Eden en Mussolini aan het woord Spierpijn? Sloan's Liniment Na het Congres te Manilla HARD TEGEN HARD Engeland wil zich niet isoleeren VAN F 11.000 BEROOFD Kerkelijk leven WOENSDAG 3 MAART 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Tweekoppig Caesarisme op 't continent Lord Cecil verklaart een Britsch- Amerikaansch bondgenoot schap uitgesloten DE NIEUWE TWEEDE KAMER Het ligt in de bedoeling deze 8 Juni te openen MOTORSCHIP ERODONA TEGEN PRIJSOPDRIJVING Sloan's aanwenden! Niet wrij ven - alleen maar betten. Dat brengt onmiddellijk verlichting! Sloan's zorgt voor nieuwe cir culatie van frisch bloed door de spierweefsels, waardoor de pijn snel verdwijnt! Prjjs 80 ct. - doodt pijnf De Nederlanders bij de inwijding van het eerste kerkje op Bali tegenwoordig 17 Maart weer in Nederland Ook in Vlaanderen zijn uitgestrekte overlast gebieden overstroomd, hetgeen veel bezorgt Wereldjamboree 1937 De voorbereidingen voor het kamp f. J &L-rV» Een bij Madrid naar beneden geschoten regeeringsvliegtuig wordt door de nationalisten op een vrachtauto als een oorlogstropee rondgereden MAATREGEL TEGEN HEIDE BRAND Brandstrook langs de fietspaden op de Leusderheide HET ROODE ACHTERLICHT Hoe moet het worden? LUCHTPOSTVERZENDING Nieuwe mogelijkheden Plechtige Hoogmis en Lof Stand der werkloosheid Begin Februari 1937 met 3.8 pet. minder dan begin Febr. 1936 POELAU BRAS VERLIEST HET ROER Geen gevaar voor het schip 65 JAAR GETROUWD Academische examens Apothekers-assistent In goed vertrouwen stond een familie effecten en geld af Jubileum G. Hol Vijf en twintig jaar journalist WORDT HET MELKBROOD DUURDER? Gouden doctoraat FRATER AURELIUS t Oud-directeur van het Blinden instituut te Grave VOOR DE MISSIE VAN CURACAO Er zijn gisteren twee ijzerharde antwoor den afgekomen op twee brandende kwesties. De Engelsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Mr. Anthony Eden, ver klaarde in het Lagerhuis, dat Engeland den Buitschen eisch tot teruggave der koloniën afwijst: „De Britsche regeering heeft niet overwogen en overweegt evenmin eenig deel der mandaatsgebieden af te staan." Wanneer Duitschland nog eenige hoop op toegevendheid Van Engeland in deze kwestie had gekoesterd, dan kan het deze thans begraven. Het is ech ter ondenkbaar, dat het Derde Rijk zijn kolo niale actie zal afblazen. Integendeel het zal deze nog intensiever gaan voeren, al ware het alleen maar om het prestige van den Führer, die zelf het koloniale probleem in het mid den der Duitsche politiek heeft gesteld, te handhaven. Een blijvende nieuwe haard van onrust is weer ontstaan. Gisteren hebben wij hier ter plaatse uiteengezet, dat wij den eisch van Duitschland tot teruggave zijner vroegere koloniën rechtvaardig achten en het is daar om, dat wij de halsstarrigheid van Engeland, die natuurlijk ook door de andere mandaatsbezit- ters zal worden gevolgd, betreuren. Het tweede niet minder harde antwoord werd door Mussolini in den Grooten Fascisti- schen Raad gegeven aan Engeland, zijn part ner in het onlangs gesloten accoord aangaan de de beheersching der Middellandsche Zee. Engeland stelt een vijf-jaren-plan op voor zijn bewapening tot de tanden. Welnu, Mussolini blijft niet achter en zal in deze vijf jaren heel zijn land militariseeren. Weliswaar is tegen over Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten Italië een arm land, maar dat mag geen gewicht in de schaal leggen. Het volk moet, precies als in het geldarme Duitschland, den buikriem maar dichter