Het Zeemonster van Nagasaki Men tcfaijft onó: Jldveïfiaal van dm dag M Jfl V 122 a f42.- EET NU KALFSVLEESCH fè&dLome.-v&Jko&p UüsTïlodéhulsl Kort en volledig VROEG PASCHEN Groote Houtstr. 88 PI Advertentiën [B VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE HEEMSTEDE SANTPOORT SPAARNWOUDE VELSEN ZANDVOORT EERSTE KAMER Rtfksbegrooting 1937 De Radio VOET EUVELS Dr. Scholi's FOOT COMFORT SERVICE FORMA NATURA SPECIAALZAAK Kruisweg 42 J. HUIZING Gr. Houtstraat 42-44 HAARLEM DE RESIDENTIEBODE HENK KROONENBURG Resultaten van courantenreclame 11 jaar lang onderzocht Een unieke gelegenheid om kwaliteits-kousen te kopen, tegen bij zonder lage prijzen. u/int'. \V\W *t Was zelfs zoo erg, dat Plet Prikkel en Drein Drentel van ischrik vleugels kregen. Daarmee fladderden ze weg van de ge vaarlijke plek om beveiliging te zoeken in het binnenland. Ze waren al een heel eind van de kust verwijderd, toen ze stil Ihielden. „Dat is stom wat we doen," zei Piet, we zijn hier toch naartoe gegaan om het zeemonster te vangen!" „Weet je Wat", hernam' Piet Prikkel, nadat hij even had na gedacht, we moesten eigenlijk maar een paar kanonnen zien op te scharrelen. Daarmee kunnen we ons altijd verdedigen." Wel dra liep Piet Prikkel met drie kanonnen te sjouwen, terwijl Drein Drentel hem daarmee hielp. De kanonnen werden aan het strand opgesteld en Piet Prik kel en Drein Drentel gingen op een paar steenen zitten om te kijken of het zeemonster van Nagasaki zich weer vertoonde. Piet verveelde zich het eerst en stak een sigaar op! Het bureau der Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken stelt voor een subsidie van 250.te verleenen aan de hoofdcom missie van uitvoering der middenstandsweek '37. De R. K. Middenstandsvereeniging te Haar lem houdt Wtaensdag 3 Maart, des avonds om half negen, haar jaarvergadering in café Brink- maim. Op de agenda staat, behalve de jaar stukken, bespreking viering te Haarlem van het 30-jarig bestaan der Diocesane Haarlemsche Hanze. De Kennemer Makalaarsvereeniging hield haar jaarvergadering. Medegedeeld werd, dat de vereeeniging binnen niet al te langen tijd als gastvrouw zal moeten optreden voor de alge- meene vergadering van de Algemeene Broeder schap van gediplomeerde makelaars, waarvan zij een afdeeling uitmaakt. Plannen worden gemaakt. Het ledental is groeiende. Het bestuur is thans als volgt samengesteld; A. J. Lagendijk, Heemstede, voorzitter; Jac. J. M. Langendijk P.Pz., Beverwijk, secretaris; J. W. F. v. d. Valk, Bloemendaal, penningmeester; J. G. Boeree en J. P. Cramer, Haarlem, com missarissen. Gisteren had de oprichtingsvergadering plaats van de afd. Haarlem en omstreken der Vrouwen Electriciteitsvereeniging. Een hoofdbestuurslid uit Utrecht installeerde het bestuur met als presidente mevr. SchmidtMarsman, Aerden- houtsduinweg 2a, Aerdenhout. De afdeeling telt 70 leden. Het doel der vereeniging mag bekend geacht worden. Het bestuur der H. O. V. maakt den leden bekend, dat als uitzondering a.s. Zondag 28 dezer het concert gehouden zal worden in den Stadsschouwburg te 2.30, in plaats van in het Gemeentelijk Concertgebouw. Een 43-jarige juffrouw werd op heeterdaad betrapt, toen zij uit een warenhuis aan de Groote Houtstraat een coupon stof stal. Bij •j huiszoeking vond de politie nog een coupon, die de juffrouw enkele weken geleden uit dezelfde zaak had ontvreemd. Een nachtwaker van den Nacht-Veiligheids- dienst en Controle ontdekte in den afgeloopen nacht brand in de achterkamer van het per ceel Wagenweg 112, waar een bloemenzaak is gevestigd. De nachtwaker bluschte het vuur met een paar emmers water, zoodat de brand beperkt bleef