LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen J Caballero dreigt af te treden Het debat in de Fransche Kamer ^ïiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig iiiiiiii!iiiiii;i!iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui!iiiniiiimiii ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 piniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiininiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiii!iiiii!iiiiiiiiiin| AFD. HAARLEM H.O.R.E.C.A.F. Noodtoestand in het restaurant bedrijf TELEGRAM AAN DEN MINISTER Rijksuitkeering aan Haarlem R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" MANNENKOOR JOHEZ Een school voor imbecielen De nieuwe kerk in Badhoevedorp BENNEBROEK Hans Aïbers (links) speelt de hoofdrol in „Verboden lading" (Rembrandt Theater) R.K. Sportvereeniging Winfried H.B.C. 1T.Y.B.B. 1 HEEMSTEDE (Gedeeltelijk gecorrigeerd De bewegingsvrijheid der regee ring zou hem belemmerd worden URSEM VELSEN Minister Bastid naar Den Haag Léon Blum antwoordt o.m. dat geen wijziging in de regeering te wachten is De mijnstaking te Pees geëindigd LEENING HENGELO REMBRANDT-THEATER Hans Albers in Verboden lading FRANS HALSTHEATER Fraulein Lilly De lachende Szöke Szakall zal deze week met Franziska Gaal de toeschou wers amuseeren in de film „Fraulein Lilli" (Frans Halstheater). LUXOR-THEATER T ransatlantic PALACE-BIOSCOOP Verdachte sta op! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiinïs STAD 'De afdeeling Haarlem van den Nederl. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante bedrijven (H.O.R.E.C.A.F.) houdt een buitengewone vergadering ter bespre king van den heerschenden noodtoestand van het Hotel-, Restaurant- en Cafébedrijf op Dins dag 2 Maart a.s. des avonds half negen in een der zalen van Hotel „De Leeuwerik", Kruis straat 3032 te Haarlem. De heer P. A. Pfeifer, secr. van het Hoofdbestuur van bovengenoem- den Bond zal een uiteenzetting geven over „De Personeele Belasting en waarom gelijkstelling dezer belasting voor onze bedrijven met win kels noodzakelijk en billijk is". Mr. A. J. Roest Crollius, directeur van het Bondsbureau H.O.R.E.C.A.F., zal spreker over: „De heerschende noodtoestand en wat gedaan moet worden tot instandhouding van deze be drijfstakken". Het volgende telegram is door het bestuur van de afd. Haarlem van Horecaf aan den Mi nister van Financiën gezonden. „Afdeeling Haarlem Horecaf, met belangstel ling en dankbaarheid kennis genomen heb bende van het feit, dat extra rijksuitkeering ge meente Haarlem bij regeering in overweging is, verzoekt Uwe Excellentie eerbiedig doch drin gend deze niet afhankelijk te stellen van ver hooging opcenten Pers. Belasting, daar zulks voor reeds overbelaste Horecaf-bedrijven, ramp spoedige gevolgen medebrengt. Gisteravond had onder presidium van den voorzitter, den heer P. C. v. d. Meijden, de jaarvergadering plaats van de afd. Haarlem van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St Paulus". Spr. herinnerde aan de gehouden kader-ver gadering, welke onlangs is gehouden en de belangrijke besprekingen welke aanhangig wer den gemaakt. Mededeeling werd gedaan van verschillende vergaderingen, welke dezer dagen door de standsorganisatie worden gehouden. Hierna had de installatie van een 6-tal nieu we leden plaats. Besloten werd aan ieder lid de Vasten-amen- dementen 1933-1934 gratis te verstrekken. Hierna werd een overzicht gegeven van ver schillende briefwisselingen welke gevoerd zijn. Uit de jaarverslagen bleek, dat er een batig saldo was. Bij de besprekingen van het