Fransche intriges in Marokko? De Europeesche vrede lijkt een gewapende vrede Oviedo met rust gelaten m Het nieuws van heden Japans handels betrekkingen Mengelberg Politiek gevecht bij Smyrna Stoyadinowitsj over zijn politiek STILLE OMGANG WAT ZIJN DE PLANNEN VAN SCHUSCHNIGG Landbouwers knecht vermoord De controle op Spanje DE BAROMETER Mi k. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 5 MAART 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 53 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20443 De Burgos-regeering protesteert tegen gevaarlijke agitatie in de grensgebieden Franco eischt een onderzoek Stilzwijgen in Frankrijk Niet ontvankelijk De dame, die naast haar stoel ging zitten Veertien agenten waren noodig om haar te vervoeren Gunstige atmosfeer voor een over eenkomst met Ned. Oost-Indië toegejuicht i ,Wij staan geen eenzijdige opzeg ging van verdragen toe" waar schuwt hij Oostenrijk Tegen restauratie der Habsburgers Oostenrijk frca&afe, =2L?frfia4£*fT De dubbele roofmoord te Vlissingen Eind Maart zou hij toch naar Rome gaan DE KONING VAN EGYPTE TE ST. MORITZ Het roode bombardement doodde twaalfhonderd burgers, waar onder vrouwen en kinderen Toledo geïsoleerd? Om de heropening der kerken Verscheidene stakingen dreigen in Mexico uit te breken Het slachtoffer werd doodge schoten door een landbouwer met wien hij een veete had Uit noodweer gehandeld? De geschiedenis van twee leege koffers Maar gevuld waren het bergplaat sen voor ruwe opium TOCH SCHULDIG AAN DEN KINDERMOORD? Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinji 1 Storm waarschuwingsdienst E Eerst 21 Maart in werking? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cenl per regel. Bff contract sterk verlaagde prijzen. Voor de Ideine annonces «Omroepers" zie de rubriek. SALAMANCA, 4 Maart (Havas) Radio-Salamanca heeft een nota van de regeering van generaal Franco gepubliceerd, gericht tot de Mogend heden, welke het verdrag van Al- geciras hebben onderteekend, waar in wordt gewezen op zekere intriges in de grensgebieden van de Fran sche en Spaansche protectoraten van Marokko, met het doel ordever storingen te verwekken in Spaansch Marokko. De Fransche autoriteiten, zouden aldus, on der voorwendsel de orde te herstellen en het overslaan van het gevaar naar Fransch- Marokko te voorkomen, de Spaansche zóne binnen willen rukken. Op deze wijze zouden alle van kracht zijnde internationale verdragen worden ge schonden, waardoor een gevaarlijke toestand in het leven zou worden geroepen voor den Vrede in Europa. De regeering van Franco heeft den mo gendheden gevraagd een internationale commissie in te stellen, welke de gegrond heid van deze nota zal bestudeeren. Verder vraagt de regeering-Franco aan de niet- inmengingscommissie een einde te maken aan deze intriges. In officieele Fransche kringen bewaart men oen absoluut stilzwijgen over de nota van de Junta van Burgos aan de onderteekenaars van het verdrag van Algeciras. In politieke kringen is de nota sceptisch ontvangen. Men is hier van oordeel, dat de houding van Frankrijk herhaalde malen dui delijk uiteen is gezet en men herinnert aan de verklaringen van 11 Januari, gewisseld tus- schen Rijkskanselier Hitier en den Franschen ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet. In welingelichte Britsche kringen verklaart men niets te weten van een nota van de Junta van Burgos aan de onderteekenaars van het Verdrag van Algeciras. In parlementaire kringen is men van mee- hing, dat indien een dergelijke démarche gedaan