SMIT EN VAN RIJSBERGEN Gordijnen Laatste Nieuws DE STADHUISVLEUGEL VEILINf, Het Kruisbeeld of Hitier? ZONDAG 28 FEBRUARI 1937 Merkwaardig en interessant oor deel van ir. J. B. van Loghem Plan-Holt juist en frisch VAN ONZEN WINKELSTAND Motorenzaak J. J. v. Kooten INSPECTEUR KEMPER Afscheid van het politiecorps te Heemstede Vijfde Haarlemsche Voorjaars- beurs .Voor een zeer goed program wordt gezorgd. Hoe de jonge Haarlemsche architect G. Holt, een der 5 uitgenoodigden voor het maken van een ontwerp voor den stadhuisvleugel, zijn ontwerp indiende Algemeen Verkooplokaal 2-TAL INBOEDELS DINSDAG 9 MAART „ETEN VAN DEN KOK" Kijkje in de keuken, waar voor 150 menschen gekookt wordt GEMEENTEZAKEN Verschillende bezuinigingen. Presentiegeld van de raads leden omlaag. - Geen vrije telefoon. HEEMSTEDE De genezing van den H. Vader Z. H. is den geheelen dag weer op de been BURGERLIJKE STAND Programma van de Haarl. Radio centrale op Maandag 1 Maart WIJ ETALEREN de nieuwste stoffen, seizoen 1937 KLEERMAKERS ZIJLSTRAAT 87 TELEFOON 16963 BEDRIJFSTELLING TE HAARLEM Interessante cijfers Kon. Hollandsche Lloyd Tot liquidatie besloten HOLLENKAMP 50 JAAR IN AMSTERDAM Eerste kleedingmagazijn opende 19 Maart 1887 Stoomen - Verven Vlugge aflevering (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Incidenten te Frankenholz, waar het portret van Hitier de eereplaats kreeg Relletjes te Weenen Naar aanleiding der vertooning van de film Fredericus Door den bliksem getroffen HET S.D.A.P.-CONGRES Nieuwe hoofdredacteur van „De Arbeiderspers" benoemd STAD In het tijdschrift van de Architectengroep „De 8" Amsterdam en „Opbouw" Rotterdam wordt in het nummer van 27 Februari een groot deel ingeruimd voor een artikel van ir. J. B. van Loghem over de uitbreiding van het Haarlemsche Stadhuis. Be schrijver releveert zich eerst aan een artikel dat hij vroeger schreef en waarin hij de hoop uitsprak, dat men er in zou slagen voor de uitbreiding van het Haarlemsche raadhuis een architect te vinden die de taal van dezen tijd in zijn architectonische vormen zou kunnen spreken, en wat nog meer beteekent, die het wezen van dezen tijd en het wezen van het nieuw te stellen probleem zou kunnen begrij pen en zoodanig tot uitdrukking brengen, dat wij met evenveel trots zouden kunnen opkij ken naar de uitbreiding van het raadhuis in Haarlem van heden, als wij dat doen ten op zichte van de vroegere uitbreidingen van dit raadhuis. Schrijver zegt dan, dat deze hoop niet in ver vulling is gegaan en merkt op, dat de architec tonische weerspiegeling van de maatschappelij- ke-economische „zwakheid" dezer dagen in het architectonische 5-gevecht (de 5 uitgenoodig- den) volledig is terug te vinden. De architecten-jury heeft zich als pudding aangepast aan de omgeving en de niet-architec- ten in de jury moesten wel volgen. Er is in het Haarlemsche geval één man ge weest, n.l. Holt, die het wezen van het vraag stuk begrepen heeft en dit wezen tot uitdruk king heeft gebracht. Men versta mij niet ver keerd, het is niet, omdat Holt een vertegenwoor diger van het nieuwe bouwen is, niet omdat hij in zijn buitenarchitectuur een uitgesproken moderne glasarchitectuur heeft gegeven, dat ik zijn project als het eenige geslaagde naar vo ren breng het is omdat hij de eenige is, die het wezen van de opgaaf, die gesteld was, zoo volledig mogelijk heeft begrepen. In dit v ezen komt tot "uitdrukking een verlangen van het gemeentebestuur om, in tegenstelling met de thans bestaande primitieve behuizing, een werkelijk bruikbare, goed verlichte en logisch georiënteerde werkruimte te krijgen, die zich lo gisch voegt aan de bestaande planindeeling van het oude raadhuis. Gevraagd waren geen repre sentatie, geen vertoon, maar overzichtelijke ruime, goed verlichte ruimten, die èn voor de ambtenaren èn voor het publiek de