aantrekken en zich verzoenen met de gedachte, dat het leven moet in een ijzeren tijd ter wille van de groot heid van het fascistisch imperium. Waar moet dit alles naar toe? De ex pansiedriften van het fascisme en nationaal-socialisme zijn onmisken baar. Duitschland verlangt terecht zijn kolo niën terug, maar droomt ook nog van den „Anschluss". Oostenrijk wilde met hulp van Italië door het herstel van de Habsburgsche monarchie binnen afzienbaren tijd voor goed een einde maken aan dezen droom. De duce, plotseling enger verbonden met het Derde Rijk dan ooit, heeft echter krachtig afgeblazen. Voor hem is de Oostenrijksche restauratie niet actueel meer. Het arme Oostenrijk verkeert opeens weer in grooter gevaar dan maar ooit In de afgeloopen vier jaren, ook binnenlandsch, want uit de laatste incidenten bij het be zoek van von Neurath en bij de opvoering van de Fredericus-film blijkt klaar en duidelijk, dat de Oostenrijksche Hitlerianen er niet aan denken hun Anschluss-actie stop te zetten. Italië heeft zich na de bezetting van Abessi- „verzadigd" verklaard, maar door de stich ting van het Keizerrijk Ethiopië is de hege monie over de Middellandsche Zee nog niet bereikt. Door zijn gemeenschappelijk optreden met Duitschland in Spanje en door zijn volle dige erkenning van het Franco-bewind hoopt het durenden invloed te krijgen in het Spaan- sche moederland en in Spaansch Marokko, waar zoowel voor Duitschland als Italië de ontginning der begeerde grondstoffen, de ert sen, noodig voor de bewapening, als belooning Wenkt. Engeland en Frankrijk, gesteund door de Vereenigde Staten, zijn in de laatste maanden Uitermate waakzaam geworden tegen de po litieke expansiezucht van het fascisme en het hationaal-socialisme. Zij zijn niet Vergeten, dat Mussolini een paar maanden geleden te Mi laan verklaarde, dat hij aan de wereld den Vrede wilde brengen „op een woud van acht millioen Italiaansche bajonetten." Ook het Woord van den Duce, dat „de oorlog is voor den man wat het moederschap is voor de vrouw" blijft in levendige herinnering. Naar een vrede, gebaseerd op bajonetten, snakt de wereld stellig niet. En het is te begrijpen, dat de democratische landen, als Italië dan par- tout den vrede wil brengen op bajonetten, de voorkeur geven aan „democratische" bajonet ten. Vandaar de enorme bewapening, die En geland aan het uitvoeren is. Waar moet dit alles heen? Vooral als men let op een belangrijk element, waar de Mor ning Post op wijst: als het Britsche bewape- hingsplan voltooid zal zijn met de allermo dernste instrumenten, zal de Duitsche en ook de Italiaansche bewapening, die een paar jaar eerder begonnen is, al weer verouderd zijn. En daarom zullen Hitler en Mussolini voor het angstwekkende dilemma geplaatst worden: óf wel maar door blijven bewapenen met de ze kerheid, dat zij steeds door de „rijke landen" zullen worden overtroffen óf met de anderen een accoord sluiten om de bewapening te ver minderen. De pogingen, van Rome en Berlijn uit ondernomen, om de Fransch-Engelsche samenwerking te verbreken, hebben schipbreuk geleden en hebben ten slotte slechts als resultaat gehad deze samenwerking te ver sterken. Engeland en Frankrijk zijn tot de conclusie gekomen, dat slechts een afwijzende houding baat kan brengen. Deze houding heeft nu als gevolg de innige verbinding tusschen Rome en Berlijn. Een tweehoofdig Caesarism'e heeft zich in het midden van het Europeesch continent gevestigd. Er ontstaat een verhou ding, welke de