O door brood van Van der Linden Haarlem, 3 Maart Kort en volledig WOENSDAG 3 MAART 1937 Ir. F. C. Dufour 70 jaar Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF Boerenkool met STEOEHAK'S echte cl «Ierse lie! Fit en sterk EEN MOOIE KINDERWAGEN VAN WEERT, GIERSTRAAT AGENDA de KOMENDE „SMULDAG" Voor morgenavond een verga dering bijeengeroepen HORECAF AFD. HAARLEM De noodtoestand in de hotel-, café- en restaurantbedrijven LEDENCONCERT H.O.V. Solisten: Jo Vincent (zang) Louis van Maanen (cello) R.K. Volksbond De autokeuring een succes HAARLEMSCHE DAMCLUB Algemeene ledenvergadering Kruisverbond voor Uw werk B.E.L.-WEEK 1937 Van 17 April—7 Mei te Haarlem REYNIER VAN T HOFF Gouden jubileum als musicus 'T HILDEBRAND-MONUMENT Zielige geschiedenis HULP AAN SPANJE Wacht u voor roode slimmig heidjes Programma van de Haarl. Radio centrale op Donderdag 4 Maart Heden is de conferentie der. deskundigen uit de Oslo-Staten in de Trèveszaal van het Departement van Waterstaatte Den Haag begonnen Bioscopen 4 Maart Bioscopen INSTELLINGEN BURGERLIJKE STAND STAD Een bekend en verdienstelijk stadgenoot, de heer ir. F. C. Dufour, directeur van de N.V. Haarlemsche Machinefabriek v/'h. Gebr. Figee wordt op 9 Maart 70 jaar. Overal ter wereld treft men de machtige machinerieën van de firma Figee aan, en hoe- vele Haarlemmers en Nederlanders zijn ont roerd en stil geworden, wanneer zij in Oost- of West-Indië, in Zuid-Amerika, in tal van andere streken van den aardbodem den firmanaam Piyee met de vermelding Haarlem lazen op hef- en dekwerktuigen, op bruggen, op sluizen, op haveninstallaties! Gedurende meer dan veertig jaren heeft de heer Dufour eerst als onderdirecteur en na het aftreden van den heer Hendrik Figee met den heer J. F. Hulswit als directeur zijn groote bekwaamheid als electro-technisch in genieur aangewend tot uitbreiding van de firma Figee. Hij heeft de ontwikkeling van de electrotechniek geheel meegemaakt en zijn aan deel gehad in de geweldige toepassing van de electriciteit in de industrie. Zijn werk is ook van het grootste belang geweest voor de goede reputatie, welke de Nederlandsche 'industrie ge niet. Zonder zich op den voorgrond te dringen heeft de heer Dufour toch nooit geweigerd zijn aandeel te nemen in de behartiging van het openbare leven. Vele jaren was hij lid van de afdeeling Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en eenigen tijd een gewaardeerd voorzitter van het Departement Haarlem van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Ver der bekleedde hij verschillende commissariaten van Vennootschappen. Een leven en een carrière om trotsch op te zijn! Oorspronkelijk was de firma Figee gevestigd aan de Leidschevaart, waar nu het Krelage- huis is. Daarna werd het gebouwencomplex aan het Noorder Buiten Spaame betrokken. Ue hoofdcommissie van uitvoering van de S.E.L.Week 1937 heeft alle bestuursleden der Haarlemsche Organisaties in de levens- en ge notmiddelen-branches opgeroepen tot een bij eenkomst, die morgen- (Donderdag) avond in een van de zalen van Brinkmann aan de Groot;; Markt gehouden zal worden. Op de vergade' Hng, die om kwart over 8 begint, zullen de nadere plannen voor den komenden „Smuldag" Worden besproken. Aller opkomst is dringend gewenscht. Einsdagavond hield de afd. Haarlem van den Hed. Bond van Werkgevers in de hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven D.r.e.c.A.F.) een buitengewone vergadering onder voorzitterschap van den heer J. F. C. nnkmann ter bespreking van den heerschenden noodtoestand in deze bedrijven. Ee heer p. a. Pfeifer, secretaris van het hoofdbestuur