Stommen zullen spreken en dooven hooren rede te Von Ribbentrop's Leipzig NAASTENLIEFDE DOET WONDEREN DE DUITSCHE KOLONIËN DE HOOGE WATERSTAND Kerkelijk leven DINSDAG 2 MAART 1937 fe, Bezoek aan het instituut voor doofstommen te St. Michiels Gestel Ban der eenzaamheid verbroken TOSCAN1NI IN DEN HAAG Repetities begonnen Eisch tot teruggave permanent De proef met het versche kadetje Nationale werknemerscentrales vragen er van af te zien DE HYPOTHEEKBANKEN EN DE ERFPACHT Het standpunt van minister Slingenberg De terugreis van ir. De Kok BUITENLANDSCH OVERZICHT Scheepvaart tusschen IJsel, Zwarte Water en Vecht gestremd GEVAARLIJK HEERSCHAP INGEREKEND Oud-nachtwaker als inbreker OPIUM-SMOKKELAARS GESTRAFT Gevangenisstraf en boete opgelegd Doodelijke val H.H. WIJDINGEN Bij de Paters Minderbroeders te Weert MGR. J. WOUTERS ONDER GAAT EEN OOGOPERATIE Hr. Ms. DE RUYTER TE SABANG Daarna naar Tandjong Priok vertrokken OPLICHTSTER IN DE VAL Zij bestelde gebakjes zonder te betalen KUILVISSCHERIJ IN HET IJSELMEER Aan de bezwaren der visschers wordt tegemoet gekomen De Gouverneur-Generaal naar Djocjakarta Rijverkeer over Zutfen niet gestremd EEN EXTRA-ERFENIS Ze kostte twee maanden voor waar delij k Proces om f 60.000.- Rondom een schilderijen-affaire fVf* j »i<« ffcws *«r" m>,c „4- *x«* ^rjf (V-,,: 44- - - vs..xV'.< De kleuters van de voorschool van 't doofstommen-instituut te St. Michiels-Gestel leeren lezen en schrijven Heeft men ooit aan zichzelf ervaren 't vreeselijke en sombere der eenzaam heid; levend temidden van menschen alleen gestaan met zijn gevoelens, niet in staat ze mede te deelen, terwijl men er juist zoo'n behoefte aan kon hebben zijn verdriet mee te deelen of zijn vreugde want ook in de blijdschap kan de eenzaamheid zwaar drukken? Ieder mensch maakt dergelijke tijden wel eenis mee en als men later aan dergelijke periodes terugdenkt, staat men verbaasd over de zwaarte der eenzame dagen. Deze eenzaamheid, de zwaarste der mensche- lijke beproeving, is het lot der doofstommen. Heeft men zich ooit goed gerealiseerd, wat het zeggen wil doofstom te zijn? Het is niet dat men niet hooren kan en niet spreken, maar dat het leven verder zijn gewonen gang neemt. Doof stom zijn wil zeggen: uitgesloten zijn uit de menschelijke gemeenschap; uitgesloten zijn uit het gezin, waaruit het kind voortkomt; leven zonder eenig geestelijk contact met zijn vader en zijn moeder. Het wil zeggen, leven zonder begrippen; wel de dingen zien, maar er geen begrippen aan kunnen verbinden. Het is niet alleen eenzaam leven temidden van de menschen; het wil ook zeggen een zaam leven in de wereld der dingen, Wy krijgen de meeste begrippen door middel van het gehoor, door mededeeling van an deren. De andere zintuigen vervullen by het verkrijgen van onze kennis niet zulk een voorname functie als het gehoor. Als men zoo eenigszins kan beseffen wat het zeggen wil doofstom te zijn, zal men des te meer Waardeering hebben voor het werk van hen, die zich bezig houden met het onderwijs aan de doofstommen. Dit onderwijs immers heeft een veel voornamere taak dan de gewone school. Deze laatste doet niet anders dan de ideeën der kinderen ontwikkelen en verrijken; de school voor doofstommen daarentegen moet den geest der kinderen openstellen voor ideeën. De gewqne school moet de gemeenschap der kinderen verruimen, de school voor doofstommen moet de kinderen nog binnenleiden in de ge meenschap. Dit is dan ook het eerste en voornaamste werk dat geschiedt in het instituut voor doofstommen te St. Michiels Gestel. Bij gelegenheid van het aftreden van dr. A. van Voorthuysen als inspec teur van het buitengewoon lager onderwijs was een B.O.