De „Kertosono" terug te Rotterdam. De luchtlijnen naar Milaan en Praag heropend. Schaakrubriek Zoekt gij betrouwbaar I tfwT* i Plaats dan een „Omroeper" i Personeel? M m. w>nr 80 OflO cfpy.irmrvn voor 80.000 gezinnen PAS OP DIE AS! DINSDAG 2 MAART 1937 aiUlliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimuiiiiiiuiiiuiiiOumuiuuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuimiiiiiiiims Schaakproblemen Wedstrijd in het oplossen BOEK EN BLAD LEENING R. K. KINDER VERPLEGING KERKELIJKE LEENING Naar Rome Tachtigste verjaardag van Z. H, den Paus De jacht met harriers op hazen Lord Wakehurst, de nieuwe gouverneur van Nieuw Zuid Wales, is met zijn echtgenoote van Londen vertrokken, om zich via Sydney naar zijn stand plaats te begeven Een der geweldige pot-walvisschen welke op de Westerschelde zijn aangespoeld, wordt, na aankomst te Rotterdam op den wal geheschen. Na ontleding zal het geraamte in het natuurhistorisch museum te Leiden worden ondergebracht De dijkdoorbraak aan de „Koerhuisbeek" te Deventer. In een kwartier was ongeveer 150 meter dijk in de kokende watermassa verdwenen. Het oogenblik, waarop de dijk bezwijkt en het water, dat gelijk staat met den IJssel, binnenstroomt De .Kertosono", die eenigen tijd ge- leden voor de Portugeesche kust in aanvaring kwam met het Engelsche slagschip .Malaya", is Maandag te Rotterdam teruggekeerd De luchtlijnen naar Milaan en Praag zijn Maandag weer geopend, waardoor de Reclame in de straten ■drukte" in het luchtverkeer belangrijk vergroot wordt De toestellen op van Leipzig voor de Schiphol, even voor den start .Messe Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan Jo6. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. PROBLEEM No. 91 A. P. EERKES te Wildervank Eerste publicatie abcdefgh Wit begint en geeft mat in twee zetten PROBLEEM No. 92 C. MANSFIELD lste Prijs .Evening Standard" 1930 a b c d e f g.h Wit begint en geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen in te zenden. OPLOSSINGEN Van probleem no. 85 (J. P. Coppens te Am sterdam) 1. Pc4 dreigt 2. Pb6 mat. Zwarte blok kade door 1Rd4. Van probleem no. 86 (C. J. Taaie te 's Gra- venhage) 1. Re6 dreigt 2. Tg6 mat. Een bijzon dere frissche, pakkende sleutelzet, die zwart in staat stelt den raadsheer e6 door den koning, de koningin, het kasteel en den raadsheer te slaan. Na 1Txe6 het aardige promotie- mat 2. g8 P mat. De sleutelzet ontpent voorts de zwarte koningin en geeft zwart gelegenheid viermaal schaak te geven. Na 1D of Rxe6t volgt de cross-check 2. Td5 mat. 1. Pd3 heeft geen vooruitzichten en 1. Re4 faalt op Txh8. Goede oplossingen van no. 85 en 86 ontvin gen wij van: Theo Verheggen te Thurles, Ier land; W. J. Depla te Kortrijk, België (ook van 83 en 84); P. Andriesma te Heerlen; P. Weijers te Bergen, N.H.; Tinus van den Berg te Zilk; A. Trompetter te Ter Apel; Th. J. A. Vrede te Apeldoorn; G. P. Thomas te Aalsmeer; R. Wes- seüng te Ouderkerk; F. C. Laas te Heiloo; J. Adrichem te Heemskerk; C. P. Waltman, J. Moolhuijzen, J. P. Rietbergen en G. C. Jansen te Arnhem; D. de Jong te Bussum; M. J. Mees te Amersfoort; Pastoor Ratté te Grootebroek: M. C. Th. Consemulder en mejuffrouw A. S. Spijker te Soest; A. M. van Gessel te Den Helder; Joh. H. Heijstee te Hilversum; D. Janse te Bloemendaal; W. Hoekstra te Haarlem; C. A. Nan te Grootebroek; C. Ruëdisuëli te Sant poort; J. C. Nobels te Baarn; J. van de Rijdt te Eindhoven; A. Kluijskens, W. G. Harmse, G. M. Ibelings, C. J. van Amesfoort Jr., C. Hartog, P. Versteeg, J. B. Renckens, J. P. Coppens (auteur van 85), W. J. C. Schouten, A. L. van Item, Chr. J. Brandjes en M. de Loos te Am sterdam. Van 85: C. A. van 't Hof te Badhoeve dorp en N. de Boer te Maalbroek (L.); Jan Thans, G. Th. J. Steverink en P. Ott te Am sterdam. CORRESPONDENTIE Mej. A. B. S. te A. Wel bedankt voor uw in lichting. Mej. de ,L. te A. Wil u de meest moderne op vattingen van de Tsjechische of Slavische ver dediging van het geweigerd damegambiet leè- ren kennen, dan raden wij u het Ned. strijd- boek Dr. AljechinDr. Euwe sterk aan. Van de dertig, in de match om het wereldkampioen schap gespeelde partijen waren er elf in de Tsjechische verdediging. De sterke animo die bij geïnteres seerde lezers dezer rubriek bestaat, om oplossingen der problemen in te zen den, is de aanleiding dat de Directie driemaandelijks een prijs beschikbaar stelt, ten gunste van den oplosser die in drie maanden de beste resultaten heeft bereikt. Den eventueel bij loting aan te wij zen winnaar wordt een kunstvoorwerp of een op het schaakspel betrekking hebbend boek aangeboden. De wedstrijd begint dadelijk met het probleem No. 91. Voor iedere goede oplossing, auteurs- of nevenoplossing, worden punten toe gekend en wel: twee punten voor tweezetten, drie punten voor driezet- ten. Voor onoplosbare problemen wordt alleen het aantoonen der onoplosbaar heid beloond met twee punten voor tweezetten en met drie punten voor driezetten. Wellicht wordt een enkelen keer een langer probleem of een eindspel op genomen. Bij de plaatsing worden dan de condities bekend gemaakt. Foutief afgedrukte problemen ver vallen. Voor twee- en driezetten alleen den sleutelzet (eerste zet van wit) inzen den. De inzendingstermijn is ruim ge steld, opdat de oplossers éénmaal in de veertien dagen oplossingen in den regel van vier problemen kun nen inzenden. De termijn van inzen ding mag niet overschreden worden. Deze eerste driemaandeiyksche wed strijd loopt dus van begin Maart tot eind Mei. Iedere maand wordt één maal de puntenlijst gepubliceerd. De definitieve uitslag van den eersten driemaandelijkschen wedstrijd wordt in Juni a.s. bekend gemaakt. Daar de uitgeschreven wedstrijd geen ladderwedstrijd is, vervalt voor alle deelnemers na drie maanden het ver kregen aantal punten. Wij kunnen dan den nieuwen driemaandelijkschen wedstrijd met een schoone lei be ginnen. opereeren. Aangewezen was Rd3) 13. Fb8d714. Ddla4, 0—0; Pe5—c6, Rb7xc6; 16. Da4xc6, e6—e5!; 17. Rfl—e2, Tf8—e8; 18. Re2—f3, Ta8c8; 19. Dc6a6, e5xd4; 20. Talx a5, Pd7c521. Da6—b5, Pc5—b3; Ta5—a2, Tc8b8 (Van hier af werkt zwart voortdurend met tempowinst); 23. Db5f5, d4xe3; 24. Rd2x e3, Pb3d4; 25. Df5—bl, b4—b3; 26. Ta2—d2, Dd8a527. Rf3—d5, Pd4—c2t; 28. Kei—e2, Da5c3; 29. Thldl, Pf6xd5; 30. c4xd5, Dc3 c4t; 31. Td2d3, Tb8—d8t Stand na den 31sten zet van zwart. abcde fgh Pb4 leidt tot niets, wegens Dxb3. Opmerkelijk is dat thans Dxb3 faalt op Pd4t (zoowel kasteel d3 als raadsheer e3 zijn gebonden). 32. Ke2-—d2, Td8xd5; 33. Td3xd5, Dc4xd5t; 34. Kd2—cl, Dd5c635. Kcl—b2, Dc6—f6t; 36. Kb2xb3, Pc3xe3; 37. f2xe3, Te8b8t en wit gaf de partij op. Voor deze schitterende partij verwierf Noteboom den 2den schoonheidsprijs. (Met door ons verkorte annotaties ontleend aan het Gedenkboek D. Noteboom, van Dr. Euwe). „DE ONBEKENDE MONNIK", door P. B. P. de Meyer O.F.M. Uitg.: St. Franciscus Drukkerij Mechelen. Dit is het verhaal van een adellijken jonge man, die om een jeugdzonde uit te boeten in een klooster gaat. Het is in ouderwetschen stijl geschreven en niet vrij van hoogdravendheid hier en daar. Enkele