van bovengenoemden bond sprak over het onderwerp: „De personeele belasting en waarom gelijkstelling dezer belasting voor onze bedrijven met winkels noodzakelijk en bil lijk is." Spr. gaf een historisch overzicht van het ont staan van de wet op de personeele belasting, die een verteringsbelasting is en niet aan het rechtsgevoel voldoet. Al heeft zooiets een taai leven, toch was spr. er van overtuigd, dat deze onbillijke belasting haar langsten tijd gehad heeft. De winkels werden uit deze wet gelaten doch de hotels, café's en restaurants worden er Wel door belast. Men ging van het foutieve idee uit, dat hotels, Oafé's, enz. luxe bedrijven zijn, waar men komt sis men geld te veel heeft. De personeele be lasting op deze bedrijven, zoo verwachtte de wet- Sever, wordt dan wel weer verhaald op de be zoekers. Men vergat echter, dat bijvoorbeeld reizigers geenszins uit luxe een hotel, restaurant ehz. bezoeken. In 1915 heeft minister Treub erkend, dat van het verhaal van de belasting op de bezoekers niet veel terecht is gekomen, doch van de door hem ingediende wetswijziging bleef bij zijn opvolger niet veel over en nu nog zitten wij met de gebakken peren. Horecaf heeft van begin af aan tegen de personeele be lasting gestreden. Thans is, dank zij haar actie, eenige verbetering bereikt, een verbetering die P°k in Haarlem nog niet ten volle is doorgevoerd, hoewel wij dankbaar zijn voor hetgeen ook in Haarlem is gedaan. De verbetering is echter niet yoldoende, daar de belasting principieel on- luist is. zij houdt immers geen rekening met de rendabiliteit der bedrijven en de op te bren gen bedragen zijn zeer hoog. Zij heeft dan ook tot prijszetting in het bedrijf geleid. De gemeen- ton kunnen echter de belasting niet verlagen omdat ze de opbrengst niet kunnen missen. Hetere tijden moeten afgewacht worden. Spr. themoreerde uitvoerig het praedvies van prof. Russell op het congres van Horecaf en zette de taak van de vereeniging en haar afdeelingen hl dezen uiteen. Het eind van het lied is, aldus spr., dat vele bedrijven zullen moeten sluiten, omdat ze de hooge belastingen niet meer kunnen opbrengen eh dan heeft men heelemaal geen belasting opbrengst meer, waarbij dan nog b.v. komt ver- ërooting van werkloosheid. Vervolgens sprak mr. A. J. Roest Crollius, directeur van het bondsbureau van Horecaf over den heerschenden noodtoestand en wat gedaan hioet worden tot instandhouding van deze be drijfstakken. Spr. memoreerde de talrijke las- ;®n en belastingen die op de bedrijven rusten Zooals precariorechten, vergunningsrechten, per soneele belasting, accijnzen op de dranken, yei'makelijkheidsrechten, enz. In den goeden tijd heeft men gezorgd dat de hotels en restaurant bedrijven up tot date zijn,,een goed hotel- bedrijf is immers van groot belang voor het mnd. Het heeft een sleutelpositie. Een slechte toestand van dit bedrijf sleept ook andere be drijven mee. Nog altijd wordt het echter ten bhrechte als een luxebedrijf beschouwd, speciaal door den fiscus. Op het gebied van vergunnings recht heerscht b.v. de grootst mogelijke wille keur bij de gemeenten en wordt het recht als Sluitpost der begrooting beschouwd. In Haarlem is nu door Ged. Staten weer ver hooging van dit recht gelast. De hooge accijnzen verhinderen een prijsvermindering. De verkoop wordt daardoor verlegd naar minder bonafide- bedrijven, zoodat in Rotterdam b.v. in eenige jaren 400 verlofzaken moesten sluiten. Als mid delen tot herstel noemde spr.: rekening houden met de verandering van het verkeer; rekening houden met de daling van het inkomen der be volking, wat slechts kan geschieden door prijs vermindering en dit kan weer alleen door ver laging der vaste lasten, i.e. de belastingen, die meer rekening zullen moeten houden met de winstmogelijkheden; ten slotte moeten de ge meenten beseffen dat het hotel, restaurant, enz. bedrijf geen belastingobject meer kan zijn. KENAUPARK 36 a TELEFOON 13644 Spreekuren: 911 en 13, Dinsdagav. 