tot eenige rollen papier en wat waschgoed, dat in een kast geborgen lag. De bewoner was om half een thuisgekomen en had met een brandende sigaret in den mond in de kast gezocht. Gevonden en terug te bekomen bijP. v. Klink, Rijnegomlaan 22, een dameshandschoen; J. v. d. Horst, Hyacintenlaan 10 rood Haarlem, een springtouw; C. v. Daatselaar, Waldeck Pyrmontlaan 13, een zakmes; G. Zwarteveen, Lage Duin en Daalscheweg 15, een hockeystok; Andriessen, Zandvoorterpad 2 Overveen, een ruwharige foxterrier; W. Nieuwpoort, Zomer- zorgerlaan 38, een trommelkachelpijp en een rozenkrans; J. Nieuwpoort, Noordlaan 9, een fittingtang; Thoolen, Zuider Tuindorplaan 6 Haarlem, een zakmes; aan het politiebureau Overveen, een bos sleutels, een wollen hand schoen (beige), een wollen handschoen (bruin). Politiepost Aerdenhout: een omslag met boek en tijdschriften, een im. Lipssleutel, een num merplaat met achterlicht G-Z 30564. Aanbesteding Woensdag is alhier aanbe steed het bouwen van een boerderij met woon huis aan den Venneperweg te Nieuw-Vennep voor mevr. de wed. Munsterman geb. Rijkelijkhuizen. Laagste inschrijver voor perceel I (grond, be ton, metsel en timmerwerken) was: Daudeij en Co. te Lisse voor f 26.070; voor perceel II (lood en zinkwerk en leidingen) J. F. Meegdes te Haarlem voor f 1590; voor perceel III (schilder, glas en behangwerken) Joh. v. Meel te Haar lemmermeer voor f 564; voor perceel I en II ge combineerd J. F. Meegdes te Haarlem voor f 29.765 en in massa Daudeij en Co. te Lisse voor f 28.390 (met eternit) en f 27.849 (met pannen). Aanbesteding. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer heeft Donderdag in het open baar aanbesteed het verbouwen van de aan den Hoofdweg bij den Spaarnwouderweg staande openbare lagere school no. 1. Laagste inschrijver voor het timmer- en met selwerk was v. d. Walle te Vijfhuizen, voor 9392voor het lood- en zinkwerk gebrs. Ver hagen te Zwanenburg voor 1480, en voor het •childer- en glaswerk de firma Talen te Apel doorn voor 345. De gunning is aangehouden. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R. K. school is benoemd mej. J. Kampmeijer te Haarlem. Kiezerslijst. Tot en met 16 Maart ligt ter gemeente-secretarie ter inzage de kiezerslijst voor het jaar 1937-1938. Bezwaren tegen deze Hjst kunnen tot en met 9 Maart schriftelijk wor den ingebracht. Gunning. Het maken van wegen met rio- leering, wegverharding en grasperken, het gra ven van een waterloop met vijvers, enz. enz. in den Bovenkerkerpolder nabij Amstelveen is ge gund aan de gebr. H. A. en G. de Graaff, aan nemers alhier, voor ƒ51577. Een aanrijding Donderdagavond om onge veer 7 uur had op de Heemsteedschedreef een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door M. J. M. te Heemstede, en een auto, be stuurd door W. G. J., wonende te Hoofddorp. Het ongeval had plaats, doordat de bestuurder van eerstbedoelden auto, komende van de Zand- vaartkade, de Heemsteedschedreef wilde over steken om de Joh. Verhulstlaan in te rijden en toen aan den bestuurder van den uit de rich ting van Bennebroek komenden auto geen voor rang verleende. Beide auto's werden beschadigd en een der auto's moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Houtveiling. Donderdag werd de jaarlijk- sche houtveiling, uitgaande van de gemeente, gehouden. Er werden vrij goede prijzen besteed. De totaalopbrengst was ƒ783. Mannenkwartet. Alhier is opgericht een dubbel mannenkwartet, genaamd „Amicitia". Leider is de heer H. J. Arisz. Jaarvergadering Stille Omgang. De verga dering werd ruim half negen geopend en na een welkomstwoord van den eerw. voorzitter, werden notulen, jaarverslag