Besluiten van den grooten Fascistischen Raad te Rome DIJJERS Franco begroet als staatshoofd Arbeiderseischen in Amerika Roofoverval op een bankauto Moordaanslag te Boekarest Het nieuws van heden DE BAROMETER TIJDENS DE VASTENDAGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS SPECIALE MAGERE DINERS en GESOIGNEERDE DAGSCHOTELS DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 2 MAART 1937 - AVONDBLAD Militarisatie van het geheele volk Op uitdrukkelijke wijze wordt de solidariteit met het nationalis tische Spanje bevestigd De vriendschap met Berlijn krachtiger Mussolini w wy Een tweetal Engelsche oorlogsscheven v erlaat de haven van Malta voor den con- tróle-dienst langs de Spaansche Jcust In de Parijsche voorstad Fontenay sous Bois werden 300.000 frs buit gemaakt Het witboek over de noodlijdende gebieden De leeningén, voor Britsche indus- trieelen beschikbaar, te gering geacht Installatie van den Finschen president Binnenkort is de aftreding der regeering te wachten De rector der universiteit door drie studenten neergestoken en zwaar gewond Prof. Burckhardt te Danzig aangekomen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het boek van Seba De schrijver van het voorwoord verontschuld igd De controle-commissie Ter verlaging van de tolmuren Britsche regeering bereid tot medewerking Generaal Franco Electrische centrale in de lucht gevlogen Verscheidene huizen in den omtrek ernstig beschadigd De Berli jn-Rome-expres onder sneeuw bedolven De Italiaansche ambassadeur bij Franco overhandigt zijn geloofsbrieven Het volkslied brengt ongekende geestdrift Gevecht in de Universiteitswijk De vier grootste staalindustrieën voeren de 40-urige werkweek en loonsverhooging in Vlootbouwprogram der regeering verzekerd? Communistisch complot in Engeland ontdekt Opzienbarende arrestaties zouden te verwachten zijn De moord te Den Haag Heeft de gearresteerde niets met het geval te maken? Slachtoffer wordt morgen begraven KR00N-BEHANGSELS DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Loonen der mijn werkers Wegens stijging der prijzen is ver hooging te verwachten Sneeuwverstuivingen in Zwitserland De organisatie van kolonel Adam Koe BUITENHOF TEL. 117375* DEN HAAG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20438 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez.. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 2 Mrt. (Havas). De mi litaire voorbereiding van het volk en de internationale toestand vormen het onderwerp van het communiqué, dat is uitgegeven over de zitting van gisteravond van den grooten Fascistischen Raad. t Na een rapport van Mussolini te hebben aangehoord over de militaire voorbereiding der natie, hechtte de groote Baad goed keuring aan een resolutie, waarin de mee ning wordt vastgelegd, dat „iedere, zelfs verwijderde eventualiteit van beperking der bewapeningen van nu af definitief is uit gesloten". Besloten werd: 1. Een plan ten uitvoer te leggen voor de Verdere ontwikkeling der gewapende macht. 2. Voor den tijd van vijf jaren de functies te verlengen, die toevertrouwd zijn aan het commissariaat-generaal voor de oorlogsfabri* caties. 3. Alle actieve krachten der natie, tusschen 18 en 55 jaar, geheel te militariseeren door pe riodiek oproepen van de mobiliseerbare lich ting. 4. Een maximale autarchie tot stand te bren gen ten aanzien van de militaire behoeften, die zoo noodig moeten voorgaan aan de ci viele behoeften. 