De Maas bedreigt Brabant Belangrijk initiatief van Yvon Delbos Graziani rapporteert uit Addis Abeba Het nieuws van heden BEVOLKING LEEFT IN SPANNING DE RAMP IN HET KAMP VAN BRASSCHAET Rumoer in den Belgischen Senaat DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20431 Wind en regen spannen samen, om den Beerschen overlaat in werking te stellen Inderhaast wordt de dijk versterkt Toestand critiek Terugroeping van alle vrijwilligers uit Spanje zal door Frankrijk worden voorgesteld De verklaring met applaus ontvangen PARIJS, 25 Febr. De bevolking denkt aan een jaar of vijftien geleden. Het peil van de Seine stijgt steeds sneller Overstroomingen in Opper- Oostenrijk In de Borinage De slachtoffers geëerd met het ridderkruis van de Leopoldsorde Der traditie getrouw werd ook dit jaar in Boedapest weer het Zwabenbal gehou den, waarheen elk Zwabisch dorp i n Hongarije zijn vertegenwoordigers gezonden had Ras Desta zonder vorm van proces gefusilleerd Men zou hem zeven dagen gelegen heid hebben gegeven zich over te geven en aan te melden Is de overwinning werkelijk volledig? Zonderlinge verklaringen en excuses De frontist Van Dieren wordt een clown genoemd De staking in Hongarije De minister weigert met de stakers te onderhandelen Degrelle werd gearresteerd Rexisten-rel te Gent, waar de premier Van Zeeland zou spreken Samenwerking Voor samenwerking moeten er minstens twee zijn. Daaraan moet ge goed denken wanneer ge een taak. aanvat die ge niet alleen kunt vol brengen. Het gaat er niet alleen om hoe of u denkt, wilt, handelt het gaat er óók en evenveel om hoe de ander denkt, wilt en handelt. Daar om: weet u te schikken! Tracht uw medewerker of medewerkster goed te begrijpen, leert het inzicht van de(n) ander zoo mogelijk te waardeeren. Wijst niet bij voorbaat iets af omdat het niet met uw eigen opvatting overeen komt. Beseft goed dat voor goede samenwerking harmo nie onontbeerlijk is. Voor samenwer king moeten er minstens twee zijn. En de ander heeft evenals u eigen inzichten, gewoonten, rechten. Dus schikt u naar elkander. De ellende van den wereldoorlog Het lot van een leger van 300.000 vermisten In Sjensi heerscht thans orde NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Inger mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De Maas bijt aan den kop van den dijk. Deze rivier, die 's zomers zoo kalm en zacht met weinig: water langs het Brabantsche land vloeit, is nu woest en wild, omdat ze haar water niet kan wegduwen over het land, dat haar omringd, 's Zomers zegrent zij dit land, 's winters vloekt zjj het en tracht het te bedekken onder den druk van haar water. Zij heeft rechten op dit land, rechten, die eeuwen oud zijn en die zü zich niet ongestraft laat ontnemen. De Maas bijt in den kop van den dijk. Zij slaat er tegen aan, ze schudt ermee, wild en woest, zoodat het schuim op de kammen der golven komt te staan. Als zij nog even, even hooger komt, heeft ze den dijk bedwongen; dan is de dijk in haar macht, dan is het land in haar macht; kilometers breed over tientallen kilometers lengte, van Grave tot Den Bosch, zal zij stroomen, breed en ongestoord, kalm en waardig als een beest, dat kalm rusten kan na een woest gevecht met een gesla gen vijand. Dat is de strijd, die ieder jaar hier gestre den wordt tusschen den mensch en de Maas. Soms heeft de rivier het heele jaar geen kans, als de regens van den winter uitblijven en het den menschen geen moeite kost het water meester te blijven. Maar nu! Zelden is de winter zoo nat ge weest als dit jaar en zelden ook hebben de groote rivieren zooveel water te verzetten ge kregen als thans. Langs de Maas dreigt over al het gevaar. Maastricht heeft last van hoog water en in Noord-Limburg is de toestand hier en daar zoo, dat dorpen en gehuchten ge vaar loopen geïsoleerd te raken. Heel Limburg en Oostelijk Brabant wateren af op de Maas, die thans gevaarlijk hoog staat. Gelukkig wordt hoogerop val gemeld, want nog werkt de Beer- sche Overlaat niet noemenswaard, maar elke centimeter stijging brengt gevaar mee. Bij 10.80 meter begint de overlaat te werken, deze stand is nu