De buitenlandsche politiek van Frankrijk R.K. Staatspartij DE REDE VAN DELBOS Kerkelijk leven Restaurant DORRIUS ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Europeesch concert noodzakelijk De gulle gastheer van den Aga Khan Hij lichtte de plaatselijke banken op voor 200.000 pond Roemeensche gezant in Spanje teruggeroepen Duitscher in Rusland gearresteerd Korte berichten FRAUDE TE AMERSFOORT Beambte bij de Arbeidsbeurs aangehouden VROUW RIJDT IN DE MAAS Door militairen gered Partijraadsvergadering te Amsterdam OLIE-BOORPUT IN BRAND AANRANDER AFGESTRAFT Uitbetaling voor ingeleverde bloembollen De nieuwe burgemeester van Oud-Alblas Bedevaart naar Palestina De nieuwe Ford V-8 voor 1937 Op een bijzondere wijze bij het publiek ingeleid Met extra-treinen Een buitengewoon groot getal deelnemers naar de Leip- ziger Mësse KUILVISSCHERIJ OP HET IJSSELMEER De nieuwe grenzen in het belang van den vischstand vastgesteld DE SCHOENFABRIEK TE BUNSCHOTEN Het vorstelijk huwelijk Totaal-overzicht der gebeurtenissen CONTINGENTEERING VAN PORSELEIN PROEFVAART DER MARISA Fransche onderscheiding Conversie-leening Leiden Voortzetting is noodzakelijk gebleken Gresbuizen GERUCHTEN RONDOM BUM A PASTOOR W. POLDER Geen audiëntie Na een slappe redevoering van den leider van het Volksfront, den premier Léon Blum, in antwoord op een interpellatie van den deputé oud-premier Flandin over het regeeringsbeleid en den financieelen toestand des lands, heeft de Fransche Kamer tenslotte met 361 tegen 209 stemmen een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. Met het oog althans op de huidige wereldconstellatie valt deze beslissing van het parlement toe te juichen. De buitenlandsche politiek 'van Frank rijk is in de afgeloopen week in den breede behandeld in den Senaat door den minister van Buitenlandsche Zaken, Monsieur Yvon Delbos, die pleitte voor een Europeesche politiek van vrede en samenwerking. Deze doelstelling van den verantwoordelijken staatsman voor de Fransche politiek op dit oogenblik, was zeker niet nutteloos. Want wij leven nu eenmaal, helaas, in tijden van onrust en verwarring. De geesten der menschen staan weinig begrijpend tegenover een internationale situatie, die het schouwspel biedt van een grenzenlooze vertroe beling van beginselen, methoden en belangen. De waarheid is, dat er geen Europeesch con cert meer bestaat en het is de vraag, of er nog wel zoo iets bestaat, dat men Europeeschen geest kan noemen. Wat na den wereldoorlog, als Uitvloeisel der overwinning der geallieerden en geassocieerde mogendheden, is opgebouwd, is in groot gevaar. De Volkenbond is verzwakt door allerlei tegenvallende ervaringen, de ontwape- ningspolitiek heeft geen enkel resultaat opge leverd en is een „comédie humaine" in den afstootendsten zin geworden, de leer der col lectieve veiligheid wordt gedwarsboomd door het systeem der bilaterale verdragen, waaraan Duitschland door dik en dun schijnt te willen vasthouden. Er zijn twee „mystieke" kampen in eenige deelen van Europa, het kamp van auto ritaire machtsontplooiing en het kamp van bloedroode wereldrevolutie. De grootste garantie voor het behoud van den vrede bestaat op het oogenblik in de nauwe samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland, en de coöperatie van deze twee machtige democratische landen, die Zich veel opofferingen hebben getroost voor dit werk van de toenadering tusschen de volken en die zich er rekenschap van geven, dat verdragen slechts waarde hebben in de mate, waarin men besloten is ze te doen respecteeren en dat de vrede alleen dan duurzaam is, wanneer men be schikt over de militaire macht om hem te ver dedigen. Het groote vredeswerk zal opnieuw moeten