Bloedige strijd in de bergen bij het Escoriaal 1 De roofmoord te Den Haag De slachtoffers van Brasschaet Het nieuws van heden Een geheele colonne rooden omsingeld Inskip over de bewapening KROON-BEHANGSELS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 28 FEBRUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20435 Niet één der duizend manschap pen ontkwam den dood of gevangenneming Granaten op Madrid Duitsche mijnen door Duitsche schepen gelegd? Geen politieke gevangenen te Madrid In vele dorpen langs den Rijn staat het water zoo hoog, dat men slechts via geïmproviseerde wandelpaden de huizen kan be reiken Een kieskeurige cobra Alleen voor haar maaltijden zou meer dan 7000 gld. noodig zijn Een „praatje bij het haardvuur" Verdediging zijner hervormings plannen door Roosevelt De meening van Benesj 1937 minder critiek dan 1936, maar toch zeer moeilijk Het Weer mini De politie heeft een man gearres teerd, in wien zij een der daders meent te hebben Hij gelooft niet aan een spoedig te verwachten oorlog De arbeidsconflicten in Amerika Onrust en botsingen met de politie duren voort De Fransche Spoorwegen zullen op de Parijsche wereldtentoonstelling deze loco motief -in-doorsnee exposeeren, waardoor verschillende nieuwe uitvindingen beter kunnen worden beoordeeld De lijkplechtigheid te Antwerpen had plaats onder enorme belangstelling Nog één der gewonden overleden Kleurenpracht in het Turksche Istanboel De straten krijgen een beteekenis- volle verflaag De Seine blijft wassen Hoog water in de Donau Overstroomingen den Dnjepr van Aan de manoeuvres der Engelsche vloot in de Middellandsche Zee werd ook door vliegtuigmoederschepen deelgenomen Vergeten menschen in het Noordpoolgebied Plotseling ontdekten de autoritei ten hun tragische fout Mgr. Schoppa in vrijheid gesteld De H. Stoel uitgenoodigd bij de Kroningsfeesten Von Ribbentrop naar Berlijn vertrokken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Verzoening Op wolvenjacht per vliegtuig Iedereen staakt.... NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 een» per regel. Bi] contract sterk verlaagde prijzen. Voot de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID 27 Febr. De verslaggever van Ha vas meldt het volgende van het front bij het Escoriaal: de laatste dagen legden de leden dei- volksmilitie eenige activiteit aan den dag in den sector van het Escoriaal en verrichtten zij aanvallen om zich meester te maken van het dorp en het station Robledo de Chavela. Ten getale van duizend man moesten de rooden daartoe de berghellingen in het Zuid-Westen afdalen om bij het dorp te ko men. Tweehonderd cavaleristen te voet van de rechtsche troepen begonnen daarop de berg te beklimmen, gedekt door het diep ste gedeelte van het dal, teneinde de re- geeringscolonne af te snijden. Dit gelukte hun en den miliciens werden grooter verliezen toegebracht, terwijl allen, die niet sneuvelden, gevangen werden ge nomen. De bergtop ligt thans nog met lij ken bezaaid, geen enkele milicien, die aan deze gewaagde onderneming heeft deelgeno men, keerde in de linies der regecringstroe- pen terug. Tegen kwart voor vier vanmiddag zijn ver scheidene granaten van 15.5 c.M. in het cen trum van de hoofdstad terecht gekomen. Drie troffen belangrijke gebouwen aan den hoofd verkeersweg van Madrid en richtten groote schade aan. De betrekkelijke rust, welke vanochtend aan alle fronten heerschte, beteekent niet, dat een stilstand in de krijgsverrichtingen is getreden. De batterijen der regeeringstroepen hebben vier uur lang La Maranosa en de voorposten der rechtschen bij Pinto bestookt. In beide kampen is men waakzaam en gèreed iedere ma noeuvre van den vijand direct tegen te gaan. Gisteren was het de achtste rustdag voor de rechtsche troepen aan de meeste fronten en bleven de schermutselingen geperkt tot de ge bruikelijke wederzijdsche schietpartijen. Op de wegen tusschen Madrid en Aragon ziet men lange rijen vrachtauto's beladen met vrouwen en kinderen. De bevolking vlucht dus meer en meer uit de hoofdstad. Naar verluidt zou generaal Pozas om gezond heidsredenen uit zijn functies zijn ontheven en zouden de sector, waarover hij bevel voerde, en