STAD I X)p^ ÉuiniM GEHEEL GEBIT OfcVP Haarlem, 27 Febr. DE BENOEMINGEN VAN KATHOLIEKEN ALLE EFFECT EN ZAK EX Kort en volledig RADIO MOORS n.v Tandheelkundig Instituut RIJKSSTRAATWEG 16 SPAARNE l-TïiBANKrgri St. Vincentiusbïbliotheken ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 vanaf f 35.- St. Josephs-Gezellenver. Haarlem I Jansstraat 59 De Citroën-tentoonstelling Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Zondag 28 Febr. HUURT UW PRIMO De Stofzuiger Centrale HAGEMAN COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Z. H. EXC. MGR. N. STAM Zondagmiddag spreekt hij voor de radio Vrouwelijke jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal „ZOEK DE ZON OP" Lou Bandy in de „Nationale Revue" Waterverlies door openstaande aftapkranen RECHTSTREEKSCHE VERBINDING MET AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS HANDELSCltEDIETEN 15MÜ® VHEEMDE VALUTA VOOR DEN POLITIERECHTER Voedzaam gerecht De geregelde klant Vroolijk Oudejaarsfeest! ^GERICHT: 1888 A.FunKE en zoon DE NIEUWE FORD V-8 VOOR 1937 Recipieerde in de showroom aan het Plein „HAARLEM'S BLOEI" Als dat eens waar was AGENDA Bioscopen 28 Februari Bioscopen 1 Maart Bioscopen Apotheekdiensten INSTELLINGEN Boeken voor alle leeftijden. Bij de behandeling van de Gemeente begroo ting in de tweede afdeeling van den Haar- lemschen gemeenteraad heeft een lid de aandacht van B. en W. gevestigd op het feit, dat het aantal katholieke ambtenaren in Haar lem, alhoewel de katholieken één derde deel der bevolking vormen, hier ter stede zeer gering is. Het raadslid verwees daarvoor naar een artikel in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 16 Juni 1936 en vroeg of B. en W. bereid zijn na te gaan of in het genoemde artikel de verhoudingen naar waarheid zijn weergegeven. Indien de cij fers juist zijn, zoo concludeerde hij, zou ten onrechte een cachet van minderwaardigheid op de katholieke bevolking drukken. Hieraan zou zoo spoedig mogelijk een einde gemaakt moeten worden. Berust het gezegde, zoo vroeg hij ten slotte, dat in en om Haarlem voor de katholie ken een achterstelling bestaat bij benoeming op waarheid? Op de vragen geven B. en W. in de Memorie Van Antwoord het bescheid, dat zij niet bereid zijn na te gaan of de in het genoemde artikel genoemde verhoudingen naar waarheid zijn weergegeven. Zij vermogen n.l. niet in te zien, aldus deelen zij mede, dat bij de beantwoording ervan eenig gemeentebelang zou zijn betrok ken. „Doch afgescheiden daarvan merken wij op, aldus B. en W. dat, hoe de uitslag van het gewenschte onderzoek ook zou uitvallen, wij toch niet in staat zouden zijn zooals de stel ler van de vraag blijkbaar wenscht aan de naar zijn meening bestaande verkeerde ver houdingen zoo spoedig mogelijk een einde te maken, omdat in het belang der gemeente ons College bij het doen van benoemingen steeds als een richtsnoer moet aanvaarden de be kwaamheid van den sollicitant voor de te ver vullen functie, welke als eerste eisch van be noembaarheid is gesteld in artikel 13 van het door Uw Raad vastgestelde Ambtenarenregle ment. Bovendien is het zooals Uw Raad on getwijfeld bekend is krachtens zijn besluit van 11 Februari 1920, no. 8 verboden aan sollicitanten naar betrekkingen in dienst der gemeente schriftelijk of mondeling vragen be treffende godsdienstige gezindheid te stellen." Naar de Burgemeester mededeelt, houdt hij zich bij de benoemingen bij de politie ook aan deze algemeen geldende regelen. Om den ernst van de klacht van het hier boven bedoelde raadslid nog eens extra te ac- centueeren, drukken wij hieronder de door het vragen stellende raadslid bedoelde cijfers uit het artikel van 16 Juni af. Haarlem, de vijfde stad des lands, telt thans ruim 131.000 inwoners, waarvan er ruim 45.000 of 1/3 gedeelte Katholiek zijn. De gemeente raad bestaat uit 39 leden. De R. K. Staatspartij bezet daarin 11 zetels, de S.D.A.P. 14, V.B. 2, V.D. 2, Comm. 2. A.R. 2, C.H. 3, Chr.