Het jongste proces tegen de Trotzkisten Tl AKKERTJES We luisteren naar. financien HOUTENS CACAO DR. FOCKEMA ANDREAE VAN 1 Sport en spel Kinderverkoudheid De bekentenissen van Radek VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 Met 1 April eervol ontslagen als commissaris der Koningin in Groningen H. J. VAN DER BORG Begrafenis onder groote belang stelling te Bloemendaal CHAUFFEUR VRIJGESPROKEN De doodelijke aanrijding te Tweilo DE G. G. TE BANDOENG Het natuurschoon in de omgeving bewonderd DE ROOFOVERVAL TE KLOOSTERZANDE Revolver aan opsporing onttrokken DOOR HUISJONGEN GEWOND Dader vermoedelijk krankzinnig geworden c.s. Waarom werden de hoofdpersonen gespaard en de mindere figuren ter dood gebracht? Stalin's persoonlijk bewind CRICKET DE VIJFDE TESTMATCH Australië scoort 3423 op den eersten dag middel (Ingezonden Mededeettng) IEDEREN MORGEN HEVIGE HOOFDPIJNEN Nu is zij een ander mensch HOCKEY Interacademiale wedstrijden te Waalsdorp e- Zaterdag 27 Februari, AUTOMOBILISME Huldiging sportieve automobilisten K.N.A.C. reikt bekers uit aan Monte-C arlo-rijd ers WAARSCHUWING het Ir. De Kok naar Singapore Openbare verkooping Clearin gkoer sen Academische examens Machinisten-examen Bij K. B. van 24 Februari 1937, is aan dr. J. P. Fockema Andreae, Commissaris der Konin gin in de provincie Groningen, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1937, op de meest eer volle wijze uit gemeld ambt ontslag verleend, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten» door hem aan den lande bewezen. Heden is het stoffelijk overschot van den heer H. J. van der Borg, in leven de bekende handelsman en ehrenamtlicher Vertreter der Leipziger Messe, onder groote belangstelling ter aarde besteld. Het lijk was van het sterfhuis aan de Apollolaan te Amsterdam naar de paro chiekerk van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans in de Obrechtstraat aldaar overgebracht, al- wabr de uitvaartdiensten werden gehouden, waarvan die te acht uur gezongen werd. Een buitengewoon groot getal belangstellenden, zoo wel uit de handelswereld als uit het katho lieke Amsterdamsche leven, had zich in het kerkgebouw vereenigd. Te elf uur vond daarna de bijzetting plaats in het familiegraf op de R.K. Begraafplaats te Bloemendaal. In de volgkoetsen hadden plaats genomen de familieleden van den overledene, alsmede de heeren dr. Niedenführ uit Leipzig, vertegenwoordiger van het bestuur van het Leipziger Messamt, L. Braun, honorair-secreta- ris voor Nederland, L. van den Broeke, als ver tegenwoordiger der Nederl. Journalisten die Leipzig bezoeken, voorts de compagnons van den overledene, de heeren R. Hoying en H. Uljée, alsmede de secretaresse van het Messamt te Amsterdam, mej. Uljée. Velen hadden zich rond de groeve geplaatst. Onder hen merkten wij op den heer J. van Vlijmen van de R.K. Werkgeversvereeniging, Mr. Bauer, vertegenwoordiger der Deutsche Handelskammer für die Niederlande, Ing. J. L. Blenfait Jzn., technisch vertrouwensman van het Messe-Amt, het volledige hoofdbestuur, als mede den voorzitter der vakgroep van de Ned. Ver. voor Handelsagenten, den heer H. .P. Held namens het Algemeen Reizigers-Ondersteu ningsfonds, den heer C. Kelk van de Handels reizigersver. „Providentia" e.a. Op de begraafplaats werden de plechtigheden verricht door den eerwaarden heer Herman van der Borg, een neef van den overledene. Onder de belangstellenden die de kerkelijke plechtigheid der beaarding volgden, bevond zich ook Z. H. Exc. Mgr. Stam. Kleinkinderen strooiden bloemen op het graf. De schoonzoon van den overledene dankte voor aller belangstelling. De Rephtbank te Zutphen behandelde de zaak tegen den chauffeur B. J. van der H. te Apel doorn, wien doodslag door schuld ten laste werd gelegd. Hij had op 3 December te Twello met zijn autobus een aanrijding gehad met een motor rijwiel, dat bestuurd werd door dokter Van Dijk uit