Laatste Nieuws De begrooting J amboree-omzet 5J4. ton De moord te Den Haag WOENSDAG 3 MAART 1937 De heer Noordhoff heeft respect voor het financieel beheer van B. en W. Esperanto De begrooting Haarl. Bridge Club (H.B.C.) De jongens komen uit de geheele wereldhet hoogste aantal ooit op zoo'n feest geboekt Men zal op tyd klaar zijn Iets over de financiën Verloting R.K. Oratorium- vereeniging Einde maximum snelheid ONDERWIJS VERKEERS- COMMISSIE Zullen dit jaar alle scholen mee doen aan de examens? UIT DEN OMTREK ALKMAAR PACKET N.V. De reorganisatievoorstellen RENNEBROEK HEEMSTEDE Nederlander te Leipzig De nagedachtenis van H. J. v. d. Borg tijdens de voorjaars- messe geëerd Duitschlands geheime schulden Twee milliard dollar voor bewape ning en werkverruiming Eeuwige concessies tot eigendom geworden Een Britsch-Japansche overeenkomst Het hooge water te Deventer Te Zutphen RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Eerste arrestant wordt voorgeleid Getuige opgeroepen Het slachtoffer hedenmorgen te Haarlem begraven EERSTE KAMER Justitie-begrooting in behandeling /7a iOUHA 'SaAXmdS STAD l De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om half twee in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom. De raad besloot een aantal geldleeningen van 3 'A pCt. tot een bedrag per res to van 398.000 om te zetten in een leening op onderhandsche schuldbekentenis a pari tegen een rente van 2 7 8 pCt. met een looptijd van 6 jaar. Vastgesteld werd het kohier der schoolgelden voor het Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs cursusjaar 1936—1937, met een opbrengst van 107.908.89. Ter afel lag een voorsel van den heer S. N. Posthumus (S.D.), om aan de Esperanto-kinder cursussen voor 1937 een subsidie van 100 toe te kennen. Naar aanleiding van een verzoek van de firma J. N. van der Weiden en Zoon, om bij leestelijk- heden de te plaatsen tenten zoodanig op te stellen, dat haar zaak daarvan geen last en schade heeft, merkte de heer KLEIN iRXl.) op, dat daar inderdaad een eind aan moet komen. De VOORZITTER deelde mede, dat aan aan het verzoek zal worden voldaan. Vervolgens kwam aan de orde de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1937. Bij de algemeene beschouwnigen voerde aller eerst het woord de heer NOORDHOFF (S.D.), die na een korte inleiding opmerkte, dat som mige voorstellen niet serieus geneg beschouwd worden door Den Haag. Daar is b.v. het voorstel, om de vermakelijkheidsbelasting voor de bios copen te verhoogen. Daarvoor is ƒ25.000 extra geraamd, maar waarschijnlijk komt het geld nooit binnen, want het Rijk wil er blijkbaar niets van weten. Maar het presentiegeld moet wel verminderd worden. Spr. schaart zich gaar ne achter degenen, die woorden van waardeering spraken over het beleid van B. en W. Het financieele beleid der regeering kon spr. echter niet zoo krachtig vinden. De praktijk van de laatste maanden is een aanfluiting geworden voor de autonomie der gemeenten. Als men zich doodarm toont, is men daarom doodarm? Bij de devaluatie is wel gebleken, dat Nederland niet doodarm is. Men laat de gemeenten maar bloeden. Alle werkloozenlast wordt op haar ge schoven. Nu er extra steun van Den Haag ge vraagd wordt, juist door de aftapping van de regeering, komt men met zaken als afschaffing van telefcon en presentiegeld. Is het niet wen- schelijk, dat over deze zaken een overzicht ge kregen wordt, van wat er in andere plaatsen betaald wordt? Er is aangedrongen op het uitvoeren van openbare werken in den geest van het Plan van den Arbeid en spr. kwam daar nog eens op te rug. Spr. meende, dat ondervoeding haar in trede in het land heeft gedaan. In verschil lende gezinnen van werkloozen gaat het er zorgwekkend uitzien. Prof. Gorter heeft o.a. vastgesteld, dat het verkeerd gaat. Door de depreciatie zijn de levensmiddelen in prijs ge stegen. Brood is b.v. veel meer in prijs gestegen dan 1 i 2 pCt. Bijzondere waakzaamheid van het gemeentebestuur is dan ook geboden. On dervoeding beteekent tuberculose verzwakking van de volkskracht. Meer dan 1.000.000 keert Haarlem thans per jaar uit voor werkloozen- steun. Spr. heeft indertijd opgemerkt, dat de helft van het hoogst aantal genoteerde werk loozen