Duizenden Spaansche kinderen gaan naar Sovjet-Rusland Trotzki's verblijf in Mexico Gruwelijke moord te Vlissingen Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een revolutionnair kinderblad Materieele toestand der kerk in Spanje Poolsche nationalisten gearresteerd Onder een rotsblok gekomen MOSCOU ZONDER MASKER Het Weer De gezondheid van den H. Vader Roof de drijfveer De Britsche weldoener Een gevaarlijk experiment voor de regeering Leger van detectiven bewaakt hem Keert Weenen zich van Rome af? Spoorwegongeluk in Italië Regeeringswij ziging in China DONDERDAG 4 MAART 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20442 De Duitsche gezant overhandigt generaal Franco zijn geloofsbrieven Mexico steunt openlijk de rooden Bij huiszoeking wapens gevonden Zeven arbeiders in de Ver. Staten gedood immuunuinu Een zegening der menigte op Paaschzondag wordt mogelijk geacht Wbensdagavond laat zijn twee oude menschen door mes steken van het leven beroofd De begrafenis van luitenant Jung te Antwerpen, één der slachtoffers van de ramp te Brasschaet, die later aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis is overledev Lord Nuffield schenkt meer dan 100.000 pond aan Nieuw-Zeeland Communistische bladen ruien het volk op den Russischen banne ling uit den weg te ruimen Schuschnigg zou de restauratie plannen willen doorzetten DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op psg. één éS cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. MARSEILLE, 4 Mrt. Reeds verschillende transporten Spaansche kinderen zijn thans vanuit Barcelona en Valencia naar Sovjet- Rusland overgebracht. Er bevinden zich reeds 4000 Spaansche kinderen in Sovjet- Rusland, die op kosten van den staat wor den opgeleid tot volslagen revolutionnairen. Deze kinderen zullen voor de Komintern het volgend geslacht vormen voor het internatio nale leger roode propagandisten. Deze kinderen worden tot in de kleinste bij zonderheden op de hoogte gebracht van de propaganda-methoden voor de wereldrevolutie en de Bolsjewistische terreur. Wanneer der halve de huidige poging om Spanje voor het Bolsjewisme te winnen mocht mislukken, dan zal later met meer kans van slagen een nieuwe Poging worden ondernomen. Doch niet alleen in Rusland, maar ook in dat gedeelte van Spanje, dat nog door de Rooden bezet wordt gehouden, heeft men de Bolsjewistische opvoeding van het kind ter hand genomen. Xe Barcelona verschijnt zelfs een revo- lutionnaire kinderkrant, waarmee bij de jeugd systematisch het communistisch ver gif wordt ingedruppeld. De terrorist Antonoff Ovsienko, die door Mos kou voorzien van speciale volmachten als con sul-generaal naar Spanje is gezonden, heeft in zijn staf van medewerkers niet enkel militaire deskundigen, technici, propagandisten enz. maar ook specialisten van de Komsomol, die niet alleen tot taak hebben als gids te dienen voor de jeugdige journalisten, maar die tevens het terrein in gereedheid moeten brengen voor de nieuwe Sovjet-Spaansche generatie der toe komst. De Duitsche ambassadeur generaal Fau- pel, heeft zijn geloofsbrieven aan generaal Franco overhandigd, terwijl een geestdrif tige menigte „Deutschland ueber alles" zong en „Viva Alemania" juichte. Faupel verklaarde o.m.: „Wij, Duitschers, zijn er van overtuigd, dat de bases voor de verzoe ning der volkeren zijn de beschaving en het onderling vertrouwen der volkeren. De klassen haat kan niet tot dit doel leiden." Generaal Franco antwoordde o.m.: „Wij wil len bij ons den vrede, dien Duitschland in zijn land gebracht heeft, invoeren." De bisschop van Pampelana, Mgr. Oloe- chea, heeft aan den bijzonderen correspon dent van de Berliner Lokal Anzeiger een interview toegestaan, waarin hij eenige ver klaringen heeft afgelegd over den materiee- len toestand van de Katholieke Kerk in Spanje. Tegenwoordig bezit de Kerk in Spanje geen latifundiën meer. Het land, dat vroeger aan de Kerk behoorde werd in 1830 door den staat ontnomen en aan den rijken adel ver kocht. Het grootgrondbezit van meerdere Spaansche Grandes stamt daarom uit dezen tUd. In het Concordaat van 1861 verplichtte de Paansche staat zich de geestelijken te onderhouden als een schadeloosstelling voor de