krachten, waarop tot nu toe het Europeesche evenwicht gefundeerd was en waarop de internationale betrekkingen berust ten, totaal omverwerpt. De Volkenbond staat machteloos. Duitschland is geen lid meer en Italië is practisch geen lid, zoolang Genève de verovering van Abessinië niet erkent. Ook Locarno bestaat niet meer. Moet er daarom gewanhoopt worden aan de mogelijkheid, als nog tot een vergelijk te komen tusschen de twee groote groepeeringen in Europa? Eden verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat er nog geen nieuwe accoorden in West-Europa waren gesloten ter vervanging van Locarno, maar dat hij nog niet wanhoopte, de belang hebbende naties, waaronder ook Italië en Duitschland zich bevinden, rond de conferen tietafel te vereenigen en resultaten te bereiken. En over den Volkenbond zeide dezelfde be windsman, dat deze, ondanks de moeilijkhe den, welke hij ondervindt, nog lang niet ten grave was gedragen. Laat ons dit gematigd optimisme van Eden deelen. Heden geeft Nederland een goed voorbeeld van de vreedzame samenwerking, zooals deze moet zijn, wil Europa ten slotte niet ten gronde gaan. Rondom de conferentietafel in de Trèves- zaal van het Departement van Waterstaat te Den Haag vereenigt minister-president Colijn de vertegenwoordigers der Qslo-staten ter be spreking der wederzijdsche belangen op het gebied van handel en nijverheid. Alleen zulke vreedzame besprekingen kunnen 'Europa red den, geen autarkische en andere tariefmuren, geen bewapeningswedloop. Nog is het niet te laat. Maar de klok loopt angstig hard naar den Europeeschen middernacht. LONDEN, 3 Maart. (Reuter.) Tijdens de de batten over de buitenlandsehe politiek in het Hoogerhuis stelde de liberaal lord Lothian een Britsche isolementspolitiek voor, zoo mogelijk in samenwerking met de Vereenigde Staten. Lord Cecil verklaarde hierop, dat een systeem van Engelsch-Amerikaansche bond genootschap uitgesloten is, daar de gevoe lens van Amerika zich hiertegen verzetten. Indien wij zouden trachten ons van het Europeesche vasteland te isoleeren, zou den wij wel eens tegenover een tegen ons gerichte pan-Europeesche combinatie ge plaatst kunnen worden. Lord Cecil voegde er aan toe, dat het streven naar een Europeeschen landenbond de eenige hoop voor de toekomst is, zelfs indien, om te beginnen, maar een klein gedeelte op dezen weg zou worden afgelegd. Lord Cecil verklaarde voor de bewapeningspolitiek der regeering te zijn. Indien de verkiezingen van de nieuwe Twee de Kamer der Staten-Generaal 26 Mei as. zijn ligt het zoo vernemen wij in de bedoeling, de zitting der tegenwoordige Kamer op 5 Juni te sluiten. De zitting der nieuwe Kamer zal dan 8 Juni geopend worden. Heden heeft met goed gevolg proef gestoomd een nieuw tankschip met een draagvermogen van S100 ton, gebouwd door C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven, voor rekening van de Koninklijke Shell. Het schip is gebouwd volgens de plannen en ontwerpen van de opdrachtgevers en speciale zorg is besteed aan de verblijven van de op varenden, in verband met den dienst in de tropen en in koude klimaten. Het schip werd overgenomen door den heer C. Zuiver, marine-superintendent van de Ko ninklijke Shell. BATAVIA, 3 Maart. (Aneta.) Bij den Volks raad is ingediend een ontwerp-ordonnantie ter voorkoming van prijsopdrijving betreffende goederen, diensten of huren, aangezien de or- donnantie van die strekking, van kracht ge worden 6 October 1936, 1 Maart 1937 is ver vallen. De vraag