klaarste ver tolking zouden zijn van den grooten administra tieven arbeid, die voorhet centrale stadsbestuur noodzakelijk is. Behalve Holt is niemand er ook maar in de verste verte in geslaagd het wezen van dezen kerngezonden eisch van het stadsbestuur te ver tolken. Door het aanpassingsverlangen der vier ove rige architecten is het logische eenvoudige overal in het gedrang gekomen. Het is eener- zijds een gespeel met raamyormen, een - ge haspel met hoogen. on lagen bouw geworden, an derzijds een naaperige renaissancistische spelerij geworden of tot hardheid verstard, maar ner gens hebben de vier „anderen" getoond de noo- dige ruggegraat te bezitten om een modern vraagstuk ook modern op te lossen. Het is niet aangenaam om aan het adres van collega's, waaronder dikwijls vrienden, de waarheid te zeggen, maar de ware werkelijkheid heeft nu eenmaal te zijn klaar en hard als kristal. Holt is de eenige der mededingers, die de ar chitectuur werkelijk aldus trachtte uit te druk ken. Hij heeft met 'n juist élan in 'n grooten greep de werkruimten logisch en eenvoudig zonder grapjes, zonder trapjes, zonder be nauwdheid, langs de straatzijden gegroepeerd rond een groote ruime lichthal voor het pu bliek, dat daar niet de donkere, onheimelijke sfeer onzer belastingkantoren ondergaat, maar zich ruim kan! bewegen op de goed verlichte rui- 7 F me trappen en in de hallen. De ambtenaren zijn, zooals het in moderne kantoren past, nabij de ramen, met verlichting van links, gedacht met afzonderlijke schrijfta fels; geen aardige kleine wenteltrapjes en chef-kantoortjes, die o zoo aardige raampar- tijtjes in de gevels mogelijk maken, maar die De hoek Groote HoutstraatGierstraat, daar waar vroeger de toonzaal van het G.E.B. ge vestigd was, is wel zeer verfraaid door het keu rige nieuwe winkelpand, Groote Houtstraat 140, waarin de heer J. J. v. Kooten een tweede zaak in motoren, rijwielen, accessoires en motorklee- ding geopend heef5. Reeds van verre trekken de Neonletters aan den gevel van dit buiten gewoon goed gelegen punt de aandacht en de ruime (voor het in- en uitlaten van motoren) verschuifbare etalageramen zorgen ervoor, dat men het geëtaleerde goed kan zien, waarbij een luifel langs den gevel de kijkers tegen den regen beschermt. De architect, de heer Hollenberg, heeft moeten woekeren met de ruimte, maar deze toch zeer doelmatig weten in te deelen. Het interieur is in frissche kleuren ge houden en maakt dan ook een smaakvollen indruk. Het doet de diverse motoren waar van er Zaterdag al eenige aan de Haarlem sche, Heemsteedsche en Zandvoortsche politie verkocht waren! en de andere verkoopsarti kelen voortreffelijk tot hun recht komen. Een lift leidt naar de bovenverdiepingen. Op de eerste hiervan is de afd. voor de motorkleeding ingericht en staan ook motoren enz. opgesteld. Een rustig zitje is er aanwezig. Op de tweede verdieping is het magazijn, ook via de ruime lift gemakkelijk bereikbaar. Speciaal moeten wij nog de uitstekende ver lichting noemen en wel de verstelbare schijn werpers in de plafonds der etalages en de witte lichtkronen. Kortom, de zaak is een felicitatie meer dan waard! In den kelder bevinden zich de verwarming en benzine-, olie- en luchttanks, zoodat alies bij de hand is. De oude zaak, Plein 22, blijft meer gereser veerd voor de reparatie-werkzaamheden, stal ling, enz. Het haast ontelbaar aantal bloemstukken, die den winkel tot een Hof van Eden maakte en de elkaar voortdurend opvolgende persoonlijke felicitaties, Zaterdag door den heer v. Kooten bij de opening ontvangen de belangstelling was ondanks het slechte weer overgroot! be wijzen wel, wefk een uitstekenden naam de heer v. Kooten op zijn verkoopsgebied bezit, een waardeering en bekendheid, welke ongetwijfeld nog zuilen vermeerderen en versterken. Wij wenschen de ondanks crisis