U WS ƒ39 En? De kinderen weer in SANATOGEN! Haarlem, 26 Febr. Jamboree-nieuws Kleermakerij J. van Dam. r De zorgen van Jimmy 75 Het beste resultaat. RECLAME COSTUUM N. MAAT VAN WEERT - GIERSTRAAT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 Een nieuwe Annexatie Het is een feit, dat de zui# verste middelen het beste resultaat geven. Noorsche MedicinaleLever# traan is absoluut zuiver en onvervalscht. Het is een natuur#middel, practisch ge# nomen reuk# en smaakvrij en daarom gemakkelijk in te nemen. NOORSCHE yy MEDICINALE LEVERTRAAN STILLE OMGANG Jaarvergadering; rede van pastoor Roovers VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken HERWONNEN LEVENSKRACHT Een ernstig woord O, ja, die krijgen nu „Ik kan U mededeelen, dat ons zoontje na het gebruik van Sanatogen wonderbaarlijk is opgeknapt". Zoo schrijft een verheugd vader en tiencluizende moeders hebben dezelfde verrassende goede resultaten bij hun kinderen gezien. Geef Uw kind, als het wat zwak of prikkelbaar is, eens Sanatogen. Gij zult dan zien dat Sanatogen voor kinderen is, wat water is voor verdor de planten. Zij frisschen er geheel van op, worden spoedig weer sterk, krijgen nieuwe eetlust en slapen weer rustig. TOREN VERLICHT! Ter eere van „Haarlems Bloei" Hereenigingsavonden De organisatie, tot in de kleinste bijzonderheden vastgesteld, werkt door in de verschil lende groepen Haarlem wordt straks opgeroepen brengt uitsluitend deze maand 'n Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF DAMMEN Haarl. R. K. Dambond Pers. kampioenschap AGENDA Bioscopen 27 Februari Bioscopen INSTELLINGEN Een uitzet voor de Baby? Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Zaterdag 27 Febr. BURGERLIJKE STAND RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD Het was bij de behandeling van de ge- meentebegrooting van verleden jaar dat in den Haarlemschen gemeenteraad voor de eerste maal over een nieuwe annexatie ge sproken werd. Hoewel er nog lang geen dreigend gevaar Voor Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek en Zandvoort bestaat dat zij door Haarlem zullen Worden verzwolgen (voor de annexatie, welke in 1927 tot stand kwam, lag in 1902 al een ontwerp-wet bij Gedeputeerde Staten!), ver diende het uiten van dezen veroveringslust af keuring, omdat het maar onrust en tweedracht in de ons omringende gemeenten zou kunnen Verwekken. Bovendien mocht er op worden gewezen, dat elke gemeente zelf den plicht heeft haar zaken zoodanig te beheeren, dat haar in gezetenen niet alleen met genoegen daar blij ven wonen, maar dat zij als woonplaats ook door ingezetenen van buiten af wordt gezocht. Tegenover een uitlating als die van het ge meenteraadslid den heer Noordhoff, die „het abnormaal achtte, dat Haarlem gebukt moest blijven gaan onder ondraaglijke lasten, terwijl annexatie uitkomst zou kunnen brengen", kon Worden opgemerkt, dat financieele overwegin gen bij de beoordeeling van het nut van een annexatie geen rol spelen en dat bovendien het Vraagstuk der belastingen binnen afzienbaren tijd geen vraagstuk meer zal zijn, omdat de Wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente steeds meer haar nivelleerenden invloed doet gelden op de hoogte der lasten in de verschillende gemeenten» Een annexatie ver dedigen op die gronden is dan ook niet meer Van onzen tijd. In de Memorie van Antwoord, welke bij de begrooting van dit jaar behoort, komen B. en W. op de annexatie-kwestie terug, maar daar uit blijkt wel, dat de bewoners van Heemstede fen Bloemendaal voorloopig nog rustig kunnen Slapen en het vormen van afweerbataljons, zoo- Sis