Japans nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken Prinselijk jacht zal Piet Hein worden genoemd HM De volkspolitiek van Italië Instantlne Hoest- bonbons Luchtpost naar Indië NEDERLANDSCH-INDIË EXPANSIEOBJECT TOSCANINI REPETEERT WEER DEZEN ZOMER GEREED Kerkelijk leven VICKS DONDERDAG 4 MAART 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Ongewenschte debatten Het groote gezin zal op bijzondere wijze worden beschermd en gesteund Zonder de jeugd geen macht en geen toekomst DE N.S.B. EN DE VER KIEZINGEN Ir. Mussert lijstaanvoerder WERKLOOSHEIDSSTEUN EN ARMENZORG Een Rijksregeling gewenscht RECTOR DE BIE BEDIEND Verschillen in partituur leidden tot gespannen oogenblikken Tinbaggermolen naar Indië mmm G. de Vries Lentsch Jr. te Amsterdam-N oord met den bouw belast Provincie Drenthe niet bereikbaar VERX^ - Onhoudbare critiek R.K. HANDELSHOOGESCHOOL Het tuchtvraagstuk De bevoegdheid der onderwijzers staat vast R ADIOTELEF OON VERKEER MET NED.-INDIë In Februari aanmerkelijk gestegen NIJVERHEIDSONDERWIJS De opleiding tot dienstbode Hertog Hendrik in Dubrovnik Het luchtrecht wordt afgeschaft en voor 12yz cent per 10 gram gaan de brieven per vliegtuig Postale traditie hersteld DISTRIBUTIE GOEDKOOP VOLKSVET Het slagersbedrijf wil ingeschakeld worden SOESTERBERG BREIDT UIT Biicker Jungmann aangekocht Geen audiëntie Eindelijk heeft na lang aarzelen de nieuwe Japansche minister-president Hayasji zijn minister van Buitenland sche Zaken gekozen. Zijn keuze is gevallen op Naotake Sato, tot dusver Japansch ambassa deur te Parijs. De wereld kent den heer Sato. Vooral uit den Volkenbond, toen Japan het drama van Mandsjoekwo ensceneerde en ten gevolge daarvan den Volkenbond verliet. Sato heeft een snelle en groote carrière achter zich. Ka eerst in den consulairen dienst te zijn ge weest, waarin hij het bracht tot consul-gene raal te Charbin, stapte hij naar de diplomatie over en werd in 1921 gezantschapsraad te Parijs. Reeds spoedig begon hij een man van beteekenis te worden in de groote buitenland sche politiek. Hij bezette zeer aanzienlijke pos ten. Van 19231926 was hij gezant te War schau. Vandaar ging hij naar Genève, waar hü verbonden werd aan het secretariaat van den Volkenbond. Deze post maakte het hem mogelijk de Japansche vertegenwoordiger te zijn zoowel op de internationale oeconomische conferentie te Genève als op de scheepvaart conferentie te Londen. Ook in de bijeenkom sten van den Volkenbondsraad te Genève kwam hij steeds meer op den voorgrond. Hij bleef aan de Japansche delegatie te Genève verbon den, zelfs toen hij in Maart 1931 gezant werd te Brussel. Toen de bezetting van Mandsjoekwo door Japan en het zenden van troepen op Chi- neesch gebied de betrekkingen tusschen Japan en China ten zeerste hadden geschaad, voerde Sato te Genève een steeds onverzoenlijker po litiek. Zijn uitlatingen werden voortdurend scherper en openlijk verklaarde hij, dat Japan geen inmenging van den Volkenbond of van afzonderlijke staten in de aangelegenheden van het Verre Oosten wilde zien. Toen Japan den Volkenbond verliet, vertrok ook Sato met de Japansche delegatie uit Genève. Als be looning voor zijn diensten te Genève werd hij in "1933 tot Japansch ambassadeur te Parijs benoemd. De positie te Parijs was voor een Japansch diplomaat van zoo bijzonder groot belang, omdat de totstandkoming van het bondgenootschap tusschen Rusland en Frank rijk juist te Parijs de grootste waakzaamheid eischte. De benoeming van Sato tot minister van Bui tenlandsche Zaken in het kabinet van Hayasji moet worden opgevat als 'n aanwijzing, dat Ja pan thans de leiding der diplomatieke aange legenheden in handen heeft willen geven van een