of het noodzakelijk is, de uitbrei ding van overheidsbevoegdheden, bij de eerste ordonnantie op dit gebied tijdelijk toegekend, te bestendigen, is door de regeering na zorg vuldige overweging bevestigend beantwoord. De werkingsduur is voorshands op 1 jaar vastgesteld. Verzocht is op uiterlijk 10 Maart een beslis sing te willen nemen. (Van onzen corr. aan boord van de „Mamix") Met een zeker heimwee hebben wij Zondag avond 7 Februari om 12 uur Manilla verlaten met het stoomschip „Isinadore". Aan boord be vonden zich drie Nederlandsche bisschoppen, n.l. Mgr. Willekes, Mgr. Panis en Mgr. Aerts en twee Apostolische prefecten, Mgr. Goumans en Mgr. Albers. De boot voer tusschen de Oostkust van Bor neo en de Westkust van Celebes, wel het mooi ste gedeelte van heel onze zeereis. In Menado verliet ons Mgr. Panis, - de bisschop van Celebes. Vrijdagmorgen kwam de Zuidkust van Celebes in 't zicht met Makassar. Hier nam Mgr. Aerts afscheid van ons om met de eerste gelegenheid naar zijn missiegebied Nieuw Guinea te ver trekken. Zaterdag 13 Februari kwamen de Nederland sche congressisten op Bali aan. Den volgenden dag waren wij allen tegenwoordig bij de inwij ding van het eerste R. K. kerkje op Bali. Enkele auto's brachten ons naar de binnenlanden. Al spoedig moesten wij den weg te voet vervolgen langs kleine paadjes en over snelvlietende beek jes. Eindelijk bereikten wij het nieuwe kerkje van Pater Buys, den eersten pastoor op dit eiland. Het kerkje, van leem en hout opgetrokken, is ongeveer 10 Meter lang en 8 Meter breed. De Hoogeerw. heer kanunnik Abrahon verrichtte de plechtige inzegening, waarna hij en vijf andere priesters de H. Mis in het kerkje opdroegen. Een honderdtal katholieken woonde de plech tigheid bij. Het was ontroerend die brave in landers hun godsdienstige liederen te hooren zingen. Onder de H. Mis gingen onze Holland- sche congressisten allen te communie, een prachtig voorbeeld voor de inlanders. Door de open vensters gluurden nieuwsgierige heidenen. Van Bali vertrokken we naar Java, waar wij het missiewerk van nabij konden beoordeelen. Zoo in Malang (Carmelieten) vindt men la gere- en Mulo-tfcholen, waar niet minder dan 2400 kinderen R. K. onderwijs ontvangen. Zelfs heeft men daar opgericht een H.B.S. Zoo is het ook in Batavia, Bandoeng enz. Men staat ver baasd over het enorme werk onzer missionaris sen. En nu gaan wij terug naar het dierbaar va derland, dankbaar voor alles wat wij gezien en genoten hebben. De „MarMx van St. Aldegonde" is den 24en Februari uit Batavia vertrokken; waar schijnlijk arriveeren wij den 16en Maart in Genua en den 17en Maart in Utrecht. Dat er schot komt in de voorbereiding voor het a.s. Padvindersfestijn moge blijken uit het volgende. De voor de voeding van de maximum 25.000 deelnemers benoodigde levensmiddelen worden betrokken van in Nederland te goeder naam en faam bekend staande groothandelaren. De aanbesteding heeft plaats middels inschrij ving, waartoe verschillende leveranciers wor den uitgenoodigd. De inschrijving voor kruidenierswaren en aardappelen heeft reeds plaats gehad, doch terzake is nog geen beslissing genomen. De in schrijving voor brood, groenten en fruit, melk en visch is nog in voorbereiding. De aflevering van de benoodigde levensmid delen heeft dagelijks door de aannemers plaats aan het Hoofdmagazijn. Kruidenierswaren en brood worden den dag vóór dien, waarop ze geconsumeerd worden, af geleverd in z. g. éénheidsverpakking, bevatten de een hoeveelheid