worden opgebouwd, uitgaande van het principe, dat de te goeder trouw en van goeden wille zijnde landen moeten beschikken over de kracht, die hun politiek vereischt, willen zij in staat zijn om zeker alle internationale moeilijkheden af te wenden. En men verheugt er zich op, dat Engeland nu dit reeds lang door Frankrijk gehuldigde standpunt inneemt. Minis ter Delbos heeft er sterk den nadruk op gelegd, dat de solidariteit van Frankrijk en Engeland thans de beste waarborg voor den vrede is. En niemand in de democratische landen zal hem deze bewering betwisten. De minister stelde zich op het standpunt, dat de verdragen, gesloten met andere mogendheden of groepen van mo gendheden, hun waarde behouden. Engeland en Frankrijk zijn vastbesloten om hun verplichtin gen te vervullen, welke voortvloeien uit het Volkenbondspact en hun krachten in te zetten ten dienste van het recht en de veiligheid voor allen. De wereld heeft nu eenmaal alléén ver trouwen in hen, die machtig zijn en bij gele genheid hun kracht toonen, om niet gedwon gen te worden er gebruik van te maken. Deze politiek bevat geen bedreiging voor den een of ander en sluit in zich, dat men onder goede voorwaarden en omstandigheden kan werken aan de toenadering tusschen de volken zonder een idee van hegemonie, van overheersching op te wekken. Delbos heeft met lofwaardige openhartig heid gesproken over de bilaterale verdra gen, die op zich zelf naar zijn meening voor de algemeene organisatie van den vrede niet voldoende zijn. Maar, zij kunnen nuttig zijn en Frankrijk heeft die nimmer buitengesloten, daar zij zelfs in het kader van het verdrag van Locarno bestaan. Maar hun werking is beperkt en de garantie van de verdragen en de algemee ne veiligheid zijn aan andere voorwaarden on derworpen. De twee belangrijkste passages in de rede van Delbos hadden betrekking op de verhouding tot Duitschland en op de crisis in Spanje. „Juist omdat Frankrijk zeker is van zijn bondgenoot schappen en allianties", aldus de bewindsman, „kan het zich wijden aan een politiek van ont spanning en toenadering en té meer daar er geen haat en geen territoriale kwestie meer is in verband met Duitschland. Het uur schijnt te zijn aangebroken, om in feiten uit te drukken de gevoelens, waarmede men over en weer is bezield. Men zal daartoe des te eerder gera ken naarmate misverstanden en leugens zullen verdwijnen, de onderlinge betrekkingen hersteld en hechter worden, en het misbaar der wape ningen niet meer zal overheerschen en de vre- deswoorden logenstraffen." Dit zijn wijze woor den en ze verdienen te worden gehoord in den geest, waarin ze werden geuit. Wat Spanje betreft herinnerde Delbos er aan, dat de idee der non-interventie van het kabi- net-Blum was uitgegaan. Met Engeland pro beert Frankrijk op alle manieren te verhinde ren, dat de Spaansche burgeroorlog zich tot een Europeeschen oorlog zal ontwikkelen. Het Fransche gouvernement mag zich er op beroe men, aldus de bewindsman, dat het deze poli tiek konsekwent heeft doorgevoerd, al werd zij Minister Delbos daarin dikwijls gehandicapt door bepaalde on verantwoordelijke elementen van het Volks front. Door het verbod van vrijwilligers en van wapenzendingen is de non-interventie thans werkelijkheid geworden. Om echter alle inter nationale wrijvingen ook in de toekomst te vermijden, zou het goed zijn, om alle vrijwilli gers uit Spanje te verwijderen. Er moet alleen een interventie van naastenliefde overblijven, die bestaat in het voorzien van voedsel voor de bevolking, in het zorgen voor zieken en gewon den, in het lenigen van de ellende en, als de tijd rijp is, in het bemiddelen tusschen de twee elkander zoo bloedig bestrijdende groepen. Om dit