in de jaren 1920-1927 placht te geschieden, Voorloopig nog achterwege kunnen laten. „Een hieuwe annexatie achten wij gewenscht", schrij ven B. en W., „niet alleen uit plaatselijk be lang, maar ook uit een streekbelang. Tijdelijke financieele moeilijkheden tengevolge van de Crisis, mogen daarbij geen rol spelen." Ieder, die prijs stelt op een goede verstand houding met onze naburen, ieder ook, die de annexatie van 1927 heeft beschouwd als een «ultima ratio", een redmiddel om uit een knel lenden band te geraken, zal dit antwoord met genoegen lezen. Er is voor een herhaling van 1927 dan ook geen aanleiding. Verlegging van stedelijke grenzen is naar het oordeel der Re- Beering slechts gerechtvaardigd als zich aan gene zijde van de grens bebouwde kommen heb ben gevormd, welke ^ch aan de stadskwartieren binnen de grens aansluiten, en vervolgens als in de gemeente geschikte terreinen voor be bouwing ontbreken ten behoeve van de zich Vermeerderende bevolking. Dit laatste is in Haarlem zeker nog in geen wtteldbekend om hare goede kwaliteit. jaren het geval. Een poging om op deze gron den of om redenen van financieelen aard grens wijziging van de Regeering te verkrijgen, heeft derhalve geen kans op succes en den wensch daartöe uitspreken verwekt maar onnoodig ont stemming in de bedreigde gemeenten. Wat kunnen B. en W. dan bedoelen als zij schrijven een annexatie gewenscht te achten niet alleen uit een plaatselijk, maar ook uit een streekbelang? Vermoedelijk zijn zij van meening, dat de 1100 gemeenten in ons land, ieder met een eigen administratie en een eigen ambtenarencorps, best kunnen worden verminderd tot een aan tal van laat ons zeggen 500, 600, en dat in deze omgeving zou kunnen worden volstaan met de gemeenten Amsterdam, Haarlem en Velsen of Beverwijk, Hillegom, Leiden enz. Indien dit zoo is, dan is de nieuw opgeworpen annexatie kwestie echter geen specifiek Haarlemsche kwestie meer, maar een kwestie van algemeen landelijk belang. Voordat die in kannen er kruiken is, zal er echter heel wat water door tiet Spaarne gegaan zijn. Als de Haarlemsche gemeenteraad blijft vast houden aan een annexatiegedachte, laat hij zich dan in dezen geest uitspreken bij de Be grooting. Dat zal heel wat onrust wegnemen. Wil de Raad daarbij dan een motie of iets der gelijks aannemen, waarin de Regeering verzocht wordt naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van een nieuwe indeeling der gemeenten in Nederland een onderzoek in te stellen, dan wordt er gelijk goed positief werk gedaan. Het Genootschap van den Stillen Omgang te Haarlem hield onder leiding van den heer J. Ph. H. Castricum Donderdag in het gebouw St. Bavo de jaarvergadering. Bij de opening sprak de voorzitter een waardeerende herdenkings reden gewijd aan Wijlen den eere-voorzitter, den heer Joh. H. Albers en andere overleden leden van het genootschap. Voor hun zielerust werd gebeden. Een schrijven werd behandeld van het ge nootschap te Amsterdam over het plan, bij het zesde eeuwfeest in 1945 een waardig huldeblijk aan te bieden n.l. een paar gebrandschilderde ramen in de kathedraal St. Bavo te Haarlem, in beeld brengend het mirakel van Amsterdam. De afdeeling Haarlem zal daaraan medewerken in den zin als het genootschap vraagt. De secretaris de heer H. N. J. Neelissen bracht het jaarverslag uit dat in keurig gestelden stijl was samengesteld. Er zal getracht worden met de afdeeling Haarlem-Noord tot samensmelting te komen om zoodoende één genootschap in Haarlem te krijgen. De penningmeester de heer J. Adelaar sloot de jaarrekening met een bedrag van 