-Dem. 1, R.K. Dem. 1 zetel en 1 wilde. Het college van Burgemeester en Wethouders bestaat uit 1 S.D.A.P., 1 V.D., 1 C.H. en 1 R.K. Burgemeester, secretaris, ontvanger, allen niet-Katholiek. Griffier-waarnemend gem.-secretaris: niet- Katholiek. Referendaris-redacteur: niet-Katholiek. 9 Afdeelings-chefs ter gemeente-secretarie: 1 Katholiek. Het totale personeel der gem.-secretarie be staat uit 100 personen: daarvan zijn er slechts 16 Katholiek. Commissaris van politie: niet-Katholiek. 2 Hoofdinspecteurs van politie: niet-Katho liek. Directeur Gem. Gasbedrijf: niet-Katholiek. Adj.-directeur Gem. Gasbedrijf; niet-Katho liek. Directeur Gem. Electriciteitsbedrijfniet- Katholiek. Directeur Openbare Werken: niet-Katholiek. Adj.-directeur Openbare Werken: niet-Ka tholiek. Directeur Geneesk. en Gezondheidsdienst: niet-Katholiek. Adj.-directeur Geneesk. en Gezondheids dienst: niet-Katholiek. Directeur Gem. Duinwaterleiding: niet-Ka tholiek. Directeur Bouw- en Woningtoezicht: niet- Katholiek. Directeur Keuringsdienst van Waren: niet- Katholiek. Adj.-directeur Keuringsdienst van Waren: niet-Katholiek. Directeur Plantsoendienst en begraafplaats: niet-Katholiek. Directeur Openb. Slachthuis: niet-Katholiek. Adj.-dir. Openb. Slachthuis: niet-Katholiek. Direct. Gem. Reiniging enz.: niet-Katholiek. Directeur Gem Dienst Werkloosheidsbestr.: niet-Katholiek. Directeur Stads-Bibliotheek: niet-Katholiek. Direct. Maatsch. Hulpbetoon: niet-Katholiek. Direct. Gem. Ineassodienst: niet-Katholiek. Direct. Frans Hals-Museum; niet-Katholiek. Hoofd der Nazorg (leerl. B. L. O.)niet- Katholiek. Ingenieur Openb. Werken: niet-Katholiek. Bedrijfsing. Gem. Electriciteitsbedrijf: niet- Katholiek. Gem. Spraakleerares: niet-Katholiek. Het verhaal wordt eentonig. Rector van het Stedelijk Gymnasium: niet- Katholiek. Conrector van het Sted. Gymnasium: niet- Katholiek. Directeur le H.B.S. B 5-j. c.: niet-Katholiek. Onder-dir. le H.B.S. B 5-j. c.; niet-Katholiek. Directeur 2e H.B.S. B 5-j. c.: niet-Katholiek. Onder-dir. H.B.S. B 5-j. c.: niet-Katholiek. Directeur H.BJS. A 5-j. c.: niet-Katholiek. Onder-dir. H.B.S. A 5-j. c.: niet-Katholiek. Directrice Midd. Meisjesschool: niet-Katho liek. Onder-directrice Mid. Meisjesschool: niet- Katholiek. Directeur Avondschool v. Handelsonderwijs: niet-Katholiek. Directeur Avondschool v. Nijverheidsonder- Wijs: niet-Katholiek. Van de 53 hierboven afzonderlijk vermelde gemeente-ambtenaren is er slechts 1 Katho liek. Ter gemeente-secretarie zijn o.m.: 4 referendarissen, waarvan geen Katholiek. 14 commiezen, waarvan geen Katholiek. Van de 16 katholieke ambtenaren der gem.- secretarie bekleeden er 10 een rang, lager dan dien van adjunct-commies. Alhoewel er sinds de eerste publicatie ruim een half jaar verstreken is, zijn de cijfers, be houdens een kleine wijziging misschien, ook nu nog juist. Het antwoord van B. en W. is in hooge mate teleurstellend en mist elke overtuigingskracht. B. en W. vermogen niet in te zien, schrijven zij, dat bij de beantwoording van de vraag van het raadslid eenig gemeentebelang betrokken is. Maar wat verstaan B. en W. dan onder „ge meentebelang"? Het belang van Haarlemsche straten en pleinen en grachten? Of het belang van de „gemeentenaren"? En zoo dit laatste het geval is, meenen B. en W. dan, dat *het de katholieken onder die gemeentenaren onver schillig laat of zij beroofd worden van hun