voor 40 man. Samengesteld is een Nederlandsch en een En- gelsch menu. Het Nederlandsche menu wordt verstrekt aan de Nederlandsche padvinders, het Engelsche menu aan die van Engelsche natio naliteit. De padvinders van andere landaarden mogen landsgewijze kiezen tusschen deze bei de menu's. Het Hoofdmagazijn krijgt de beschikking over een reservevoorraad middageten (geconser veerd) voor één dag, teneinde in de behoefte te kunnen voorzien, wanneer stagnatie in de verstrekking van versche levensmiddelen mocht plaats hebben. Van de 64 beschikbare winkeltjes op het marktterrein zijn er momenteel 32 verpacht aan eerste klasse firma's, waarbij er verschillende zijn, die geheel ten dienste van de Jamboree zullen zijn, zooals: voetverzorging, schoenrepa ratie, kapper, kleermaker en een bankgebouw. Door een Groepleider der N. P. V., die tevens Commandant is van de Reddingsbrigade te Zandvoort, is een schema opgesteld van de re geling van het zwemmen der deelnemers in zee. Door de Directie van de Amsterdamsche Wa terleiding is toestemming gegeven, dat de deel nemers aan de Jamboree zich langs het pad, dat loopt van het Jamboreeterrein naar de kust, naar het strand mogen begeven. In zee zal met boeien en vletten een gedeelte van 500 meter langs de kust worden uitgezet, waarbin nen de kampeerders mogen zwemmen. De dienst bij het zwemmen zal zoo worden ingericht, dat niet meer dan 1500 jongens tege lijk mogen zwemmen, dus onder toezicht van deskundigen en voorzien van al het noodige te gen eventualiteiten. Gedurende de Paaschdagen worden leiders Naar wij vernemen, is de centrale werkver schaffing onder leiding van de Nederlandsche Heidemaatschappij thans bezig een z.g. brand strook langs de fietspaden van de Leusderheide aan te leggen, teneinde deze uitgestrekte heide- terreinen tegen brand te beveiligen. Zooals be kend komen 's zomers op de Leusderheide telkenmale veelal door onachtzaamheid branden voor, waardoor groote oppervlakten heide wor den vernield. Aangezien bovendien het genie kamp en ook het luchtdoelkamp op de Leusder heide zijn gevestigd, zoodat het gevaar niet denkbeeldig is, dat deze kampen bij een heide brand door het vuur zouden kunnen worden aangetast, heeft men gemeend tot bovenge- noemden maatregel te moeten overgaan. Wij vernemen voorts nog, dat men met de werkzaamheden reeds vrij ver is gevorderd, zoo dat er alle kans bestaat, dat het werk aan het begin van den zomer gereed is. Ofschoon nu reeds ruim vier maanden gele den het nieuwe motor- en rijwielreglement van kracht werd, waarin onder meer voorgeschreven wordt, dat met ingang van 1 Januari 1938 elk rijwiel bij nacht een goedgekeurd achterlicht met reflector moet voeren, zijn de eischen welke aan dit achterlicht gesteld zullen worden, nog steeds niet bekend gemaakt. Noch de fabrikanten, noch de handel weten waaraan zij zich te houden hebben en inmiddels wordt de overgangstermijn steeds korter. De A. N. W. B., die reeds bij de inwerkingtre ding der nieuwe bepalingen de aandacht van den minister op deze kwestie gevestigd had, heeft thans nogmaals in een adres aangedron gen op een zoo spoedig mogelijke openbaarma king van de eischen, waaraan het achterlicht zal moeten voldoen. De heropening en uitbreiding van enkele luchtdiensten met ingang van 1 Maart openen ook voor de luchtpostverzending enkele nieuwe mogelijkheden. Zoo wordt met het vliegtuig, dat iederen morgen te 10.30 van Schiphol naar Praag (aan komst 14.15) en Weenen (aankomst 15.40) ver