krachtmensch. Terloops zij een voor de ka tholieken interessant bericht medegedeeld, na melijk dat Sato twee volwassen dochters heeft, die in 1933 te Brussel katholiek zijn geworden. Met het oog op het merkwaardige debat, dat Maandag 1.1. in het Japansche Lagerhuis plaats vond, is het voor Ne derland niet onverschillig, wie er minister van Buitenlandsche Zaken in Japan is. Nu deze functionaris in den persoon van den heer Sato ons als een „krachtmensch" wordt geschil derd, is waakzaamheid geboden. In het Japan sche parlement deed namelijk de afgevaardig de der Minseito-partij Hyogoro Sakoerai een voorstel, om een non-agressie-pact met Ne derland te sluiten, in ruil waarvoor Nederland aan Japan in Nederlandsch Nieuw-Guinea economische concessies zou moeten doen. De minister-president verzekerde, dat hij het door den afgevaardigde geopperde plan nog niet had overwogen, maar dat hij de kwestie zou onderzoeken. Overigens voegde hij er aan toe, dat Japan geen territoriale ambities ten aan zien van Nederlandsch-Indië heeft, en daar geen territoriale expansie zoekt. In zekeren zin is dit dus een bevestiging van de verklaring welke de Japansche regeering op 5 Februari 1922, tijdens de Washingtonsche vlootconferen- tie, aan onze regeering gaf (tegelijk met de regeeringen van Amerika, 'Engeland en Frank rijk, die identieke verklaringen aflegden) en volgens welke Japan vastbesloten was de rech tten van Nederland, met betrekking tot de eiland-bezittingen in den Pacific, te eerbiedigen. Alles, wat de afgevaardigde Sakoerai zeide, klonk bijzonder vredelievend, maar men kent het Kederlandsche spreekwoord: als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen. Wel zel den was dit meer toepasselijk dan hier. Want aan het einde van zijn betoog heeft de heer Sakoerai zich beklaagd over de „onderdrukking" van de Japansche visschers en zakenlieden, wier belangen Japan moet verdedigen. En in dit verband wees hij dan op Nieuw-Guinea, dat z.i. onbevolkt en onontwikkeld blijft en waarvan Jagan van Nederland deelen zou moe ten pachten om het land tot industrieele en economische ontwikkeling te brengen. De oogenschijnlijk zoo vreedzame economische expansie van Japan in den vorm van het stichten van nederzettingen is voor ons land onaanvaardbaar. Wanneer eenmaal een belang rijke Japansche bevolking in Nieuw-Guinea zou zijn toegelaten, dan zou daar al spoedig van Japansche zijde een maatregel op volgen, die ten doel heette te hebben de wettige economi sche belangen der Japansche ingezetenen te beschermen. Deze penetratie-methode, al heeft dan Nederland zich daaraan in de laatste eeuwen niet schuldig gemaakt, is te algemeen bekend, dan dat men niet als vaststaand mag aannemen, dat het pachten van zekere gebie den het verlies van Nieuw-Guinea en daar mede het begin van het einde van ons kolo niaal bezit beteekent. Daaraan zal geen non agressie-pact iets kunnen veranderen. Japanners zijn in Nederlandsch-Indië even welkom als andere nationaliteiten om als particulier het hunne bij te dragen tot de verdere vreedzame ontwikkeling der eco nomische bronnen, maar uitsluitend, wanneer dat geschieden kan op grond der Indische wetten en bepalingen en onder uitsluitend Nederlandsch oppertoezicht. Wanneer Japan bij ons aanklopt voor het verkrijgen van „ver pachtingen" en „vestigingen", moet Nederland het land van de Rijzende Zon verwijzen naar de gebieden, die het in Mandsjoekwo heeft verkregen, die zich trouwens door aard en kli maat heel wat beter voor den Japanner lee- nen dan Nederlandsch Nieuw-Guinea. Het is te hopen, dat de nieuwe minister van Buiten landsche Zaken, de heer Sato, zich niet zal scharen aan de zijde van den afgevaardigde Sakoerai. Het