grondwettelijke rechten, die willen, dat alle Ne derlanders gelijk zijn voor de Wet en dat nie mand bij anderen wordt achtergesteld? Meenen B. en W., dat het den gemeentenaren niet raakt op welke wijze zij geregeerd worden? Wij zouden, wat dit laatste betreft, de zaak kunnen toespitsen en de stelling verdedigen, dat het ambtenarencorps mee-regeert; dat het lang niet onverschillig is, welke ambtenaren met de uitvoering van wetten en verordeningen be last zijn en hun aandacht wijden aan de voor bereiding van nieuwe wetten en verordeningen. Wat zou het huidige college zeggen als het ge dwongen zou zijn de gemeente Haarlem te be sturen met een stel van de allerknapste, maar oer-liberale ambtenaren? Zou het niet waar schijnlijk zijn, dat de uitvoering van de veror deningen en raadsbesluiten, schoon naar de let ter onberispelijk, niet den geest zou ademen van degenen, die de besluiten namen? Gelooven B. en W. niet (wij spreken in het, algemeen en doelen niet op Haarlem), dat de toepassing van de zedenwetten in Haarlem anders is wanneer het Haarlemsche politiecorps uit communisten bestaat dan wanneer het uitsluitend uit anti- revolutionnairen is saamgesteld? Maakt 't geen verschil of de onderwijzers van de openbare school allen communist dan wel katholiek zijn? Wij zouden deze redeneering op de spits kunnen drijven en eischen, dat het ambtenarencorps een zuivere afspiegeling is van de samenstel ling van den Raad en van het college van B. en W. Dat zou te gek worden. Goed, maar dan moeten B. en W. ook niet beweren, dat bij de vraag van het gemeenteraadslid geen gemeen tebelang gemoeid is. Met hetzelfde recht zou men kunnen vragen waarom zij daar als ver- I HAARLEM-N. - TELEF. 16726 met garantie, pijn- „loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. tegenwoordigers van bepaalde partijen zitten. Wij willen deze redeneering verder ter zijde laten om alleen den nadruk te leggen op het onrecht, dat den katholieken wordt aangedaan. In het belang der gemeente moet bij het doen van benoemingen steeds als richtsnoer de be kwaamheid van den sollicitant naar de te ver ruilen functie aanvaard worden. Deze be kwaamheid moet als eerste eisch van benoem baarheid worden gesteld, schrijven B. en W. Juist, de grief der katholieken is, dat dit niet gebeurt; dat niet allereerst naar de bekwaam heid van den sollicitant wordt gekeken, maar dat als eerste eisch van benoembaarheid geldt, dat de sollicitant niet katholiek zij_ Bewijzen! roept men in koor aan den over kant. Die zijn moeilijk te leveren. Slechts een enkele maal zooals onlangs een burgemeester van een gemeente hier in de buurt slechts een enkele maal zijn degenen, die feitelijk benoemen (hoofden van takken van dienst e.t.q.) zoo dom openlijk te zeggen, dat zij geen katholieke ambtenaren wenschen in be paalde functies, maar zelfs bij heele raadsfrac ties is op te merken, dat zij bij benoemingen stiekem een katholiek weten te weren, ook al is volgens artikel zooveel van het Ambtenaren reglement niet gevraagd naar het geloof van den sollicitant. Men weet dat toch wel! Wie bovenstaand staatje bekijkt, kan onmo gelijk aan toeval denken. En het is tegen opzet telijke uitsluiting, dat de katholieken zich, als een onderdeel van hun strijd om de emanci patie, verzetten! Het kan geen kwaad, dat van tijd tot tijd in onze openbare lichamen tegen deze grievende bejegening van de katholieken wordt geprotes teerd, maar veel succes levert dat nimmer op. De benoemingen van overheidspersoneel liggen op 't bestuurlijke terrein en onze vertegenwoor digers hebben daarop niet rechtstreeks invloed. Maar wel kan van hen gevraagd worden, dat zij voortdurend hun