bereikt, maar hij valt samen met de daling van het water. Maar als er nu nog enkele ongunstige omstandigheden bijkomen, als het zwaar gaat regenen, als de wind naar het Westen loopt, kunnen de dijken het wa ter niet meer houden en loopt de traverse van de Beersche Maas onder. Dit wordt voor de bevolking een groote ramp, want in de laatste jaren hebben velen grasland moeten scheuren, omdat de veeweiderij geen bestaan meer opleverde. Was vroeger het werken van den overlaat voor de bevolking een gevaarlijke en angstwekkende gebeurtenis, het was finan cieel niet een geweldige ramp, want als het water was weggetrokken, kon het weiland weer worden gebruikt. Thans echter beteekent de overstrooming een groot verlies, want honder den hectaren land zijn bebouwd en dit alles wordt waardeloos. De bevolking leeft in groote spanning. Zij heeft de overstroomingen reeds zeer vaak mee gemaakt en weet wat voor ellende eraan ver bonden kan zijn. Zy denkt aan de ramp van een jaar of vijftien geleden, toen het water zoo sterk kwam opzetten, dat zelfs de spoordijk werd doorgeslagen. Of aan een tiental jaren terug, toen het water dagen en dagen tot aan de kruin van den dijk heeft gestaan; ^Ie wa gens stonden klaar om het huisraad weg te rijden, het vee was samengedreven om mee te nemen op de vlucht. De herinnering daar aan leeft nog sterk onder de bevolking en zij is met haar gedachten dag en nacht met de Maas bezig, die haar bedreigt. De toestand van den overlaat is op 't oogen- blik kritiek. Bij Villa Nova, een boerderij langs den dijk tusschen Grave en-Linden stroomt het Water over den dijk. Met balken en planken wa ren een aantal dijkarbeiders hier bezig met het keeren van de rivier; de rivier, die uitge groeid is tot een stroom van honderden me ters breedte, waar heel in de verte de palen zijn te zien, die de normale bedding aandui den. Koud en nat, in storm en regen, hebben we hier even gesproken met den technischen amb tenaar van het Waterschap De Maaskant. Hij achtte den toestand nog niet hopeloos, maar als er eenige was by komt, kan in enkele uren alles veranderen. Terwijl we staan te praten trekken de zware vrachtwagens met balken en zand zich met moeite door de kleimodder, de wielen slaan door en hoog spat de modder op. Met man en macht wordt er gewerkt om te voorkomen, dat het water de landen overstroomt of dat er gaten in den dijk worden geslagen. Over en kele lagere plekken stroomt het water reeds, zoekt zich een weg door de slooten en langs de landwegen, waarover we voorzichtig moeten rijden om niet eraf te schuiven en terecht te komen in de diepte ernaast. Het gemaal van den polder loopt dag en nacht met twee pompen, dié per stuk 18000 kubieke meter per uur verzetten. Hiermee wordt het kwelwater weggemalen. Een pomp staat nog stil en kan als de nood hooger wordt, nog in wer king worden gesteld. Het kwelwater kan men gemakkelijk de baas blijven. Dat is het ook niet, waarvoor de bevolking bang is. Zij vreest alleen de Maas, die grillig en wispelturig de menschen tyranniseert. Wel heeft men stukken ervan gekanaliseerd, maar die hebben nog geen invloed op het gevaar bij Grave. Daar beneden, stroomopwaarts tot Ra- venstein heeft men de rivier in zijn macht, maar het ziet er naar uit, dat zij zich op haar oude, machtige wijze dit jaar dubbel zal wre ken, omdat zij op andere plaatsen bedwongen is. Over een breedte van vijf kilometer dreigt zij; zij zal dorpen onder water zetten, verbin dingen verbreken, wegen in beslag nemen, en weer een keer heerschen in Noord-Oost-Bra bant, waar zij reeds zoovele keeren de onbe perkte heerschappij heeft gehad. Het arme geteisterde gebied, waar de armste bevolking van Brabant woont, waar de land bouw eerst de laatste jaren wat op peil be gint te komen, wordt weer bedreigd met de rampzalige overstrooming, die men telkens met angst verwacht en als zij komt, met een be wonderenswaardig geduld draagt, omdat de be woners meenen, dat de rivier toch niet te be dwingen is. In de verhalen en het leven van deze streek heeft de Maas een groot aandeel; zij beheerscht de gedachten van de menschen, nu meer dan ooit. Want het weerbericht meldt regen en Zuid Westen wind, de omstandighe den, die het gevaar der overstrooming een benauwende zekerheid geven. En daarbij vertelt men elkaar, dat het nu nog maar alleen het regenwater is, dat de rivier zoo doet stijgen. Maar wat moet er gebeuren, als straks daarbij nog het water van de bergen komt! Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Verwachting: In het Noorden krach- j| tige Zuid-oostelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk met sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lich- te vorst, in het Zuiden krachtige tot ma- tigen Zuid-oostelijke tot Zuid-westelij- ken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen neerslag, iets s zachter. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Ik heb onzen vertegenwoordiger te Londen instructies gegeven aan de non-interventie-commissie te verzoe ken, dat zij het voorstel zal doen alle vrijwilligers in Spanje door de verschillende regeeringen te doen te rugroepen." Aldus verklaarde de Pransche minister van buitenlandsche zaken, Yvon Delbos, in de Ka mer tijdens het debat over de doeltreffendheid der controle op de niet-inmenging in Spanje, met name ten aanzien van het voorstel der Londensche commissie. De Kamer reageerde op deze verklaring met langdurig applaus der meeste leden. Delbos voegde daaraan toe: Het huidige initiatief der Fransche re geering moet met dezelfde gevoelens van wederkeerigheid worden begroet, opdat nie mand den oorlog gaande houdt. Frankrijk is bereid in dit opzicht alles te doen op voorwaarde, dat het niet eenzijdig zij, want dat zou het tegendeel van niet-inmen ging zijn. Wij zijn vastbesloten al onze pogingen voort te zetten om deze vredestichtende daad te ver gemakkelijken, met de hoop een einde te ma ken aan het conflict in Spanje door een be middeling, welke het Spaansche volk in staat zal stellen zelve zijn wil te bevestigen. (Ap plaus). De andere landen moeten bezield worden met dezelfde zorg der niet-inmenging om een ein de aan den oorlog te maken. Na Delbos' verklaringen lieten vele Kamer leden zich later in de wandelgangen zeer goed keurend uit over dit verstrekkend initiatief van den minister. PARIJS, 25 Febr. (Havas). Het peil van de Seine is de laatste uren steeds sneller gestegen. De waterkanten, die vier en twintig uur geleden nog droog stonden, staan nu geheel onder wa ter. Op de tentoonstellingsterreinen langs de rivier is men bezig met het bergen van de ma terialen, teneinde te voorkomen, dat ze wegge spoeld worden. Alleen kleine rivierschepen kun nen nog onder de brugbogen passeeren. Men vreest, dat tegen den avond het geheele verkeer op de Seine stopgezet zal moeten worden. In Opper-Oostenrijk hebben zich tengevolge van den aanhoudenden regenval en het smelten der sneeuw groote overstroomingen voorgedaan. Het grondgebied van de gemeente Laonding bij Linz staat geheel blank. Bij Wels- staan verscheidene plaatsen onder water. Bij Alkoven aan den rijksweg naar Passau is een dijk bezweken, waardoor het land over een groote oppervlakte overstroomd is. Ook uit het Muehldal komen berichten over hoog water. De overstroomingen in de Borinage breiden zich uit. De dijk te Quaregnon is bezweken, waardoor een honderdtal huizen onder water staat. Het verkeer ligt stil. ANTWERPEN, 25 Febr. De officier Young, een der ernstig gewonden bij de ontploffings ramp in het legerkamp van Brasschaet, ver keert in levensgevaar. Behalve de reeds direct overleden slachtoffers, zijn nog geen verdere dooden te betreuren. Luitenant-generaal Nuyten, de chef van den Generalen Staf, heeft namens den Ko ning, die naar Stockholm moest vertrekken, een bezoek gebracht aan de rouwkamer, waar de lijken der zeven slachtoffers staan opgebaard, en op de kisten het ridderkruis van de Leopoldsorde gelegd. Hetzelfde eer bewijs is ook den hoogsternstig gewonden officier Young ten deel gevallen. Zaterdagochtend om tien uur zullen in de hoofdkerk van Onze Lieve Vrouw te Antwerpen de uitvaartdiensten worden gehouden. Verscheidene leden van 't diplomatieke corps hebben namens hun regeering