voorstel van dezen afgevaardig de is voor Nederland ten eenenmale onaan vaardbaar. Dit weet trouwens Sato, dient hij althans te weten. ROME, 4 Mrt. (Stefani). De groote fas cistische Raad heeft onder voorzitterschap van Mussolini het vraagstuk van de volkspolitiek des lands besproken. Na een uiteenzetting van den Duce nam de raad de volgende motie aan: „De groote fascistische Raad, bestudeerd hebbende den volkspolitieken toestand des lands, en gehoord hebbende het rapport van Bottai, besluit de volkspolitiek te perfection- neeren langs de volgende richtlijnen: 1. Voorkeursrecht op arbeid aan vaders van groote gezinnen, omdat in moeilijke tijden voor het vaderland de groote gezinnen zich de zwaarste offers moeten getroosten en het groot ste contingent mannen leveren; 2. Een politiek te volgen, waarbij gelet wordt op het gezinsinkomen; 3. Een herziening der aan de orde zijnde volkspolitieke maatregelen, teneinde hieraan een meer rechtstreeksch karakter te geven en Mr. J. in 't Veld, wiens "benoeming tot burgemeester van Zaandam binnenkort te verwachten is Toscanini den grooten gezinnen een stabiel bestaan te verzekeren; 4. De instelling van huwelijksleeningen en bruidschatverzekeringen voor jeugdige arbei ders; 5. De vorming eener nationale vereeniging onder de groote gezinnen; 6. Een herziening der provinciale en ge meentelijke kieskringen, waarbij als grondslag genomen zullen worden de resultaten der volks telling van 1941 en de kieskringen in die ge meenten en provinciën zullen worden opgehe ven, waar de bevolking een bepaalde leeftijds grens heeft overschreden en schaarsch is gewor den; 7. De instelling van een centraal orgaan als controle op de volkspolitiek. Na deze richtlijnen, welke in den vorm van wetgevende maatregelen zullen wor den vastgesteld, te hebben besproken, her innerde de groote fascistische Raad er aan, dat het volkspolitieke vraagstuk als kwes tie van leven en voortzetting van het le ven, inderdaad een kardinaal vraagstuk is, omdat immers zonder leven geen jeugd mo gelijk is en geen militaire macht, geen eco nomische uitbreiding en geen veilige toe komst voor het vaderland. Hierna werd de vergadering gesloten. De groote fascistische Raad zal morgen we derom bijeenkomen. De leider der N. S. B., Ir. A. A. Mussert zal naar wij vernemen bij de a.s. verkiezingen in alle kieskringen als lijstaanvoerder fungeeren. In de Woensdag gehouden Raadsvergadering van Nijmegen is met algemeene stemmen een voorstel van mr. B. G. Smeets, namens de R.K. raadsfractie ingediend, aangenomen. In dit voorstel werd te kennen gegeven, dat werkloosheidssteun en armenzorg een rijksaan gelegenheid zijn, zoodat geconcludeerd moest worden, dat de kosten door het Rijk gedragen moesten worden of in ieder geval zoo even redig mogelijk over alle ingezetenen moesten worden verdeeld. Nu dragen de grootere ge meenten de zwaardere lasten. B. en W. werden uitgenoodigd stappen te doen dat t.a.v. werkloosheidssteun en armenzorg een rijksregeling tot stand komt. Naar wij vernemen, is de Rector van het R. K. Gasthuis van den Haagdijk te Breda, de Zeer- Eerw. heer G. F. de Bie, die in het Sint-Igna- tius-Ziekenhuis ter verpleging is opgenomen, van de H. H. Sacramenten der Stervenden voor zien. Nauwelijks is Toscanini in ons land aange komen, nauwelijks heeft hij een aanvang ge maakt met de repetities, of er dreigen moei lijkheden, onaangenaamheden. Oppervlakkig beschouwd, zou men dat niet zeggen, want een lichte ongesteldheid, tengevol ge waarvan een uitvoering vier dagen moet worden uitgesteld, moet men niet ernstiger aan slaan dan een geringe verkoudheid, een matige vermoeidheid of iets dergelijks. Maar een lichte ongesteldheid kan ook