aandacht op deze rechtsver krachting gevestigd houden en dat zij zich be wust zijn, waar zij invloed kunnen oefenen, dat de katholieken van Nederdland aan hen de handhaving van hun rechten als Nederlander hebben toevertrouwd. De verontwaardiging onder de katholieken over hun achterstelling bij benoemingen groeit met den dag en zij, die den schoolstrijd hebben weten te winnen, zullen ook de middelen weten te vinden aan deze rechtsonthouding een eind te maken. Zondag 12.1512.45 spreekuur bij Praeses, P. Krugerstraat 43. Na de meditatie ontspanning tot 10.30. Tafeltennis O.Z. 8.45 bijeenkomst voor aspirant-leden. Maandag 8 uur tooneelrepetitie; damclub. Dinsdag 9 uur Schola Cantorum. Woensdag Mariacongregatie in de diverse parochies. Gezellen na 9.15 uur. Donderdag 8.45 uur zelatricenvergadering. Vrijdag 8 uur biljartclub; 9 uur Schola Can torum. Zaterdag 8 uur tafeltennis O. Z. Wij herinneren onze lezers er aan dat de Citroën-tentoonstelling in het Algemeen Ver kooplokaal, Nieuwe Gracht 74, tot en met 3 Maart a.s. geopend blijft. Naast de nieuwste modellen personenwagens, taxi's, vracht- en autobuschassis exposeeren de Citroen-fabrieken een personen Diesel-Citroen, welke veel belangstelling trekt. De Haarlemsche Citroën-vertegenwoordiger J. Slot, Parklaan 2426 verstrekt alle mogelijke inlichtingen. Programma I: Hilversum 2 (korte golf). Programma II: Hilversum 1 (lange golf). Hilversum III: 8.30 Keulen, 9.059.35 Fransch Brussel, 9.50 Keulen, 10.35 Fransch Brussel, 10.50—11.20 Keulen, 12.20—1.20—1.30 Vlaamsch Brussel, 2.20 Keulen, 2.50 Fransch Brussel, 5.20 6.05 Londen Regional, 6.50 Fransch Brussel 7.20 Keulen, 8.00 Rome, 9.20 Rennes, Parijs voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ ALLE ONDERHOUD VRIJ ALLE SLIJTAGE VRIJ Geen waarborgsom GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 P. T. T., 10.20 Vlaamsch Brussel, 10.30 Berlijn 11,20 Diversen. Programma IV: 8.30, 8.40, 8.45, 9.00, 10.20, 11.15 Vlaamsch Brussel, 11.20, 12.20, 12.50 Pa rijs Radio, 1.10, 1.50, 2.20, 2.40, 3.40 Droitwich, 4.20 London Regional, 4.50 Droitwich, 5.20 Pa rijs Radio, 7.05 London Regional, 8.15, 9.05 Droitwich, 9.25 Boedapest, 9.55, 10.50 Droitwich, 11.00 Fransch Brussel. Programma V: 8.3024.00 Diversen. Centraal R.K. Pensionbureau, Parklaan 59, Inlichtingen dagelijks. Maandag bestemd voor godsdienstige veree- nigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 2 Maart 2.30 uur: Bestuursvergade ring van de St. Marthavereeniging in het Te huis Bloemhofstraat. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat in het Clubgebouw Bagijnhof, achter de St. Jozefkerk. Donderdag 4 Maart 9 uur v.m.: Vergadering Armbestuur „St. Bavo" H. Noord in de Pastorie Rijksstraatweg. 8 uur: Cursus „In Huis" voor de leden van den R.K. Vrouwenbond in het St. Elisabethsge- bouw, Jansstraat 49. N 8.30 uur: Cursus 'Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. 8.30 uur: Bureauvergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Repetitie R.K. Tooneelver. „Thalia" in het clublokaal „Het Hof van Holland", Groote Markt. Vrijdag 5 Maart 8 uur: Repetitie Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur; Voordracht over het „Geestelijk Lied", voor Geloof en Wetenschap in den Stads schouwburg. Teneinde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereeni- gingen verzocht vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apost. Vicaris van Kisoemoe, zal Zondagmiddag een afscheids woord richten tot het Nederlandsche volk. Deze uitzending, welke de K. R. O. verzorgt, be gint om 3.10 uur. Zooals reeds gemeld keert de missiebisschop a.s. Maandag naar Afrika terug, na eerst een bezoek ad