Del Vayo brengt een bezoek aan de Spaansche hoofdstad 1 Een Japansch voorstel De begrafenis van de slachtoffers der ontploffingsramp te Brasschaet Graziani toch ernstig gewond? Het nieuws van heden Een redevoering tot de arbeiders M&T. CALD1L Gasaanval op 7 bioscopen K Mgr. Orsenigo bij Von Neurath DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 1 MAART 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKE RW DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13-846 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20436 t,Ieder land heeft tot zijn ongeluk een Franco, die het aan vreemde overheersching overgeeft" Een nachtelijke aanval op Madrid imiE2Q== "CÖVIEDOVH0ESOTO IMiË IS Het front in Asturië Het oude volkslied in eere hersteld Het feest van het volksleger Een granaatscherf zou zijn longen hebben geraakt Staking te Mulhausen beëindigd Duitsche infiltratie in Oostenrijk Verzet van de Reichspost Een nieuwe Belgische postzegel waarvan de voorstelling aan de noodlottig verongelukte Konin gin Astrid herinnert Moordenaar te Weenen gelyncht Aden een kolonie Het Britsche stoomschip „Llandovery Castle", dat nabij Spanje op een mijn ge varen is en belangrijke scha de bekwam Pachting van Ned. Nieuw-Guinea en een niet-aanvalspact met Nederland Verdwenen Australisch vliegtuig gevonden De arbeid in de mijnen in Hongarije hervat Llewellyn heeft opnieuw gefaald Het Weer Voor Centrale Verwarming: „DE SPAARNESTAD" Japansche officieren verlaten hun schip Storm en overstrooming Duel tusschen De Bono en Lessona i§p!|yp! BOVEN: De Chapelle ardente, waar het stoffelijk overschot der slachtoffers was opgebaard en collega's de eerewacht hielden. ONDER: De lijkstoet verlaat onder militair geleide het hospitaal te Antwerpen Het eerste officieele bezoek van den Nuntius na zijn ziekte Kolendampvergiftiging te Bussum DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN NIEUWE KOMEET NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct„ Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 1 Maart. (Havas). De minis ter van buitenlandsctae zaken, Alvarez Del Vayo, brengt op het oogenblik een bezoek aan Madrid. Hij heeft een onderhoud ge had met generaal Miaja. Vermoedelijk zal de minister Dinsdag naar Valencia terug- keeren. Gisteren heeft Del Vayo een groote rede voering gehouden te Madrid op een arbei- dersbetooging. Vandaag Madrid verdedigen, zoo zeide hij o.m. in zijn rede, is Parijs, Londen, Praag, de Noordelijke landen en iedere democratische natie in een niet te ver verwijderde toekomst verdedigen. Na gewezen te hebben op hetgeen hij noem de, de zwakheid van de buitenlandsche politiek der Europeesche democratieën tegen de fas cistische taktiek, die beoogt, door het uitbuiten van de gruwelen van den oorlog, de macht te verkrijgen op het continent, ging Del Vayo voort: Spanje overleveren aan Duitschland en Italië alleen omdat tot eiken prijs uitbrei ding van den oorlog moet worden voorko men, staat gelijk met den weg te effe nen voor een internationale overheersching der twee fascistische landen. Ieder land heeft tot zijn ongeluk een soort Franco of iemand anders, hetzij mi litair of burger, die door Berlijn en Rome tegen zijn eigen land kan worden gebruikt BISKAJE bOZOU ARUAO aVILES WUBLE CAUDAMO^ PRAVIA SUmiUAUO »PSsi0^.SpEOR- VEG aSAU GQULL05 NORERA A DO PEUAFIOR Lü^grsiERO TRUBIP CASTAUOlLLO JP *7 <,^J-&NGRE0 °F. tABIAUA MIERES 10VIED0 LEWA F BOUT L 'JU SPooowe&eu KKC Gf« om de poorten van zijn volk voor vreemde overheersching te openen. Zoo b.v. is in Tsjecho-Slowakije tegenover Benesj een Henlein, een andere Franco geplaatst. Ma drid, aldus besloot Del Vayo, heeft alle plannen verijdeld. Een weldoordachte opzet is mislukt door het verzet der stad, die geworden is tot de laatste loopgraaf