nog wat anders beteekenen, iets dat lijkt op de reden van de bekende diplomatieke afwezig heid. Het vermoeden rijst, dat een dergelijk geval zich met Toscanini heeft voorgedaan. Groote mannen bezitten meestal sterk umpulsieve tem peramenten, waarvan de uitingen zich dikwijls op onaangename wijze doen voelen. Wanneer wij weten, dat Toscanini Maandag een begin gemaakt heeft met de repetities voor Donderdag, dat de eerste repetitie verliep als voltrok zich een wonder, dan dienen wij nog even te zien, wat een lid van het Residentie orkest aan een collega schrijft omtrent het ver der verloop der oefeningen: „Vind je niet, dat de verhouding van den Maandagmorgen tot den Dinsdagmorgen was als die van een inleidende beschieting tot een handgemeen? Heb je niet een moment gedacht aan de mo gelijkheid, dat je nabestaanden van je aanwe zigheid beroofd hadden kunnen worden, als die Tannhauser-partituur op je, ongetwijfeld, eer biedwaardig hoofd was gekomen in plaats van op den grond? Heb je niet, evenals ik, van tijd tot tijd het klamme angstzweet van je voor hoofd geveegd en je afgevraagd: „Wanneer zal de slag vallen?" Heb je niet duidelijk gehoord, dat de lessenaar van den meester kreunde on der de vele en heftige striemen die door de partituur van „La mer" heen op hem neerdaal den? Was het je ook niet duidelijk, dat hier bijkans honderd mannen en twee vrouwen voch ten voor het behoud van hun leven? Dat vin gers over kleppen en snaren dwaalden, gedreven door een gevoel van grooten angst voor wat volgen zou? Heb je niet den adem van velen met horten en stooten door rietjes en mondstuk ken hooren gaan?" Welke zijn nu de feiten! Nadat het Dinsdagmorgen tot ernstige span ningen was gekomen, heeft de dirigent Woens dagmorgen onder dezelfde eenigszins pijnlijke omstandigheden de repetitie hervat. Herhaaldelijk heeft de dirigent afgeklopt en over laten spelen, waarbij hij nogal heftige woor den en gebaren gebruikte, met den dirigeerstok zwaaide en sloeg enzTenslotte is hij, toen voortdurend dezelfde fouten werden gespeeld, vertoornd weggeloopen, om zich op zijn hotelka mer terug te trekken. Later is gebleken, dat de partituur van Tosca nini verschilde van die van eenige orkestleden; het betrof hier de Bacchanale uit Tannhauser. Woensdagavond weigerde Toscanini de gene rale repetitie in het gebouw voor K. en W. te den Haag te leiden, doch Donderdagmorgen heeft hij zijn arbeid hervat. ji i i, ts_.' Naar wij vernemen zal wind en weder dienen de, de tinbaggermolen Kantoeng, gebouwd bij de werf Gusto te Schiedam, voor rekening van het ministerie van Koloniën, heden van Schie dam naar Banka vertrekken. Het vertrek van Schiedam is vastgesteld des ochtends te ongeveer negen! uur. f':- Het moderne pijnstillende middel met de buitengewone werking is stilt en voorkomt pijnen! De bouw van het motorjacht, dat als onderdeel van het nationaal huwelijks geschenk aan Prinses Juliana en Prins Berhard zal worden aangeboden vor dert goed. Ingevolge de wensch van Prins en Prinses zal het schip „Piet Hein" heeten. Nog deze zomer komt het gereed. De verwezenlijking van het plan is thans in een tweede stadium gekomen. Het eerste sta dium was het opzetten van een ontwerp. Als resultaat van proeven en berekeningen zal het mogelijk worden uiterst langzaam met het jacht varen terwijl de maximum snel heid ongeveer 23 K.M. bedraagt. De beide ge- ruischlooze en trillingvrije dieselmotoren, die het schip zullen voortstuwen, zijn in aanbouw te Hengelo bij Stork. Tenslotte is de bouW opgedragen aan de Amsterdamsche Scheepswerf van den heer G. de Vries Lentsch Jr. te Amsterdam- Noord, die meestal voor buitenlandsche rekening een groote serie van motor jachten