Er wordt recht gesproken UIT DEN OMTREK Hoog water bij Deventer Slecht-Hoorend MARIA-STICHTING Met Hr. Ms. „De Ruijter" naar Indië ALKMAARSCHE POLITIE RECHTER Tanger in de zon en Tanger in een wolk DINSDAG 2 MAART 1937 Gewelddadige burgers voor den stoel des rechters Baron von Münch- hausen getuigt Wat weet Den Haag van biggen Een merkwaardige getuige Al ben jij S.D.A.P.-er Al te bemoeizuchtig Nieuwe spoorbrug T'wen te-kanaal Gevaren voor dijkdoorbraak dreigen ernstig Eerstv. Retraites te Bergen BEVERWIJK EEN MARKT DIE VERDWIJNT Nieuw veilinggebouw wordt in dienst gesteld BENNEBROEK BLOEMENDAAL HALFWEG HAARLEMMERMEER HILLEGOM HEEMSTEDE VELSEN ZANDVOORT Wijziging verordening der gaslevering IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Meisjes uit Bretaqne met kanten mutsen en fluweélen keurslijfjes Na een avontuurlijke vlucht kwam het echtpaar Lindbergh onlangs te Tripolis waar het te gast was bij Balbo Veel variatie zat er niet in de jongste zit ting van den Alkmaarschen politierechter; het grootste deel der zaakjes had mishandeling tot onderwerp en bovendien verliep de eerste helft vrij gezapig. Van deze eerste helft zijn slechts een paar gevallen vermeldenswaardig en wel ten eerste de aangehouden kwestie met den Bergenschen horlogemaker Alphons Her mann B., die bij de politie had aangegeven, dat er br hem was ingebroken. Later bleek al heel gauw, dat er van een inbraak geen sprake was en dat Alphons een smoesje had verkocht om uit financieele moeilijkheden te geraken. Door den heer Wiggers, ambtenaar der reclasseering, werd een vrij ongunséig rapport uitgebracht, zoodat de rechter den bedrieger conform den eisch tot drie maanden gevangenisstraf veroor deelde. Het andere geval betrof den Texelschen ar beider Jan L. die op 14 December vader en zoon Mosk, eveneens Texelaars, een pak slag had ge geven, dat zoo degelijk was, dat vader Mosk drie weken buiten gevecht was gesteld. De ruzie bleek veroorzaakt te zijn door een geldkwestie, gelijk meer pleegt voor te komen. Vader Mosk diende een eisch tot schadever goeding in van niet minder dan 138hetgeen hij als volgt specificeerde: drie weken niet wer ken 90bevuilde kleeding ƒ40 en dokters rekening 8. Het lag voor de hand, dat Jan L. de reke ning wel wat al te gepeperd vond. De inkom stenderving kon niet meer zijn dan 60.voor drie weken, omdat verdachte's eigen vader, die evenals Mosk ook veehandelaar is, dat nog niet eens verdiende. De rechter zelf vond 40 voor het stoffig worden van twee pakken tij dens de worsteling wel heel erg veel en infor meerde, of men op Texel niet wist dat men voor een riks een pak keurig kan laten uitstoo- men. De eisch was ƒ30 boete of vijftien dagen en het vonnis was conform met toewijzing van de vordering tot een bedrag van 60 plus 5 plus ƒ8, totaal 73. Een beetje belangwekkender was het geval met de twee caféhouders Herman H. uit Mid- wouw en Pieter K. uit Wognum, die zich hadden opgehouden met het vervalseden van vier oor merken voor biggen. Herman H. was goed bespraakt en vertelde op keurige manier, hoe de vork in den steel zat. Hij had van zijn zeug twee keer in een jaar erg veel biggen gekregen, zoodat hij, die slechts 14 oormerken toegewezen kreeg door de varkens centrale, niet ai tfn biggen van zoo'n merk kon voorzien. Hij toog op stap om bij collega's-var kensfokkers tegen betaling wat oormerken op te schooien, hetgeen hem in zooverre gelukte, dat hij er nog zeven bij elkaar kreeg, Maar ook dat was nog niet genoeg en omdat hij hard geld noodig had, riep hij de medewerking in van zijn schoonvader Pieter K., die vier oormerken er gens „vond". Samen brachten ze die oormer ken, die echter al eens eerder dienst hadden gedaan, in de ooren van de biggetjes aan. Toen de beestjes evenwel op de markt te Purmerend kwamen liep de varkensfokker tegen de lamp. De goeie man, die louter uit nood had gehandeld en zich hevig beklaagde