laatste te bereiken zal het noodig zijn om zoo spoedig mogelijk stappen te doen, zoowel te Burgos als te Valencia. Minister Delbos toonde zich in dit verband optimist. Laat ons hopen, dat dit optimisme op de werkelijk heid is gebaseerd. Te Dar-es-Salaam woonde een jong Indisch koopman, die den Aga Khan, het hoofd van de Ismaëlietische Mohammedanen, op vorstelijke wijze onthaalde tijdens diens bezoek aan Oost- Afrika, waar hij veel aanhangers heeft. De ver rassing van de bewoners der plaats was echter groot, toen bekend werd, dat een bevel tot aan houding was uitgevaardigd tegen dezen koop man wegens het oplichten van de plaatselijke banken door valschheid in geschrifte voor een bedrag van 200.000, hetgeen een zóó groote som is voor Dar-es-Salaam, dat een financieele crisis gevreesd wordt. De Aga Khan bezocht Oost-Afrika tijdens zijn rondreis ter viering van zijn gouden jubileum als hoofd van de Ismaëlietische Mohammeda nen. Zijn gastheer was Esmail Hossein Ali Has- majii, die verondersteld werd veel succes in za ken te hebben en een aanzienlijk vermogen te bezitten. Zoo had hij o.m. zijn eigen vloot vliegtuigen ter beschikking gesteld van den Aga K,han. Doch een week geleden verliet hij de stad per auto, vergezeld van zijn chauffeur en keerde niet meer terug. De autoriteiten maak ten terstond gebruik van vliegtuigen en van de radio om hem op te sporen. Zijn auto werd onbeheerd teruggevonden en de politie ver moedde dat hij met een dhow (inlandsch vaar tuig) op weg was naar het Zuiden. Naar de „Daily Telegraph" uit Dar-es-Salaam meldt, is de jonge Indische koopman Donderdag gearresteerd. Er was een week lang naar hem gezocht op alle mogelijke plaatsen in den omtrek en ten slotte werd hy aangehouden.... in een particulier huis te Dar-es-Salaam zelf. Ongemerkt was hij naar de stad terugge keerd en verborg zich bij vrienden. Intusschen hebben banken haar credieten op gevraagd en haar betalingen gestaakt. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS OU JOUR EN d LA CARTE BOEKAREST, 26 Febr. (Havas) De Roemeen sche regeering heeft haar gezant in Spanje, Floxesco, teruggeroepen. Het schijnt, dat deze beslissing is genomen omdat Floresco, hoewel geaccrediteerd bij de regeering te Valencia, openlijk zijn sympathie met Franco heeft be tuigd. BERLIJN, 27 Febr. (D. N. B.) De Duitsche ingenieur Schuster, die sedert 1931 in de Sovjet-Unie werkzaam is, is 22 Februari j.l. te Leningrad gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van staatsvijandige propaganda. Het aantal ge arresteerde Duitschers in de Sovjet-Unie be draagt thans 44. Sir Claud Hollis heeft den Duitschen gezant Von Ribbentrop de vlag overhandigd, welke tot 1916 op het regeeringsgebouw te Tanga (in het vroegere Duitsche Oost-Afrika) gestaan heeft De vlag was dit jaar in handen gevallen van een onderofficier van het Zuid-Afrikaansche leger. De Amerikaansche minister van marine. Swanson, heeft de begrotingscommissie van het Representantenhuis verzocht, het reeds goedgekeurde bedrag van tien millioen dollar voor den bouw van een marine-droogdok te Pearl Harbor op Hawaii, te verhoogen tot 15 millioen. Dit droogdok moet het grootste ter wereld worden. De plaatsvervangende voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen in Sovjet-Rus land, Valeria Mesjauk, is van deze functie ont heven en benoemd tot Volkcommissaris voor de zware industrie. De Oostenryksche Bondsdag* heeft de leening van 180 millioen shilling voor de werkverschaf fing en de overige leeningen ter grootte van 85 millioen shilling goedgekeurd. De inschrij ving zal 1 Maart worden opengesteld. In de metaal-industrie van Bielecz staken op het oogenblik 2600 arbeiders en men tracht