-dag georganiseerd, waarop de verschil lende inrichtingen hun deuren voor belangstel lenden openden met het doel propaganda te maken voor dit werk. Ook het instituut te St. Michiels Gestel heeft eenige bezoekers ontvangen. Gedeeltelijk onder leiding van Mgr. Hermus, gedeeltelijk onder lei ding van den eerw. heer Bartels hebben we een rondgang gemaakt. Te beginnen bij de allerkleinsten, pukken van vier en vijf jaar, die de voorschool vor men. Hier worden den kinderen de begrip- Pen bijgebracht, waarvoor een bijna oneindig geduld van het onderwijzend personeel noodig is. De kinderen moeten langs den weg der an dere zintuigen leeren, wat normalen met het gehoor leeren. Ze moeten dus leeren lezen. Een voorwerp, dat ze uit ervaring kennen zooals appel, die ze kunnen eten, of een bal, waar mee ze kunnen spelen wordt op een tafel gelegd en daarnaast een kaartje, waarop het Woord gedrukt staat. De zuster maakt de kin deren duidelijk, dat deze twee bij elkaar hooren eh spreekt het woord uit. Zoo leeren de kin deren liplezen en na enikele maanden zijn ze zoo ver, dat ze van den mond der zuster reeds zinnen kunnen lezen. Het is merkwaardig, hoe spoedig de doofstommen hierin reeds vorderin gen maken. De zuster spreekt gewoon, zegt bij- voorbeeld: „Mientje, pak jij eens een appel". en het bedoelde meisje stond meteen op en ham den appel van een rek. De volgende etappe is, dat de kinderen leeren spreken. Men kan dit hier heel simpel neer schrijven, maar eerst als men bij het onderwijs tegenwoordig is geweest, krijgt men een vagen indruk van het groote geduld, dat hiervoor ver- eischt wordt. Doofstomheid behoeft in het ge heel niet gepaard te gaan met gebrekkige ge zondheid of met minder levendigheid. Hoe licht Wordt dus ook bij deze kinderen de aandacht hiet afgeleid. Kan men in een gewone klas de onopiettenden nog eens tot de orde roepen in hen letterlijken zin van het woord, in deze klas sen is dit heelemaal niet het geval. Kijken de kinderen niet meer naar de zuster, dan is alle contact verbroken. Iedereen zal begrijpen, hoe moeilijk het is om de aandacht van een troepje gezonde woelwaters voortdurend vast te houden. Is men eenmaal zoover, dat de kinderen de moedertaal kunnen spreken, schrijven, zien en lezen, dan kan de verdere opleiding worden ge geven, Een opleiding, die bestaat uit de gewone schoolvakken, waarby uiteraard een sterke be perking moet worden betracht. Ook het gods dienstonderwijs hoort hierbij. Voor katholieke kinderen is het van groot belang, dat zij een katholieke school bezoeken, want men kan wel Zeggen, dat de opvoeding hier voor het aller grootste deel van de school afhankeiyk is. Het onderwijs op dit instituut is buitengewoon Practisch, veel onnoodige ballast, die op de ge wone school mee aangeleerd moet worden kan hier achterwege blijven. De kinderen worden Voorbereid op het praetische leven, niet alleen door het vakonderricht, maar ook door het gewone onderwijs. In de negende klas, waar we eenigen tyd had den zitten luisteren, werd gesproken over de krant. De kinderen wisten te vertellen, wat een krant was en heel wat van de rubrieken, die er in voorkomen. Op het bord voor de klas waren enkele krantenknipsels geplakt de stukken hit ons blad over de geïsoleerde vuurtorenwach ters en over de overstroomingsramp in Mozam bique. Zoo ontmoeten de kinderen in hun les sen de dingen van den dag en staan dan niet zoo vreemd tegenover het leven als men zou denken. Merkwaardig was, dat Mgr. Hermus hier ge- Woon met de kinderen zat te praten, op dezelfde Wijze als hy met ons sprak. Alle kinderen kon den hem verstaan en de vragen beantwoorden. Een gesprek met de bezoekers, die hun vreemd waren, ging iets moeilijker, omdat ze even aan onzen mond moesten wennen. Maar over het algemeen is het verbijsterend, hoe vlug men met doofstommen een gesprek kan voeren over gewone dingen. Naast het gewone onderricht krijgen de kinderen ook vakonderricht. De meisjes de nuttige handwerken en hoe dat nog meer mag heeten; de jongens leeren schoen maken, kleermaken