uitbreidende en ondernemende firma veel succes toe! o zoo hinderlijk zijn voor een goed administra tief beheer van de stad, waarbij ruime over zichtelijkheid primair behoort te zijn. Hoe zou het me'esterwerk van Van Campen eruit ge zien hebben, als een jury gezegd had, dat de zijgevels lager hadden moeten worden dan de voor- en achtergevel in verband met de smalle zijstraten? De Haarlemsche jury decreteert echter zooiets in koelen bloede. Holt heeft door de teruglegging van den hoofd gevel aan het oude raadhuis zijn volledige waardigheid hergeven. Het werd daardoor wé der een groot bouwlichaam, terwijl het in den huidigen toestand een ten deele door de Pand- poort weggestopt lichaam is. Ik begrijp wel, dat een onmoderne jury dit in hoofdzaak moest zien als een scheiding tusschen oud en nieuw. Zij zagen niet, dat juist die scheiding noodig was in dezen tijd, die zoo volledig zal moeten afrekenen met het verleden. Zij zagen niet, dat alle vorige uitbreidingen van het raadhuis uit geheel andere motieven plaats hebben gevonden dan de huidige. Alle vorige uitbreidingen waren vertolkingen van de stedelijke macht, vergroo tingen van de magistratuur, ze waren dus uit min of meer denzelfden geest gesproten. Deze uitbreiding had 'n geheel anderen grond n.l. er moest plaats gemaakt worden voor de groote stedelijke administratie, die evenwel ge heel staat buiten de magistratuur, buiten het representatieve, buiten de stedelijke machtsfor maties. Holt gaf die scheiding duidelijk aan en ver hoogde daarbij tevens de machtige werking van het oude gebouw, den zetel van de stedelijke magistratuur. Het zal niet aldus worden, we zullen ons blijven aanpassen, tot ook de leiders van stad en land er wee van geworden zijn, en er weer mannen met een ruggegraat zullen noodig worden. Zaterdagmorgen heeft inspecteur C. H. Kem per, die met 1 Maart den politiedienst met pen sioen gaat verlaten, officieel afscheid van zijn personeel genomen. Bij deze plechtigheid wa ren mede aanwezig de heeren Jelsma, inspec teur van politie te Hoofddorp, Hemsens, inspec teur van politie te Hih'egom en Verweij, inspec teur van het L. O. De scheidende inspecteur wees in zijn af scheidswoord op het heerlijke van den arbeid, maar gewaagde ook van zijn bezorgdheid voor het politiepersoneel, dat groote materieele ver slechteringen heeft ondergaan. Toch hoop ik, aldus spr., dat u de liefde voor uw vak zult behouden. In de jaren, dat ik in uw midden geweest ben is er een zekere band gevormd. Er zijn fouten gemaakt, maar ik veronderstel toch, dat wü elkanders hart bezitten. Uw optreden jegens de burgerij moge geen wijzigingen on dergaan. Spr. dankte allen hartelijk voor de groote toewijding, liefde en vriendschap en ver klaarde, dat hij in zijn vak steeds een roeping gezien had. Dank bracht spr. aan zijn collega's uit den omtrek en besloot zijn rede met de hoop, dat zijn persoon in aangename herinne ring onder^het corps mogz voortleyép. Namens het personeel' voerde de heer Silvis, hoofdagent-recherchéur 'het woord. In verlaten, aldus de heer Silvis, ligt altijd eenige tragiek. En dan wil spr. allereerst een terugblik werpen op den afgeloopen tijd. 25 jaar geleden kwam u hier in Heemstede, nog be trekkelijk jong en met groote idealen, werkend met zen voortvarendheid, die aan geen grenzen scheen gebonden. Dat gaf wei' eens botsingen, maar naarmate het corps groeide en de jaren over ons gingen, is er veel gewijzigd en het werd steeds meer een goede samenwerking. Veel dank zijn wij, aldus spr., aan u verschul digd, steeds stond u ons met raad en daad bij, als het betrof een strijd voor betere arbeids voorwaarden en in elke salarisactie stond u steeds voor ons op de bres. Daarvoor zijp wij u dankbaar, maar ook omdat wij onze betrek king hier deels aan u te danken hebben, door uw gunstig advies, wat