Laatste Nieuws Wat gebeurt met den Franschen franc? Help! m h MAARLEM In elk Roomsch gezin KATHOLIEKE ILLUSTRATIE p. w. 1.62'I; p. kw. Gemeenteraad Besluiten van den ministerraad KATHOLIEKEN Kort en volledig VRIJDAG 5 MAART 1937 stemming over het subsidie aan de Burgerwacht tot heden avond uitgesteld Luchtbescherming De Burgerwacht Burgerlijke Stand Programma van de Haarl. Radio centrale op Zaterdag 6 Maart PAARDENSPORT Jachtrit Zuid-Hollandsche J achtvereeni ging £en haarlemsch rokin- VRAAGSTUK? De Bakenessergracht Een toevlucht nemen tot deviezen- controle zal zijn uitgesloten Een defensieleening wordt uitgeschreven De Koningin naar de Jaarbeurs EERSTE KAMER Binnenlandsche Zaken De aardbeien-export Bulgaarsche concurrentie in Engeland Scandinavië en Duitschland De devaluatie OOM INTEEKENBILJET STAD In de hedenmiddag voortgezette vergadering Van den gemeenteraad, beantwoordde de burge meester allereerst de vragen over het politio- neel beleid. Hij was er dankbaar voor, dat zoo goed als geen critiek geuit werd. De toelage v°or een klerk met een inspecteursdiploma- be lust op een oude overeenkomst. De aftrek van 5 PCt. op de rechercheurstoelage is, volgens sPr. van hoogerhand opgelegd. °e heer KLEIN (R.K.)Dat lijkt mij on juist! De VOORZITTER: Zoo zien wij de zaak. Het Omleggen van het verkeer van Heemstede via net Florapark achtte spr. te kostbaar. De weg zal ingrijpend moeten worden veranderd. Het rans Halsbeeld zal waarschijnlijk verplaatst gorden. Maar het College zal de zaak nog eens oekijken, waarvoor de heer WEUSTINK zich dankbaar toonde. Er is geen sprake van, dat de N.S.B. bevoor deeld zou worden. De politie is volledig objec- *ief, zijn er klachten, dan kan men bij mij tornen, aldus spr. Vergunningen voor het rijden van muziek- auto's worden zeer sporadisch gegeven, daar de burgerij eyover klaagde. Het voldoen aan een verzoek, om op bepaalde Punten verkeersagenten te plaatsen, moet men "ekijken van den bezuinigingskant. Er zijn niet v°ldoende agenten en er moet dus geschipperd borden. De tentoonstelling van den Neo Malthusiaan- schen Bond kon niet op rechtsgronden verbo den worden. Spr. zelf is er niet geweest en heeft er zich niet toe aangetrokken gevoeld. Maar zij kon niet tegengehouden worden. De toestand op den hoek Wagenweg, Iordens- atraat is inderdaad gevaarlijk maar hoe het verkeer ook geleid wordt, 'steeds zal men even gevaarlijke punten houden. Het kabelhuisje, dat het uitzicht op het Houtplein belemmert, kan om financieele re- benen niet verplaatst worden. Dat zou 5 a 60°0 gulden kosten. Nog geen jaar geleden heeft de Commissaris van Politie opdracht gekregen, om de luchtbe- schemingsdienst in Haarlem tot stand te bren- 6en. Met alle mogelijke diensten moest hij voorbesprekingen houden. In Maart 1936 kwam "e verplichting uit Den Haag, om naar be haal^ voorschriften te handelen. Thans is de africhting van een groot aantal personen (400) aan de orde. Maar dit getal moet in korten tijd tot 6000 worden opgevoerd. De luchtbescher ming kost den Commissaris per dag minstens Uur van zijn particulieren tijd. De Commissa rs wil ook wel graag, dat een ander de positie fbneemt. Maar dat gaat moeilijk, omdat zoo letnand niet voldoende had aan f 1000 per jaar dan moet toch steeds de Commissaris met ih politie worden ingeschakeld.. Er moet thans eereschuld aan den Commissaris voldaan orden. In de toekomst kan dan altijd nog be- eken worren, hoe deze zaak het beste te rege- leh is. Wethouder ROODENBURG (C. H.) antwoord de den heer Van Kessel, dat het inschakelen an de Contactcommissie voor ventvergunningen verwogen zal worden. gtP6 VOORZITTER stelde