6.308.30 Een nogal overladen programma voor het be trekkelijk gering aantal bezoekers van Dins dagavond, en een serie werken, welke nu niet bepaald een eenheid van tijd of stijl vormden. Om te beginnen, een drietal eerste uitvoerin gen, waarvan een zelfs de eerste was in Ne derland. De Italiaansche componist Renzo Bossi (1883) herschiep een vijftal oud-Italiaan- sche composities voor strijkorkest, welke stuk voor stuk karakteristiek waren, en waarvan de Aria fiamminga, het Minuetto, beide van on bekende 17e eeuwsche componisten, en de Fughetta, naar C. F. Pollaroli (16531722) het meest bevielen. De Elevazione van Domenico Zipoli, uit den zelfden tijd, bleek erg taai en langdradig en kon best uit het samenstel wor den gemist. Jo Vincent zong in eerste uitvoering de solo cantate van Bach „Non sa che sia dolore" voor strijkorkest met obligaat-fluit. Een echt Bach- werk, dat ons nochtans niet bijster kon beko ren: het leek nog niet volkomen ingespeeld, en de fluit was nu en dan niet erg gelukkig in het intoneeren, vooral in het begin niet. Jo Vincent droeg een en ander voor met haar bekende technische beheersching van alle moeilijkheden en een prachtige vocalise. Toch hoorden we haar zeker zoo gaarne in de inter pretatie van de Fransche liederen, Absence van Berlioz, Chanson Triste van Duparc en de Aria van Lia uit Debussy's „L'Enfant prodigue." Vooral in het laatste dezer drie werken slaag de zij er in, door verfijnde, gevoelvolle voor dracht, en door een glanzende stembeheer- sching, een sterk evocatief effect te bereiken en intens te boeien. Ook het orkest was hier goed op dreef. De zangeres kreeg bloemen en werd herhaaldelijk teruggeroepen. Frits Schuurman en zijn orkest mochten terecht in de haar gebrachte hulde deelen. Bertus van Lier dirigeerde voor de pauze zijn eerste symphonie: een werk uit drie beknopte deelen, dat ongeveer veertien minuten duurt. We hebben het niet met den chronometer in de hand geconstateerd, maar het programma vermeldde het. Wat we van dit ultra-moderne, lawaaiërige werk gelooven, ondanks de orato pro domo van Henk Badings in zijn boek: „De hedendaagsche Nederlandsche muziek", is dit: we meenen stellig, dat wanneer de componist zelf zijn werk niet gedirigeerd had, het tot een zeer mager succès d'estime gebleven zou zijn. We verlangen, ook al kunnen we moderne uitingen volkomen apprecieeren, toch altijd nog wat meer dan alleen maar een noodlots- zwangeren rhythmischen achtergrond en een melodischen component, die hier volstrekt zoo melodisch niet is, en slechts zeer sporadisch in deze veertien minuten naar voren treedt. De orkestrale effecten waren zeer berekend, maar er was toch een voortdurend jagen naar spanning en kracht, dat enerveerend werkte en voor ons gevoel stonden te weinig ontspanning en rust daartegenover. Mogelijk geeft een herhaalde auditie hedenavond op 't jeugd- concert hooren we het zelfde werk opnieuw ons een anderen en meer volledigen kijk op deze compositie. Louis van Maanen speelde de cello-partij in de Rococo-variaties van Tschaïkowsky zeer ver dienstelijk zij het aanvankelijk niet steeds zuiver van intonatie. Maar het heele werk, dat weinig boeiend is, zouden we zonder bezwaar op het programma hebben