1000.03. Hierna hield de zeereerw. directeur, pastoor P. Roovers, een rede. De wereld is ziek, is doodelijk ziek en alles wordt aangewend om de doodelijk zieke te ge nezen. De ziekte is hopeloos. Maar één genees heer is niet geraadpleegd. Er heerscht een slap katholicisme en dat doet ons zeer. Er moet actie komen. Alles moet in het werk gesteld worden om de ziekte te ge nezen. Wij moeten naar boven kijken, daar is het Licht. De kerkvervolgingen zullen de men schen weer wakker maken. Het is een schoone tijd voor de kerk. Zij staat daar als een marte lares. Warm bloed drenkt weer de aarde: Wij Nederlanders, wat leven wij nog gerust, wij hoo- ren nog geen kanongebulder en ruiken nog geen kruitlucht of brand. In 1345 was er ook vuur. In het kleine huisje in Amsterdam steeg de blanke H. Hostie er uit op. Uit het vuur ben Ik ongerept opgestegen, zoo zal het ook gaan in dezen grooten wereldbrand. Wij zullen thans gaan bidden als de strijden de kerk op aarde. Vooreerst om hulde te gaan brengen aan Jezus in Zijn H. Sacrament en ten tweede om het voorbeeld. Wij moeten katho lieken zijn in merg en been. Laten wij allen daaraan werken (applaus). De voorzitter dankte den zeereerw. directeur voor zijn mooie, geestdriftige rede. Hierna volgden mededeelingen voor een goed verloop der bedevaart en een opwekkend woord voor den Stillen Omgang op den eersten Zondag in Mei naar Alkmaar, naar het mirakel van het H. Bloed. Met het zingen van Roomsche Blijdschap werd de jaarvergadering gesloten. H. S., concierge, wonende te Haarlem, overtr. art. 247 W. v. Str., zes maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. benevens 30.— boete subs. 10 dagen hecht. o.v. C. B., machinist, wonende te Velsen, mishan deling, een maand gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. W. E. H. P., koopman, wonende te Haarlem, valschheid in geschrifte en opz. gebruik maken van een valsch geschrift, drie maanden gev. straf o.v. S. ten H., caféhouder en koopman, wonende te Weerdinge, thans ged., heling, zes maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. C. J. O., los werkman, wonende te Haarlem, thans ged.; W. N. B., opperman, wonende te Haarlem, thans ged., diefstal door twee ver. personen, subs. 1 twee jaar gev. straf met aftr. prev. hecht, o.v.; sub 2 een jaar gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. J. de H., rijwielhersteler, wonende te Haar lem, thans ged., heling, zes maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. K. K., zonder beroep, wonende te IJmuiden, diefstal, zes maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. H. A. M., hvr. K. K., wonende te IJmuiden, heling, zes maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. G. t. W., expediteur, wonende te Haarlem, oneerlijke mededinging, 150.boete subs. 30 dagen hecht. o.v. C. B., kellner, wonende te Haarlem; J. G„ caféhouder, wonende te Amsterdam, opz. het publiek gelegenheid tot hazardspel geven, ieder 3.boete subs. 2 dagen hecht, met vernie tiging van het speeltoestel o.v. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht hoopt in de komende maanden uw be langstelling te wekken en daardoor uw mede werking te verkrijgen tot daadwerkelijken mo- reelen en financieelen steun. Is onze R.K. Arbeidersbeweging niet één groot gezin, waarvan ieder lid een eigen plaats en taak heeft in de beweging? Zóó heeft ook een groep der leden zich gevormd om een maat schappelijke ziekte te bestrijden, n.l. de tuber culose, en daarvoor een vereeniging gesticht on der den mooien naam van Herwonnen Levens kracht. Herwonnen Levenskracht gaat in 