over Den Haag, dat blijkbaar niet scheen te weten, dat een varken gemeenlijk twee keer per jaar en niet zoo zui nigjes, biggen ter wereld brengt, bleek al heel wat schade van het geval te hebben gehad. Voor vier extra oormerken had hij 40 moeten be talen en als boete aan den crisis-tuchtraad 2.50. De officier hield daar rekening mee en eisch- te ƒ25 boete of vijftien dagen tegen Herman H. en 10 of vijf dagen tegen den schoonvader. Vonnis was voor ieder 10 boete of vijf dagen. Eindelijk kwam de sensatie, die de loome sfeer van den langen middag van rechtsprekerij voor een oogenblik verbrak. De sensatie werd niet veroorzaakt door den verdachte, den Hel- derschen werkman Sc hm., maar door den ge tuige, een jongmensch van ongeveer twintig jaar, wat lummelig van uiterlijk, ondanks zijn heerachtig pakje. Deze laatste, J. Koppen ge naamd en schildersknecht van beroep, had van den verdachte een stomp tegen z'n kaak ge kregen en wel, omdat hij op Nieuwjaarsdag in de Heldersche straten zoo liep te schreeuwen. Toen de dagvaarding plechtig door den Of ficier was voorgelezen vroeg de rechter aan verdachte: „Heb je dat gedaan?" Maar nog voor verdachte kon antwoorden riep de getuige van achter uit de zaal: „nee edelachtbare!" Dit veroorzaakte heel wat verbaasde gezich ten en de rechter merkte op: „Er luistert blijk baar nog iemand naar den titel van verdachte". Even later stond getuige Koppen voor het hekje. De rechter vroeg, wat hij daar achter in de zaal had geroepen. Maar tot aller verba zing verklaarde getuige met een stalen gezicht, dat hij geen mond had open gedaan. De rech ter haalde zijn schouders op over zoo'n exhorbi- tante bewering en liet den jongeman vertellen wat er op X Januari was gebeurd. Deze vertelde dan, dat hij door verdachte eerst voor Baron von Münchhausen was uitge scholden. Hij schold terug van .schele", hoe wel verdachte heelemaal niet scheel is, met het gevolg, dat hij een flinke muilpeer kreeg. „Ik had hem natuurlijk wel achterna kunnen loopen", zei getuige, „en hem een mes in zijn rug kunnen steken, maar och, waarom zou ik dat doen?" En toen hy een beetje door de heeren ach ter de groene tafel in bet ootje werd genomen, riep hy uit: „Er wordt hier toch recht gespro ken?'' De Officier dreef wat den spot met het ge val, goochelde wat met het baronschap van ge tuige waartegen deze trachtte te protestee ren, maar de deurwaarder legde hem het zwy- gen op en eischte 5.Het vonnis was con form en verdachte was tevreden. „Hy heeft my getreiterd, edelachtbare", sei de dijkwerker Pieter R. uit Petten, die er van werd beschuldigd den Burgervlotbrugger vee houder P. Nannes met 'n bierglas een klap op de wang te hebben 'gegeven. „Ik heb hem drie keer gewaarschuwd en aangemaand den vrede te bewaren, maar hy zei tegen me: al ben jij S. D. A. P.-er, dan behoef ik nog niet bang van Je te zijn." „Bloedde het", vroeg de rechter, informeerend naar de gevolgen van de bierglasmanoeuvre. Verdachte: „Weet ik niet, daar kijk ik niet naar". Getuige Nannes erkende dat van het S. D. A. P.-erschap te hebben gezegd, maar verdachte zei tegen hem, dat hij „erg voorzichtig" moest zyn. Op een gegeven oogenblik kreeg hij, ge tuige, plotseling een klap met het bierglas, ter wijl hij bovendien op den grond werd gewerkt. Dat laatste had hem ƒ2.50 gekost vanwege het uitstoomen van zyn Zondagsch pak, terwijl hij ook nog een nieuwen tand moest laten inzet ten, wat vermoedelijk 4.zou kosten. De Officier eischte tegen den geweldenaar een maand gevangenisstraf, omdat die ruwe manieren met gevaarlijke bierglazen de wereld uit moesten. Het vonnis was conform, plus toewijzing van de vordering van 2.50 voor het gestoomde pak. Toen de Egmond aan Zeeër de Goede in zijn steun werd bekort dreigde hy met heel zyn huishouden op het gemeentehuis te zullen ko men. En inderdaad, op 27 Januari voegde hy de daad bij het woord en vervoegde zich