en de typografie, ofschoon dit laatste door de mechanisatie van het druk- kersbedrijf veel van zijn waarde begint te ver liezen. In den tegenwoordigen tijd is dit voor het doofstommenonderwijs een groot probleem: welke vakken zijn voor deze menschen het ge- makkeiykst te bereiken en hoe past men het vakonderwijs het beste aan aan de moderne bedrijfstechniek; een probleem, dat de volle aandacht heeft van allen, die betrokken zijn by het buitengewoon onderwijs. Als de leerlingen het instituut hebben ver laten, blijven zy nog steeds het voorwerp der nazorg. Voortdurend staan Mgr. Hermus en zijn helpers met hun oud-leerlingen in contact, zoo wel voor hun geestelijke als materieele zorgen. Vaak worden in verschillende plaatsen gods dienstoefeningen gegeven, terwijl ook een be middelingsbureau aan het instituut is verbon den. Hier worden voor oud-leerlingen, die het begin van een vak hadden geleerd, plaatsen gezocht, waar zij in hun onderhoud en even tueel dat van hun gezin kunnen voorzien. Een aantal oud-leerlingen vindt werk in het insti tuut zelf, o.a. in de hostiebakkerij, die een van de fraaiste inrichtingen is op dit gebied. Het instituut voor doofstommen te St. Mi chiels Gestel in zijn nieuwe gedaante is het werk van Mgr. Hermus. Niet alleen de nieuwe bouw, maar ook de vernieuwing der onderwijs methode is voor een groot deel aan hem te dan ken. Zijn verdiensten voor deze kan men besef fen, als men nagaat, wat met deze kinderen wordt bereikt. Vroeger, toen de mogelijkheid nog niet be stond om doofstommen te doen spreken en met de buitenwereld in contact te brengen, was de ideeënwereld van 'n primitieven wilde rijker dan van een doofstomme. Deze laatste immers kon langs natuurlijke wegen niet eens tot het in zicht komen, dat er een Opperwezen bestaat. En tegenwoordig kunnen de doofstommen in contact komen met de heele wereld, de ideeën- schat van normale menschen is tot hun be schikking; zij kunnen deelnemen aan het maat schappelijk leven. Zoo zelfs, dat meisjes, die niet hooren kunnen, een reidans kunnen uitvoeren op zeer verdienstelijke wijze. De muziek en het rhythme moet haar wel op speciale wyze wor den by gebracht, maar zij kunnen toch ook op deze wyze uiting geven aan haar levensvreugde, die even groot is geworden als van hen, die buiten deze omgeving leven. Niet alleen tot Nederland bepaalt zich de zorg van Mgr. Hermus, ook in Indië zal bin nenkort, en wel met Paschen 1938, een school voor doofstommen worden geopend, die geleid zal worden door zusters van de Choorstraat in Den Bosch. Over enkele jaren zal ook een school voor jongens in Indië worden geopend. Ook in Indië zal deze schrikkelijke en som bere eenzaamheid der doofstommen worden op geheven en zullen zy toegankelijk worden voor de natuurlijke en bovennatuurlijke ontwikkeling. Is er mooier daad van Christeiyke naastenliefde denkbaar? De beroemde dirigent Arturo Toscanini, die Donderdag en Zaterdag een concert van het Residentie-orkest zal leiden, is Zondag in Den Haag gearriveerd. De heer en mevrouw Tosca nini, die per trein vanuit Zwitserland kwamen, werden verwelkomd door voorzitter en secre- In de prettige internationale handelssfeer der Leipziger Messe heeft Hitler's persoon- lyke ambassadeur, die tevens Duitsch am bassadeur te Londen is, Herr Von Ribbentrop, de internationale politiek op het tapijt ge bracht en krachtig den niet meer verstom- menden eisch van Duitschland doen hooren naar teruggave zijner koloniën, welke de we reldoverwinnaars in 1919 in schijn als man- daatsgebieden aan den Volkenbond overdroe gen, maar in werkelijkheid zelf in bezit na men. Wij, Nederlanders, staan tegenover deze kwestie gelukkig geheel onpartijdig en be langeloos. Zij gaat ons zelfs absoluut niet aan. Wij kunnen begrijpen, dat het Derde Rijk, nu het alle onteerende bepalingen van het vredesverdrag