nieuwsbureau: De rijksminister van buitenlandsche za ken, baron Von Neurath, heeft in antwoord op het bezoek van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, dr. C. Guido Schmidt te Berlijn op 22 en 23 Februari een bezoek gebracht aan de Oostenrijksche bondsregee- ring. Het tweedaagsche verblijf te Weenen van den tijksminister heeft den hierbij betrokken staats lieden, bondskanselier dr. Kurt Schuschnigg, Staatssecretaris van buitenlandsche zaken, dr. Guido Schmidt en rijksminister baron Von Neu rath de gelegenheid geboden tot diepgaande besprekingen, welke zich hebben ontwikkeld in ®en volkomen vriendschappelijke atmosfeer. Deze besprekingen betroffen in de eerste Maats de betrekkingen tusschen de beide Duit sche staten. Met voldoening kon worden geconstateerd, dat het verdrag van 11 Juli 1936 een geschikte basis is gebleken voor het herstel van een ver trouwelijke en vriendschappelijke betrekking en geschikt schijnt om een verdere succesrijke sa- Menwerking in dezen zin te waarborgen. In dit verband werd ook gewezen op het slui ten van de laatste economische overeenkomst Van 27 Januari van dit jaar en daarbij uit drukking gegeven aan de verwachting, dat de bierdoor bereikte voorbereiding van een leven diger goederen- en vreemdelingenverkeer gun- stik zal uitwerken op de algemeene ontwikke ling van de tegenwoordige betrekkingen. In cultuur-politiek opzicht werden de afzon derlijke urgente kwesties van het wederzijd- Sche cultureele verkeer breedvoerig besproken en de reeds ter gelegenheid van het bezoek van Staatssecretaris dr. Guido Schmidt aan Ber lijn in het vooruitzicht gestelde commissie voor cultureele betrekkingen tusschen Oostenrijk en Huitschland aangewezen. Deze commissie zal reeds 25 dezer haar werkzaamheden aanvan gen. Hieraan sloten natuurlijk ook besprekin gen aan over de thans in het middenpunt van de algemeene belangstelling staande kwestie der Europeesche en vooral Midden- Europeesche politiek en de aan de buiten landsche politiek van beide regeeringen ten grondslag liggende en overeenkomende be doelingen tot handhaving en duurzame ver zekering van den algemeenen vrede. In welingelichte kringen wordt bevestigd, dat Von Neurath bij de besprekingen met de Oos tenrijksche staatslieden de kwestie der restau ratie van de Habsburgers heeft aangeroerd. Er bestaat geen twijfel over het feit dat het Oostenrijksche standpunt in deze aan gelegenheid, n.l. dat het vaststellen van den regeeringsvorm een strikt Oostenrijk sche zaak is, gedurende de besprekingen met alle kracht zal worden gehandhaafd. De wenschen, zoo vaak geuit in de Duit sche bladen, die een actieve deelneming der groot-Duitschers aan het bestuur van Oosten rijk verlangen, schijnen in het geheel geen rol te spelen. Het aantal arrestaties tijdens de nationaal- socialistische demonstraties bij de ontvangst van Von Neurath verricht, bedraagt 360. Veer tig arrestanten zijn nog niet op vrije voeten gesteld. Te Hall in Tirol is een reserve-luitenant ge arresteerd, die getracht zou hebben weer para- militaire nationaal-socialistische formaties In het leven te roepen. Ook zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan spionnage. De Italiaansche „Tribuna" wijdt een hoofd artikel aan de commentaren, welke in de bui tenlandsche pers zijn verschenen op 't bezoek van den rijksminister van buitenlandsche za ken, Von Neurath, aan Weenen en met name op de bewering, dat Von Neurath zijn veto zou hebben uitgesproken tegen een herstel van de Habsburgers. Het blad schrijft, dat dit bericht op" fantasie berust. Zelfs nog vóór het bezoek van den rijks minister heeft Schuschnigg openlijk voor bin nen- en buitenland een