ui beslag genomen goederen. Deze regeling bleef geldig tot aan den val van de monarchie. De republiek nam de wei nige bezittingen aan kerken, scholen en pasto ren nog van de Kerk af. Eerst werd ondersteuning ingehouden, maar onder Gil Robles kregen de geestelijken 50 pro cent van het salaris, dat zij voor de revolutie wadden gehad. meeste priesters krijgen nu een salaris van 3n^° peseta's per iaar> een kleine minderheid JüOo peseta's, waarbij dan nog Misstipendia en andere kleinere inkomsten komen. Het vermogen van het bisdom Navarra be droeg naar de mededeelingen van Mgr. Oloe- ohea ongeveer 12 tot 15 millioen peseta's, die hypotheken enz. waren belegd. Het grond bezit van het bisdom bestond alleen uit het bisschoppelijk paleis van Pampelona en uit den srond, waarop de kathedraal van Pampelona ivas gebouwd. Van de rente van dit bedrag moesten 1000 Priesters in 547 parochies onderhouden worden; 160 van deze parochies waren zoo arm, dat de Parochianen in het geheel geen tegemoetkoming konden geven. Bij de kerken komen nog de kloosters voor mannelijke religieuzen en 79 tehuizen voor zus ters, die allerlei instellingen onderhielden. Zij zorgden voor onderwijs, voor de seminaria, hos pitalen, klinieken en inrichtingen voor geestes zieken. Hierbij komen nog 21 kloosters van beschou wende orden. De grootere kloosters tellen over het algemeen 60 kloosterlingen of studenten en he overige kloosters gemiddeld 12 broeders of zusters. Hun grondbezit is over het algemeen piet groot. In het Noord-Oosten van Catalonië was meer welstand en meer godsdienstzin, en het moet gezegd worden, dat het niet de Ca talanen waren, maar buitenlanders, die hier de kerken in brand staken. Over het algemeen waren het menschen Uit Barcelona, die op het land hun woede gingen koelen op de weerlooze geestelijk heid. Een speciale correspondent meldt: De natio nalistische pers publiceert een statistiek bij wij ze van antwoord op de recente verklaring der regeering te Valencia, volgens welke de werke lijke rijkdommen des lands in handen der re> geeringstroepen zijn. Volgens deze statistiek vertegenwoordigt het thans door de rechtschen onderworpen gebied 65 procent van het Spaan sche grondgebied. Het aantal inwoners is hier 13 millioen tegen 9 in het Spanje der regee- ringstroepen. De oogst op rechtsïh gebied be droeg 34 millioen quintalen graan tegen 16 mil lioen op het andere gebied en 32 millioen quin talen aardappelen tegen 16 millioen. Voorts le vert rechtsch Spanje 1.600.000 ton ijzer tegen 1.500.000 ton van regeerings-Spanje, terwijl de koperproductie geheel in rechtsch Spanje ligt. Eén der voornaamste vroegere medewerkers van Gil Robles, de Voorzitter van de Ceda te Valencia is volgens een bericht in het „Journal de Barcelona", het propagandablad van de Ge- neralidad van Barcelona, dat in Parijs wordt uitgegeven, te Castejon gearresteerd in verband met een samenzwering tegen de veiligheid van den Staat, ofschoon hij zich reeds in Juli 1936 totaal van Gil Robles had afgescheiden. De New York Times schrijft in een uit Mexi- ca afkomstig artikel, dat de Mexicaansche staats secretaris van Buitenlandsche Zaken bekend heeft gemaakt, dat Mexico voort zou gaan open lijk hulp te verleenen aan de regeering van Valencia, omdat de groote fascistische raad van Italië besloten heeft voort te gaan met hulp verleening aan de nationalisten, ondanks de niet-inmengingsovereenkomst. Mexico zou niet voldoende wapens en munitie hebben om Span je lang te voorzien en volgens zekere geruchten ontvangt de Mexicaansche regeering oorlogs materiaal uit landen in het Verre Oosten, die den rechtschen gunstig gezind zouden zijn, welk oorlogsmateriaal dan aan ae regeeringstroepen van Spanje geleverd wordt. WARSCHAU, 3 Maart (D.N.B.) Volgens de regeeringsbladen heeft de politie twee na- tionaal-democraten tijdens een te Praga ge houden vergadering gearresteerd, in verband met een schietpartij in een Zondag gehouden bijeenkomst der democratische partij. Voorts heeft zij een huiszoeking verricht ir. het partijlokaal te Praga. De veertig aanwezige nationaal-democraten werden verbaliseerü, doch slechts vijf van hen werden gearresteerd. Bij de huiszoeking heeft de