der Europeesche vrijheid. De verdedigingsraad van Madrid deelde Zondagmiddag mede, dat de zware artillerie van de rechtschen wederom het centrum van de hoofdstad heeft gebombardeerd. De mate- rieele schade is aanzienlijk en een aantal slachtoffers onder de burgerbevolking valt te betreuren. Des avonds om even na elven werd de nachtelijke rust plotseling verbroken door hevig kanongebulder. Tevens was duidelijk het geratel van mitrailleurs en het knallen van geweren hoorbaar. De strijd woedde in den sector van de Universiteitswijk en de Casa del Campo. De nacht was pikdonker en de regen begunstigde een uitval. In den sector van het Escoriaal zijn sterke afdeelingen, onder meer bestaande 'uit twee bataljons der z.g. Largo Caballero-infanterie en der Aida de la Fuenta-infanterie en uit eskadrons cavalerie, aangekomen ter verster king der roode strijdkrachten. Op den weg naar Valencia rukten de rechtsche troepen vooruit en zij hebben thans Argenda binnen het bereik van hun geschut gebracht. Een aanval van de regeeringstroepen op Ca- rabanchel Bajo werd afgeslagen. In het legerbericht uit Gijon wordt beves tigd, dat de Baskische regeeringstroepen de oude slachtplaats en de huizen bij het klooster van de Zusters der Aanbidding te Oviedo zouden hebben bezet. De stellingen in de wijk St. Lazarus worden versterkt. De artillerie ont plooide een groote activiteit. In den sector Esclampero duurde de aanval der regeerings troepen op de versterkingen van Latrecha voort. De vijand biedt hier heftigen tegenstand. Bü decreet van Franco is de oude Konings- marsch tot volkslied verklaard. Deze marsch, die eveneens tot April 1931 het officieele volkslied was, werd vandaag overal gespeeld onder groot enthousiasme van het publiek. Te Barcelona werd Zondag het feest van het volksleger gevierd, waaraan strijders van alle arbeiders-organisaties en afgevaardigden van de strijders aan alle fronten in Spanje deel namen. Companys hield een toespraak, waar bij hij zijn toehoorders deed zweren tot den dood voor de overwinning te strijden. „Belooft gij op uw eerewoord", zoo zeide hij, „tot den dood te strijden tot het fascisme vernietigd zal zijn?", waarop van alle zijden werd geant woord: „Ja, ja". „Dan", vervolgde Companys, „kunt gij zeker zjjn van de overwinning, nie mand zal u deze kunnen ontnemen. Leve de vrijheid". In een herderlijk schrijven heeft de Kardi naal van Sevilia krachtig het optreden der roo- den veroordeeld, die, naar hij zegt, in deze provincie vijf en twintig priesters hebben vermoord en ruim tweehonderd vijftig kerken geplunderd en talrijke meesterwerken hebben vernield. DZJIBOETI, 1 Maart (Havas) Volgens berichten uit Addis Abeba zou de gezond heidstoestand van den onderkoning, maar schalk Graziani, ongerustheid wekken. Scherven van een der granaten, die kort ge leden te Addis Abeba zijn geworpen, zouden in de longen zijn binnengedrongen, waardoor de maarschalk aan traumatische longontsteking zou lijden. MULHAUSEN, 1 Mrt. (Havas) De staking van de arbeiders in de kalium-mijnen van Mul hausen is beëindigd; het werk zal heden wor den hervat. De werklieden hebben bereikt dat een veertig-urige werkweek is ingevoerd, ter wijl de loonkwestie bij arbitrage zal worden ge regeld. WEENEN, 1 Maart. (Havas). In verband met de incidenten bü het vertoonen van de film Fredericus, verzet de Reichspost zich tegen de Duitsche infiltratie in oostenrijk. Het blad bericht verder, dat de film in Graz door het Vaderlandsche Front werd verboden, doch op bevel van Weenen werd dit verbod op geheven, tegen den wil van den minister van Openbare Opvoeding. Het blad noemt het een vergissing op deze wijze, door 't prijsgeven van de nationale waardigheid, de versterking van het Duitsch-Oostenrijksch "rerdrag van 11 Juli te willen