limina aan Z. H. den Paus te hebben gebracht. Z. H. Exc. vertrekt a.s. Maandagmorgen uit Amsterdam met den trein van half elf uur in den morgen, om den volgenden morgen via Basel in Milaan te arriveeren. Zondag 28 Februari na de Hoogmis Hoofd- leidstersvergadering op het Spaarne. Om 2 uur trekken de leden van den cirkel „Sint Jansvuur" uit voor een wandeltocht. Om 2.30 uur Reidanscursus voor leidsters. Om 4.15 uur Graalkoor. Voor de leden van de cirkels Vuurpijl en Propeller zijn de repetities van het Passiespel als volgt: Maandagavond Tooneelrepetitie in de Leo- narduszaai om 8 uur. Vrijdagavond Zangrepetitie in het Graalhuis Emmastraat óm 8 uur. |llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||[|||^ s Vincentius vraagt Waf V niet meer draagt. js =j Help veel nood te keeren §1 H Met uw gebruikte kleeren. |j N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 |j nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllillllllllllllilf Het is nog niet zoo lang geleden, dat Buziau met het Bouwmeester-ensemble het monopolie bezat, om meer dan één avond in de groote Concertzaal voor een talrijk publiek in Haar lem te kunnen optreden. Sinds eenige jaren blijkt echter de Nationale Revue met Lou Ban dy ook aardig burgerrecht in onze stad te heb ben verkregen, zoodat na gisterenavond ook vanavond en Zondag op een volle zaal gere kend wordt. Buziau en Bandy zijn niet met elkaar te vergelijken, dat valt telkens weer op. Maar is het misschien juist dit verschil, dat beide komieken een enthousiast gehoor doet vinden? Bandy, de komiek met den geweldigen flux de bouche, gewapend met zijn onafschei delijk strooien hoedje is ook thans weer de held van deze nieuwe revue, (betrekkelijk al thans, want hoe lang is het al geleden, dat we ze door de radio hoorden?) die getiteld is „Zoek de zon op", een titel, die vooral in deze nare regendagen bijzondere aantrekkingskracht heeft De zaal giert weer van het lachen als Lou zijn liedjes lanceert, de nieuwste mop vertelt (die uit de radio hebben allang weer afge daan) en zich in allerlei rollen door de mal ste situaties heen beweegt. Hij wordt weer trouw ter zijde gestaan door Dries Kryn en Wiesje Bouwmeester, terwijl Clairette Hammée voor een origineele aanvulling zorgt. Mimi Le- bret en Henk Didama zorgen voor uitstekende samenzangen. De dansprestaties van Louis Bouwmeester hebben weer ieders bewondering. „The Muriloff girls" dansen dat het een lust is. „The National Mannequins" zorgen voor goede show en Julius Susan zwaait den diri geerstok over een uitstekend orkest. De decors kleurig en artistiek dragen er toe bij, dat de verzorgde kleeding goed tot haar recht komt. De Nationale Revue blijft de Haarlemmers ongetwijfeld behouden, we hopen alleen maar, dat het gezelschap het volgend jaar buiten de vasten binnen onze veste zal komen. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! Het blijkt dat velen, die tijdens de strenge vorst de aftapkraan nabij den watermeter ge bruikten om de binnenleiding af te tappen en stuk vriezen te voorkomen, vergaten deze af tapkraan weder goed te sluiten en zich daar van goed te overtuigen, waardoor hooge water rekeningen worden veroorzaakt. In het belang van onze lezers wordt hierop de aandacht gevestigd en dezen aangeraden zich goed te overtuigen dat deze aftapkranen geheel sluiten, ook niet druppelsgewijs water door laten. Al het door den meter aangewezen water wordt den gebruikers in rekening gebracht. Men zij op zijn hoede! N.V. SPAARNE SPAARNE „Eet meer fruit!" adviseert de fruithandel. „Yes, but we have no bananas!" moeten eenige Beverwijksche jongemannen officieel van be roep: loswerkman of