Wilp. De dokter had daarbij ernstige ver wondingen opgeloopen, zoodat een been moest geamputeerd worden. Kort daarop was hij over leden. Uit het getuigenverhoor kon de Officier van Justitie geen bewijs voor grove schuld van den bus-chauffeur construeeren, zoodat hij vrij spraak vroeg. De rechtbank, onmiddellijk uitspraak doende, sprak den verdachte vrij. BANDOENG, 26 Febr. (Aneta). Gistermiddag inspecteerde de Gouverneur-Generaal een groep padvinders op het erf van den resident. Ver volgens maakte Z. Exc. een rondrit door de stad, waarbij hij omtrent verschillende inrich tingen en situaties wer dvoorgelicht door den loco-burgemeester, den heer Biezeveld. Gisteravond was er een diner ten huize van den resident, waarbij, behalve de landvoogd en zijn familie, vele gasten aanzaten. Hedenmorgen begaven de Gouvem.-Generaal en zijn gezelschap zich naar het meer Tjileun- tja, waar men de omgeving versierd had met vlaggen en eerepoorten. Hier nam Z. Exc. het natuurschoon in oogenschouw, waarna een tocht per motorboot over het méér volgde. Z. Exc. prees het lente-achtig klimaat en zeide hier later hopelijk terug te zullen komen. Hier na bracht hij een bezoek aan 's Lands kina- cnderneming, waar hij door den directeur, dr. Kerboseh, werd ontvangen. Nadat Z. Exc.' het oedrijf gadegeslagen en het uitzicht bewonderc had, gebruikte het gezelschap eenige verver- schingen. De rechtbank te Zutphen heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 26-jarigen koopman G. N., die in October te Apeldoorn een revolver met patronen, welke hij in bewaring had ge kregen van B. P., die den roofoverval te Kloos- terzande had gepleegd, aan de opsporing van de politie had onttrokken. De rechtbank veroor deelde den verdachte tot drie maanden gevan genisstraf, met aftrek van twee maanden pre ventief. SOERABAJA, 26 Febr. (Aneta) Gister avonds omstreeks middernacht iS dr. Chr. Snell bij zijn thuiskomst aangevallen door zijn huis jongen, die met een pisoblati was gewapend. Dr. Snell werd licht gewond. Een ernstiger ge volg werd voorkomen, doordat een controleur van den particulieren nachtveiligheidsdienst toesnelde, die den huisjongen wist te overmees teren. Dr. Ort verleende zijn collega medische hulp en constateerde, dat de verwondingen niet gevaarlijk zijn. Het motief voor den aanslag is niet bekend, vermoedelijk is de huisjongen krankzinnig ge worden. (Bijzondere correspondentie) Rondom de bekentenissen van de beklaagden bij het in- den loop der maand Januari gevoerde proces tegen het parallelle centrum te Moskou, zijn heel wat verklarin gen gegeven, waarvan de een al eigenaardiger is dan de andere, maar die geen van alle een normalen men- schelijken uitleg geven van de feiten. Het meest onbegrijpelijke van dit proces is geweest de voor ons fanatiek aandoende be kentenissen der beschuldigden, die voor zich zelf de zaken nog zwarter voorstelden dan de aanklagers, en die door deze bekentenissen bijna smeekten hen toch ter dood te veroordeelen hen niet te sparen, daar zij voor het algemeen welzijn der Sovjet-Unie levensgevaarlijk waren geweest. En ziet: het meest onbegrijpelijke deed zich voor aan het einde van het proces; de voor naamste beklaagden immers werden veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid en vijf jaren verlies der burgerrechten, terwijl de figuren van den tweeden rang veroordeeld werden tot den kogel en dezen althans meerderen van hen ook gekregen hebben. Om voor deze gebeurtenissen een redelijke verklaring te vinden, moet men enkele jaren terug gaan in de historie. Stalin is niet de groote man, waarvoor hij door velen wordt aangezien. Zijn voornaamste eigenschappen zijn een onverzettelijke wils kracht en een geniale gave van samenzweren. Reeds voor de revolutie van 1917 en daarna iii den tijd, dat Lenin regeerde, was hei van hem bekend, dat hij in de Communistische partij zelf hetzelfde systeem