Vlaamsche zinswendingen zullen den Noord-Nederlandschen lezer, zoo deze zich overigens al met den stijl zou kunnen verzoenen, zeer onwennig klinken. „IN HET LAND DER BLAUWE VULKANEN", door W. Groene- veldt. Uitg.: H. P. Leopold 's Gravenhage. Welk een gezellig verteller is de oud-resident Groeneveldt door wiens korte verhalen, welke hier gebundeld worden aangeboden, de lezers en passant een goeden kijk krijgen op Suma tra en het Sumatraansche leven. Hier en daar komt een zonnige humor om den hoek kijken, die het lezen van dit prettige boek nog aangenamer maakt. HERDRUKKEN De navolging van Christus door Thomas van Kempen, uit het oorspronkelijk Latijn vertaald door L. Petrus pr. Uitgave L. C. G. Malm- berg, 's Hertogenbosch. (Zesde verbeterde druk). Welkom, oefeningen voor en na de H. Com munie, door mother Mary Loyola, vrij vertaald naar het Engelsch door M. C. van Zaanveer, met een voorrede van dr. J. J. van Vessem S.J.. Uitgave G. Mosmans Zoon, 's Hertogenbosch. (Derde druk). Schidlof's zakwoordenboekje-Esperanto, sa mengesteld door C. L. de Veer. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. (Derde druk). Ten laste van de rechtspersoonlijkheid bezit tende vereeniging Algemeene Commissie voor Kinderverpleging en Kinderbescherming, geves tigd te 's-Hertogenbosch, beheerende de inrich ting Huizo de la Salie te Boxtel, R. K. Inter naat voor Bijzonder Lager Onderwijs, wordt uit gegeven een 4 pet. Obligatie-Leening, groot 350.000.ter conversie van uitstaande lee ningen op schuldbekentenissen. Koers van uit gifte 100 pet. Coupons per 1 Februari en 1 Augustus. Houders van schuldbekentenissen der Ver eeniging hebben by de inschrijving recht van voorkeur. Voor conversie kan worden ingeschreven van Maandag 1 Maart af tot uiterlijk Donderdag II Maart. Voor vrije inschrijvingen van Maandag 1 Maart af totdat de leening is volteekend. Toewijzing op vrije inschrijvingen zal ge schieden naar volgorde van binnenkomen. Ingeschreven kan worden te Amsterdam bij de Nederlandsche Middenstandsbank; te 's-Her togenbosch bij de Nederlandsche Middenstands- bank. De betaling der toegewezen obligatiën moet, ten kantore waar de inschrijving heeft plaats gehad, tegen in ontvangstnam^ der definitieve stukken plaats hebben op Donderdag 1 April a.s. a 100 pet. vermeerderd met het zegelrecht. De leening zal worden afgelost in hoogstens 39 jaar, te beginnen met 1938. In de Maandagmorgen gehouden vergadering van houders van obligaties der 5 procent lste hyp. 10-jar. obligatieleening ad ƒ400.000 van het R. K. Kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart, 's-Gravenhage-Loosduinen, anno 1921, zijn de volgende voorstellen behan deld en aangenomen: 1. Verlaging der rente tot 4 procent per jaar, te beginnen met de coupons per 15 December 1936 voor den verderen duur der leening, dus tot en met den afloopdatum, zijnde 15 Decem ber 1941. 2. Uitstel te verleenen van de aflossingen, te beginnen met de aflossing, welke had moeten geschieden per 1 December 1934, en voor de af lossingen der volgende jaren, 'met dien ver stande, dat het geheele restant der leening wordt afgelost, uiterlijk op den vervaldatum, zijnde 15 December 1941. 