gemist. Een zeer enthousiast door Schuurman en de zijnen gegeven interpretatie van de Ouverture 1812 van Tschaïkowsky met het effectvolle slot, besloot dezen bonten avond. Morgen houdt de R. K. Volksbond zijn maan- delijksche vergadering. De heer Fr. Keesen van Rotterdam, oud-raadslid van Haarlem en oud secretaris van den R.K. Volksbond, houdt een rede over het onderwerp: „Wat de Paus van het communisme zegt." De keuring van autoverlichting, die onder auspiciën van de Vereeniging Veilig Verkeer in het voormalige Veilinggebouw aan den Kienen Houtweg wordt gehouden, blijkt een succes te zijn. Waren er Maandag' 78 auto's op de keu ring aanwezig, gisterenavond lieten niet min der dan 138 automobilisten hun auto verlichting keuren. Geheel goedgekeurd werden zeven wagens, waaronder één herkeuring'. Heden, Woensdag, is het beslist de laatste dag. Men wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn. Om precies half tien gaan de groote hek ken dicht en kunnen geen nieuwe candidaten meer worden toegelaten. Droitwich; 2.20 London Regional; 2.50 London Regional; 3.10 London Regional; 3.35 Droitwich; 5.05 Droitwich; 5.35 Droitwich; 6.20 Droitwich; 6.40 Diversen; 7.50 Droitwich; 8.20 Droitwich; 3.45 London Regional; 9.20 Droitwich; 9.40 Droitwich; 10.20 Droitwich; 10.45 London Re gional. irogr. V: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: Populaire muziek: 1. The merry Wives of Windsor, Nat. Symph.- orkest; 2. Welcomin' them in to the Welcome Inn, I. Piano Acc. Band; 3. Au Revoir, L. Piano Acc. Band; 4. Mattinata, Wiener Bohème or kest; 5. Would you, L. Piano Acc. Band; (J. Pypsy, Hans Bund; 7. A Wlaltz was bom in Vienna, L. Piano Acc. Band; 8. Wiener Volks- musik, Dajos Bela; 9. Um das blaue Band, Paul Godwin; 10. Zwei Guitarren, Hans Bund- 11. Hochzeitszug in Lilliput, Dajos Bela; 12.Der Rose Hochzeitszug, Dajos Bela; 13. Foranek, W. Bohème orkest; 14. Klange um Johan Strauss, Ilja Livschakoff- 8.00—12.00 Diversen. Onder bijzonder groote belangstelling werd in „Het Hof van Holland" de algemeene leden vergadering der Haarlemsche Damclub gehou den, welke op Zaterdagavond 20 Februari 1.1. wegens onvoltalligheid moest worden uitgesteld. Te ruim acht uur opende de 1ste voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, deze drukbezochte vergadering. Spreker verzocht den leden de discussiën in een gemoedelijke sfeer te willen voeren, aange zien het punt „bespreking clublokaal" in den laatsten tijd de gemoederen nogal in beweging had gebracht. De notulen der vorige vergadering, uitge bracht door den lsten secretaris, den heer J. J. Aling, werden onveranderd en onder dank goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven der Damclub Zaandam, behelzende het voorstel om tusschen de vereenigingen Gezellig Samenzijn (Amsterdam), Haarlemsche Dam club en Damclub Zaandam (welke dit jaar alle dertig jaar bestaan) een jubileumcompetitie te verspelen om een door deze drie vereenigingen gezamenlijk beschikbaar te stellen jubileum beker. Met algemeene instemming werd besloten me dewerking aan de tot stand koming dezer jubi leumcompetitie te verleenen. Na ampele bespreking werd met overgroote meerderheid van stemmen besloten het club lokaal definitief in „Het Hof van Holland" te vestigen. Bij de rondvraag ontspon zich een uitvoerige discussie over de werkzaamheden van den lsten secretaris en waar deze functionaris wegens drukke werkzaamheden 't beter oordeelde zijn functie ter beschikking te stellen, werden staan de deze vergadering voor de functie van lsten secretaris candidaat gesteld de heeren P. H. Meure, J. J. van