die van Estremadura en het Zuiden van den Taag, onderworpen worden aan de controle van verscheidene bepaalde commandanten. Het com mando over het front van Estremadura zal wor den toevertrouwd aan kolonel Mena. De speciale correspondent van Reuter ver neemt, dat een nieuwe reorganisatie wordt be werkstelligd ter consolideering van het opper bevel der regeerings-legermaeht. Drie leiders van socialistische vakbonden zijn aangewezen de in ternationale vakvereenigingsconferentie bij te wonen, welke op 10 Maart as. in Londen bijeen komt. Na de conferentie zullen de Spaansche vertegenwoordigers een bezoek brengen aan Ne derland, Denemarken, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland. De persdiénst van de Baskische regeering doet mededeeling van de volgende nota, die uit Bilbao gedateerd is„De voor de haven van Bilbao opgevischte mijnen, die gelijktijdig ver schenen zijn met de aanwezigheid in onze wa teren van een Duitsch oorlogsschip, twee maan den geleden, zijn zorgvuldig onderzocht. De mij nen zijn van Duitsche makelij en zijn door een Duitsch schip gelegd. Binnenkort zal de Bas kische regeering de pers gedocumenteerde in lichtingen verstrekken met photo's, die aantoo- nen, dat Duitsche schepen deelnemen aan den oorlog in Spanje." Tijdens de bijeenkomst van den verdedigings- raad heeft Cazorla verklaard, dat in de gevan genissen van Madrid op het oogenblik geen en kele politieke gevangene zit opgesloten. De po litieke gevangenen beneden 45 jaar moeten nut tig werk verrichten, dat in overeenstemming is met hun beroep of hun vroegeren werkkring. De anderen moeten de stad na twee dagen verla ten. De regeeringstroepen melden bij hun voort- gezetten opmarsch in den sector van Caraban- chel drie huizen bezet te hebben. Uit deze nieuwe stellingen zouden zij de eerste linie der rechtschen kunnen bereiken. Het tijdschrift The Nation, dat een inschrij ving heeft geopend ten gunste van de Spaan sche regeeringstroepen, heeft 50.000 dollar inge zameld. Deze gelden zullen besteed worden voor het charteren van een vrachtboot, die met le vensmiddelen naar de regeering van Valencia zal worden gezonden. De directie van de wereldberoemde „Zoo" te Londen breekt zich thans het hoofd, hoe zij het aan moet leggen, een reusachtige cobra-slang in het leven te houden. Dit kieskeurige reptiel wil niets anders meer tot zich nemen, dan een bepaald soort kleine, zwart en goudkleurige slangetjes. Van alles heeft men reeds gepro beerd, doch het eigenzinnige dier laat zich lie ver verhongeren, dan een anderen prooi te ver kiezen. Nu is het verschaffen van dit slangengerecht niet alleen een moeilijke, doch ook een vrij kost bare kwestie. Elk slangetje komt zoo ongeveer op vier gulden en gemiddeld zijn er vijf per dag noodig. Per jaar kost de kieskeurige cobra dus alleen aan voedsel ruim 7000 gulden! Daar de directie het zeldzame dier behouden wil, is het niet te verwonderen, dat men op alle mogelijke manieren beproeft deze cobra tot andere gedachten te brengen. Tot nu toe even- wel hebben alle pogingen schipbreuk geleden. WASHINGTON, 27 Febr. President Roosevelt heeft gisteren te kennen gegeven, dat hij zijn plannen tot hervorming van het federale Hoog gerechtshof 9 Maart a.s. voor het publiek zal verdedigen in een „praatje bij het haardvuur". De Senaat heeft met 76 tegen 4 stemmen het wetsontwerp-Sumners aangenomen, dat het mogelijk maakt, dat leden van het federale Hooggerechtshof op zeventig-jarigen leeftijd aftreden met behoud van volledig salaris. De debatten over dit wetsontwerp hadden nog geen vol uur geduurd. Het Huis van Afgevaardigden had 10 Februari jj. zijn goedkeuring reeds aan dit wetsontwerp gehecht, zoodat het thans nog slechts door Roosevelt moet worden ondertee kend om wet te worden. De mededeeling omtrent het „praatje bij het haardvuur" van Roosevelt, werd door den pre sident gedaan tijdens een persconferentie in antwoord op een desbetreffende vraag. De pre sident bedoelde, dat hij dien avond om half elf uit het Witte Huis een radio-toespraak tot het volk zou houden. PARIJS, 27 Febr. (Havas). Petit Journal publiceert een eigenhandig geschreven bood schap, die Benesj ter hand heeft gesteld aan een medewerker van dit blad. De boodschap luidt: Praag, 20 Februari. 