den financieelen steun van de gemeente zou blijven vragen. Het beeld ziet er voor de toekomst echter nog droeviger uit. Is er voor de onderhoudswerken niet een post te vinden op den kapitaaldienst? Dan besprak spr. een nieuwe annexatie en vroeg eenige positieve verklaringen van B. en W. Dat financieele om- «tandigheden bij annexatie geen rol mogen spalen, begreep spr. niet. In omringende ge meenten worden groote gebouwen voor ver schillende diensten neergezet. Maar kent men dan niet ook op dit terrein de ordeningsge dachte? Spr. vroeg overleg met de Ver. van Ned. Ge meenten inzake uitvoering van openbare wer ken en het scheppen van normale verhoudingen voor de arbeidsmarkt. Met groote kracht moet worden aangedrongen op langzame uitsterving van de werkverschaffing. Evenals verleden jaar kwam spr. ten slotte terecht op de samenstelling van het college van B. en W. De S. D. A. P. had recht op twee wet houders en daarom wenschte spr. met nadruk te wijzen op de goede verstandhouding, die, on danks de weigering, in den raad heeft ge- heerscht en hopenlijk zal blijven heerschen. (De vergadering duurt voort (Ongecorrigeerd.) De op Zaterdag 27 Februari jj. gehouden Drive had een geanimeerd verloop. Er werd gespeeld volgens het door den heer van der Willigen gewijzigde Howell Systeem. Bij dit .ÉVTiMfir-i systeem is bereikt, dat alle koppels evenveel spellen NZ als OW te spelen krijgen. Het systeem voldeed uitstekend, terwijl de nieuwe wijze van scoren volkomen aan de ver wachtingen heeft beantwoord, zoodat de heer van Willigen welke deze drive op zijn bekende rustige wijze heeft geleid reeds een half uur, nadat door de beide groepen het laatste spel was gespeeld den uitslag kon bekend maken, welke luidt: Blauwe groep 1 Mw. VogelpoelHr de Keizer 66 match p. 2 Mw. en Hr. Verbruggen 62 match punten. 3 H.H. SmitsWierxc 57 match punten. 4 Mw. en Hr. Kluit 54 y2 match punten. Gele groep 1 Mw. BakkerHr. Jordaan 65/2 match p. 2 H.H. ClarksenSteen 63 y2 match punten. 3 Dames FrederigsScholten 62/, match p. 4 H.H. LodderBeens 57 match "punten. Dat zal de Jamboree worden: 8000 deelnemers uit Engeland en de Dominions, 2400 uit Frank rijk, 1050 uit Amerika, 1000 uit Noorwegen en Denemarkengroote aantallen uit Egypte, Portugal, Polen, Armenië en tientallen andere landen. Met de duizenden deelnemers uit ons eigen land een totaal van 25.000 jonge men- schen, het hoogste aantal, dat ooit aan een Jamboree heeft deelgenomen! De oorspronkelijke opzet was berekend op 20.000 padvinders, maar de aanvragen zijn zoo enorm, dat de leiding besloten heeft een reser ve-subkamp in het algemeene plan op te nemen. Ondanks iederen dag nieuw binnenkomende aanvragen, kan het aantal niet uitgebreid wor den. Dat ligt niet aan het landgoed en de dui nen, want die zijn groot genoeg, maar er moet organisatie zijn en eenmaal moet er toch een punt gezet worden, om het geheel niet in de war te doen komen. Duitschland zal niet ver tegenwoordigd zijn, omdat de Hitlerjugend niet is aangesloten bij het internationaal padvin dersbureau. Wat een geweldige gebeurtenis zal dat daar in Vogelenzang worden! Elders in dit blad zult u eenige algemeene mededeelingen kunnen vin den, maar er zijn er die voor Haarlem, zoo heel nauw bij de Jamboree betrokken, daarenboven interessant zijn. Zoo vroegen wij aan generaal Behrens, plaatsvervanger van generaal Rambonnet, hoe het staat met de voorbereidingen op de ter reinen. Het antwoord luidde, dat eerst in Mei volop met de inrichting begonnen zal worden. Thans gaat men aan den gang met het maken van een plantsoen in de geprojecteerde winkelwijk en met het plaatsen van struiken, ter maskeering van waschplaatsen en latrines. Daar had men al eerder mee willen beginnen, maar deskundi gen raadden aan de wisselvallige Februari- maand af te wachten. Overigens wordt alles verdeeld: het Provin ciaal Waterleidingbedrijf zorgt voor het leggen van buizen en de watervoorziening, gemeente diensten van Bloemendaal weten wat ze te doen hebben, verschillende gebouwen worden binnen kort aanbesteed, waarna degenen, die de gun ning krijgen eigen verantwoordelijkheid dragen voor het op tijd gereed komen. Volgens garantie-bepalingen zullen voor de werkzaamheden (ook voor die aanbesteed zijn) voor 2/3 Bloemendaalsche en voor 1/3 Haar- lemsche werkloozen in dienst genomen moeten worden. De padvinders en verkenners zullen slechts z.g. pioniersarbeid verrichten als brug getjes slaan, versiering aanbrengen etc. Wij vroegen aan wethouder Prinsenberg te Bloemendaal, of hij meende, dat de opzet vol doende tijd zou over laten om klaar te komen. De wethouder was daarvan overtuigd, daar al les zeer goed onderverdeeld is. Men zegt wel eens, dat b.v. de Doodweg verbreed moet wor den, maar deze dient niet voor de bezoekers, alleen voor de interne organisatie; hij wordt dus alleen verhard. De groote toegangswegen naar de kampen zullen in grasbanen worden uitgezet. Voor Haarlem en Bloemendaal, die een be hoorlijk aandeel in het garantiefonds hebben genomen, is het interessant om eens iets over de financiën te hooren. Generaal Behrens deelde mede, dat het met de gelden naar wensch gaat. „We kunnen er uit" zeide hij, „en er is nu reeds een zeer gegronde verwachting, dat de gelden van het garantiefonds terugbe taald kunnen worden." Er wordt bijna iedere week weer een nieuwe begrooting opgemaakt, maar eenige vaste be dragen kunnen toch wel genoemd worden. De begrooting sluit met een bedrag van 550.000. Daarin is het bedrag van het garantiefonds, 87.000, als voordeelig saldo opgenomen, terwijl 50.000 als onvoorzien geraamd is. Voor de voeding is uitgetrokken 180.000, en voor de excursies, die op 10, 11 en 12 Augustus zijn vastgesteld, zal ƒ90.000 noodig zijn. Daar staat tegenover, dat b.v. van de 15.000 buitenlandsche deelnemers ieder ƒ20.kamp geld wordt ontvangen, met een totaal dus van 300.000.—. De ontvangsten (o.a. ook de entrees) zijn zeer aan den lagen kant geraamd, terwijl bij de uit gaven op alle mogelijke eventualiteiten gere kend is. Daardoor is een zeer gezond beeld ver kregen, een zeer voorname factor bij een onder neming als de onderhavige. Rest ons voor vandaag nog te melden, dat de Haarlemsche Jamboree-week a.s. Zaterdag begint. Men zal er meer van hooren! Het Bestuur van de R. K. Oratoriumvereeni- ging verzoekt ons mede te deelen, dat de trek king van de verloting ten bate van de R. K. Oratoriumvereeniging, welke aanvankelijk zou plaats hebben op 1 Maart, uitgesteld is tot 14 April as. Een grijs bord met schuine zwarte streep geeft aan, waar de maximumsnelheids- bepalingen eindigen. Verschenen is het verslag over 1936 van de Onderwijs Verkeerscommissie te Haarlem. Naast de verkeersexamens is het contact met de scho len levendig gehouden door het verspreiden van propagandamateriaal, terwijl het organiseeren van nieuwe cursussen voor onderwijskrachten de aandacht heeft. De brochures „Rijdt Veilig" werden ruim verspreid. Onderzocht is op welke wijze de leerlingen der middelbare scholen in de verkeersvraagstukken kunnen worden inge wijd. Verder wordt in het verslag gememoreerd de plaatsing van een nieuwe verkeerstafel, de mede werking bij de verkeersexamens te Heemstede, Schiedam en Hilversum, de voorlichting te B15é- mendaal gegeven. Het theoretisch en practisch verkeersexamen voor de leerlingen der hoogste klassen van open bare en bijzondere scholen, der centrale scholen en eerste klas U.L.O. was wederom een succes. De algemeene leiding was in handen van in specteur Berentsen. Van de 1723 candidaten slaagden er 1325 van 59 scholen. Hulde wordt gebracht aan de politie voor haar prachtige me dewerking. De op 29 Mei gehouden slotbijeen komst met prijsuitreiking was eveneens een suc ces. De totale uitgaven bedroegen f 412.40 tegen over een gemeentelijke subsidie van f 200. De actie voor verkeersonderwijs on voor de verkeersexamens wordt met kracht voortgezet en gehoopt word, dat alle scholen dit jaar aan de examens zullen deelnemen. Het verminderde aantal verkeersongevallen te Haarlem is een sprekend bewijs dat het werk der commissie vruchten begint af te werpen. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden bui tengewone vergadering van aandeelhouders der Maatschappij Alkmaar Packet N.V. zijn de vol gende door directie en commissarissen aan aan deelhouders gedane voorstellen ter sprake ge bracht: 1. op de aandeelen groot ƒ500 80 pet. af te stempelen, zoodat elk aandeel van ƒ500 wordt gebracht op 100. 