uiteenzetting gegeven van deze te ere aangelegenheid. Daarom had Von Neurath geen enkele re den zijn veto uit te spreken. Er bestaat geen enkel Duitsch-Oostenrijksch verschil van mee ning op dit punt. Daarentegen is er overeen stemming van opvatting tusschen Italië, Duitschland en Oostenrijk. Het bezoek van den leider van de Wilhelm- strasse geschiedt in den geest van de proto collen van Rome en de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomsten van II Juli 1936, die in den zelfden geest werden geteekend. KOBLENZ, 23 Febr. (D.N.B.) Tengevolge van de zware regens blijft het water van Rijn en zijrivieren stijgen. Op de Main ligt de scheep vaart geheel stil. De bewoners hebben overal maatregelen genomen voor het geval van over stroomingen. De overstrooming van den Main en zijn zij rivieren heeft in West-Duitschland ernstige schade veroorzaakt. De streek tusschen Frankfort en Nauheim is in een geweldig meer herschapen. In de dorpen langs de Iidda en de Lahn heeft men den ge- heelen nacht de kerkklokken geluid om op merkzaam te maken op het bestaande gevaar. De bewoners hadden nog juist tijd om hun huizen te verlaten en zich met hun vee te redden. Het peil van de Main stijgt 2 c.M. per uur. ANKARA, 23 Febr. (Stefani). De Turksche regeering heeft van een te Smyrna woonachtig burger de mededeeling ontvangen, dat hij een belangrijke goudader ontdekt heeft. Een mon ster van het goud is in Engeland geanalyseerd en het desbetreffende rapport aan het ministe rie van Economische Zaken te Ankara doorge zonden. De gelukkige vinder is echter slechts dan be reid de regeering te vertellen, waar de goud ader gelegen is, wanneer hem de helft der winst wordt afgestaan. 1 VERWACHTING: Afnemende tot mati- 1 gen, later weer toenemende Noordweste- lijke tot Zuidwestelijken wind, tijdelijk Ie EE opklarend, later wellicht weer regen, lichte ËE vorst des nachts, overdag iets zachter. E j| VERDERE VOORUITZICHTEN: Toene- E E mende wind en waarschijnlijk regen. JIIIII1I1 llllll IIM 11)1111 llllll II Mill ill IIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIU ASSURANTIEBEZORGERS TEGEN ELK DENKBAAR RISICO DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 niMIIIIIIIIMIMMIMIMIIMIIMIMMIMIMIIIIMIMIIIIIIMIMIIMIIIIIMIIIIMIMIMn Het Nederlandsche tankschip Angelina, dat 2086 ton meet en door de Rising Sun Company was gecharterd, is Dinsdag ter hoogte van Formosa gestrand. Het schip werd ernstig beschadigd. De acht Neder landsche officieren en de uit dertig koppen bestaande Chineesche bemanning werden gered. Het schip is eigendom van de Ned. Indische Tankstoomboot Maatschappij te Den Haag. De Angelina is een twee schroefs-motorschip, in 1931 gebouwd bij de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam. Het schip was op 20 Januari te Toetsjau aangekomen voor het lossen van een gedeelte der lading. SOFIA, 23 Febr. (Stefani). De rechtbank te Sofia heeft een zekeren Kirsjwenk, bijgenaamd „Den Bulgaarschen Landru", ter dood veroor deeld. Hij had zijn beide vrouwen, 'n oom en een tante vermoord. Na de uitspraak van het von nis moest de politie de menigte, die den moor denaar wilde lynchen, uiteenjagen. De man werd heden terechtgesteld. BERLIJN, 23 Febr. (Havas) Bevoegde Duitsche kringen verklaren, dat de inleve ring der huissleutels bij den commissaris van politie van de betreffende wijk, een maatregel is met het oog op bescherming tegen aanvallen uit de lucht. Deze sleutels zullen worden ter beschikking gesteld van den luchtbeschermingsdienst, om diens leden In de gelegenheid te stellen op leder gewenscht oogenblik de huizen binnen te gaan. Ziedaar de oplossing van de jongste geheim zinnigheid te Berlijn, waarover