politie revolvers, munitie, slagringen en gummiknuppels aange troffen- NEW YORK, 3 Maart. (D.N.B.) Uit Poison (Montana) wordt gemeld, dat bij den bouw van een stuwdam zeven arbeiders door een neervallend rotsblok zijn gedood. Talrijke ar beiders werden gewond. door G. OVERSTEEGEN, voorm. Comm. Gemeenteraadslid Prijs 60 ct. in den boekhandel, desgew. franco toez. na ontv. van bedrag per postw. of giro: 128159 door de N.V. UITG. MIJ. NAUTA ZOON te Velsen. P.S. Bij afname van 5 stuks ineens, belangrijke korting; vraagt inl. VERWACHTING: Meest matige Zuid- Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer- 5 slag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 777.6 te Helsingfors Laagste barometerstand 739.2 te Biarritz Zon op 6.42 - onder 17.44 - Licht op 18.14 Maan op 1.65 onder 9.04 5 Maart L. K. ïi> - v Meer dan zevenhonderd menschen kwamen Antoeng in Mandsjoekwo om. de vorige maand hij een theaterbrand te Het hergen der slachtoffers Vittorio Emanuele, prins van Napels, de pas géboren troonopvolger van Italië. Aan zijn wieg de drie-jarige prinses Maria Pia ROME, 4 Maart. Heel de wereld is ver heugd over de geruststellende berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z.H. Paus Pius XI. Het is werkelijk ongeloof lijk, zooals de krachten van den H. Vader weer zijn toegenomen. Wanneer Z. H. Paus Pius XI zich niet al te zeer overwerkt, tengevolge van zijn drukke be zigheden, dan is Zijn weerstandsvermogen ruim voldoende om weer een normale levenswijze te gaan leiden. Dit is van des te meer belang, nu de vraag naar voren komt of de H. Vader zal deelnemen aan de Liturgische Oefeningen der Goede Week, die zeer veel inspanning vragen en lichaamsbeweging eischen, die tot een mi nimum beperkt dient te worden, aldus de „Cor- riere Padano". Ook de andere Italiaansche bladen schrijven, dat de gezondheidstoestand van Paus Pius XI aanmerkelijk is verbeterd, zoodat men er reeds over spreekt, dat de H. Vader in de naaste toekomst weer bij openbare plechtighe den tegenwoordig zal zijn. Men gelooft echter niet, dat de H. Vader reeds op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag aan de Liturgische Oefeningen in de Sixtijn- sche kapel zal deelnemen. Wel bestaat de mogelijkheid, zoo schrijft de „Popolo d'Italia", dat Pius XI op Paaschzondag zich per „Sede Gestato- ria" naar de Loggia der Zegeningen in den St. Pieter zal laten brengen, om vandaar uit de verzamelde menigte zijn Apostoli- schen Zegen te schenken. De H. Vader zou ook voornemens zijn om op Eersten Paaschdag dé Plechtige Hoogmis in den Sint Pieter bij te wonen. - ..„«f Toen vanmorgen te ongeveer 7 uur de melkboer als gewoonlijk zijn waren kwam brengen aan het café van den heer J. Lauwereins, geves tigd aan den Koningsweg 47 nabij de Keersluis te Vlissingen, vond hij de deur van het café open. De melk boer, die op andere ochtenden het perceel gesloten vindt, vond dit zeer vreemd en keek naar binnen. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij toen de lichamen van den bejaarden café houder en diens echtgenoote op den vloer van het café voor het buffet liggen. De man begaf zich onmiddellijk naar de politie, die hij van de ont dekking in kennis stelde. Uit het voorloopig door de politie ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes, die omstreeks 70 jaar waren, Woensdag laat in den avond zijn vermoord. Roof moet aanleiding tot den moord zijn geweest. De café's te Vlissingen kunnen tot midder nacht geopend blijven, doch het café De Keer sluis van den heer Lauwereins, dat, hoewel aan den grooten weg, toch eenzaam gelegen is, sluit steeds tusschen tien uur en half elf. Het is zeer waarschijnlijk, dat omstreeks het sluitings uur, of kort daarna de dader of daders van het misdrijf in het café zijn gekomen. De vrouw, wier lijk in het café werd gevonden, bevond zich namelijk in nachtgewaad en men ver moedt, dat zij, toen zij zich boven in de slaap kamer bevond, beneden in het café iets ver dachts heeft gehoord en zich toen naar bene den heeft begeven. De beide slachtoffers zijn met messteken af gemaakt. Vooral de vrouw was vreeseliik toe getakeld. Onder leiding van commissaris A. O. F. W. C. Gasinjet, werd hedenochtend