DaVinci's Avondmaal bedreigd De tegenstand van Madrid nog van korten duur Drama in een auto Het nieuws van heden EEN VERKLARING VAN QUEIPO DE LLANO Het debat in de Fransche Kamer Engeland wenscht antwoord Von Ribbentrop bij Eden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20434 Salpeter in den muur vernielt het kunstwerk Een reconstructie van Da Vinci's Laatste Avondmaal Haarlemsche garagehouder te Den Haag beroofd en dood geschoten Een duistere zaak De toedracht Nieuwe gewelddaden De rooden deden eenige aanvallen die door rechtsch bloedig werden afgeslagen Gandia gebombardeerd De strijd bij Oviedo mmm: Tragisch lot Zwaar gewond bij de militaire ontploffingsramp te Braschaet, ligt luitenant Young op zijn ziekbed. Koning Leopold liet hem door generaal Nuytèn de versierselen van de Leopoldsorde brengen; hij is zich echter nog niet bewust gewor den van het eeremetaal op zijn borst De kardinalen Schulte en Bertram bij Hitier Memorandum overhandigd Het Weer Motie van vertrouwen in de regeering aangenomen Herinnering aan de nota's inzake een nieuw Locarno De graaf van Covadonga geopereerd Zijn toestand ernstiger dan de vorige keeren De controleplannen voor Spanje Engeland zal wettelijke maat regelen nemen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Inzake de koloniale kwestie kreeg hij weinig hoop Georges Bonnet te Washington Frankrijk streeft naar economische samenwerking Koning Leopold te Stockholm NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Er komen weer verontrustende be richten binnen over een der rijkste en diepste werken die de schilderkunst heeft opgeleverd. Het gaat om het Avondmaal van Leonardo da Vinei, dat men vindt in het refectorium van het Dominicanerklooster Santa Maria della Grazie te Milaan. Vier jaar lang was de groote meester bezig om zijn hoofdwerk als fresco te schilderen op den muur van het Refectorium. Honderdduizen den reproducties van dit beroemde schilderij rijn over heel de wereld verspreid. Toch is men in den laatsten tijd uitermate ongerust, dat men dit heerlijke schilderstuk niet zal kunnen behouden, daar de verf ondanks de herhaalde restauratiepogingen steeds meer ver bleekt. Thans heeft men opnieuw een commissie van kunstenaars benoemd, die opdracht heeft gekregen om den volledigen ondergang van dit schilderwerk te voorkomen. De leden der com missie zijn echter eenparig tot de overtuiging gekomen, dat het verval van dit schilderstuk niet meer tegen te houden zal zijn. De muren van het Refectorium bevatten salpeter, die de tempera-kleuren wegvreet. Binnen enkele jaren zal het beroemde schilderstuk totaal zijn ver dwenen. Toen we het eenige jaren geleden te Milaan zagen, straalde het, ondanks den treurigen ma- terieelen toestand waarin het zich bevond, ons toch nog in groote schoonheid tegen. Vooral de wonderlijke blonde kleur van de muurschilde ring was betoovereijd. In het Eucharistisch nummer van het tijd schrift „Roeping" heeft Jan Engelman destijds een studie over Da Vinci's Laatste Avondmaal geschreven. Steken de apostelen in al het drastische hunner actie scherp af tegen de donkeren fond, zoo zegt hij daar, het zacht-genegen hoofd van den Meester ziet men tegen het verre land schap, het is omvloten van het verinnigde, milde, honigkleurige avondlicht, dat Leonardo zoo liefhad. De Italiaansche professor, die de wereld misschien een slechten dienst heeft be wezen met zijn herstellingspogingen, is be schroomd van het Christushoofd afgebleven, als heeft hij iets van den huiver en den eerbied gevoeld, waarmee