schippersknecht, maar volgens het liedje van allen dag: werkloos ten antwoord zingen en om toch de begeerlijke lek kernij machtig te worden, stalen ze bananen van een groentenkar, die bij de veiling in de Meerstraat te Beverwijk stond. Ze dachten blijkbaar: In het veen ziet men niet op een turfje, maar de betrokken groentenhandelaar uit Santpoort merkte de afwezigheid van de tien tros bananen op zijn kar wel degelijk en diende een aanklacht bij de politie in. De jongemannen waren nu de pisang en vertelden den politie rechter dat ze zoo'n trek hadden gehad en daarom maar wat hadden weggenomen. Een gedeelte der bananen hadden ze gegeven aan een 21-jarigen loswerkman, die nu eens niet door een Eva en een appel, maar door een Adam en een banaan was verleid en ze op zijn beurt weer aan zijn vader en een kameraad had gegeven. Eerlijk werd dus alles verdeeld! Twee der dieven en de heler werden tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd veroordeeld, de derde dief die voor een ander feit al eens een week gezeten had het was hem slecht bevallen, erkende hij kreeg er een maand gevangenisstraf voor waardelijk bij. De R.K. Reclasseeringsvereeni- en het Genootschap tot Zedelijke Verbetering van gevangenen zullen probeeren de jongens weer in het rechte spoor te brengen. Een winkelier heeft graag dat zijn klanten geregeld terugkomen, maar Vrouwe Justitia is zoo gastvrij niet en dus was het alleszins ver klaarbaar, dat een bijna 40-jarige landarbeider uit Aalsmeer, die voor den 16en keer terecht stond, nu niet bepaald door den rechter werd verwelkomd. De man zelf was de tel van zijn veroordeelingen allang kwijt geraakt en ook dat is verklaarbaar, want rechtbanken in alle dee len van ons land hebben zich reeds met hem bezig gehouden, hij houdt van afwisseling blijkbaar! „De opsomming van de plaatsen, waar je veroordeeld bent, lijkt wel een spoor boekje, grapte de rechter. De man had boven dien nog een sensationeele vlucht gemaakt naar Duitschland om aan den arm van de Justitie te ontkomen, maar de laatste zes jaar had hij dan toch goed opgepast. Helaas was het weer mis, want hij had een auto in Aalsmeer ge huurd en die den volgenden dag aan een café houder te Hoofddorp, zonder vergunning van den eigenaar, verkocht, zoodat hij wegens diefstal moest terecht staan. De man hield een lang pleidooi voor zich zelf, waarin hij betoogde, dat de eigenaar hem den auto voor f 160 had aan geboden (de eigenaar ontkende dit als getuige) en dat hij geprobeerd had den auto van den kooper terug te koopen, wat mislukt was, omdat deze den wagen denzelfden dag nog weer aan een ander had verkocht. Opzet om te stelen had verdachte dus volgens hem niet gehad en de opbrengst van den auto was bovendien maar f 60 geweest. Niettemin oischte de Officier van Justitie vier maanden gevangenisstraf, waarvan de politie rechter twee maanden maakte. Eenige marktkooplieden uit Amsterdam heb ben het Oudejaarsfeest in Zaandam op een alles behalve vroolijke manier gevierd. Salomon kneep Mozes z'n keel dicht, wat Mozes pijnlijke gevol gen bezorgde. Het was een heel openluchtspel, dat zich op de Zaandamsche markt had afge speeld. Salomon, een chauffeur van marktgoe- deren, had dien dag blijkbaar de jaarbalans willen afsluiten en zich toen herinnerd, dat hij wat met Mozes te vereffenen had. Mozes zou hem namelijk uitgescholden hebben, maar Mo zes, als getuige, verklaarde voor den rechter, dat het woord „pooier", dat hij gebruikt had, een marktbargoensch en niet beleedigend is. Salo mon in al zijn wijsheid dacht er echter anders over en vloog Mozes naar de keel. Ook de vrouw van Mozes bemoeide er zich mee en op een zeker oogenblik lagen