5. De Italiaansche technische wetenschap uit te noodigen mede te werken aan een snelle verwerkelijking van deze autarchie, teneinde weerstand te kunnen bieden aan een even- tueelen aanval van landen, die rijk zijn aan geld en die grootere natuurlijke hulpbronnen bezitten. Na een redevoering van minister Ciano over den internationalen toestand hechtte de groote Raad goedkeuring aan de volgende resolutie: „De Raad geeft uiting aan solidariteit met het nationalistische Spanje, welks over winning het einde van iedere bolsjewisti sche stuiptrekking in het Westen en het begin van een nieuw machtig tijdperk zal beteekenen van sociale rechtvaardigheid voor het Spaansche volk, dat met het Ita liaansche volk verbonden is door eeuwen oude banden van taal, godsdienst en ge schiedenis. Den minister van buitenland- sche zaken wordt opgedragen deze reso lutie ter kennis te brengen van Franco". Voorts werd een tweede resolutie aangeno men, die als volgt luidt: „Na een rapport te hebben aangehoord van den minister van buitenlandsche za ken over de Italiaansche politieke activi teit na 18 November, hecht de groote Raad daaraan volledige goedkeuring en consta teert tot zijn vreugde, dat de politiek van Duitsch-Italiaansche overeenstemming zich zoodanig heeft ontwikkeld, dat zij haar toenemende realistische kracht toont. De raad beschouwt met voldoening de Ita- liaansch-Britsqhe accoorden van 2 Januari, die een nuttige opheldering beteekenen van de Britsch-Italiaansche betrekkingen ten aanzien van de Middellandsche Zee, en neemt nota van de positieve resultaten, die bereikt zijn door de Italiaansch-Turksche besprekingen. Weder om bevestigt de Raad zijn wil tot vreedzame doelmatige samenwerking met alle landen, die getoond hebben of toonen zullen te willen samenwerken met het fascistische Italië". Aan het einde van de vergadering zond de Raad een groet aan onder-koning Gra- ziani en een huldebetuiging aan de Ita liaansche fascisten en arbeiders in Addis Abeba voor de houding, die zij na den aan slag hebben getoond. De groote Raad zal 3 Maart des avonds tien uur weer bijeenkomen. m ij®: - vw»»VX. - S V-. "- - -x- PARIJS, 2 Mrt. (Havas) Op een stille plek nabij de Parqsche voorstad Fontenay sous Bois hebben vijf onbekend gebleven bandie ten gistermiddag tegen de schemering een bankauto aangehouden van de „Banque po pulaire de l'Est". De mannen hielden met hun revolvers de twee begeleiders in bedwang én maakten zich van den inhoud van den auto, die bank papier, chèques, effecten en andere waarde papieren bevatte, meester. Het totaal bedrag dezer stukken zou driehonderdduizend francs bedragen. De politie heeft onmiddel lijk een uitgebreid nader onderzoek inge steld en weigert tot nu toe alle inlichtingen. LONDEN, 2 Maart. (Havas). Het Witboek over de noodlijdende gebieden is gisteren gepubli ceerd. Hierin wordt oun. medegedeeld, dat in Wales en Schotland munitie-fabrieken zullen worden opgericht, voor welk doel negen a tien millioen pond sterling is uitgetrokken. Ook in Lancashire zal een munitiefabriek worden ge bouwd, waarvan de kosten op zes millioen pond sterling worden geraamd. In dit gebied zal bo vendien op kosten van het ministerie van lucht vaart een fabriek van vliegtuigen worden op gericht, de kosten hiervan worden op ander half millioen geschat. Aan industrieelen, die in de noodlijdende ge bieden nieuwe fabrieken oprichten, zullen ge durende vijf jaar faciliteiten en verlichting van belasting worden toegestaan. Aan deze in dustrieelen zullen leeningen worden verstrekt, welke een totaal van twee millioen pond sterling niet mogen overschrijden. In de wandelgangen van het Lagerhuis cri- tiseerde Maxton, de afgevaardigde van de onaf hankelijke Labour, het witboek. Hij verklaarde, dat het maximum voor