We luisteren naar Invloed der Westersche mogendheden in het Nabije Oosten vermindert De Rambon te Ceuta FINANCIEN Egypte eischt afschaffing der capitulaties KOMMIES BEDREIGD De weerstoestand Sport en spel Dagfilm WOENSDAG 3 MAART 1937 De in April te Montreux te houden conferentie zal Cairo op de meeste punten zeker vol doening geven Egypte is zeker van Engelands steun Met Courantenreclame aan de spits Een journalist staat terecht wegens beleediging van den N.S.B.-er Vlekke Een aanrijding had den dood tot gevolg Aanrijding met doo- delijken afloop Vlekke beleedigd Op bevel van de witten zou daar de lading gelost zijn Overval op postauto te Den Haag De tweede verdachte is thans te Antwerpen gearresteerd Aanbesteding bouw viaduct Donderdag 4 Maart GOED WEER MET MEEST ZWAKKE WINDEN CRICKET AUSTRALIË BEHOUDT DE ASHES Vijfde testmatch gewonnen met innings en 200 runs DAMMEN KELLER—SPRINGER Remise tot in het oneindige? Tiende partij in Amsterdam NOS JUNGUNT ROSAE (Van een bijzonderen correspondent) Dat de Westersche mogendheden haar invloed in het nabije Oosten om van het verre Oosten maar niet te gewagen geleidelijk verliezen, laat zich bezwaarlijk ontkennen. Alle Aziatische landen streven met succes naar grooter en zelfs naar volkomen onafhankelijkheid en in verschillende Afrikaansche landstreken ontwik kelen zich bewegingen, die de domi- neerende Europeanen terecht met de grootste zorg vervullen. De tijd, waarin Perzië in Russische en Brit- sche invloedssferen verdeeld kon worden, ligt reeds ver achter ons; Perzië is een onafhanke lijk land. Met Irak heeft 'Engeland een allian tie-verdrag moeten aangaan, dat weliswaar zekere vitale belangen van het Britsche Im perium veilig stelt, maar dat niettemin de re geering van Bagdad in binnenlandsche aange legenheden nagenoeg de vrije hand laat. t Verleden jaar is de Engeland wei-gezinde re- geering in dit land door een veel nationalis- tischer gekleurde met geweld vervangen en de Britsche invloed is daardoor onmiskenbaar ver minderd. Turkije is er in geslaagd in de kwestie der zeeëngten nagenoeg volledige voldoening te krijgen en ook in die van het Sandjak Alexan- drette, waarvoor Frankrijk niet veel meer dan den schijn gered heeft. In feite heeft Genève een tweede Danzig geschapen, waarvan noch de Volkenbond, noch Frankrijk ooit eenig plei- zier beleven zullen, maar dat wel een bron van de grootste ellende worden kan. Syrië en de Libanon zullen binnen afzien- baren tijd nagenoeg onafhankelijke staten zijn. In Palestina tracht Engeland, als mandaats- mogendheid, de orde zoo goed en zoo kwaad als het gaat te handhaven, maar men weet dat de Arabieren van het land met alle krachten naar onafhankelijkheid streven, een onafhan kelijkheid, die Engeland beter gezegd de Volkenbond het land wel zal moeten ver- leenen als voor het Jodenvraagstuk een eenigs- zins aannemelijke oplossing gevonden is. En ook Egypte is in snél tempo naar de on afhankelijkheid op weg. De strijd van dit land tegen Engeland zou wellicht nog voortduren als de Ethiopisch-Italiaansche oorlog en de zorg voor de imperiale veiligheid Engeland verleden jaar niet genoopt hadden Egypte zeer belang rijke concessies te doen, die den vorm van een politiek en militair bondgenootschap hebben aangenomen. Verder naar het Westen treffen wij Algerië en de Fransche koloniën en protec toraten in volle „ontwaking" aan en de regee- ring-Blum is er zeker het bewind niet naar om aan het drijven van steeds driester het hoofd opstekende agitatoren een einde te maken. De eenige nederlaag, die de niet-Europeesche we reld in den laatsten tijd heeft geleden, bestaat in het verlies van Abessinië, dat een Italiaan- sche kolonie geworden is. Uit den aard der zaak heeft de opmarsch van de Aziatische en Afrikaansche wereld den eind paal nog lang niet bereikt. Hij voltrekt zich langs lijnen van geleidelijkheid, maar zonder de minste aarzeling. Reeds nu kan met volkomen zekerheid voor speld worden dat Europa in de komende April maand, ten voordeele van Egypte ditmaal, op nieuw een belangrijke veer zal moeten laten. Men zal zich herinneren, dat Engeland bij ge legenheid van de sluiting van het Britsch- Egyptische alliantie-verdrag, op zich genomen heeft de Egyptische