met vrouw en kinderen aan het gemeentehuis om „eten te vragen". Natuurlyk werd het heele stel spoedig de deur uitgezet, maar met dat al was er al een heele oploop voor het gebouw ont staan. Een groep van 50 mannen, meerendeels werkloozen, mopperden en oefenden hevige cri- tiek uit op het gemeentebestuur en veldwach ter W. ten Bruggencate. Op dat oogenblik kwam de kruidenier Johan Martin Hendrik St. voorby, bemoeide zich met het geval, wond zich ook op en riep: „laten we het met geweld probeeren"; aldus de menschen opstokend, het gemeentehuis „in te nemen". Dat hoorde de veldwachter en het gevolg was, dat de kruidenier een bonnetje kreeg we gens opruiing tegen het wettige gezag. Ten Bruggencate vertelde, dat verdachte later, toen getuige proces-verbaal kwam opmaken, had ge zegd: „als je er werk van maakt, zal je dezen dag onthouden, want ik weet meer van je!" Onze kruidenier ontkende voor den rechter, de gewraakte woorden voor het gemeentehuis te hebben geroepen. Hy had alleen maar ge zegd: Baten we hem (den veldwachter) er uit halen". Ter staving van zyn bewering had hij twee getuigen décharge megenomen en wel een zekeren Glas, die zelf ook een proces-ver- baal had gekregen, omdat hy tydens de herrie tegen de deur van het gemeentehuis had getrapt, en verder den reeds genoemden De Goede. Het tweetal beweerde wat verdachte had beweerd, maar de Officier stelde meer vertrouwen in den veldwachter. Het kon best zyn dat verdachte de andere woorden had gezegd, maar dan was dat daarvoor gebeurd, wat de zaak maar erger maakte. Verdachte was zoo brutaal geweest om bij hem, den Officier, een klacht tegen den veld wachter in te dienen, welke klacht natuurlyk de prullemand in ging. Eisch: ƒ50 boete of 25 dagen. Vonnis 35 boete of 20 dagen en 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef- tyd van twee jaar. Naar wy vernemen zullen de Ned. Spoor wegen weldra aanvangen met den bouw van een spoorbrug in de lyn Goor—Delden by K. M. 34.895 over het zykanaal naar Almelo van de Twentsche kanalen. Dit viaduct zal, met de landhoofden, ongeveer 100 M. lengte krijgen. Alvorens den onderbouw te maken, zal echter een hulpbaan moeten wor den gelegd, waarover het spoorwegverkeer tyde- lijk zal worden geleid. Het werk zal in twee Wanneer menschen beginnen met heel erg vriendelyk en lief te doen, wil dat wel eens be- teekenen: wees op uw hoede! Het had er veel van of dit met Tanger het geval was. Op Vrydag 22 Januari begon het met heel mooi, zomersch weer, een rustige ligging aan de kade, en de beloften van een aangename en comfortabele passagiersgelegenheid. Edoch in den nacht van Vrydag op Zaterdag werd Tanger in een wolk gehuld, waaruit het, tot het uur van vertrek, niet meer is te voor- schyn gekomen. Het schip werd onrustig aan de kade en moest daarom op de reede voor anker worden gelegd. Wegens den regen was het passagieren al niet zoo heel erg aanlokke- iyk meer, wegens de deining werd het moeilyk en ten slotte zelfs onmogeiyk gemaakt. Het betrekken en verlaten der sloep by groote ge tallen werd zelfs levensgevaarlijk en daarom onverantwoord, geacht; derhalve moest de com mandant tot zijn spyt, maar zeer terecht, het passagieren tot het alleruiterste beperken. Ook alle feestelijkheden werden afgelast. Dat de maatregelen betreffende het passagieren juist op Zondag moesten getroffen worden, was dubbel jammer, omdat de opgewektheid van de stemming aan boord daardoor te lijden had; voor iedereen was het echter een goede gele genheid om te trachten zich in het onvermy- delijke blijmoedig te schikken, een kunst, waar in ieder die verstandig wil zyn, zich moet trai nen, omdat het leven, in welken staat of stand wij ook geplaatst zyn, ons dergelyke onaange- gedeelten worden uitgevoerd, n.l. eerst de onder bouw met bykomende werken en daarna de overbrugging zelf. De kosten komen voor Ryksrekening. De aanbesteding van den