2. het maatschappelijk kapitaal te brengen op 600.000, bestaande uit 6000 aandeelen van 100, waarvan geplaatst de afgestempelde 1200 aandeelen. 3. den directeur te machtigen tot de uitgifte van hoogstens 1800 riieuwe aandeelen van 100 met recht van voorkeur voor de oude aandeel houders. In de vergadering waren aanwezig 12 aan deelhouders, vertegenwoordigende 605 aandee len en uitbrengende 605 stemmen. De voorzitter, de heer J. Goedkoop, deelde mede, dat in deze vergadering geen besluiten over de genoemde voorstellen zouden worden genomen, en dat zij dus uitsluitend bestemd was om den aandeelhouders gelegenheid tqt het vra gen van inlichtingen te geven. Ingevolge het wetboek van koophandel n.l. moet een vergadering, waarin besluiten worden genomen, gehouden worden in de plaats van vestiging der N.V., en derhalve zal een tweede vergadering worden uitgeschreven op Donderdag 18 Maart as. te Alkmaar, waar de voorstellen in stemming zullen worden gebracht. In zijn toelichting deelde de heer Goedkoop mede, dat de maatschappij sedert 1930 slechte resultaten heeft gehad, en afschrijvingen niet mogelijk waren. De liquiditeit der N.V. is zoo danig dat het wenschelijk is nieuw kapitaal te verschaffen. De activa moeten daarom op de balans op hun werkelijke waarde worden ver meld. Volgens de taxateurs bedraagt de tegen woordige waarde der aandeelen 20 pet. Uit de vergadering werden verschillende vra gen naar voren gebracht, o.a. op welke wijze de oude aandeelhouders hun recht van voorkeur kunnen uitoefenen. Uit het antwoord bleek dat dit kan geschieden door inlevering van coupon no. 19, binnen een termijn van dertig dagen. Op een vraag van een der aandeelhouders, welke verwachtingen na de voorgestelde reorga nisatie ten aanzien van de bedrijfsresultaten kqnren worden gekoesterd, antwoordde de heer Goedkoop, dat er alle aanleiding is voor opti misme en dat zich sinds de depreciatie een keer in de zaken heeft baangebroken, waardoor deze gunstiger gaan dan zij tot dusver gedaan heb ben. Voor zoover op het oogenblik kan worden na gegaan, meende de voorzitter, onder voorbehoud voor onvoorziene omstandigheden, te kunnen mededeelen, dat verwacht kan worden, dat het bedrijf weder op een redelijk rendabele basis zal komen. Derde Orde Dezer dagen is de Derde Orde weer nieuw leven ingeblazen door den Pater Visitator, die Zondag in alle H.H. Missen ge preekt heeft over het lidmaatschap van de Derde Orde. In aansluiting hierop werd Maandagavond in het R.K. Vereenigingsgebouw een buiten kerkelijke lezing gegeven met lichtbeelden over het leven van de H. Elisabeth van Thuringen. De Visitator gaf een duidelijke uiteenzetting van het doel en de noodzakelijkheid van de Derde Orde vooral in dezen tijd. Ook kapelaan Boelrijk, directeur van de Derde Orde, hield een toespraak, waarin hij den groei van deze godsdienstige vereeniging uiteenzette. Het bestuur werd voor het grootste deel met nieuwe leden aangevuld. De actie voor de Derde Orde is reeds in zoo verre geslaagd, dat dertig parochianen zich als lid opgaven. Sluiting cursus „Huishoudelijke Voorlich ting". Dezer dagen werd de door de Heem- steedsche Commissie „Huishoudelijke Voorlich ting" van de Ned. Vereeniging voor Huisvrou wen georganiseerde cursus in het gebouw „Christelijke Belangen" gesloten. De voorzitster, mevr. Is. DroogDeckers, wees, na den heer Vos, den gemeente-secreta ris, die het college van B. en W. vertegenwoor digde, voor zijn aanwezigheid dank gezegd te hebben, op het verheugende feit dat voor de cursussen, sinds 1934 voor de derde maal in de gemeente Heemstede gegeven in koken, naaien enz. veel belangstelling had bestaan. Een honderdtal cursisten kwam trouw op. Vervolgens werd de ijverige secretaresse mevr. Verlooy en den kundigen leidsters, mevr. Jansen, de dames Bij, Wagensveld en Kan dank gebracht. Aan de huismoeders van de Glip werd namens het comité medegedeeld dat zij voor het volgend najaar het eerst in aan merking komen voor een kookcursus. De heer Vos prees in een geestige toespraak o.a. de prettige samenwerking en deed uitko men hoezeer het gemeentebestuur zich over het succes van het werkcomité verheugt. De avond werd opgeluisterd door de