Da Vinei zelf was bezield, toen hjj dit wonder van klare mystiek schil derde. Mag men Vasari gelooven, dan heeft Leonardo zelf den Christuskop hooit geheel af geschilderd. Achtte hij zich onmachtig den Christus in zulk een verheven moment te beel den? Was hij bang door het acheveeren den droom van het bestaande te verstoren? Het blijft in ieder geval een diepe bekentenis van godsgeloof, een immense beelding van de on begrijpelijke twee-eenheid der goddelijke en menschelijke natuur. Deze Jezus heeft de zacht heid van den droomer, de gedweeheid van den lijder, de sterkte van den heerscher. Hij is geen verscheurd en gemarteld mensch, maar God, bovenaardsch. Da Vinei bemeelijdt hem niet, maar aanbidt en bemint Hem als den eeuwig- rustende, den eeuwig-onbewogene, den eeuwig- zijnde, den eenige, die van zichzelf zeggen kan: „Ik ben, Die ben". Hij kent den loop der wereld van alle eeuwigheid, Hij weet hoe alles gaan zal en gaan moet in de korte stonden die Zijn mfensch-zijn resten, wat de uitwerking is van Zijn offer. Hij is niet vervuld van het ontzet tende drama, waarin Hij zelf de hoofdrol speelt, Hij laat de menschen twisten over het verraad en gaat hun, terwijl zij strijden en kleinmoedig- verschrikt zijn, Zijn lichaam en bloed geven. Aanstonds zal Hjj zeggen: „Neemt en eet, dit is Mijn lichaam." Ook dit moment leeft reeds in de schildering, het straalt mild en zeker heen door de ver warring om het verraad". De menschelijke boos heid is in staat Hem aan het kruis te hagelen: Hij geeft den menschen, tot sterking in hun nooden en kwalen, Zijn eigen lichaam en bloed bron van alle genade .Hierdoor is Da Vinci's werk het schilderlijke epos der Eucharistie. Nie mand is er na hem in geslaagd, op zóó wonder bare wijze te beelden de instelling van het H. Sacrament des Altaars. Vrijdagavond, tegen middernacht, werd de politie gealarmeerd door eenige burgers, die op den Bezuiden- houtscheweg te 's Gravenhage in een stilstaanden auto het lijk van een man hadden gevonden. Naar hun indruk wees alles erop, dat men hier met een misdrijf te doen had. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en constateerde, dat er in den auto het lijk van een man lag, die gedood was door een revolver schot in het hoofd. Het lijk lag toege dekt met een jas op de achterbank. Omtrent dit misdrijf vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Op den Bezuidenhoutscheweg, vlak voor de windhondenrenbanen, zag een voorbijganger Vrijdagavond een auto langs den weg staan met brandende lichten. Uit nieuwsgierigheid keek hij even in den wagen en zag toen op de achterbank het lichaam van een man liggen, ln, naar hij aanvankelijk meende, slapende houding. HU vond het niet gewenscht, den man in dien toestand te laten liggen, en deed de por tieren open om den man wakker te maken. DaarbU bemerkte hij echter tot zUn ontstel tenis, dat de man niet sliep, doch dood was. Op dat moment passeerde een auto en de voorbijganger riep deze aan. Het bleek, dat in den passeerenden auto een dokter zat. Saiïfen stelden zij een voorloopig onderzoek in naar den toestand van het slachtoffer en waarschuw den vervolgens onmiddellUk de politie. Het onderzoek heeft tot nu toe niet veel nieuwe feiten aan het licht gebracht. Het vermoeden bestaat, dat het slachtof fer, die, naar in den loop van den nacht gebleken is, de 45-jarige garagehouder P. H. uit Haarlem is, zich met zijn auto naar Haarlem wilde begeven en onderweg aan gevallen en vermoord is. Volgens voorloopige inlichtingen zou de heer H. ongeveer 100 