onderbouw, met welk werk ongeveer vier maanden zullen heengaan, zal plaats vinden te Utrecht bij de N. S. op 16 Maart a.s. Gisteravond had de IJsel bij Deventer een stand bereikt van 6.08 zoodat sinds 's morgens het water nog 4 c.M. was gestegen. De Terwoldscheweg is ondergeloopen, Zoo dat hier het verkeer moest worden omgeleid. Ook de Wellestraat van de Melksterstraat tot de Schipbrug onder. Gistermorgen moest het auto verkeer over de schipbrug worden stopgezet en kon alleen voor voetgangers de passage vry worden gelaten. Bij de uitvoering in werkverschaffing van werken bij de Koerhuisbeek moest een hulp- dijk worden doorgestoken, waardoor deze put van 200 by 150 M. onderliep en de dijk by de Koerhuisbeek een krachtigen druk van het water kreeg te doorstaan. Men hoopt dezen dijk te behouden, al is voor de werkverschaffing reeds een belangryke stagnatie te voorzien. Gistermiddag was men bezig met de afslui ting van de N. Haven door het plaatsen van de vloeddeur. zijn wielrijders, die bovenstaand kenteeken op hun fiets voeren, afe („Steunt Hen" wil dat „SH" tevens zeggen: „let even extra \e£/ op!") Retraitenhnis „St. Petrus Canisius" der Eerw. Paters Redemptoristen MAART 1937: Zaterdag 6—9: Jeugdleiders KJ.C„ verg. f 6.50. Dinsdag 912: Gehuwde vrouwen (Amster dam, Hoorn, Bovenkarspel, e.a.>, verg. f 6.50. Zondag 1417: Heeren Vincentianen, verg. f 10.—. Zaterdag 2023 (Goede Week) Heeren geg. stand, verg. f 8.50. Woensdag 2427 (Goede Week)Heeren On- derw., verg. f 8.50. Zaterdag 2730 (Paschen): Mann enen jone g-mannen, verg. ƒ6.50. Inlichtingen en aanvragen: Directie Retrai tehuis Loudelsweg 46, Bergen (N.-H.) by Alk maar. name onvermijdelykheden nu eenmaal niet be spaart. De mensch, die zijn opgewektheid bewaart, ook als hy het niet naar zijn zin heeft, is een zegen voor zich zelf en voor' anderen, evenzeer als een eeuwige kankerpit op zijn omgeving een nadeeligen invloed kan uitoefenen. Kan uit oefenen! Niet noodzakelijk dus. Indien de meer verstandigen zich niet door menschelyk opzicht laten weerhouden, maar eerlyk en openhartig front durven maken tegenover zoo'n kanker machine, zal zijn invloed weinig beteekenen en zelfs tot dat soort van kwaad worden terugge bracht, waaruit veel goed kan voortkomen. Op aanwyzing en met de vriendelyke hulp van den heer vice-consül De Testa heb ik mij in Tanger in verbinding gesteld met den rector van de Kapel van de H. Jeanne d'Arc, om te bereiken, dat ik op Zondag 24 Januari aldaar de H. Mis voor de katholieken onzer bemanning zou kunnen opdragen. Met de vriendelyke charme van een echten Franschman heeft deze Pater Franciscaan al het mogelyke gedaan om ons het aangenaam en gemakkelyk te maken. Dit mag niet gezegd worden van den Oceaan, die zooveel deining veroorzaakte, dat slechts met veel moeite de tocht van het schip naar den wal per sloep kan worden volbracht; de stagnatie, die daardoor ontstond, was wellicht de voornaamste reden waarom het aantal kerk gangers slechts pl.m. 40 bedroeg en dus een stuk minder dan vorige week aan boord. Het kapelletje was geheel van hout opgetrok ken en in- en uitwendig zoo eenvoudig moge lijk. Aan de intimiteit deed dit echter niets te kort. Ik zou durven beweren: integendeel. De woning van den pater-rector was wel zoo pri mitief als men zich een woning kan voorstellen. Het was een aanbouwt je aan de kapel en de inrichting deed denken aan een leeggehaald Woensdagmiddag zal het nieuwe veilingge bouw van de B. E. T.-veiling officieel in gebruik worden genomen. Met dit gebeuren wordt voor het Beverwyksche marktwezen een periode afge sloten. De stichting van dit modern ingerichte veilinggebouw immers beteekent het einde van openluchtgroentenmarkt, welke gedurende tien tallen van jaren op de Meerstraat bestaan heeft. De Coöperatieve veilingen, Kennemerland en Vrije Veiling, beschikten reeds jaren lang over goed geountilleerde veilinggebouwen, waar „over de klok" verkocht werd, maar op de Meerstraat bestonden nog steeds de straatveilingen, on langs gecombineerd tot de B. E. T.