wij reeds eerder berichtten. Intusschen hadden niet alleen de Berlijnsche „Hausmeisters", de huisportiers, zich de vraag gesteld waarom zij toch hun huissleutel moes ten afgeven. De politie-agent, die de dringende uitnoodiging bracht om een sleutel aan het bureau te komen brengen, werd wel met het noodige wantrouwen, verbazing en nauwelijks bedekte verontwaardiging over zoo verregaande LONDEN 23 Febr. (Havas). De legatie van Abessinië bevestigt dat de Negus de uitnoodiging heeft ontvangen zich bij de Kroningsplechtigheden te laten vertegen woordigen. De naam van dezen vertegen woordiger zal later worden bekend ge maakt. Drie-en-dertig vloot-mogendheden zijn door de Britsche regeering uitgenoodigd, zich elk door een oorlogsschip te doen vertegenwoordi gen op de vlootschouw bij Spithead, die op 20 Mei a.s. zal worden gehouden ter gelegen heid van de Kroningsfeesten. Ook de Spaan- sche regeering heeft een uitnoodiging ontvan gen. De kroning zal de grootste openbare feeste lijkheid worden, die de hoofdstad van het Brit sche Rijk ooit heeft meegemaakt. Men neemt aan, dat het aantal bezoekers, hetwelk voor die gelegenheid naar Londen zal stroomen, een veelvoud zal bedragen van dat bij het zilveren regeeringsjubileum van koning George V. In verband hiermede is het aantal door de overheid ter beschikking te stellen tri buneplaatsen langs den weg, dien de kronings stoet zal volgen, viermaal zoo groot als het aantal plaatsen ter gelegenheid van het regee ringsjubileum. Strenge maatregelen zullen door de autoritei- tr genomen worden, ten einde te voorkomen, dat opkoopers in het bezit van plaatsbewijzen komen en deze met winst van de hand zouden doen. Volgens het Engelsche blad „The Tele graph", worden er ontzaglijke sommen voor het verhuren van huizen en appartementen gevraagd. James Gerard, oud-gezant van de Vereenigde Staten, die tezamen met generaal Pershing en admiraal Rodman met de leiding van de Ame- rikaansche kroningsdelegatie zal zijn belast, is dezer dagen te Londen aangekomen, om naar een tijdelijk verblijf van de afgevaardigden uit te zien. Tot zijn groote verbazing moest hij ervaren, dat men voor een geschikt huls hetwelk maar nauwelijks aan de gestelde eischen vol deed een huurprijs van 4 tot 5000 pond vroeg voor een termijn van 6 tot 8 weken. De oud gezant Is thans besloten, de delegatie in een van de groote hotels onder te brengen, doch ook hier zal men haastig moeten zijn, daar dc meeste hotelkamers in en om de city reeds be sproken zijn. De voorbereidingen voor de a.s. kronings plechtigheden geschieden thans in een koortsachtig tempo. Er moet nog heel wat gebeuren, eer de Westminster-Abdij in den vereischten feesttooi is gebracht en alle re gelingen zijn getroffen. In de Westminster Abdij zullen 7000 bezoe kers meer plaats vinden dan bij de jubileums- plechtigheid. Het gebouw is thans voor het pu bliek gesloten, ten einde de noodige verande ringen te kunnen aanbrengen. Van de plech tigheid in de Abdij zal in tegenstelling met de oorspronkelijke plannen geen televisie-uitzen ding plaats vinden, yan 12 tot 17 Mei zullen tal van openbare gebouwen geïllumineerd zijn. Onder andere zal dit het geval zijn met Buckingham Palace, het Victoria-gedenkteeken, het St. James' pa lels, het parlementsgebouw, de Westminster Ab dij, de Tower en de Munt. Voor floodlight zal de regeering 8000 pond sterling uitgeven, voor de versiering der openbare gebouwen 20.000 pond, voor den bouw der tribunes 140.000 pond. In verband met deze en andere kroningson- kosten heeft de regeering bij het parlement een suppletoir crediet van 152.000 pond sterling aan gevraagd. Het desbetreffende wetsontwerp is door