verlangens in zake de af schaffing der capitulaties diplomatiek te steu nen. Als dus straks, op 12 April te Montreux, de veertien betrokken Europeesche mogendhe den, waartoe ook ons land behoort, samenko men om over de Egyptische eischen te beraad slagen, zullen zij Engeland aan Egypte's zijde vinden en er kan onder die omstandigheden niet veel twijfel aan zijn of de Egyptische on- De Amerikaansche luchtvaartmaat schappij, de United Airlines, heeft in den loop der jaren niet alleen haar vloot aanzienlijk verbeterd, maar ook haar reclame. Van elke verbetering, van elke uitbreiding der vloot vertelde zij het publiek door middel van courantenreclame. Met 60.000 regels in couranten annon ceerde zij in 1927 haar dienst van kust tot kust, die toen nog 33 uur duurde. In 1933 begon zij ais eerste met twee- motorige vliegtuigen; reduceerde den overtocht tot 24 uur en voerde haar advertenties in couranten tot 275.000 regels op. Goed gezien: in 1935 vervoerde United Airlines onder een 14-tal luchtvaart maatschappijen, 42% der totale vracht. In 1936 besloot zij 375.000 regels in couranten te adverteeren en kon aan het eind van het jaar een vooruitgang van 25% constateeren. Met het oog op deze successen is het geenszins te -'erwonderen, dat zij voor 1937 wederom tot opvoering van het derhandelaars zullen over de nieuwe victorie behalen. geheele lijn een Waarom gaat het hier? Zonder ons in niet ter zake doende details te verdiepen herinne ren wij er aan, dat het systeem der capitulaties, dat de positie der buitenlandsche Europeesche kolonies aan den oever van den Nijl beheerscht en regelt, vastgelegd werd in verdragen, die door Ottomaansche heerschers en de vertegenwoor digers van de voornaamste Europeesche hoven bij de Hooge Porte gesloten werden en die, reeds sinds de Middeleeuwen, tot gevolg had den de vreemdelingen van bepaalde voorrech ten, van juridischen en fiscalen aard vooral, te doen profiteeren. In 1740 werden de capitula ties permanent en garandeerden den vreemde ling het recht van vestiging, handels- en ge loofsvrijheid; zij waarborgden hem tevens de onschendbaarheid van zijn domicilie en zij ont trokken hem aan de politie en justitie der in boorlingen. Tot 1930 vormden de capitulaties een geheel; in dat jaar gaven de betrokken mo gendheden Eygpte het recht wettelijke bepalin gen douane-zaken betreffende in het leven te roepen. Niemand zal ontkennen dat de capitulaties volstrekt noodzakelijk waren in een tijd, waarin de betrekkingen tusschen Mohammedanen en Christenen uitsluitend door de in den Koran gegeven voorschriften geregeld werden. Indien ook de Christenen aan die voorschriften had den moeten gehoorzamen zou hun positie vol strekt onmogelijk geworden zijn. Maar intusschen zijn groote veranderingen ingetreden. Turkije is onder Kemal Ataturk een leekenrepubliek geworden, waar de macht van het Kalifaat opgehouden heeft te bestaan. Egypte heeft zijn economische en intellectueele betrekkingen met de Westersche wereld in aan zienlijke mate zien toenemen en het nationa lisme, dat onder leiding van den door Zaghloei Pasja gestichten „Wafd" drijfveer van de Egyptische politiek geworden is, kan niet lan ger genoegen nemen met een toestand, die de autoriteiten van het oude Nijlland ten aanzien van de vreemdelingen in een positie van minder waardigheid plaatst. Ter toelichting van haar verlangens heeft de Egyptische regeering aan de capitulatie-mo- gendheden die weldra capitnleerende mo gendheden zullen zijn! een lang memoran dum doen toekomen, waarin de Egyptische eischen worden opgesomd en in bijzonderheden besproken. Uit dat memorandum blijkt, dat Egypte in de eerste plaats door de betrokken mogendheden in beginsel wil doen erkennen, dat de capitulaties behooren te worden afge schaft. Vervolgens eischt Cairo afschaffing van de consulaire rechtbanken, die op dit oogenblik competent zijn in strafzaken, waarin niet- Egyptenaren zich te verantwoorden hebben en in handelsprocessen tusschen partijen van ge lijke nationaliteit. Daarenboven wil Egypte ge leidelijk de competentie der gemengde rechtban ken in civiele en handelsaangelegenheden uit schakelen om ten slotte tot een zuiver natio nale rechtspraak te komen, waaraan inboorlin gen en