Het nieuwe Spanje en Italië „De Volkenbond is aan de beterende hand" Twee arbeiders bedolven Het nieuws van heden vereenigde katholieke DE BAROMETER Ontploffing in kruitfabriek Zal Madrid nooit genomen worden? Eden zet de Britsche I „PROTECTOR" TWEE MISSIONARISSEN IN BANDIETENHANDEN De kindermoord in Argentinië I INBRAAK-VERZEKERING PERS WOENSDAG 3 MAART 1937 - OCHTENDBLAD - BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: M A Al - «bi™ TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20439 voor Haarlem en Agentschappen per mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één £5 cem De toestand van een hunner is zorgwekkend De canonisatie van P. Bobola S.J. De H. Vader weer voor 't eerst bij een openbare plechtigheid Brand in ministerie van Oorlog te Berlijn Onze strijd is er een voor het be houd van de christelijke be schaving, zegt Franco Lofrede op het werk van Mussolini Vier dooden en verscheidene zwaargewonden in Polen VRIJWILLIG IN DIENST België en de niet- Alvarez del Vayo voelt zich zeker van de linksche zaak De veiligheid in Catalonië Inzake de koloniale kwestie her haalt hij: „Wij denken er niet aan" Somber uitzicht op een West-Locarno De Volkenbond Het Weer IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJ 1 Stormwaarschuwings dienst 1 I ONDERL VERZEKERING MIJ. Slachtoffers van de Chineesche benden Dader heeft eindelijk bekend inmenging De kroningsfeesten te De stakingsgolf in de Londen Ver. Staten Zal een Kardinaal den H. Stoel De Kamer keurt het ontwerp in de afdeelingen goed Op de Leipziger Messe wordt gedemonstreerd met een nieuwe boormachine, die door het hard ste steen jaagt Mijnwerkers weigeren naar boven te komen Conflict geregeld vertegenwoord igen :y:ïx yX::V x vx YXyXyX ~i^-~ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT f3-'fk5/ DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERE) DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bfj contract sterk verlaagde prijzen. Voor post, per kwartaal 13.58 DI| vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Dinsdagmiddag is bij het verrichten van rioleeringswerkzaamheden aan den Kreel- scheweg te Ede, een ernstig ongeluk ge beurd. Op een gegeven oogenblik stortte een der wanden van een twee meter diepe sleuf in, met het gevolg, dat twee arbeiders on der de aarde werden bedolven. De een tot aan het middel, de ander tot aan de borst. Een van beiden, zekere Van de Pol, bleek ernstige inwendige kneuzingen te hebben opge- loopen en is naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. Zijn toestand was Dinsdagavond zorgwek kend. De andere arbeider werd slechts licht ge kwetst. Het gebeurde moet waarschijnlijk worden toe geschreven aan het feit, dat de wanden van de geul niet waren be kist, hetgeen gewoonlijk het geval is bij dit soort werk. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 2 Maart: Op 16 Maart a.s. zal in tegenwoordigheid van den H. Vader een vergadering van de Riten- Congregatie gehouden worden om beslissing te nemen over de erkenning van twee wonderen, die voorgevallen zijn op voorspraak van den Zaligen Andreas Bobola S.J., den Poolschen Zalige, die door Z.H. den Paus bijzonder wordt vereerd. Deze zitting zal de eerste openbare plechtig heid zijn die door den H. Vader na Zijn ziekte wordt bijgewoond. De vergadering die een dertigtal personen om vat, zal gehouden worden in de zaal van de Pauselijke privé-appartementen, waar de H. Vader ook de dagelij ksche audiënties houdt. BERLIJN, 2 Maart. Dinsdagnacht can twee uur is, volgens de Telegraaf, in het ministerie van Oorlog te Berlijn, brand uitgebroken, naar verluidt in de afdeeling waar de geheime ar chieven zijn ondergebracht. Over den omvang van den brand valt moeilijk iets positiefs te zeggen, daar van buitenaf aan het groote ge bouwencomplex aan den Tirpitzer Ufer niets te zien is. De brand is n.l. aan de achterzijde op de 3e verdieping