bestuursbeleid bleek dat men over het algemeen zeer tevreden was. De aftredende bestuursleden P. C. v. d. Meij- den, H. Leeuw, H. de Vries, J. Konijn en mej. Peters werden bij acclamatie herkozen Aan de orde werd nog gesteld het 30-jarig bestaan der afdeeling dat op 7 November zal worden herdacht. Er werd een commissie be noemd, welke zich met de uitvoering van het feest zal belasten. In de afvaardiging van leden naar de dienst commissie is geen verandering gekomen. Hierna had de traditioneele rondvraag plaats, waarna sluiting volgde, i Een vocaal-instrumentaal concert in het klei ne, intieme kerkgebouwtje der Waalsche Ge meente op het Begijnhof. Een kerkje, geschikt voor een koortje, mits het maar op de kleine ruimte ingesteld en op de juiste plaats opge steld is. Dit was nu jammer genoeg niet het geval met J. O. H. E. Z., waardoor de zang groo- tendeels niet tot zijn recht kwam. Het koor had plaats genomen onder de orgel tribune en aldaar werd het geluid niet voldoen de weerkaatst. De piano-zang klonk nog tame lijk goed, doch in het forte geleek het wel of alle stemmen tegen elkander klotsten. Van evenredigen samenzang was dan vanzelfspre kend geen sprake, mede niet van eenige stem ming, zoo hoog noodig bij geestelijke gezangen als „O bone Jesu" van Palestrina, „Sanctus" van Schubert en „Ecce, quomodo moritur" van J Handl. Het is misschien een proefneming waard, eens het koor vóór het spreekgestoelteplaats te laten nemen en dan, rekening houdende met de kleine ruimte, alles een graadje zachter te zingen (vooral in „Des Heeren Huis"). De organist der kerk, de heer W. H. Biele, leidde het concert in met een Bach-Prelude en Fuga en speelde tusschen de vocale nummers „Prière de Notre Dame'' van Boëlmann. Het orgel bezit enkele mooie, zachte strijk en fluitregisters, het tutti is echter wat minder nobel van klank en een regelmatig crescendo schijnt er niet gemaakt te kunnen worden. Dat zachte spel kwam prachtig uit bij Bach, de strijkregisters (maar niet te veel de tremolo of Vox coeleste er bij gebruiken!) bij Boëlmann. Het gemis aan een zwelkast viel het meest op bij de begeleiding van „Immanuel", kerklied uit de 15de eeuw. Dit lied, benevens nog enkele andere waar devolle oude liederen, werden gezongen door de altzangeres mevrouw Truus de Wilde— Scheffer. Deze zangeres beschikt over een om vangrijk, groot geluid, en zingt met overtuiging Haar techniek en stemvorming houden hier mede geen gelijken tred. De tweede solist van dezen avond was de cellist J- W. A. Mulder, die de bekende Sara bande van Bach met smaak, doch ietwat te langzaam, voordroeg. Het kerkje was matig bezet, het slechte weder zal wel van invloed zijn geweest °P de belangstelling. O. K. De afdeelingen „Haarlem" van: de Ver. v. Onderwijzers en Artsen, werkzaam bij het B. O.; van de B. L. O. groep v. d. Bond v. Nederl. Onderwijzers; en van de B. L. O. groep v. h. Nederl. Onderw. Genootschap, hebben den ge meenteraad verzocht: a. om de laagstaande zwakzinnigen (im becielen), die in aparte klassen (bezinkings- klassen) aan school „Buitenrust" en de „Dr. Huetschool" ondergebracht zijn, van deze scholen te verwijderen, en b. om deze kinderen in het centrum der gemeente in een op te richten school van im becielen onder te brengen. Een geschikt gebouw daarvoor achten zij de openbare school 17, Wilhelminastraat. Het bouwen van een R. K. kerk in Badhoeve dorp is opgedragen aan de laagste inschrijvers, de Gebr. Ransdorp te Haarlemmermeer. Aanbesteding. Door het Architectenbureau „Arti", dir. de heer van Essen, is aanbesteed de verbouwing van het winkelhuis Bennebroe- kerlaan 37 tot twee winkelhuizen. De uitslag was als volgt: Fa. van Wijnen, Haarlem, ƒ8739; fa. Wal- veld Co., Amsterdam, 8335fa. Portegius, Haarlem, ƒ7990; Th. v. d. Hoorn, Hillegom. ƒ7862; fa. Keizer Engel, Zandvoort, ƒ6550; H. Bakker, Bennebroek, 6400. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. De R. K. Sportvereeniging „Winfried" hield haar jaarlijksche algemeene vergadering in Huize „Domi". De voorzitter opende de vergadering met den christelijken groet en sprak een woord van dank aan Winfrieds afgetreden leider, den heer H. v. Rijn, terwijl hij den nieuwen leider, den heer C. Thijssen, een spoedig herstel toewenschte en de hoop uitsprak, dat hij spoedig weder de lei ding op zich zou kunnen nemen. Hierna volgde de officieele installatie van den geestelijken adviseur, den weleerw. heer C. A. M. Verheye. In een kort woord sprak de voorzitter den adviseur toe en wenschte, dat de goede verstandhouding, die er reeds met den geestelijken adviseur is, nog vele jaren zal mo gen duren. De secretaris en penningmeester gaven ver volgens de verslagen van Winfrieds wel en wee in het afgeloopen jaar, welke beide met applaus werden goedgekeurd. De drie aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Als kas-commissie werden gekozen de heeren W. Timmers en B. Lipman. Bij de mededeelingen kwamen de zaaluitvoe ring en de onderlinge wedstrijden der junioren aan de orde. De zaaluitvoering wordt gehouden in samenwerking met de Haarlemsche dames- gymnastiek-vereenigingen, op 25 April in de Gem. Concertzaal. De junioren onderlinge wed strijd op 6 Maart aan het Teylerplein. Bij de rondvraag nam de geestelijke adviseur het woord. Hij dankte den voorzitter voor de woorden tot hem gericht, en hoopte ook zoolang het hem gegeven zal zijn, op dezd prettige wijze met Winfried samen te werken. Tevens dankte hij het bestuur, mede namens de leden, voor hetgeen het dit jaar voor de R. K. Sportbe- weging heeft gedaan. Zich tot de leden rich tend, spoorde hij hen aan den sportieven geest van het bestuur te volgen, opdat op deze wijze het peil der vereeniging nog verhoogd moge worden. De geel-zwarten spelen morgen op Berken rode met het volgend elftal tegen H. B. C.: v. d. Lit Kluijskens Assendelft Gerrits Nunnink Rotteveel Huneker Put v. Riel v. Schie v. d. Drift Jubileum bij Openbare Werken Vrijdag herdacht de heer P. J. Neeskens, voorman aan wegen en paden, alhier, den dag dat hij voor 25 jaar n dienst kwam bij de gemeente. 's Morgens werd de jubilars met zijn fami lie per auto van zijn woning gehaald. Bij het binnenkomen van het gebouw van Openbare Werken, waar als gebruikelijk de huldiging door ambtenaren en personeel zou plaats heb ben, werden aan mevr. Neeskens bloemen aan geboden. Toen de jubilaris met zijn familie, te midden van vrijwel het geheele ambtenaren- en werk- liedencorps in de met groen en bloemen ver sierde teekenzaal had plaats genomen, sprak allereerst namens het gemeentebestuur (de wethouder van Openbare Werken, Dr. E. A. M. Droog, was door ongesteldheid verhinderd) de heer A. P. Auderetsch, oudste lid van de Com missie van Openbare Werken. Mede namens het gemeentebestuur feliciteer de spr. den jubilaris en zijn familie, er den wensch aan toevoegend, dat hij nog vele jaren zijn beste krachten zal kunnen geven in het belang van de gemeente Heemstede. Met dezen wensch overhandigde spr. hem namens B. en W. de gebruikelijke eenveloppe met inhoud. De directeur van Openbare Werken, de heer J. Schelling, sprak mede waardeerende