vreemdelingen beiden onderworpen zul len zijn. Het is, als gezegd, waarschijnlijk dat Egypte op de meeste punten te Montreux voldoening «rijgen zal. Zeker staan er voor de Europee sche mogenaneden met de capitulaties groote moreele belangen en bovendien zeer aanzien lijke kapitalen op het spel, maar de verleening van onafhankelijkheid aan een land heeft nu eenmaal consequenties, waaraan niet te ontko men is. De turfventer E. J. Sch., thans gedetineerd, was in Januari van dit jaar met zijn auto inge reden op een kommies en moest thans daarvoor voor de Almelosche rechtbank terechtstaan. De ambtenaar was door tijdig opzij te springen gelukkgi aan het gevaar ontsnapt. De pres. gaat de zaak met verdachte na, waar uit blijkt, dat verdachte dien dag twee personen bij zich in den auto had, n.l. Hekman en Greve- ling, beiden beruchte jeneversmokkelaars. Ver der blijkt dat verdachte zelf ook als zoodanig bekend staat. De Pres. vraagt verdachte of hij niet wist, toen men naar Bunnehaar reed, waar 't toen om te doen was. Verdachte doet alsof hij van niets wist. De Pres.: Toen u uit Bunnehaar terug kwam hebt u in „De Polier" nog gestopt. Verdachte: Ja. De Pres.: Wie bestuurde den auto toen? Verdachte: Ik. De Pres.: Hoe snel reed u toen u Bunnehaar naderde? Verdachte: 40 tot 45 K.M. De Pres.: Zag u daar menschen op den weg staan? Verdachte: Ik meen van niet. De Pres.: Waarom hebt u dan gestopt? Verdachte: Omdat ze zeiden: Daar staan kommiezen. De Pres.: Eerst is toen de snelheid verminderd en later weer vermeerderd. Waarom deed u dat? Verdachte: Zij zeiden rijd maar door. De Pres.: Hebt u een kommies met een roode lantaarn voor den auto gezien. Verdachte: Neen, wel even een rood licht. De Pres.: Wanneer hebt u den kommies dan gezien? Verdachte: Heel op 't laatst naast den auto. De Pres.: Toen u gestopt hebt is Hekman nog uit den auto geweest. Was dat om den boel er uit te halen? Verdachte weet dat niet. Als getuige komt voor de assistent-dienstge- leider Fr. Kor, die dien avond daar op den ge noemden weg dienst deed ter contröle van smokkelaars. Hij was daar met een collega en zij hadden vermoeden, dat verdachte en zijn vrienden daar zouden passeeren. Getuige zegt dat het tijdens het stoppen van den auto niet mogelijk is geweest iets uit den auto te haien. Toen de auto naderde stond getuige midden op den weg. De auto voerde behoorlijk licht. Ge tuige kreeg eerst den indruk dat er gestopt zou worden. Toen hij echter zag, dat de auto door reed en hem op ongeveer 8 meter met 50 K.M. snelheid genaderd was, is hij opzij moeten sprin gen, anders zou hij vast overreden zijn. Ge- tuige's collega heeft nog op den auto geschoten. Getuige is 7 jaar in Vriezenveen, maar 'n ge val als dit is hem bij zijn weten nog nooit over komen. De Pres. tot verdachte: Het blijkt nu dat u 60 meter lang den kommies hebt kunnen zien. De kommies Middeldorp, de collega van vorigen getuige bevestigt diens verklaringen. Toen col lega Kor was weggesprongen, heeft getuige nog een schot op den auto gelost. De Pres: Schoot u op de banden? Getuige: Op de carrosserie. De Pres.: Met welk doel? Getuige: Om ze te raken. De Officier van Justitie zegt, dat verdachte de beweging met het roode licht gezien moet hebben en niettegenstaande dat is hij toch met groote snelheid doorgereden. Hij heeft zich dus schuldig gemaakt aan het hem ten laste ge legde, en dat moet zwaar gestraft worden. De Officier eischt één jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. De verdediger mr. Schlingeman acht den opzet van poging tot doodslag niet bewezen. Pleiter vraagt verder clementie voor verdachte, die z.i. de minst schuldige is van de drie inzittenden van den auto, terwijl verdachte voor het pri mair ten laste gelegde dient te worden vrijge sproken. Uitspraak over acht dagen. De bierbottelaar H. G. A. N. te Hengelo (O.) heeft 9 November 1936 op de Bornschestraat met een vrachtauto een voor hem ter rechter zijde van den weg stilstaanden auto links voorbij gereden en wel op zoodanige wijze en, de om standigheden in aanmerking genomen, met zoo'n snelheid, dat het aan zijn schuld te wijten is geweest dat er voor den van tegenovergestelde richting komenden wielrijder genaamd J. G. Oude Kamphuis geen voldoende