van Versailles heeft verscheurd, ook de bepaling, dat Duitschland niet waardig is, koloniën te exploiteeren, eens en voor altijd uit de wereld wil helpen en daarom deze zaak op de eerste plaats wel beschouwt als een van prestige, van eerherstel. Deze heele koloniale affaire heeft echter belangrijke in ternationale kanten. En derhalve is zy ook voor ons van belang. Zoo gemakkelijk het Adolf Hitler is gevallen, de andere discri- mineerende bepalingen van Versailles op te heffen en te doen opheffen, zoo moeilijk zal het zijn het koloniale vraagstuk tot een goed einde te brengen. Want hier gaat het om bezit. En heel de wereldhistorie leert, dat de bezitter houdt wat hij heeft. De regeeringen der landen, die vroeger Duitsch koloniaal bezit bezet hou den, toonen dan ook niet de geringste neiging, Duitschland in zyn rechten te herstellen. „U kunt desnoods heel het verdrag van Ver sailles verscheuren", luidt het zoo ongeveer aan het adres van Duitschland, „maar van de territoriale kwesties moet u afbiyven. Da gibt es keine Konzessionen!" De Duitschers trek ken zich daar echter niets van aan en blüven op hun stuk staan. Een nieuwe golf van pro paganda wordt voorbereid. Een inleiding tot taris van het orkest-bestuur, de heeren Jhr. Loudon en Mr. Praag. Na de begroeting begaf het gezelschap, waar onder ook de heer Dobrown, die momenteel de uitvoeringen van het Residentie-orkest leidt, zich naar het hotel des Vieux Doelen. Maandag heeft Toscanini de eerste repetitie met het orkest gehouden en daarbij de Onvol tooide Symphonie van Schubert doorgenomen. De drie nationale werknemerscentrales R.K. Werkliedenverbond, N.V.V. en C.N.V. hebben zich met het volgende telegram gewend tot den minister van Sociale Zaken: Volgens berichten in de pers zou uwe Excel lentie voornemens zyn een proef te nemen mei maatregelen tot het vervroegen van den ver kooptij d in den winkel van versch brood. Gezien de omstandigheid, dat daarmee geen enkel algemeen belang gediend wordt, gezien de bedrijfsontwrichtende gevolgen, welke dt overgroote meerderheid der bedrijfsgenooten in het bakkersbedrijf hiervan vreest, gezien de daaruit vrijwel zeker volgende noodzakelijkheid om het aanvangsuur in het bakkersbedrijf te vervroegen, doen het R.K.W.V., het N.V.V. en het C.N.V. een dringend beroep op uwe Ex cellentie om van het voornemen af te zien. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Vlie gen in verband met het advies van de Vereeni- ging van directeuren van hypotheekbanken aan bij die vereeniging aangesloten hypotheekbanken in zake het verleenen van hypotheken op erf pacht heeft de minister van Sociale Zaken ge antwoord van oordeel te zijn, dat het advies voorzoover het strekt om krachtig tegen te gaan den bouw van nieuwe woningen op erfpacht, „omdat daardoor een onbillijke en fnuikende concurrentie wordt aangedaan aan de eigenaren van reeds bestaande woningen", belemmerend kan werken met betrekking tot de productie van woningen met lage huren, ten behoeve van personen met kleine inkomens. Hy meent ech ter, dat niet mag worden voorbijgezien, dat het advies overigens, waar het strekt om geen nieuwe hypotheek te verleenen op erfpacht „zoolang de te hooge canons der bestaande erfpacht niet behoorlijk verlaagd zyn", omge keerd er toe kan leiden, dat de huren van be staande woningen verlaagd worden en meer onder het bereik kunnen komen van gegadig den met lagere inkomens. De minister ziet in het geïncrimineerde ad vies een verschijnsel, dat zich ook op ander gebied voordoet, n.l. het behartigen van speciale belangen, wat, hoewel zulks niet als onwettig is aan te merken, licht kan leiden tot het in nemen van een ietwat eenzijdig standpunt. Het komt den minister eenigszins praematuur voor, tegenmaatregelen te baseeren uitsluitend op de publicatie van een advies, gelyk hier- bedocld. Naar zijn oordeel