secretaris en pen ningmeester onveranderd goedgekeurd. Het laat ste sloot met een batig saldo van f 19.16. Het openingslof wordt gecelebreerd op 13 Maart, 's avonds om 9.15 uur; de H. Mis wordt opge dragen om 2.30 uur in de St. Nicolaaskerk te Amsterdam. Blijkens ingekomen stukken was wel het voornaamste, dat ieder na de H. Mis zoo spoedig mogelijk de kerk zal verlaten, om plaats te maken voor volgende pelgrims. Het personenvervoer geschiedt dit jaar per autobus a f 0.35 per persoon; zij die 's nachts per auto bus naar Amsterdam willen kunnen 's avonds om 11.30 uur van Spaarndam over Haarlemmer- liede naar Amsterdam vertrekken. Vervolgens werden 3 afgevaardigden naar de hoofdvergade- ring benoemd en na de rondvraag, welke niets noemenswaard opleverde, sprak de eerw. voor zitter nog een opwekkend woord en volgde sluiting. Ziekenfondspremieregeling Reeds gerui- men tijd is bij B. en W. in voorbereiding ge weest eene regeling om den werkloozen en arm lastigen tegemoet te komen in de betaling van de contributie voor hun ziekenfonds. Vele ge- steunden hebben zich genoodzaakt gezien als lid te bedanken, omdat zij niet in staat waren de vereischte contributie op te brengen. En kele ziekenfondsen hebben een verminderde contributie voor de gesteunden ingevoerd, waar tegenover echter bij twee der fondsen kwam te staan de uitschakeling van verschillende rechten aan de gewone verzekerden toekomen de, waarvan de voornaamste wel zijn de aan spraak op ziekenhuisverpleging en specialisti sche poliklinische behandeling. De gesteunden werden daardoor verplicht zich in voorkomen de gevallen tot Maatschappelijk Hulpbetoon te wenden. Velen doen dit met tegenzin, omdat zij zich, wat de ziekteverzorging betreft, steeds zelf konden helpen. Door de betaling van de volle contributie hadden zij recht op medische hulp, ziekenhuisverpleging en specialistische poliklinische behandeling en was het niet noo- dig een gunst te vragen van Maatschappelijk Hulpbetoon. De mogelijkheid, dat om deze re den het inroepen van medische hulp langer wordt uitgesteld dan wenschelijk is, is dan ook aanwezig. Noch voor de betrokkenen, noch voor de gemeente is dit gewenscht. B. en W. achten daarom de bevordering van het ziekenfonds wezen van groot belang zoowel voor de fond sen als voor de betrokken personen en voor de gemeente. Herhaalde besprekingen met de besturen der ziekenfondsen hebben er toe geleid, dat B. en W. gekomen zijn tot eene regeling, waarbij o.m. het lidmaatschap van een fonds verplichtend is gesteld voor alle gesteunden, dus ook voor de armlastigen. Dit laatste is vooral noodig, omdat onder de groep armlastigen vele perso nen voorkomen, die niet als armlastig in den gewonen zin van het woord zijn te beschouwen. De gesteunde behoudt de vrije keuze bij welk fonds hij zich wil aansluiten. Een berekening heeft aangetoond, dat uit de regeling voor de gemeente geen meerdere kos ten zullen voortvloeien, omdat de uitgaven ge dekt worden door mindere uitgaven voor zie kenhuisverpleging enz. B. en W. stellen den raad voor deze regeling vast te stellen. De nieuwe schipper van de reddingsboot Donderdagavond had in de raadzaal de ver kiezing plaats van den nieuwen schipper van de Zandvoortsehe reddingsboot. Ten overstaan van de voltallige plaatselijke commissie van het station Zandvoort der Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij hebben alle roeiers van de boot hun stem mogen uitbrengen voor den nieuw te benoemen schipper. Het resultaat was, dat een voordracht van drie personen werd opgemaakt, waaruit de plaatselijke commissie 'n schipper zal kiezen en dezen voordragen aan het hoofdbestuur. De op de voordracht voorko mende personen zijn: Klaas Visser, Rokus van Duin en Floor Koper. |illlllllllilllllll!lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIMHi H Vincentius vraagt j| Wat U niet meer draagt. jf He'lp veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. ff. Groenmarkt 22 of telef. 