trekt, briefpost voor Hongarije, Oostenrijk, Roe menië en Tsjecho-Slowakije meegegeven, alsmede pakketpost voor dezelfde landen, zoomede voor Bulgarije, Turkije en Joego-Slavië. De dienst op Frankfort wordt doorgetrokken naar Milaan (aankomst 16 uur) en met in gang van 15 Maart naar Rome (aankomst 18.15), zoodat ook voor deze bestemmingen luchtpostverzending plaats heeft. Tenslotte wordt, dank zij de instelling van een, op het van Nederland uit vertrekkende vliegtuig, aansluitenden luchtdienst Kopenhagen Stockholm, voortaan de briefpost voor Zwe den tot deze plaats langs den luchtweg ver zonden. De laatste buslichting voor al deze diensten geschiedt denzelfden morgen te Amsterdam (C.S.) om 8 uur, te Rotterdam (hoofdpostkan toor) te 7.50 uur en te 's-Gravenhage (hoofd postkantoor) te 2.35 uur. uit Zwitserland, Engeland en Hongarije op Vo gelenzang verwacht. Dezer dagen verschijnt bij het Hoofdkwartier van de Wereld Jamboree een boekje met voor- loopige mededeelingen, dat in een oplage van 32000 exemplaren in vier talen over de geheele wereld zal worden verspreid onder de padvin ders, die voorloopig hebben ingeschreven. De voorbereidingen voor den bouw van het kamp vorderen gestadig. Met de eigenlijke werk zaamheden op het terrein zal in Mei een aan vang worden gemaakt. Dank zij de aangename samenwerking met de Posterijen en Telegrafie heeft men een spe- cialen postzegel gekregen die niet tegen ver hoogden prijs wordt uitgegeven, maar die daar door ook meer verkocht zal worden en dus een uitgebreide reclame zal worden over de gehee le wereld voor ons land. De zegels zullen in waarden van 12 cent, 6 cent en 1% cent worden uitgegeven, naar een ontwerp van Rijke Koch, zoodat voor binnen landsch gebruik, zoowel als voor buitenland sehe verzending (ook en 6 cent te combi neeren voor buitenlandsch drukwerk en brief kaarten) de zegels gebruikt kunnen worden. Voor de katholieke deelnemers aan de Jamboree zal op Zondag 1 Aug. a.s. om 10 uur een plechtige Hoogmis gehouden wor den op het speciaal daarvoor gereserveerde terrein. Des middags heeft een plechtig Lof plaats ter eere van Christus Koning in den St. Bavo te Haarlem. Ook voor Zondag 8 Augustus is dezelfde regeling getroffen. Buitenlandsehe leiders en troepen kunnen zich nader in verbinding stellen met Dr. A. C. Ramselaar, Willem- straat 2 Den Haag. Voorts kan nog medegedeeld worden dat zich een comité ter ontvangst en behulpzaam heid van het Indische Jamboree-contingent heeft gevormd. De inschrijving voor de Jamboree bedraagt momenteel reeds ruim 17000 deelnemers, waar van een zeer groot contingent uit Engeland, welk laatste op 30 en 31 Juli via Roosendaal en Hoek van Holland ons land zal bereiken. De opening van de Jamboree zal plaats heb ben op 31 Juli, terwijl het vertrek der laatste deelnemers op 15 Augustus is vastgesteld. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 8 tot en met 13 Februari 1937 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 532.300 (waarvan 74.300 landarbeiders.) Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: in de week van 8 tot en met 13 Februari 1937 30.9 pet.; in de vorige verslagweek (25 tot en met 30 Januari 1937) 33 pet.; in de overeenkom stige week van 1936 34.7 pet.; in de overeenkom stige week van 1935 33.3 pet. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden 13 Februari 1937 in totaal 467.733 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 444.229 mannen. Van deze werkzoekenden waren ei 451.923 werkloos, onder wie 433.559 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur-gene raal van werkverschaffing en steun ver leenmg waren eind December 1936 42.633 arbeiders ge plaatst bü een werkverschaffing. De Stoomvaart Maatschappij Nederland deelt ons mede, dat zij bericht heeft ontvangen van den gezagvoerder van de Poelau Bras, dat het schip zijn roer verloren heeft. Het schip bevindt zich op ongeveer honderd mijlen ten Westen van Port Said. De sleepboot Protector van de Svitzer-ber- gingsmaatschappij is op weg naar de Poelau Bras en kan het met ongeveer 24 urn1 bereiken. Voor het "schip bestaat geen gevaar. Als een zeldzaamheid dient te worden ver meld, dat 8 Maart a.s. het echtpaar Arend Carel Hebbink en HebbinkJansen te Steende ren den dag hoopt te herdenken, \tfaarop het voor 65 jaar in het huwelijk trad. Beide oudjes, die resp. 90 en 86 jaar oud zijn, doen dagelijks nog de werkzaamheden op hun boerderijtje. Deze dag zal voor de beide krasse oudjes wel niet onopgemerkt voorbijgaan. AMSTERDAM. Candidaats-examen in de Ro- maansche taal en letterkunde (Spaansch) mej. E. L. Rothstein en Doctoraal-examen in de Ge schiedenis mej. A. M. Magré. LEIDEN. Doctoraal-examen geneeskunde, de heer M. J. Lorié. LEIDEN. Geslaagd: Aanvullend doctoraal examen wis- en natuurkunde, de heer A. van Haasteren. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde let ter H, mej. C. IJspeert. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde let ter F, de heer J. F. van Walsem. LEIDEN Geslaagd: de heer R. C. Beeken kamp, Schiebroek, Dezer dagen is uit de psychiatrische inrich ting Maasoord een zekere S. uit Hillegersberg ontslagen, die reeds sedert eenige jaren verduis teringen had gepleegd ten nadeele van een fa milie aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam. De man had met deze familie begin 1935 kennis gemaakt in de Diergaarde en had zich als zeer rijk voorgedaan. De aanvankelijk vriendschap pelijke betrekkingen werden evenwel spoedig van anderen aard. De man wenschte ter dek king van eenige hypotheken een leening af te sluiten en zijn nieuwe kennissen waren wel zoo vriendelijk om een obligatie van duizend gulden om te wisselen. Achteraf bleek evenwel, dat de obligatie, die S. voor een certificaat in de plaats had gegeven, slechts honderd gulden waard was. De man hield evenwel zulke mooie praatjes, dat hij er ten slotte nog in ge slaagd is om plus minus elf duizend gulden aan obligaties los te krijgen en bovendien nog zeshenderd gulden spaarbankgelden van de menschen wist te leenen. Daarop heeft hij ƒ350 teruggestort, terwijl hij een deel van het geleende geld betaalde met een chèque op de Amsterdamsche Bank, welke niet gedekt was. De menschen hadden steeds nog vertrouwd, dat S. het geld zou teruggeven, doch in Februari 1936 werd de man plotseling in Maasoord opgenomen. Toen hij dezer dagen ontslagen werd, achtten zij het raadzaam om de zaak in handen van de Justitie te stel len, die deze zaak thans in onderzoek heeft. Donderdag 18 Maart as. zal de heer G. Hol, hoofdredacteur van het Centrum te Utrecht, zijn zilveren jubileum als journalist vieren. Vijf en twintig jaar geleden begon hij zijn loopbaan als verslaggever van de Utrechtsche Courant. Van 1922 tot 1929 was hij chef-redacteur van het Huisgezin te Den Bosch, waarna hij weer naar Utrecht terugging, om als hoofdredacteur van het Oentrum op te treden. Ook in het organisatieleven neemt de heer Hol een belangrijke plaats in. Hij is