vertoo ning van een op initiatief van de Commissie voor Huishoudbedrijf vervaardigde propaganda film, voor een deel opgenomen in de drie te Haarlem gevestigde huishoud,scholen. Het filmpje heeft tot doel de ouders aan te sporen hun dochter eerst een cursus aan een der huishoudscholen te doen volgen. Vooral het aardige slot dat het jonge meisje laat zien welke mogelijkheden voor het ver krijgen van een betrekking als hulp in de huis houding of een crèche open staan, was aar dig gevonden. Het was een zeer geslaagde avond die, gelet op de groote belangstelling en prettige, dank bare stemming die er heerschte, verdere succes sen voor het ijverige werkcomité inhoudt Personalia. Aan de Universiteit te Leiden slaagde oiize plaatsgenoot, de heer A. G. Haje, voor het candidaats-examen Indisch recht. Vereeniging voor Wijkverpleging. De Ver eeniging voor Wijkverpleging hield haar jaar vergadering in een der lokalen van het gezond heidshuis, onder voorzitterschap van dr. J. Leyendekker. In een uitvoerig jaarverslag gaf de voorzitter een overzicht van de werkzaamheden over het afgeloopen jaar. Met leedwezen gewaagt dit verslag van het heengaan van Zr. Pol, die om gezondheids redenen het haar zoo lief geworden werk heeft moeten verlaten. Gelukkig heeft de vereeniging en Zr. Dudok van Heel een waardige opvolgster gekregen. Hulde bracht de voorzitter ook aan de overige Zusters, die onder de meest moeilijke omstan digheden, een gevolg der slechte tijdsomstan digheden, die het werken onder de patiënten niet vergemakkelijken, haar werk met opgewekt heid vervullen. In het zuidelijk deel der gemeente werden door Zr. Derksen 3763 bezoeken afgelegd; Zr. Pol en Zr. Dudok van Heel brachten in het Noordelijk deel der gemeente gezamenlijk 3714 De Leipziger voorjaarsmesse kenmerkt zich ditmaal voor ons land door drie feiten. Ze is zelden door zóó groot aantal Nederlandsche kooplieden bezocht als thans, het officieele getal der ingeschrevenen spreekt van rond de 2500. Tweedens worden er veel zaken gedaan: de Nederlanders die wij spraken gewaagden van drukken inkoop zelfs tegen stevige prijzen. En derdens missen we wel zeer den, even vóór deze Messe gestorven Nederlandschen honorair ver tegenwoordiger den heer H. J. van der Borg. Een Messe zonder hem is een eigenaardig iets, men kan het bijna zich niet indenken deze bekende figuur hier nu. niet meer te ontmoeten. Buitenlanders vragen naar hem en bij den aan vang der Messe, bij de opening van het nieuwe verzamelpunt, het Haus der Nationen is hij door president dr. Raymond Kohier herdacht, die een persoonlijk vriend van hem was. Het vroe gere loge-gebouw tegenover de katholieke kerk (waarheen v. d. Borg geregeld met honderden katholieke Messe-bezoekers kwam) stond twee jaar leeg en is nu, op initiatief van dr. Kohier tot verzamelpunt van alle buitenlanders en buitenlandsche per' ingericht. De verschillende naties hebben daar hun eigen hoekje in een der vele zalen en sommige landen bezitten een eigen kamer, waaronder Nederland. Bij de in gebruikstelling van dit nieuwe gebouw, aan welks gevel ook onze vlag wappert, gedacht de president in bijzijn van de oudste buitenland sche vertegenwoordigers, den overleden Neder lander, die naast zijn omvangrijken arbeid voor de Messe, ook in moeilijke tijden voor het Duit- sche Roode Kruis en voor Duitschlands kinderen zooveel tot stand gebracht had. De heer Emile Waller, oudste „ehrenamtlicher Vertreter" uit Praag, sloot zich bij deze woorden van hulde aan de nagedachtenis van den heer v. d. Borg aan. De plechtigheid werd besloten met het nederleggen van een krans bij de beeltenis van den doode. Op verzoek n.l. van de Nederlandsche pers vertegenwoordigers die op bijzondere wijze aan hun gevoelens jegens den gestorvene uiting wil den geven, had dr. Hirschmann van het Mess- amt een geschilderd portret van v. d. Borg tijdelijk voor de Hollandsche kamer afgestaan. Bij deze beeltenis verzamelden zich Maandag middag alle aanwezige Nederlandsche journa listen L. Hazelzet (Maasbode), Max Blokzijl (Handelsblad), H. Nassau v. Noordewier (Nieuwe Rotterd. Cour.), E. J. Stoffels (De Telegraaf), H. Petermeier (De Rotterdammer), Blanche Koelesmit (Rotterd. Nieuwsblad) bij wie zich