voor, om de her- «»ning over het subsidie aan de Burgerwacht te stellen tot de twee afwezige leden (de j®r Wolzak, voorstander, en den heer Van tegenstander) aanwezig zijn. teg heer NOORDHOFF (S. D.) maakte daar- êe°en principieele bezwaren, nu het de Bur- tie Wacht betreft. Eén der leden van spr.'s frac- j die nauwelijks hersteld is van een ernstige lekte, Wethi Haad is n.l. speciaal voor deze zitting ge- «houder REINALDA (S.D.) achtte het juist, led Öe- burgemeester even wacht, tot de beide B ®n ih den loop van den dag gekomen zijn. u heer Wolzak is dit trouwens toegezegd, hu 6 ^eer MEIJERS (S.D.)En als één onzer over een kwartier weg moet? De VOORZITTER: Ik laat de kwestie aan den over. aan heer BIJVOET ®-K.): Er is gisteravond u den heer Wolzak medegedeeld, dat de stem- vanavond om kwart over acht zal gehou- 'i worden. U1g^et is gentlemanlibe, deze belofte na te ko- öitDe heer NOORDHOFF (S.D.) wist niet, of 6e ..onderonsje" tusschen den burgemeester en Ook raadslid wel parlementair juist is. Spr. wist fra of het complementeerende lid van zijn - ctie vanavond wel van den dokter mag ko- hien. Er is hier iets scheefs! De stemming wordt daarna op kwart over acht vanavond vastgesteld. De heer KUIPER (R.K.) betreurde het, dat voor de kleermakers van politiekleeding niet de collectieve contracten in dat bedrijf gehand haafd kunnen worden, omdat dit teveel op de gemeentelijke financiën zou drukken. Wethouder ROODENBURG zeide, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Er moeten Haarlemsche arbeiders aan het weik gesteld worden, waar voor al eens opofferingen getroost moeten wor den. Noch de heer KUIPER, noch de heer KLEIN waren door dit antwoord bevredigd. Vanavond wordt over dit hoofdstuk gestemd. (De vergadering duurt voort) (Ongecorrigeerd) Geboren: d. van C. Verberne—Terreehorst; d. van P. A. Hielkemav. Belois; d. van M. P. T. Tieriede Best; z. van M. M. R. Metzelaar Massin; d. van M. W. A. J. v. d. WielRade maker; d. van O. BreeuwerKowasch; d. van E. W. F. v. d. MondeSraubesand; d. van J. C. Koster—Antonissen; d. van M. C. C. Janssen— Jansen. Overleden 4 Maart: F. M. v. d. Burgt, 85 j., Amsterdamstraat. Frogr. I: Hilversum II K. G. Progr. II: Hilversum I L. G. Progr. III: 8.00 Keulen, 8.20 Parijs Radio, 8.50, 9.05, 9.50 en 10.20 Keulen. 10.30 Pauze. 11.05 en 12.05 London Regional. 12.35 Keulen. 1.20 Brussel Vlaamsch. 1.35 Keulen. 2-35 en 3.20 Brussel Fransch. 5.50 Keulen. 6.20 London Re gional. 7.20 en 7.30 Keulen. 9.20 Pauze. 9.25 London Regional. 10.10 en 11.20 Berlijn. Progr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Pauze. 10.35, 10.50, 11.05, 11.20, 11.50, 12.50 en 1.20 Droitwich. 2.20, 2.50 en 3.20 London Regional. 4.20 Brussel Vlaamsch. 5.20, 5.35 en 6.20 Droitwich. 6.50 Brussel Fransch. 7.35, 7.50, 8.20, 9.20 en 9.40 Droitwich. 10.40 Pauze. 10.45 London Regional. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Verzoek programma. 8.0012.00 Diversen. De Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging houdt Zaterdag 6 Maart a.s. een jachtrit in de om streken van Noordwijk en Noordwijkerhout. Ja- germeester C. J. Speelman, fieldmaster D. Modderman. De meet heeft plaats om 2.30 uur n.m. voor het Palace Hotel te Noordwijk aan Zee. De jacht is voor belangstellenden op ver schillende punten zeer goed te zien. Een auto met de vlag van de Zuid-Holland sche Jachtvereeniging zal het parcours van de jacht zooveel mogelijk volgen en de verschil lende punten van belang aanwijzen. In den ouderdom van 70 jaar is te Haarlem overleden de heer M. A. Jacobson, stichter van de bekende steendrukkerij op den Jansweg en voorzitter