koopen. Tenslotte verzet het blad zich tegen het verbod van Oostenrijksche kranten in Duitechland. WEENEN, 1 Maart (Havas) Te dezer stede heeft een 58-jarige Italiaan, Dominico Pertti geheeten, met een revolver de vrouw van den Weenschen advocaat Goldreich doodgeschoten. Hij bedreigde met zijn revolver de voorbijgan gers, die trachtten hem te arresteeren. Dezen ontstaken daarop in zoodanige woede, dat zij hem lynchten. LONDEN, 1 Maart (Havas). Het ministerie van Koloniën deelt mede, dat de provincie Aden, welke tot dusver bü Indië behoorde, met ingang van 1 April een kolonie zal worden, bestuurd door een gouverneur in plaats van een com missaris. Luitenant-kolonel Bernard Rawdon Reiily, thans hoofdcommissaris van Aden, is bevorderd tot gouverneur en opperbevelhebber der kolonie. TOKIO, 1 Maart. (Reuter). In het Japansche Lagerhuis is voorgesteld, dat Japan een niet-aanvalsverdrag met Nederland zou sluiten en boven dien toestemming zou verzoeken Nederlandsch Nieuw Guinea te pachten. Minister-president Hayasji beloofde, dat de kwestie bestudeerd zou worden en voeg de hieraan toe, dat Japan geen territoriale ambities heeft ten aanzien van Neder landsch Oost-Indië. Dit voorstel werd in het Lagerhuis gedaan door den afgevaardigde Hyogoro Hakoerai. Kazaje Koewasjima, die benoemd is tot ge- zknt in Den Haag, is uit Tokio vertrokken voor het maken van een reis door Nederlandsch- Indië. Omstreeks den loden April wordt hij in Tokio terugverwacht, waarna hü zijn nieuwe functie zal aanvaarden. Het Japansche persagentschap Domei meldt naar aanleiding van gedane voor stellen ten aanzien van een niet-aan valsverdrag met Nederland en van pacht- plannen betreffende Nieuw-Guinea, dat, in tegenstelling tot de eerste berichten, blijkt, dat er geen sprake zou zün van een denkbeeld om geheel Nederlandsch Nieuw-Guinea te pachten, maar om voor Japansche onderdanen op dit Nederlandsche gebied land in pacht te vragen ten behoeve van industrieele en economische doeleinden. Sakoerai verklaarde in het Lagerhuis: „Onder de Nederlandsche bevolking in dit gebied be staan ongerechtvaardigde, verkeerde opvattin gen over een beweerde Japansche bedreiging." Hij deed daarom het voorstel aan de hand een niet-aanvalsverdrag tusschen Japan en Neder land te sluiten. Echter beklaagde Sakoerai zich over het feit, dat, naar hij beweerde, Japansche onderdanen in Nederlandsch-Indië door de Ne derlandsche autoriteiten slécht behandeld wor den en in dit verband herinnerde hü aan „tal rijke gevallen van onderdrukking tegen Japan sche visschers en zakenlieden in Nederlandsch- Indië. Sakoerai verklaarde verder, dat de Japansche wettige handelsbelangen in Nederlandsch Oost- Indië gewaarborgd dienen te zün. Ook bracht hü ter sprake: „het uitgebreide gebied van Nederlandsch Nieuw-Guinea, dat onbevolkt en onontgonnen blüft." SIDNEY, 1 Mrt. (Reuter) Het Australische vliegtuig, dat sedert 19 Februari werd vermist, is op 75 mijl ten Zuiden van Brisbane gevonden. Het toestel was geheel vernield. Van de zeven inzittenden zijn vüf om het leven gekomen; de beide anderen, beiden inlanders, zün op won derbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Eén heeft een been gebroken, de ander heeft geen letsel bekomen. BOEDAPEST, 1 Mrt. (Havas) De steen koolmijnen te Pees, waar de laatste dagen ern stige incidenten zijn voorgekomen, zijn heden ochtend weer geopend. Van de 265 arbeiders, die in staking waren gegaan, zijn er 146 ont slagen. De prefect van Pees zou hebben verze kerd, dat hij de wet met alle gestrengheid zou toepassen, indien de arbeiders de hun gestelde voorwaarden niet aanvaarden. KAIRO, 1 Mrt (Reuter) De vlieger Llewel lyn is Zondagmiddag op het vliegveld Almaza geland. Zijn poging, het record Engeland Kaapstad te verbeteren, is opnieuw