hoofdbe stuurslid van het Aartsdiocesaan Kruisverbond en onder-voorzitter van het Kruisverbond in bet dekenaat Utrecht. Verder is de heer Hol onder-voorzitter van de afdeeling Utrecht van de Ned. R.K. Volkszangvereeniging, onder-voor zitter der R.K. Kiesvereeniging te Maartensdijk. Voorts is hij lid van den Raad van Beroep voor het politie-personeel te Utrecht. Ook de jeugd beweging heeft zijn belangstelling. Om den heer Hol op zijn jubileumdag te huldigen heeft zich een comité gevormd, be staande uit eenige collega's en vertegenwoor digers van vereenigingen. De heer Hol zal 18 Maart recipieeren van 35 uur in hotel Het Kasteel van Antwerpen te Utrecht. In verband met verkregen inlichtingen, dat het in het voornemen zou liggen van de Ne derlandsche Zuivelcentrale, de industrie-melk- regeling voor de Nederlandsche bakkerij met ingang van 1 April in te trekken, waardoor voor het produceeren van melkbrood instede van de tot dusverre goedkoopere industriemelk, de duurdere consumptiemelk voortaan zou moeten worden gebezigd, heeft de Nederlandsche Ver- eeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf zich tot den mi Aster van Landbouw en Vis- scherij gewend, met het verzoek te dezer zake geruststellende inlichtingen te mogen ont vangen. Op 7 Maart a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. G. A. de Geus, arts te 's-Graven hage, aan de Leidsche universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Frater Aurelius (in de wereld Hendrikus van Dinter) is op Huize Steenwijk te Vught, in het rusthuis voor oude en ziekelijke Fraters vrij plot seling, ofschoon niet onverwacht, overleden. Hij was in zijn 63e levensjaar, het 47e van zijn kloosterleven. Vooral als directeur van het Blinden-instituut te Grave hebben duizenden in den lande, in Noord en Zuid, in Oost en West, hem leeren kennen en waardeeren; zijn onvermoeid sjou wen en trekken door het gansche land hebben zij bewonderd, vooral om het edele doel, dat hij daarbij nastreefde en dat hij ook voor een zeer aanzienlijk deel heeft bereikt, nl. den blin den van Grave een modem ingerichte woning te bereiden. Het is moeilijk onder woorden te brengen wat hij daarvoor heeft afgezwoegd, en zeker zegt men niet te veel, wanneer men be weert, dat hij in wezenlijken zin een deel van zijn leven heeft geofferd en er de gezondheid van zijn lichaam aan heeft gegeven. Toen hij Grave verliet, was hij een geknakte man, die zijn moeizaam bestaan nog eenige ja ren heeft voortgesleept, totdat de tijd der be looning gekomen was. Pater A. de Bruyn O. P., secretaris van Mgr. Verriet, verzoekt opname van het volgende schrijven: Landgenooten, Dank, dank, dank aan allen die reeds hebben gegeven voor den bouw van nieuwe Godshuizen in de missie van Mgr. Verriet, waar zeer veel armen wonen, die onmogelijk kunnen bijdragen in de kosten. Daartoe doe ik een beroep op U allen in ons moederland en smeek met Mgr. Verriet: Ach, helpt ons toch. Wie had kunnen denken dat er in enkele we ken circa ƒ7000.bijeen zou zijn? Ik blijf vertrouwen dat het benoodigde geld bijeen komt. Nog één maand en ik aanvaard mijn reis naar Curacao. Mag ik Mgr. Verriet en de arme ge- loovigen vóór mijn vertrek gelukkig maken? Zegt u nu ja en geeft! Wie helpt de eerste 10.000.— vol maken? God zegene onze weldoeners. H. Jozef wees onze voorspreker! Uw dankbare in Christus: Pater A. DE BRUIJN O. P. Pastorie Berg en Dalsche weg 40 Nijmegen. Giro 288575.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9