woorden en zeide o.m. dat hij er nooit spijt van gehau heeft den tegenwoordigen jubilaris in dienst genomen te hebben. De heer Neeskens bleef een eenvoudig man, maar vol ijver en toewij ding als het betreft de belangen der gemeente. Als directeur wilde spr. hem dan ook dank bren gen voor wat hij in die jaren voor de gemeen te heeft gedaan. Als stoffelijke blijken van belangstelling' over handigde de directeur hem namens de ambte naren een vulpen en vulpotlood in étui. Vervolgens voerde nog het woord de heer P. Zegwaard namens de collega's. Spr. haalde en kele voorbeelden aan, hoe de arbeid vroeger werd verricht. Dankbaar herdacht spr. de steeds prettige samenwerking, ook al was ei wel eens verschil van meening. Als stoffelijke blijken van belangstelling bood spr. den jubila ris namens het personeel een klok en spiegel aan. Nadat de heer J. Neeskens, onder-opzichter, er zijn voldoening' over had uitgesproken dat de directeur en B. en W. nu 25 jaar geleden den jubilaris hadden aangesteld, wat zeker in het belang der gemeente is geweest, en een dankwoord had gesproken tot den jubilaris, dankte de jubilaris zelf voor de hartelijke woorden en de vele cadeaux. Hiema kreeg de jubilaris gelegenheid den dag in familiekring door te brengen. VALENCIA, 26 Febr. (Havas). Minister president Largo Caballero heeft vanmiddag een lang document gepubliceerd, waarin hij te verstaan geeft, dat hij gedwongen zou zijn af te treden, als hij in de binnenland- sche politiek zekere hinderpalen blijft ont moeten, die volgens hem op het oogenblik de bewegingsvrijheid der regeering belem meren. De premier heeft besprekingen gevoerd met al zijn medewerkers en hoewel hij van hen for- meele verzekeringen heeft ontvangen, heeft hij toch deze nota ter kennis van het publiek ge bracht. Rectificatie. Abusievelijk werd in ons blad vermeld, dat pastoor Polder van Ur,sem werd opgenomen in het Antonie-Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Nader vernemen wij, dat pastoor Polder thuis verpleegd wordt. Gemeenteraad Er wordt een openbare ver gadering van den raad der gemeente gehouden, Donderdag 4 Maart, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. PARIJS, 26 Febr. (Havas) De Fransche minister van Handel, Bastid, zal morgen naar 's Gravenhage vertrekken. Vervolgens zal hij zich naar Praag begeven, teneinde aldaar het FranschTsjecho-Slowagksche handelsverdrag te onderteekenen. PARUS, 26 Febr. Na een kleine onderbre king na de rede van Flandin in de Kamer, was het woord aan Femand Laurent, die de regeering interpelleerde over haar algemeene en financieele politiek en daarbij zeide, dat dagelijks 200 millioen francs naar het buiten land vluchten. Vincent Auriol, de minister van financiën, protesteerde. Hij verklaarde, dat het niet waar is, dat dagelijks 200 millioen franken worden uitgevoerd. Dergelijke praatjes kunnen het openbaar crediet in gevaar brengen en op die manier brengt men het land in paniekstem ming. Femand Laurent betwistte, dat er in het zakenleven een opleving zou zijn; alleen in de oorlogsindustrie heerscht welvaart. De vroegere minister van financiën, Paul Reynaud, zei o.m., dat de regeering twee tegengestelde politieke koersen gevolgd heeft: die van de driepartijenovereenkomst met de schrapping van contingenten en een binnen- landsche politiek, welke gebaseerd was op dc koopkracht. Léon Blum betrad daarop de sprekerstribune en wees er Laurent op, dat de regeering hei recht heeft te beweren, dat de toestand thans beter is dan eerst. (Applaus linksch, geroep rechtsch en centrum). De