zou worden, zij niet ontvankelijk zou worden geacht. De Mogendheden hebben de regeering Van Burgos niet erkend en alleen de regeering van Valencia kan dergelijke protesten indienen. Iedereen is wel eens per ongeluk naast zijn stoel gaan zitten. Men maakt een vreeselijk be lachelijk figuur, maar overigens loopt zooiets gewoonlijk, op een tijdelijk pijnlijk gevoel na, Zonder ernstige gevolgen af. Voor een inwoonster van Brooklyn (V. S.) V'as een dergelijk geval heel wat rampspoediger. Zij ging ook per ongeluk naast haar stoel zit ten, maar deze dame woog niet minder dan 270 Pond! Behalve dat mevrouw Foy erg geschrokken tvas, had ze haar dijbeen bezeerd en kon door haar corpulentie niet meer overeind komen. Bu ren waarschuwden een dokter, die de gewonde •te eerste hulp verleende. Inmiddels was de echtgenoot van mevrouw Foy thuisgekomen en hiet vereende krachten werd geprobeerd me vrouw in den intusschen voorgereden zieken auto te dragen. Toen dit niet lukte, werd de hulp van de politie ingeroepen. Er verschenen Weldra twee pootige politieagenten, maar ook met deze hulp slaagde men er niet in mevrouw in den zieken-auto te krijgen. Het eind van het liedje was, dat er ten slotte veertien politie mannen aan te pas kwamen, alvorens de pa tiënte goed en wel in den ziekenauto was ge- Werkt. TOKIO, 4 Maart (A.N.P.) In antwoord op een interpellatie in het Japansche Huis van Afgevaardigden heeft de onder-minister voor Buitenlandsche Zaken, Horinoeteji, een over zicht gegeven van de diplomatieke onderhan delingen met andere landen. Aangaande de handelsbetrekkingen met Nederlandsch-Indië verklaarde hij, dat door de totstandkoming der scheepvaartovereen komsten tusschen Japan en Nederlandsch- Oost-Indië een gunstige atmosfeer is ge schapen voor de sluiting van een handels overeenkomst. Spreker zeide verder nog, dat de Japansche mgeering er naar streeft, overeenkomsten in zake het ruilverkeer te sluiten met andere lan den, met inachtneming van de geldende ten dens in de internationale handelsbetrekkingen. Op grootsche wijze werd hij te Rome gehuldigd Gisteren heeft dr. Willem Mengelberg zijn eerste con cert'van dit seizoen te Rome gegeven. Op het programma stonden vermeld: de Pasto rale van Von Beethoven, de Alciha suite van Haydn, Romeinsche fonteinen van Respighi en Dansen van Ga- lantha van Codaly. Het con cert en vooral de Pastorale, werden een groot succes voor den hier zeer gewaar- deerden Nederlandschen di rigent, die vooral na het Andante en de Finale op grootsche wijze gehuldigd werd ISTANBOEL, 4 Maart. (Stefani). In het dorp Tekoli bij Smyrna is een bloedig conflict ontstaan tusschen de bewoners, die in twee vijandige kampen zijn verdeeld we gens de verkiezing van een Monthar (soort van burgemeester). Er zijn verscheidene dooden en gewonden te betreuren. BELGRADO, 4 Maart. (Havas) De Joe- go-Slavische minister-president Stoyadino witsj heeft in het parlement een rede over de buitenlandsche politiek gehouden, die door een stampvolle kamer werd aange hoord. In de diplomatenloge hadden de vertegen woordigers van vele landen plaats genomen. De regeering was voltallig aanwezig. Stoyadinowitsj gaf allereerst de algemeene lijnen der buitenlandsche politiek aan. Joego slavië streeft in de eerste plaats naar hand having van den internationalen vrede en naar het behoud der bestaande Joego-Slavische grenzen. Het wil versterking van de internatio nale solidariteit en daadwerkelijke toepassing van het beginsel van algemeene veiligheid. De samenwerking tot handhaving van den vrede