de leeningen dat is vastgesteld op twee millioen pond sterling, te ge ring is. „Wanneer men het parlement vraagt vier honderd millioen pond te voteeren voor de be wapening, dan is het belachelijk slechts twee millioen beschikbaar te stellen voor de nood lijdende gebieden," zeide hij. HELSINGFORS, 2 Maart. (D. N. B.) Gis teren is in den Rijksdag de nieuwe presi dent van de Finsche republiek, Kallio, plech tig geïnstalleerd. De nieuwe president hield daarbij zijn eerste rede, waarin hij o. a. zeide, dat de buitenland sche politiek van Finland geen wijziging zal ondergaan. Na de bijeenkomst van den Rijksdag nam de afgetreden presidfent Svinhuved in het slot van den president afscheid van de leden van den Staatsraad en het diplomatieke corps, waar na de buitenlandsche vertegenwoordigers aan den nieuwen president werden voorgesteld. Men verwacht, dat binnenkort de regeering zal aftreden. BOEKAREST, 2 Maart. (Havas). De rector van de universiteit te Jassy, Trajan Bratou, is by het verlaten van het universi teitsgebouw door drie studenten neergesto ken. In ernstigen toestand is hq naar het ziekenhuis vervoerd. Bratou, die voorzitter was van den Senaat tijdens het bewind van de nationale boerenpartij, Waarvan hij één der invloedrijkste leden is, heeft dikwijls de aandacht op zich gevestigd door zijn vastberaden optreden ten aanzien van de onge regeldheden in de universiteit uitgelokt door Ulterst-rechtsche elementen. Men veronderstelt dan ook dat hier sprake is van een aanslag met een politiek karakter. De staat van beleg en de censuur, welke zijn ingesteld na den moord op Duca zijn op nieuw voor den tijd van zes maanden ver lengd. De regeering is verder voornemens aan het parlement volmachten te vragen voor het nemen van maatregelen tot het bewaren van de orde en het onderdrukken van de agitatie der recht- sche extremisten gedurende het reces van het Parlement. DANZIG, 2 Maart. (P. A. T.) De nieuwe Hooge Commissaris van den Volkenbond, prof. Burckhardt, is gisteren te Danzig aangekomen. Op het station werd hij begroet door den com missaris-generaal van Polen en vertegenwoor digers van den Senaat van Danzig. VERWACHTING: Meest matige Zuide- ïyke tot Oostelijken wind, gedeelteiyk bewolkt, weinig of geéh neerslag, tempe- M ratuur om het vriespunt. s H Hoogste barometerstand 768.6 te Helsingfors if Laagste barometerstand 743.3 te Shields Zon op 6.46 - onder 17.40 - Licht op 18.10 =j Maan op onder 8.02 5 Maart L. K. illllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllll PRAAG, 2 Maart. (D. N. B.) Minister-presi dent Hodza heeft naar aanleiding van een in terpellatie over het boek van den Tsjecho-Slo- waakschen gezant te Boekarest, Seba, getiteld: „Rusland en de Kleine Entente in de wereld politiek", welk werk zooveel stof heeft doen opwaaien, o. a. verklaard, dat het den minister van Buitenlandsche Zaken niet mogelijk was geweest, het geheele boek tot in bijzonderheden te bestudeeren. Hij heeft het voorwoord ge schreven bij wijze van vriendelijkheid tegenover den gezant, niet echter als blijk van instemming met den inhoud van het boek. Het spreekt, al dus Hodza, vanzelf, dat het boek van Seba bij lange na niet de meening der regeering vertolkt. In Britsche politieke kringen verluidt, dat de Britsche agenten, die belast zullen worden met de controle van de Portugeesch-Spaansche grens, diplomatieke onschendbaarheid zullen ge nieten. De Britsche agenten zullen 6 Maart naar Lis sabon vertrekken en men hoopt, dat zij hun Werk 20 Maart a,s. zullen kunnen aanvaarden, LONDEN, 1 Maart. (Reuter). In ant woord op een vraag in het