rechterzijde inter rumpeerde opnieuw, wanneer Blum zeide, dat de werkloosheid vermindert. Blum wilde dan het spreekgestoelte verla ten, doch na een krachtig applaus van linksch zette hij zijn redevoering voort. Wat de kapitaalvlucht betreft, herinnerde de minister-president er aan, dat zulks ook onder de regeeringen van Laval en Flandin het geval is geweest en dat in 1935 19 milliard francs van de huidige waarde het land hebben ver laten. Blum zette vervolgens nog eens de redenen voor de pauze in de activiteit der regeering uiteen. Na de pauze zal men voortgaan met het programma van het volksfront te voltooien. Dit programma, aldus' Blum, is trouwens niet onderbroken. De perswetten zijn in behande ling bij den Senaat en de groote landbouw- wetten bij de Kamer. De regeering zal het ont werp inzake een nationaal werkloozenfonds in dienen. Hetgeen niet voorkomt op het gemeen schappelijk programma van het volksfront zal, alvorens bij de Kamers te worden ingediend, het voorwerp uitmaken van een gemeenschap pelijke beraadslaging, die voor 't geval dat het programma niet voldoende mocht zijn, dat er leemten zijn, die aangevuld moeten worden. Wat de kwestie betreft van een wijziging in de samenstelling der regeering tijdens de pauze zeide Blum: indien ik van mee ning was, dat het wenschelijk en nood zakelijk is, een regeering der nationale eenheid te vormen, zou ik heengaan. Ik zou niet een regeering van het volksfront in een regeering van nationale eenheid kunnen veranderen. Blum wees daarna op het gevaar van een politieke verschuiving. Hoe, zoo vroeg hij zich af, zouden de volksmassa's hierop reageerenV Het gevaar is groot, dat de volksmassa's, vei" raden en overwonnen, hun liefde voor de re publiek zouden verliezen. Door het vertrouwen der volksmassa's heb ben wij gezag, wanneer wij het verloren, zou den wij ons bestaansrecht verliezen. Ik geloof, dat alle democratische partijen in de regeering vertegenwoordigd moeten blijven. Blum besloot met een beroep te doen op alle vaderlanders, hun medewerking te verlee- nen aan de taak der regeering. Nadat Blum door de linkerzijde langdurig was toegejuicht, werd de vergadering tot half negen geschorst. BOEDAPEST, 26 Febr. (D. N. B.) Uit Pees wordt gemeld, dat de mijnwerkers, die Dinsdag het werk hadden neergelegd en beneden in de mijn bleven, hun staking hebben geëindigd en naar de oppervlakte zijn gekomen. De mijn- directie heeft onmiddellijk een technisch onder zoek naar den toestand in de mijn laten instel len. De onderhandelingen over de loonen, die door de staking werden afgebroken, zijn doof directie en vakvereeniging hervat. De inschrijving op 1.509.000.3'/. pCt. oblt- gatiën, leening 1937, ten laste der gemeente Hengelo (O.) tot den koers van 99J4 pCt. zal zijn opengesteld op Vrijdag 5 Maart te Amster dam ten kantore van de Hollandsche Bank- Unie en H. Oyens en Zonen N.V.; te 's-Graven- hage bij het Bankierskantoor van Lissa en Kann; te Hengelo (O.) bij den gemeenteont vanger. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons vervallende 1 April en 1 October, waarvan de eerste vervalt 1 October 1937. Houders van de per 6 April 1937 aflosbare obligatiën der 4y2 pCt. leening 1936 ten laste der gemeente Hengelo (O.), groot 1.550.000.