-veiling, waarby de producten in de openlucht werden neergezet en door afslagers geveild. Het was een levendig en interessant bedryf, vooral voor den buitentaander. De afslagers, de heeren Kluft en Duyn, verstonden hun vak, al waren zy voor den buitenstaander niet te volgen, Vele jaren hebben zy op „De Meer" gestaan, met een kistje of groentenkar als spreekge stoelte, en raffelden daar, temidden van een opmerkzame schare kooplieden, de cijferreeksen af, waarvan wij hoogstens konden verstaan waar zij begonnen, maar waarbij het eenvoudig onmogelijk was om vast te stellen, waar precies het einde lag. Overigens was dit ook niet noodig, want de kooplieden wisten het zooveel te beter; met een (voor ons) onmerk baar hoofdknikje gaven zy den afslager te ken nen, dat zij „gemynd" hadden. Zooals gezegd: het was een interessant en typisch marktbeeldmaar het was uit den tijd. Vreemde kooplieden, die gewend waren aan de veilingklok, konden er niet mee overweg en de exploitanten begrepen dan ook, dat de veiling op andere, meer moderner leest geschoeid moest worden. Dit is nu gebeurd. Het nieuwe gebouw is gereed en deze week zullen de koop lieden, die by deze veiling hun handel opdoen, zich onderdak gevoelen en de tuinbouwpro ducten door middel van een eenvoudig drukje op den knop kunnen koopen. Gistermiddag is het voor de laatste maal vol gens de oude methode gegaan. Er was natuur lijk groote belangstelling. Het afscheid werd zelfs door een filmonderneming zoo belangrijk geacht, dat zy met haar apparaten op de markt verscheen, om de stem van de afslagers, mits gaders het marktbedrijf, op den filmband vast te leggen. Alvorens hun het zwygen werd opge legd, kregen deze heeren dus nog gelegenheid om zich voor een groot deel van het Nederland- sche volk te laten hooren (men heeft het ook door de radio kunnen beluisteren) zy het dan ook min of meer by wijze van echo, straks in de bioscoop-theaters. Overigens had dit evenement nog een voor- deelige zyde voor de tuinders. Want menige kooper bleek er tuk op te zyn, om zyn stemge luid aan de microfoon toe te vertrouwen. Er werd dan ook nogal eens te snel en nadrukke- lyk „myn" geroepen, waardoor het scheen, dat de markt opliep. Deze laatste straatveiling is intusschen niet zonder meer gesloten. Toen de laatste kooper, die J. Smit uit Velsen bleek te zyn, den cijferstroom uit des afslagers mond had gestuit en dus eigenaar geworden was van de laatst overgebleven party, werd hem door den direc teur, den heer N. Tervoort, met een aardig speech je een verrassing aangeboden in den vorm van een kistje sigaren. verblyf, waar men alleen had achtergelaten, wat de moeite van meenemen niet waard was. De moraal van zoo'n geval is, dat de mensch met weinig comfort in het leven toch heel te vreden kan zijn. Is het eigenlyk niet waar, dat men des te gelukkiger leeft, naar de mate men z'n leven minder gecompliceerd maakt? Alle werkelyk overbodige bijkomstigheden veroorza ken hun soesa en- hun teleurstellingen. Men trekke hieruit geen verkeerde conclusies: al hetgeen samenhangt met de plichten van staat en stand, mag niet onder bovenbedoelde bij komstigheden gerangschikt worden. Maandag 25 Januari is te 8.30 het oogenblik aangebroken, waarnaar eigenlijk iedereen op het schip verlangd had: n.l. het moment van vertrek. Stilliggend slingeren het is eigen lijk een contradictie is nog veel onaangena mer dan de slingerpartijen in volle zee; dan weet men tenminste waar het voor dient. Hier bij kwam nog dat het schip, een uur nadat wy Tanger uit het gezicht kwyt waren en dit was spoedig het geval, omdat de stad nog steeds in een wolk gehuld lag een geheel ander en veel aangenamer figuur vertoonde nl.: varend- stilliggen. Zoodra wy door de straat van Gibraltar de