Kesteren en A. S. van 't Schip. Bij eerste stemming viel de heer van 't Schip af en moest een herstemming plaats vinden tusschen de heeren P. H. Meure en J. J. van Kesteren. Bij deze herstemming verkregen beide can didaten hetzelfde aantal stemmen en moest dus wederom een herstemming plaats vinden. Ter wijl het stembureau met zijn werkzaamheden bezig was nam de 1ste voorzitter 't woord ov\ den aftredenden lsten secretaris, den heer J. J. Aling, hulde te brengen voor 't vele werk dat deze voor de vereeniging had verricht waarmede de vergadering door een daverend applaus in stemde. Intusschen was het 12 uur geworden, waar door de vergadering moest worden verdaagd tot Maandagavond 8 Maart .a.s, te 8 uur. Het Haarlemsche Kruisverbond hield Dins dagavond zijn maandelijksche vergadering, die door een bescheiden aantal leden werd bijge woond. Aan de hand van het Maandbericht van het Diocesaan Kruisverbond werden enkele ver- eenigingszaken behandeld, zooals de eerstvol gende verkiezing van leden voor het hoofdbe stuur. Er werd besloten de aftredende leden, de heeren H. B. van der Sande en J. Heilig, in hun candidatuur te bevestigen. De propaganda-commissie bracht rapport uit van haar voorbereidende werkzaamheden aangaande de groote openbare vergadering, in dit voorjaar te houden. Deze propaganda-avond zal worden gegeven op 22 April a.s. in de groote zaal van St. Bavo. De welbekende Amsterdam- R.K. gemengde tooneelVereeniging „Ser- hteeft haar medewerking met een zeer aanlokkelijk programma toegezegd en de bonds voorzitter zal een korte rede uitspreken. Ver der zal er 'n verloting zijn en opluistering door middel van muziek. Het belooft dus een avond te worden van beschaafd vermaak en nuttige leering. Na de rondvraag werd de vergadering met gebed gesloten. Men schrijft ons: Gisterenavond had de Commis sie voor de Ver- kcop-actie een vergadering belegd, waarop een aantal winkeliers zich reeds opgaven voor deelname aan de actie, waaraan het Ballero-spel verbonden is. Het spel is reeds in verschillende plaatsen in Neder land gespeeld, o.a. te Sneek in No vember 1836, waar het initiatief werd genomen door de Middenstandsvereenigingen. Wanneer men bij één van de aangesloten winkeliers een bedrag besteedde, ontving men een bon voor elke 50 cent. Twaalf van deze bonnen konden aan het z.g.n. Ballero-huis worden ingewisseld voor een werpkaart, waarmede men aan het spel kon deelnemen. Het gevolg was een ware koopwoede bij de menschen, die zich in de winkels verdrongen en alles kochten, wat zij op het oogenblik wel iswaar niet noodig hadden, maar dat misschien later nog wel eens van nut zou kunnen zijn. En dat alleen maar om een bon deelachtig te worden, die met elf andere de deur van het Ballero-walhalla voor hen zou openen. Maar wat is dat dan voor een spel, dat in staat was de rust en gelijkmatigheid van deze kleinsteedsche menschen te verstoren? Het is heel eenvoudig en kan door iedereen, van het kleinste kind tot den oudsten grijsaard, worden gespeeld. In het Ballero-huis staan zes tafels. Elke tafel bevat een aantal gaten, genummerd van één tot negen. De bezoeker, die een werpkaart in zijn bezit heeft, ontvangt hiervoor vier bal len, verschillend van kleur, alsmede een scoring- kaart. De bedoeling is nu deze ballen in de ge nummerde gaten te werpen, waarbij de kleur van ballen resp. de duizend-, honderd-, tien tallen en eenheden aangeeft. De eerste worp geldt voor de eenheden, de tweede voor de tientallen enz. Werpt men dus achtereenvolgens een 5, een 8, een 4 en een 1, dan is het totaal 1485. Wie op deze wijze het hoogste