3. Bovenstaande verlichtingen worden'toege staan onder voorwaarde, dat het Kerkbestuur driemaandelijks aan de trustee een overzicht toezendt van zijn inkomsten en uitgaven en aan het einde van ieder boekjaar een volledige ex ploitatierekening. Het tachtigste verjaringsfeest van den H. Va der. De jongste weken kwamen angstige be richten uit Rome. Maar over de geheele we reld hopen en bidden de Katholieken voor zijn herstel. In verscheidene landen zijn reeds bedevaarten in wording, om den herstelden Paus de veree ring en de gelukwenschen te gaan overbrengen. In ons land bereidt de Vereeniging tot Samen stelling van Nederlandsche Bedevaarten, van welke ook jaarlijks de Nationale naar Lourdes uitgaat, een pelgrimstocht in grooten stijl voor. Het Doorluchtig Episcopaat heeft haar aange wezen als de organisatie voor het samenstellen van pelgrimsreizen in dit pauselijk jubeljaar. Door bemiddeling van Mgr. Eras werd reeds vernomen, dat Z. H. de Paus, die zeer op de Nederlanders gesteld is, zooals men weet, te kennen heeft gegeven erop te staan, persoonlijk de Nederlandsche Nationale Bedevaart in audi ëntie te ontvangen. Zijne H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, zal de Bedevaart vergezellen, die van 20 April tot 4 Mei a.s. gehouden wordt. De reis gaat over Basel naar Luzern. Van Luzern wordt een boottocht gemaakt over het Vierwoud- stedenmeer naar Fluélen, daarna per spoor o. a. door den bekenden St. Gothardtunnel naar Milaan, alwaar de Dom en enkele andere be zienswaardigheden kunnen bezichtigd worden. Den volgenden dag wordt de reis voortgezet langs de kust door Italië over Genua en Livorno en wordt tegen den avond Rome bereikt. Mocht onverhoopt de gezondheidstoestand van den H. Vader verslechteren en Deze niet in staat zijn de pelgrims te ontvangen, dan zal de Bedevaart door den Staatssecretaris Z. Em. Kardinaal Pacelli, namens Z. H. in audiëntie ontvangen worden. Na een verblijf van 6 volle dagen te Rome gaat de reis naar Florence om onderweg onder broken te worden door een oponthoud te Assisië. De bedevaart vertoeft een vollen dag te Flo rence ter bezichtiging van deze stad en ver trekt den volgenden dag naar Padua. Na Padua het schitterend mooie Venetië, alwaar de pel grims een vollen dag zullen verblijven en geza menlijk een boottocht zullen maken. Den vol genden morgen vertrek van Venetië via den Lötschberg langs Bern, de hoofdstad van Zwit serland, naar Basel, waar zal worden overnacht. Den laatsten dag gaat de reis van Basel over Keulen langs den Rijn naar het vaderland terug. Mogen honderden Katholieken zich bü dezen pelgrimstocht aansluiten, die op waardige wijze Neerlandia Catholica bij de pauselijke huldiging zal vertegenwoordigen! Op desbetreffende vragen van het Eerste Kamerlid Van Rappard heeft de minister van Landbouw en Visscherij medegedeeeld, dat hij niet voldoende termen aanwezig acht tot ver bod van de jacht met harriers op hazen, welke jachtmethode niet bijzonder wreedaardig is, daar in den regel bij den eersten greep van den hond een fractuur in den halswervej van den haas ontstaat, die een onmiddellijken dood veroorzaakt. Landentournooi te Hamburg 1930 Wit: Voisin (Frankrijk) Zwart: D. Noteboom (Nederland) Tsjechische verdediging Een prima reflector en een wit achter- spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag verplicht zijn 0 1. d2d4, d7d5; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pbl— c3, c7c6; 4. Pglf3, d5xc4 (Met deze variant heeft Noteboom enkele fraaie successen ge boekt); 5. a2a4, Rf8b4; 6. e2e3, 67b5; 7. Reld2, Rc8b7; a4xb5, Rb4xc3; 9. Rd2xc3, c6xb5; 10. b2b3, a7a5! (De clou van het systeem: zwart verschaft zich twee verbonden vrijpionnen); 11. b3xc4, b5b4; 12. Rc3d2, Pg8f6; 13. Pf3e5 (Wit volgt een verkeerde tactiek. Hij moest aan de zwarte vrijboeren geen aandacht besteden, doch in het centrum

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4