toepaste, dat deze partij aanwendt tegenover haar tegenstanders. We bedoelen het systeem van cellenbouw. Binnen de communistische partij bouwde Stalin zijn eigen cellen. Hij had daar zijn eigen vertrou- wensmenschen, die hem van het doen en laten der anderen volkomen op de hoogte hielden. Er kon niets gebeuren of Stalin kwam het te we ten en teekende het op in zijn particulier ar chief. Maar hierin heeft hij niet alleen opge- teekend, wat de laatste jaren binnen de partij en ook daarbuiten is gebeurd; zijn archief is beter voorzien. oen in 1917 de gebouwen der oude regeering door de revolutie stormenderhand werden genomen, kwamen de keizerlijke archieven binnen het bereik van iedereen, die er maar ge bruik van wilde maken. Er zijn er niet veel ge weest, aan wie deze archieven tot nut zijn ge weest; maar een van hen, die er de waarde van inzagen, was Stalin. Hier immers kreeg hij de kans om zijn particuliere verzameling zeer nauwkeurig aan te vullen. Na de revolutie van 1916, die mislukt is, zijn er een aantal revolu- tionnairen geweest, die de zaak hebben ver raden, aan den Tsaar hun onderwerping heb ben aangeboden en aan de keizerlijke politie de namen van hun medeplichtigen hebben be kend gemaakt. De brieven van deze lieden la gen in het keizerlijk archief. Stalin heeft een dankbaar gebruik gemaakt van de kans om deze brieven in bezit te krijgen en ze bij te zet ten in zijn eigen particuliere verzameling, welke op den duur is uitgegroeid tot wellicht de beste van geheel Rusland. In het Kreml, in het secretariaat-generaal der communistische partij is een vertrek, waar deze documenten zijn opgeborgen, waar ze ge rangschikt zijn, gereed voor het gebruik; een vertrek, waar alleen de secretaris-generaal mag en kan komen. De aanhangers van het parallelle centrum zijn gearresteerd en verhoord door de G.P.Oe. Wat zich hierbij heeft afgespeeld, zal niet met ze kerheid bekend worden, voor een contra-revo lutie gewelddadig bezit neemt van de gebouwen der Sovjet-regeering. Door verschillende ken ners van Rusland en van de historie wordt aan genomen, dat de G.P.Oe de beschikking heeft gekregen over de archieven van Stalin en aan de beklaagden duidelijk en onomwonden heeft gezegd, dat het met hen afgeloopen zou zijn. zy zouden in elk geval worden doodgeschoten, maar dit zou kunnen gebeuren op verschillende wijzen. Zouden zij niet bekennen en niet als willige werktuigen zich voegen naar de G.P.Oe, dan zouden zij onmiddellijk worden terechtge steld, maar dan zouden ook de gegevens uit de particuliere archieven van Stalin worden gepubliceerd. Zouden zij echter bekennen en wel datgene, wat de GP.Oe van hen zou vra gen, dan konden zij weliswaar rekenen op de doodstraf, maar dan zouden de gegevens uit hun vroeger leven blijven in het vertrek, waar alleen de secretaris-generaal der partij toegang heeft. De meesten van hen hebben er de voorkeur aan gegeven te doen wat de GP.Oe van hen vroeg, en hebben bekend om tenminste dit le ven te verlaten, zonder in de oogen van hun „Och waren alle menschen wijs. (Dat is heelemaal niet noodlg, als ze achter het sjiur maar 'n klein beetje beter wikten opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) tijdgenooten te worden verlaagd tot menschen, wier verleden, wier geheele leven bevlekt was door verraad. Men zal hier misschien opmerken, dat het hun toch wel hetzelfde moest blijven, hoe men over hen dacht, als zij toch ter dood zouden worden gebracht. Voor henzelf maakt dit in derdaad weinig verschil, maar niet voor hun gezin, dat achter zou blijven. Wanneer de ar chieven nopens de beklaagden gepubliceerd zou den worden, zouden de nabestaanden uit de partij moeten worden gestoóten. Hun kinderen zouden nooit meer kans hebben op een be hoorlijke toekomst. Als men de bekentenissen beziet in het licht van deze feiten, dan krijgen ze menschelijken ondergrond, die alleszins plausibel is. Een