van den Ned. Bond van Steen drukkerijen. In den ouderdom van 58 jaar is te Bloemen- daal overleden de heer F. de Jonge, oud-di recteur van het haven- en marktwezen te Haarlem en oud-gemeente-ontvanger. Het bestuur der Stichting Kinderbewaar plaats Haarlem-Noord heeft op 9 Maart a.s. des middags om half drie een bijeenkomst be legd in de tuinzaal van het Gem. Concertge bouw. Mevr. Jo van Ammers Küller zal een causerie houden. Opgericht werd een Haarlemsche afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Vrou wen met academische Opleiding, welke ver eeniging zich ten doel stelt het contact tus schen de academisch gegradueerde vrouwen te bevorderen. De nieuwe afdeeling telt 37 leden. Als secretaresse fungeert mej. Mr. M. J. Kluit man, Kruisweg 61 rd. Op 15 Maart a.s. hoopt de heer H. Keer- wolf den dag te herdenken, dat hij voor 30 jaar als boekdrukker in dienst trad bij de N. V. Drukkerij de Spaarnestad. tJn den gemeenteraad is gesproken over even- dem TVl Tl er von r\ a 13 o lr nn OQCPrcrr Q olc *erkVl. •haakt Slhal, demping van de Bakenessergracht als erschaffing. Daar tegen werd bezwaar ge- omdat het zoo 'n schilderachtig, zij het grachtje is. Het is in ieder geval een van de oudste, misschien wel de oudste gracht van Haarlem en scheidde de huizen en erven van den Graaf van Holland (de buurt van de Ba- kenesserkerk) van de oude stad Haarlem. Aan de Bakenessergracht heeft ook het kas teel van den Graaf (het Gravesteen) gestaan en vele prettige en minder prettige gebeurtenissen heeft de gracht in den loop der eeuwen mee gemaakt. Zal ze nu gedempt worden? Merkwaar digerwijze heeft Haarlem nu ruim driekwart eeuw geleden zoo'n zelfde vraagstuk gehad bij de demping van de oude gracht. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) PARIJS, 5 Maart (Havas). De mi nisterraad kwam hedenmorgen te 1 0 uur onder voorzitterschap van presi dent Lebrun bijeen in het Elysée. Tegen het middaguur begaf premier Blum zich naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken, waar hij het volgende communiqué aan de pers ter hand deed stellen: De ministerraad heeft den financieelen toe stand bestudeerd in zijn wezenlijke en samen hangende elementen: de munt, de begrooting en de schatkist. Op voorstel van Vincent Auriol, den mi nister van Financiën, heeft de raad eenstem mig de volgende beslissing genomen: 1Betreffende de munt. De driehoeksovereenkomst van 25 Sept. j.I. met de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië blijft de basis voor de monetaire politiek van Frankrijk. Een toevlucht nemen tot deviezen-controle is dus uitgesloten. De regeering verzocht de Bank van Frankrijk om een algemeene machtiging tot het vrij invoeren van goud en den vrijen handel in goud in het binnenland. Vanaf Maandag 8 Maart zal de Bank van Frankrijk goud aankoopen tegen den koers van den dag zonder „identiteitsrechtvaardiging". De commissie samengesteld uit de heeren Labeyrie, Charles Rist, Baudouin en Rueff, zal een egalisatie-fonds voor de valuta beheeren, dat volgens de monetaire wet over alle mid delen zal beschikken tot verdediging van den franc met het doel de veiligheid van den han del en de stabiliteit der prijzen te verzekeren De bevoegdheid dezer commissie zal zich uitstrekken tot de controle op de beleggings- markt, in overeenstemming met den directeur- generaal van de „Caisse des dépots". 