van ongeveer hetzelfde type heeft gebouwd. De heer de Vries Lentsch heeft het werk ter hand genomen en hij en zijn staf van geoefende arbeiders kwijten zich thans met toewijding en ijver van hun taak. Voor den leek is het verwonderlijk te zien, hoe het mogelijk is zonder de verschillende samenstellende deelen aan elkander te passen uitsluitend uit de teekening, de vormen zoo te geve nen gaten zoo te ponsen, dat naderhand alles zal passen. De waterdichte schotten zijn in bewerking, onderdeelen van het roer liggen gereed en de dekbeplating wordt gereed ge maakt, alsof morgen reeds het houten dek er op bevestigd zou moeten worden. Over ruim ,twee weken zal de kiel worden gelegd. Als de staalconstructie gereed is, zullen met het aan brengen der motoren, het mor.teeren van alle machinerieën, het aanbrengen der betimmerin gen, der vele leidingen voor het electrisch licht, voor het water en honderden details meer, nog verscheidene maanden verstrijken. Reeds thans geniet het schip in den lande populariteit zooals degeen, naar wien het Werd genoemd. Talloos zijn de schenkingen, zoowel van particuliere zijde, als van fabrikanten, die ten behoeve var het schip of inventaris worden gegeven. In den loop van den zomer zal het jacht ge reed zijn en het zijn reizen door de Nederland- sche waterwegen, zoowel de oude Zuiderzee, de rivieren en haar breede mondingen, als de schilderachtige binnenwateren en kanalen van alle provincies met uitzondering alleen van Drente kunnen aanvangen. In dit verband komen wij nog even terug op de critiek, welke in watersportkringen werd uitgeoefend, als zou het jacht met den gepro- jecteerden diepgang van 1.54 Meter tal van havens langs de oude Zuiderzeekust en in Friesland niet kunnen bereiken. Hiertegen kwam reeds onmiddellijk een onzer abonné'sdj op, de scheepsbouwer H. de Vries uit Landsmeer, die uit eigen ervaring het tegendeel verzekerde. Trouwens ook de officieele gegevens omtrent de diepte van geulen en havens in de Zuiderzee wijzen uit, dat het passeeren en aandoen met het Prinselijk jacht mogelijk moet zijn. Wel licht zal alleen het kolkwater een bezwaar kun nen vormen. Een goed jachtschipper aan boord zal hier zijn taak echter kennen. Ongetwijfeld ziet Nederland den stapelloop en eerste vaart van het jacht met groote belang stelling tegemoet. Op 9 Maart 1937 zal de negende herdenking plaats vinden van den Dies Natalis der R. K. Handelshoogeschool. Om 10.10 zal de plechtige H. Mis worden op gedragen door den Zeereerwaarden Heer J. Ver hoeven, Curator, in de St. Jozefkerk, Heuvel. Om 4 uur zal de Rector-Magnificus, Mr. E. G. J. Gimbrère een rede uitspreken in het Audi torium van het Conservatorium der R. K. Leergangen, Bosscheweg 438. In het park van het fraaie buiten „Mar quette" te Heemskerk wordt van 19 Maart tot 28 Mei een bloemententoon stelling gehouden, waarvoor de voorbe reidingen thans in vollen gang zijn Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het zesde hoofdstuk (departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen) der Rijksbegrooting voor 1937 kan de minister er niet toe medewerken, dat het bestaande Nederlandsche onderwijsstelsel worde vervangen door een stelsel, waardoor een „staatsjeugd" wordt gekweekt. Er is naar de overtuiging van den minister, hoeveel onvervulde wenschen ook voor en na worden vernomen en hoezeer men ook toestan den aantreft, die men anders zou wenschen, voor een algemeene klacht over de resultaten van het onderwijs geen grond aanwezig. Zonder zich te willen uitspreken over de vraag, of inderdaad de tuchteloosheid over het algemeen thans grooter is dan vroeger, is ook de minister van oordeel, dat in een tijd, waarin zooveel ontbindende