enkele belangstellenden aansloten, o.a. vertegen woordigers van het Messamt en den Ned. han del. Daar waren o.a. de broeder van den over ledene de heer A. van der Borg uit Nijmegen, de eere-secretaris voor Nederland de heer L. Braun uit Rotterdam, mej. Uljée uit Amster dam e.a., dr. Alfred Lehmann van de Leipzicher Neueste Nachrichten die van den overledene een persoonlijk vriend was, evenals de hoofd redacteur dr. Breitung. De heer L. A. P. m. van den Broeke (Vereen. Kath. Pers) sprak namens de Nederlandsche journalisten enkele woorden bij het nederleggen van een krans met linten in de vaderlandsche kleuren, waarop gedrukt: „Ter dankbare nage dachtenis H. J. van der Borg, Nederlandsche journalisten". De gedachte die hij hierbij uitdrukte was het geen thans alle Nederlanders bezielt, die hier toeven. Van der Borg die zoovele jaren eerst in Hauffe later in de Harmonie een vraagbaak was voor alle landgenooten in de Hollandsche kamer, heeft den drempel van het nieuwe ge bouw niet meer mogen overschrijden. Moge zijn arbeid voortgezet worden in zijn geest. Het getuigde van groot menschkundig inzicht toen de toenmalige bestuurderen van het Mess amt hem destijds aanstelden als eersten buiten- landschen vertegenwoordiger. V. d. Borg heeft twintig jaar de Nederland sche belangen en wat nog meer zegt de belangen der Nederlanders als Nederlander voorgestaan. Maar daardoor juist diende hij méér dan een Duitscher ooit had kunnen doen, de belangen der Leipziger Messe. Immers, hij won en behield en vergrootte hoe ook de tijden en de stemmingen wisselden het vol ste vertrouwen zijner landgenooten. Gestorven leeft hij nog onder ons. En wan neer één wensch thans allen bezielt, is hij deze: moge zijn arbeid voortgezet worden in zijn geest, in het belang van Nederland en de Nederlan ders, dat is dan ook vanzelf in het belang van Leipzig. De heer A. van der Borg dankte in gevoelige woorden voor de eer aan de nagedachtenis van zijn broeder bewezen. bezoeken, terwijl Zr. v. Ketel, als enquêtrice 1213 bezoeken aflegde. Als gevolg der vele uitzendingen ten bate der T.B.C.-bestrijding is er een groot nadeelig saldo. Een lichtpunt is echter, dat er, voor zoover is na te gaan, dit jaar minder uitzendingen noodig zullen zijn, zoodat met enkele gunstige jaren dit tekort spoedig ongedaan zal worden gemaakt. Op een vraag van dr. E. A. M. Droog over de verlaging der weekcontributie in verband met den minder gunstigen financieelen stand der kas, deelde de voorzitter mede, dat deze verlaging van 7 op 5 cent per week pas ingegaan is op 1 Maart 1937. Uit het financieel verslag van de Wijkver pleging bleek, dat de totaal-uitgaven bedroegen f 6649.70, en dat het voordeelig saldo, dat op 1 Januari 1936 836 bedroeg, thans teruggeloopen was tot ƒ415.98. Van de T.B.C.-bestrijding be droegen de uitgaven ƒ10.145; het nadeelig saldo, dat over 1935 15.21 bedroeg, is gestegen tot 1884.20. Aan verpleeggelden werd uitge geven ƒ6354. Als lid der kascommissie werd benoemd de heer Jac. Roest. Als bestuursleden werden herkozen jkvr. W. F. v. d. Goes en ir. W. ,J. A. Duijnstee. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage NEW YORK, 2 Maart (Reuter). De „Com mission for securities and exchange", die de nieuwe Duitsche emissie moest registreeren en derhalve vragen stelde aan de Duitsche regee ring, is tot de ontdekking gekomen, dat Duitsch lands geheime schulden voor herbewapening en werkverruiming ongeveer twee milliard dollar bedragen. TOKIO, 2 Maart (Domei) Het verluidt, dat tusschen Japan en Groot-Brittannië een overeenkomst is gesloten, waarbij de „eeuwig durende huurcontracten", die door de Britsche onderdanen in Japan zijn gesloten, worden ge annuleerd en gewijzigd in gewonen eigendom. De overeenkomst wordt door diplomatieke waarnemers verwelkomd als een concreet be wijs voor de Engelsch-Japansche toenadering. De „eeuwigdurende huurcontracten" bleken een voortdurende bron van oneenigheid te zijn tusschen de gemeentebesturen en de buitenlan ders met het oog op de belastingen. Men hoopt, dat het Britsche voorbeeld door andere regeeringen zal worden gevolgd. Men is er thans in geslaagd de vloeddeur tot afsluiting van de N. Haven te plaatsen, waar door