tweede onverklaarbare gebeurtenis bij dit proces is, dat de voornaamste beklaag den veroordeeld zijn tot gevangenisstraf en dat de mindere personen ter dood veroordeeld zijn. Ook hiervoor echter gaven onze zelfde- Russische zegslieden een plausibele en nuchtere verklaring. Het is natuurlijk niet aan te nemen, dat de Aziaat Stalin, die zooals alle Aziaten, weinig waarde hecht aan een menschenleven, Radek c.s. zou hebben gespaard om hun de kans te geven hun leven te beteren en weer bruikbare leden der maatschappij te worden. Welke ook zijn eigenschappen mogen zijn, sentimentaliteit behoort er zeker niet toe. Dat Radek en de medebeklaagden hebben onderhandeld met het buitenland, is zoo goed als zeker. Dit is zeer goed te verklaren en in het raam der Russische historie van de laat ste twintig jaar volkomen begrijpelijk en voor de hand liggend. Minder waarschijnlijk is, dat Radek, die in sluwheid voor Stalin niet be hoeft onder te doen, persoonlijk in onderhan deling is geweest met buitenlandsche persoon lijkheden. Hij ii hiertoe gekomen langs verschil lende tusschenpersonen. Wetende, of vermoedende, waartoe Stalin in staat zou zijn en welke methoden de GP.Oe toepast,, heeft hij chantage tegenover chantage geplaatst, en gezorgd, dat in het buitenland do cumenten aanwezig waren, die compromitteerend zijn voor Rusland en zijn huidige regeering. Waarschijnlijk heeft hij gedreigd met het pu- bliceeren van deze documenten, als hem eenig leed zou geschieden. En evenzeer waarschijnlijk is het, dat hij aan Stalin heeft laten weten, wat in het buitenland gepubliceerd zou worden, als hij ter dood veroordeeld zou worden. Hieruit is niet alleen te verklaren zijn genadige straf, maar ook zijn houding in het proces, waar hij zich van tijd tot tijd heeft gedragen op een wijze, die herinnert aan de houding van Dimitrof in het Rijksdagbrandproces in Berlijn. Het eenige, wat men zich nog kan afvragen is, waarom dit heele proces dan op touw is ge zet, als Stalin toch zou weten, dat hij zijn te genstanders niet zou kunnen opruimen. Het antwoord hierop is, dat de geheele vertooning moest dienen' tot versterking van het persoonlijk geeag van Stalin, wiens persoonlijk bewind op het oogenblik Rusland regeért. Eenige jaren terug waren de onderhandelingen van Radek c.s. met het buitenland hem piet onwelkom, nu hij Stalin den toestand veranderd acht, moe ten diegenen verdwijnen, die hem bij zijn om zwaai een beletsel zouden kunnen zijn. 0ïi«P/ De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Heden begon te Melbourne de 5de en beslis sende testmatch tusschen Australië en Enge land. Wederom won Bradman den toss en koos natuurlijk batten. Het was buitengewoon warm weer en waar het wicket in een perfecte condi tie verkeerde, werd door de tienduizenden, die het speelveld omzoomden, een hooge score ver wacht. Fingleton en Rigg openden de innings op Alien en Farnes. Fingleton gaf onmiddellijk een kans aan Allen op short-leg op het bowlen van Farnes, een kans, die niet geaccepteerd werd. Met de score op 42, nadat Hammond en Voce aangezet waren, is het toch Farnes, die door een schitterenden vang van Ames achter het wicket Rigg's wicket neemt voor 28. Bradman en Fingleton houden tot de lunch pauze stand, doch direct na de hervatting boekt Farnes zijn tweede succes door Fingleton's wicket voor 17 te nemen. Farnes, die weinig geluk had, ziet dan spoedig Allen een tweede fout maken, want wederom mist de Engelsche cap tain op leg een gemakkelijke kans, die Mc. Cabe hem gaf. De Australiër maakte diaarna een fraaie 112 waaruit voldoende blijkt hoe duur de fout van Allen voor Engeland is komen te staan. Bradman toonde voor de zooveelste maal een waar battingwonder te zijn. Hij be speelde de Engelsche bowlers, die last van de groote hitte ondervonden, met gemak. Met Mc. Cabe samen bracht hij 300 runs op het scoringbord alvorens Mc. Cabe na de