ruimte was om te passeeren. Daar verdachte toen ook niet be hoorlijk is uitgeweken is_ hij met zijn auto tegen genoemden O. K. of tegen diens rijwiel aange reden, waardoor deze kwam te vallen en zulke lichamelijke verwondingen bekwam, dat hij ten gevolge daarvan direct of kort daarop is over leden. Verdachte zegt 7 jaar hulp-chauffeur te zijn bij het filiaal Hengelo van de Amstel-Brouwerjj. Hij reed niet alle dagen, alleen als er geen an dere chauffeur was. Den bedoelden weg had hij echter meermalen bereden. Dien dag reed hij daar ongeveer met 35 K.M. snelheid. Den wiel rijder heeft hij pas op 15 M. afstand gezien, maar heeft hem niet zien vallen. De Pres.: Had u haast? Verdachte: Neen. De Pres.: Maar u wilde toch wel graag naar huis. En hebt u toen daar niet wat sneller ge reden dan gewoonlijk op een gevaarlijk punt? Verdachte geeft dat toe en legt nader uit hoe hij daar precies gereden heeft. Doordat hij daar even afremde, begon de auto van achteren wat te slingeren. Hij vermoedt dat toen de wielrijder met zijn jas gehaakt is aan den auto. Als getuige worden gehoord de hoofdagent van politie A. Peters, die zegt dat de weg ter plaatse bestaat uit z.g. kopkeien, die door het vele ver keer erg glad geworden zijn. Ook was het dien avond regenachtig weer. De Pres.: Men zou dit als verzachtende om standigheden kunnen beschouwen, maar men kan ook anders redeneeren, vooral voor iemand uit Hengelo, die geacht moet worden als chauf feur de wegen te kennen. Voor dezen was er alle reden om voorzichtig te zijn. Nadat nog twee ooggetuigen gehoord zijn, die beiden verklaren dat verd. op dat gevaarlijke punt zeer snel gereden heeft, acht de Officier van Justitie het ten laste gelegde bewezen en eischt tegen verd. die zeer onverantwoordelijk gereden heeft 3 maanden hechtenis en intrek king van rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger Mr. Jansen twijfelt aan ver- dachte's grove schuld in deze zaak, en acht dood door schuld niet bewezen. Wanneer de Recht bank straf noodig acht pleit Mr. Jansen clemen tie voor verdachte en hem dan zoo noodig voor waardelijk te veroordeelen. Uitspraak over acht dagen. De redacteur van de te Oldenzaal verschijnen de Twentsche Crt. J. H. St. heeft iitfzijn blad van 30 October 1936 een artikel geplaatst, door hem geschreven en waarin het volgende voorkomt: „Komt allen ter openbare vergadering, waar onze katholieke kameraad Vlekke, schoolhoofd te Amsterdam, spreekt over het Dilemma en tevens de leugens van priester Henri de Greeve aan de kaak zal stellen en u de bewijzen zal levéren waarom Mussert wint. Die katholieke kameraad is een hoofd van de openbare school, die zichzelf buiten de katholieke gemeenschap stelde door een niet-kerkelijk huwelijk. Deze renegaat wordt op onze priesters losgelaten." Verdachte bekent het bewuste artikel te heb ben geschreven. De Pres.: U ziet nu wel in dat Vlekke zich beleedigd kon achten, vooral door het woord renegaat. Verdachte: Ja, maar door wat Vlekke gedaan heeft stelt hij zich buiten de katholieke kerk, naar ik meende is hij een renegaat. De Pres.: Maar alles wat waar is mag nog niet gezegd of geschreven worden. Het blijkt, dat ver dachte het geschrevene over Vlekke's huwelijk later herroepen heeft. Verdachte bevestigt dit. Getuige G. F. Vlekke zegt de klacht te heb ben gedaan, omdat hij zich door verschillende uitdrukkingen in het artikel beleedigd acht. Getuige: Als verdachte het woord renegaat niet terugneemt is zelfs zijn tweede stukje nog beleedigend. De Pres.: Zooals u weet heeft verdacht later zijn bewering omtrent uw huwelijk ingetrokken. De Officier van Justitie acht de ten laste ge legde eenvoudige beleediging bewezen en eischt tegen verdachte f 10 of 5 dagen hechtenis. Uitspraak over acht dagen. Naar een" Reuter-bericht .uit Gibraltar thans meldt, is het Nederlandsche stoom schip Rambon te Ceuta aangekomen. Op bevel van de witten zou naar die haven plaats gestoomd zijn en daar is de beman ning bevel gegeven, de lading, welke uit ge weren en ammunitie bestond, te lossen. Zooals bekend, wist men niet precies, waar de Rambon was. Volgens een bericht, de vo rige week binnengekomen, zou het schip in Valencia aangekomen zijn. Dit bericht werd echter niet