onze benoeming hier bevorderde. Van die erkentelijkheid willen wij u ook een stoffelijk blijk aanbieden, en hoewel de keus niet gemakkelijk was, hebben wij gemeend, dat het meest u aan zou trekken een schildersgar nituur, bestaande uit schildersdoos met inhoud, vouwstoeltje en standaard, waarbij spr. den wensch uit, dat de scheidende inspecteur daar mede zijn leven verder zal aanvullen met zijn geliefde schilderkunst en daarmede zijn herin neringen aan het korps levendig zal houden en besluit met den wensch, dat God hem nog vele jaren zal sparen tot heil van .hemzelf en zijn gezin en tot eer van Zfljn Schepper. Vervolgens sprak de heer Verweij, inspecteur van het Lager Onderwijs, woorden van erken telijkheid voor wat de scheidende inspecteur heeft gedaan voor het verkeersonderwijs en herinnert aan de prettige samenwerking tus schen School en Politieleiding op het gebied van onderwijs van verkeersregeling aan de schooljeugd. Zoowel de heer Jelsma, inspecteur van politie te Hoofddorp als de heer Hemsens, inspecteur van politie te Hillegom spraken waardeerende woorden voor de prettige samenwerking, die er steeds is geweest en waarbij vooral de heer Hemsens bijzonder dankt voor de vele raadge vingen, die hij als jong inspecteur van hem mocht ontvangen. Ten slotte dankte inspecteur Kemper voor de hartelijke woorden en het aardige cadeau, er den wensch aan toevoegend, dat de vriendschap blijvend moge zijn. Met 'n hartelijijen handdruk nam het perso neel daarna afscheid van zijn superieur. De man dacht na, toen zei hij plechtig: Ik heb het raadsel opgelost, PERQUIN bracht KOLEN, daarom heeft me De warmte maar zoo'n krats gekost. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren houdt de afd. Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Vereeni- ging van Huisvrouwen haar aiom bekende Voor- jaars-Beurs in het Gemeentelijk Concertge bouw en wederom is de belangstelling voor deelname van de zijde van winkeliers en fabri kanten zeer groot, zoodat reeds 50 deelnemers zijn ingeschreven. De Voorjaars-Beurs wordt gehouden van Donderdag 1 April tot en met Donderdag 8 April en zal door den heer C. Maarschalk, bur gemeester van Haarlem, op 1 April, des namid dags te 2 uur worden geopend. Voor j'eden en publiek is het openingsuur op 3 uur gesteld. De Voorjaars-Beurs is Zondag 4 April ge sloten. NIEUWE GRACHT 74 Meubilaire goederen voor deze veiling kunnen vanaf heden worden ingebracht of afgehaald. Telef. 13845. Makelaar P. HOOGEVEEN Lzn. De stadsverslaggever steekt overal zijn neus in en niemand zal het hem dan ook verwijten, dat hij eens zijn schreden richt naar de vet potten van Egypte, alias naar de locaiiteiten waar de Haarlemsche Coöperatieve Dinerver- eeniging haar „tenten" opgeslagen heeft. In dit heiligdom, dat gelegen is aan de Ba- kenessergracht, worden per dag de malsche coteletjes, de smakelijkste flensjes, het krach tigste soepje klaargemaakt voor 120 tot 150 be woners van Haarlem en omstreken. Elf men schen zijn bij deze vereeniging in vasten dienst, waarvan er weer velen 15 tot 20 dienstjaren tellen. Wij hebben een kijkje genomen in de groote, hygiënische keuken, waar juist het eten voor dc middagklanten bereid werd. We hebben kunnen constateeren, dat uitsluitend prima producten worden verwerkt en dat alleen na tuurboter bij de bereiding een rol speelt. De groote ovens worden met kolen gestookt. De spoelmachfne werkt op de centrale verwarming; een aluminum kookketei, met êen inhoud van 200 liter, dient voor de soep en de groenten. Dat er in zoo'n bedrijf nog al wat komt kij ken, moge blijken uit het waterverbruik (uit sluitend duinwater). In het afgeloopen jaar wees de eindrekening aan duizend M3., waar voor ƒ300 betaald moest worden, d.i. bijna een gulden per dag. Het gehakt wordt electrisch gemalen en alles wordt gedaan om