thans de arbeiders in de textiel-industrie tot 'n sympathiestaking* te bewegen. Zaterdag zul len de .socialistische vakverenigingen verga deren, om te beslissen of een algemeene sta king zal worden afgekondigd. Dezer dagen zijn bij het Bureau van de Ar beidsbeurs te Amersfoort onregelmatigheden ontdekt. Het betreft hier de verduistering van een paar honderd gulden. Degene, die de fraude gepleegd heeft, is in middels uit den gemeentedienst ontslagen en voorgeleid voor den Officier van Justitie te Utrecht. Vrijdag begaf de 62-jarige mevrouw Schopping uit Borgharen zich per rijwiel naar Maastricht. Op de kromming van den weg Limmel-Fran- ciscus Romanusweg nabij de Zinkwitfabriek na derde een afdeeling militairen uit Maastricht. De vrouw wilde hiervoor uitwijken, doch zwenkte te ver en reed pardoes met haar rijwiel de Maas in. Aanstonds werd door de militairen hulp ge boden en mede door toedoen van een schipper werd de vrouw nog bijtijds uit haar netelige positie gered. In Krasnapolsky te Amsterdam is heden de achttiende vergadering van den Partij raad der R.K. Staatspartij gehouden, onder leiding van den partij-voorzitter, Mr. C. M. J. F. Goseling. De vergadering werd bijgewoond door Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer. Nadat de hoofdelijke oproeping van de stem gerechtigde leden was geschied, werd een gebed gestort voor de zielerust van mevr. A. J. M. W. JanzenHemmelder te Arnhem, in leven stem gerechtigd lid van den Partijraad voor den kring Arnhem-Nijmegen. Met eenige vriendelijke woorden verwelkom de de voorzitter Prof. J. H. Niekel, die als ad- viseerend lid is aangewezen door de gezamen lijke professoren van het Groot-Seminarie te Warmond als opvolger van Prof. J. P. Verhaar. Na eenige discussie werd de begrooting voor 1937 vastgesteld, waarna den penningmeester décharge werd verleend voor wat de rekening 1936 betreft. Naar aanleiding van een voorstel van den kring Tilburg inzake financieele gelijkstelling op onderwijsgebied, meer speciaal van het Mid delbaar Onderwijs, drong de heer De Haas er namens de leerarenvereeniging op aan deze aangelegenheid commissoriaal te maken. Dr. Moller ontried dit op grond, dat de Over heidsbemoeiing niet te ver moet worden uitge strekt en dat het een groot goed is zijn eigen vrijheid te kunnen behouden en de offervaar digheid van de katholieken gaande te houden. Met het voorstel van den voorzitter om deze zaak naar de Kamerfractie te delegeeren, kon de vergadering zich vereenigen. Op voorstel van den Kring Amsterdam be sloot de partijraad tot het instellen van een commissie, die zal hebben te onderzoeken welke maatregelen getroffen kunnen worden ter rege ling van de verhouding van het groote en klei ne winkelbedrijf. Op voorstel van den Kring Arnhem-Nijmegen besloot de partijraad bij de R. K. Kamerfractie aa nte dringen op maatregelen tot vermindering der lasten, die op het verkeer drukken. De kring Arnhem-Nijmegen had bovendien voorgesteld een onderzoek te doen instellen naar mogelijkheden van werkverruiming. Een veroordeeling, zooals was voorgesteld, van het zich voorwaardelijk lid verklaren der partij, oordeelde de partijraad overbodig. PALEMBANG, 26 Febr. (Aneta) Zondagavond is een boorput van de B. P. M., op 174 K.M. af stand van Palembang, in brand gevlogen. Twee koelies zijn hierbij gedood. De put staat in een moeras, waarom er geen gevaar bestaat voor de omgeving. Men werkt met man en macht om den brand te blusschen Bij het landgoed „Nimmerdor" te Amers foort werd een 28-jarige dienstbode aangeval len door een ongeveer 20-jarig jongmensch. Het meisje weerde zich kranig, gaf haar aanrander een flink pak slaag, pakte hem bij den kraag en gooide hem in