— kunnen bij de inschrijving op de 3'/. pCt. leening een recht van voorkeur uitoefenen, in dier voege, dat de aanmelding der 4y, pCt. obli gatiën bij de inschrijving zooveel mogelijk recht geeft op toewijzing van een gelijk nominaal be drag der 3% pCt. obligatiën, leening 1937. Indien de voorkeurs-inschrijvingen het be schikbare bedrag mochten overtreffen zal toe wijzing systematisch plaats hebben. Voor uitoefening van het recht van voorkeur moeten de obligatiën der voormelde 4>j pCt. leening, uiterlijk Vrijdag 5 Maart 1937, vóór des namiddags 4 uur, op daarvoor bestemde formu lieren worden aangemeld bij een der boven genoemde kantoren. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Dins dag 6 April ten kantore van inschrijving wor den ingeleverd, waartegen 3'/, pCt. obligatiën, eventueel recepissen, worden uitgereikt onder vergoeding aan de inschrijvers van koers- en renteverschil. De betaling der op de vrije inschrijvingen toe gewezen obligatiën moet geschieden op 6 April ten kantore van inschrijving, met 992.50 per obligatie van 1000.vermeerderd met 0.49 voor 5 dagen rente k 3'/. pCt. tegen uitreiking van de obligatiën, eventueel recepissen. Wanneer we dezen keer beginnen met het voorprogramma dan heeft dat een bepaalde reden en wel deze, dat weer zoo'n weergaloos knap filmpje van Oscar Fischinger wordt ver toond, waarbij men niet alleen muziek hoort maar ook ziet. Het wezen van de vele mo gelijkheden welke de filmkunst biedt en waar voor rr^n niet genoeg dankbaar kan zijn. Het geheel is ongeveer in den geest van den eeni- gen tijd geleden vertoonde: „Symphonie in Blau" en „Kreisen"; doch thans is het een reclamefilmpje voor van Houtens cacao en chocolade. Deze firma bewijst hiermede, dat het heusch niet noodig' is het publiek met smakelooze voorstellingen te vervelen, om re clame te maken. Datzelfde publiek zal begrij pen, dat gezien de fijne sublieme reclame ook een fijn product wordt aangeboden. Indertijd schreven we reeds uitvoerig over het werk van Oscar Fischinger, en hoe men niet moet trachten naar een „verhaaltje"' te zoeken in dit soort creaties. Het is pure mu ziek, welke men voor zijn oogen ziet, muziek, welke kleur en vorm heeft en rhythmis'ch even zuiver is, als de klank welken men door zijn ooren opvangt. Het zijn muzikale beeldenreek sen, welke men langs zijn oogen ziet glijden en die ongelooflijk weldadig aandoen, voor ieder die maar een sprankje gevoel voor schoonheid heeft. In het buitenland, meer dan hier, treft men deze reclamefilmpjes aan en 9% van de 10 keer geven ze oneindig veel meer voldoening dan de duurste hoofdfilm. We zullen deze exquisiteit thans met rust laten en nog even het verdere gedeelte van het programma onder de loupe nemen dat o.a. bestaat uit de binnen-, buitenlandsche- en In dische geluidsjoumaals, een grappige kleine teekenfilm, welke een geestige parodie <bp de opera Carmen geeft en last not least <}e hoofd film met Hans Albers als „pièce de resistance De Ufa, welke een tijdlang de kluts scheen kwijt geraakt, weert zich thans terdege en mei succes om haar oude eervolle plaats weer te heroveren. „Verboden Lading" is een stevige, goed ge bouwde film, waarbij een eerlijke kapitein van een schip, door zijn trouwhartigheid en edel moedigheid in alle mogelijke perikelen verzeild raakt. De spanning bereikt haar hoogtepunt, als op een gegeven moment een .schurk een poging doet het schip in de lucht te laten vlieg,en, om daardoor het openbaar worden van een geheime wapenzending te verhoeden. De ontploffing gelukt doch door het energiek op treden van kapitein Hans, gaat noch het schip, noch een menschenleven verloren. Hoè hij dat doet, is op zichzelf al de moeite van het zien waard, doch de aantrekkelijkheid wordt nog aanmerkelijk verhoogd, door een meer radicale dan romantische liefdesidylle, welke, hoe pit tig ook, toch voorbehoud voor