de hygiëne zoo goed mogelijk te doen zijn. En als de spijzen in de schaaltjes zijn opgemaakt en de ver warmde bussen gereed staan, trekken acht mannen met bakfietsen erop uit o»1 de honge- rigen te spijzigen. Op onze vraag, of voor de katholieken reke ning wordt gehouden met de vasten- of ont- houdingsdagen, antwoordde de directeur ons, dat dit wel degelijk het geval is. Men blijkt daar echter- nog niet voldoende van op de hoogte te zijn, want slechts zeven procent van de klan ten maakt daar gebruik van. Dat de „magere" maaltijden altijd uitstekend verzorgd zijn, be vestigden ons de leden van het personeel, waar van bijna de helft katholiek is. Daar zij het middagmaal altijd uit de keuken van de Diner- vereeniging gebruiken, zijn ztl alleszins bevoegd over de kwaliteit der vischgerechten te oor- deelen. B. en W. schrijven aan den Raad: In verband met de toepassing van art. 5 der wet van 22 December 1933, hebben wü, ter vol doening aan de tot de gemeentebesturen ge richte, daarop betrekking hebbende circulaire, aan Gedeputeerde Staten dezer provincie ter voorloopig onderzoek doen toekomen de door ons opgemaakte ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1937. Naar aanleiding van dit onderzoek deden Gedeputeerde Staten ons toekomen een nota van opmerkingen ten aanzien van deze begroo ting; tevens stelden zij ons in kennis van de beschouwingen, waartoe het begrootingsonder- zoek, ingesteld vanwege de door de Regeering benoemde Commissie van Overleg inzake de gemeentebegrootingen, heeft aanleiding ge geven. Uit deze stukken blijkt o. a„ dat het presen tiegeld voor de leden van uw Raad tot f 5 per lid per vergadering behoort te worden ver laagd en dat de ten laste der gemeente ko mende kosten van telefonische aansluiting voor uw leden in elk geval vermeden dienen te wor den. Voorts zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat wegens presentiegeld voor de leden van stembureaux, met inbegrip van eventueele ver teeringen, niet meer dan f 4 per persoon per dag beschikbaar behoort te worden gesteld en dat het vergunningsrecht dient te worden ge heven tot het in de Drankwet genoemde maximum (f 12.50), In verband hiermede bieden B. en W. de daartoe strekkende ontwerp-besluiten ter vast stelling aan. 9 uur Vlaamsch Brussel; 9.20 Pauze; 10.35, 1050 11.05, 11.35, 11.50 Droitwich; 12.05 London Re gional; 12.50 Droitwich; 1.20, 1.35, 2.05, 2.50, 3.50 London Regional; 4.20 Droitwich; 4.50 London Regional; 5.20 Vlaamsch Brussel; 5.35, 6.20, 7 uur, 7.20, 7.40 Droitwich; 8.20 London Regional; 9.20 Droitwich; 9.40 Weenen, 10.50 London Regional; 11.20, 11.50 Droitwich. Programma V: 8—7 uur Diversen; 7 uur gra- mofoonpiaten-concert (opera)1. Madama. Butterfly, Paul Godwin; 2. Der Fleischütz, Philh. Órch. van Berlijn; 3. Peet and Peassant, Grenadier Guards; 4. Der jüngere Verdi, Berl. Philharmoniker; 5. Le Barbier de Seville, Percy Pitt met B. B. C.-orkest; 6. Meistersinger von Nürnberg, Berl. Philh. orkest; 7. Ouvertilre Romeo en Julia, orkest onder leiding van W. Mengelberg. Gemeenteraad De Raad der gemeente Heemstede komt bijeen Donderdag 4 Maart, des avonds te 8 uur. VATICAANSTAD, 27 Febr. (Reuter). Z. H. de Paus bracht den nacht rustig door; de verbete ring in zijn gezondheidstoestand houdt aan. Z. H. brengt thans het grootste gedeelte van den dag door in de audiëntiekamer in zijn particu liere vertrekken op de derde verdieping van het Vaticaan; eerst des avonds begeeft Hij zich weer naar zijn slaapkamer. Eiken dag maakt Hij een kleine wandeling door zijn vertrekken, soms alleen, soms leunend op den arm van zijn particulieren secretaris; langzaamaan groeit zijn kracht weer. Z. H. wei gert te loopen met eén stok. Is het een warme dag, dan begeeft Hij zich naar het balcon, waar Hij van de zon geniet. Dagelijks ontvangt Hij vijf of zes