een sloot nabij het landgoed. Hierna ging ze direct naar huis, waar de politie werd gewaarschuwd, die nu een onderzoek in stelt. Naar we vernemen zal voor het ingelever de plantgoed, ingevolge de bepalingen der be perking in de bloembollencultuur, een uitbeta ling plaats vinden berekend naar zift 7 en op 12 cent per kilo, daar béneden 6 cent per kilo. De gemiddelde prijs zal worden tien cent per K.G., omdat de ingeleverde hoeveelheid beneden en boven 7 staat van 1 tot 2. De uitbetaling zal plaats vinden half Maart De nieuwbenoemde burgemeester van Oud- Alblas, de heer C. Q. van Dobben de Bruyn is thans ambtenaar ter secretarie te Gouderak en waarnemend secretaris dier gemeente. Hij woont te Bodegraven. wy vestigen de aandacht op de in dit num mer voorkomende advertentie betreffende de zesde nationale bedevaart naar Palestina, welke van 31 Maart tot 7 Mei wordt gehouden. De nieuwe Ford V-8 voor 1937 heeft men op een zeer bijzondere wijze in ons land ge ïntroduceerd. In de kranten heeft men de laat ste dagen advertenties kunnen zien, die de aan dacht vroegen voor de geheimzinnige getallen „60" en „85", die uiteindelijk, zooals Vrijdagavond door een radio-uitzending over Luxemburg bleek, het aantal rempaardekrachten van de twee V-8-motoren, welke Henry Ford het publiek in 1937 biedt, voorstelden. Men heeft de keuze uit twee verschillende V-8-motoren. Zoo heeft de verbeterde 85 rempk motor een groote en snelle acceleratie, die met een zeer laag benzineverbruik gepaard' gaat. De nieuwe 60 rempk V-8-motor, die in 'vyf verschillende carrosserie-typen leverbaar is, heeft het mogelijk gemaakt een lichteren auto mobiel te leveren, waarvan de bedrijfskosten zeer laag zün. Deze motor waarborgt V-8 rust en soeplesse zelfs bij snelheden boven de 100 kilometer per uur terwijl het aantal kilo meters, dat met dezen motor per liter benzine kan worden afgelegd, zoo groot is, dat hij een nieuwen zuinigheids-standaard vormt voor mo derne automobiel-exploitatie. De Ford V-8, die thans haar intrede in Ne derland doet, maakt door het nieuwe stroom- ïynontwerp van radiateurscherm, motorkap, spatschermen en van de geheele carrosserie een forschen en gedistingeerden indruk. Het geheel stalen dak loopt in één ononderbroken lijn van voor naar achteren. De koplampen zijn in de fraai gebogen spatschermen ingelaten. De V-vormige voorruit kan bij alle gesloten mo dellen worden geopend. Het carrosserie-geraamte is geheel van staal en daartegen zijn de stalen paneelen gelascht, het dak, de zijwanden en de vloer. Dit geheel, Fordor Standaard Sedan is electrisch tot een stalen bolwerk van groote sterkte en veiligheid samengelascht. Bij alle mo dellen is rondom veiligheidsglas aangebracht. Nieuwe snelwerkende veiligheidsremmen geven alles wat men van een modern remsysteem kan verwachten: betrouwbaarheid en gemakkelijke pedaalwerking, De remmen worden door kabels, welke geleid en beschermd worden door stalen omhulsels, bediend. Zorgvuldige proefnemingen hebben aangetoond, dat ongeveer een derde min der pedaaldruk noodig is voor het tot stilstand brengen van den wagen. De nieuwe Ford V-8 is volkomen geruischloos. De nieuw ontworpen veeren zyn voorzien van druksmering, teneinde ze geruischloos te doen werken. Een nieuwe wijze van carrosserie-mon tage op het chassis, geluids-isolatie en verbete ringen in de achterbrug en drijfas, dragen bij om in deze automobielen rust en geruischloos- heid te verzekeren. De Ford V-8 voor 1937 is voorts een groote, uiterst ruime automobiel, die extra ruimte biedt voor passagiers en bagage. Dit komt, omdat de compacte 8-cyl. motor in V-vorm, weinig ruimte inneemt. Het comfort van het rijden in center balans d.w.z. dat de