11018 nlllllllljllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllillUllllilllllllllllllillllilil^. In de heden gehouden vergadering der Eer ste Kamer was aan de orde de behandeling van hoofdstuk 8 (dep. van Defensie) der Rijksbe- grooting voor 1937. De heer VAN RAPPARD (Lib.) is voorstander van natioanle ontwapening, mits internationale ontwapening daaraan is voorafgegaan. Spr. wijst op de veranderde opvattingen bij de S.D. A.P. en komt er tevens tegen op dat de N.S.B. ons volk weer het Wilhelmus zou hebben lee- ren zingen. Het vlootplan-Deckers van 1930 is nog niet uitgevoerd; er is heel wat achterstand. In het bijzonder bepleit spr. versterking der vloot, o.m. plannen voor een vervangenden kruiser. In In- dië is het kruiserwapen even noodig als de luchtmacht. Spr. betreurt, dat de regeering geen beslissing heeft genomen over de definitieve samenstelling der vloot. Spr. acht voor Indië zeevliegtuigen noodiger dan landvliegtuigen. Spr. betreurt het zeer, dat deze regeering niet meer gekomen is met voorstellen tot contin gentsuitbreiding en verlenging van den eersten oefentijd. De internationale teostand maakt financieele en persoonlijke offers noodzakelijk. Spr. wijst op het militaire en economische belang eener voldoende eigen vliegtuigen-in dustrie. In technisch opzicht kan de Neder- landsche vliegtuig-industrie wedijveren met het beste uit het buitenland. Spr. dringt aan op strengere maatregelen tegen de officieren, die de N.S.B. steunen. Spr. herinnert aan het schandelijk pamflet na de devaluatie. De heer VAN VESSEM (N.S.B.)Dat door de feiten geheel bevestigd is. (De Voorzitter ha mert). De heer VAN RAPPARD zegt, dat de pam fletten der N.S.B. haat en tweedracht zaaien in ons volk. De heer VAN VESSEM: Dit is laster. (De Voorzitter hamert opnieuw). De heer VAN RAPPARD betoogt daartegen over, dat de eendracht en samenwerking noo diger zijn dan ooit. De heer BLOMJOUS (R.K.) heeft steeds ge waarschuwd tegen verbrokkeling onzer weer macht. Spr. verwijst naar de gebeurtenissen in het buitenland, vooral naar de gewijzigde in zichten op defensiegebied in Engeland. Wan neer er voor de defensie offers van het volk worden gevraagd, dan is dat in het belang van het geheele vaderland, voor eigen cultuur en bescherming van eigen bronnen van welvaart. Er is geen tegenstelling tusschen de kosten voor sociale voorzieningen en offers voor de defen sie. Spr. becritiseert de dubbelzinnige houding der S.D.A.P. ten aanzien van defensie-vraagstukken nog pas onlangs in de Tweede Kamer bij de Defensie-begrooting en andere militaire vraag stukken. Spr. betogt, dat Nederland industrieel voor defensie-doeleinden zoo onafhankelijk mogelijk van het buitenland moet komen te staan. Het bestaande plan-Deckers van 1930 is voor onze maritieme verdediging ten eenenmale on voldoende. Spr. doet een beroep op aller samen werking voor onze defensie. De heer VAN EMBDEN (V.D.) wijst op de schaduwen, welke zich alom uitspreiden en op het tanen van den invloed van den Volken bond. Spr. ziet slechts noodlottige gevolgen van de bewapening van zwakke staten, temeer onder den invloed der demagogiën van communisten en nationaal-socialisten. (Ongecorrigeerd) Over: Haarlems Bloei. Dikwijls is er geklaagd, dat er in Haarlem zoo weinig aan het z.g. vreemdelingenverkeer wordt