bevestigd. Uit bovenstaand bericht blijkt, dat het schip opgebracht is naar Ceuta. Naar men zich zal herinneren, is Den Haag eenige weken geleden in opschudding gebracht door een brutalen overval op een postauto in de Pieter Bothstraat bij de J. P. Coenstraat. Eenige dagen na het gebeurde wist de po litie een der beide daders, E. genaamd, te ar resteeren. De andere bleef echter voorloopig onvindbaar. Naar wü nu vernemen, is echter Dinsdag in Antwerpen een Belg gearresteerd, tegen wien ernstige verdenking is gerezen, dat hij de twee de dader is. Aanvankelijk weigerde E. elke inlichting om trent zijn medeplichtige. Hij beweerde den man in het geheel niet te kennen en wist ook niet, hoe hij heette. De eenige aanduiding, welke hij: kon geven, was, dat zijn vriend genoemd werd: Henri, de Amerikaan. Hieruit concludeerde de politie, dat de vluchteling een oude kennis moest zijn van E„ die naar reeds medege deeld werd eenigen tijd geleden uit Amerika werd gezet. Dit spoor werd verder uitgewerkt en het bleek, dat E. in 1935 in Hamburg aan land werd gezet. Uit de scheepslijsten kon men nagaan, dat tegelijk met E. ook een zekere H. M. uit Amerika was gezet en dat die, na kor ten tijd in Hamburg te hebben vertoefd, van E. afscheid had genomen en naar Antwerpen was vertrokken. Eenige dagen geleden is een inspecteur van de Haagsche politie naar Antwerpen gegaan en het mocht hem Dinsdag gelukken den ge zochte in zjjn woning te arresteeren. De man is van Belgische nationaliteit en is in het Ant- werpsche huis van bewaring ingesloten. Zijn portret is aan den chauffeur van den postauto getoond alsmede aan enkele andere getuigen en allen verklaarden, dat dit de man was, die dien avond in gezelschap van E. den overval pleegde. Een ander punt van belang is nog, dat onder den postauto een hoed is gevonden. M. heeft toegegeven, dat deze hoed hem toe behoord heeft. Hij is 40 jaar oud en heeft 32 jaar in Amerika vertoefd. Bij zijn deportatie in 1935 is hij in kennis gekomen met E. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed het bouwen van een viaduct van gewapend beton onder Wonseradeel in den weg Harkezijl afsluitdijk van rijksweg 43. Laagste inschrijver was H. Boersma te Harlin- gen voor 89.748. ±cfecfedj<i>cfcc!3cb<fccfccbcBcbcfecfecb<fccfecfccbcbcfecfecbcbcfecfecfecfe43cbcfc<Bcfccbcbcbcbcbcb<&cbcbcfcebcb!fccfc4><i>cfecMKÓcbcfocbcbcbcbcfc HILVERSUM I, 1375 M. (AVRO-Uitzen- dlng) 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Het Omroeporkest en soliste. (In de pauze: Pianospel)12.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.15 Het Lyra-Trlo. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gram.pl. 4.00 Voor de zieken en thuis zittenden. 4.30 Orgelconcert 4.50 Voor de kinderen. 5.35 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Planovoordracht. 7.30 Engejsche les. 8.00 Berichten ANP. Hierna: „Euryanthe", opera In concertvorm. In de pauze: „Werkloosheid en Welvaart", causerie. 11.00 Berichten ANP. Hierna: tot 12.00 AVRO-Dansorkest en gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (S.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 3.00—11.30 NCRV) 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 10.45 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gram.pl. 2.00 Handwerk- cursus. 3.00 Gram.pl. 3.45_4.45 Bijbelle zing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Trio-concert. 6.45 C. N. V.-kwartiertje. 7.00 Berichten.* 7.15 „Naar zonnig Italië", causerie. 7.30 Berichten ANP. 7.45 Mat- thaus-passion. (Om 9.15 Religieuze cau serie). 10.45 Berichten ANP. 10.50—11.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Gram.pl. 12.10 BBC-Welsch-orkest m. m. v. solist. 1.05 Alt en tenor. 1.352.20 Falkman's Apachenorkest m. m. v. solis te. 3.103.30 „Men talking", causerie. 3.35 Sted. orkest van Bournemouth m. m. v. solist. 5.05 Gram.pl. 5.35 Ord. Ha milton en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Boekbespreking. 7.00 Radiotooneel. 7.50 Het BBC-Harmonie-orkest. 8.20 Esta Stein's Chauve Souris Ensemble. 8.45 Zang. 9.00 Diaioog over Shakespeare. 9.20 Berichten. 9.40 Orgelconcert. 10.20 Kerk dienst. 10.40 Het Bridgewaterkwintet m. m. v. soliste. 11.35 BBC-Dansorkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 en 3.40 Gram.pl. 9.50 Orgelconcert. 