MARIA-STICHTING Haarlem, 25 Febr. Sit Omen! v Kort en volledig DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937 NED. R. K. VOLKSBOND Jaarvergadering kring Haarlem- Noord Vierde Kamermuziekavond Toonkunst FRANCOIS MAURI AC Lezing voor de Alliance Frangaise EEN NIEUWE RAAMBRUG Bestek reeds gereed VAN ONZE RECHTBANK Auto gestolen Kleeding gestolen Een oude klant DE AMTSWONING VAN DEN COMMISSARIS En het reuze-koopje Kamer van Koophandel Inspecteur C. H. Kemper met pensioen Zaterdag afscheid van het corps Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Vrijdag 26 Febr. De tijd niet rijp voor ordening Memorie van antwoord in zake de begrooting van Nijverheid, Handel en Scheepvaart Bloemendaalsche perikelen Jaarvergadering van het Comité „Katholiek Overveen" 0 IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK AGENDA Bioscopen 26 Februari Bioscopen INSTELLINGEN BURGERLIJKE STAND DAMMEN HOOFDKLASSE COMPETITIE DAMMEN D.C.IJ. wint van Zaandam VOETBAL H.B.C.T.Y.B.B. HOCKEY, H.D.M. wint een protest HET NEDERLANDSCH XI-TAL Spelers voor training uitgenoodigd STAD Naar wij hooren, is de op 16 November van het vorig jaar door Z.Exc. Minister de Wilde hier te Haarlem geopende cursus voor luchtbescherming reeds weer gesloten. Bij Sebrek aan de noodige belangstelling! Zooals bekend was dit de eerste cursus van flien aard in ons land en een initiatief van fle af deeling Haarlem van de Vereeniging van Werkzoekende intellectueelen. Aan dezen op- Set had de gemeente Haarlem steun verleend öoor het ter beschikking stellen van een ge schikt schoollokaal en andere benoodigdheden. öe eerste cursus had ten doel den daaraan fleelnemenden hoofden van de luchtbescher ming in de verschillende steden des lands een fluidelijk inzicht te geven in alle zaken, waar over die hoofden een oordeel dienen te heb ben, willen zij hun functie als hoofd der lucht bescherming in hun gemeente goed vervullen, öe cursisten zouden uit alle steden des lands hierheen komen en gedurende een paar dagen van de week les loopen. Zij, die ver van Haar- 'em af woonden, zouden gedurende die dagen flus hier ter stede moeten logeeren. Het ge leerde zouden zij in hun eigen gemeente aan anderen kunnen mededeelen. Na hen zouden ftieuwe cursisten naar Haarlem komen om Voor hun nieuwe taak te worden opgeleid. Het floel, dat met den cursus wordt nagestreefd, hoemde minister De Wilde in zijn openingsrede hobel en heilzaam. Het schijnt echter, dat de belangstelling van fle gemeentebesturen gering is voor deze zaak °f dat zij er het geld niet voor over hebben om öe cursisten naar Haarlem te sturen. De cur sus is tenminste stopgezet en thans wordt nog Betracht om er een cursus uitsluitend voor de Haarlemmers van te maken. Veel liefhebberij Zal daarvoor echter wel niet bestaan. Sit Omen, moge deze uiterst geringe belang stelling een gunstig voorteeken zijn; moge Ne- flerland nooit de verschrikkingen van een luchtbombardement behoeven te doorstaan; Uioge» het dus nooit noodig zijn beschermings maatregelen te treffen tegen de gevolgen van ten luchtaanval. Recht op zulk een goed ver trouwen geven de donkere tijden van tegen woordig echter niet en wat wij op dit gebied ih andere landen zien is weinig minder dan Schrikwekkend. Geweldige oefeningen, waaraan fle heele bevolking van steden deelneemt; het 'hrichten van reusachtige vluchtkelders, het Uitreiken zelfs van gasmaskers; het organisee- fen van brandblusch-afdeelingen, van zieken- flragersafdeelingen enz. Hier in Nederland wordt nog heel weinig gedaan. De Ned. Vereeniging voor Luchtbe scherming is practisch gesproken nog maar Spkele maanden geleden haar werk begonnen heeft haar plaats in de volksgemeenschap hog niet veroverd. Er wordt weinig voorlich ting gegeven. Men begrijpe ons niet verkeerd. Het is ons herhaaldelijk gebleken, dat wie schrijft over öe noodzakelijkheid van voorlichting op het ge bied van luchtaanvallen, al spoedig voor een militairist, voor een verwekker van oorlog wordt aangezien. Dat is echter niet het geval. Men °nderscheide toch vooral goed tusschen het sympathiseeren met oorlog en het verzachten van de ellendige gevolgen daarvan. De kring Haarlem-Noord van den Ned. R. K. Volksbond houdt de ledenjaarvergadering Dins- flag 2 Maart, des avonds acht uur in het zaaltje ®t. Hubertus, Raadhuisstraat 11, Haarlem-N. De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslagen se cretaris en penningmeester; bespreking be stuursbeleid; bestuursverkiezing. Bij deze bestuursverkiezing zijn aan de beurt van aftreden J. Th. de Groot, secretaris, die ?