volwassenen noodzakelijk maakt. Lotte Lang, een opkomende ster is hier de tegenspeelster van Hans Albers, en met haar sappig Weensch dialect neemt zij ongetwijfeld een ieder voor zich in. Wie van avonturen en avontuurlijke liefde houdt, voelt zich hier voor 100 procent tevre den gesteld. V-t Terwijl buiten de regen gestaag neerdrupte, tooverde het witte doek in het Frans Hals- Theater schoone panorama's van de Rivièra voor oogen met zomergenoegens en heerlijke natuur. Daartusschen door verscheen de aan trekkelijke beeltenis van Franziska Gaal, die in de film, „Fraulein Lilly" de rol speelt van het Weensche meisje-zonder-betrekking, dat op geraffineerde wijze aan de functie van verkoop ster in een juwelierszaak weet te komen en deswege naar de Rivièra wordt gestuurd, te zamen met een vertrouwden ouderen bediende, waarin iedereen onmiddellijk den Hongaar- schen komiek Szöke iSzakall zal herkennen. Ze moeten daar probeeren een stel kostbare ju- weelen aan den man, of beter aan de vrouw te brengen, of nee, het wordt toch aan den man gebracht, n.l. aan een (natuurlijk) rijken jongeman, die verliefd is-op-het-eerste gezicht op de verkoopster. Omdat de juwelier zijn nieuwbakken verkoopster echter niet vertrouwt, heeft hij haar een stel nagemaakte juweelen meegegeven, terwijl de bediende de echte bezit. Ieder filmkenner weet dan, dat zoo iets alleen dient om allerlei aardige verwisselingen van de echte en de nagemaakte parels te laten ontstaan, er komt zelfs een dief en een pseudo», dief aan te pas en de chauffeur van den rijken jongeling doet zijn best om zijn meester aan geld en aan het meisje te helpen. En als ze dan aan het eind elkaar krijgen ,zijn zoowaar de echte en valsche parels weer in één hand ge komen, n.l. die het meisje en de jongeling elkaar geven, hjj met de echte en zij met de nagemaakte juweelen. Szöke Szakall rijdt op een lorrie met zijn koffers naar Weenen terug.. Der Moor hat seine Schuldigkeit getan! Deze amusante film is wel niet van een uit- bundige vroolijkheid, maar toch om geschikt een Zondagmiddag of -avond aangenaam te ver- poozen, te lachen om de diverse grapjes en te genieten van de liedjes, die Franziska op de meest eigenaardige oogenblikken zingt. Het voorprogramma is zeer uitgebreid. De zeer vermakelijke teekenfilm goochelt middels een parodie op vitaminenrijke voeding, heel erg versnelde films, teekenfilmgedeelten en „echte" dingen door elkaar Betty heeft het op haar geweten! en een andere rolprent wil ons in de verfilming van een school onder water doen gelooven. De journaals bevatten o. a. eenige Haarlem sche scènes en een speciale reportage van de wittebroodsweken van het prinselijk echtpaar. De rolprent, die deze week in Luxor draait, brengt een variatie op het oude thema: twee vrouwen en een man. Het drama, dat uit dit thema zou kunnen groeien, wordt echter in de kiem gesmoord en aan het slot van de film komt men tot de verheffende conclusie, dat achter de fictieve tragedie, die een oogen blik werkelijkheid dreigde te worden, een oer gezond geval schuilt van een normaal huwe lijk, waarin man en vrouw veel van elkaar houden en nooit iets hebben willen onderne men, waardoor deze liefde zou kunnen worden verstoord. Maar eer het zoover is, moeten tal van mis verstanden worden opgehelderd en moet de reusachtige arbeid voltooid zijn, die een tijd lang ingenieur McAllan van zijn vrouw Ruth dreigde te vervreemden. Ingenieur McAllan, kortweg Mac genoemd, heeft niet meer of min der gepresteerd dan een tunnel te projectee ren, die Engeland met Noord-Amerika