gedaan, hoewel Haarlem, wel eens genoemd „Bloemenstad", toch bij uitstek geschikt is om bezoekers van buiten te trekken. Toen ik vernam van de stichtig van „Haarlems Bloei" dacht ik direct aan het destijds gepubliceerde rapport- Krayenhoff, een rapport, dat door eeni commis sie van onderzoek was opgesteld teneinde de re geering als leidraad te dienen bij het opstellen van een soort welvaartsplan. We vinden o.a de volgende aanbevelingen daarin vermeld: „Op krachtiger wijze, dan tot dusverre was. zal de propaganda ter hand genomen moeten worden." „Meerdere vervoersfaciliteiten, meerder vertier (waartoe o. a. wordt gerekend het Vakkundig organiseeren van tentoonstellingen e. dj" „Aandacht voor stads- en landschapsschoon wordt aanbevolen" enz. Deze reeks van aan bevelingen (er zijn er nog veel meer!) wordt be sloten met de volgende verklaring: „Een, op boven vermelden voet opgezette actie zou, naar het oordeel der Commissie, goede kansen hebben, om het vreemdelingenbedrijf in Nederland te doen uitgroeien tot een belangrijke bron van volks welvaart in den meest uitgebreiden zin des woords". En hiermede ben ik meteen daar gekomen, waarop ik, als Haarlemsche ingezetene, behalve reeds voorgegane, meer oflicleele personen, nog eens wil wijzen, zij het dan ook, dat dit welhaast overbodig moest lijken. Toch meen ik, om ook biermede mijnerzijds nog „een duit in het zakje te doen", want gelijk de heer J. Panman enkele dagen geleden schreef, zijn er bij elk streven naast voor- en tegenstanders, die al bij voorbaat zullen zeggen, dat het tóch weer niets wordt. Haarlemmers, weest nu eens verstandig. Men meent dat de devaluatie, of hoe men dat ook noemen wil, meer vreemdelingen naar Holland zal trekken; deze gaan altijd naar Amsterdam en naar Marken. Al moge die trek van buitenlanders nu ook niet aan die verwachtingen beantwoorden, laten wij er aan medewerken, dat zij, die hier in het land komen, ook hun aandacht besteden aan onze stad met zijn Frans Hals Museum en orgelconcert, enz. Maar daarnaast zijn er ook nog velen in ons eigen land, die door voornoemde „devaluatie" dichter bij huis zullen blijven. Hoe- velen van hen kunnen bevestigend antwoorden op de vraag: „Kent Gij Uw eigen land?" Haarlem biedt zooveel goeds voor de ernstig zoekenden en biedt zoöveel te genieten als men van de natuur houdt er is zooveel moois voor hen. die het mooie weten te vinden. Het zou waarachtig niet gemakkelijk zijn. als men een stad in Nederland moest gaan vinden, die dien aangaande boven Haarlem uitsteekt. Maar dit is momenteel zoo, dat er geen vertier is; we trek ken de aandacht niet meer en daarin dient ver andering te komen. Ik wil hier niet alle bijzonderheden en voor- deelen van onze stad gaan opsommen; ieder rechtgeaard inwoner moge dienaangaande ge noegzaam bekend zijn daarmede, terwijl dit even min de strekking wil zijn van dit, voor Haarlem sche lezers, geschreven artikeltje. Ik heb wel eens uit den kring van het voormalig „vreemde- lingenverker" vernomen, dat het „een oude sok- kenboel was", waarvan niets uitging. Welnu, van „Haarlems Bloei" mogen we, maar kunnen we ook iets anders verwachten. Het gemeentebestuur heeft een van zijn wet houders, den heer Van Liemt, als voorzitter af gevaardigd en een subsidie van f 5000 toegezegd. Dit laatste evenwel onder voorwaarde, dat de ingezetenen zorgen' voor f 10.000. hetgeen even wel al zeer gemakkelijk werd gemaakt, want men kan met een bedrag van f 1 per jaar reeds „deelhebber" worden en zoodoende medewerken aan het geheele stadsbelang, dus ook aan zijn eigen belang. Aldus zal het mogelijk zijn, Haar lem' in de volle belangstelling te