gulden bU zich gehad moeten hebben, doch deze waren niet meer te vinden. Alles wees er op, dat de man be roofd is. Het nummer van den auto van den heer H. is G. 25332. Den geheelen nacht is de politie bezig ge weest om eenig licht in deze duistere zaak te brengen. De vermoorde is de 45-jarige autohandelaar Hes, wonende aan de Kleverlaan te Haarlem. De man is Vrydagmiddag met een chauffeur in een auto van een derde naar de automarkt in Den Haag gegaan, om daar te trachten den wagen te verkoopen. Toen er twee koopers kwamen en dezen vroe gen of zij met den wagen een proefritje konden maken, stelde Hes voor, dat hij zou rijden, ter- In verband met het vierjarig bestaan van den luchtbescher mingsdienst, geven de Duitsche posterijen bovenstadnden post zegel uit wijl de chauffeur op de automarkt zou blUven wachten. Na een paar uur was Hes echter nog niet te rug en de chauffeur begon zich ongerust te maken. Hij veronderstelde echter later, dat Hes den wagen verkocht zou hebben en wel naar Haar lem vertrokken zou zijn. De chauffeur huurde toen een anderen auto en ging naar Haarlem, waar hij laat in den avond aankwam. Juist toen hij zich aan het adres van de fa milie aan de Kleverlaan vervoegde, stond daar een inspecteur van politie, die uit Den Haag opdracht had gekregen om het verschrikkelijk nieuws te gaan vertellen. De chauffeur is toen met de vrouw, de doch ter en den zoon van het slachtoffer naar de residentie vertrokken. De chauffeur kon slechts een vaag signale ment van de beide gegadigden opgeven. Het onderzoek naar de daders is evenwel zeer uit gebreid. JERUZALEM, 27 Febr. (Havas) Opnieuw hebben eenige daden van terreur in Palestina plaats gevonden. De eenige Joodsche inwoner van Beisan werd door Arabieren, die zich aan zijn woning vervoegden, neergeschoten. Te Caiffa werd door een bom, die in het huis van een aanzienlijk Joodsch ingezetene ontplofte, belangrijke schade aangericht. MADRID, 27 Febr. (Havas). In den loop van Vrijdagmiddag is het infanterie- en artilerievuur heviger geworden aan het front van de Jarama, met 't doel de rechtsche for maties in de omgeving van Valdemoro, Maranosa en Morata de Tajuna uiteen te drijven. De linksche troepen slaagden er in een vijandelijke loopgraaf te nemen op den linkervleugel van dezen sector. Gewonden, die van het front aan de Jarama bij de linkschen aangekomen zijn, zouden ver klaard hebben, dat de verliezen der nationa listen in den loop der laatste dagen ontzaglijk zijn. Radio Requete meldt, dat Vrijdag aan het ge- heele Madrileensche front rust heeft ge- heerscht, met uitzondering van den sector van den weg naar Estremadura, waar de regeerings- troepen een aanval hebben ondernomen, die echter met talrijke verliezen werd afgeslagen. Generaal Queipo de Llano, die de regeerings- communiqué's tegensprak, verklaarde, dat de stelling yan -Pingarron zich in handen der na tionalisten bevindt, die haar nooit verloren hebben. De generaal sprak eveneens de berich ten der regeeringstroepen tegen aangaande de aanvallen op Oviedo en zeide verder, dat het verlies van Malaga en de onmogelijkheid de verbinding tusschen de fronten der rechtsche troepen te verbreken, de tegenstanders er toe bracht nog meer te liegen. De aanvallen van de regeeringstroepen aan de Noordelijke fronten hebben den val van Madrid slechts eenige dagen vertraagd, doch de tegenstand van deze stad zal thans nog slechts van korten duur zijn. Het commando over de roode troepen in de sectoren Guadarrama en Guadalajara is toe vertrouwd aan generaal Miaja. Generaal