*'ch niet meer herkiesbaar stelt, en L. Zeg- Waart, 2e voorzitter, die wel herkiesbaar is. Eventueele candidaten kunnen worden inge- öiend tot en met Maandag 1 Maart des avonds acht uur bij den secretaris Vinkenstraat 20 en moeten door minstens tien leden worden voor gedragen. In het programma van dezen vierden Toon- aUnstavond werd met enkele dankbare woorden bet plotselinge verscheiden herdacht van; den bianist Harold Samuel, die meermalen voor de aIdeeling Haarlem als solist optrad en die ook flezen winter, n.l. den 12en Maart zou hebben Geconcerteerd. Medegedeeld werd dat op dezen ^elfden avond nu de beroemde violiste Guila Hustabo zal optreden met Theo van der Plas begeleider. Aan den Cello-Sonatenavond van gisteren hebben we onvergetelijke herinneringen. Nicolai "rar.dau en Hansi Freudberg, wier ievensbe- Hchten men reeds enkele dagen geleden in ons 'ad heeft kunnen lezen, hebben slechts den hitstekenden roep kunnen bevestigen, welke hen h'as vooraf gegaan en ons een avond geschonken *an verfijnd genot, waaraan beiden even groot 'andeel hadden. Het eenige bezwaar dat we ook hier hadden hu dan zijn, dat het programma als inleiding "eer met een Variatie-compositie begon, al ^'aren het dan de Beethoven-variaties op het .bema „Jauchzet, Sion, freue dich" in 't Han oi's „Judas Machabeus". Het gaat er veel op biken of dit een mode wordt. Wat ten slotte biet zoo erg is, wanneer men zich maar weet 'c bepalen tot het allerbeste op dit gebied. En hit was vanzelfsprekend hier het geval. Reeds Aanstonds bleek welk een homogeen samenspel heze beide kunstenaars weten te bereiken. Zoo vel wat de expressie als wat de techniek be seft staan beiden op gelijke hoogte. Hun mu- 'kaliteit is van het zuiverste allooi en beider mchniek is verbluffend. We zouden niet weten at we hier op of aan te merken moesten heb- jCn, tenzij dan misschien van den kant van jhansi Freudberg in de A-dur Sonate van Beet- hver in het Allegro van begin en Finale een v en uit den algemeenen fijnen toon springend arq passagespel. Maar dit viel juist daarom 1 omdat zü in de nuanceering overigens zoo prachtig was afgestemd op haar partner, den cellist Nicolai Grandau. In de tweede programmahelft kregen we een volmaakte interpretatie van Schubert's gevoe lige Arpeggione Sonate en werden we opnieuw bevestigd in de meening, dat Mendelssohn, zoo als hier in zijn D-dur Sonate op. 58, vertolkt met zooveel charme en poëzie, zonder een zweem van romantische overgevoeligheid, ons toch nog wel wat te zeggen heeft, al is het dan ook niet in de kernachtige, doch soms ook sterk geënerveerde muziektaal van onzen tijd. Beide kunstenaars werden na ieder werk lang durig toegejuicht en speelden een reprise van het fijne Molto Allegro e vivace uit Mendels sohn's D-dur-Sonate als toegift. Een pracht-avond! Voor de Haarlemsche leden van de Alliance Francaise hield prof. Robert Garric in de Kroonzaal van Brinkmann een voordracht over den beroemden Franschen romanschrijver Francois Mauriac. De spreker, die een persoonlijke kennis van den schrijver was, over wien hij zou spreken, verdeelde zijn stof in vier onderdeelen: de stad, de natuur, de familie en het persoonlijke drama van den auteur zelf. Hij ging de ont wikkeling na van Mauriac, hoe deze door ver schillende invloeden van buiten en van zijn eigen persoonlijkheid gegroeid is tot dezen romanschrijver. In zijn boeken zijn deze in vloeden aan te wijzen. Door de lectuur van zijn jeugd heeft hij de 17e-eeuwsche stroomingen verbonden met de moderne