Middellandsche Zee in het zicht hadden, was alle deining verdwenen en was er zon en hel dere hemel en warmte en dus alles, wat varen werkelijk tot een genot maakt. Op het oogenblik, Woensdag 27 Januari, ver- keeren we nog steeds in dezelde gunstige om standigheden, alleen is het weer iets koeler, maar toch nog zoo mild, dat de berichten uit Holland over sneeuw en ijs en schaatsen rijden ons een beetje onbegrijpelijk voorkomen. Wij varen dicht langs de Afrikaansche kust, die hier en daar forsche bergstukken als trouwe wachters in zee vooruitgeschoven heeft. Donderdag 28 Januari. Heerlijk mild en zon nig weer, kalme zee, rustig schip! Alles dus ideaal. In mijn werkhut telkens nieuwe gezich ten, die erop wyzen, dat de Contactpunten met de geestelijke verzorging gaandeweg toenemen. J. J. J. NOORDMAN, Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot., De straatveiling behoort thans tot het ver leden. De bekende stemmen van de afslagers zullen niet meer op de Meer weerklinken. Hun taak wordt overgenomen door het electrisch mijntoestel, dat het sneller doet en preciezer. en geluidloos. Woonhuis uitgebrand Gisteravond om streeks half twaalf werd de brandweer gealar meerd voor een brand in het woonhuis aan de Hendrik Burgerstraat 41. Dit huis, dat deel uitmaakt van een blok van twee woningen, zou juist dezer dagen betrokken worden door een Amsterdamsche familie, die de meubelen reeds had larten overbrengen, doch zelf gisteravond nog niet aanwezig was. Toen de brandweer arriveerde, brandde de be nedenverdieping fel, terwijl ook de bovenver dieping reeds door de vlammen was aangetast. Voor de belendende woning bestond uit den aard der zaak groot gevaar. Met twee stralen op de motorspuit werd het vuur krachtig bestreden, zoodat het gevaar van uitbreiding spoedig ge weken was. Intusschen kon niet verhinderd wor den dat het woonhuis geheel uitbrandde. De inboedel, die nog opgesteld moest worden, werd geheel een prooi der vlammen. De smeulende resten werden naar buiten geworpen en daar gedoofd. Voor de betrokkenen, die het perceel waar- schynlyk heden zouden betrekken, moet deze brand wel een buitengewoon onaangename verrassing zyn. Er was tamelyk veel publiek op de been. Het blusschingswerk werd o.a. gadegeslagen door den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens. Stille Omgang Het Gezelschap van den Stillen Omgang vergadert Donderdagavond om 8.15 uur in het K.S.A.-geboud voor de regeling van den bedetocht naar de H. Stede, in den nacht van 13 op 14 Maart. De verschillende bijzonderheden zullen op deze vergadering worden behandeld. Burgerlijke Stand Geboren: J. M. Snij dersNoordermeer, z; B. K. SmitNyman, z; B. Schakelaar—v. d. Berg, z; S. M. Bleys— Roeland, z; P. Hilbers—van Wetering, z; M. BrandjesScheerman, z; P. MarkxSalomons, d; W. G. M. Rozemanvan Basten. Ondertrouwd: J". J. P. Dibbets en A. P. E. Maartense. Getrouwd: J. de Vries en H. Th. Zaayer; D. Denekamp en A. H. ten Bruggencate. Overleden: H. M. Nieuwkerk, 50 jaar, ongeh.; C. J. Bohm, 48 j., ongeh.; W. O. van Veen, 13 jaar. Onderscheidingen De plaatselyke vereeni- ging van Huisbroei heeft met een inzending op de tentoonstelling te Leiden, welke was georganiseerd door de St. Joseph Gezellen al daar bij gelegenheid van het vyftig-jarig be staan, een eersten prijs ('n lauwertak) behaald. Voor een inzending „Kasbroei" kreeg de heer B. Heemskerk een eervolle vermelding. De prijsuitreiking van de alhier gehouden tentoon stelling heeft plaats gehad Zaterdagavond in het R. K. Vereenigingsgebouw. De leden met hun dames waren hierby tegenwoordig. Bünden-avond Uitgaande van den R. K. Blindenbond St. Odilia afd. Haarlem zal Zon dag 7 Maart des avonds 8.15 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw het Blinden-Wezen met woord en beeld worden uiteengezet. De avond wordt opgeluisterd met zang van het Benne- broeksch Dubbel Mannenkwartet en