ze alle drie onder een marktkraam te vechten. Salomon wilde den rechter doen gelooven dat hij Mozes onder de kraam had geduwd om zelf dekking te zoeken voor de aanvallen van de Mozesiaansche vrouw en dat hem door die vrouw het gezicht was opengekrabd gezellige lui! en om dat te bewijzen had hij zijn aanstaanden zwager als getuige meegebracht, die de dames en heeren weer van elkaar had afgetrokken. De Officier van Justitie paste het beginsel toe, dat waar twee kijven, ook twee schuld heb ben en vroeg f 10 boete subs. 6 dagen zitten. De rechter gaf den chauffeur i S boete subs. 4 dagen hechtenis. w- mmtm Het raadsel van de geheimzinnige adverten ties met de getallen „60" en „85", die de Ne derlandsche krantenlezers een week lang in spanning hebben gehouden, is eindelijk opgelost. Zij, die gisteravond naar Radio-Luxemburg hebben geluisterd, weten, dat met deze toover- formule de kwaliteiten van de nieuwste Ford creatie worden aangeduid: het aantal rempaar- denkrachten van de twee V-8 motoren, welke Henry Ford voor 1937 heeft gelanceerd. Voor de feestelijke onthulling van het raad sel, dat door middel van een radiorede met eenig ceremonieel zou geschieden, waren gister avond ook in de Haarlemsche Ford-showroom aan het Plein tal van relaties en belangstellen den uitgenoodigd. Voor onthullingen op het ge bied van autotechniek is altijd publiek te vin den en het verwonderde ons dan ook niet, dat wij gisteravond in de welbekende Ford-locali- teiten aan het Plein een respectabel gezelschap aantroffen, dat met zichtbare interesse van de nieuwe creaties kennis nam. De stemming was van dien aard, dat zij zelfs niet gestoord kon worden door het feit, dat de aangekondigde radiorede door de een of andere oorzaak niet docrkwam. Al geschiedde de onthulling van de nieuwe modellen dan ook niet officieel, de be langstelling was er niet minder om. Assistenten van de directie gaven desge- wenscht de noodige explicatie en wezen op de snufjes, waardoor de nieuwe wagens zich van hun voorgangers onderscheiden. Allereerst natuurlijk op de snufjes van economischen aard, waarvoor de autobezitter van vandaag een uit gesproken zwak vertoont. Ook de technische en aesthetische nieuwigheden werden echter met kennersblikken bekeken. Men bewonderde het nieuwe stroomlijnontwerp, dat het geheel stalen dak van voor naar achter jn een ononderbroken lijn doet doorloopen, betastte de carrosserie, of er nu werkelijk geen enkele splinter hout in verwerkt was en verbaasde zich algemeen over het comfort, waaraan ook bij de nieuwe mo dellen weer volop aandacht is belteed. De firma Franken schonk een kopje thee. „Haarlem, 31 December 1937. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, is de algemeene indruk in officieele kringen, dat onze gemeente in 1937 met snelle schreden den weg naar wel vaart weer is opgegaan. Veel beteekenis hechtte men er aan, dat deze oplossing hand in hand is gegaan met de actie, die begin 1937 werd ingezet onder leiding van „Haarlem's Bloei". Deze stichting, in welker bestuur de leiders van tientallen Haarlemsche organisaties zitting hebben, heeft, voornamelijk daartoe in staat gesteld door den daadwerkelijken steun van de burgerij voor een groot deel medegewerkt Haar lem weer te maken tot: De koopstad voor wijde omgeving; Een centrum van verkeer; een woonstad, welke uitblinkt. Haarlem bloeit!" Dit bericht kan aan het eind van dit jaar ver schijnen. Aan het bestuur en aan den directeur van „Haarlem's Bloei" zal het niet liggen. Aan U, Burgerij van Haarlem, nu' de daad! Steunt „Haarlem's Bloei" als begunstiger. HOOIJ. Op de elfde bijeenkomst van de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" op Vrijdag 5 Maart. 