kan daarvan eerst sprake zyn, indien is gebleken, dat het prac tisch effect van dat advies het algemeen belang zou aantasten. De directeur-generaal van de Koninklijke, ir. J. E. F. de Kok, is op de terugreis te Allahabad aangekomen. Het weer is goed. Von Ribbentrop die actie, meldt de Daily Telegraph, kan ge zien worden in de inrichting van een speciale afdeeling op de Leipziger Messe, waar een overzicht wordt gegeven van de resultaten van den Duitschen ontginningsarbeid in tropische gebieden. Generaal von Epp, hoofd van het koloniale departement der nationaal-socialis- tische party, schrijft in de Voelkischer Beob- achter: De Duitsche arbeid in vele landen en niet het minst de Duitsch-Italiaansche samen werking in Abessinië bewijzen, dat de Duit sche techniek op het gebied van koloniale oeco- nomie een groote reputatie heeft verworven. Duitschland heeft steeds bewezen, dat het tot koloniseeren in staat is. De tentoonstelling op de Leipziger Messe is volgens von Epp een uiting van het verlangen van Duitschland, die techniek te kunnen toepassen. Herr van Ribbentrop heeft door middel van zyn rede te Leipzig aan deze actie kracht bijgezet en haar overgebracht naar internationaal terrein. Hy stelde zonder omwegen den eisch tot teruggave der vroegere koloniën. En men kan hem volmondig byval- len van ons onpartijdig standpunt uit, wan neer hij verklaart, dat deze teruggave „een geste zou zijn, die zeer veel tot definitieve op klaring der internationale sfeer zou bijdragen." Tengevolge van het afkomende water is de waterstand voor de sluizen bij het Katerveer thans tot 2.85 M. boven N. A. P. gestegen, waar mede het peil is bereikt dat de sluizen niet meer geopend kunnen worden. De scheepvaart tusschen IJsel, Zwarte Wa ter en Vecht is dientengevolge gestremd en daar het water nog steeds wast, laat het zich aanzien, dat dit naar schatting nog twee a drie dagen, by ongunstig weer zelfs langer het geval zal zijn. worden. Het gaat zeer hard tegen hard. De Daily Telegraph acht de rede van von Rib bentrop inopportuun. De onderhandelingen, om in deze kwestie tot een compromis te komen, zullen niet worden bevorderd, zoo schrijft het blad, door openbare redevoeringen, die het doen voorkomen, alsof er aan de Duitsche aan spraken tot het herwinnen der souvereiniteit over Duitschlands voormalige bezittingen geen grenzen zijn gesteld. De aangewezen plaats, waar deze eischen besproken moeten worden is Genève, doch alvorens vruchtdragende bespre kingen mogelijk zijn, dient in de Europeesche atmosfeer ontspanning te zyn ingetreden. Vol gens Havas acht men de rede te Londen moei lijk vereenigbaar met de discretie, welke diplo maten in acht plegen te nemen. Door deze rede, zoo wordt gezegd, verandert er niets in net Britsche standpunt, dat reeds ter kennis van Berlijn is gebracht. Niet Engeland, zoo zegt men, dient concessies te doen ten einde verbetering te brengen in de Europeesche at mosfeer, doch alleen Duitschland. Men ziet het, dat er nog heel wat moet gebeuren vpor de twee standpunten elkander naderen. Duitsch land wil de internationale sfeer doen opkla ren door teruggave der koloniën, de anderen, by monde van Engeland, daveren terug, dat alleen concessies van Duitschland op het ge bied van autarkie en bewapening die atmos feer kunnen verbeteren. En het standpunt, dat alleen te Genève vruchtbare besprekingen zou den kunnen plaats hebben, zal het Derde Rijk, dat in den Volkenbond alléén de hegemonie, de overheersching der wereldoorlogoverwin naars ziét, nooit deelen. Dit blijkt heel duide lijk uit de houding, die Duitschland aanneemt tegenover de internationale commissie ter be studeering van de verdeeling der grondstof fen, welke eerlang te Genève zal bijeenkomen. Het heeft de .uitnoodiging, in deze commissie zitting te nemen, van de hand gewezen. Het wil zyn behoefte aan