stroomingen, terwijl men daarnaast het zeer merkwaardige kan waarnemen, hoe hij de psychologie van den enkeling eene West-Europeesche streving verbindt met het Slavische element van het massale, van de massa. Het groote probleem van zijn boeken is het probleem der liefde tusschen man en vrouw, dat hü plaatst in de metaphysieke orde en dat voor hem wordt tot een gewicht van ondraag bare zwaarte. In deze metaphysieke orde kon hij het evenwicht niet vinden tusschen de na tuurlijke liefde van man en vrouw en de boven natuurlijke liefde van den mensch tot God. Tot aan zijn bekeering. Dan vindt hij meer intuïtief dit evenwicht wel en het is merk waardig, hoe hij deze bepaalde menschelijke gebreken, die niet direct met zijn vorige pro blemen verbonden zijn, tot onderwerp van zijn romans kiest: bijv. de gierigheid in Le noeud des Vipères. Garric besprak hierna meer bij zonder dezen roman en La Fin de la Nuit (het vervolg op het weergalooze Thérèse Desqueroux) die met Les Anges noirs en Le Mystère Fron- tenac de meesterwerken na Mauriac's bekeering vormen. De heer Sauveur, die den spreker als voor zitter dankte voor zijn sprankelende voordracht, deed er goed aan het talrijke auditorium er aan te herinneren, dat de romans van Mauriac, waarvan er vele in het Nederlandsch werden vertaald, geen kinderlectuur zijn. Wie echter kunnen begrijpert, hoe deze geniale schrijver het kwaad beschrijft om het goede te dienen, hoe de zonden van zijn romanfiguren alle naar een oplossing vragen, die slechts met genade van boven kan worden verkregen, zullen zijn werken met vrucht lezen. Naar wij vernemen is-het bestek gereed voor de vernieuwing van de Raambrug, de brug over de Raamgracht nabij den Stadsschouwburg. Het plan is deze brug niet alleen te verbreeden, maar ook te verlagen. De Raambrug is een belangrijk punt in den drukken verkeersweg Wilhelminastraat, Raam- singel, Van Eedenstraat, Wagenweg. De draai naar en de oprit aan de zijde van den Raam- singel zijn bijzonder moeilijk, zoodat verlaging en verbreeding een goede verbetering zullen zijn. Twee Haarlemmers, de 23-jarige los-werkman O. en de 30-jarige opperman B., stonden veer tien dagen geleden terecht, omdat zij in het af- geloopen najaar hadden ingebroken in een wo ning aan de Joh. de Breukstraat en de Spaarn- wouderstraat. De Officier van Justitie eischte tegen beiden anderhalf jaar gevangenisstraf. O. werd hedenmorgen tot 2 jaar en B. tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen een machinist uit Velsen, die in Juli van het vorig jaar zijn achterlijk kind heeft mishandeld door het met een ploertendooder te slaan en het in een schuur op te sluiten, werd na inwinning van een reclasseeringsrapport 3 maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte hedenmorgen tot een maand voorw. met drie jaren proeftijd. De eisch tegen een 30-jarigen caféhouder uit Weerdingen, die terecht stond, verdacht van heling van een stofzuiger en een aantal rijwiel plaatjes luidde: 1 jaar gevangenisstraf m.a.v.v. De rechtbank maakte er van 6 maanden. Een echtpaar uit Velsen had als betaling van achterstallige kostgelden en schulden van hun kostganger een bedrag van f 400 ontvangen, dat afkomstig was van een inbraak bij een weduwe te Velsen. Tegen beide echtelieden eischte de Officier van Justitie wegens heling 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Het vonnis luidde conform den gestelden eisch. Een 35-jarige expediteur uit Haarlem stond terecht, verdacht van oneerlijke concurrentie. Zijn bestel-auto's zouden „listiglijk en bedrieg lijk" dezelfde kleur en naam voeren als de auto's van een andere onderneming, die al langer de kleur, het embleem en den naam op haar auto's voert. De Officier van Justitie eischte f 200 boete subs. 10 dagen hechtenis met toewijzing der ci viele vordering. De rechtbank veroordeelde verdachte tot f 150 boete of 30 dagen, met afwijzing van de civiele vordering. Ditmaal was 't geen gebruikelijke, haast „popu laire" rijwieldiefstal, waarvoor zich hedenmorgen drie mannen (resp. 22, 20 