1936 is het meest critieke jaar geweest sedert 1914 tengevolge van het Abessinische conflict, den Spaanschen burger oorlog en ten slotte door de opzegging van het Verdrag van Versailles en het Locarno-pact. Desondanks heeft men den vrede in Europa gered. Het jaar 1937 zal minder critiek zijn, maar toch zeer moeilijk. Ik ben Cr echter van overtuigd, dat de Vrede zal worden gered op voorwaarde, dat de Europeesche democratieën, ondanks alles, een energieke politiek van Vol kenbond en collectieve veiligheid handhavën. W. g. Eduard Benesj VERWACHTING: Matige tot krachtigen, |j tijdelijk nog stormachtige Zuidwestelijke Ëj tot Noordwestelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen-, sneeuw- f| of hagelbuien, kouder. VERDERE VOORUITZICHTEN: Aan- IË vankclijk nog buiig en kouder. 1 STORM WAARSCHUWINGSDIENST H Geseind Zaterdagavond om 19.55 uur aan g alle posten: Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede. Naar wij vernemen, heeft de poli tie Zaterdagmiddag een man gear resteerd, in wien zij een der daders van den moord in den auto, welke Vrijdagavond op den Bezuidenhout- scheweg is gepleegd, meent te heb ben. Naar men weet, is het slachtoffer met twee personen op de automarkt in contact gekomen en is met hen een proefrit gaan maken. De politie is er nu in geslaagd een van deze personen op te sporen. Omstanders, die op de automarkt getuige zijn geweest van de bespre kingen over den verkoop van den auto hebben naar van politie-zijde wordt medegedeeld den arrestant herkend als een van de twee aspirant- koopers, die met H. in gesprek wa ren. In het belang van het onderzoek konden echter nog geen nadere me dedeelingen worden gedaan. LONDEN, 27 Febr. (Havas). De minister van coördinatie, Inskip, heeft vanmiddag in een te Fareham (Hampshire) uitgespro ken redevoering bevestigd, dat het de be doeling van Groot-Brittannië is zijn machtsmiddelen ten dienste te stellen van de collectieve veiligheid en in geval van een niet-uitgelokten aanval in West-Europa militair in te grijpen. Zinspelende op het herbewapeningsplan ver klaarde de minister: Onze strijdkrachten zullen nimmer gebruikt worden behalve voor de ten uitvoerlegging van verplichtingen, welke wij hebben aangegaan om collectief Frankrijk en België te beschermen of anderzijds Duitsch- land, indien dit land zou worden aangevallen. Het is belangrijk, dat niemand kan zeggen, dat wij voor iets anders herbewapenen dan om den wereldvrede te verdedigen. Inskip critiseerde scherp de opvattingen van zekere lieden, die een oorlog spoedig verwachten en onvermijdelijk achten. „Ik geloof daar geen oogenblik aan", zeide hij. Indien het daartoe zou komen, zou een ernstige slag worden toegebracht aan de wijsheid der Europeesche en Britsche staatslieden. DETROIT, 27 Febr. De onderhandelingen tusschen vertegenwoordigers der General Mo tors en der Vakvereeniging, die negen dagen geduurd hebben, nadat de staking beëindigd was, zijn gisteravond verdaagd in het vertrou wen, dat men er in zou slagen in het begin van de volgende week een definitieve overeenkomst tot stand te brengen. Uit Los Angeles wordt bericht, dat de stakers, die de groote vliegtuigfabriek van de Northrup Corp. bezet hadden, de werkplaatsen gisteren hebben ontruimd, toen de politie dreigde hen met gasbommen te zullen verdrijven. Zooals men weet, zijn de arbeiders, die de werkplaat sen van de Douglasfabrieken bezet hielden, in derdaad door de politie met gas verdreven. Te Jamesville (Wisconsin) heeft gisteravond de politie hier en daar moeten optreden, ten einde botsingen te onderdrukken tusschen ge organiseerde en niet georganiseerde arbeiders bij de Chevrolet en Fisher Body fabrieken der General Motors Corp. De botsingen waren ont staan in verband met het feit, dat 200 leden van de United Automobile Workers of America in staking waren gegaan uit protest tegen een naar hun meening ongerechtvaardigd ontslag van drie vakvereenigingsleden. Bij dit ontslag zou de overweging, dat de ontslagenen georga niseerd waren, een rol hebben gespeeld. EEN GEZELLIG INTERIEUR WENSCHT