wordt op ideale wijze verwezenlijkt in het kader van den Volkenbond. In het begin van dit jaar is de politieke horizon iets lichter geworden, hoewel men niet mag verzwijgen, dat de bestaande toe stand niet is zooals men hem zou wen- schen. De vrede in Europa lijkt zeer veel op een gewapenden vrede. De regeering van Joego-Slavië heeft niet zeer groote en oprechte vreugde het gentlemen's agreement tusschen Italië en Groot-Brittannië begroet. De betrekkingen met de groote Europeesche Mogendheden hebben zich in een volkomen vriendschappelijken geest ontwikkeld. Tusschen Joego-Slavië en het Duitsche Rijk bestaat thans geen geschil. Met Italië, aldus de minister-president, ont wikkelen zich onze betrekkingen meer en meer. Het schijnt, dat de horizont op de Adriatische Zee is opgeklaard, en dat er veelbeteekenende voorboden zijn voor hartelijke betrekkingen tus schen Italië en Joego-Slavië. De Kleine Entente dient nog vandaag de wet tige en vitale belangen harer leden en in de eerste plaats de idee van den algemeenen vrede zelf. In den Balkan bestaat eenzelfde toestand, die meer en meer het karakter van stabiliteit en een definitieve regeling aanneemt. Over de verhouding met de Oostenrijksche Republiek, zeide Stoyadinowitsj: „Wij streven er naar, dat onze betrekkingen correct blijven en niet zullen worden vertroebeld, hoewel de Oostenrijksche regeering het noodig heeft ge oordeeld verleden jaar de militaire clausule van het vredesverdrag van St. Germain eenzijdig op te zeggen, een feit, waarvan wij maar niet enkel acte konden nemen, evenmin als de andere staten der Kleine Entente. Hoewel zekere Oostenrijksche kringen vol harden bij propaganda voor den terugkeer der Habsburgers, hopen wij toch, dat de verant woordelijke personen in Oostenrijk niets in dit opzicht zullen doen, wat ernstige provocaties in Midden-Europa zou kunnen uitlokken. In het eerste en tweede geval blijft onze houding bijgevolg onveranderd: Wij zullen geen eenzijdige opzegging van verdragen toestaan, en ten aanzien van de restauratie der Habsburgers is de houding der Koninklijke regeering vastberaden ne gatief, zooals zij dat steeds was. (Enthou siaste algeheele instemming). De betrekkingen met Hongarije en Albanië zijn goed, die met de Poolsche Republiek ont wikkelen zich steeds in den geest van gemeen schappelijk goed begrip en hartelijke sympa thie. Ons leger, aldus besloot Stoyadinowitsj zijn cloor applaus herhaaldelijk onderbroken rede, zal er steeds op berekend zijn zijn taak en zijn plicht jegens het vaderland te vervullen. Stoyadinowitsj Y.fc k.ws PW» T8Ïtï Jonge Amerikanen pleitten op deze wijze voor het Witte Huis te Washington voor hun eischen. Begrijpelijk, dat de verkeerspolitie er spoedig een einde aanmaakte E Hotel „Polen" (Het Poolsche Koffiehuis) Kalverstraat 1517 - Rokin 14 GEOPEND VAN VIER UUR AF Uitgebreid Ontbijt 1. Bouillon of Soep per kop 0.25 Belegde Broodjes 0.25 en 0.30 UITSMIJTERS: Heele 0.60 Halve 0.35 Spiegeleieren ham, met brood 0.60 Knackworstjes m. brood per paar 0.40 Vleeschcroquet met brood 0.25 Koffie Thee Melk 0.20 SPECIALE PRIJZEN De Amsterdamsche politie-scheikundige, de heer Van Ledden Hulsebosch, is te Vlissingen aangekomen, waarna hij zich onmiddellijk naar het café heeft begeven, waar de caféhouder J. Lauwereins en diens echtgenoote het slachtoffer zijn geworden van roofmoord. Het onderzoek van dezen deskundige is thans in vollen gang. Het parket uit Middelburg heeft Donderdag morgen een onderzoek op de plaats van het misdrijf ingesteld en zich des