plaatsen, het leven hier aantrekkelijker te maken, daardoor meer forensen hierheen trekken, meer industrieën naar hier halen. Lukt dit laatste, dan openen zich tal van nieuwe perspectieven meer werk meer menschen meer handel meer opbloei, waarvan ieder inwoner profijt zal trekken. Men meent in enkele kringen, dat het natio nale toerisme het internationale gaat vervangen. Welnu, daar zit voor ons een groot toekomstbeeld in, dat we werkelijkheid kunnen doen worden, mits wij nu ook direct aanpakken, en niet achter blijven bij hetgeen men in veel andere steden en streken reeds begrepen heeft als noodig zijnde. Binnenkort wordt de Wereld-Jamboree van de padvinders dicht bij Haarlem gehouden, waar door we reeds gelegenheid krijgen, de aandacht op ons te vestigen -we krijgen een tentoonstel ling, genaamd „Opbloei", waarop „Haarlems Bloei" vertegenwoordigd zal zijn. Over luttele weken breekt de bekende bloementijd weer aan. tulpen en hyacinten! Er zijn dus momenteel enkele punten, die aan leiding geven tot verbetering van den vreemde- lingentrek. Daarnaast hebben we ten eerste den steun van de gemeentelijke orerheid en ten tweede de waarborgen van de organisatorische talenten wrirlir,CT van den directeur van Haarlems Bloei, den heer I „jjrl ,f nf. worden te ver gelegen te G. S. T. van Gink, welaan, naast dezen behoor- Z1Jn- Van het gouvernementsgebouw, lijken grondslag dan ten derde, met de gedachte ijnheer Berends was jarig en ofschoon de familie Berends een heel aardige fa milie was, zoo zagen de leden ervan er toch niet erg feestelijk uit. Ze zaten in 't salon bijeen en niemand sprak. Allen zaten ze te den ken. De jarige dacht aan z'n rekeningen en z'n belastingbiljetten; de vrouw van den jarige dacht er aan hoe ze den avond gezellig zou krijgen, Hein zat te piekeren over de aanteeke- ning die onder z'n schoolrapport zou prijken; Rie, de jongste dochter, zat te denken aan de kosten van een permanent-wave en Tilda, de knappe blonde 20-jarige Tilda, zat te denken aan zeker iemand. Er werd flink op de deur geklopt en een oogenbük later stond een jongeman op den drempel van 't salon met een zeer gunstig uiterlijk en een vriendelijken glimlach. „Bonjour allemaal!" riep Herman Bader. „Bonjour," knorde mijnheer Berends. „Goeden avond," lachte z'n vrouw opgelucht. „Heb je soms wat lekkers bij je?" vroeg Rie. „Weet je een raadsel?" vroeg Hein. Tilda keek een beetje schuw voor zich en zei of vroeg niets. „Mijnheer Berends en allemaal, hartelijk ge feliciteerd!" riep Herman. „Raadsels opgeven kom ik niet, maar ik kom jullie een nieuw ge zelschapspelletje leeren." ,,'t Zal wat zijn," smaalde Hein. „Zeker pandverbeuren of zoo iets," opperde Rie, en haalde d'r neus op. „Mijn spel," verzekerde Herman, „lijkt niets op al die oude spelletjes, 't Is nieuw en origi neel. Ik heb 't zelf uitgevonden. Het heet Radio stations. De medespelenden zijn allemaal radio stations. Iedereen moet meespelen." „Erg leuk!" riep Rie. „Allemaal?" „Als we niet allemaal meedoen, lukt het spel niet. Natuurlijk moet men zich ook precies aan de spelregels houden. U als hoofd van 't gezin, mijnheer Berends, en als jarige, u bent Hil versum." „Wat moet ik dan doen?" vroeg de jarige, zonder veel geestdrift. „U kunt bijv. het weerbericht afroepen." „Daar kan ik ten minste een hartig woordje over zeggen," zei de slecht geluimde heer des huizes. „Mooi zoo," lachte Herman. „Nu moet u naar uw studio gaan. Uw studio is boven. De beste plaats voor een weerbericht is natuurlijk de badkamer. Dus u gaat naar uw studio en u blijft er, totdat u geroepen wordt." „Enfin," zei mijnheer Berends, en hij verhief zich met tegenzin