totaal van den dag bijeen heeft geworpen, ontvangst den eersten prijs enz. Het succes, dat het Ballero-spel in verschil lende plaatsen heeft gehad, is oorzaak, dat de Commissie voor de Verkoop-actie besloten heeft het spel ook te Haarlem te gaan spelen. Op de vergadering van Dinsdagavond was men reeds enthousiast voor het spel en een 50-tal winkeliers gaf zich op voor deelname. Dit aantal zal ongetwijfeld nog belangrijk worden uitgebreid. Aanmeldingen van winkeliers worden inge wacht aan het Bureau der Hoofdcommissie, Lange Begijnestraat Nr. 20, vóór 15 Maart a.s.' Op Zaterdag 13 Maart zal de heer R. v. 't Hoff zijn gouden jubileum als musicus vieren. Eigenlijk dateert zijn optreden in het openbaar van nog ouderen datum. De heer v. 't Hoff, die thans 61 jaar oud is, was reeds in zijn prilste jeugd een liefhebber van muziek en op 7-jari- gen leeftijd al vioolsolist op een muziekuitvoe ring in het gebouw Felix Favore, tegenwoordig „St. Bavo" in de Smedestraat. Verleden jaar, toen hij zijn zilveren jubileum als dirigent van het Haarlemsch Tramfanfare corps vierde, hebben wij reeds uitvoerig zijn levensloop gememoreerd. Van de in die halve eeuw opgerichte corpsen staan nog onder zijn leiding de Zandvoortsche Harmonie, het N. Z. Holl. Tramcorps Leiden, de Tramfanfare en „Excelsior" te Heemstede, waarvan de talrijke prijzen aan de vaandels het bewijs zijn van de successen, die de dirigent met zijn corpsen op concoursen heeft weten te behalen. Uit de Zandvoortsche Harmonie, het N. Z. Holl. Tramcorps en het Heemsteedsch Fanfare corps „Excelsior" is een huldigingscomité ge vormd om den gouden jubilaris op 13 Maart te huld|gen. Zaterdag 13 Maart des avonds om 6 uur zal het fanfarecorps „Excelsior" zich met verte genwoordigers van het Leidsch Tramcorps ver zamelen op de Groote Markt. De jubilaris met zijn familie zal dan per auto van zijn woning afgehaald worden. Met de deputaties, vooraf gegaan door „Excelsior", rijdt men via een korteren weg naar de Tempeliersstraat, van waar mien gezamenlijk per extra-tram naar Zandvoort zal vertrekken. Hier zal de Zandvoortsche Harmonie het ge zelschap opwachten, waarna men een kleine rondwandeling door Zandvoort maakt naar „Monopole". In „Monopole" zullen de corpsen' eerst eeni ge feestnummers spelen, zoo o.a. bij het bin nenkomen van den jubilaris den „feestmarsch" van S. Vlessing, waarna felicitaties, gevolgd door een feestelijke bijeenkomst. De Zandvoortsche Accordeonband werkt hier aan mede. Behalve de leden der verschillende corpsen zullen ook toegang hebben de donateurs dier corpsen, waarvan toegangskaarten te verkrijgen zijn bij de heeren E. v. Pel, Timorstraat 5, Heemstede en Weber, Jan Steenstraat, Zand voort. Wij hebben reeds verschillende malen geschre ven over de belachelijkheid rondom het Hilde- brand-monument. Het zal er wel nooit komen was onze conclusie een half jaar geleden. Naar aanleiding van de mededeeling van B. en \Y-, dat nog niets kon worden gezegd over de onthulling van Prof. Bronner's beeldengroep, schrijft de Haarlemsche redacteur van het Alg. Handelsblad: In 1932 is er nog over getwist, waar het mo nument zou moeten staan. Na een heftigen strijd, waar in de ontwerper zich mengde, werd besloten, dat de plaats zal 'zijn op een terrein in Den Hout tusschen Oranjelaan en Span jaardslaan. Prof. Bronner kon zich daarmee ver- eenigen, want het monument, verklaarde hij, eischt een rustige plaats. Toen we zoover wa ren, stelde de raad vast, dat op 1 Januari 1934 dat was 20 jaar nadat de opdracht was ver strekt de aflevering &>u moeten geschieden. Het is nu weer drie