Pozas bljjft het bevel voeren in de sectoren ten Zui den van den Taag en in Estramadura. Deze maatregel heeft ten doel de strijdkrachten, welke Madrid verdedigen, onder een leider te brengen. Het rechtsche hoofdkwartier heeft een nota draadloos doen omroepen, waarin gezegd wordt, dat in werkelijkheid er nooit gevaar bestond voor de stellingen, die de regeeringstroepen bij Oviedo beweren te hebben veroverd. Na hevigen strijd hebben de rechtschen 3500 dooden en verscheidene duizenden gewonden op het slag veld gevonden, hetgeen in staat stelt te verze keren, dat de verliezen van den vijand meer dan 15.000 bedragen. Voor de loopgraven van Col- loto en Lugones is het aantal dooden gestegen boven de 500. De nota besluit met de woorden: „Er kan thans verzekerd worden, dat Asturië binnen kor ten tijd volkomen ontrukt zal worden aan de Marxistische klauwen door het nationalistische leger". De zender van Valladolid deelt mede, dat twee rechtsche vliegtuigen gisteren de ha ven van Gandia hebben gebombardeerd en daar talrijke voor anker liggende schepen beschadigd hebben. Zes personen werden gedood en 25 ge wond. De schade is aanzienlijk. De Catalaansche generaliteitsraad heeft gis teren onder voorzitterschap van Companys een buitengewone vergadering gehouden. Companys verklaarde na 'afloop, dat de leden van de regeering hun standpunt uiteen hadden gezet, wat evenwel niets zou beteekenen, als het niet vergezeld zou gaan van laden. Companys voegde hieraan toe, dat besloten was niet toe te staan, dat daden tegen de be slissingen van de regeering of tegen de nieuwe sociale orde ongestraft zullen blijven. Tegen op zichzelf staande daden van wreedheid of plun dering zijn geen beslissingen genomen, aange zien alle welwillênden zullen helpen deze onmid dellijk te onderdrukken. Het leed en lijden der Spaansche vluchtelin gen neemt een steeds grooteren omvang aan. De bevolking, die niet aan den strijd deelneemt, vooral vrouwen en kinderen zwerven rusteloos rond tusschen de beide fronten en de verwoeste steden en dorpen van het Spaansche land. Zij huisvesten zich in de gebouwen bij de arena's waar vroeger stierengevechten gehouden werden, in verlaten spoorwegstations en in leegstaande kerken. Ze zitten daar neergetroept bij hun pot ten en pannen en de weinige levensmiddelen waarover ze nog beschikken. Enkelen hebben een wagen of karretje bij zich, dat 'door een ezel of een span honden wordt getrokken. Vele huis gezinnen zijn totaal uit elkaar gerukt en in de meeste families heeft men slachtoffers van dezen verschrikkelijken burgeroorlog te betreu ren. Te Havana zijn met de „Ile de France" 170 personen van verschillende nationaliteit aange komen, die zich, naar men meent, naar Spanje wilden begeven. De speciale politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Spanjaarden konden zonder moeite van boord gaan. De overigen mochten slechts de reis voortzetten, voorzoover zij in het bezit van voldoende geld waren voor den overtocht naar Frankrijk. De anderen wer den ter beschikking van de politie gehouden en zullen spoedig worden teruggezonden. Rijkskanselier Hitier heeft Vrijdagmiddag te Berchtesgaden de kardinalen Schulte en Bertram in audiëntie ontvangen. Bij den aanvang van het onderhoud, aldus meldt de „Telegraaf", overhandigden de ker kelijke hoogwaardigheidsbekleeders den Führer een memorandum van zestien pagina's, waarin nogmaals de grieven en wenschen der Kerk uit eengezet werden. Voornamelijk behelst het me morandum de katholieke eischen in zake de schoolkwestie