12.20 Om roeporkest en zang. 2.50 Zang. 3.05 Gram.-pl. 8.20 Zang. 9.05 Nat. Orkest, Raugelkoor en solisten. KEULEN, 456 M- 9.20 Volksliederen- concert. 11.20 Militair concert. 12.35 Om roeporkest. 3.20 Omroepamusementsork. 4.20 Strijkkwartet, kinderkoor en solis ten. 5.20 SA-Orkest. 6.20 Omroepkleinor- kest en instrumentaal kwartet. 7.30 Om- roepkleinorkest en solisten. 8.35 Radio tooneel. 9.5011.20 Balalaika-orkest, boerenkapel en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Cabaret. 1.00 Salonorkest. 1.30 Klelnorkest. 1.50 Cabaret. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 St. Romboutskoor m. m. v. solist. 9.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. I.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.30 Salonorkest. 6.50 Zang en gram.pl. 7.35 Gram.pl 8.20 Omroeporkest. 8.50 Caba ret. 9.35 Omroeporkest. 10.30—11.20 Ra diotooneel met muziek. DEÜTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.30 Berichten. 9.50 Kwartetconcert. 10.20 II.20 Dansmuziek (gr.pl.). Cf?:g9Cf>q?CpCf><^C^><^>C^<£3qHf>C!3CpC!}Cf>Cj?Cp<f3CpCjp<^C^CpC{9<^C^C^CpC^^3CpCpCpej3Cf>C!3C£>CpCf)<^Cp<33 TT Cf TT TTTTci: TCp O: OD 03Ct3 «llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllll De hooge drukking in het Noordoosten nam nog in beteekenis toe. In Finland steeg de ba rometer boven 775 m.m., het hoogedrukgebied in het Noordwesten trok zich iets naar het Noorden terug. Het centrum van de depressie over de Britsche Eilanden bleef vrijwel stationnair. De depressie zelf breidde zich naar het Westen en het Zui den uit. Ook in de omgeving van Berlijn en Dresden ligt nog een gebied van relatief lagen druk, het welk in Midden-Europa nog regen en sneeuw veroorzaakt. Ook in Scandinavië sneeuwt het nog, terwijl de lucht ook in de omgeving van de depressie-kern over Schotland betrokken is. In Zuid-Engeland, onze omgeving, West- Duitschland en Frankrijk is de lucht opgeklaard en heerscht goed weer met mest zwakke win den. Ook de meeste Duitsche bergstations en de Alpenstations melden mooi helder weer, laatst genoemde met temperaturen van zestien tot achttien graden onder het vriespunt. Twee ballen van Fleetwood Smith waren vol doende om den stand in de 2de innings der En- gelschen die 1658 bedroeg om te zetten in 165 all out. Na 604 door Autralië gescoord, een totaal dat door Engeland met 239 en 165 beantwoord werd verloor Engeland na de eerste 2 testmatches gewonnen te hebben, de 5de beslissende te Mel bourne met innings en 200 runs. Australië wint in deze serie testmatches den rubber met 32. Het winnen van den toss bleek dus ook het winnen van de match te beteekenen. In Austra lië waar de testmatches 5 of 6 dagen, soms nog langer duren, gebeurt 'het zelden dat er geen regen in dien tijd valt. Ook in de laatste test match heeft Allen weinig geluk gehad. Het ver schil in sterkte tusschen de teams die Australië en Engeland in het veld brachten is niet zoo groot als deze laatste uitslag zou doen vermoeden. Een ieder die cricket gespeeld heeft, weet wel dat een kleine fout of onfortuinlijkheid een grooten invloed op 't resultaat van een wedstrijd kan uitoefenen. Zoo is het ook in de 5de test match met Allen's team gegaan. Een succes is de toer van de Engelschen uit sportief en financieel oogpunt zeker in alle op zichten geweest. Geen wanklank werd verno men en de belangstelling was grooter dan ooit, hetgeen moge blijken uit het feit dat heden morgen nog een kleine 5000 toeschouwers aan wezig waren die niet alleen Bradman en zijn team doch ook den Engelschen captain en zijn spelers een' grootsche ovatie brachten. Van de sinds 1877 in totaal tusschen Australië en Engeland gespeelde testmatches won Australië er 56, Engeland 54, 29 bleven onbeslist. De M.C.C. vertrekt thans na een tweedaagsche afscheidsmatch te Benalla naar Nieuw Zeeland alwaar 3 wedstrijden gespeeld zullen worden té gen Canterbury, Nieuw-Zeeland en Auckland. Te Emmen werd Dinsdag de zesde partij ge speeld van de match KeilerSpringer, die na eenzelfde monotoon spel als in de vorige partijen na 68 zetten in remise is geëindigd. De stand is nu: R. C. Keiler B. Springer 0 6 0 6 0 6 0 Ook deze zesde ontmoeting kende slechts