het Lagerhuis met 238 tegen 11 stemmen aangenomen. Slechts de leden der Onafhankelij ke Labour Party en de communist Gallacher hadden bezwaar tegen het crediet. De totale uitgaven door regeering en par ticulieren aan de feesten te besteden, wor den op minstens 1.000.000 pond sterling ge schat. Hoe enorm de belangstelling voor de kronings plechtigheden Is, blijkt wel uit het feit, dat alle beschikbare plaatsen in de vliegtuigen die in de paar weken vóór de feestelijkheden Lon den uit Britsch-Indië, Afrika en Australië be reiken, reeds gereserveerd zijn. Sommige plaat sen zijn reeds maanden geleden geboekt. De kroningskoets, waarmede Koning George VI en konipgin Elisabeth in Mei a.s. den weg van het Paleis naar de Westminster-Abdij zul len afleggen, is dezer dagen geheel gerestau reerd. Deze rijk vergulde koets kwam In het jaar 1761 gereed en is sedert bij alle kroningsplech tigheden gebruikt. In den loop der jaren wer den de veeren driemaal en de raderen eenmaal vernieuwd. De koets heeft vier zitplaatsen. Een koetsiersbok is niet aanwezig, de paarden wor den bereden en geleid. De koets heeft een onzichtbare trede. Zoodra het portier geopend wordt, springt de trede meteen te voorschijn. Aan de koets bevinden zich vier groote en twaalf kleine gebeeldhouw de figuren, de zijwanden zijn prachtig beschil derd. Op de koets ziet men vanaf de zijkanten zes gouden bloemkransen opstijgen, die zich samenstrengelen tot een wijd-uitgespreid bou quet, waarop een gouden koningskroon rust. Het rijtuig is van binnen bekleed met rood fluweel van de allerkostbaarste soort; de kus sens op de zittingen zijn met gouddraad kun stig geborduurd. Bij de plechtigheid zal het rij tuig met tien paarden bespannen worden. familiariteit bekeken, doch weigeren is iets wat een Beriijner, die de kracht van de macht kent, niet spoedig zich zal permitteeren. Ieder had na het storend bezoek over het ge val een eigen meening of veronderstelling. De een dacht aan „huiszoekingen op de meest on verwachte oogenblikken", een ander aan „con trole op verdachte bewoners", doch niemand wist het precies te vertellen en de agent, die het bevel-in-vriendelijken-vorm had gebracht, raadde slechts aan te informeeren bij bevoegde autoriteiten; hem ging het „waarom" niet aan. Zoo ontstonden in een minimum van tijd de meest fantastische verhalen, waarin zelfs de na men „geheime staatspolitie", „spionnage", en „concentratiekamp" voorkwamen. Huisbezitters waren gealarmeerd door hun portiers en wilden er het liefst toch wel iets meer van weten. Op de politiebureaux werden zij naar hun bond verwezen en daar vernamen ze de verrassend nuchtere oplossing van het raadsel: „Alle sleutels der benedendeuren van Berlijnsche woonhuizen worden verzameld in verband met de beveiligingsmaatregelen van de burgerij tegen luchtaanvallen." Deze maatregel werd noodzakelijk geacht voor de groote Duitsche steden. De groote huurhuizen namelijk, welke elk op zich eigenlijk een heel woningcomplex vormen, hebben alle één gemeenschappe lijke voordeur. Door deze deur, langs den .portier, begeeft zich iedereen door de gangen en langs de trappen naar de particuliere deur der onderscheidene woningen. Maar deze hoofddeur gaat om 8 uur dicht: een bel is gewoonlijk niet aanwezig en een vreemde kan niemand in het woonhuis meer bereiken. Slechts bewoners kunnen met hun sleutel het gebouw binnengaan of verlaten. Deze toestand maakt een bijna middeleeuw- schen indruk en heeft reeds heel veel aanleiding tot ergernis gegeven. Een zeer groote en op den duur ondraag lijke belemmering vormde hij voor den luchtbeschermingsdienst. Het requireeren van de huissleutels is waarschijnlijk maar een