U? GROOTE HOUTSTRAAT 179, b. d. Houtbrug ANTWERPEN, 27 Febr. Hedenmorgen heeft onder een geweldige belangstelling de lijkplechtigheid plaats gehad der zeven adspirant reserve-officieren, die by de ont ploffing in het kamp van Brasschaet Don derdagmiddag j.l. zijn verongelukt. Koning Leopold, die te Stockholm - vertoeft, was vertegenwoordigd door luitenant-generaal Nuyten. Verder merkte men in den lijkstoet op den minister van Landsverdediging, luitenant-gene raal Denis, bijna alle generaals van het leger, legaties van de verschillende legercorpsen, de militaire attaché's van Frankrijk en Engeland. Nederland was vertegenwoordigd door majoor D. A. CamerlingHelmolt en kapi tein C. L. Hollertt, van de ruiterschool te Amersfoort. Tot de aanwezigen behoorden verder de bur gemeester van Antwerpen, de voorzitters van Kamer en Senaat, Kamerleden en Senatoren, het gemeentebestuur, delegaties van oudstrijders- vereenigingen met hun vaandels, enz. In de hoofdkerk werd de plechtige dienst verricht door den hoofd-aalmoezenier van het leger, geassisteerd door drie aalmoeze niers. De gebeden der stervenden werden uitgesproken door Monseigneur van Roey, Aartsbisschop van Mechelen. Nadat de plechtigheid was besloten met het volkslied, werd het stoffelijk overschot van de zeven slachtoffers aan de familie overgelaten en per auto naar de woonplaatsen vervoerd. Naar gemeld wordt, is nog één der ernstig gewonde adspirant-officieren, die se dert het ongeluk niet meer tot bewustzijn was gekomen, vannacht om twee uur in het hospitaal te Antwerpen overleden, waar mede het totaal aantal dooden is gestegen tot acht. Te Istanboel heeft men merkwaardige plan nen, welke als zij zijn uitgevoerd, een veelkleu rig aspect aan de stad zullen geven. De straten zullen namelijk allen een bepaalde kleur krij gen en zoo zullen de voetgangers zich bijvoor beeld voortaan begeven op vuurroode wegen. In Pera, het Europeesche deel der stad, zijn reeds alle gebouwen, kiosken, tram- en taxi stations door een leger arbeiders met een heel licht grijze verf beschilderd. Dit lichte grijs be teekent, dat men zich in een hoofdstraat be vindt, de minder belangrijke zijstraten, welke op de hoofdwegen aansluiten, krijgen een don ker grijze kleur. De hoofdverkeerswegen in het Oostersch ge deelte der stad komen met een licht bruin te pronk te staan, terwijl de straten van de „tweede orde" of „derde orde" gesierd worden met een bruin, dat varieert van cacao-kleur tot die van de bitterste chocolade. Een vuurrood wegdek zal beteekenen, dat alleen voetgangers daarover mogen gaan en men ziet in het vervolg ook direct, dat men in de voorsteden is gekomen, want daar zal het wegdek licht-blauw en groen gekleurd zijn. De Britsche minister van oorlog Inskip be spreekt het doel der Britsche bewapening. Enorme belangstelling bij de lijkplechtigheid te Antwerpen voor de slachtoffers van Bras schaet. Een bloedige strijd in de bergen bij het Esco riaal; granaten op Madrid richten groote scha de aan. De roofmoord te Den Haag; een verdachte ge arresteerd. Memorie van antwoord betreffende de wijzi ging van de dienstplichtwet. In voorbereiding is een regeling voor de con trole op den uitvoer van kropsla, tomaten en komkommers. Nadere mededeelingen over den vliegdienst AmsterdamRome. De Partijraad der R. K. Staatsparty heeft het Program van Actie behandeld en vastgesteld. Ontwerp voor nieuwe veiligheidsbesluiten bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt. Memorie van antwoord betreffende het wets ontwerp tot nietigverklaring van goudclausules. New-Yorksche beurs: stemming prijshoudend. PARIJS, 27 Febr. (Havas). Doordat het on ophoudelijk blijft regenen, stijgt het water van de Seine nog steeds. De scheepvaart is vrijwel onmogelijk geworden. Het water staat thans tot aan de muren, die langs de oevers staan. Door het voortdurende stijgen van het water in Donau en zijrivieren is het geheele Donau- bekken van Straubing over een lengte van 30 K. M. en een breedte van 7 K. M. onderge- loopen. Op sommige plaatsen staat het water 2 Meter hoog boven de akkers. Het winterkoren is hier totaal vernield. MOSKOU, 27 Febr. (D. N. B.) Een deel van het