in het perceel een onderzoek ingesteld. Het is gebleken, dat het geheele huis is doorzocht en dat alle kasten, enz., zijn opengebroken. Zelfs de bedden zijn uit elkaar gehaald en de kussens opengesne den met het doel om ook daarin nog geld te vinden. Achter het buffet in het café werd op den grond geld gevonden, zoodat men aan neemt, dat de bedrijvers van den roofmoord zich moesten haasten en geld hebben laten vallen. De commissaris va,n politie heeft zich heden ochtend onmiddellijk in verbinding gesteld met den politiescheikundige, den heer Van Ledden Hulsebosch te Amsterdam, die zich zoo spoedig mogelijk naar Vlissingen zal begeven, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. WELLINGTON, 4 Maart. (Reuter). Lord Nuf- field, Engèlands machtigste en rijkste automag naat, brengt op het oogenblik een bezoek aan Nieuw-Zeeland en zijn gewoonte getrouw heeft hij ook dit verst-afgelegen van alle Britsche do minions onmiddellijk van zijn gulheid laten pro- fiteëren. Hij schonk een som van 51.700 pond sterling (ruim 465.000 gulden), waardoor het totaal van zijn giften tijdens zijn bezoek tot 110.000 pond (990.000 gulden) gestegen is. Van zijn gift van 51.700 pond moet 50.000 pond tusschen 14 Nieuw- zeelandsche steden verdeeld worden; de rest is bestemd voor een aantal kleine plaatsen aan de Westkust. Lord Nuffield heeft verzocht het geld spe ciaal te besteden voor kreupele kinderen, moe- derschapszorg en werkverschaffing aan blinden, dooven en stommen. Het spookbeeld der onrust, tweedracht en spionnage, dat den ouden Trotzki sedert zijn verbanning uit Sovjet-Rusland voort durend achtervolgt, wil hem ook thans in Mexico niet met rust laten. Maar deze mo derne Ahasverus wenscht blijkbaar ook zelf geen rust. Hij beschikt, dank zij absoluut onbekenden bronnen, telkens weer over de benoodigde middelen om aan politiek te doen. Wellicht reikt zijn invloed veel verder dan men over het algemeen wel van hem veronderstelt. Hoe komt het toch, dat zelfs in het Roode Spanje, dat toch zelf in een strijd op leven en dood gewikkeld is, de machtige P.O.U.M. (Par- tido Obrero de Unificacion Marxista) openlijk partij kiest voor Trotzki, terwijl het toch zoo afhankelijk is van Stalin. De Mexicaansche Bondsregeering heeft zich bereid verklaard om den ouden revolutionnair binnen haar grondgebied gastvrijheid te verlee nen. Dat bewijst twee dingen: vooreerst is deze regeering in Mexico niet zoo voor honderd procent Stalin-gezind, zooals velen in Europa haar wel afschilderen; ten tweede is de Mexi caansche regeering ook thans nog even fel godloos en revolutionnair georiënteerd als vroe ger, hetgeen door velen niet graag wordt toe gegeven; bovendien moeten wij niet uit het oog verliezen, dat Trotzki nog steeds een com munistisch revolutionnair is. Om welke beweegredenen de Mexicaansche regeering den banneling Trotzki heeft opgenomen, is niet met zekerheid vast te stellen. Het is in ieder geval een feit, dat zijn relaties met de officieele Mexicaansche autoriteiten uitmuntend zijn. De regeering heeft bij zijn aankomst een salon wagen te zijner beschikking gesteld en nog op den huidigen dag ontvangt hij regelmatig bezoek van de hoogere ambtenaren uit de on middellijke omgeving der Bondsregeering. Doch gedurende de twee maanden, dat Trotzki in Mexico verblijft, is toch wel overduidelijk gebleken, dat dit gastvrij onthaal voor de Mexi caansche regeering een zeer gevaarlijk experi ment is geweest. Het proletarische eenheids front is ernstig geschokt en onder de commu nisten is een strooming merkbaar ten gunste van de richting, die door Stalin wordt verdedigd. De C.G.T. (Confederation General de Trabajo) met Diego Rivera aan het hoofd, is Stalin ab soluut vijandig gezind- De communisten, die echter star vasthouden aan de richtlijnen, die door Moskou gegeven worden, hebben besloten een feilen strijd te voeren tegen de richting, die door Trotzki wordt voorgestaan. Vooral na de processen, die in Moskou gevoerd werden, be vatten hun dagbladen iederen dag nieuwe arti- Trotzki kelen, waarin het werk van Trotzki wordt be schimpt. Verschillende malen werd in de pers heimelijk opgeruid om Trotzki te vermoorden. Vooral op de