mislukt. Reeds had hü meer dan de helft van den af stand in 33 uur afgelegd, toen een defect aan de olieleiding hem noodzaakte een noodlanding te maken. Llewellyn zal heden naar Engeland te rugvliegen en onmiddellijk daarna een nieuwe recordpoging wagen. Verwachting; Matige tot krachtigen, Hz Noordoostelijke tot Noordwestelijken H wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, kans op regen, sneeuw of hagelbuien, weinig verande- ring in temperatuur. Hoogste barometerstand: 768.8 te Seydis- fjord. Laagste barometerstand: 740.3 te Brussel. Zon op 6.49 - onder 17.39 - Licht op 18.09 Maan op - onder 7.39 EE 5 Maart L.K. EE BRECHCOKES, WALES ANTHRACIET 50/80, WALES ANTHRACIET NOOTJES VIER. FRIESCHE VARKENMARKT 6—10, TELEFOON 14164 NEW YORK, 1 Mrt. (Havas). Gister avond zijn tegelijkertijd in zeven bioscoop theaters op Broadway, toebehoorende aan een en dezelfde directie, bommen, die stink en traangas bevatten, ontploft. Onder de duizenden toeschouwers ontstond een groote paniek en verwarring, waardoor een hon derdtal menschen gewond werd. Vüf en dertig personen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De bommen waren voorzien van uurwerken, hetgeen de ge lijktijdigheid der ontploffing verklaart. De di rectie der theaters heeft een mededeeling ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat er geen enkel verschil van meening met de vakvereeni- gingen bestond. TOKIO, 1 Mrt. (Domei). De officieren van het stoomschip Katori Maru van de Nippon Yoesen Kaisha, dat Zondagmiddag drie uur van Yoko hama zou vertrekken, verlieten tegen elf uur het schip, waardoor hét vertrek onmogelük werd gemaakt. De bond, waarvan vüfhonderd officieren van deze maatschappij lid zijn, verklaarde, dat de actie is ontketend, omdat de schepen van de Nippon Yoesen niet hebben gevlagd bij de vlootschouw door den Keizer op 29 October van het vorige jaar, terwijl opdracht was gegeven, dat de schepen overal ter wereld op dien dag de vlag van de Rijzende Zon zouden hüschen. De bond van koopvaardij-officieren heeft thans besloten, dat geen schepen van deze maatschappij de havens zullen mogen verlaten voor de volgende eischen zijn ingewilligd: De directie van de maatschappij moet de verant woordelijkheid op zich nemen van de „majes teitsschennis" van 29 October; de president en de vice-president van de maatschappij moeten openlijk in de groote dagbladen van Tokio en Osaka hun verontschuldigingen aanbieden; de directie moet <ie leiding van de Nippon Yoesen Kaisha reorganiseeren, waarbij de lei dende geest de „geest van Japan" moet zijn. De president van de Nippon Yoesen verklaar de, dat het incident van 29 October te wüten is aan het niet zenden van instructies door het ministerie van Verkeersmiddelen. LONDEN, 1 Mrt. (Havas). Zondagochtend heeft te Londen een felle sneeuwstorm gewoed t)'. de hevige wind, welke over de Britsche eilanden waaide, is niet gaan liggen. In vele deelen van Engeland zijn de wegen door sneeuw geblokkeerd, terwül sommige dorpen in het Noordoosten van Schotland geheel geïsoleerd zün, daar de wegen door de sneeuwmassa's on bruikbaar zijn geworden. De hevige storm ging gepaard met een snel len was der groote rivieren. De Theems is op verscheidene plaatsen tusschen Londen en Windsor buiten haar oevers getreden, zoodat wegen en velden blank staan. Geheel Wales was Zondag van licht verstoken. In het Kanaal heeft den geheelen Zondag een hevige storm gewoed. De schepen hebben hun vertrek uit Le Havre moeten uitstellen. Ook Boulogne is geteisterd door een zwaren storm, welke gepaard ging met hevige hagel en sneeuwbuien. Geen enkel visschersvaartuig heeft de haven kunnen verlaten. De golven maakten gedurende vele uren elk automobiel- en tramverkeer op den weg iangs de kust onmogelijk. De was van de Marne