jaar later en naar we juist vernemen, is één beeld van de serie voltooid. Wanneer een volgend beeld klaar zal zijn, kan de professor niet zeggen, omdat dit op d£ inspiratie wacht. Is er geen mogelijkheid om de uitvoering van dit monument over te dragen aan een kunste naar, die er geen 25 jaar voor noodig heeft om zich op inspiratie te bezinnen? Nu er vaak ge tracht wordt een opdracht te vinden voor beeld houwers, is er alle aanleiding na te gaan in hoe ver men aan den heer Bronner gebonden is. Wij kunnen binnenkort het jubileum der niet-uit- voering vieren; dat zou een mooie gelegenheid zijn om afscheid te nemen van den jubileum verwekker. Het Haarlemsche gemeentebestuur heeft 24.000 vuilnisemmers besteld, die aan de Haarlemmers kosteloos in bruikleen zul len worden gegeven. De eerste 5000 zijn gearriveerd. E enkijkje bij den voorloo- pigen voorraad Dinsdagavond werden door de politie te Zand poort drie Haarlemsche ingezetenen aangehou den, die een geldinzameling hielden zonder de vereischte vergunning. Deze inzameling was voor het Spaansche volk (comité tot hulp aan Spanje) en ging uit van de Nederlandsche Roo de Hulp. De lijsten, door middel waarvan de inzameling werd gehouden, alsmede al het op bedoelde personen bevonden geld, benevens de communistische lectuur, bestaande uit brochu res, vlugschriften e.d., werden in beslag geno men. Hoewel de heeren blijkbaar de avonduren hadden gekozen om hun ongeoorloofde practij- ken uit te voeren, liepen zij toch tegen de lamp. Van een en ander werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. De ingezetenen wor den aangeraden niet meer op lijsten in te tee kenen, waarop het politiestempel niet voor komt. rrogr. l: Hilversum II K. G. rrogr. li: Hilversum I L. G. rregr. in: 8.00 Keulen; 9.05 Keulen; 9.20 Keulen; 9.50 Parijs Radio; 10.20 Pauze; 11.2i» Keulen; 12.05 Parijs Radio; 12.20 Parijs Radio; 1.05 Vlaamsch Brussel; 1.20 Vlaamsch Brussel; 1.30 Vlaamsch Brussel; 1.50 Vlaamsch Brussel; 2.00 Vlaamsch Brussel; 2.20 Diversen; 2.50 Pa rijs Radio; 3.05 Parijs Radio; 3.20 Keulen; 3.35 Londen Regional; 4.20 Deutschland Sender; 5.20 Keulen; 6.20 Pauze; 6.25 Parijs Radio; 7.30 Ber lijn; 9.05 11.05 Boedapest; 11.25 Diversen. progr. iv: s.oo Vlaamsch Brussel; 8.20 VI. Brussel; 8.30 VI. Brussel; 8.40 VI. Brussel; 8.45 VI. Brussel; 9.00 VI. Brussel; 9.20 Pauze; 10.35 London Regional; 10.50 London Regional; 11.05 London Regional; 12.35 London Regional; 1.40 Gebouw „St. Bavo". R.K. Schaakclub 8 uur; R.K. Bridgeclub 8 uur; Proza 8 uur; Best. Spoor wegpersoneel 8 uur; Afdracht Grafische Bond 8 uur. Stadsschouwburg: Ver. R'dam Hofsfcadtoo- neel: „Des duivels prentenboek", kwart over 8. Gem. Concertzaal: Paedagogisch concert, kwart over 7. Café Restaurant Gebr. Brinkmann: R.K. Mid denstandsver., half 9. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2 en kwart over 8. Rembrandt-theater: „Verboden Lading", (met Hans Albers) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: (Palace Filmac 115 uur), Dolores del Rio en Douglas Fairbanks in „Ver dachte sta op", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Transatlantic", (de Tunnel), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Franziska Gaal en Szöke Szakall in „Fraulein Lilli", 220, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": R.K. Rechtskundig bu reau 8 uur; R.K. Volksbond (ledenvergadering) 8 uur; Federatie groenten- en fruithandelaren 8 uur; Bestuur Bakkers half 7. Stadsschouwburg: Amsterdamsche Tooneel Vereeniging „Een vrouw in haar bloei", kwart over 8. Lido-Houtplein: Nieuwe Economische Groep, kwart over 8. Jeugdgebouw Koningsteinstraat: Causerie pa ter M. Houtkamp O.M.C., kwart over 8. Café-Rest. Brinkmann: B.E.L.