en 40 jaar, de laatste is de vader van een der anderen) hadden te ver antwoorden, doch voor het vervreemden van riiaar liefst een auto uit een garage te Bloemen- daal, overigens een doodgewone Ford. Een koop man uit Soest had den auto voor den luttelen prijs van f 25 op de automarkt te Amersfoort van een der verdachten, die met dezen handel in zijn onderhoud probeerde te voorzien, ge kocht. (De betrokken verdachte ontkende echter den auto aan den koopman verkocht te hebben.) De auto werd gestald in de genoemde Bloe- mendaalsche garage, waaruit de twee andere verdachten, die geld noodig hadden en daarom de inbraak pleegden, hem haalden. Zij hadden daar toe eerst poolshoogte genomen en namen bij de inbraak de noodige middelen (benzine, een accu) mee. Ze kwamen binnen door een ruit te ver breken en duwden daarop den auto naar buiten. De derde verdachte stond buiten te wachten met een anderen auto, die den gestolen wagen weg sleepte. De wagen is daarop naar Amers foort verhandeld, vervolgens naar Apeldoorn en tenslotte naar Deventer, waar hij in beslag is genomen. De officier van justitie vond het geval een brutaal stukje omdat het in een drukke villa wijk is gebeurd. Een der verdachten is al 6 maal veroordeeld. Spr. eischte tenslotte tegen alle verdachten ieder een jaar gevangenisstraf. De verdedigers, mr. O. H. v. Wijk en mr. H. O. Drilsma pleitten clementie op grond van de moeilijke omstandigheden der verdachten. Uitspraak 11 Maart. Een 20-jarige kapper uit IJmuiden had zich op een niet na te volgen wijze nieuwe kleeding verschaft. Met eenige kameraden (de kameraad schap gaat wel ver!) had hij een inbraak ge pleegd in een kleedingmagazijn in Velsen. Hij klom daartoe over een muur, waardoor hij '.n den tuin achter het huis kwam (de eigenaar hiervan was afwezig). Daarop werd een ruitje van een keukendeur ingedrukt en deze deur geopend. De buit was twee colbertcostuums, een regenjas en een pantalon, ter totale waarde Van 200. Bovendien had de kapper op 20 November j.l. een fiets gestolen. Verdachte bekende. De eisch was 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. B. Slingenberg pleitte cle mentie. Uitspraak 11 Maart. Een bijna 40-jarige Haarlemmer verschijnt periodiek in het verdachtenbankje van de Haar lemsche rechtbank en bijna altijd is het voor fietsendiefstal. Deze voor Vrouwe Justitia geregelde klant had op 8 Januari een fiets probeeren te stelen op de Trawlerkade te IJmuiden. Toevallig zag een koopman dit en hij riep hem toe: „Laat staan die fiets!" Verdachte liet de fiets staan en liep weg. Verdachte, die vorige malen gevarieerd wel of niet bekende, kwam nu met het verhaal dat hij de fiets bij vergissing heeft vastgegrepen, in de meening verkeerende dat het zijn eigen fiets was. Zijn fiets moest daar in de nabijheid staan. De officier van Justitie vond dat verdachte wat te veel op de godegeloovigheid van de rechters speculeerde. Verdachte is reeds zeven maal eerder veroordeeld en nauwelijks uit de gevangenis gaat hij weer aan 't zwijntjes jagen. De eisch was een jaar gevangenisstraf. De president merkte op dat bij huiszoeking bij verdachte gebleken is, dat verdachte waar schijnlijk weer twee fietsen gestolen heeft. De verdediger, mr. A. v. d. Storm, pleitte vrij spraak. Verdachte hield zelf nog een welbespraakt pleidooi, waarin hij zijn onschuld bij hoog en laag volhield, doch de president merkte op dat verdachte nu niet bepaald een blank duifje is! Uitspraak 11 Maart. In verband met ons stukje over de nieuwe ambtswoning van den Commissaris der Ko ningin in ons nummer van gisteren en de me- dedeeling van den Minister, dat hij bereid is f 60.000.— te geven voor het Zonnehuis, een bedrag, dat door ons belachelijk hoog werd ge noemd, vestigt men onze aandacht op eenige vergelijkingsobjecten. Voor perceel Paviljoens laan 5, „Houtzicht", een woning, die met Zon nehuis kan worden vergeleken, wordt op dit moment f 35.000.