condoleantie- bczoeken gebracht. iüiSï,5 ROME, 25 Febr. (Havas) In een ver slag aan den Duce heeft maarschalk Gra ziani bijzonderheden verstrekt over de ge vechten, welke zich hebben voorgedaan in de weken, voorafgaande aan de gevangen neming en terechtstelling van Ras Desta. Hij zegt daarin, dat Ras Desta een voorgevoel had van het gevaar, waarin hij verkeerde en verscheidene malen door afgezanten zijn onder werping heeft aangeboden, waarbij zijn volge lingen deden gelooven, dat zijn strijdkrachten verminderd waren en bijna zonder wapens wa ren. Hij ging evenwel voort zoo veel mogelijk strijdkrachten te verzamelen om verzet te bie den. Daar gij den indruk had, aldus vervolgt Graziani in zijn verslag aan Mussolini, dat hij probeerde tijd te winnen, hebt gij mij bevolen aan deze manoeuvre een einde te maken door Ras Desta zeven dagen gelegen heid te geven zich aan te melden. Ras Desta zeide, dat dit bevel niet aan zijn verwachting beantwoordde. Aan het einde der zeven dagen is de maarschalk naar het meren gebied vertrokken. Hij geeft dan een overzicht van de gevechten, welke op 20, 21 en 22 Januari j.l. werden geleverd in de buurt van Arbagon Nachevena, waarbij den opstandelingen een ne derlaag werd toegebracht. Zij moesten vier stukken geschut, dertig mitrailleurs en 500 ge weren achterlaten. Direct daarop keerden 15.000 personen in hun land terug. Ras Desta vluchtte naar het onherbergzame gebied van Dallo, waar hij den steun kreeg van Beiene Merid, die naar dat gebied was uitge weken na zijn nederlaag in Bale. De opstandelingen waren geconcentreerd te Garache en Gambata op 250 K.M. van Addis Abeba. Op 19 Februari kwam het te Goggetti tot gevechten, die twee dagen hebben geduurd. Beine Merid werd gevangen genomen en dood geschoten, terwijl Dedsjas Gabre Mariam bij de gevechten sneuvelde. Ras Desta vluchtte, doch hij werd op 24 Februari ingehaald door een afdeeling krij gers uit Tigre van Dedsjas Tocloe, die on der bevel stonden van kapitein Tucci. Ras Desta werd gevangen genomen en direct gefusilleerd. Graziani eindigt zijn rapport met de volgende woorden: Ik ben er trotsch op u de volledige overwinning te kunnen melden, welke ons zal veroorloven ons zonder bezorgdheid te wijden aan den opbouw van het keizerrijk. ROME, 25 Febr. (Havas) In verband met de berichten die gemeld hebben, dat 1.400 Abessiniërs van de gearresteerde 2.000 na den aanslag op Graziani terechtgesteld zijn na een summair proces, verklaart het ministerie van propaganda, dat dit bericht deel uitmaakt van een heele serie tendentieuze berichten. Het ministerie weigert zelfs de moeite te nemen van een dementi. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat er voor het propaganda-mi- nisterie belangrijker problemen te behande len zijn en dat men in Italiaansche kringen zich er ook niet ongerust over maakt, hoe veel dorpen vernield of verbrand zijn in Indië, of op welke wijze nog steeds op standen van inboorlingen in alle koloniën ter wereld onderdrukt worden. BRUSSEL, 25 Febr. (Belga.) In den Senaat is heden de kwestie van de pensioenen van de gouverneurs der provincies besproken. De fron tist van Dieren vroeg verdaging van de be handeling. De socialist Lalemand noemde hierop Van Dieren een clown, waarop deze ver zocht Lalemand tot de orde te roepen. Hier door ontstond een tumult in den Senaat, dat een oogenblik dreigde in een handge meen te ontaarden. De voorzitter schorste de vergadering en na dat deze weer was hervat, verklaarde Lalemand, dat hij zijn meening over Van Dieren hand haafde, doch het tot de orde roepen aanvaardde. Het verdagen van de behandeling van de kwestie der pensioenen werd tenslotte met 73 tegen 31 stemmen bij twee onthoudingen ver worpen. BOEDAPEST 25 Febr. (Havas). Men heeft maatregelen genomen om de 265 mijnwerkers tot overgave te brengen die, zooals gemeld, naar aanleiding van een uitwijzing in de kolenin- dustrie weigeren de mijnen te verlaten en in hongerstaking zijn gegaan. Volgens zekere in lichtingen zou men overwegen de mijnen te evacueeren met behulp van gendarmerie en militairen. Den kooplieden in de stad is 't