1938 zijn zilveren jubileum vieren. Het zal geen feest wor den met uitbundig gejuich of jolijt, of groote feestavonden met gezellig samenzijn. Neen, het moet een feest worden van de helpende liefde. Wie ook maar iets weet van Herwonnen Levens kracht, weet ook dat daar een wachtlijst be staat, dat is een lijst van personen, die aange tast zijn door de tuberculose en opgenomen moeten worden in ons sanatorium. Die wacht lijst is nog veel te groot. Omdat er geen geld genoeg is voor de verpleging, gaan wij nu een feestgave vormen in den geest van een stuivers fonds. Als wij nu 20.000 nieuwe stuiversfonds- leden hebben, dan is deze wachtlijst weggewerkt. Eenige weken geleden is in een bestuursraad vergadering gesproken: als de R.K. Arbeiders beweging u lief is, dan moet ook het werk van Herwonnen Levenskracht u lief zijn. Er staat veel werk te wachten. Laten velen nu hun daadwerkelijken steun geven aan Her wonnen Levenskracht, door zich op te geven als medewerker bij het secretariaat, den heer B. Reijnders, Zomervaart 134, die gaarne alle inlichtingen verstrekt. Het plaatselijk comité. "M" 1 1111 sanatogen HET ZENUWSTERKEND VOEDSEL Verkrijgbaar in alle Apoth. en Drog. vanai F. 1.- p „Haarlems Bloei" heeft zich dezer dagen door middel van een circulaire gericht tot de burgerij van Haarlem om gezamenlijk een breed opge zette campagne te voeren voor Haarlem als woon-, handels- en industriestad, zoomede als toeristencentrum. Als een vriendelijke attentie ter feestelijke herdenking van den aanvang dezer groote pro- paganda-actie, waarover in dit blad reeds meer dere malen is bericht, laat het gemeentebe stuur den toren van de Groote Kerk door schijnwerpers verlichten. Moge dit feit inderdaad een „lichtend voor beeld" zijn voor Haarlems burgerij en deze tot aansporing strekken om haar „zilveren kogels" te willen bijdragen voor de zoo dringend nood zakelijke verdediging van Haarlems belangen. Donderdag en Vrijdag 4 en 5 Maart, 's avonds om 8.15 zal P. Methodius Houtkamp O.M.Cap van den Slavisch-Byzantijnschen ritus een causerie met lichtbeelden houden over „Ern stige en luimige voorvallen uit de Hereenigings- actie a.d. Russische Westgrens. De avonden zullen gehouden worden in het Jeugdgebouw aan de Koningsteinstraat alhier. De toegangs kaarten zijn tegen betaling van vijf en twintig cent verkrijgbaar: Z. B. Spaarne 4r. Nog vijf maanden en de Jamboree zal den naam van Haarlem en Omgeving over de ge- heele wereld brengen. Wanneer men dezen tijd beschouwt ten opzichte van de algemeene voor bereidingen, die reeds enkele jaren geleden be gonnen, kan men zeggen, dat het kort dag is en er dus verbaasd van staan, dat er op het landgoed, waar het feest te Vogelenzang wordt gehouden, nog zoo goed als niets te zien is. Maar wanneer men een tipje te weten komt van de interne organisatie, zal men moeten erken nen, dat alles er prachtig voor staat en beant woordt aan den opzet. De bewerking van het geweldige terrein is inderdaad belangrijk, maar het gewichtigste werk is toch wel geweest de inoeeling, de zuivere afbakening van ieders taak, de haarfijne instructie aan allen, die met de Jamboree te maken hebben. En wij vernemen, dat over korten tijd een- leger van gqed-geïnstrueerde menschen gereed staat, om op „Teylingerbosch" aan te pakken. Men zal elkaar dan niet in den weg loopen, ieder zal weten wat hem te doen staat en met volle toewijding beginnen aan de taak, die pre cies omlijnd is vastgesteld en soms zelfs in uren is omschreven. Veel zullen de verkenners natuurlijk zelf doen, maar een groot aantal werkloozen uit de gemeente