Dnjeprgebied is door groote overstroomin gen getroffen. In de straten van de stad Me litopol staat het water twee meter hoog. Ruim 200 huizen zijn overstroomd. Hiervan zijn 46 huizen geheel vernield. Ook in de omliggende dorpen heeft het water groote vernielingen aangericht. Verscheidene dorpen staan volko men onder water. De bewoners hebben met achterlating van have en goed de wijk moeten nemen. Volgens de tot dusverre bekende ge gevens zijn 25 boerenwoningen verwoest en weggespoeld. Troepen zijn uitgezonden om hulp te verleenen. Op het eiland Sibirjakoff overwinterde van 1935 tot 1936 de pelsdieren-jager Bulytschew met zijn vrouw. Behalve deze twee personen bevond zich niemand meer op het eiland. Daar hij dezen winter ergens anders wilde heen trekken, werd hem beloofd, dat hij in den herfst van 1936 tijdig afgehaald zou worden. Bulytschew had daar dan ook op gerekend, zoo dat de levensmiddelenvoorraad, die werd in geslagen niet grooter werd genomen dan nood zakelijk was, terwijl hij zelfs een gedeelte on- noodig huisraad verbrandde. Intusschen hadden de betrokken autoriteiten aan Bulytschew niet meer gedacht. De herfst kwam, de scheepvaart werd gestremd, de win ter, de strenge poolwinter kwamtot plot seling, heel toevallig, aan het licht kwam, dat Bulytschew en zijn vrouw totaal waren ver geten. Of zij thans nog leven? Men weet het niet. Men zal naar hen op zoek gaan en men hoopt hem en zijn vrouw nog in leven te vinden. 1 Naar wij vernemen is de vicaris-generaal van het bisdom Meissen, dr. Schoppa, die, zooals men weet, bij een deviezenproces was veroor deeld, in vrijheid gesteld. Zijn straf is hem ge heel kwijtgescholden. Mgr. Schoppa vertoeft op het oogenblik in Bautzen. VATICAANSTAD, 27 Febr. (Havas). De Hei lige Stoel heeft van het hof van St. James de uitnoodiging ontvangen zich bij de a.s. Kro ningsfeesten te doen vertegenwoordigen. LONDEN, 27 Febr. (Havas). De Duitsche am bassadeur Von Ribbentrop, die a.s. Maandag een redevoering moet houden op de Leipziger Messe, is vanmiddag om 1 uur per vliegtuig van Croydon naar Berlijn vertrokken. Is het nu heusch zoo moeilijk el kander de hand der verzoening te reiken? Jaer moeten eigen en anderer gevoeligheden worden over wonnen. We dienen over allerlei be zwaren heen te stappen. Maar het is toch veel beter voor zich zelf de overtuiging te hebben, dat men zij nerzijds alles gedaan heeft, dan in wrok voort te blijven leven. Kom, het kost zoo veel moeite niet om zich zelf met iemand te verzoenen. We be hoeven niet te doen alsof we hech te vrienden worden. We kunnen des noods in 't vervolg elkander uit den weg gaan. Maar er moet geen vijand schap zijn tusschen twee menschen. We mogen niet de bewustheid in ons dragen, dat het toch eigenlijk voor 'n goed deel aan ons zelf ligt wanneer er haat en tweedracht blijven be staan. Laat ons ons zelf overwinnen. Steek de hand uit! STOCKHOLM, 27 Febr. Twee jeugdige vliege niers hebben een vergunning aangevraagd om per vliegtuig op wolven te jagen in de onher- bêrgzame streken van Lapland Hun plan is de wolven op te jagen en dan met een snelvuurge weer vanuit hun vliegtuig neer te schieten. Dezen winter waren er tallooze wolven in die streken niet alleen, doch met heele troepen waren zij zelfs meer naar het zuiden getrokken. De vliegers meenen veel succes te zullen hebben en een rijke verdienste te bereiken, daar de prijs hoog is voor vellen van volwassen wolven. Ervaren jagers echter zien niet veel heil in deze plannen. Zij beweren, dat de wolven al leen 's nachts op roof uitgaan en overdag sla pen. Zelfs wanneer zij overdag er op uittrek ken, houden zij zich zorgvuldig binnen de be schermende veiligheid der bosschen. TOKIO, 27 Febr. (Stefani) Ook de Geis ha's worden modern. Een honderdtal dansmeis jes, die ontevreden waren over haar behande ling, zijn uit haar woningen vertrokken en hebben de wijk genomen naar een tempel op den berg Skinkisan, nabij Osaka. Zij zeggen eerst terug te zullen keeren, wanneer zij de zekerheid hebben, dat de geëischte verbeteringen zullen worden ingevoerd. Stand op Zondag 1 uur v.m.: Vorige stand: 734 731

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1