— gevraagd, wat natuurlijk heelemaal niet zeggen wil, dat de eigenaar het er ook voor krijgen zal. Dit huis werd in 1922, den allerduursten tijd dus, opgehouden voor 44.900.wat beteekent, dat de prijs opge jaagd was en dat men er dien niet voor krijgen kon. Wat zou het nu in openbare veiling op brengen? Huize Hildebrand aan de Dreef, een prachtig pand tegenover het Paviljoen en ze ker zoo geschikt als Zonnehuis, heeft den te gen woordigen eigenaar niet meer dan 18.000. gekost. Perceel Dreef 2 bracht in 1918, een al lerellendigst duren tijd, 40.000.op; in 1919 werd het weliswaar opgehouden voor 85.000. (dit in verband met de bewering van den mi nister, dat Zonnehuis eenige jaren geleden 90.000.— waard was), maar in 1927, toen ook nog behoorlijke prijzen konden worden ge maakt, moest het worden opgehoudèn voor 42.000.—! Dit zijn maar eenige staaltjes, waaruit kan blijken, wat een „reuzekoopje" de Minister aan Zonnehuis zou hebben! De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken komt bijeen op Dinsdag 2 Maart, des avonds om 8 uur in het gebouw aan het Nassauplein. De agenda vermeldt o.a.: goedkeuring verzon den brief aan de vereeniging van fruit-, groen ten- en aardappelenhandelaren, „Eendracht maakt Macht", inzake markttarieven-subsidie; aanvrage van de Nat. Ver. voor Handelsonder wijs te Haarlem en voor de hoofdcommissie van uitvoering Middenstandsweek 1937 te Haarlem; concept schrijven aan den Minister inzake uit breiding bloembollenexport etc. Om het gevaar van den korenkever tegen te gaan heeft men in Berlijn ■proeven genomen met z-g. gaszakken, die in de opslagplaatsen worden opgesteld en een doodelijk gas verspreiden Met ingang van 1 Maart a.s. zal, zooals ge meld, de heer C. H. Kemper, inspecteur van po litie te Heemstede, den dienst met pensioen verlaten. In December 1907 werd de heer Kemper tot agent van politie te Amsterdam benoemd en reeds in December 1908 volgde zijn benoeming tot adjunct-inspecteur te Haarlem. Toen er in 1912 in Heemstede een reorgani satie werd doorgevoerd (in dien tijd bestond het corps slechts uit twee veldwachters, n.m. de heeren Schotvanger en Pronk)werd onder burgemeester jhr. mr. D. E. v. Lennep de heer Kemper tot inspecteur van politie benoemd, en onder diens leiding is de Heemsteedsche politie tot een uitstekend corps uitgegroeid, thans be staande uit 23 man, sinds 1916 onder „opper bevel" van den tegenwoordigen burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn. Behalve het zeer verantwoordelijk ambt van politiechef, heeft inspecteur Kemper nog vele andere functies bekleed. Gedurende de oorlogsjaren is hij vier jaar lang directeur geweest van het distributiebedrijf. In 1919 was hij mede-oprichter van de woning- bouwvereeniging „Heemstede's belang", daarna jaren lang secretaris-penningmeester dezer ver eeniging en is thans nog bestuurslid daarvan. Gedurende ongeveer 23 jaar is de heer Kern- per bestuurslid van de afdeeling Noord-Holland van den Algemeenen Nederl. Politiebond, waar van de laatste 20 jaar voorzitter. Tevens is hij lid van de examencommissie van dien bond voor het politiediploma. Voorts leidde hij de laatste jaren op èn voor het politie-diploma èn voor het diploma politie- inspecteur, en velen in den lande danken aan zijn bekwame leiding een aanstelling bij de politie, aan welke functies in dezen tijd zeer hooge eischen worden gesteld. In de ruim 25 jaar dat inspecteur Kemper in Heemstede heeft gearbeid, is er veel veran derd en veel gebeurd. Veranderd vooral door den geweldigen groei der gemeente, wat bij zonder tot uiting komt in de uitbreiding van het corps; veel is er ook gebeurd, en dan noemen wij meer speciaal de twee groote we reldtentoonstellingen van bloembollencultuur, die Heemstede wereldbekend hebben gemaakt. Zaterdagmorgen zal de inspecteur officieel afscheid nemen van zijn corps. Afscheid ook van zijn politieloopbaan, die hem in de jaren lief is geworden, maar die hij om gezondheids redenen moet verlaten. Progr. 1: Hilversum II (korte golf) Progr. 2: Hilversum. I (lange golf) Progr. 