bezoekers: maar de Milani wenscht geen risico te nemen en bezoekt hem minstens driemaal per dag. Het schijnt, dat Z. H. het voornemen heeft, zich binnen eenigen tijd naar beneden te geven, om zijn bezoekers in de bibliotheek te ontvan gen. Voorloopig is daar echter nog geen sprake van. Geboren: 26 Febr.: G. A. van Veenendaal Jehles, dochter; 25 Febr., W. OuwerkerkJoores, dochter; 26 Febr., T. JongensBakker, dochter; 26 Febr., C. M. van ZantenHomburg, zoon. Overleden: 26 Febr., H. J. Lasschuit, 64 jaar, K. Dijk; 26 Febr., N. v. d. Toorn, 69 jaar, Gast- huisvest. Programma I: Hilversum 2 (korte golf). Programma H: Hilversum I (lange golf). Programma III: 8 uur Keulen, 8.20 Parijs Radio; 8.50, 9.05 Keulen; 9.20 Deutschlandsen- der; 9.50 Keulen; 10 uur Pauze; 11.20 Danmarks Radio; 12.20, 12.50, 1.20, 1.30, 1.50 Vlaamsch Brussel; 2.20 Pauze; 2.55 Parijs Radio; 3.20 Keulen; 4.20 Parijs Radio; 5.20, 6 uur, 6.10 Keulen; 7 uur Diversen; 7.30 Boedapest; 10.20 Vlaamsch Brussel; 10.30 Keulen; 11.20 Diver sen. Programma IV: 8 uur, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, Wij hebben thans ter inzage gekregen het rapport van de commissie van voorbereiding voor de bedrijfstelling te Haarlem, die plaats vond van 21 September17 October 1936. Daar met het verzamelen van de volledige gegevens nog wel geruimen tijd gemoeid zai zijn, is thans alleen een algemeen overzicht te geven. Het aantal ondernemingen bedraagt voor den kleinhandel 3087 (waarvan in winkelpanden 2617), 2556 ambachten en kleinindustrieën (225 in winkelpanden), 192 idem met verkoopplaats (113 in winkelpanden), 205 grossiers (31 in winkelpanden), 307 filiaalbedrijven (met 548 vestigingen, waarvan 395 in winkels), 25 groot bedrijven. Totaal waren er dus 6372 bedrijven met 6613 vestigingen en 3381 winkelpanden. In de binnenstad waren er 1156 winkelpan den (ruim 34 pCt.) en 4253 woningen (bijna 12 pCt.), in de overige gebieden 2225 winkel panden (ruim 65 pCt.) en 32057 woningen (ruim 88 pCt.), totaal dus in de gemeente Haar lem 3381 winkelpanden en 36310 woningen. Bij den kleinhandel waren 2617 winkelpanden in gebruik, bij de ambachten en kleinindustrieën 225 winkelpanden, bij idem met tevens verkoop plaats 113 winkelpanden, bij grossiers 31 win kelpanden en bij filiaalbedrijven 395 winkel panden, voorts werden 180 winkelpande leeg staand aangetroffen, zoodat er totaal 3561 win kelpanden beschikbaar waren. Gemiddeld stond dus ruim 5 pCt. der panden leeg (in de binnen stad 5.55 pCt. en in de overige stadsgedeelten 4,89 pCt.) In de 3087 verkoopplaatsen van den klein handel waren 7148,5 personen werkzaam (ge middeld per onderneming 2,73); in de 2556 ambachten en kleinindustrieën waren 6645 per sonen werkzaam (2,6 gemiddeld); in de 192 idem met verkoopplaatsen 442 personen (ge middeld 2,3), bij de 205 grossiers waren werk zaam 984 personen (gemiddeld 4.8), bij de 307 filiaalbedrijven 5261 personen (gemiddeld 17,14) en bij de 25 grootbedrijven 4568,5 personen (ge middeld 182,74). Personen beneden den leeftijd van 18 jaar en zij, die niet den geheelen dag in het bedrijf werkzaam zijn, werden voor een halve kracht gerekend. De meeste winkelpanden in de binnenstad hadden minder dan 50 M2. oppervlakte, die in de overige gebieden minder dan 20 M2. Van enkele belangrijke groepen zelfstandigen in het bedrijfsleven (waarvan te Haarlem meer dan 50 ondernemingen zijn te vinden) volgen hier de totaal aantallen verkoopplaatsen (in clusief filialen), voor zoover zij de volgende artikelen als hoofdartikelen voerden. Brood- koek, banket 162; banketbakkers 63; meik, boter, kaas etc. 256; kruidenierswaren 335; slagers 190; groenten, aardappelen, fruit 299; tabak, sigaren en sigaretten 305; manu facturen 85; tapijten, linoleum, dekens etc. 74; electr. verlich. apparaten, radio 61; brandstof fen 78; drogisten 