uitgebroken. Dinsdag om 12 uur was de Tirpitzer Ufer nog aan beide zijden met cordons blauwe Berlijn- sche schupo's afgezet, terwijl nog drie brand weerwagens voor de ingangspoort stonden. De geheime recherche heeft, zoodra de brand om vijf uur gebluscht was, de ruimten, die door het vuur waren aangetast, bezet. Zij stelt een uitgebreid onderzoek in. Franco hield een lofrede op Italië bq de ont vangst van den nieuwen Italiaanschen ambas sadeur. Alvarez del Vayo meent, dat Madrid niet ge nomen kan worden. Linksche troepen zouden Toledo bedreigen. In het Engelsche Lagerhuis zette Eden uitvoerig de buitenlandsche politiek der regeering uiteen. Chineesche bandieten hebben twee missionaris sen gevangen genomen. Een ontploffing in een kruitfabriek bij Radom kostte aan vier personen het leven, terwijl er verscheidene zwaar gewond werden. De begrooting van Financiën en van het Werk- loosheidssubsidiefonds door de Eerste Kamer z. h. st. aangenomen. De was van den IJsel te Zutphen tot staan ge komen. Uit Indië komen ongeveer honderd padvinders naar de wereldjamboree te Vogelenzang. Twee arbeiders bij rioleeringswerk te Ede be dolven; een hunner verkeert in levensgevaar. New Yorksche Beurs: stemming vast. O Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 74&2 Vorige stand: 750.6 WARSCHAU, 2 Maart (PA.T.) In de kruitfabriek Pionki, bij Radom, is tij- dens- de sorteering brand ontstaan, die een hoeveelheid kruit deed ontploffen. Er zijn 23 gewonden, van wie 20 ernstig. Vier per sonen zijn aan hun wonden bezweken. Het vuur is inmiddels gebluscht. Taraldelas verklaarde aan de pers, dat de de creten inzake de reorganisatie van den veilig heidsdienst in Catalonië morgen gepubliceerd zullen worden. Volgens deze decreten zullen de Gewapende korpsen ontbonden worden, ten einde de „revolutionnaire orde" achter het front te bewaren. Al deze corpsen zullen worden sa mengevoegd in het „corps voor de binnenland- sche veiligheid". Ook de arbeiders- en soldatenraden zullen entbonden worden. De leden van het nieuwe veiligheidscorps zullen geen lid mogen zijn van een politieke groep. Daar Spanje op het oogenblik geen exterri toriale rechten in China heeft door het ontbre ken van een diplomatieken of consulairen ver tegenwoordiger, heeft de Chineesche regeering besloten alle Spanjaarden in China onder Chi neesche jurisdictie te plaatsen. Albert Fors ter, de leider der N.S.D.A.P. in Danzig, is naar Duitschland vertrokken, waar bjj als vrijwilliger acht weken militairen dienst zal doen. Forster is burger van de vrije stad. Ten aanzien van de algemeene buitenlandsche politiek herhaalde Eden vervolgens, wat hil reeds te Leamington heeft gezegd, dat de be wapening van Groot-Brittannië, indien het ge val zich zou voordoen, zou worden gebruikt voor de verdediging van Frankrijk en België tegen eenigen niet-uitgelokten aanval, zulks in overeenstemming met de verdragen. Indien een nieuw verdrag zou kunnen wor den tot stand gebracht, zouden wij bereid en geneigd zijn een analoge overeenkomst met Duitschland aan te gaan. Het wederzijdsche karakter van het verdrag van Locarno is het Britsche volk steeds welkom geweest. Onze hoüding is zoo duidelijk geweest als woorden kunnen zijn. De reden, waarom Eden in zijn rede te Leamington een verschil heeft gemaakt tusschen de verplichtingen te genover Frankrijk en België en misschien te genover Duitschland, en de algemeene verplich tingen uit hoofde van het pact van den Vol kenbond is niet, omdat de regeering zich wenscht te ontdoen van deze algemeene verplichtingen op grond van het pact, maar. omdat de mili taire verplichtingen van Groot-Brittannië krachtens het pact. van geringer draagwijdte zijn en minder omlijnd zijn dan de verplich- SALAMANCA, 2 Mrt (Havas). Generaal Franco heeft een groote redevoering uitge sproken bij de overhandiging door den Italiaanschen ambassadeur van zijn geloofs brieven. Hierbij