en zooveel negatief wer kende invloeden vallen aan te wijzen, het tuchtprobleem ten volle aandacht en belang stelling verdient. Gemeente- en schoolbesturen kunnen overal, waar dat wenschelijk is, met inachtneming van alle omstandigheden, die door de plaatselijke verhoudingen, het karakter van de schoolbe volking en den aard der school worden bepaald, de tuchtbevoegdheid van de onderwijzers bij verordening of reglement uitwerken. De minis ter is bereid met zijn ambtgenoot van Justi tie te overleggen, of hier ruimte voor eenige wettelijke voorziening open is. Hij moet echter met nadruk waarschuwen tegen de voorstelling, alsof zonder zulk een voorziening de tuchtbe voegdheid van de onderwijzers niet vast zou staan. In Februari j.l. werden met Ned.-Indië in to taal 670 gesprekken gevoerd, waarvan 257 in Nederland en 413 in Indië werden aangevraagd. In Februari 1936 bedroegen deze aantallen resp. 216, 102 en 114. De stijging bedroeg derhalve in totaal ruim 210 procent en was wederom het grootst bij de gesprekken in Indië aangevraagd. De bewering, dat een tweejarige cursus voor daeambachtsscholen onvoldoende zou zijn voor het leggen van een degelijken primairen grond slag van vorming in de daartoe in aanmerking komende ambachten en beroepen, kan de mi nister van Onderwijs blijkens zijn antwoord aan de Eerste Kamer niet als juist erkennen. De minister is met verschillende leden van meening, dat voor zoover de beschikbare mid delen dit zullen veroorloven, aan het nijver heidsonderwijs voor meisjes nog eenige uitbrei ding dient te worden gegeven. Vele van- de van rijkswege gesubsidieerde nij verheidsscholen voor meisjes leiden sedert tal van jaren op voor dienstbode. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het tekort aan Neder landsche dienstmeisjes nog zeer belangrijk groo ter zijn dan nu het geval is. In 1919 waren er naar schatting in Nederland ongeveer 200.000, thans zijn er ongeveer 400.000 dienstboden werk zaam, waarvan ongeveer 30.000 van vreemde nationaliteit. Hiervan zijn ongeveer 7000 grens streek-bewoonsters. Het Nederlandsche oorlogsschip Hertog Hen drik is te Dubrovnik aangekomen en hartelijk ontvangen. De commandant, kapitein ter zee H. Jolles, heeft bezoeken uitgewisseld met den garnizoenscommandant, den directeur der mi litaire academie, den burgemeester en den pre fect. Dit is de eerste maal, dat een Nederlandsch oorlogsschip de Zuidslavische wateren bezoekt. 9 Maart vertrekt de Hertog Hendrik weer- Tot de goede regels van de postale politiek behoort het beginsel, dat voor het postvervoer overal het snelst mogelijk verkeersmiddel wordt ge bruikt zonder dat daarvoor extra porto heffingen worden gevorderd. Voor éénzelfde tarief moet ieder poststuk, iedere brief naar ieder deel van de wereld kunnen worden verzonden per snelst mogelijke gelegenheid. Een tijd lang gold dit beginsel zonder eenige beperking. Voor 1254 cent werd iedere brief per snelste vervoermiddel naar zijn plaats van be stemming bevorderd, onverschillig of de kosten van dit vervoer wellicht vèr boven het porto tarief lagen. Dat bleef zoo tot het vliegtuig als middel van vervoer zijn intrede deèd. De geldelijke offers, die het verzenden van de post door de lucht zou vragen, waren zoo uitzonderlijk hoog, dat de posterijen deze kosten onmogelijk konden dra gen. Men stelde het publiek wel in de gelegen heid hun brieven mee te geven met de bestaande luchtverbindingen, doch hief daarvoor een extra-porto om de hoogere kosten te dekken. Geleidelijk echter trachtte men terug te keeren naar de oude traditie. De Scandinavi sche Staten gaven het voorbeeld. Het lucht verkeer verhoogde de snelheid waarmee hun poststukken werden vervoerd zóó