middags opnieuw naar het café „De Keersluis" begeven. Omtrent de bij het onderzoek verkregen re sultaten, kunnen in het belang der naspo ringen momenteel geen nadere mededeelin gen worden gedaan. De lichamen der slacht offers bevinden zich nog in de woning, die on der politiebewaking staat en waartoe niemand wordt toegelaten. Hedenochtend om elf uur wordt dr. Hulst uit Leiden verwacht, om op de lijken der Slachtoffers sectie te verrichten, LONDEN, 4 Maart. (A.N.P.) De „Daily He rald", die meldt, dat Schuschnigg zijn reis naar Rome afgelast heeft, vertelt verder, dat de Oos tenrijksche Bondskanselier in het geheim reeds stappen heeft ondernomen bij de Tsjecho-Slo- waaksche regeering, in de hoop, dat deze niet alleen haar verzet tegen de restauratie der Habsburgers zal opgeven, maar die zelfs zal steunen. Schuschnigg koestert volgens het Engelsche blad bovendien de hoop, dat Praag hem ter zijde zal staan in zijn pogingen, de goedkeuring van Engeland en Frankrijk voor de restauratie en de bescherming dezer Mogendheden tegen een Duitsche tusschenkomst te verkrijgen. Intusschen meldt Havas uit Weenen, dat de reis van Schuschnigg naar Rome waar schijnlijk eind Maart zal geschieden. De voorgenomen reis naar Boedapest zal later ondernomen worden. GENèVE, 4 Maart (Havas). Koning Faroek van Egypte is gisteravond met een specialen trein hier aangekomen uit Marseille. Om vijf mi nuten voor half één vannacht is hij doorgereisd naar St. Moritz, BURGOS, 4 Maart. (Havas). De re- geeringstroepen hebben er, althans voor het oogenblik, van afgezien te trachten zich van Oviedo meester te maken. Zij ondernemen geen massale aanvallen meer op de stad, en stellen zich tevreden met over vallen, teneinde de kleine operaties, die de rechtschen aan dit front ondernemen, ter ver betering van hun stellingen, te belemmeren. Het bombardement van Oviedo wordt nog slechts met tusschenpoozen voortgezet. De stad heeft verschrikkelijk geleden onder het geschutvuur der regeeringstroepen. De toren der kathedraal is weggeschoten ter hoog te van het schip der kerk. Het ziekenhuis is zwaar gehavend. Het aantal gewonde en gedoode burgers in den loop der laatste acht dagen, wordt ge raamd op duizend tot twaalfhonderd, van wie de helft vrouwen en kinderen zijn. Aan het front van Madrid heerscht rust. Omtrent den strijd ten Zuiden van het Ma- drileensche front zijn berichten ontvangen, die er melding van maken, dat de nationalisten in Toledo zouden zijn geïsoleerd. De oorzaak van dit opzienbarende feit zou volgens deze berichten hierin gelegen zijn, dat vliegtuigen der rechtschen bij vergissing een rechtsche afdeeling, die den laatsten bergpas welke nog open was, verdedigde, onder mitrailleurvuur namen en vernietigden. Duizend Canadeezen hebben een deel van hun bloed beschikbaar gesteld voor een bloedtrans fusiedienst te Madrid, die onder leiding van dr. Norman Bethune uit Montreal staat. Het Ca- nadecsche bloed wordt in speciale verpakking naar Spanje overgebracht. MEXICO, 4 Maart (Havas) Te Orizaba hebben de studenten zich aangesloten bij de beweging ten gunste van de heropening der kerken en vermeerdering van het aantal pries ters. Zij dreigen in staking te gaan, wanneer hun ouders geen voldoening krijgen. In Vera Cruz en Orizaba duurt de staking dër onderwijzers voort. Verscheidene endere stakingen dreigen uit-te breken» In de nabijheid van Dover had een instorting van een zandsteen-groeve plaats, waardoor o.m. een stationsgebouw vernield werd Donderdagmiddag omstreeks vier uur heeft op den Hoogen Dijk