protestvergadering te Puebla, waaraan door 3000 communisten werd deelge nomen, werd openlijk opgehitst om Trotzki uit den weg te ruimen, terwijl de vergadering zelf besloten werd met den veelzeggenden uitroep: ..Muera!" Ter dood met hem! Het is vanzelfsprekend, dat de Mexicaansche regeering onder deze omstandigheden gedwon gen is Trotzki met een leger van detectiven te omringen en streng te bewaken. Dag en nacht wordt zijn woning door zes politie-agenten be waakt en zonder uitdrukkelijke toestemming en goedkeuring van den banneling wordt niemanc bfj hem toegelaten. Onder welke omstandigheden Trotzki zijn reizen maakt blijkt wel uit het volgende be richt in de „Prensa"; „Hedenmorgen zal Trotzki in Mexico-Stad arriveeren. Men weet nog niet welken weg hij zal nemen." Wanneer men zich een dergelijken toestana indenkt, dan moet het toch wel als een bespot ting klinken, wanneer Trotzki, om zijn dank te betuigen tegenover de Mexicaansche regeering. aan een journalist verklaart: „Thans weet ik pas wat vrijheid beteekent." Daar men toch slecht kan aannemen, dat Trotzki zichzelf be lachelijk wil maken, moet men deze woorden aldus opvatten, dat hij in Mexico een vrijheid van handelen geniet, die hem in Noorwegen allerminst ten deel viel. Op welk gebied deze vrijheid van handelen zich beweegt, is gemakkelijk te raden. Welis waar heeft Trotzki verklaard, dat hij zich uit sluitend op letterkunde en journalistiek wil toe leggen en dat hij op politiek gebied werkeloos zal blijven, maar letterkunde en journalistiek is een zeer rekbaar begrip. Stalin's „Triumf van het Vijfjarenplan" is tenslotte ook letterkunde. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat een nieuwe haard van onrust in het land is ont staan. Het staat nog te bezien of ook de niet- politieke betrekkingen met Rusland door de aanwezigheid van Trotzki beïnvloed zullen worden. LONDEN, 4 Maart (Havas) De Daily Herald meldt, dat de Oostenrijksche bondskan selier, Schuschnigg, zijn reis naar Rome, die in den loop van de volgende week geschieden zou, afgelast heeft. Het blad schrijft dan verder: Oostenrijk breekt met Mussolini. Dit ver bazingwekkende gebaar geeft het einde aan van de nauwe overeenstemming tusschen Oostenrijk en Italië, welke in het voorjaar van 1933 ontstond. Teneinde nadruk te leggen op de breuk, doen de regeeringsbladen van Weenen een aanval op de bewapeningspolitiek van Italië. Meer nog, en dit is gevaarlijk, Schusch nigg schijnt besloten te zijn voort te gaan met zijn plannen tot restauratie der Habs- burgers, ondanks de waarschuwingen van Berlijn en Rome. UDINE, 3 Maart (Stefani) Door onbekende oorzaak is op den spoorweg UdineTarvisio, welke sedert achttien maanden geëlectrificeerd is, een locomotief op een goederentrein geloo- pen. Hierbij zijn twee personen om het leven gekomen, terwijl er vier ernstig en vier lichter werden gewond. SJANGHAI, 3 Maart (Havas). Tsjen-Tsjien, de onderminister van Buitenlandsche Zaken en Kao-Tsoeng, chef van het Aziatisch departe ment van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en perschef van dat ministerie, zijn af getreden. Het is mogelijk, dat de eerste tot ambassadeur te Tokio wordt benoemd, als op volger van Soe-Sji-Jing. Joe-Fei-Peng wordt minister van Verkeer in de plaats van Koe- Meno-Joe. Schuschnigg zou, volgens een Engelsch blad, vastbesloten zijn de Oostenrijksche restaura tieplannen door te zetten. Duizenden Spaansche kinderen worden naar Sovjet-Rusland uitgezonden; de Duitsche am bassadeur overhandigt generaal Franco zijn ge loofsbrieven. De groote fascistische Raad in Italië besluit tot perfectionneering der volkspolitiek door bijzon deren steun en bescherming van 't groote gezin. Bij de aardverschuiving te Malabar zijn zeven personen omgekomen. Tc Wissingen zijn Woensdagavond twee oude menschen op gruwelijke wijze door messteken van het leven beroofd. Veldwachter te Lage Zwaluwe gearresteerd we gens heling van geld, dat zijn dochter gestolen had. Prinselijk jacht zal „Piet Hein" heeten. Belangrijke wijzigingen in de posttarieven met Indië. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 750.5 Vorige stand: 751.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1