Lagerhuis inzake het aanbod tot samenwerking, op 23 Februari j.l. gedaan door den Amerikaanschen ambas sadeur te Parijs, Bullitt, uit naam van Presi dent Roosevelt, verklaarde de Britsche minister president Baldwin, dat de Britsche regeering ten allen tijde een samenwerken met de Ver- eenigde Staten tot het verlagen van de tol muren en het kalmeeren van den internationa len toestand, waardoor het mogelijk zou worden de kwestie van de algemeene ontwapening te bespreken, gaarne zou aanvaarden. RIGA, 2 Maart (Stefani). In de stad Ku- resaare (Estland), is een hevige ontploffing ontstaan. Door onbekende oorzaak is de electrische centrale in de lucht gevlogen. Verscheidene huizen in de nabijheid werden ernstig beschadigd. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Men heeft een officieel onderzoek ingesteld. MILAAN, 2 Maart (D.N.B.) Nabü den Brenner heeft een lawine de spoorlijn bedolven en de locomotief beschadigd van den juist voor bijrijdenden sneltrein Berlijn—Rome. Pas na urenlang werken kon de-lijn weer vrijgemaakt worden. SALAMANCA, 2 Maart. (Havas.) De Ita liaansche ambassadeur by de regeering van generaal Franco, Cantalupo, heeft gisteren zijn geloofsbrieven overhandigd. De plechtigheid vond plaats in de groote zaal van het gemeentehuis. De zaal was rijk ver sierd en alle civiele en militaire autoriteiten waren aanwezig. Dit is de eerste keer, dat generaal Franco door den vertegenwoordiger van een vreem de mogendheid officieel en In het openbaar is begroet als staatshoofd. De Koningsmarsch, die krachtens decreet het officieele volkslied is geworden, werd voor het eerst gespeeld tijdens deze officieele plechtig heid. Toen, na de wisseling der toespraken, de generalissimus, de ambassadeur en de notabe len op het balcon van het stadhuis verschenen, zetten vijf muziekcorpsen, die op het plein ston den opgesteld, den marsch in. Van de menigte, die zeer talrijk was, maakte zich een groote geestdrift meester, waaraan geen einde kwam. Sommigen maakten een kruis, anderen knielden neer, weer anderen weenden. De ontroering was algemeen. Met goedkeuring van het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken zal het ministerie van oorlog 20 hooge officieren naar Spanje zenden, die zullen deelnemen aan de internationale controle der Spaansche grenzen. Zij zullen waar schijnlijk begin der volgende week vertrekken. Het blad Le Soir meldt, dat zijn medewerker Jean Vertex te Burgos is gearresteerd, nadat het vliegtuig, dat hem van Oporto naar Mar seille zou brengen, daar was geland. Om 11 uur gisteravond hoorde men het la waai van een gevecht. Dichtbü klonk het ge dreun van het zware geschut en het knallen der handgranaten, mortieren en geweren. De strijd speelde zich af in de Universiteitswijk. NEW YORK, 2 Mrt. Het feit, dat loons- verhoogingen en de veertigurige werkweek zul len worden ingevoerd door de National en Re publican Steel Corporations, de Bethlehem Steel Company, de Indland Steel Company en de Youngstown Sheet and Tube Company, wordt hier algemeen beschouwd als een voor bode voor reorganisaties in de geheele in dustrie. Bovengenoemde toezeggingen werden door de genoemde maatschappijen gedaan na uitvoerige besprekingen met de vertegenwoordigers der arbeiders. De industrie werkt thans op een ba sis van 48 werkuren per week. De president der National Steel, E. T. Weir, heeft te Pittsburgh bekend gemaakt, dat een minimumloon van vijf dollar per dag vanaf 16 Maart zal worden ingevoerd, terwijl de uren, die boven de veertig uren per week gewerkt zullen worden, als over uren zullen worden beschouwd, en betaald