2. Betreffende begrooting. De ontvangsten gedurende de maand Januari en de teekenen, die algemeen wijzen op een economische ople ving geven reden te hopen, dat het geringe te kort, dat op de begrooting geplaatst is, niet zal worden overschreden en zelfs zeer belang rijk verminderd zal worden in den loop van het belastingjaar. De regeering is vast besloten den terugkeer tot een werkelijk evenwicht niet te dwarsboo- men door onvoorziene uitgaven. De strengste instructies zijn gegeven aan alle departementen om aanvullende credieten tegen te gaan. De regeering besluit (slechts met voorbehoud van een noodzakelijke verbetering in de kleine sa larissen) bij het parlement geen nieuwe cre dieten aan te vragen. Het streven naar een stabilisatie, dat wordt toegepast op de openbare uitgaven zal tegelijkertijd uitgeoefend worden op de prijzen, die reeds alle elementen schijnen te bevatten voor toelaatbare stijging en welker ongerechtvaardigde verhooging voor komen of onderdrukt zal worden. 3. Betreffende de schatkist. De verbetering in den economischen toestand en het geleidelijk weer in dienst nemen van werkloozen in ze kere industrieën stellen in staat wijziging te brengen in het tempo van een zeker aantal uitgaven voor beleggingen of eerste oprichting ten laste van den staat of van openbare li chamen. Onder deze omstandigheden en rekening houdende met den werkelijken toe stand der verplichtingen heeft de regee ring geconstateerd dat de betalingen ten laste van de schatkist voor het loopende jaar 1937, verminderd zouden kunnen wor den met zes milliard. Wanneer men rekening houdt met deze ver mindering en die, welke de regeering besloten heeft in den loop van dltjaar toe te passen op het deficit van de exploitatie der spoorwegen, benevens met de acht millard, die reeds sedert 1 Januari betaald zijn, worden de behoeften van de schatkist verminderd tot een getal, dat de normale plaatsings- of leeningscapaciteit van de schatkist niet te boven zal gaan. Deze behoeften komen voor de helft ongeveer overeen met de buitengewone bewapeningscredieten, welke de regee ring besloten heeft te dekken door het uitschrijven van een groote nationale defensie-leening met garantie en uit geschreven in een valuta naar verkie zing, d.w.z. onder zoodanige voorwaar den, dat geen enkele Franschman zijn persoonlijke belangen kan doen gelden om zich te onttrekken aan zijn burger lijke verplichtingen. de Fransche regeering e enberoep doen op alle n Voor het onderbrengen van deze leening aal de Fransche regeering een beroep doen op alle nationale krachten. Deze nationale defensie leening is de eenige, die de schatkist zal mogen uitschrijven in het loopende jaar, daar de meer dere behoeften van de schatkist gemakkelijk naties op korten termijn. Deze maatregelen vertegenwoordigen een samenhangend geheel van oplossingen, die toegepast worden op de problemen van de munt, de schatkist, het begrootingseven- wicht en de prijzen, daar z ijelkander we- derkeerig beïnvloeden. Zij zijn van zoodanigen aard, dat zij de natie de financieele veiligheid verzekeren, welke de economische vooruitgang veroorlooft en zonder welke deze vooruitgang bedreigd zou worden. De regeering gelooft aan haar plicht te hebben voldaan, zij rekent er op, dat iedere Fransch man den zijnen zal doen". Maandagmorgen zal fle inschrijving open gesteld worden op een nationale defensie leening. Tevoren zal de president der repu bliek een radiorede uitspreken. Het tijdstip voor deze rede is vastgesteld op Zondag avond zeven uur. Minister-president Blum zal Zaterdagavond te half acht een radioredevoering uitspreken ter toelichting van de in de heden gehouden ministerraadszitting genomen besluiten. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin Vrijdagochtend 12 Maart een be zoek te brengen aan de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Voortgezet wordt de behandeling van hoofd stuk V (Binnenlandsche Zaken) der Rijksbe- grooting voor 1937. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N. S. B.) komt op tegen vrijheidsbe perking voor werkloozen. De controle op de burgerwachten is onvol doende gebleken. De heer Duymaer van Twist had moeten zijn heengezonden, als hij niet zoo fatsoenlijk is, uit zichzelf te gaan. De VOORZITTER geeft in overweging, afwe zigen buiten beschouwing te laten; dat getuigt van meer smaak. ROOD ...den man,die 'n witten wandelstok draagt ais hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG critiseert vervolgens de houding van den burgemeester van Den Haag in zake de N.S.B. In navolging van Brüning, Blum, Dolfuss, Gil Robles e.a. leiden de heeren Colijn en De Wilde met hun politiek naar den burgeroorlog. Spr komt op tegen de overtreding der win kelsluitingswet op Zondag, inzonderheid door joden. Als het den joden hier niet bevalt kun nen ze gaan naar Rusland, Frankrijk, Palestina of andere door de joden beheerschte landen. De heer DE ZEEUW (S.D.A.P.) bestrijdt de houding van de N.S.B. en spr. wijst op het nut tige werk van de Ver. van Ned Gemeenten. Spr. is het niet eens met den minister in de wijze, waarop deze zijn taak jegens de gemeen ten heeft opgevat. Hij bepleit meer zelfstandig heid voor de gemeenten. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer DE WILDE, sluit zich aan bij de woorden van hulde aan de Ver. van Ned. Gemeenten. gedragen doormenschen, die slecht kunnen zien) Te Beverwijk is in het nieuwe veiling gebouw een vergadering gehouden van bij de B. E. T.-veiling aangesloten tuinders. In deze vergadering heeft de bekende exporteur, de heer J. Docter, een overzicht gegeven van den handel op het buitenland in het afgeloopen jaar. De heer Docter wijdde allereerst eenige woor den aan de totstandkoming van het nieuwe veilinggebouw waarbij hij hulde bracht aan de directie voor den ondernemingszin. Wat den handel over het afgeloopen jaar be treft, herinnerde spr. er aan dat de aardbeien oogst, die zich oorspronkelijk zeer groot liet aanzien, niet meeviel. De prijzen konden zich met moeite handhaven, een gevolg van den eenzijdigen afzet. Er was alleen afzet naar Engeland en of schoon Duitschland oorspronkelijk het plan had om ook flinke kwantums af te nemen, is het bij Engeland gebleven als gevolg van de geld- moeilijkheden. Intusschen had Engeland ook een goeden oogst en daarbij kwam nog de ge weldige concurrentie, die wij dit jaar voor het eerst op groote schaal te verduren hadden van de Bulgaarsche aardbeien, die heel goed van kwaliteit zijn en waarvan honderdduizenden kilo's werden aangevoerd. Wij kennen die eenzijdigheid nog van vroeger. Spr. herinnerde er aan dat de aardbeien vroe ger alleen naar Duitschland gingen. Er waren dagen dat 70 wagons werden verzonden en wan neer de handel dan stokte kende men in Beverwijk maar één wensch: n.l. dat Engeland nu maar even wilde „trekken". Gebeurde dat inderdaad, dan ging het onmiddellijk beter; er was weer concurrentie in den inkoop en de Duitsche markten werden niet meer overvoerd. Tegenwoordig is het andersom. Nu gaat alles naar Engeland en we hopen dat Duitsch land er bij zal komen. Spr. was van oordeel, dat, wil de handel in Beverwijk en in heel Nederland ooit weer gezond worden, wij de oogen moeten richten naar het oosten, vanwaar, volgens spr., de redding moet komen. Doch Duitschland kan niet van ons koopen als wij niet van hen koopen en daarom zou spr. liever gezien hebben dat onze Ministers, die kort geleden Skandinavië bezocht hebben, op him terugreis Berlijn hadden aangedaan, om te trachten daar iets te bereiken. Want