8.15 uur, Stadsschouwburg, zal Berthe Seroen uit Amsterdam een historisch overzicht geven van geestelijke liederen. Inleiding en begeleiding aan den vleugel door mej. Gonda van Dam uit Den Haag. Donderdag 4 Maart geeft de Amsterdamsche Tooneelvereeniging een enkele reprise van „Een vrouw in haar bloei" in den Stadsschouwburg. De hoofdrollen worden wederom vertolkt door: Loudy Nijhoff, Tatia Wijma, Paul Huf en Paul Storm. De Nieuw-Economische Groep, afd. Haarlem vergadert 4 Maart, des avonds om kwart over 8 in „Lido" aan het Houtplein. O.l.v. de heeren F, H. R. v. d. Willigen en L. Germeraad, zal een groote weldadigheidsbridge drive gehouden worden in de bovenzalen van de Sociëteit „De Vereeniging" op Zaterdag 6 Maart, ten bate van de Centrale Commissie voor uit zending van Nederlandsche kinderen naar buiten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in gebroken in perceel Rustenburgerlaan 89. De dief is aan de achterzijde het huis binnengekomen en heeft een bedrag van f 58.gestolen alsmede een oude heerenfiets en twee belastingplaatjes. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wït. 6 uur; Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Ver. R'damsc'n Hofstad- tooneel: „3, 6, 9, tot wederopzegging", kwart over 8. Gem. Concertzaal Revue „Zoek de zon op", 8 uur. Rembrandt-theater: „Verboden lading" (met Hans Albers), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; Dolores del Rio en Douglas Fairbanks in „Ver dachte, sta op", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Transatlantic" (De Tunnel), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Franziska Gaal, Szöke Szakall in „Fraulein Lilli", 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: H.O.V.-concert, half 3; Jan Musch in „De Sabijnsche Maagdenroof", 8.15 u. Gem. Concertzaal: Revue „Zoek de Zon op", 8 uur. Rembrandt-Theater: „Op reis door Zuid- Afrika", half 12; „Verboden lading" (met Hans Albers), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Doldtes del Rio en Douglas Fairbanks in „Verdachte sta op", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Transatlantic" („De tunnel") 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: „Djalong", half 12; Franziska Gaal, Szöke Szakall in „Fraulein Lilli", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. PHILIPS RADIO KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw „St. Bavo": „Christelijk Gemengd Koor", 8 uur; Bestuur St. Caecilia", 8 uur; Be stuur „Herwonnen Levenskracht", 8 uur; „Haar lems Gemengd Koor", 8 uur; R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Café-Rest. Brinkmann: Holl. Bloembollen- kweekersgenootschap, half 11. Rembrandt-Theater: „Verboden lading" (met Hans Albers), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; Dolores del Rio en Douglas Fairbanks in „Verdachte sta op", 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: Transatlantic (De tunnel), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: Franziska Gaal, Szöke Szakall in „Fraulein Lilli", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden van 27 Febr. tot en met 5 Maart waar genomen door: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354 en de Noorder apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend: Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. Hagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.308.30, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de la Reystraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.305 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89. Vrijdagsavonds 89 uur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5