theepauze op Verity's bowlen door Farnes voor 112 ge vangen werd. Op het eind van den eersten dag waren 342 runs voor slechts 3 wickets door Australië bijeengebracht. Bradman stevent op een 3de dubbele century af en heeft 165 runs achter zijn naam. Badcock 12 not out. Scores: Fingleton c. Voce b. Farnes 17 Rigg c. Ames b. Farnes 28 Bradman not out 165 Mc. Cabe c. Farnes b. Verity 112 Badcock not out 12 extra's 3 Beproefd 342—3 Allen 072, Farnes 245, Voce 068, Ham mond 044, Verity 1—68, Worthington 021, Leyland 016. „Zeven jaren leed ik aan hoofdpijnen, die in den morgen zoo hevig waren, dat ik bijna niet op kon staan Ik probeerde alle mogelijke middelen, doch niets hielp afdoende. Sinds ik echter Kruschen Salts nam, waren de pijnen verdwenen en ik ben op het oogenblik al zeven weken vrij van pijn." Mevr. J. A. Chronische hoofdpijnen, rheumatische pijnen etc. ontstaan meestal wanneer Uw organjsme verontreinigd wordt door opgehoopte afval stoffen. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen aan tot actievere werking, waardoor alle afval stoffen snel en volkomen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw klachten wordt weg genomen en de pijnen dan ook weldra geheel verdwenen zullen zijn. De „kleine dagelijksche dosis" zorgt er voor, dat deze niet meer kunnen optreden en houdt U frisch, jong en gezond. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowei als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Te Waalsdorp zijn Donderdag de jaarlijksche studenten-hockeywedstrijden gehouden, waar voor twaalf ploegen hadden ingeschreven. De uitslagen luiden: Ferste ronde: Leiden 1Rotterdam 1 70; Leiden 2Amsterdam 1 31; Delft 1Utrecht 2 21; Amsterdam 2Delft 2 15. Tweede ronde: Delft 2Leiden 1 1—4; Delft 1Leiden 2 30; Utrecht 1Delft 3 40; GroningenWageningen 01. Halve beslissing: Leiden 1Utrecht 1 10; Delft 1—Wageningen 21 (na verlenging). Beslissing: Leiden 1—Delft 1 21. (fe<i>cbc!343ckcbcfc><43c!3(jDcj3c|>(j3(tjcbd3ct»cfc>ct>cbci3cbcl3cfccfc><i><fcct5cfccb(i>cbcfccfecfocbct>cbcb<fc'4>cb& CC' ffc <b CV CP cfo cfo '-V- eb cfe cfc cfc cb cf HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-UITZEN- DING) 8.00 Gram.pl. 10.20 Orgelspel, declamatie en gram.pl. 12.001.45 Gram.- pl. 2.00 Filmpraatje. 2.15 „Les Méné- trlers" en gram.pl. 3.15 Scliaalcpraatje. 3.30 VARA-Orkest. 4.15 Vervolg concert. 5.00 Gram.pl. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel m. m. v. soliste. 6.30 „Film land". 7.00 Llmburgsche uitzending. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest en gram.pl. 9.00 De Ramblers, The Blue Rhythm Singers en solisten. 10.00 Berich ten ANP. 10.05 VARA-Orkest. 11.00 Be richten. 11.1012.00 Cram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (KRO-UITZEN- DING) 8.00_9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten. 1.00 Gram.pl. I.20 KRO-Orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gram.pl. 3.00 Kinderuur. 4.05 Gram.pl. 4.15 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gram.pl. 5.00 KRO-Orkest. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.15 Gram.- pl. 6.20 Joum. weekoverzicht. 6.45 Gram.- pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Meditatie. 8.30 KRO-Melodisten en solisten. 9.30 Gram.- pl. 10.00 Declamatie met muzikale om lijsting. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Film praatje. 10.5512.00 Gram.pi. DROITVVICH, 1500 M. 11.05 Kookpraatje. II.20 Orgelspel. 11.50 Het Bronkhurst Trio. 12.50 Gram.pl. 1.20 Sportreportage. 1.40 Het Commodore Grand-orkest. 2 .20 Zang en plano. 3.10 Sportreportage. 4.55 Declamatie. 5.15 Gram.pl. 5.35 Roy Fox en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.35 Sport nieuws. 6.50 Welsh intermezzo. 7.05 BBC-Orkest. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.40 Sportrepor- tages. 10.20 BBC-Theater-orkest m. m. v. solist. 11.30 Henry Hall's Hour. 11.50 Berichten. 