ver boden, gelijk de bladen melden, op crediet te leveren aan de gezinnen der stakers. De minister van industrie, Bornemisza, heeft in de wandelgangen van het parlement ver klaard; „Wij zullen niet onderhandelen met de stakers, die de mijngangen te Pees bezet hou den. Wij zijn van meening, dat de stakers door de waterpompen stop te zetten, een daad van sabotage hebben gepleegd." Daarentegen worden de onderhandelingen voor zoover de mijnwerkers betreft, die niet aan de beweging deelnemen, over de loonkwestie voort gezet. GENT, 25 Febr. (A. N. P.) Vanavond om zes uur zou de eerste-minister Van Zeeland voor de leden van de Kamer van Koophandel van Gent een voordracht houden. De bijeenkomst was be legd in het gebouw der Kamer aan den Kouter. Toen de heer Van Zeeland op het podium verscheen, hadden naast hem de ministers De Schrijver en Lippens, de gouverneur van West- Vlaanderen, Ingenbeek en de burgemeester van Gent, Van der Stegen, plaats genomen. Plotseling steeg een helsch kabaal op, dat veroorzaakt werd door Rexisten, die zich onder de luisteraars hadden gemengd. Men riep: „Aftreden", „Er uit", en vervolgens: „Degrelle" „Degrelle". De leider der Rexisten, die zich persoon lijk onder' de aanwezigen bevond en tamelijk dicht bij het spreekgestoelte stond, wilde daar op klimmen. Anderen wilden hem dit beletten. Er ontstond een handgemeen, het geen de politie deed ingrijpen. Een twintigtal ordeverstoorders werd op gebracht en ingesloten in de brandwacht on der den Kon. Franschen schouwburg. Tot de gearresteerden behoort Degrelle. Tijdens de vechtpartij werden verscheiden personen licht gewond. Frankrijk-zal aan de non-interventie-commissie het voorstel doen alle vrijwilligers uit Spanje te doen terugroepen. Maarschalk Graziani brengt Mussolini verslag uit over den toestand in Abessinië; Ras Desta werd zonder vorm van proces gefusilleerd. Rexisten verstoren een vergadering te Gent; Degrelle gearresteerd. Tumult in den Belgischen Senaat. De slachtoffers van de ontploffingsramp te Brasschaet met het ridderkruis van de Leopolds orde geëerd. Gevaar voor overstrooming der traverse van de Beeksche Maas. De minister van Waterstaat heeft Donderdag de commissie voor het auto-personen-vervoer geïnstalleerd. 25-jarig bestaan van de Vereeniging van Ned. Gemeenten; koninklijke onderscheiding voor den directeur. Wetsontwerp is ingediend tot beperking van de stichting van bijzondere scholen. Wilders en Vrauwdeunt vervangen Weber en Smit in het Nëderiandsch elftal. Het Zwitsersche elftal voor den voetbalwedstrijd NederlandZwitserland samengesteld. New Yorksehe Beurs: Slot verdeeld. O BERLIJN, 25 Febr. (Reuter). Het centrale bu reau voor oorlogsdooden en -graven heeft me degedeeld, dat het lot van 95.000 Duitsche sol daten, die in den wereldoorlog hebben gevoch ten, nooit bekend is geworden. Bij het einde van den strijd werden 300.000 soldaten vermist. Een nauwkeurig onderzoek bracht licht in ruim 200.000 gevallen: het bleek, dat de meeste ver misten gestorven waren. Van de anderen werd echter geen spoor gevonden. Om de wettelijke positie van verwanten en nabestaanden vast te stellen, heeft men thans besloten officieel me de te deelen, dat deze vermisten overleden zijn. Daarbij wordt aangenomen, dat 10 Januari 1920 de sterfdag is geweest. PEKING, 25 Febr. (Havas.) Een uit Sianfoe teruggekeerde Chineesche journalist verzekert, dat de toestand in Sjensi geheel geregeld is. De gedelegeerden der centrale regeering. aldus verklaart hij, werken op hartelijke wijze samen met de plaatsvervangers van Tsjang Soe Liang. Tsjo Wen Lai, de communistische leider en vertegenwoordiger van het roode leger schijnt deel te nemen aan de samenwerking. In een interview met den journalist heeft Tsjo Wen Lai verklaart, dat de regeering van Nanking geen fascistisch karakter draagt. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat Tsjang Kai Sjek er in geslaagd is vrede en overeenstemming tusschen alle Chineesche po litieke partijen tot stand te brengen. Stand op Vrijdag t uur v.m.: 744 Vorigé stand: 754.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1