weinig sensaties. Springer speelde met wit, en opende voor den eersten keer in deze match Hol- landsch, door Keiler met den o.i. besten tegen zet 1822 beantwoord. Dat Springer met 3328 had geopend was verheugend, immers doorgaans bereikt men met het spelen van dezen zet in teressant spel en ontwijkt men er de inleiding "tot flankspel mee. Ook Keiler toonde met z'n aanvangszet om van het normale en theoretische genre te willen afwijken, doch helaas vervielen de spelers kort na de opening toch weer in een ruilsysteem, dat uitsluitend standopbouw tot in het oneindige ten doel had. Hierin zijn zoo wel Keiler als Springer virtuozen, zoodat het een van beiden moeilijk valt om in positiespel voordeel te behalen. Alle overbodige schijven werden van het bord geruild en alles werd op geofferd aan het principe spelopbouw. Keiler kon in 't verre middenspel eenigen druk uitoefenen op Springer's stelling, maar de ex- weseldkampioen had de beschikking over een uitstekende defensie. Toen Keiler z'n tegenstan der dan ook moest loslaten, behield Springer eenig voordeel, doch evenmin voldoende om er de partij mee te kunnen winnen, en zoo ein digde ook deze zesde party zonder veel weder waardigheden na 68 zetten in remise. Heden, Woensdag wordt niet gespeeld. De zevende partij wordt op 4 Maart gehouden te Rotterdam. Hieronder het verloop van deze zesde partij: B. Springer (wit) R. C. Keiler (zwart) 1 33—28 18—22; 2 38—33 12—18; 3 32—27 19—23; 4 28x19 14x23; 5 34—29 23x34; 6 40x29 712; 7 42—38 1—7; 8 37—32 17—21;. 9 31—26 22x31; 10 26x37 10—14; 11 32—28 5—10; 12 44—40 20—24; 13 29x20 15x24; 14 40—34 21—26; 15 45—40 16—21; 16 34—29 14—20; 17 37—31 26x37; 18 41x32 11—17; 19 46—41 20—25; 20 29x20 25x14; 21 40—34 7—11; 22 34—29 21—26; 23 41—37 17—21; 24 37 —31 26x37; 25 32x41 14—10; 26 41—37 9—14; 27 37—32 21—26; 28 36—31 26x37; 29 32x41 19—23; 30 28x18 14x34; 31 39x30 10—14; 32 33—29 13—19; 33 30—35 19—23; 34 35—30 23x34 35 30x39 8—13; 36 39—33 18—23; 37 38—32 13—19; 38 50—44 2—8; 39 44—39 8—13; 40 39—34 2—18; 41 32—27 19—24; 42 47—42 141943 42—38 3—8; 44 38—32 24—29; 45 33x24 19x39; 46 43—34 8—12; 47 34—30 410 48 49—43 11—17; 49 43—38 6—11; 50 41—36 10—14; 51 36—31 11—16; 52 38—33 17—22; 53 30—24 12—17; 54 24—20 17—21; 55 20x9 13x4; 56 48—42 21—26; 57 42—37 4—9; 58 25—20 9—13; 59 20—14 16—21; 60 27x16 22—28; 61 33x22 18x38; 62 14—10 38—42; 63 37x48— 26x37; 64 10—4 13—19; 65 4—36 23—29; 66 16—11 29—34; 67 11—7 34—40 68 7—1 40—44 ïemise. Naar wü vernemen, zal de tiende partij van de match KeilerSpringer definitief in Amster dam gespeeld worden. De negende party, waar voor nog geen bestemming was gevonden, zal thans te Leiden worden gespeeld op Zaterdag 6 Maart a.s., terwijl de tiende en laatste party wordt gespeeld in het Victoria Hotel te Amster dam. Deze party begint des middags om 5 uur. Van de gelegenheid tot omruiling van 4 pCt. dollarobligaties der Koninklijke Petro leum in 4 pCt. obligaties ad f 2500 en een warrant is op ruime schaal gebruik ge maakt. Minstens 97 pCt. van de uitstaande obligaties is ter omruiling aangeboden. De 3)4 pCt. leening van de gemeente Batavia tot den koers van 99Vl pCt. is vol- teekend. De Nivas verkocht 5000 ton bruine suiker aan Japan en 800 ton superieure voor con sumptie. Hierna 360 ton superieur en 111 ton bruine suiker voor consumptie. In de vergadering van de „Alkmaar Pa cket" deelde de voorzitter mede, dat er goede vooruitzichten bestaan op een ren dabele exploitatie van het bedrijf. Uit Parijs wordt gemeld, dat het iederen dag duidelijker wordt, dat de regeering zich in een impasse bevindt en al loopt het gerucht van een eventueele wijziging in de Amerikaansche Johnsonwet, waardoor het opnemen van een Fransche leening theoretisch mogelijk zou worden, schijnt men practisch genomen nog ver van de verwezenlijking hiervan af te staan. De goudprijs te Londen daalde met 1 d. tot 142/2)4. 