voorloopige maatregel. Het zoeken naar een definitieve oplossing van het Berlijnsche huisdeurenprobleem wordt intusschen ijverig voortgezet. OSLO, 23 Febr. (D.N.B.) De Noor Belgo nen, die eenlge weken geleden in hechtenis is genomen, verdacht van spionnage voor de Sov jet-Unie, heeft gisteren vóór den rechter-com- missaris te Vadsoe een uitvoerige bekentenis afgelegd. Hij moest volgens zijn verklaringen zijn berichten in code doorgeven aan zijn op drachtgevers in Rusland. O.m. moest hij onmid dellijk kennis geven van de aanwezigheid van vreemdelingen in Noord-Noorwegen. Ter verge makkelijking van de berichtgeving stond hij voortdurend in radiotelegrafische verbinding met zijn oom, die kapitein op een Russisch wacht schip is. Het schijnt, dat Belgonen in Noord- Noorwegen handlangers heeft gehad. Generaal Erichsen heeft tegenover de pers verklaard, dat het Noorsche volk nu eindelijk moet inzien, dat bij de geheimzinnige vliegtui gen en duikbooten, die boven het land en langs de kust gezien zijn, geen sprake is van spook verschijningen; het is bittere ernst. BRUSSEL, 23 Febr. (Havas). De hevige re gens, die de omgeving van de Belgische hoofd stad op verschillende punten onder water heb ben gezet, hebben ook wat den dierentuin te Berchem betreft, voor een onaangename ver rassing gezorgd. Verschillende gedeelten van den tuin zijn nl. ondergeloopen en de bewakers hebben spannende oogenblikken beleefd, toen zij zich plotseling voor de taak geplaatst zagen, tal van dieren van den verdrinkingsdood te red den. Zij kregen spoedig hulp van de brand weer, maar ook met deze assistentie kon nog niet worden voorkomen, dat er een aantal die ren verdronk. De Duitsche regeering heeft een nieuwe lee ning van vijfhonderd millioen mark uitgegeven onder den vorm van 4 y2 procent schatkistbil jetten. De leening is aflosbaar yan 1944 tot '49. Een hulp-Bisschop voor den Bisschop van Meissen door Z. H. den Paus benoemd. Duitsch communiqué over Von Neurath's be zoek aan Weenen. Kabinetswijziging in Roemenië, o. m. als gevolg van het jongste politieke incident te Boekarest. De Kroningsfeesten in Engeland zullen ook op geluisterd worden door een internationale vloot-show bij Spithead. Het Nederlandsche stoomschip Angelina is bij Formosa gestrand; de bemanning is gered. In de Eerste Kamer heeft de minister-president het regeeringsbeleid verdedigd. De Tweede Kamer heeft behandeld het wets ontwerp tot regeling van het zelfstandig uitoefe nen van beroepen en bedrijven door vreemde lingen. New-Yorksche Beurs: Meerendeels lager. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 23 Februari: ons De H. Stoel heeft Mgr. Heinrich Wienken benoemd tot hulp-Bisschop, met recht van opvolging, voor den bisschop van Meissen, mgr. Peter Legge, die sinds langen tijd ernstig ziek is. VATICAANSTAD, 23 Febr. (Havas) Z. H. de Paus heeft vanmorgen mgr. Jules Courcoux, den bisschop van Orleans, ontvangen. Zijn ge zondheidstoestand blijft stationnair; er kan geen merkbare vooruitgang geconstateerd worden. Naar wij vernemen, zal de Vaticaansche druk kerij, de bekende Polyglotte, die behalve de of- ficieele acten van het Vaticaan, vooral weten schappelijke artikelen drukt in vreemde talen, zoowel klassieke en Oostersche als moderne, voortaan onder leiding gesteld worden van de Salesianen. Na den dood van den laatsten directeur, den heer Chiriagl, die een half jaar geleden gestor ven is, was de directeursplaats onvervuld ge bleven. De kleine haven van Douglas (Alaska) werd In minder dan drie uur tijd zoo goed als geheel door brand verwoest. Stand van Woensdag 1 uur v.m. Vorige stand; 747.8 757.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1