verheerlijkte de generaal het werk van Mussolini onder de souvereiniteit van den Koning van Italië en Keizer van Ethiopië en verklaarde, dat op het oogenblik, waarop de triomf der rechtschen zeker is, maar een deel van het gebied nog onder vreemde autoriteiten staat, de warme verklaringen van den ambas sadeur, waarin een vertolking gezien wordt van de gedachte van den duce, de grootste aanspo ring vormen, die men zou kunnen wenschen. „Het Italiaansche volk, aldus Franco, heeft on getwijfeld tengevolge van de veelvuldige affi niteiten van allerlei aard, die het met ons volk verbinden, nauwkeurig de Spaansche tragedie aangevoeld; het Italiaansche volk en zijn re geering weten welke inspanning wij ons ge troosten in den strijd tegen den ontbindenden materialistischen geest, die de volkeren ver zwakt. Deze inspanning is niet alleen een ver dedigingskruistocht voor de vrijheid van het vaderland, maar tevens de geweldigste slag der moderne tijden voor de Christelijke be schaving." Franco eindigde zijn rede als volgt: „mijn heer de ambassadeur, wilt aan uw doorluch- tigen Vorst en uw regeeringsleider zeggen, dat het Spaansche volk de vriendenhand niet ver geten zal, die het in oogenblikken van gevaar geboden is De Italiaansche ambassadeur zeide, dat het nieuwe Spanje de diepe sympathie heeft van bet Italië, dat Mussolini en alle Italianen wil len maken tot een groote en edelmoedige na tionale democratie, waar de vrijheid van ieder gewaarborgd door de beginselen der hiërar chie. Italië beseft, welk een groote taak Spanje thans vervult, door het land. den binnenland- schen vrede en zijn wettige plaats in de wereld te verschaffen. „Ik behoef wel niet te zeggen aldus de ambassadeur dat de thans reeds zoo voor- reffelijke betrekkingen tusschen onze beide landen, die bovendien gegrond zijn op de ge meenschappelijke Latijnsche afstamming, ge handhaafd zullen worden." MADRID, 2 Maart. (Havas) Alvorens van zijn bezoek aan de hoofdstad naar Valencia terug te keeren, verklaarde Alvarez dü Vayo, de linksche minister van Buitenland sche Zaken, dat hij er van overtuigd is, dat Madrid nooit genomen zal kunnen worden. Hü wees op den vooruitgang, welke op mili- air gebied de laatste weken is bereikt. De mi- aire waarde van het leger te Madrid doet niet hder voor de waarde van welk geregeld leger dan ook. De minister keert naar Valencia terug met de vaste overtuiging, dat Madrid het bol werk is van het anti-fascisme in Europa. Sedert enkele dagen rukken de regee- fingstroepen op langs den Taag. Verschei dene strategische stellingen zouden in hun banden zijn gevallen, en Toledo wordt door een concentratie van regeeringstroepen be dreigd. De strijd duurt in dezen sector nog voort. In den afgeloopen nacht heeft de artillerie van de regeering concentraties van de nationa- bsten op den weg naar Pardo tusschen Moncloa en het Westerpark hevig bestookt. De ravitail leering van de rechtschen in de Universiteits- wijk, welke alleen onder dekking van den nacht kan geschieden, wordt steeds moeilijker. De Parijsche „Journal" bericht, dat zijn bij zondere correspondent in Portugal, Jean Ver tex, die 20 Februari j.l. te Burgos werd gear resteerd, dank zij de interventie van den Fran- ®chen gezant te Lissabon is vrijgelaten. Vertex k gisteren te Marseille aangekomen. De Donau heeft de omgeving van Straubing over een lengte van dertig Kilometer onder water gezet LONDEN, 2 Mrt. (Reuter). De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft vanmiddag in het Lagerhuis het woord gevoerd tijdens de debatten over de buiten landsche politiek. Eden, met een toespeling op Spanje, herin nerde er aan, dat Groot-Brittannië van het be gin af weloverwogen de politiek van niet-in- menging heeft gesteund, welke politiek nood zakelijk is gebleken. Zoodra het controleplan van kracht zal worden, zal men zich bezig moeten houden met de indirecte inmenging, met name het