3: 8.00, 8.50, 9.05, 9.20 Keulen; 10.10 11.20 Danmarks Radio; 12.05, 12.35 Parijs Radio; 1.05, 1.20, 1.30, 1.50, 2.20 Brussel VI.; 3.35, 4.50 Keulen; 5.50, 6.05 Parijs Radio; 6.20 Keulen; 6.55, 8.10 Weenen; 8.20 9.20 Droitwich; 9.40 Diversen; 9.50 Berlijn; 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brussel VI.; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05, 11.50, 12.50, 1.20, 2.05, 3.05, 3.35, 4.05 Londen Regional; 4.20, 5.35, 6.20, 6.45, 7.20 Droitwich; 7.40 Diversen; 9.00, 9.05 Londen Regional; 10.20 Brussel VI.; 10.30 Brussel Fr.; 10.45 Londen Regional. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Zang. I. Joseph Schmidt: 1. Der Postillon von Longjumeau; 2. Ungeduld; 3. Komm herab, o Madonna Theresia; 4. Standchen; II. Humoresk Melodios: 5. Sc meschugge; 6. Wenn ich das glosse Los gewinn; 7. Bei der blonden Katrein; 8. So wie du; III. Lucienne Boyer: 9. Parle moi d'autre chose; 10. Parle moi; 11. J'ai laissé mon In de memorie van antwoord in zake de begrooting van handel, nijverheid en scheepvaart zegt de minister, dat zijn rei zen naar Polen en Finland zeker hebben bijgedragen tot verbetering der economi sche verhoudingen, resp. vergrooting van het handelsvolume tusschen Nederland en deze landen. Over de resultaten van zijn reis naar de Scandinavische landen Zwe den en Noorwegen kan hij thans nog geen definitief oordeel uitspreken. Hij heeft ech ter aanleiding om ook van deze reis con crete resultaten te verwachten. Een ontwerp van wet tot wijziging van de crisisinvoerwet 1931 zal het departement bin nenkort kunnen verlaten. Of het mogelijk zal zijn, dat dit wetsontwerp nog voor de aan staande verkiezingen het staatsblad zal berei ken, laat zich voorshands niet met zekerheid bepalen. Met de maatregelen wordt niet be oogd een principieele afwijking van de tot dusver door de regeering gevolgde politiek in zake de wettelijke beperking van den invoer, doch de mogelijkheid zal worden geopend, in bijzondere gevallen nog meer dan voorheen van deze bevoegdheden gebruik te maken in het belang van den uitvoer van Nederland en de overzeesche gewesten. Van het ter hand nemen van ordenings pogingen voor het bedrijfsleven op eigen initiatief en de doorvoering daarvan, zoo noodig met behulp van dwingende maat regelen, vermag de regeering op dit oogen- blik de noodzakelijkheid niet in te zien en bovendien verwacht zij daarvan vooralsnog geen heil. De minister meent dan ook, dat de tijd nog niet aangebroken is, om regelende be voegdheid te dezer zake aan lagere organen over te dragen, aangezien dergelijke orga nen niet aanwezig zijn en afgewacht moet worden of deze zullen ontstaan uit de door het bedrijfsleven zelf gevoelde behoefte. Thans zijn de tijden daarvoor zeker niet rijp. De opvatting van de regeering, dat de over heid op dit terrein niet zelve het initiatief mag nemen, beteekent niet, dat zij een zuiver pas sieve houding aanneemt. De regeering is zich bewust van de hooge eischen, die aan hen, die namens haar onder handelingen hebben te voeren met vreemde mogendheden, moeten worden gesteld. Aange zien uiteraard niet geëischt kan worden, dat de personen ten aanzien van alle onderwerpen van handelspolitieken aard deskundig zijn, wordt door de regeering gestreefd naar toevoe ging van deskundige leden aan onderhande lingsdelegaties. Den enkelen leden, die er op aandrongen, dat als onderhandelaren met genoemde mo gendheden niet zouden mogen worden aange' wezen personen, van wie de regeering kan we ten, dat de wederpartij hen minder waardeert zij geantwoord, dat de regeering zich bij de keuze van de onderhandelaren uitsluitend laat leiden door het Nederlandsche belang. choeur; 12. Prenez mes roses; TV. Richard Tau- ber: 13. Sjhlösser die im Monde liegen; 14. Vilja Lied; V. Richard Crooks: 15. The Star of Bethlehem; 16. Jerusalem. 