82; bloemen, bollen en plan ten 73; rijwielzaken 105; hotel-, café- en res taurantbedrijven 186; aannemers van bouwwer ken 69; timmerpatroons 105; schildersbedrijven 173; behanger!) en stoffeerden) 103; dames- en heerenkleermakers 136; kappers 254; schoen makersbedrijven 224; auto-, motorherstelplaat- sen-, stalling 62; Rijwieiherstelplaats en stal ling 53; lood- en zink werkers 99; luxe auto- en taxiverhuur 77; wasch- en strijkinrichtingen 56. Onder voorzitterschap van den heer H. C. Rehbok werd Zaterdagochtend te Amsterdam 'n buitengewone algemeene vergadering van aan deelhouders van de N. V. Koninklijke Holland sche Lloyd gehouden. In deze vergadering wa ren aanwezig zes aandeelhouders, vertegen woordigende 1792 aandeelen van f 1000.en 118 aandeelen van f 100.rechtgevende op het uitbrengen van 1 792.118 stemmen. De vergadering besloot over te gaan tot liquidatie van de N. V. Koninklijke Hol landses. Lloyd, met; ingang van den dag, waarop de homologatie van het aan credi teuren aan te bieden accoord kracht van gewijsde zal krijgen. De vergadering keurde verder goed, dat de directie zal aftreden op den dag, dat de vennootschap in liquidatie treedt. Verder hechtte de vergadering haar goed keuring aan het voorstel om in verband met het aftreden der directie de liquidatie der vennootschap te doen geschieden door een liquidateur. Als zoodanig werd benoemd de heer L. A. Hissink. Op 19 Maart a.s. is het vijftig jaar geleden, dat de eerste zaak van de firma Hollenkamp, te Amsterdam, Vijzelstraat hoek Keizersgracht, werd geopend. In het voor die dagen zeer groote kleedingmagazijn werd aanvankelijk alléén con fectie verkocht en met succes, omdat direct ge broken werd met de toen gangbare opvatting, dat confectie en rommel synoniem waren. Met de oude gewoonte minderwaardige kleeding af te leveren werd dus radicaal ge broken en een voor Amsterdam geheel nieuw systeem ingevoerd. Alleen prima stoffen en fournituren kwamen in aanmerking en door kundige kleermakers werden op eigen atelier's de kleedingstukken vervaardigd. Spoedig bleek ook het onderbrengen van een afdeeling voor kleeding-naar-maafc in een groote behoefte te voorzien. Een door Hollenkamp ingevoerde noviteit was verder het verwerken van kleuriger stoffen voor heerencostuums. Blauw, grijs en zwart waren toen de eenigste tinten, waar men zich aan waagde. Maar toen het publiek zag dat ook heerenkleeding in fantasiestof te dragen was, ging die er grif in. Twee jaar na de opening moest de eerste verdieping bij de zaak worden ingelijfd. Van toen af breidde de zaak zich- gestadig uit. Belendende perceelen stonden verdere uit breiding in den weg en daarom werd in 1899 besloten tot opening van het eerste filiaal Dam straat hoek O.Z. Voorburgwal. Doch ook dit bleek niet voldoende en toen dan ook in 1907 de kans werd- geboden, kocht men twee perceelen aan de Keizersgracht, waardoor het pand ont stond, zooals we het nu kennen. Steeds wist de firma Hollenkamp met haar tijd mede te gaan, want meermalen werd het aspect verfraaid, etalages verruimd en nieuwe betimmeringen aangebracht. Belangrijke jaartallen in de halve eeuw, dat de firma Hollenkamp bestaat, zijn verder: 1913 opening zaak te Breda; 1915 te Rotterdam; 1919 te Heerlen en 1935 in de Kalverstraat te Am sterdam. Met het bezit van deze zes zaken mag de fa Hollenkamp zich gelukkig prijzen. Winkels: GROOTE HOUTSTRAAT 77 GEN. CRONJESTRAAT 57 BROUWERSVAART 76 Telefoon: 10426, 11971, 14466, 11046. FORBACH (Dept. Moselle) 27 Febr. (Ha- vas). Volgens uit Sanrbruecken ontvangen mededeelingen hebben zich in de industrie plaats Frankenholz (Saargebied) inciden ten voorgedaan na de beslissing van het schoolbestuur den schoolhoofden te gelasten in de klasselokalen een eereplaats in te rui men voor het portret van Hitier, terwijl tot nu toe deze