Bloemendaal zal de handen uit de mouwen steken om onder deskundige leiding het terrein pasklaar te ma ken. Zoo zijn er graaf- en hakploegen en ploegen, die voor het vervoer van het hout klaar staan. Zoo zijn er natuurlijk talrijke andere afdeelin- gen, terwijl ook aan de eigenlijke feestdagen gedacht wordt, want vele oudere verkenners worden opgeleid voor gidsen-, politie-, brand weer- en andere diensten. De leiders van de Katholieke Verkenners zijn Donderdagavond bijeen gekomen, om 'belang rijke besprekingen inzake de voorbereidingen van de Jamboree te houden. Daarbij werd me degedeeld, dat in Maart in Haarlem een groote Jamboree-week gehouden zal worden, waarbij, zooals in Amsterdam, de alreeds bekende bro chure aan de autoriteiten zal worden aangebo- 78 GED. OUDE GRACHT 78 VOOR Ziet verder onze uitgebreide collectie prima ENGELSCHE STOFFEN in onze etalages. in 50 versohill. dessins Kwaliteit, Coupe en afwerking ten volle gegarandeerd den. Daarbij zullen natuurlijk alle verkenners en padvinders te pas komen en, omdat op de groote trom moet worden geslagen om de men schen te winnen voor het gebeuren, zal muziex niet ontbreken. Een en ander zal straks nader worden uit eengezet. Ter vergadering werden verder eenige films vertoond, o.a. van het terrein te Voge lenzang, waarna mededeelingen werden gedaan over de te houden kampvuren. Aan de grens van het eigenlijke kampterrein zullen n.l. pu blieke kampvuren ontstoken worden en ook dan moet alles tot in de puntjes verzorgd zijn. Men kan wel aannemen, dat het Nederlana- sche contingent 11.000 kampeerders omvat, waarvan 10 pet. uit leiders zal bestaan. Uit En geland is bericht, dat er ruim 8000 deelnemers zullen komen, terwijl uit andere landen kleinere groepen afgevaardigden zullen komen. Het to tale aantal is nog niet te schatten. Een groot probleem is natuurlijk de voeding van al die jonge menschen en daarvoor is dan ook, zooals gemeld, een speciale commissie in het leven geroepen. De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken heeft nu hedenmorgen aan deze commissie een telegram gezonden, waarin drin gend inschakeling van den Middenstand ge vraagd wordt bij levering aan de Jamboree. Daarbij wordt de overweging gevoegd: Duizen den Middenstandsjongens Padvinder! Het is korte en duidelijke taal en wij hopen, dat men in Den Haag ook op dit gebied zal be seffen, dat het heele Nederlandsche volk met de gebeurtenis moet meieven, zoodat men ook den middenstand het hem toekomende deel zal geven. Na lang zwijgen en na de onprettige berich ten der laatste dagen, die gelukkig in een blij slot eindigden, hopen wij nu steeds interessant nieuws van de komende grootsche jeugdfeesten te kunnen geven. KENAUFARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30 In het clubgebouw van St. Bavo te Heem stede werd voor de 2de klasse gespeeld St. Bavo IIODI. Eerstgenoemde zorgde hier voor een verrassing door d^n Hillegommers de eerste nederlaag toe te brengen. De gedetailleerde uitslag luidt: St. Bavo II O. D. I. C. Prins—F. Out 2—0 J. WullemsA. de Haan 20 P. WarmerdamH. Schreurs 11 F. BroekmanA. Reeuwijk 20 S. DiependaalJ. Weyers 20 J. PrinsL. v. Schie 20 B. Willemse—J. Wilhelmus 0—2 L. BoomsF. Langelaan 11 C. KoomenP. Alleman 02 P. Stokman—P. van Leeuwen 0—2 Totaal 12—8 Voor den dit jaar bijzonder interressanten strijd om het bondskampioenschap, werden de volgende partijen gespeeld. W. Hopstaken—A. Bronstring 20 P. HollenbergH. Rump 11 J. WarmerdamA. van Dijk 20 J. LucasJ. v. d. Kroft 02 Jac. BosseM. Herben 20 G. LeeuweB. v. d. Kroft afgebr. Deze wedstrijden worden Maandagavond in het clubgebouw van HRKD voortgezet. Gebouw „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur; Overheidspersoneel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Bestuur Transportar beiders, 8 uur. Rembrandt-Theater: „Verboden Lading" met Hans Albers 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Verdachte, sta op!" 