uit z'n clubfauteuil, „maar 't lijkt me nog al een flauw spelletje." „Toch niet," beweerde Herman, terwijl de jarige het salon verliet, ,,'t Is erg spannend. U mevrouw Berends, kunt 't beste Radio Rome- Napels zijn. U hebt een heldere stem. U geeft aan: De cost gaet voor de baet uyt", aan de Haarlem'sche ingezetenen het geheel te voltooien door deelhebber te worden en een bijdrage te storten in de stichting „Haarlems Bloei". H. C. VAN OORT. Over: WIE ZAL DAT BETALEN)....? Mag ik van U eenige plaatsruimte vragen voor het volgende? Daarvoor mijn vriendelijken dank. In Uw blad van heden 24 Febr. lees ik, dat bij de suppletoire begrooting van Binnenlandschc Zaken wordt aangevraagd een bedrag van f 83.500 voor aankoop en inrichting van een pand hetwelk zal moeten dienen als ambtswoning voor den Commissaris der Koningin. Je wrijft je oogen toch wel eens even uit bij het lezen van Vergelijken onzin. Want ik noem het toch je reinste onzin in den tegenwoordigen tijd, waarin een zeer groot gedeelte van ons volk in wanhoop verkeert, waarin duizenden gezin nen in zeer benarde omstandigheden leven, f 83.500 gulden beschikbaar te willen stellen voor een woning. Er zijn in Haarlem huizen genoeg te koop voor veel en véél minder dan het genoemde bedrag. Maarstaat er heel officieel: Minister de Wilde meent, dat de tegenwoordige ambts gouvernementsgebouw. Het lijkt wel een grap van 'n Buziau of Louis Davids! Te ver van het gouvernementsgebouw! Ik zou zeggen als een commissaris der Koningin eens wat ver van het gouvernementsgebouw af woont, wel, dan stapt Zijne Edele maar op de Holl. fabrikaat fiets en peddelt er been. Trou- weng Van het salaris van den Commissaris der Koningin zal wel een auto over kunnen schie ten Wat maar goed Is ook. Doch juist om deze laatste reden is er m. i. niet het minste bezwaar tegen, als de nieuwe ambtswoning nu niet be paald vlak naast het Gouvernementsgebouw is gelegen. De regeering acht f 60.000 voor aan koop niet te veel, omdat.... het pand eenige jaren te voren nog een verkoopwaarde had van f 90.000! Stel u \\yor een middelmatig- Nederlander van tegenwoordig! Hij zal b.v. een nieuwe fiets hard noodig hebben. Kost f 45.Een paar jaar ge leden nog f 75. Dus nu niet duur? Neen dat kan, maar de goeie man zal de fiets nog niet kunnen koopen, al kostte het karretje f 25, want h^j heeft er doodgewoon de centen niet voor. Gezien den toestand, waarin aoovele landgenoo- ten verkeeren en de groote behoeften, die er heerschen in zoovele gezinnen, is het te hopen, dat onze regeeringsmannen betere inzichten zullen krijgen. Hoogachtend, S., te Veisen. een populaire lezing over 't inmaken van zuur kool. Daar is de eetkamer een zeer geschikte plaats voor. Wilt u dus naar uw studio gaan." „Zeker," lachte mevrouw Berends goedhartig en ging. „En wanneer kom ik aan de beurt?" vroeg Rie. „Jou stuur ik naar Parijs. Kun je een mode praatje houden?" „Ik praat graag over handschoenen en sjaal tjes." „Prachtig; ga dan dadelijk naar 't station. Parijs is nog al ver; op 't bovenste portaal." Een oogenblik later was Rie de kamer uit gedanst. „Nu is de beurt aan jou, Hein," sprak Her man. „Wat wil je? Een lezing over letterkunde of een les over weekdieren?" „Ik zou 't liever hebben over de prijzen van de fietsen." „Ook goed. 't Station Memel is in den kolen kelder." „Zeg, dacht je dat ik...." „Als je niet Memel wilt zijn, dan moet je Dantzig nemen, maar da's ook in den kolen kelder." „Ja maar...." „Als je nu niet direct gaat," riep Herman, „dan maak ik Oslo van je; dat is heel achter in den tuin en 't regent." Mopperend slenterde Hein weg. Herman en Tilda waren alleen over. „Nu, heb ik je niet gezegd, dat 't een pracht- spel is?" vroeg de jonge man. „Maar vertel eens, waar moet ik heen?" vroeg Tilda. Mijnheer Herman Bader ging op z'n gemak op den divan zitten. „Jij gaat nergens heen. Jij zit aan 't toestel te luisteren. Klaar? Hallo, hier, Hilversum.. Dames en heeren we beginnen met 1 i een S. O. S.