415.000 werd aan goud om gezet. Naar „Agence Econ. et Financ." verneemt is door de aandeelhouders van de S. A. Ougrée Marihaye voor 98)4 a 99 pCt. van de gelegenheid tot inschrijving gebruik ge maakt. Een klein gedeelte van de uitge geven aandeelen is in handen van het Syndicaat gebleven. Er werd besloten, deze aandeelen met nog duizend stuks, ter be schikking van het personeel der Mij. te stellen, tot den koers van fr. 8.60. Het aan deelenkapitaal is thans van 300.000 tot 600.000 aandeelen verhoogd De Shell Transport and Trading Com- heeft de uitkeering van een bonus in de verhouding van één nieuw tot vijf oude aandeelen goedgekeurd. Hiervoor wordt 4.824.272 aan de reserve onttrokken, welke voor een groot deel is gevormd door agio op emissies. President Roosevelt heeft de wet getee- kend, waarbij zijn volmachten voor het sluiten van handelsverdragen voor drie jaren wordt verlengd. Na beurstijd gisteren te New York werd bekend gemaakt, dat de Carnegie Illinois Steel Co. en de Pittsburgh Steel den eisch tot loonsverhooging tot ten minste 5 en de 40-urige werkweek hebben aangenomen, alsmede de loonsverhooging met 50 pCt. bij overwerk. Hierdoor bestaat het vooruit zicht, dat geen staking in de staal-industrie zal uitbreken. De verhooging van de loonen in de Amerikaansche staalnijverheid zal waar schijnlijk een verhooging der kosten met $100 millioen per jaar ten gevolge hebben. V/allstreet neemt aan, dat dit hooge be drag door verhooging der staalprijzen zal worden geneutraliseerd. De geruchten omtrent een aandeelen- uitgifte door de U. S. Steel Corporation blij ken onjuist te zijn, aangezien op de agenda van de vergadering op 5 April a.s. geen voorstel tot kapitaalsverhooging wordt ge meld. •K Het beletsel voor Amerikaansche regee ring sopdrachten van staal acht men na de loonregeling met de arbeiders uit den weg geruimd. Het departement van Marine zal 13 Maart a.s. nieuwe staalorders plaatsen. De koperverkoopen in Amerika bedroe gen in Februari 74.950 ton tegen 53.800 ton in Januari. President Roosevelt teekende de wet, waarbij wederom voor twee jaar aan de Federale Reserve Banken volmacht wordt verleend, staatsfondsen te gebruiken tot dekking van de Federal Reserve-biljetten. De Amerikaansche staatsschuld is in Fe bruari met 98-682.000 gestegen tegen 95.178.000 in Januari. De buitengewone uitgaven beliepen 202.285.000 tegen 298.947.000. De American Locomotive boekte over 193C een winst van 1.15 millioen of 3.22 per 7 pCt. cum. pref. aandeel, waarop 26.25 dividend achterstallig is, tegen een netto verlies van 1.42 millioen in 1935. Roosevelt zond aan het Congres de oude N.R.A. Men acht het rapport den eersten stap zijnerzijds tot het doen herleven van de beginselen, waarop de N.R.A. berustte. Roosevelt merkte hierbij op, dat het rap port van onschatbare waarde moet worden geacht, bij de overweging van vitale wet telijke vraagstukken. De benzine-voorraden in de Vereen. Staten bedroegen aan het einde der vorige week 49.485.000 vaten tegen 48.056.000 va ten in de voorafgaande week. De voorraden benzine en stookolie beliepen te zamen 99.176-000 vaten tegen 99.139.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in Amerika bedroeg in de afge- loopen week 3.296.000 vaten en is hiermede onveranderd gebleven bij de voorafgaande week. Op de vergadering van de American Can werd medegedeeld, dat de vooruit zichten voor het loopende jaar gunstig zijn. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.92)48.9314 (vo rig slot 8.93Yi); de Dollar op 1.82Vz-1.82% (vorig slot 1.82 11/16); de Frank op 8.4814 8.49y2 (vorig slot 8.49)4); de Belga op 30-75 —30.80 (vorig slot 30.78) en de Zwitsersche Frank op 41.6541.70 (vorig slot 41.69). De American Enka declareert een inte rim-dividend van 0.75. Over 1936 werden vier kwartaal-dividenden van 0.25 uitge keerd, benevens twee extra-dividenden van respect. 0.50 en 3.50. De vereeniging ter bevordering der Rozen teelt Nos Jungunt Rosae houdt op Dinsdagmid dag 9 Maart om twee uur een buitengewone algemeene vergadering in Artis te Amsterdam. Hier zal een beslissSig worden genomen inzake de organisatie van een groote rozententoonstel- ling van 14—18 Juli a.s. te Boskoop in een der nieuwe tentoonstellingshallen, verder omtrent schenking door Nos Jungunt Rosae aan Prin ses Juliana en Prins Bernhard van een Rosarium in het paleispark Soestdijk en eindeiyk omtrent de stichting van een proeftuin voor waarnemin gen, beoordeeling en event, bekroning van nieuwe, reeds in den handel gebrachte rozen. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6