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Transatlantic" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Fraulein Lilly" met Francisca Gaal 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Lou Bandy in „Zoek de zon op", 8 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker" met „Het Nest" 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur; Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Ver. R'damsch Hofstad- tooneel: „3, 6, 9, tot wederopzegging", kwart over 8. Gem. Concertzaal Revue „Zoek de zon op", 8 uur. Rembrandt-theater: „Verboden lading" (met Hans Albers), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; Dolores del Rio en Douglas Fairbanks in „Ver dachte, sta op", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Transatlantic" (De Tunnel), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Franziska Gaal. Szöke Szakall in „Fraulein Lilli", 2.30, 7 en 9.15 uur. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau vooi kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek JansWeg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—6 uur. Progr. I: Hilversum II K. G. Progr. II: Hilversum I L G. Progr. III: 8.00 en 9.05 Keulen. 9.50 en 11.50 Parijs Radio. 105 en 1.20 Brussel Vlaamsch.1'» 1.35 Keulen. 3.05 Brussel Fransch. 3.2Ö Keulen. 4.20 Brussel Fransch. 7.30 Keulen, 9.20 Bero- n münster. 9.35 en 10.30 Boedapest. 11.2-5 Berlijn. Frogr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 cn 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 9.50 en 10.20 Keulen. 10.30 Pauze. 10.35, 10.50 en 11.05 London Regional. 11.20, 11.50 en 12.50 Droltwich. 1.20, 2.20, 3.20 en 4.20 London Regional. 5.20, 5.35 en 6.20 Droitwich. 6.50 Diversen. 7.50, 8.20 en 9.20 Droitwich. 9.40 Weenen. 10.50 London Re gional. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoek programma. 8.0O—12.00 Diversen. Geboren: G. A. C. Leising-v. d. Weerd d.; A. DinklaJansen d.; M. KlarenbeekRaven d.; A. F. OvertoomDonsen z. Getrouwd: B. de Jong en F. P. S. de Bruijn. Overleden: M. P. Caalen-Breemer 90 j., Gast huissingel; R. R. v. d. Berg 74 j., Jan Gijzen- kade. IJMUIDEN, 26 Febr. Rijksvlschafslag. Tarbot 0.701.10, Tong 0.621 per kg. Groote Schol 9.00, middel Schol 1116.50, Zetschol 15.5018. kleine Schol 9.0020, Bot 4.1011, Schar 4.6014 per 50 kg. Kabeljauw 1525.50 per 125 kg. Gullen 6.307, Wijting 5.008 per 50 kg. van den Vrijdag aan den Rij ksvischafslag aange komen KOTTER E 61 560.—. LOGGER K.W. 76 ged. lading 1150.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 27 Febr. Vloed: 4.39 v.m. en 4.42 n.m. DOOR P. G. WODEHOUSE «nmitiiiiiiiiiiim"""""""""""""""""""'"'"""""""""""'!» 20 - De klerk in het scheepvaartbureau scheen zeer verheugd toen Jimmy er weer binnen kwam. Met een vroolijken glimlach nam hij een potlood van achter zijn oor en plantte het in de ingewanden van de Atlantic. „Wat dunkt u van E honderd acht!" ,Pat lijkt me wel." „Natuurlijk bent u te laat om in de passa gierslijst te worden ingeschreven." Jimmy antwoordde niet. Hij staarde verstomd naar een meisje, dat juist binnengekomen was, een meisje met roode haren en een vriendelijken glimlach. .Reist u ook op de Atlantic," zei ze, een blik op de kaart werpend, die