zeer, dat zij zich tegenover het publiek niet verantwoord achtten, zoolang zij dezen weg niet gebruikten. Nederland volgde in deze richting stap voor stap. Thans óók op de Indië-rout-e. Tot dusverre gold hier een extra-lucht recht boven het gewone porto van 30 ets voor 5 gram, 50 ets tot 10 gram en zoo geleidelijk meer- Dit extra-luchtrecht wordt nu geheel af geschaft. Er komt een vast tarief voor het postverkeer van Nederland naar Indië, een tarief van 1214 cent voor iedere 1 0 gram van een brief en van 1 0 cents voor een briefkaart. Deze diep-ingrijpende wijziging gestimuleerd door het voorbeeld van Engeland, dat nog in den loop van dit jaar met alle deelen van het Rijk luchtpostvervoer tegen binnenlandsch ta rief zal doorvoeren, werd mogelijk gemaakt door een nauwe samenwerking met de K.L.M. Met de luchtvloot, waarover zij thans beschikt zou de K.L.M. een verdubbeling van het post vervoer dat verwacht men bij deze tariefs verlaging niet kunnen bergen, tenzij met volkomen opheffing van het passagiersvervoer. Zij zal dus met grootere Amerikaansche toe- stellèn haar 'VfiS'ét uitbrëideïi. i 'X S9H Zoodra deze toestellen in dienst worden ge nomen, treedt de tariefsverlaging van de Indi sche luchtmail in werking. Wanneer de eer gisteren beëindigde staking bij de Douglas- fabrieken niet tot vertraging in de aflevering der toestellen aanleiding geeft, zal de eerste vlucht in de maand Juni de eerste mail voor het nieuwe tarief meevoeren. Een soortgelijke verlaging zal voor het verkeer IndiëNederland eerstdaags worden bekend gemaakt. Zij zal bij de eerste vlucht in de tweede helft van Juni in werking treden. Naast het nieuwe tarief blijft de mogelijk heid bestaan van vervoer per land- en zeemail. Wanneer de afzender speciaal aanduidt, dat hij zijn zending langs dezen weg wil versturen, geldt voor zijn brieven het gewone internationale üarief van 1254 cents voor de eerste 20 gram en 754 cent voor iedere volgende. Bovendien zal voor deze mail een postblad worden ingevoerd van 6 cent en blijft het briefkaarttarief be paald op 5 cent. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen slagershond heeft zich in een schrijven tot den minister van Sociale Zaken gewend, naar aan leiding van de getroffen regelingen en voor waarden met betrekking tot de distributie van het goedkoope volksvet. In dit schrijven uit het hoofdbestuur zijn te leurstelling over de bepaling dat de kruidenier met de verstrekking van dit vet is belast. Het verzocht den minister dan ook in de eerste plaats het slagersbedrijf bij de distribu tie van het volksvet te willen inschakelen en is tevens van meening, dat de vergoeding voor de feitelijke distribuanten hooger moet worden gesteld. Zooals reeds eerder wérd bericht, is voor de luchtvaartafdeeling te Soesterberg een Bücker Jungmann aangekocht. Indien de proefnemingen met deze machine tot een goed resultaat leiden, zal vermoedelijk tot aanschaffing van een grooter aantal van deze vliegtuigen worden overgegaan. Deze zou den dan door den constructeur Slot bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in licen tie worden gebouwd. Om deze reden vertoeft darf ook de invlieger van Bücker, Benetz, te Vlissingen. Voorts wordt bij Fokker hard gewerkt aan de onlangs geplaatste order van 16 luchtkrui- sers, type Fokker T 5. Dezer dagen zal ook een eenigszins gewij zigde Koolhoven Fk. 46 worden afgeleverd^ waarmede proeven zullen worden genomen ais lesvliegtuig voor meergevorderde vliegers. Der; Koolhovenfabrieken werken momenteel aan dri uitvoering van een order trainers Fk 51. De gewone audiëntie van den minister van^ Financiën zal Maandag ■niet plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2