Maria-con- gregatie. Burgerlijke Stand Overleden; D. W. van Wijngaarden, 53 jaar. Burgerlijke Stand Geboren: z. van C. M. van der Zwan—de Winter. Ondertrouwd: J. G. van Es en A. M. Beurts; A. Boer en M. G. Heimens Visser; G. Flobbe en G. de Vries. Overleden: E. Buddingh, 92 jaar, wed. van E. van de Wetering; Th. S. J. Janzen, 68 jaar, overl. te Haarlem; A. G. Duiverman, 92 jaar. Landau speelt simultaan Onze nationale schaakkampioen, de heer S. Landau, zal alhier Donderdag 4 Maart een simultaan-wedstryd spelen tegen de leden van de schaakclub „Kyk Uit" in het clublokaal dier vereeniging, geves tigd in café „Modem". De heer Landau zal daarbij aan ongeveer 40 borden spelen, waarvan één party blind. Straatnaam B. en W. stellen den gemeen teraad voor aan de nieuw aangelegde straat langs de Westzyde van de Duikersloot den naam te geven van Prins Hendrikkade. Aangehouden Thans is ook aangehouden zekere J., de derde verdachte inzake de in Haarlemmermeer gepleegde oplichting ten na- deele van den arbeider v. A. alhier, die z'n spaarduitjes voor een niet-bestaand expeditie- bedryf had afgestaan. De man werd in Amsterdam gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. Burgerlijke Stand Geboren: z. v. J. M. Vleut-Duivenvoorden; z. van A. D. v. d. Ende- Vink; d. van A. R. van den Berg-van Steyn; z. van P Philippo-van den Oever. Overleden: A. Spaargaren vr. 76 j. wed. van P. vanger Jagt; G. C. de Jong vr. 66 j. wed. C. Warmenhoven- Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen byA. J. Voorderhaak, Zandvoortsche- laan 39, rozenkrans; Toledo, Raadhuisstraat 28, paar damesschoenen; Heerinkhuizen, Heeren- weg 122, linnen zak met paar gymnastiekschoe nen; I. Eggers, J. v. d. Borgstr. 24, belastingm.; bureau v. politie, kleine schoolatlas; Tol Craye- nestersinger 19, muilkorf; J. van Ieperen, Eiken laan, zwart met wit konyn; bureau van een po- 2, beleenbriefje Bank van leening, Amsterdam. Burgerlijke Stand Geboren: z. van M. J. H. van Kampenvan Someren; d. en z. van P. C. StamMooij; d. van A. Koemanvan Slooten; z. van N. Rijs—Kwadijk; z. van J. KolkmanHiss ink; z. van D. ElmersRu ij ter; d. van W. Stoffer—van Dansik; d. van H. J. E. StalsBraam; z. van H. M. M. de WaalSchef- fers; z. van D. Broekhuizen—van Baarsel; d. van B. Vastenholt—Kuster; z. van C. Schelvis —Jansen; d. van I. S. Kalf f—Bendien. Ondertrouwd: J. Toonen en G. van Velthuy- sen; M. G. Brand en E. A. Duijckinck Sander; B. Klein en T. Hartenhof; N. Koster en G. J. Udo; G. v. d. Struik en W. C. Hardendood. Raadsvergadering De raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond ten raadhuize onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig waren wethouder Van der Molen en de raads leden Groen en Van Toombergen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven uit Den Haag, dat geen vermindering van strandpacht door het ryk aan de gemeente kon verleend worden. Het raadslid Suerink had de volgende vragen gesteld: Is het B. en W. bekend, dat op de loonzakjes, welke den arbeiders in de werkverschaffing worden gegeven, staat vermeld: „Reclames over de wyze van berekening van het verdiende loon worden op den eerstvolgenden werkdag besproken"? Zoo ja, zyn dan B. en W. niet van meening, dat dan ook daags na de loon- betaling een baas der werkverschaffing op het werk aanwezig behoort te zyn om met de ar beiders de eventueele geschillen te bespreken? Is het B. en W. bekend, dat sedert de loon- betaling op 23 Februari j.l. geen baas meer op het werk aanwezig was? Zijn B. en W. bereid om die stappen te ondernemen, welke kunnen leiden tot nakoming der bepaling bovengenoemd en vermeld op de loonzakjes. De VOORZITTER verzocht den heer Suerink er genoegen mee te nemen, dat deze zaak in de eerstvolgende vergadering van B. en W. be sproken zal worden, waarmee de heer Suerink accoord ging, nadat hij zijn vragen had toe gelicht. De heer PAAP