Knutteldorp en Hoornwerk voor over strooming worden gevrijwaard. Gistermorgen was een stand bereikt van 6.12, maar na 8 uur is stilstand ingetreden, zoodat ook gisteravond de waterhoogte nog onveran derd was en dus waarschijnlijk de schipbrug- voor het voetgangersverkeer kan blijven liggen, daar de straatweg aan de Dorpzijde eveneens watervrij is. In vele huizen liepen tot dusver droog ge bleven kelders onder, terwijl in een tegeltrottoir bij de Nieuwe Haven door uitspoeling van grond plotseling een gat van circa VA M. ont stond. Bij de Platvoet kwamen verschillende wonin gen in het water te liggen, terwijl bij voort during van het gunstige weer de dijk bij de Koerhuisbeek behouden kan worden. Er verschijnen de laatste dagen tendentieuze berichten aangaande den watersnood te Zut phen Hoofdwegen zouden zijn gestremd, de binnenstad half onder water staan, kortom zou Zutphen practisch zijn geïsoleerd. Niets is ech ter minder waar. De hoofdweg over de IJsel- brug is nooit afhankelijk van den waterstand, van een stremming van het verkeer Amhem- Zutphen-Deventer naar het Noorden is geen sprake. Evenmin Zutphen-Apeldoom, of Zut phen-Vorden. Enkele secundaire wegen zijn door de werking van den Baakschen Overlaat afgeslo ten. In de stad zelf zijn enkel eenige laagge legen kaden bij den IJsel ondergeloopen, als mede de lage oevers van de Berkel. Meestal betreft dit tuinen. Wel is er veel water rondom Zutphen, waar het water van den Baakschen Overlaat een uitweg zoekt; zooals in de lage gedeelten rondom Warnsveid, Deventerweg- kwartier, Emmeriksche weg. Van officieele zij de werd reeds stelling genomen tegen deze sterk •verdreven berichtgeving. IJMUIDEN, 3 Maart. Rijksvischafslag. Tarbot 5774 cent per kg. Griet 18.0036 per 50 kg. Tong 61—84 cent per kg. Groote Schol 8-12.50, middel Schol 12.5019, Zetschol 20.0028, kleine Schol 8.0023, Bot 6.0014, Schar 5.80—14, Tong schar 23.0040 per 50 kg. Rog 6.5018 per 20 st. Pieterman en Poon 46.50, groote Schelvlsch 16.0022, middel Schelvlsch 17.0020, kl. mldd. Schelvlsch 15.0019. kleine Schelvisch 8.5016 per 50 kg. Kabeljauw 12.0031 per 125 kg. Gullen 6.00—11 per 50 kg. Leng 0.752.20 per stuk. Heil bot 4376 cent per kg. Wijting 5.608.50 per 50 kg. Koolvisch 0.281.25 per stuk. Makreel 9.50 12 per 50 kg. Versche Haring 6.507.50 per kist. van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Carolina 550 manden 3860.Henriëtte Jacoba 270 manden 2000.—, Derica VII 135 manden 2020.Protinus 275 manden 1880.Voorwaarts 100 manden 1760.—, Libra 300 manden 2470 Alkmaar 650 manden 4700Bergen 275 manden 1930.Ita 100 manden 1950.Olympia 95 man den 1730.Norma Maria 700 manden 4650.—, Maria van Hattem 80 manden 1790.Zeeleeuw 90 manden 1980. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Donderdag 4 Maart. Vloed: 7.23 v.m. en 7.45 n.m Gedeeltelijk gecorrigeerd) De arrestant L., die ervan verdacht wordt schuldig of medeplichtig aan den moord op den garagehouder Hes te zijn, is hedenmiddag voor den Officier van Justitie te Den Haag geleid. Commissaris Hol heeft verdachte hedenoch tend in het bijzijn van den substituut-officier van justitie, mr. P. J. Blok, een langdurig ver hoor op het politiebureau afgenomen. Besloten is toen, hem hedenmiddag voor te leiden. Wat betreft den tweeden te Amsterdam ge arresteerden verdachte konden geen nadere in lichtingen gegeven worden. Men deelde ons mede, dat dit spoor nog niet voldoende onderzocht is en of het tot eenig re sultaat zal leiden, staat nog te bezien. Bij velen is de vraag gerezen, of L. nu geschoten heeft of dat slechts van medeplichtigheid aan den moord gesproken kan worden. De politie wenscht deze vraag op dit oogenblik nog onbeantwoord te laten. De commissaris van politie van den justitiee- len dienst, afdeeling A, verzoekt den onbekenden jongeman, volgens getuigen 16 a 18 jaar oud, die Vrijdagavond 26 Februari op het Spui heeft gestaan bij de door eenige personen gevoerde onderhandelingen over den verkoop van den Citroën-auto, waarin dien avond de moord is gepleegd, zich ten spoedigste te willen vervoe gen aan zijn bureau, Laan Copes van Catten- burch no. 13. De jongeman zou zijn rijwiel, met een pakje op den bagagedrager, uit een rijwielstalling in de