nog op de toonbank lag. „Gek toch! We hebben zoo juist besloten, hier niets te verliezen en wij lijden allemaal verschrikkelijk aan heimwee, u ziet wel, dat ik niet overreden ben, sinds ik u verliet." Langzaam begon Jimmy de situatie te begrij pen. Het meisje moest ongetwijfeld in Londen van hem gehoord hebben, misschien kende zij wel menschen, die hem ook gekend hadden en dus baseerde zij haar afkeer van hem alleen op dingen, die ze van hooren en zeggen had en niet van persoonlijke ervaring. Zij wist niet, wie hij was! Toen hij nog verdiept was in die zalige gedachte, kwam de stem van den klerk in 't midden: „Uw naam alsjeblieft?" Jimmy schrok alweer. Waarom gebeurden er toch allemaal van die nare dingen, juist op het oogenblik, dat hij een uiterst teedere be handeling noodig had en hij toch reeds hoofd pijn had? De klerk keek hem afwachtend aan. Hij had zijn potlood neergelegd en hield nu een pen gereed. Jimmy slikte even. Alle namen, die in Engeland voorkwamen en zouden kunnen voorkomen, waren uit zijn geest verdwenen. Van diep uit zijn hart kwam toen de reddende gedachte „Bayliss," kreunde hij. Het meisje stak haar hand uit. „Dan kunnen we tenslotte eens kennis maken. Mijn naam is Annie Chester. Hoe maakt u het, meneer Bayliss?" „En u juffrouw Chester?" De klerk was klaar, met schrijven en plakte een label en een rose papiertje op het biljet. Er moesten nu nog alleen -maar een paar din gen op ingevuld worden. De meeste vragen, die er op stonden, kon Jimmy direct beantwoorden, andere moesten overdacht worden. „Lengte?" Heel eenvoudig. „Vijf voet elf." „Haar?" Ook eenvoudig. „Bruin." „Oogen?" Duidelijk: „blauw." „Hebt u al eens in de gevangenis gezeten?" „Nog niet." Toen een heel moeilijke vraag: „Bent u een krankzinnige?" Jimmy aarzelde. De inkt droogde aan de pen. Hij moest even nadenken. Onder de overkapping van het Padding- station stond de boottrein geduldig te wachten en gaf nu en dan een oorverscheurenden gil. De wijzers van de stationsklok wezen tien voor zes. Het perron was overdekt met een massa menschen, bagage-dragers, jongens met fruit en chocolade, jongens met tijdschriften, vrienden, bloedverwanten, en Bayliss, de butler, stond er als een trouwe waakhond naast een tamelijk grooten koffer. Aan de menschenmassa, die om hem heen gonsde, schonk hij geen aandacht. Hij zag uit naar zijn jongen meester. Pootig werkte Jimmy zich door de drukte heen. Twee fruit- en chocolade jongens vlogen opzij, toen hij aankwam. Beste kerel!" Hij nam den koffer op. „Ik was al bang, dat je niet op tijd hier zou kunnen zijn." „Mevrouw dineert buiten, meneer James. Ik kon dus best weg van huis." „Heb je er alles in gedaan, wat ik noodig zal hebben?" „Voorzoover dat in den koffer mogelijk is, ja meneer." „Prachtig, wat ik nog zeggen wou, geef dat briefje aan mijn vader, wil je?" „Heel goed, meneer." „Ik ben blij, dat je nog voor alles hebt kun nen zorgen. Ik hoorde je stem zoo weifelend door de telefoon." ,jk was ook wel een beetje in de war, meneer James. Uw besluit om weg te reizen kwam zoo plotseling." ,Dat is net zoo iets als met Columbus. Ooit van hem gehoord? Hij zag een ei op zijn spits staan en rende toen weg als een haas." „Als ik zoo vrij mag zijn, meneer James, vindt u het zelf ook niet een beetje overhaast „Ontneem me die vreugde nou niet, Bayliss. Misschien ben ik wel een uilskuiken, maar tracht dat te vergeten. Gebruik je wilskracht." „Goeien avond, meneer Bayliss," zei plotse ling een stem achter hen. Beiden keerden zich om. De butler keek een beetje beduusd naar het dametje in het grijs costuum. „Goeien