12.00—12.20 Henry Hall's Mu sic Makers. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 9.50 Orkestconcert. 11.50 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 en 3.20 Gram.pl. 5.50 Jazz orkest. 8.20 Zang en vlooi. 9.05 Omroep orkest en Raugelkoor. KEULEN, 456 M. 11.20 Silez. Philh. or kest en solisten. 1.35 Gram.pl. 3.20 Om- roepkleinorkest, -koor en solisten. 5.25 Omroepkwintet. 7.30 Vroolijk programma. 10.05-11.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Klein-orkest. 1.50—2.20 en 2.23 Gram.pl. 2.50 Conservatoriumconcert. 4.20 en 4.50 Gram.pl. 5.20 Russisch orkest. 6.35 Gram.-pl. 7.20 Pianorecital. 8.20 Cabaret. 9.20 Symphonieconcert. 10.50 Gram.pl 11.35—12.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroep- klelnorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Gram.pl. 2.23 A. Felleman's orkest. 3.20 Zang. 3.35 Vervolg A. Felleman's orkest. 4.20 „Franciscus", oratorium. 7.30 Gram.- pl. 8.20 Zang- en pianorecital. 8.50 Ra- diotooneel met muziek. 9.40 Zang. 9.55 Omroeporkest. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevar. programma uit Lübeck m. m. v. solisten en orkesten. 9.20 Berichten. 9.40 Sportnieuws. 10.50 Weerbericht. 10.20 12.15 Dansmuziek door W. Glahé's orkest en solisten. TT'-i-'TTT'i3 1'a-„ta- a.ct„1cr.11 a ajcpcpc£ Er heerscht griep een zeer gevaarlijke tijd voor Uw kind. Verwaarloos zelfs de kleinste verkoudheid niet en bescherm ook Uzelf, want verkoudheden zijn zeer besmettelijk! Heeft Uw kindje of Uzelf kou gevat, neem dan onmiddellijk Uw toevlucht tot de vermaarde, verdampende Vicks VapoRub zalf. De uitslui tend uitwendige behandeling voorkomt lastige kinderen, omdat Vicks de maag niet van streek brengt. Wrijf borst, keei en rug voor 't slapen gaan met een flinke laag in. Door het inademen der Vicksdampen èn de werking door de huid is Uw kind (of Uzelf) na korten tijd weer hersteld. De echte Vicks is uitsluitend bij Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. Groote pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 ct. De Amsterdamsche Liquidatiekas ^°e „n in 1936 een saldo winst van f 282.114, f 204.971 het vorig jaar en keert een dtV dend uit van 3Vz pet. tegen 2>/2 pet. ove 1935. De gemeente Enschede stelt de res^on8 bedragen van de 4 pet. leening 1904, 19" 1909 en 1910 en de 4Vz pet. leening 191" e Hp 4 pet. leeningen 1907, 1909/11 en l'1 VapoRu Werkt direct op 2 manieren tegelijk. Gelijk ieder jaar, heeft ook thans de K. N. A. C. aan de beste Nederlandsche deelnemers van de Rallye naar Monte Carlo, eereprijzen uitgereikt, hetgeen Donderdag in kasteel Oud Wassenaar te Wassenaar geschiedde. De voorzitter van de K. N. A. C., Mr. J. Linthorst Homan, heeft daarbij allereerst het groote leedwezen van het Nederlandsche automobilisme geuit over het niet-doorgaan van de R. A. I.-tentoonstelling in 1937, wel ke tentoonstelling met de Rallye naar Mon te Carlo steeds het begin van het nieuwe sei zoen aanduidt. Met groote erkentelijkheid gewaagde de voor zitter van de sportieve volharding en de presta ties der Nederlandsche deelnemers aan de Rail- lye, waardoor ten overvloede is aangetoond dat de automobiel onder goede besturing praktisch alle moeilijkheden van seizoen en klimaat heeft overwonnen en waardoor tevens de uitstekende naam van Nederland op sportgebied weer krach tige bevestiging heeft gekregen. Hierna ging de voorzitter over tot de uitrei king der bekers namens de K. N. A. C. en na mens de verschillende andere schenkers van die prijzen. Zoo vonden de volgende prijsuitreikin gen plaats: 1. K. N. A. C.-beker voor den Nederlandschen deelnemer, lid der K. N. A. C., het best geclas- seerd in de eerste categorie, gewonnen door den heer M. Jacobs (équipe Jacobs—de Boer) met Buick, startplaats Stavanger. 2. K. N. A. C.