en de Boven-Seine zal nog eenige dagen voortduren, doch de Yonne is reeds begonnen te vallen, hetgeen de hoo" wet tigt, dat de stand te Parijs beneden de vijf meter zal blijven. Den hoogsten stand verwacht men Dinsdag. PARIJS, 1 Maart (Havas). De Paris Midi be richt uit Rome, dat sedert een tiental dagen hardnekkig het gerucht de ronde doet, dat maarschalk De Bono den minister van koloniën Lessona tot een duel zou hebben uitgedaagd. De Duce, die niet kan toestaan, dat een der gelijk geschil twee zoo vooraanstaande perso nen scheidt, zou een eereraad hebben benoemd om de kwestie te regelen. De oorsprong van het conflict schijnt te lig gen in de critiek, welke minister Lessona heeft geleverd op het commando in den veldtocht van Abessinië. Maarschalk De Bono heeft niets ontkend, toen hem werd gevraagd, wat van de geruchten waar was, minister Lessona daaren tegen verklaarde nergens van te weten. Mgr. Cesare Orsenigo heeft een eerste officieel bezoek na zijn ziekte afgelegd bü den minister van buitenlandsche zaken, baron Von Neurath, meldt de Telegraaf uit Berlün. Het onderhoud, waaraan ook werd deelgeno men door den Vaticaan-referent van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, duurde bijna twee uur. Naar verluidt, heeft de nuntius het standpunt van het Vaticaan ten opzichte van de jongste gebeurtenissen op katholiek gebied in Duitschland ter sprake gebracht en vooral gewezen op de verschillende klachten van katholieke zijde betreffende een schending der concordaatsbepalingen. Men hecht in katholieke kringen te Berüjn aan dit onderhoud groote beteekenis en ver moedt zelfs, dat het een officieel karakter droeg. Hedenmprgen 9 uur werd de politie te Bus sum gewaarschuwd, dat zich een ernstig geval van kolendampvergiftiging had voorgedaan in de woning van den heer B. C. Mosterdman aan de Floralialaan. De heer C. Molenaar, die zijn bovenwoning aan de familie Mosterdman verhuurd heeft, werd gewaarschuwd door den heer Krijnen, den schoonvader van den heer Mosterdman, dat hü geen gehoor kreeg Daarop ging de heer Mole naar eens kijken, doch de deuren waren- ge sloten. De schoonvader heeft toen een ruit van een dakkapel ingeslagen, waardoor men binnen kon komen. Men nam een sterke kolendamp- lucht waar en verschafte zich toegang tot de slaapkamer van het echtpaar, dat bewusteloos te bed lag, evenals hun twee kinderen van resp. 3 en 1 jaar. De G. G. D. was spoedig met den ambulance auto aanwezig, waarna dr. v. Dongen kunstma-, tige ademhaling toepaste. De beide kinderen keerden spoedig tot het bewustzün terug en werden bij een familielid ondergebracht. Met zeer veel moeite gelukte het ook bü de ouders de levensgeesten weder op te wekken. Man en vrouw zijn per ziekenauto naar de Majella- stichting vervoerd. De toestand van den man is het ernstigst. Een gasaanval op zeven bioscooptheaters te New-York veroorzaakt groote paniek onder de bezoekers. Del Vayo houdt een redevoering tot de arbei ders te Madrid; een hevige nachtelijke aanval op de universiteitswijk. Japansch afgevaardigde stelt voor Ned. Nieuw Guinea te pachten en een niet-aanvalspact met Nederland te sluiten. Maarschalk Graziani zou toch ernstig gewond zijn, doordat een granaatscherf zün longen zou bebben geraakt. Inval in een speelhol te Groningen. Ti. H. Exc. Mgr. N. Stam nit Nederland vertrok ken. Baaksche overlaat werkt; Waal en Maas vallen. De benoeming van dr. P. J. A. Idenburg tot directeur van het departement van Onderwijs in Indië is heden te wachten. O De bekende Poolsche sterrenkundige, prof. Wilk van het observatorium van Krakau, heeft in het sterrenbeeld der visscben een nieuwe ko meet van de zevende grootte ontdekt. Stand op Maandag 1 uur rum.: 743.5 Vorige stand: 741.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1