avond, juffrouw," zei hij aarzelend. „Hoe dom van me! Ik bedoel eigenlijk dien meneer Bayliss, uw zoon! Wij ontmoetten elkaar op het kantoor van de boot. En even daarvoor heeft hij me het leven gered. Wij zijn dus oude kennissen." Bayliss stond verstomd en was niet in staat de conversatie zoo direct over een anderen boeg te gooien. Maar hij zag toch ook een waar schuwenden trek op het gelaat van meneer James. Jimmy had zooiets niet voorzien, maar zijn geest was vlug genoeg en hij was heelemaal niet uit het veld geslagen. „Hoe maakt u het juffrouw Chester! Mijn vader is meegekomen tot hier. Dat is juffrouw Chester, paps." Een Engelsche butler is voor geen klein ge ruchtje vervaard, maar aan den eisch, die nu aan zijn tegenwoordigheid van geest gesteld werd, kon hij met geen mogelijkheid zoo vlug voldoen. Hij liet zijn benedenkaak zakken, maar zei niets. ,,'t Heeft papa een beetje gepakt, dat ik wegga," fluisterde Jimmy vertrouwelijk. „Hij Is een beetje overstuur." Annie was niet alleen een tactisch meisje, maar ze had ook een goed hart. Zij had meneer Bayliss in een oogenblik tijds goed opgenomen. Hij zag er in alle opzichten uit als een be diende uit de hoogere standen. Zij was, meer dan welk meisje ook, vrij van beschamende vooroordeelen, maar ze voelde het toch wel een beetje te plotseling aan en een beetje als een teleurstelling, nu zij ontdekte van welke zeer nederige afkomst Jimmy eigenlijk was. Zij be greep alles, en er stonden tranen in haar oogen, toen zij zich omkeerde en heenging, om afscheid tusschen vader en zoon niet te storen. „Ik zie u nog wel op de boot, meneer Bayliss," zei ze. „Hé?" zei Bayliss, stom verbaasd. „Ja, ja natuurlijk hé?" zei Jimmy „tot straks dan." Annie ging weg. Zij had een gevoel, alsof zij pas een heel langen roman had gelezen. Zij doorzag de heele geschiedenis al, alsof men ze haar haarfijn verteld had. Zij zag een vader voor zich, den eerlijken plichtgetrouwen butler, die slechts leefde voor één doel: iets te maken van zijn eenigen beminden zoon. Jaar na jaar had hij gespaard. Waarschijnlijk had hij zijn zoon laten studeeren. En nu ging de zoon, met den zegen van zijn vader en diens laatste spaar duitjes, op weg naar een nieuwe wereld, waar. de dollarbiljetten aan de boomen groeien en niemand er naar vroeg, wie eens anders vader was. Er schoot een brok in haar keel. Bayliss zou versteld gestaan hebben als hij geweten had, wat een heerlijk dramatische figuur hij voor haar geworden was. Toen keerde haar gedachte weer naar Jimmy, en zij voelde een innige genegenheid voor hem. Zijn vader had zijn levensdoel bereikt. Zijn zoon was een heer geworden! Met welk een gemak, met welk een eenvoud en zonder de geringste schaamte, had de jongeman zijn vader aan haar voorgesteld. Dat was een karakter uit duizenden. Hij schaamde zich niet voor den nederigen man, die iets van hem gemaakt had voor het leven. De wijzers van de klok stonden drie minuten voor het heele uur. Witkielen liepen nog af en aan als watertorren. „Ik kan het niet uitleggen," zei Jimmy. „Het was geen tijdelijke krankzinnigheid. Het was noodzakelijk." „Heel goed, meneer James. Zou u nu maar niet instappen?" „Heel goed, dat zal ik doen. Het zou niet prettig zijn, als ze me hier alleen achter lieten. Zeg Bayliss, heb je ooit zulke oogen gezien! Zulk haar? Pas goed op mijn vader, terwijl ik weg ben, zul je? Let er op, dat de hertogen hem niet al te erg vervelen. Oh, en Bayliss," Jimmy haalde zijn hand uit zijn zak te voor schijn, „de eene dienst is den anderen (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5