inzittenden allen tusschen de assen, zoo dicht mogelijk bij het midden van den wagen geplaatst zijn, en dus als het ware tusschen de veeren gewiegd worden is nog verhoogd door de werking van de langere, taps toeloopende veeren, die voorzien zijn van druk smering. Breede gemakkeiyke zitplaatsen, groote banden en een laag zwaartepunt dragen even eens bij tot het groote comfort. Het interieur is van geheel nieuw ontwerp. Het nieuwe instrumentenbord is vlot cn practisch tevens. Alle instrumenten zijn zoo geplaatst, dat men ze gemakkeiyk af kan lezen. De startknop is op het instrumentenbgrd aangebracht. De handremhefboom bevindt zich links onder het dashboard. De verstelbare bestuurderszitplaats rijst tegeiyk als zü meer naar voren wordt ge bracht. Ook in 1937 zal de Ford V-8 ongetwyfeld bij het autorijdend en autolievend publiek in het middelpunt der belangstelling staan. Mr. Goseling Hedenmorgen vertrekken weer een tweetal extra-treinen van het Messamt met honder den en honderden Nederlandsche kooplieden naar de Leipziger voorjaarsmesse. De toevloed was weer veel grooter dan verleden jaar. Dit jaar was de belangstelling voor de Leipziger voorjaarsbeurs bijzonder omvangrijk. Mej. Uljee, de secretaresse, heeft te Am sterdam met haar staf evenals de honorair- secretaris, de heer L. Braun te Rotterdam voortreffelijk de voorbereidingen getroffen. Een groot gemis is de afwezigheid van den heer H. J. van der Borg die immer de ziel, de stuw kracht, de samenbindende geest van heel de Nederlandsche organisatie was. Heel zijn leven bezocht hij de Messe en sedert de instelling van den huidigen organisatievorm der Messe heeft hü als eerste Messamtlicher Vertreter in twintig jaar de organisatie in Nederland op gebouwd en geleid. Iedereen kende hem, zocht hem op, vroeg hem om raad en hij kende op zijn beurt ieder, hielp elk gaarne, was overal bij en dacht aan alles. Nu stoomen de treinen zonder hem weg en in de Hollandsche kamer te Leipzig zal hij niemand meer te woord staan. Daags te voren is hij ten grave gedragen na tot op zijn sterfbed nog in den geest bij zijn Missse-arbeid te hebben verwijld. Zijn ge dachtenis leeft nog bij allen en ieder gedenkt hem. Reeds begin dezer week was het getal deel nemers uit Nederland 600 meer dan verleden jaar. Sedert zijn er talrijke aanvragen nog bij gekomen. Zoowel met den extra Messe-nacht- trein als met de gewone dag- en nachtverbin ding reizen landgenooten af. En wederom waren er enkele jubilea; twee bekende Nederlanders uit liet zakenleven be reikten een mijlpaal bij hun Messebezoek. Voor den heer A. Hoying is' 't de 75ste keer, dat hij de Messe bezoekt, voor den heer Bertram te Am sterdam de vijftigste keer. Nog door de zorgen des heeren v. d. Borg ontving ieder dezer da gen van het Leipziger Messamt een fraai ge- calligrafeerde oorkonde met de betuiging der grootste erkentelijkheid voor hun geregeld be zoek. Dezer dagen zyn de bezwaren in verband met de nieuwe bepalingen betreffende de kuilvis- scherij op het IJsselmeer besproken tusschen den chef van de afdeeling visscherijen van het departement van Landbouw en Visschery, den inspecteur der visscherijen, hoofd van het 2e, 3e en 5e district, het hoofd van rijksinstituut voor biologisch visscherü-onderzoek, afdeeling kust-, rivier- en binnenvisscherij, den directeur van den ryksdienst ter uitvoering van de Zui- derzeesteunwet en den voorzitter en secretaris van de hoofdafdeeling zoetwatervisscherij der Nederlandsche Heidemaatschappij. Bij deze besprekingen werd vastgesteld, dat de nieuwe grenzen van het voor den kuil ver boden gebied, na deskundige onderzoekingen en uitvoerige en grondige overwegingen, zijn vastge steld uitsluitend in het