8.0012.00 Diversen. Door de Bloemendaalsche politie zijn in de laatste dagen aangehouden: De 28-jarige Amsterdamsche colporteur J. G, M. die bij de ingezetenen bonnen te koop aan bood waarop men borstelwerk zou kunnen ver krijgen. De opbrengst zou bestemd zijn voor blinden. De man is na verhoor heengezonden doch de bonnen zijn in beslag genomen. De 23-jarige dienstbode Th. W., die zich ver schillende goederen van haar mevrouw had toe geëigend. Zij is na eenige dagen weer in vrij heid gesteld. De 23-jarige loopjongen J. P. uit Haarlem, verdacht van diefstal van rijwielbelastingmerken en van verschillende goederen (waarde 30) ten nadeele van een apotheker uit Bloemen- daal, bij wien hij vroeger in betrekking was. Bij huiszoeking werd een flinke partij genees middelen, zwachtels, fleschjes, busjes, enz. enz. aangetroffen en in beslag genomen. De 17-jarige J. W. B. uit Haarlem, verdacht van diefstal van een rijwielplaatje ten nadeele van zijn vroegeren patroon. Deze jongeman is later weer heengezonden. Het Comité „Katholiek Overveen" hield gister avond zijn jaarvergadering in gebouw „Domi" onder voorzitterschap van den heer J. B. M. van Vlijmen. Alle besturen van de in de parochie Cherveen gevestigde godsdienstige, charitatieve, sociale, cultureele en staatkundige katholieke organisaties waren vertegenwoordigd. Mede was ter vergadering aanwezig de zeereerwaarde heer pastoor G. van Niekerk. Uit het overzicht van den secretaris van het Comité bleek, dat in het afgeloopen jaar goed werk is verricht. Door stevige samenwerking met de plaatselijke organisaties was bereikt, dat diverse avonden op het gebied van voordrachten en films konden plaats vinden, waartoe wellicht elke organisatie voor zich, in mindere mate bij machte zou zijn geweest. De vergadering vereenigde zich dan ook una niem met dit verslag, zoodat het comité aan het doel, waarvoor het een jaar geleden werd op gericht, beantwoordt. Het financieele verslag, hierna door den pen ningmeester uitgebracht, werd goedgekeurd en het bestuur werd gedéchargeerd. De verkiezing van twee leden van het bestuur, in verband met het bedanken van mej. M. Barn- hoorn en het periodiek aftreden van den secre taris C. C. A. van Wel, had tot resultaat, dat bij acclamatie thans mej. M. Eldering zitting in het bestuur kreeg, terwijl de heer C. C. A. van Wel werd herkozen. De bijdragen voor het jaar 1937 aan het co mité, door de aangesloten vereenigingen, wer den wederom toegezegd. Goedgekeurd werd, dat het comité aan de stichting „Redt Volendam" gelegenheid zal geven, om in het gebouw „Domi" de opvoering van Steur's tooneelspel „Redt Vo- lendam" te doen plaats vinden. Nadat nog medegedeeld werd, dat op 23 Mei a.s. de weleerw. heer Henri de Greeve onder auspiciën van het comité en in samenwerking met de plaatselijke afdeelingen der R.K. Staats partij, zal spreken over „Eerst beginseien, dan feiten" en de rondvraag eenige practische wenschen naar voren bracht, sloot de voorzitter deze belangrijke bijeenkomst. Zondag 28 Februari zal het gezelschap Jan Musch wegens groot succes nog een voorstelling gegven van het succes-blijspel „De Sabijnsche Maagdenroof", waarin Jan Musch de komische rol vervult van Striese, den tooneeldirecteur. Dit is voorloopig de laatste voorstelling van dit blij spel te Haarlem. Vrijdagavond houden de samenwerkende volkstuingroepen te Haarlem een vergadering in gebouw „Caecilia". De bondsvoorzitter, de heer J. Vroegop zal spreken over „Volkstuin als so ciaal instituut". De heer R. M. van der Hart zal de medailles uitreiken, welke de vereeniging op de collectieve tentoonstelling behaalde. Bij de trekking van de verloting der R. K. Muziekvereeniging „Euphonia" te Overveen is de prijs gevallen op no. 283. De prijs kan worden afgehaald Tuindorp 9a, Overveen. In de week van 14 bot en met 20 Februari zijn te Haarlem 2 gevallen van roodvonk en te Vel sen 1 geval geconstateerd. Tot leden van het Curatorium van het Ken- nemer Lyceum zijn benoemd: de heer C. Bolke- stein, aftredend inspecteur van het Voorberei dend Hooger en Middelbaar Onderwijs te Am sterdam, en mevrouw J. J. Prins—Werker te Dordrecht. Bij het machinisten-examen is voor het voor loopig diploma geslaagd de heer M. van Dalen uit Haarlem. Gebouw St. Bavo .Btille Omgang", 8 uur; Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur; „Arti et