zullen worden met anderhalf maal het ge wone uurloon. De Republican Steel en de Youngstown Sheet and Tube hebben in Cleveland bekend gemaakt, dat het minimumloon van 52 y, dollarcent per uur verhoogd zal worden tot 62 (4 dollarcent per uur, terwijl overuren betaald zullen worden met anderhalf maal het gewone uurloon. Ook de Bethlehem Steel Cy. heeft mededeeling gedaan van een loonsverhooging van 10 dollarcent per uur en invoering van de veertigurenweek. Vertegenwoordigers van de Camegie-Illinois- Steel Corporation, de grootste aangeslotene bij de United States Steel, hebben te Pittsburgh geconfereerd met vertegenwoordigers van de or ganisatie-commissie der staalarbeiders, die aan gesloten is bij de commissie voor industrieele organisatie van John Lewis, over plannen om de vakvereeniging bü de staalindustrie officieel te erkennen. De vakvereenigingsleiders hebben by deze gelegenheid eischen ingediend ten aanzien van loonen, werkuren en andere punten. Omtrent de gebeurtenissen in de staal industrie meldt Havas nog, dat de staalindustrie haar traditioneele politiek laat varen en zich thans geneigd toonde met de arbeiders te onder handelen. Het is mogelijk, dat de voor 1 April aangekondigde staking vermeden wordt. Tevens spreken ambtenaren van het departe ment van arbeid te Washington de hoop uit, dat het noodige staal voor het vlootbouwpro- gramma aan de regeering zal kunnen worden geleverd, die er by de staalfabrieken, welke con tracten met de regeering wilden afsluiten, op had aangedrongen de veertigurenweek en mini mumsalarissen in te voeren. LONDEN, 2 Maart (D.N.B.) De Daily Mail meldt, dat de politie een communisti- schen aanslag heeft ontdekt, waardoor het bewapeningsprogram der regeering moest worden tegengewerkt. Er zouden opzienba rende arrestaties op komst zijn. De geheime politie onderzoekt op het oogen- blik nauwkeurig verschillende gevallen van sa botage in bewapeningsfabrieken in Midden- Engeland. Het drama te Den Haag, waarbij een Haar- lemsche autohandelaar als slachtoffer van een moord viel, is nog steeds niet tot klaarheid ge bracht. Het onderzoek heeft tot de conclusie ge leid, dat de heer Hess tusschen kwart voor tien en half elf vermoord moet zijn. Thans zijn, naar de Telegraaf meldt, eenige getuigen komen verklaren, dat de gearresteerde L. zich op dat tijdstip in een café heeft bevonden. L.'s vrouw heeft verklaard, dat haar man tusschen half elf en elf uur thuis gekomen is en dat zij niets bij zonders aan hem heeft gemerkt. Voorts is komen vast te staan, dat L. Vrijdag avond van twee autohandelaren opdracht had ontvangen, te trachten twee auto's op de auto- beurs van de hand te doen, om welke reden hij dien avond by deze auto's stond, om er koopers voor te vinden. Het onderzoek, dat de politie naar de klee- ren van den verdachte heeft ingesteld, zou even min bezwarende omstandigheden aan het licht hebben gebracht. Bovendien heeft de vrouw nog medegedeeld, dat haar man den laatsten tijd nooit meer een zwarten lap voor zijn ontbrekend rechteroog heeft gedragen, maar wel een bril met een matglas er in voor de rechteroogholte. Hiertegenover heeft de politie de pertinente verklaring van den Haarlemschen chauffeur Jansma, die den verdachte Vrijdagavond heeft zien praten met den heer Hess, terwijl hij een zwart lapje voor het rechteroog droeg. Alleen heeft Jansma zich vergist met het schatten van den leeftijd, want by het opgeven van het signalement schatte hy den man op 27 a 28 jaar en gebleken is thans, dat L. 20 jaar ouder is, namelijk 47 jaar. Naar wij vernemen is het stoffelijk overschot van het slachtoffer