de drie Noorsche landen hebben samen 10 millioen in woners, die voor het grootste deel over het land verspreid wonen en daarom niet zooveel be hoeften hebben, terwijl Duitschland 70 millioen inwoners telt, die bovendien gezonde eters zijn. Waar een wil is is een weg en ht zou vol gens spr. beter zijn om den Duitschers des noods nog een crediet op 10 of 20 jaar te geven en ze onze overtollige producten te verkoopea dan het vernietigingssysteem van thans te vol gen. Van den Skandinavischen handel had spr. geen groote verwachtingen, althans niet voor Beverwijk. De aanwezige voorraden aardbeienpulp zijn niet zoo groot dat men er zich ongerust over behoeft te maken. Er dreigt echter gevaar dat Engeland weer de invoerrechten op fruitpulp wil gaan verhoogen. De National Farmers Union (de Engelsche boerenbond) blijkt hoe langer hoe meer gekant te zijn tegen den invoer van allerlei producten en doet haar best om deze producten zoo hoog mogelijk te belasten opdat zij een hoogeren prijs voor haar eigen producten kan maken. Deze Boerenbond krijgt steeds meer macht en deelt, om zoo te zeggen, de lakens uit. Toch was het spr.'s overtuiging, dat die verhooging van invoerrecht nog wel wat zal uitblijven, daar in den tegenwoordigen tijd de rechten wel ver laagd doch niet verhoogd worden. Officieus is aan den Boerenbond dan ook reeds te kennen gegeven, dat h(j weinig kans van slagen heeft in verband met de tegenmaatregelen, welke van Hollandsche zijde zouden dreigen. Het verlaten van den gouden standaard waar door het Pond van 7.op 9.— is gekomen, zal, volgens spr., wel van eenigen invloed zijn op den prijs dien de tuinder het volgend jaar zal krijgen (wanneer tenminste d« verhooging van invoerrecht niet doorgaat). Immers, bij een prijs van 25 Pond per ton in Engeland, zou, vergeleken bij het vorig jaar, vijf cent per K.G. meer ontvangen kunnen worden, alleen als ge volg van de devaluatie. Dat is dus een belang rijk verschil. Spr. meende, dat het beter ware geweest, wanneer Nederland tegelijk met Enge land had gedevalueerd. Met de groenten-conserven gaat het niet schitterend. Het open weer en de afwezigheid van export van versche groenten doen zich sterk gevoelen. Er is getracht met het plan- Deterding iets te bereiken. De onderhandelin gen, welke vanwege den Bond van Conserven fabrikanten worden gevoerd zijn nog gaande. Spr. was van meening, dat de aanwezige voor raden wellicht nog eens naar Duitschland zul len gaan. Dat alle voorraden vóór het nieuwe seizoen opgeruimd zullen worden verwachtte spr. niet. De algemeene opleving, die in som mige landen al gevoeld wordt, zal echter haar invloed wel doen gelden. In ieder geval is het te hopen, dat de magere jaren achter den rug zijn en dat een betere toekomst voor ons ligt. koopt niet in winkels waar onzedelijke ot N. Malthusiaanscbe artikelen worden ver kocht of voorhanden zijn. Koopt aan Stationsboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT Een abonnement op net lei dende geïllustreerde Katho lieke weekblad ligt binnen Iedere bereik. Wekelijks een •chat van prachtige illustra tie» en boelende lectuur van blijvende waarde voor O» administratie verstrekt op aanvrage gaarne gratie proefnummers. - Reeds ge- abonneerden worden vrien delijk verzocht vrienden en bekenden tot lnaendlng van onderstaand formulier aan te sporen. KATE. ILLUSTRATIE Nassau laan 51, Haarlem. Ondergeteekende abonneert slcb op de Kath. Illustratie A 12Vi cent per week. 'kt 1.82y per kwartaal. Raam Adres Woonplaats doorhalen wat niet wordt verlangd. Inzending geschiedt met 1H cent pcstzegeL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11