belang van den visch stand van het IJsselmeer, zoodat wyziging daarvan op groote moeilijkheden zou stuiten, terwijl een beperking ten koste zou gaan van den toekomstigen vischstand op het IJsselmeer. Er zal niet nader op wijziging van de vast gestelde grens kunnen worden aangedrongen. Op de agenda van de eerstvolgende vergade ring van de contact-commissie komt als voor naamste punt voor: Bespreking in verband met de wijziging der voorwaarden voor de uitoefe ning van de IJsselmeervisschery, zoodat als nog de gelegenheid zal bestaan omtrent het doel en de strekking van de maatregelen nadere inlichtingen te verkrijgen. Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Herhaalde malen is in de pers vermeld, dat de schoenfabriek te Bunschoten opgericht is met steun van gemeente en Rijk. Wat de me dewerking van het Rijk betreft, heeft deze be staan in een afloopenden trainingstoeslag voor visschersjongens, welke in die fabriek worden opgeleid. In het Gemeente-archief te 'sGravenhage is een tentoonstelling geopend van foto's, teeke- ningen, ontwerpên enz., betrekking hebbende op de feestelijke gebeurtenissen in ons Vorste- iyk Huis in December en Januari j.l., waarby het publiek op zoo overtuigende wijze zyn be langstelling heeft getoond. Deze expositie bevat een uiterst rijke collectie foto-materiaal, dat hen bezoeker in staat stelt, zich nogmaals een levendige voorstelling te vormen van alles, wat zich in die gedenkwaar dige dagen heeft afgespeeld in de Residentie. In zooverre wijkt deze tentoonstelling af van de exposities der „historische reeks", die in het Archief jaarlijksch uit eigen bezit worden ge arrangeerd, dat ditmaal de „histoire contempo raine" er een plaats kreeg. Ook is het thans bijeengebrachte niet in zijn geheel eigendom van het Archief, al werd reeds een aantal aan- koopen ervoor gedaan. Maar juist door den loop der jaren kon dit materiaal met eere zijn plaats innemen naast het van vorige feesteiyke ge beurtenissen ten Hove aanwezige materiaal, te meer daar het een vrijwel compleet totaalbeeld der gebeurtenissen en van het aanzien der Hofstad geeft. De ruim 1300 nummers dezer expositie zyn in drie afdeelingen gerangschikt. Een belangrijk deel ervan is gewyd aan de versiering en illu minatie van Den Haag tijdens de feestweken. Opvallend is hierbij reeds dadeiyk, van hoeveel betere qualiteit het fotografisch werk is gewor den, vergeleken bij dat, wat in vroeger jaren by dergelijke gelegenheden werd vervaardigd. Ook is het beeld der versieringen en speciaal dat der verlichte straten en gebouwen belangrijk decoratiever dan voorheen. Een tweede afdeeling bevat alle foto's en do cumenten, die in verband staan met de ge beurtenissen tusschen 19 December en 7 Ja nuari j.l. Deze serie vormt er een zoo compleet beeld van, dat wel gesproken kan worden van een film, in fragmenten geëxposeerd! Het derde en kleinste gedeelte bevat de ge denkboeken, feestuitgaven, composities en an dere boek- of drukwerken, voor een' of ander doel tijdens de huweiyksfeesten verschenen. Verder zijn er nog een aantal curiosa tentoon gesteld, benevens eenige pastelteekeningen van J. H. Mastenbroek en enkele aquarellen van Eug. Rensburg, de Gouden Koets tot onderwerp hebbende. Bijzondere vermelding verdienen eenige nog ongepubliceerde photo's, door den hoffotograaf Ziegler gemaakt van het Bruids paar, de bruidsmeisjes en -jonkers, de huwe- lijksgetuigen, den ondertrouw en de plechtigheid van het huwelijk ten Stadhuize. Van een twee tal dezer inderdaad fraai-gelijkende portretten, zijn tijdens het Hofbal op 2 Januari j.l. en bij het huwelijks-dejeuner aan alle gasten minia turen uitgereikt. Binnenkort worden er ook exemplaren van in