en de vrijheid der confessioneele pers. Het onderhoud duurde ruim een uur. Volgens een bericht in de „Basier National Zeitung" heeft onlangs in de vergadering van het Duitsche Episcopaat een reorganisatie plaats gevonden. Voorzitter van de Duitsche bisschopsconferen tie is' evenals vroeger de grijze Kardinaal Aarts bisschop van Breslau, Mgr. Bertram. Zijn per manente plaatsvervanger is Kardinaal Schulte. Voor alle aangelegenheden betreffende de pers is als deskundige en rapporteur ter bisschops conferentie aangewezen de bisschop van Berlijn Mgr. Graaf von Preysing; tot zijn plaatsver vanger werd benoemd de bisschop van Münster Graaf von Galen. Kardinaal Faulhaber zal alle vraagstukken betreffende wereldbeschouwing en de cultureele problemen behandelen. In Berlijn is reeds een officieel bureau van het Duitsche episcopaat geopend, waarvan tot nog toe directeur was prelaat Dr. Wienken, tot nog toe voorzitter van het „Deutsche Caritas- gesellschaft", die dezer dagen tot Coadjutor van den bisschop van Meissen werd benoemd. Dit bureau werd hoofdzakelijk opgericht ten einde een voortdurend contact te kunnen onder houden tusschen de vergaderingen van het Duitsche episcopaat en de regeeringsautori- teiten. H VERWACHTING: Matige tot krachtigen, tijdelijk stormachtigen Zuidelijke tot Zuid westelijken of Westelijke wind, zwaar. bewolkt met tijdelijke opklaringen, aan- H vankelijk regen, later hagelbuien; aan- vankelijk weing verandering in tempe- ratuur, later iets kouder. Hoogste barometerstand 772.3 Isafjord. Laagste barometerstand 731.3 Holyhead.. Zon op v.m. 7.53 onder n.m. 5.35 uur. S onder v.m. 7.04. Laatste Kwartier 5 Maart Licht op n.m. 6.05. Maan op n.m. 8.36 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiii PARIJS, 27 Febr. (Havas). Nadat de Fransche Kamer met 361 tegen 211 stem men een motie had verworpen, waarin de Kamer zonder meer besluit over te gaan tot de orde van den dag, heeft zij een motie van vertrouwen, die onderteekend was door de voorzitters der meerderheidsfracties, aan genomen met 361 tegen 209 stemmen. Om een uur veertig is de vergadering uit eengegaan. LONDEN, 27 Febr.. (Havas) De Britsehe regeering heeft kortelings de regeeringen te Rome en Berlijn door bemiddeling van haar ambassadeurs in deze hoofdsteden er aan doen herinneren, dat deze beide mogendheden nog steeds niet geantwoord hebben op de Britsehe memoranda van 4 en 19 November omtrent de onderhandelingen inzake een nieuw Locarno- pact. De Britsehe regeering zou den wensch te kennen hebben gegeven, dat op deze twee do cumenten wordt geantwoord. HAVANA, 27 Febr. (Reuter) De graaf van Covadonga, de oudste zoon van ex-koning Alfonso, is opnieuw ziek geworden en Vrijdag in Cuba geopereerd. De verpleegster van graaf Covadonga deelde mede, dat de huidige ongesteldheid van den graaf ernstiger is dan de vorige keeren. De graaf werd te New York niet goed, en onmiddellijk begaf hij zich naar Cuba, aangezien hij groot vertrouwen heeft in de doctoren aldaar. De medici hebben hem onmiddellijk geope reerd en een bloedtransfusie toegepast. De zieke is zeer zwak en een nieuwe transfusie zal noo- dig zijn. Dr. Alberto Recio verklaarde, dat de operatie goed geslaagd is en hij verwacht dat de zieke na de bloedtransfusie zal herstellen. LONDEN, 27 Febr. (Reuter.) Naar vernomen wordt, zou het toepassen van de niet-inmen- gingscontróle, zooals deze thans door de sub commissie wordt besproken, in Engeland bij de wet-moeten worden geregeld. Het zal noodzake lijk zijn schepen, die onder de Britsehe