van den laffen moord, den heer Hes te Haarlem, door de Justitie thans vrijgegeven. De begrafenis vindt plaats Woensdagmorgen om kwart over elf op de Algemeene Begraaf plaats te Haarlem. WIJ ADVISEEREN U GAARNE: GROOTE HOUTSTRAAT 179, b/d Houtbrug Franco voor het eerst officieel en in het open baar als staatshoofd begroet door den Italiaan- schen ambassadeur bij de regeering van Burgos. Besluiten van den grooten Fascistischen Raad te Rome. Moordaanslag op den Rector van de Universi teit te Jassy; de staat van beleg door de Roe- meensche regeering opnieuw verlengd. De vier voornaamste Amerikaansche Staal industrieën voeren de 40-urige werkweek en loonsverhooging in. R. K. Werkliedenverbond, N. V. V. en C. N. V. hebben den Minister van Sociale Zaken ge vraagd, geen proef te la#n nemen voor de ver krijging van versch brood in den vroegen mor gen. O De belangrijke verbetering van de positie van het mijnbedrijf is reeds uit verschillende uiterlijke teekenen waarneembaar. Alle mijnen werken weer op volle capaciteit, zes dagen in de week, waardoor per maand ongeveer een millioen gulden meer aan loon wordt uitbe taald dan kort geleden. Dit geld komt aan het rollen en ook de middenstand krijgt hier van zijn competente portie. Onze mijnen zijn uit den brand, we kunnen weer meer exporteeren. Het blijkt altijd nog een onbestreden stelling, dat, indien het de mijn industrie goed gaat, het den werkers in het mijnbedrijf goed kan gaan. Bij slechte conjunc tuur hebben de werkers met hand en hoofd al weinig verbetering van hun inkomsten te verwachten. Twee belangrijke kwesties vragen momen teel in verband met de verbetering van de mijnindustrie de aandacht: de verbetering van de mijnwerkerspensioenen en die van de loonen. De mijndirecties hebben de argumenten van de vertegenwoordigers der vakbonden welwil lend bejegend. De stygende kosten van het levensonderhoud zullen door een loonsverhoo ging worden gecompenseerd. Hoe groot de loonsverhooging zal zijn, valt natuurlijk nu nog niet te zeggen. Ook de economische positie van de mijnwer kers en hun gezinnen, die al jaren lang zulke beroerde tijden hebben meegemaakt, dient te worden verbeterd. Aan die verbetering wordt ook niet getwijfeld en het is het algemeen ge voelen, dat uiterlijk 1 April as. een loonsver hooging voor de mijnwerkers zal worden ver kregen. Er openen zich daardoor tevens nieuwe perspectieven voor heel de nijvere mijnstreek BAZEL, 2 Maart. (D.N.A) De sneeuwval der laatste dagen in de Alpen heeft geleid tot groote sneeuwverstuivingen, die het verkeer op eenige spoorwegen hebben belemmerd. Een hulptrein voor het opruimen der sneeuw is op den Bemia- spoorweg door sneeuwmasa's verrast. Vier spoor wegbeambten werden onder de sneeuw bedolven, en slechts één hunner kon zich bevrijden. Op de Diavolezza-Huette zyn 33 toeristen inge sneeuwd. Zij beschikken slechts over weinig proviand. Men heeft voorbereidingen getroffen om hen te bevrijden. WARSCHAU, 2 Maart. (Havas.) De nieuwe politieke organisatie, welke op 21 Februari door kolonel Adam Koe in het leven is geroepen, zal den naam dragen „Kamp dêr nationale unie". Gisteren is de eerste vergadering van dit kamp gehouden in het raadhuis van Warschau in tegenwoordigheid van vierhonderd leden der burgerij en de vertegenwoordigers van 150 Pool- sche steden. Kolonel Koe hield een rede, waar in hij zich richtte tot het geheele Poolsche volk zonder onderscheid van klasse en het aanspoor de samen te werken aan de nationale eenheid. Stand op Dinsdag 1 irur nan.: 750.6 Vorige Stand: 749.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1