Religione", 8 uur; R.K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Stadsschouwburg Instituut Hoogerwerf: „De burger als edelman", kwart over 8. Kunstzaal Reeker Expositie, 107 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V, „St. Augustinus", half 9. Rembrandt-Theater: Adolf Wohlbrück in „Port Arthur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Het Huis met de duizend kaarsen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Anny Ondra in „De jonge Graaf', 7 en 9.15 uur. Palaee-Filmac, 115 uur. Luxor-Theater: Paul Robeson in „Show boat", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur; Overheidspersoneel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Bestuur Transportar beiders, 8 uur. Rembrandt-Theater: „Verboden Lading" met Hans Albers 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Verdachte, sta op!" 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Transatlantic" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Fraulein Lilly" met Francisca Gaal 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Lou Bandy in „Zoek de zon op", 8 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker" met „Het Nest" 8.15 uur. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek JansWeg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Getrouwd: 25 Febr. 1937, D. G. de Boer en E. Ruijs. Geboren: z. van J. M. Kaasenbrood-Lippus. d.- van M. Nijpjes-Dekkers. d. van M. v. Dam- Pijlman. d. van A. W. Geerdink-v. Gorkum. d. van F. L. Knol-v. Viersan. z. van A. Willegers-Lammers z van G Vader-Wouden berg. Overleden: C. Smit-v. Riel, 73 j., Hazepaters- laan. S. E. Scherpenhuijsen-v. d. Steeg, 89 j., K. Wijngaardstraat. A. Roefstra-Zaal, 83 j., Tulpenstraat. C. J. Tromp-Meegdes, 48 j., Kamperlaan. S. P. v. d. Put-v. Groeningen, 81 j., Teylerstraat. Ondanks dat bord I van D.C.IJ. B. Dukel verstek liet gaan, hetgeen voor de IJmuidena- ren een groote handicap was, heeft D.C.IJ. in Zaandam een mooie overwinning kunnen be halen. De voorloopige uitslag is 117 in het voordeel van D.C.IJ. Einduitslag vermoedelijk 128, doordat een afgebroken partij wellicht remise wordt. De uitslag is als volgt: ZaandamIJmuiden H. GiskesA. Lighthart 02 B. MayP. Leyte 11 J. BosH. de Boer 2O D. OnrustC. Suijk 02 P. BeunderG. Postma 20 F. v. d. MadeT. Basstra 02 J. Kuit—H. Buis 1—1 A. MankorC. Bais 11 GarenstroomH. Laros, 02 N. DekkerT. Postma afgbr. Totaal 7—11 Door deze overwinning is D.C.IJ. weer een schrede dichter bij het kampioenschap ge komen Voor de derde klas speelde IJmuiden 4 tegen Zaandam 4. Een overwinning had IJmuidens 4e tiental het kampioenschap bezorgd. Zaandam won echter met 11—9. 1 HBC ontvangt a.s. Zondag op zijn terrein aan den Heerenweg het Haarlemsche TYBB. Daar HBC met zijn volledig competitie-elftal verschijnen zal, kan dit een interessante kracht meting tusschen West 1 en West 2 beteekenen. De wedstrijd vangt aan om half drie. De protestcommissie van den Nederlandschen Hockeybond heeft een protest, ingediend door HDM tegen een toekenning van een doelpunt aan SCHC toegewezen. De uitslag van dien wedstrijd is daardoor 4—3 geworden in het voordeel van HDM. Op 3 Maart begint, in verband met de aan staande internationale wedstrijden, de training van de nationale hockeyploeg en tevens voor het Nederlandsch B-elftal. De volgende 25 spe lers zijn uitgenoodigd aan de oefeningen deel te nemen: doel verdedigers: Haitink (H.H.Y.C.) en Anjema (T.O.G.O.); achterspelers: Kb. de Waal (Amsterdam), Westerkamp (H.D.M.), Everwijn (H.H.Y.C.), Wibbens (T.O.G.O.) en Overing (Amsterdam); middenspelers: De Looper (Hil versum), Berghuis (Amsterdam), Elink Schuur man (H.H.Y.C.), Groenendijk (Amsterdam), Stenvers (Deventer), Cuperus (S.C.H.C.) en Keip (Gooi); voorspelers: Van den Berg (Am sterdam), Schnitger (P.W.), Caviet (Gooi) De Roos (B.M.H.C.), Gunning (B.M.H.C Roden- burgh (Amsterdam), Van der Haar (H.H.Y.C.), Sparenberg (Hilversum), Van der Doll (H.D.M.), Bromberg (H.H.Y.C.) en Steinz (Baarn).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5