eereplaats boven den lessenaar van den onderwijzer was voorbehouden aan het Kruisbeeld. Overeenkomstig deze instructies werd te Fran kenholz het Kruisbeeld overgebracht naar een zijmuur en de beeltenis van Hitier vooraan in de klassen opgehangen. Dit heeft een levendige ontevredenheid gewekt onder de bevolking van Franken holz, voor het meerendeel mijnwerkers, en aanleiding gegeven tot hevige protesten. Vóór het schoolgebouw werd betoogd. De ouders eischten dat het Kruisbeeld op zijn oude plaats zou worden opgehangen en het portret van Hitier verwijderd. Er werd een ware schoolstaking afgekon digd. De mijnwerkers, allen werkzaam in de steenkolenmijnen, werden ontslagen. Zij zullen zich voor de rechtbank moeten ver antwoorden. De ouders der stakende leer lingen werden zwaar beboet. De vertegenwoordiger der regeering heeft de bevolking in een communiqué gerustgesteld en verklaard, dat de regeering niet voornemens is het Kruisbeeld te verwijderen, maar dat er „in de nationaal-socialistische beweging geen plaats is voor martelaren." WEENEN, 27 Febr. (Havas). Vanavond heeU de vertooning van de Duitsche propaganda-film Fredericus, welke den oorlog tusschen Duitsch- land en Oostenrijk tot onderwerp heeft, in de arbeidersbuurt Ottakrlng aanleiding gegeven tot ernstig tumult. De film stelt het leger van Maria Theresia voor de Oostenrijksche patriotten in een ver nederend daglicht. De meeste bezoekers betoog den dan ook hevig, waarop de nationaal-socia- llsten antwoordden met „Heil Hitier" en „Leve Duitschland." De politie heeft het bioscooptheater ontruimd en de verdere .vertooning van de film verboden. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Tijdens het vrij hevige onweer, dat, gepaaro met zwaren regenval, Zaterdagavond ten Zui den van Utrecht woedde, is de bliksem inge slagen in het woonhuis, staande nabij het ge maal in de buurt van De Heemstede, onder de gemeente Vreeswijk. De bliksem sloeg alle ruiten van de woning stuk cn richtte ook binnenshuis vrij ernstige schade aan. De vrouw des huizes liep door den bliksem vrij ernstige brandwonden aan het ge laat op en moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. Geestelijke meerwaardigheid is ten slotte de sterkste burcht voor een volk. Er bestaat nog geen juiste ver houding bij de Nederlandsche Katholieken tusschen hun getal en hun aandeel in de wetenschap. Geen krachtiger middel om spoedig onzen volledigen uitgroei te bereiken, dan mede te werken tot instand houding en voltooiing onzer Universiteit. Tijdens de avondvergadering heeft de heer Vorring eenige opmerkingen van internen aard beantwoord en de houding van het Partijbe stuur inzake Spanje verdedigd. Hij ontkende, dat men deze zaak lauw had aangepakt. Men had nauwkeurig de richtlijnen van S. A. L en I. V. V. gevolgd. Die hadden weer gehan deld in nauw overleg met de Spaansche ka meraden. De heer J. F. Ankersmit, hoofdredacteur van „De Arbeiderspers" maakte van de gelegenheid gebruik om een woord van afscheid te spreken, nu hij wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd met pensioen gaat. Vele voorstellen werden ingetrokken, echter niet het voorstel van Lelden Inzake het stand punt der partij t. a. v. den staatsvorm. Het congres keurde echter met overgroote meerderheid een voorstel van het Partijbestuur goed om over de houding der partij Inzake den staatsvorm geen uitspraak te doen. Daardoor was het voorstel Leiden van de baan en werd niet in stemming gebracht. Het voorstel van het partijbestuur om dr. H. B. Wiardi Beekman te benoemen tot politiek hoofdredacteur van de bladen der Arbeiders pers in de plaats van den scheidenden heer Ankersmit werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Te ruim elf uur werd het congres verdaagd tot hedenmorgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3