interrumpeert en wil ook over dit onderwerp het woord voeren. De voorzit ter had echter reeds afgehamerd, waarna ae heer Paap een voorstel van orde indiende, dat echter vor hem zonder gevolg bleef. De heer ELFFERS diende hierop ook een voor stel in en wel om de vergadering te beëindigen. De voorzitter adviseerde liever een motie aan te nemen, waaraan de heer Elffers gevolg gaf. Deze motie hield in, dat wegens het in een toe stand verkeeren van een der leden van den raad, welke verder vergaderen practische onmo gelijk maakt, hy het in stryd met de waardigheid van den raad acht de vergadering voort te zetten. De heer PAAP interrempeert wederom, waarna de voorzitter de vergadering voor drie minuten schorst. Intusschen raadt de VOORZITTER den heer Paap aan, dat het beter zou zyn als hy de vergadering niet lange!1bijtVoöfide. Ook wethouder SLEGERS en enkele andere raads leden beproeven hem hiertoe te bewegeij,^ echter zonder resultaat. Na drie minuten wordt de vergadering weder geopend. Over al of niet verder discussieeren over het onder havige onderwerp (de vragen van den heer Suerink) wordt met de stem van den heer Paap tegen, besloten dit punt als afgedaan te beschouwen. B. en W. stellen voor over te gaan tot ver vroegde aflossing van: de 4 pet. geldleening, pro resto, groot f 23900 en de 4>/i pet. geld leening, pro resto groot f 5000: te convertee- ren: de 5y, pet. geldleening, pro presto f 72.300; de pet. geldleening, pro presto groot f 692.000 in een leening groot f 698.920; aan te gaan een geldleening, groot f 58.000. Aldus z. h. st. besloten B. en w. stellen voor de voorwaarden tot het verkrijgen van muntgas eenigszins soepe ler te maken en in verband daarmee: de huurwaardegrens voor perceelen, welke voor muntgas in aanmerking komen, te verhoogen van f 4 tot 5. In perceelen met een hoogere huurwaarde desgewenscht den gewonen gasmeter om te bouwen tot muntmeter en den verbrui ker toe te staan de daaruit voortvloeiende kosten te voldoen in termynen van by f 2 per jaar. De heer VAN RIJNBERK wil de grens van f 4 tot f 6 verhoogd zien, doch de voorzitter raadt eerst dit voorstel aan te nemen, waarna nog overwogen zal worden verdere stappen te doen. Aldus besloten. Het voorstel om aan het borgstellingsfonds voor Kennemerland een jaarlijksche bijdrage beschikbaar te stellen van f 175 gedurende den tijd van vijf jaar, wordt aangenomen. De raad verleende voorts aan B. en W. voor de verbetering van den strandweg met bijkomende werken een crediet van f 22500. Volgde sluiting. Genootschap van den Stillen Omgang Het Genootschap van den Stillen Omgang alhier houdt op Vrijdag 5 Maart a..s. een algemeene le denvergadering, welke tevens als propagandaver- gadering is bedoeld, zoodat ook niet-leden deze vergadering mogen bywonen. De directeur van het Genootschap, de zeereerw. heer Pastoor van Diepen zal op deze byeenkomst spreken over het H. Sacrament van Mirakel van Amsterdam. Te vens zal de regeling van de bedevaart worden be kend gemaakt. Voor en na de vergadering kan men zich als lid opgeven. Nieuwe schipper benoemd Tot schipper van de reddingboot alhier is door het hoofdbestuur van de N. Z. H. R. M. benoemd Floor Koper. Floor Koper werd geboren te Zandvoort op 9 Fe bruari 1897 en is reeds elf jaar roeier op de reddingboot. Reeds op jeugdigen leeftijd begon Koper zijn kennismaking met de zee op een ouderwetsche bom, later op een logger en daarna op een trawler. Hij is dus alleszins vertrouwd met het natte element en dit zal de keuze zeker niet ongunstig beïnvloed hebben. Het hoofdbe stuur kcos hem uit een drietal, opgemaakt door de bemanning van de reddingboot zelf. Geen vergunning, wei geld! Door de politie is alhier aangehouden een venter, die de ver- eischte vergunning hiervoor niet kon toonen. Op het politiebureau bleek by foilleering, dat de man f 500 op zak had!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2