-beker voor den Nederlandschen deelnemer, lid der K. N. A. C., het best geclas- seerd in de tweede categorie, gewonnen door den heer M. Gatsonides (équipe GatsonidesSan ders) met Hillman—Minx, startplaats Umea. 3. Wisselbeker, uitgeloofd door de sportcommis- sie der K. N. A. C., voor den best geclasseerden deelnemer, ongeacht zijne nationaliteit, start plaats Amsterdam. Deze beker moet twee achter eenvolgende jaren of driemaal in het geheel ge wonnen worden. Gewonnen door Mr. J. C. S. Nyenbandring de Boer met Lincoln Zephyr. 4. Ford-beker voor den Nederlandschen deel nemer met Ford, Lincoln of Lincoln Zephyr, het best geclasseerd, ongeacht de route. Gewonnen door den heer J. A. van Beeck Calkoen met Lin coln Zephyr. 5. Ford-beker voor de Nederlandsche deel neemster met Ford, Lincoln of Lincoln Zephyr, het best geclasseerd, ongeacht de route. Ge wonnen door Jkvr. A. van Vredenburch met Ford (équipe Jkvr. van Vredenburchgravin van Limburg Stirum). 6. Prijs Bakker Schutde Beaufort voor den tweeden rijder van de Nederlandsche équipe, het best geclasseerd, ongeacht de route, gewonnen door den heer Tj. de Boer met Buick. 7. Beker uitgeloofd door de official Ford dealers in de provincie Noord Brabant voor den Nederlandschen deelnemer met Ford, Lincoln of Lincoln Zephyr, het best geclasseerd, startplaats Amsterdam, gewonnen door Mr. J. C. S. Nyen bandring de Boer met Lincoln-Zephyr. De Commissaris van Politie te Groningen geeft het publiek in overweging niet in relatie te treden met de Edition du Nord te Malmö in Zweden, ook werkende onder de namen Pet terson, Malmö Konsttryckanstalt, A/B Malmö Art Print en dergelijke, alvorens inlichtingen bij hem te hebben ingewonnen (Hoofdbureau van Politie kamer 33). De Edition du Nord plaatste indertijd advertenties in de Neder landsche pers over een Gedenkalbum van Ko ningin Astrid, hetwelk men tegen opzending van een klein bedrag aan postzegels kon ver krijgen. Op dezelfde wijze werd een herinne ringsuitgave van den wereldoorlog aangeboden. Er kwamen klachten binnen van menschen, die wel postzegels zonden maar niets ontvingen. Thans heeft Edition du Nord de brutaliteit zich rechtstreeks in verbinding te stellen met deze menschen voor de aanbieding van 'n Verlovings album en een Bruiloftsalbum van H. K. H. Prinses Juliana. de eerste serie per 1 Maart a.s. en aflosbaar. De ordonnantie tot verlaging van rubber-uitvoerrecht door Ned.-Indië is nas gesteld. De Unilever heeft als compensatie v°°[ verloren margarinedebiet haar invloed sfeer uitgebreid met een afdeeling vleeso waren. Deze vleeschwaren worden in „r Unox-fabrieken te Oss bereid, welke no dat doel geheel zijn gemoderniseerd. De United African Co., deel uitmakende van het Unilever-concern, heeft opmen een vrachtschip besteld van 8000 ton bij Furness Ship Building Co. De Arbed is voornemens te fusionneeU'A met de Soc. Métallurgique des Terres R° ges, waarmede reeds een belang eng ernee schap bestaat. De Arbed bezat reeds yy alle aandeelen van deze maatschappij- Te Londen overweegt men de mogelijk heid, dat de Amerïkaansche regeering va vergaande stappen tegen den toevloed na het buitenlandsch kapitaal „hot m°nev zou afeien en legt men minder nadruk internationale samenwerking in "e quaestie. i De goudprijs te Londen bleef op 142/2 - onveranderd. 244.000 werd aan goud °v gezet. De Mexicaansche regeering beoogt in geval confiscatie van petroleumvelden. is van plan, de bedrijvigheid der bestaan semi-officieéle mij. uit te breiden door Mexico Petroleum Co. door een nieuwe n te vervangen. De regeering wil de re^p1i. der in het land werkende mijen eerbiedigt De gewezen president van de Reconstruct tion Finance Corporation is benoemd- leider van het executieve comité der ^7.^ sas City Rr. Op grond hiervan houdt m in Wallstreet rekening met een samensrn ting van de Kansas City Rr. en de LouisK* Arkansas Rr. Van de Kansas City Rr. ZJ vele aandeelen in Nederland geplaatst. Morgenthau, secretaris van de kaansche schatkist, deelde mede dat de a studeering wordt voortgezet der method welke moeten worden toegepast tot lemmeren van den buitenlandschen kaV taai-invoer. d Morgenthau verklaardedatin vertui* met de geringe geldbehoefte van de Am?