-be- StatiOllS richt. Wil me- juffrouw Tilda Berends zich direct begeven naar den heer Her man Bader, die in een zeer hachelijken toestand verkeert." „Herman!" riep Tilda, „ik geloof.... dat je „In een buitengewoon hachelijken toestand," herhaalde Heman. „Zij wordt dringend ver zocht, zich ten spoedigste bij hem te vervoegen." Half onwillig stond Tilda op, liep langzaam het salon door en ging naast hem zitten. „De toestand is aanzienlijk verbeterd," her nam Herman. „Hij kan nu opzitten en een ge sprek beginnen over verlovingsringen." „O Herman!" riep het meisje, „dat spelletje is.... is ,,'t Is geen spelletje," viel hij haar onverstoor baar in de rede. ,,'t Is een zeer belangrijk on derhoud, lieve Tilda. Ik probeer al dagen en weken je eens alleen te spreken te krijgen en 't ging niet anders dan op deze manier. Ik wou even zien, of deze ring je „Maar Herman. „Maak nu voort, kindlief, vóór de andere stations gaan uitzenden. Je weet, dat ik altijd veel van je gehouden heb en...." „O, Herman!" „Laten we een eindje opschuiven." Een oogenblik later verdrongen zich vier ver ontwaardigde radio-stations bü de deur van het salon. „Wel allemachtig!" zei Hilversum. „Lieve hemel!" riep Rome-Napels. „Wat is dat nou?" vroeg Parijs en keek boos. ,M'n heele haar zit vol kolengruis!" schreeuw de Memel. „Moeder," zei de blozende Tilda zacht; „ik.... ja.... wij „Radio Kootwijk," riep Herman ernstig. „Alle stations zijn wegens storing gesloten. Nogmaals, hartelijk gefeliciteerd, mijnheer Berends, nu m'n aanstaande schoonpapa!" rondten V araerdo hecht man (Arvffar-1 Ilik, gesondheld an Qamak, besteedt den alt* zorg aan nat daal ven Use lichaam onder do Ulo" oogt Or. SCHOU. worden onmiddellijk verholpen door Dr. Scholl's Wetenschappelijke Me thode. Dr. Wm. M. Scholl heeft een apparaat of hulpmiddel samengesteld voor elk soort voetongemak. Onze Voet Expert wijst U gaarne de weg naar blijvend Voet Gemak. BESTELT DUS BIJTIJDS ENGELSCHE EENHEIDS KLEERMAKERIJ t.o. Haarl. Dagbl. Vraagt stalen TEL. 16176 Fil.: A'dam, AThem, Hilversum bestemd voor Den Haag en omliggende gemeenten, als ook voor Schevenlngen, het Westland, enz, plaatst men het best In Rlvlervlsehmarkt S "■-GRAVEN HAGE 3 pond LAPPEN voor98 cent 2 pond KALFSFRICANDEAU98 cent 'A pond FIJNE ROOKWORST 18 cent RIJKSSTRAATWEG 145 - HAARLEM-NOORD - TELEF. 14931 De President van Sears, Roebuck Cy. deelt mede, dat door de maatschappij in 1936 een bedrag van 9'A millioen dollar zal worden besteed voor een reclamecampagne in couranten. Er zal worden geadverteerd in 851 Amerikaansche bladen. Dit plan is gebaseerd op de proeven die deze maatschappij reeds sedert elf jaar heeft genomen met alle mogelijke reclame middelen. Mr. Cunningham, de reclamechef van het bedrijf verklaarde: 4 „De resultaten hebben bewezen, dat de courant verreweg het meest effectieve middel is om de omzetten van den detailhandel te vergrooten". KOUSEN WASZIJDE - fijn weefsel, diverse kleuren BE MBERGZIJDE fijn weefsel, di verse kleuren BEMBERGZIJDE Solide kwaliteit, di verse modekleuren G E PLATEERDE WASZIJDE, pr. solide kwaliteit, div. kleuren KOORDZIJDE met zijde geplateerd, mooie, solide kwaliteit, diverse kleuren NATUURZIJDE Zeer fijne chiffon zijde, diverse mo derne kleuren GERZDN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9