den handel gebracht. Men kan in den overvloed van het geëxpo seerde beeld-materiaal, waartoe een ruim aan deel werd geleverd door den heer Ziegler, door ,,'s Gravenhage in Beeld", en voor wat betreft bijzonder goede en zeldzame exemplaren door den Burgemeester van Den Haag, Mr. S. J. R. de Monchy, nog veel moois en unieks aantref fen, waarvan een opsomming ons te ver zou voeren. Al willen wij voor onze lezeressen nog wel mededeelen, dat er ook een stukje van de bruidsjapon der prinses ter bezichtiging aan wezig is! Het bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam voor de Petroleum Mij. La Corona te 's Gravenhage gebouwde tank-motorschip Marisa, groot bruto ca. 8000 ton, zal 25 Maart proef varen. De heer A. Kaas, secretaris-generaal van de Fransche Philips Mij. te Parijs, is door de Fransche regeering benoemd tot chevalier de la legion d'honneur. Naar wy vernemen, is by de inschrijving op 6.500.000.3y2 pCt. obligatiën, gemeente Lei den, tweede leening 1937, voornoemd bedrag niet geheel geplaatst. Ingediend is een ontwerp tot regeling van de wet van het Kon. besluit van 25 Januari 1937, waarbij is verlengd de contingenteering van porselein, fijn en sanitair aardewerk en ver glaasde en onverglaasde muur- en wandtegels. Na de gewyzigde monetaire verhoudingen ontstond een versterkte binnenlandsche vraag, waarvan bovengenoemde artikelen alle den in vloed ondervonden. Over het algemeen is de positie van de Ne derlandsche industrie ten opzichte van de bui tenlandsche concurrentie nog niet van dien aard, dat maatregelen tot beperking van den invoer kunnen worden gemist. Daarenboven doet zich ten aanzien van de meerderheid der on derhavige artikelen de omstandigheid voor, dat by een beëindiging der invoerbeperking een overmatige import uit landen met abnormaal concurrentievermogen moet worden verwacht. In hetlicht hiervan acht de minister dan ook een voortzetting van deze contingentee ring noodzakeiyk. Voorts is ingediend een wetsontwerp tot re geling by de wet van het Kon. besluit van 2 Februari 1937, waarbij de beperking van den invoer van gresbuizen met ingang van 1 Fe bruari 1937 voor het tydvak van 6 maanden werd verlengd. Men schrijft ons van de zijde der componisten, letterkundigen en uitgevers: Wederom is er gerucht om Buma ontstaan, er zijn enkele strafvervolgingen door den rechter behandeld, waarbij een verdediger zijn kracht gewoonlijk zoekt in afbrekende critiek op het Bureau, dat onze rechten bewaakt. Er is een civiele procedure aanhangig tegen de Omroep- vereenigingen, die dageiyks de auteurswet over treden en ook daar schynt de partij, die onze rechten niet wil erkennen, als verontschuldi ging daarvoor aan te voeren, dat zij zooveel op dat Bureau heeft aan te merken. wy zien met leedwezen, dat de publieke opinie over dit alles heenstapt, daar hieruit blijkt, dat de Auteurswet, die niet anders doet, dan ons geesteiyk eigendom beschermen, nog niet ten volle als Recht wordt geaccepteerd, en eveneens betreuren wij, dat men zoo gemakkeiyk blijkt geloof te schenken aan de critiek op een Bu reau, dat niet voor zichzelf werkt, maar de cultureele taak heeft en die zeer goed ver vult van toe te zien, dat geestelijk eigen dom ook waarlijk als eigendom zal worden er kend en geëerbiedigd. Pastoor W. Polder, te Ursem, van wien wij meldden, dat hy in het Antonie Leeuwenhoek huis zou zyn opgenomen, heeft deze inrich ting, waar hij slechts korten tyd ten behoeve van een onderzoek verbleef, spoedig daarna weer verlaten. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Dinsdag en Donderdag a.s. geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie ver leenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9