verkrijgen van den terugkeer van vreemde lingen, die thans in Spanje strijden. Indien dat tot stand zal kunnen worden ge bracht aldus Eden zullen wij een nieuwen stap hebben gedaan in de richting van de uit eindelijke regeling van den burgeroorlog. Na vele maanden van ongerustheid, begint onze houding nopens het Spaansche conflict resultaten op te leveren, en wij zijn dan ook van plan er aan vast te houden. Sprekende over den Volkenbond zeide Eden, dat wel verre van het échec in het Abessinische conflict te verminderen en ondanks de moei lijkheden, welke hij heeft gehad, de Volken bond nog lang niet ten grave is. Na tien geschillen van groote beteekenis te hebben opgesomd, welke reeds door den Volkenbond zijn geregeld, sprak Eden er zijn diep leedwezen over uit, geen bemoedigend overzicht te kunnen geven van de bespre kingen over nieuwe overeenkomsten voor West-Europa. Tal van factoren, o.m. het Spaansche con flict, staan den voortgang der besprekingen over nieuwe overeenkomsten voor West-Europa in den weg, maar nu het conflict minder aan uitbreiding onderhevig schijnt, kan er ook hier kans op succes bestaan. Wij zijn nog niet bereid te wanhopen aan de mogelijkheid de belanghebbende naties rond de tafel te veree nigen en dit resultaat te verwezenlijken. Overgaande tot de kwestie der koloniën zeide Eden niets toe te voegen te hebben aan het jongste antwoord van Lord Cran- borne, „dat de regeering niet onder 't oog heeft gezien, noch onder het oog ziet eenige overdracht van koloniën". Dit antwoord blijft de politiek der Engelsche regeering. tingen voortvloeiende uit het pact van Locamo. Niets is onlogischer, dan een dergelijke po litiek te willen voeren en er niet de noodige bewapening voor te verzorgen. Ten aanzien van het uitgesproken verlangen den Volkenbond te hervormen, zeide Eden: „Laat mij in volkomen openhartigheid spreken. De verschillende gezichtspunten varieeren tus schen de gezichtspunten van hen, die niet kwaad zouden zijn, indien men uit het hand vest alle sanctiebepalingen lichtte en de opvat tingen van hen, die militaire sanctiemaatrege len automatisch zouden willen maken." Indien wij nn probeerden ons indivi- dueele gezichtspunt op te leggen, zouden wij het zeer groote risico loopen den Volken bond onherstelbaar te verbrijzelen. De Volkenbond is thans aan de beterende hand, en het is niet het oogenblik om den zieke de keuze te bieden tusschen twee gevaarlijke operaties. Het is verkieslijk hem den tijd te geven weer op krachten te komen." Sprekende over de ontwapening zeide Eden: „Indien de afgevaardigden de reactie op ons herbewapeningsprogram in het buitenland na gaan, zullen zij zien, dat het program bijna overal welkom is geweest en de reden daarvoor is zeer eenvoudig: er is in het buitenland nie mand, die er zich niet rekenschap van geeft, dat Groot-Brittannië niet een oorlog zal ingaan, welke strijdig is met zijn verplichtingen uit hoofde van het handvest van den Volkenbond. Wij moeten allen de noodzakelijkheid van deze herbewapening betreuren, maar het is onze overtuiging en naar ik meen de overtuiging van al degenen in dit Huis, die hopen den wereld vrede te zien verwezenlijkt, dat Groot-Brittan nië moet beschikken over de grootste strijd macht om de krachten van den vrede te helpen. De tegenwoordige bewapeningspolitiek is de grootste bijdrage, welke de Engelsche regeering kan leveren tot de handhaving van den we reldvrede. Verwachting: 2 Meest matige wind uit Zuidelijke rich- tingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen 1| neerslag, weinig verandering in tempera- tuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. s Geseind van De Bilt Dinsdagavond te 19.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Attentiesein neer". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiH DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. I Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS TH3JSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen Tiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiï ROME (Agentia Fides) 2 Maart Volgens te Rome ontvangen berichten hebben de com munisten in China Yenanfoe bezet. In het Noordelijk gedeelte van het Apostolisch Vica riaat bevinden zich nog vier Missionarissen, doch dezen zullen wel genoodzaakt zijn om zich in veiligheid te stellen. Men acht het vrijwel zeker, dat Pater Pegoraro en Broeder Pascal, die in handen der Chineesche bandieten gevallen zijn bij de bezetting van de Melaatscherikolonie van Mosimien, aan de grens van Thibet, zich ook te Yenanfoe bevinden; de Chris tenen der stad hebben in ieder geval twee Missionarissen gezien, doch zij mochten hen niet naderen, noch spreken. De Britsche luchtvaart heeft een nieuw soort tankwagen in gébruik genomen BUENOS AIRES, 2 Mrt. (A.N.P.). José Gan- cedo, die verdacht werd van ontvoering van en moord op den twee-jarigen Eugenio Pereyra Iraola, heeft Maandagavond eindelijk een be kentenis afgelegd, nadat hij gedurende honderd uur door de politie verhoord was. Hij is in de gevangenis opgesloten. Het Duitsche pantserschip ,fieutschlandbracht een bezoek aan Gibraltar. Het is voor het eerst sinds 1914 dat een Duitsch oorlogsschip in deze haven komt BRUSSEL, 2 Maart. (Havas) De af deelingen van de Belgische Kamer hebben met 70 tegen 19 stemmen en 14 onthoudingen het wetsont werp goedgekeurd, waarbij de niet-inmenging van België in den Spaanschen burgeroorlog wordt bevestigd. Deze stemming toont aan, dat het ontwerp In de Kamer met groote meerderheid zal worden aangenomen. In sommige afdeelingen was het debat zeer geanimeerd. Enkele afgevaardigden waren het in beginsel wel met het ontwerp eens, doch zagen in de toepassing een aanslag op de vrij heden van den burger, aangezien hem wordt belet voor zijn ideaal te strijden. De voorzitter van de Kamer, Huysmans, die in Spanje verklaringen heeft afgelegd, welke in België druk werden besproken, onthield zich van stemming. Hij noemde de niet-inmengings- politiek een „parodie", NEW YORK, 2 Maart. (D.NB.) Te Union- town in Pennsylvanië zijn 350 mijnwerkers in staking gegaan: zij weigeren aan de oppervlakte te komen. Familieleden der stakers hebben de mijn bezet, ontzeggen werkwilligen den toe gang en verschaffen den stakers levensmiddelen en dekens. Te Detroit is in een tweede magazijn van Woolworth een staking met over elkander ge slagen armen uitgebroken. De vakvereeniging heeft de bedreiging geuit, dat het werk in alle 2000 winkels van Woolworth zal worden neer gelegd. NEW YORK, 2 Maart. (A.N.P.) Het geschil tusschen georganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders, dat verleden week leidde tot de slui ting van twee fabrieken der General Motors Corp. te Janesville in Wisconsin, is thans ge regeld. Zeven en twintig honderd arbeiders zul len het werk hervatten. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 2 Maart: Er is nog geen beslissing genomen omtrent de persoonlijkheden, die den H. Vader zul len vertegenwoordigen bij de kroning van George VI van Engeland. Het is echter niet uitgesloten, dat een Kardinaal het hoofd van de missie zal zijn, die een eigenhandig schrijven des Pausen aan den koning zal overhandigen. Bij de kroning van George V in 1911 werden twee prelaten afgevaardigd, die later het purper hebben ontvangen, n.l. den tegenwoordigen de ken van het H. College Kardinaal Granita en den Staatssecretaris Kardinaal Pacelli. Destijds waren er echter nog geen diplomatieke betrek kingen tusschen Engeland en den H. Stoel. Deze werden pas aangeknoopt in het jaar 1915. Aanzienlijke beteekenis komt toe aan de nu voorgestelde wijziging in 't eedsformulier, waar bij handhaving van den protestantschen gods dienst tot Engeland bepaald blijft en dus geen betrekking heeft op de Dominions.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1