grondstoffen dekken door exploitatie van zijn vroegere koloniën en hecht niet de minste waarde aan de bewering der anderen, dat er in die koloniën weinig of geen grondstoffen zijn. Wy voor ons kunnen slechts hopen, dat het Duitsche koloniale vraagstuk zal worden opgelost door herstel van wat in 1919 wellicht eenige reden van bestaan had, maar thans door de geheele Europeesche internationale ontwikkeling is achterhaald. Het dictaat van Versailles bestaat de facto niet meer. De konsekwenties van dit dictaat op koloniaal territoriaal gebied zullen dus ook wel binnen afzienbaren tyd moeten vervallen. Maar voor deze redeneering zyn de tegenwoordige „bezitters" tegenover de „Habe- nichts" voorloopig niet toegankelijk. verkoopen, en het bedrag op zijn giro-rekening te storten, aan welk verzoek werd voldaan. Later kwam echter de eigenaar van de aan- deelen informeeren naar zijn stukken, en toen bleek dat de gelijknamige inwoner van Voor burg onrechtmatig de gelden had ontvangen. Wegens oplichting had hij zich voor den Haagschen politierechter te verantwoorden. Ver dachte betoogde dat wijlen zyn vader hem had toegezegd hem in verband met bijzondere diensten extra nalatenschap te zullen ver strekken, en toen dus het briefje van de Bank kwam, meende hij dat dit het toegezegde ex traatje was. De Officier van Justitie achtte die veron derstelling niet aanvaardbaar, en vroeg twee maanden gevangenisstraf. De politierechter hield er rekening mede, dat later het geld aan de Bank was geretour neerd, en legde twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk op. S In 's Gravezande werd den laatsten tijd nogal onrust teweeg gebracht, door kleine diefstallen, enkele inbraken, en een roofover val, die binnen vrij korten tijd plaats vonden. De politie meent thans den dader van deze misdrijven te hebben gevonden inden oud nachtwaker dezer gemeente, den 42-jarigen C. van H. Een mislukte inbraak ten huize van de wed. van Rijn, gaf de politie de noodige aanwij zingen voor de arrestatie van den man, die bekende deze inbraak te hebben gepleegd. Ook gaf hij toe enkele maanden geleden den roofoverval op zijn geweten te hebben ten hui ze van den 70-jarigen tuinder van Geest in de Lange Stukken. Hoewel hij den man met een breekijzer een klap op de handen gaf, ging de oude baas hem toch te lyf, zoodat van H. de vlucht moest nemen. Vermoedelijk heeft de thans aangehoudene ook de inbraak gepleegd in het bijkantoor der Nutsspaarbank te 's-Gravezande, waarby echter een geringe buit werd behaald. De verdachte ontkent dit laatste feit te hebben verricht, evenals de kleine diefstal len die den laatsten tyd plaats vonden. Intusschen is met de aanhouding van dezen persoon een goede slag geslagen, en een min of meer gevaarlijk heerschap opgeruimd. I BATAVIA, 2 Maart (Aneta). De Raad van Justitie te Batavia veroordeelde de vyf Japan- sche beklaagden, betrokken bij de opium smokkel-affaire op het eiland Toean, waarbij 3.994 thail opium werd achterhaald, tot 2, 2, 1, 1 en 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, benevens voor ieder f 2000 boete, subsidiair tien maanden gijzeling. Het aangehaalde schip, de Yamato Maru, zal verkocht worden om de kosten van het geding te dekken. De eisch luidde 2% en 2 jaar gevangenisstraf en f 5000 boete. Toen de 7-jarige A. Vianen te Harmeien thuis op een trapje klom, had hy het ongeluk te vallen. Hij bleef buiten kennis op den grond liggen. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundi ge hulp mocht niet meer baten. Eenige uren later is het ventje overleden. Op Zondag 7 Maart zal Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond in de kloosterkerk van de Eerwaarde Paters Min derbroeders te Weert het H. Subdiaconaat toe dienen aan de volgende Eerw. Fraters: Anasta- sius Appelboom, geb. te Amsterdam; Alexius Bors, geb. te Tegelen; Ulfridus Hendriks, geb. te Nijmegen; Rochus Beving, geb. te Woerden; Leonorus Schoorl, geb. te Lisse; Cassius de Ruyter, geb. te Zeist; Eucherius Bannier, geb. te Maastricht; Rufus Meyer, geb. te Nijmegen; Anno Galama, geb. te Wonseradeel; Teren- tianus Saesink, geb. te Rotterdam; Florentius Spruit, geb. te Lopik; QuirilTus Smeele, geb. te Den Haag; Gebhard Voorvelt, geb. te Haarlem; Abel Duindam, geb. te Leiden; Bemerdinus Maarschalkerweerd, geb. te Rotterdam; Ana toli us Hagenaars, geb. te Rotterdam; Romanus Sutorius, geb. te Rotterdam; Richardus Rey- nen, geb. te Meerlo; Bertulf van Leeuwen, geb. te Leerdam; Abundantius IJsselmuiden, geb. te Amsterdam. Het heilig Priesterschap aan de volgende eerw. Fraters: Amandus Korse, geb. te Bode graven; Delphinus Frenken, geb. te Roggel; Irenaeus Tïioen, geb. te Monster; Adelmus Heymerink, geb. te Nijmegen; Eventius Wolf- kamp, geb. te Hellendoorn; Diocletius Lange- veld, geb. te Zaandam; Frumentius Kever kamp, geb. te Rotterdam; Adelphus van Leeuwen, geb. te 's-Gravenhage; Egfried Stok man, geb. te Amsterdam; Silverius van Swelm, geb. te Nijmegen; Cornelianus Remmen, geb. te Megen; Dominicus Pillen, geb. te Lichten voorde; Auxilius Guikers, geb. te Amersfoort; Caesarius van Hulst, geb. te Nijmegen; Emeri- cus Geers, geb. te Delft; Albertus Linden, geb. te Kerkrade; Leonides Bruns, geb. te Amster dam; Theodulus Derks, geb. te Oudewater; Burchard van Summeren, geb. te Nijmegen. Sedert eenige dagen is Mgr. J. Wouters, De ken van Maastricht tengevolge van een griep aanval ongesteld. Bij deze ongesteldheid voeg de zich een ontsteking van een der oogen, het geen een operatie tengevolge had. Hiertoe is de Deken opgenomen in het Oog- lijdersinstituut aan den Prins Bisschopsingel te Maastricht. Deze operatie had een gunstig verloop, doch Mgr. Wouters moet eenigen tyd volkomen rust houden. SABANG, 2 Maart (Aneta) Hr. Ms. De Ruyter is heden na een voorspoedige reis en onder belangstelling van alle groepen der be volking bij daglicht te Sabang gearriveerd. Overal elders werd de De Ruyter eveneens zeer hartelijk ontvangen. De kruiser ankerde eenige uren in de baai van Sabang. De gewestelijke militaire commandant van Atjeh, kolonel Gosen- son, met adjudant, en de assistent-resident wa ren ter verwelkoming aanwezig. Van de ge legenheid om de De Ruyter te bezichtigen, werd zeer druk gebruik gemaakt. ESe scheeps- kapel speelde vroolijke wijsje6. Heden om 9 uur is de De Ruyter naar Tand jong Priok vertrokken. Alles is wel aan boord. Bij den banketbakker K. aan de Deumin- gerstraat te Enschede vervoegde zich een meis je, dat gebakjes bestelde en me de nam voor een bekende familie daar ter stede. Later kwam men tot de ontdekking met een oplichtster te doen te hebben, die vermoedelijk by verschillen de bakkers met succes denzelfden truc heeft toe gepast. In de banketzaak van B. B. liep ze ech ter tegen de lamp. Toen ze daar verscheen en het bekende verhaal deed, werd de politie ge waarschuwd. Deze nam haar mede naar het bureau, waar zij een bekentenis aflegde. Het bleek de 18-jarige confectienaaister B. te zyn, wie de gebakjes wel zwaar op de maag zullen komen te liggen. Ten kantore van den ryksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet is dezer dagen onder voorzitterschap van den directeur van dezen dienst een vergadering gehouden van de con tactcommissie voor de IJselmeervisschery. De inspecteur der visscherijen in het 2e, 3e en 5e district, de heer J. van Hengel, aanwezig als vertegenwoordiger van den Minister van Landbouw en Visscherij, zette uiteen, dat de bedoelde maatregelen t. a. v. de kuilvisschery uitsluitend waren genomen in het belang van den zoetwatervischstand. In dit verband werd er op gewezen, dat bij een gunstige ontwikke ling van zoetwatervisch ook in de wintermaan den zal kunnen worden gevischt. Met de strekking van den genomen maat regel werd ine het algemeen ingestemd. De directeur van den rijksdienst deelde mede, dat in het algemeen aan de bezwaren, welke de belanghebbenden van den getroffen maat regel ondervinden, ingevolge de Zuiderzeesteun wet kan worden tegemoet gekomen. SEMARANG, 2 Maart (Aneta). De Gouver neur-Generaal zal vermoedelijk in Juni as. naar Djocjakarta komen om een bezoek ta brengen aan den Sultan. Ter gelegenheid hier van zal in den Djocjaschen kraton een speciale wajang-voorstelling voor den hoogen gast wor den gegeven. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vaMaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) De schepen voor het Noorden des lands en omgekeerd die van het Noorden naar het Zui den en Westen hebben thans noodgedwongen op den IJsel en in de Willemsvaart ligplaats gekozen. De booten op Amsterdam hebben hun route tijdelijk over het Zwarte Water verlegd. Naar ons gemeld wordt, is het rijverkeer over Zutphen tengevolge van het hooge water niet gestremd. Het rijverkeer over de vaste IJselbrug is van den waterstand geheel onafhankelijk en by de tegenwoordige waterhoogte zijn straat wegen als die naar Arnhem, naar Apeldoorn, naar Vorden, naar Lochem geheel watervrij. Men moet niet vergeten, dat de waterstand hier nog meer dan een meter lager is en ver moedelijk blijft dan ten tijde van de groote overstroomingen in 1920 en 1926. Alleen het plat teland rondom Zutphen en de secundaire wegen, die daar doorheen loopen, zijn tengevolge van de werking van den Baakschen overlaat geheel overstroomd. Tengevolge van een abuis aan het kantoor eener Bankvereeniging te 's-Gravenhage was zekere de V. te Voorburg in het bezit gekomen van een schrijven, waarin werd medegedeeld dat twee aandeelen in een Indische Cultuur Mij. elk ter waarde van f 1000, ter inwisseling ge reed lagen in aandeelen van f 600. De Voorburger schreef aan de bank een briefje, waarin werd verzocht de aandeelen te De „partijdigen" zullen hem niet bijvallen. En de atmosfeer zal voorloopig niet zonniger De Haagsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in een procedure, aangegaan door den oud-directeur der Haagsche N.V. Galerie Inter nationale, den heer de H., contra de erven van wijlen den heer J. W. van E., te Wasse naar. Op 5 Mei 1931 had de heer Van E. een over eenkomst aangegaan met den heer De H., vol gens welke laatstgenoemde in opdracht van den heer Van E. in Rusland en Duitsrilland voor een aanvankelijk op 100.000 gestelde som „pri ma" schilderijen zou aankoopen met de be doeling deze hier te lande te doen brengen en ze met winst te verkoopen, in welk geval de winst door partijen gelijkelijk zou worden ge deeld. Het bedrag werd later aanmerkelijk ver hoogd, nadat inmiddels de aan- en verkoop van een aantal schilderijen was geschied. Een der tigtal schilderijen kon evenwel niet voor de ge- wenschte prijzen en zelfs niet tegen inkoops prijs van de hand worden gedaan. Zij bleven onverkocht by de Galerie Internationale en werden langzamerhand op verzoek van den heer Van E. naar diens woning overgebracht, in verband ook met de omstandigheid, dat de heer Van E. den aankoop had gefinancierd. Nadat de heer Van E. was overleden en de heer De H. als directeur van de Galerie Inter nationale in 1933 was uitgetreden, stelde de heer De H. een vordering van 60 mille tegen de erven Van E. in op grond van het feit, dat dezen zouden hebben verhinderd, dat De H. (die beweerde dat de schilderijen wel'drie ton waar de hadden) die schilderijen weder onder zijn berusting kreeg, om ze te kunnen verkoopen. Dit bedrag van 60 mille was gebaseerd op de helft van de aldus geraamde winst, na aftrek van de kosten voor de tot 190 mille gedane aan koopen. De rechtbank heeft thans den eischer in zijn vordering niet ontvankelijk verklaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9