^ kaansche schatkist, 15 Maart a.s. Qe,p nieuw kapitaal zal worden opgenomen- leen is herfundeering van 502 vervallende 3 pet. notes noodig. AanQeZ lJt het tijdstip nadert, dat de begrooting f( evenwicht zal zijn, zal de behoefte a r nieuwe gelden ook in het vervolg klei worden. ~-r at De staalproductie in Amerika bedrug thans 83 pet. der capaciteit tegen 821P j de vorige weekDe fabrieken worden 11 offertes overstroomd, nis gevolg van de vendige vraag der buitenlandsche verot* kers. Men verwacht geen algemeene stak in de staalindustrie tegen het voorjaar. De ruw-ijzerprijzen in Amerika zijn 1 per ton verhoogd. De groote produccn van draad en spijkers te Pittsburgh hebo de prijzen met 3 a 6 ton verhoogd makelaars verhoogden de prijzen voor s len platen met S 5 per ton, hetgeen als voorlooper wordt beschouwd van een 0-iy meene prijsverhooging. rtad}'. BATAVIA, 26 Febr. (Aneta). Ir. De Kok, directeur-generaal van de Koninklijke, is he denmorgen met den heer Schmidt Crans via Palembang naar Singapore vertrokken. De heer De Kok werd uitgeleide gedaan door het lid van den Raad van Ned.-Indië, dr. Vis- man, den vlootcommandant schout-bij-naciit Ferwerda, den hoofdvertegenwoordiger Van de B. P. M., mr. Sandkuyl, alsmede door diverse vooraanstaande autoriteiten en prominenten van de Bataafsche Petroleum-Mij. Ir. De Kok zal te Singapore besprekingen voeren en vervolgens in étappes naar Holland terugvliegen. Dinsdag 2 Maart zal bij Van Marie en Big- riell, Lange Voorhout te Den Haag, een open bare verkooping van meubelen, schilderijen enz. worden gehouden. Kijkdagen: Zaterdag, Zondag en Maandag. De Anaconda Copper keert een kwarto dividend uit van 0.25 per aandeel, te? verwacht was, dat het jaardividend j basis van 2 zou worden behaald, op 9r°ef J <tf F nDP.T 'L van de uitkeering van totaal 0.50 over vierde kwartaal van 1936. De koperverkoopen in Amerika gen Woensdag 7.97 mill, lb., tegen 234000 Dinsdag j.l. De Great Northern boekte in Januari 0°^ netto-ontvangsten 1.10 mill., tegen mill, in Januari 1936. ttOJ1 De Union Pacific boekte in Januari- netto-ontvangsten 921.000 tegen 91* in Januari 1935. De New Yorksche makelaarsvoorschott beliepen in de afgeloopen week 105.3 n tegen 1009 mill, in de voorafgaande w* Het Pond Sterling bewoog zich hed ochtend te Amsterdam op 8.92Vzs^3'?x2)i slot 8.92Vs). de Dollar op 1.82V2-~l-° 5) (1.8211/16). de Frank op 8.48Ky*\y (8.49Vi)de Belga op 30.7530.80 (30j U\'i en de Zwitsersche Frank op 41.621641° (41.66). def De voorzitter van de vergadering Cult. Mij. „Tjilonakap" deelde mede, dat waarschijnlijk is, dat een dividend over,faii- zal worden uitgekeerd, wanneer de omst digheden blijven zooals zij thans zijn indien de reorganisatie-voorstellen, tot schrijving op het kapitaal met 40 pet1U den aangenomen. De handelsovereenkomst tusschen land en Canada bevat een tariefsverlw van 2Vi pet. tot 20 pet., ten einde den n del tusschen beide landen te verruimen- Koersen voor stortingen op 26 Februari eJJ verplichtingen luidende in: Reichsm» s f 73.48, Lires f 9.61 en Peseta's f 11.90. De 0r van het Turksche Pond is voor 25 Februari gie de Turksche Centrale Bank vastgesteld op piasters per pond sterling. jgflJ AMSTERDAM, (Vrije Universiteit). Bev°r°eei: tot doctor in de letteren en wijsbegeerte D. C. S. du Preez, geb. te Heidelberg (Zul \V Afrika), op een proefschrift, getiteld: ,,D'c„0u' *- en sij pedagogiese bes dividual-psigologie inge 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor voo ,rlc< B- diploma: W. D. Blokker te Harlingen, de Munck te Goes, D. M. Sperling te js gen, C. Kind te Hillegersberg en J. L. Hc te Schiedam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6