-Week 1937. kwart over 8. Rembrandt-theater: „Verboden lading'' (met Hans Albers), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac, 115 uur; Dolores del Rio en Douglas Fairbanks in „Verdachte Sta op", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Transatlantic", („De Tun nel"), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Franziska Gaal en Szöke Szakall in „Fraulein Lilli",' 230, 7 en 9.15 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk MuseumGeopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (RK. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R.K. Wijkver pleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrij ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. Graaf Custavo Brigante Colonna zal op Woensdag 10 Maart voor de leden van ,Dante Alighieri" spreken over „Het aanschijn van Rome". De bijeenkomst heeft plaats in „De Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht, des avonds om 8.15 uur Vergeleken met het vorig jaar is in de maand Februari bij de Nutsspaarbank te Haarlem een bedrag van 100.000 meer ingelegd. Het aantal nieuwe boekjes groeide van 255 tot 329 Var.af Vrijdag 5 Maart wordt de geheele week de Avro-film „Een dag omroepbedrijf" in het Rembrandt-theater vertoond. Alleen Vrij dagavond zal Kovacs Lajos en zijn band in beide voorstellingen op het tooneel coneerteeren Tot leden der commissie tot het examineeren M. O teekenen zijn o.m. benoemd: j. A. van der Boom, leeraar aan het stedelijk gymnasium, al hier; M. D. van Dijk, oud-leeraar aan de ge meentelijke H.B.S. met 5-jarigen cursus A, al hier; H. Ellens, oud-directeur van het. Rijks instituut voor opleiding van Teekenleeraren te Amsterdam, wonende te Santpoort en M. P. J. van der Weiden, leeraar aan het R. K. Lyceum te Overveen, wonende alhier. Tot leden in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nij verheidsonderwijs zijn o.m. benoemd Dr. W. K. Baart, Ir. L. H. van der Deyl en A. L. Hengeveld, allen te Haarlem. Een zevenjarig jongetje uit de Romeinenstraat liep pp den Middenweg tegen een driewielige bakfiets op. Met een gebroken been werd de knaap naar de St. Jan de Deo gebracht. Ondertrouwd 3 Maart 1937: P. Meijer en A. P. Gottschal; J. Steenman en J. Ruterink; H. Kuy- per en Chr. M. van den Merkenhof; F. Ph. de Vries en W. Uljee; L. Lazet en E. A. Grahshoff; J. Steffens en C. A. M. van der Meer; M. Smit en J. A. Bruigom; E. N. Selhorst en M. van Es; D. de Jong en F. Schaart; P. Verkerk en A. H. Raams; D. van Hoepen en W. S. Gerardu; F. Pesser en M. W. Uit den Bogaard. Getrouwd 3 Maart 1937: J. Noordenbos en J. Hangjas; J. Bultje en M. Hovenier; H. J. van der Reep en P. ter Horst; J. Bon en J. Smal; G. J. Crombeen en N. de Looze; W. M. Cronau en H. ten Napel; H. de Haas en A. E. Perina; J. M. Bosman en A. F. Godschalk; T. de Vries en S. R. A. Stave Gadd. Geboren: d. van G. A. C. de Jong—v. Vliet; z. van C. BienefeltHondsmerk; z. van G. M. WagenaarSchaaij; z. van C. G. BeenenRoe- lofs; z. van G. J. VisbeenVermeren; d. van K. Kemp—Besel; z. wan C. C. Langeveld—v. d. Kroft; d. van A. Mozerv. Dijk; d. van A. H. v. Huizenv. Gastelen; d, van J. M. Moll v. Char antev. Leeuwen Boomkamp; z. van H. A. M. Hoogd'Engelbronner; d. van J. Zonne- veldtSival; d. van A. de VoogdJanken. Overleden: B. SmitBraker, 79 j„ Zijl weg; J. Koning, 62 j„ Oranjekade; T. Boellaardv. Til, 73 j„ Merovingenstraat; C. H. BaakBrou wer, 51 T-eslastraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5