moet verbinden. Dank zij de interesse van eenige millionnairs kan inderdaad met het geweldige werk worden begonnen. Aan twee zijden van den Oceaan begint men te boren met de nieuw- ontdekte radiumboor. Al is de radiumboor er dan ook en al vor dert het werk nog zoo voorspoedig, Mac heeft het razend druk en houdt bijna geen tijd meer over om naar zijn vrouw en zijn jongen om te zien. Als Mac voor reclame-doeleinden naar Amerika is ontboden en zijn portret, in de kran ten verschijnt naast dat van de knappe million- nairsdochter Varlia, meent Ruth, dat de booze gedachten, die zij reeds lang ten opzichte van haar onkreukbaren echtgenoot koesterde, waar zijn. Op raad van Robbie, den vriend van Mac. die in de geschiedenis een zeer nobele rol speelt, besluit zij afleiding te zoeken. Zonder medeweten van haar man gaat zij in den tun nel verpleegsterswerk verrichten, tot de ge vreesde tunnel-ziekte haar voor altijd blind doet worden. Met haar zoon trekt zij zich terug. Edoch, de zoon van Mac is uit het zelfde hout als zijn doortastenden vader gesneden. Als gemeen arbeider neemt hij dienst in den tunnel en werkt daar stevig aan het grootsche plan mede, als het vreeselijke gebeurt. De ar beiders stooten op den uitlooper van een on- dergrondschen vulkaan, er komt een verschrik kelijke uitbarsting en Geoffrey McAllan komt in de algemeene verwarring en ontzetting om het leven. De dood van den zoon brengen va der en moeder weer tot elkaar. De berekenen de Varlia ziet haar snoode plannen verijdeld en Mac is weer gelukkig in de gedachte, dat alle verwijdering in den voorafgaanden tijd slechts op misverstand berustte. De voltooiing van den grooten tunnel, welke ondanks allen te genslag toch nog tot stand komt, maken het slot van de film nog happier dan het na de hernieuwde trouw van de wreed gescheiden echtelieden al was. Een interessante, spannende film met su bliem spel van Richard Dix, Madge 'Evans, Leslie Banks e.a. Neen, zij is niet schuldig aan den moord op de schoone Yvette, al wordt zij er dan ook van beschuldigd en al zijn de aanwijzingen sterk tegen haar, dat voel je, dat zie je aan heel haar houding. Maar wie heeft den moord dan wèl gepleegt? Heel het gebeuren op en om het tooneel ont wikkelt zich tot de conclusie, dat de schoone danseres (Dolores del Rio), die haar man (Dou glas Fairbanks Jr.) hartstochtelijk lief heeft, uit jalousie den moord op c.e star Yvette ge- peleegd heeft en toch Maar wie dan wèl? Dat is de spanning in deze film, de spanning die blijft door al de verschillende kijk-tooneelen waaraan deze film zoo rijk is. Want, in het verband van het verhaal en toch ook weer heelemaal afgescheiden daarvan, krü' gen we brokjes van een revue te zien en kooi en solodansen, maken we het groote Parijsch® Operabal en andere groote bals mee en krijgen we belangwekkende kijkjes op het gedoe en het geroddel der artisten achter de schermen. Maar tusschen dat alles door zien we het gelaat van Dolores met de groote oogen, die oogen die spreken van onschuld, en toch Tot heel op het eind, in de rechtszaal, waal zij zal veroordeeld worden, de ontknoopinS komt, de ontknooping, waaraan niemand ge dacht heeft. De film is voorbehouden voor volwassenen» maai die zullen, na de bijwoning, niet onvol daan naar huis gaan. In het voorprogram een korte cultuurfibn „Staal", die knap in elkaar zit'en een overzicht geeft van wat er van staal gemaakt en ho® staal zelf gemaakt wordt. Voorts een film „Carnaval in Weenen" en d® drie verschillende journaals.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4