omgeving gehaald hebben. De gruwelijke moord op den heer Hes te Den Haag had hedenmorgen een droevigen na klank toen op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem het stoffelijk over schot van den vermoorde ter aarde werd be steld. Het was er zeer druk. Talrijke personen had den zich reeds ver voor het tijdstip der begra fenis opgesteld bij den ingang van de begraaf plaats en rond de groeve. Enkele politie-agen- ten bewaarden de orde, terwijl de groeve met touwen was afgezet. Het publiek was uit den aard van de zaak zeer gemengd. Moeders hadden zelfs haar zeer jonge kinde ren meegebracht, die in hun speelsche blijheid wel een scherpe tegenstelling vormden met de ernstige stemming Van de plechtigheid. Ver over het vastgestelde uur arriveerde de lijkstoet aan het kerkhof. Toen de verzegelde kist in het graf was neergelaten, hield Ds. Moll van Charante een ontroerende toespraak, waarin hij wees op de zeer groote belangstelling die weliswaar voor een groot gedeelte uit nieuwsgierigheid voortkwam maar ook mede leven met de zoo zwaar beproefde familie be- teekende. Wij allen willen het leven zoo gemak kelijk als een plezier opvatten. Wij 'leven in de sleur van allen dag, tot op eens een moord als hier gebeurd is, ons terugroept tot de wer kelijkheid. Over de moordenaars wilde spr. slechts de woorden uitspreken, die Christus aan het eind van Zijn leven sprak: „Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen." De moordenaars wisten inderdaad niet wat zij de den. Als zij een oogenblik dezen hardwerken den, liefdevollen vader in zijn gezin gekend hadden, dan hadden zij hun daad niet bedre ven. Ook wij weten dikwijls niet, wat wij doen. Ook wij toonen immers zoo menigmaal lief deloosheid tot den evenmensch. Hoe groot is de haat niet in dezen tijd onder hen, die ver schillen van inzicht op politiek en godsdien stig terrein. Laten wij in de toekomst meer hulpvaardigheid en liefde aan den evenmensch bewijzen. Spr. sprak vervolgens woorden van troost tot de weduwe en de kinderen, wijzende op den bijstand, dien God aan ieder geeft. Hij besloot met het bidden van het Onze Vader. Daarna spraken nog de heer E. Hes, een broer van den overledene namens de familie en de heer Daane, die dankte voor de be toonde belangstelling, speciaal van de aanwezige zakenrelaties. Eenige bloemstukken dekten de baar. Aan de orde is hoofdstuk IV (departemei. van Justitie) der Rijksbegrooting voor 1937. De heer KOLFF (C.H.) dringt aan op spoedige regeling van verzekering der aansprakelijkheid van motorbestuurder, wegens schade aan derden. Spr. bepleit krachtige handhaving van het ge zag en brengt hulde aan den minister voor het geen hij in dezen gedaan heeft. Hij critiseert het optreden der nationaal-socia- listen, met name in vergaderingen. De heer MENDELS (S.D.A.P.) vraagt inlich tingen over de toepassing van het vreemdelin genrecht. Hij komt terug op de strafzaak voor de Alktnaarsche rechtbank, waarbij het ging om drie jongelieden uit Broek op Langendijk, ver dacht van overtreding van art. 14i W. v. S., terwijl een vierde door een veldwachter werd doodgeschoten. Drie jongelieden hadden bij den veldwachter, na van de kermis te zijn gekomen, uit balda digheid aangebeld. De veldwachter, die er pas kort was gedetacheerd en de mentaliteit der bevolking niet kende, heeft toen een van hen doodgeschoten, een jongeman van onberispelij- ken levenswandel. Spr. keurt de daden der jon gelieden af, doch evenzeer de reactie daarop. Ten zeerste verwonderd is spr., dat reeds op den dag van de uitspraak alle drie jongelieden af stand hebben gedaan van hooger beroep, buiten hun verdediger om. Is het juist, dat den jongens vermindering van straf bij het huwelijk der Prinses in uitzicht werd gesteld? Spr. critiseert voorts de wijze, waarop men gehandeld heeft t.a.v. personen, die de jongens zouden bezoeken. Spr.'s ervaring is, dat over het algemeen de Nederlandsche rechterlijke macht op hoog peil staat. Hij zet uiteen, dat ze gunstig afsteekt bij die in een naburig land, waar het „Volks- empfinden" ten troon is verheven. tot J/2 uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELUIDSSIGNAAL VERBODEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2