vlag varen, de wettelijke verplichting op te leggen zich te onderwerpen aan de maatregelen van controle. Derhalve zal, zoodra de niet-inmen- gingscommissie definitief een beslissing zal hebben genomen, de Britsehe regeering een wetsvoorstel bij het parlement indienen. De Fransche Kamer heeft met 361 tegen 209 stemmen een motie van vertrouwen in de re geering aangenomen. Engeland drong hij de regeeringen te Rome en Berlijn aan op antwoord op de nota inzake een nieuw Locarno. Von Ribbentrop heeft een bezoek aan Eden ge bracht, waarbij hjj de koloniale kwestie ter sprake bracht. Eden gaf hem weinig hoop. Bij de Spaansche hoofdstad vonden eenige schermutselingen plaats; de linksche overwin ningen worden tegengesproken. Gandia werd door de rechtschen gebombardeerd, waarbij zes dooden vielen. De Kardinalen Schulte en Bertram overhan digden Hitier een memorandum. Haarlemsche garagehouder te Den Haag in een auto beroofd en doodgeschoten. O LONDEN, 27 Febr. (Havas) In En- gelsche diplomatieke kringen hecht men geen al te groote beteekenis aan het bezoek, dat Von Ribbentrop Vrijdagmiddag aan het Foreign Office heeft gebracht, en tijdens hetwelk hij tegenover Eden opnieuw een aantal argumenten uiteengezet zou hebben, die hij reeds tegenover Lord Halifax naar voren gebracht had. De Duitsche ambassadeur zou zich beklaagd hebben over de onverschilligheid van Engeland tegenover zekere door Duitschland opgew'orpen kwesties, met name over de koele ontvangst van de Duitsche zinspeling op de koloniale kwestie. Zonder uitdrukkelijk koloniale eischen te formuleeren, zou Von Ribbentrop de belang- reikheid dezer kwestie voor Duitschland hebben onderstreept en zijn spijt te kennen hebben ge geven, dat deze belangrijkheid niet voldoende in leidende Engelsche kringen gewaardeerd werd. Men meent te weten, dat Eden zijn be zoeker weinig hoop heeft gelaten, dat de En gelsche houding op dit punt aanmerkelijk ge wijzigd zou worden. Wel had Eden bij deze ge legenheid te kennen gegeven, dat de Engelsche regeering bereid is een nieuwe verdeeling der grondstoffen onder de oogen te zien. In Engelsche politieke kringen is men verder van meening, dat Von Ribbentrop, die heden naar Berlijn vertrekt, Londen niet wilde ver laten, zonder een bezoek aan Eden te hebben gebracht, daar hij de Duitsche pers geen nieuwe aanleiding wilde geven over de verdeeldheid in het Engelsche ministerie te spreken. In de Duitsche bladen werd n.l. reeds enkele malen te kennen gegeven, dat niet alle collega's van minister Eden het met diens zienswijze eens waren. WASHINGTON, 26 Febr. (Havas.) De nieuwe Fransche ambassadeur bij de V. S„ Georges Bonnet, heeft aan President Roosevelt zijn ge loofsbrieven overhandigd. Bij deze gelegenheid hield hij een toespraak, waarin hij zeideFrank rijk wenscht vurig'te kunnen bijdragen tot de verwezenlijking van economische en financieele samenwerking tusschen de volken, het eenige middel om hun den voorspoed terug te geven, hun onafhankelijkheid te redden en de deur van den vrede wijd open te zetten. In zijn ant woord noemde Roosevelt den terugkeer van den wereldhandel naar normale toeestanden een der voornaamste doelstellingen zijner regeering. STOCKHOLM, 27 Febr. (D. N. B.) Koning Leopold van België is heden voor een parti culier bezoek te Stockholm aangekomen, om tegenwoordig te zijn bij de viering van den 76sten verjaardag van zijn schoonvader, Prins Karei van Zweden. IN) i i i Stand op Zaterdag 10 uur v.m.: 734 Vorige stand: 738.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1