te Groede (Zeeuwsch-Vlaanderen) de 45-jarige landbouwer F. G. op den 30-jarigen A. v. d. W. een schot ge- gelost, dat deze in het hart trof. De man was vrijwel op slag dood. Omtrent de aanleiding tot het gebeurde ver nemen wij, dat er sinds eenigen tijd een veete tusschen F. G. en A. v. d. W. bestond. Laatst genoemde was werkzaam op een boerenerf, dat gelegen is naast een stuk land van F. G. Donderdagmiddag ontmoetten beide mannen elkaar op den Breskenschedijk. Zij kregen twist en plotseling haalde G. een revolver te voor schijn, waarmede hij een schot op v. d. W., die even later ineenzeeg. Onmiddellijk schoten eenige voorbijgangers toe, terwijl enkelen den rijksveldwachter waar schuwden. Deze arresteerde den dader en bracht hem naar de marechaussee-kazerne te Breskens. G. staat zeer ongunstig bekend. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen. Wij vernemen nader, dat het slachtoffer ver gezeld was van zijn baas, boer D., die herhaal delijk oneenigheid schijnt te hebben gehad met den landbouwer F. G. Toen het tweetal Donder dagmiddag op den Hoogen Dijk G. ontmoette, kwam het tot een hevige woordenwisseling tus schen D. en G„ waarbij de knecht A. van der W. de party van zijn patroon trok. De dader heeft aan de politie verklaard, dat hu uit noodweer heeft gehandeld, daar hij door de twee anderen, die schoppen en ander landbouwgereedschap bij zich had den, zou zijn bedreigd. De verslagene laat een vrouw en drie kin deren achter. BELGRADO, 4 Maart. (Reuter.) Twee leege handkoffers, die met geregelde tusschenpoozen aan het station te Belgrado arriveerden en van een diplomatiek zegel waren voorzien, hebben tot de arrestatie geleid van 15 handelaars in verdoovende middelen en het in beslag nemen van een party opium ter waarde Van 20.000 gulden. De herhaalde aankomst van deze twee kof fers wekte ten slotte den argwaan der politie, die wel eens wilde weten welke diplomaat blijk baar geregeld zijn koffers gevuld meenam en ze zich dan leeg liet nazenden. Men liet den man, die ze kwam afhalen, eens nagaan en daarby bleek, dat ze niet naar een legatie ver huisden, doch naar een villa aan den rand der stad. De politie volgde de koffers tot in het ge bouw en ontdekte daar een groote hoeveelheid ruwe opium, benevens een installatie om het bedwelmende goedje te drogen, zoodat het ge reed voor het gebruik kon worden afgeleverd. Klaarblijkeiyk dienden voor dit laatste de twee mysterieuze koffers in gevulden staat. De eige-v naars der villa en nog 'n aantal medeplichtigen zijn gearresteerd, onder wie een legatie-amb tenaar, die juist per vliegtuig de wijk wilde nemen. De leiders der bende heeft.de politie evenwel nog niet te pakken kunnen krijgen. Zü ver moedt, dat dit de twee chique gekleede jonge mannen zijn, die kort na den inval met een grooten luxe auto voor de villa kwamen voor- rüden, doch vol gas gaven, toen zy bemerkten, dat er onraad was. MAR DEL PLATA, 4 Maart. (A.N.P.) De veeknecht José Gancedo, die eerst bekend en daarna ontkend had schuldig te zün aan de ontvoering en moord op het tweejarig zoontje van een rijken veefokker, heeft thans toegege ven de migdaad inderdaad te hebben gepleegd, De Burgos-regeering protesteert tegen ver meende Fransche intriges aan de Fransch Spaansche grenzen in Marokko. De regeeringstroepen laten thans Oviedo met rust. In Toledo zouden de rechtschen geïsoleerd zijn. De Japansche onderminister van Buitenland sche Zaken acht de atmosfeer gunstig voor een handelsovereenkomst met Ned. Oost-Indië. De controle op Spanje zou eerst 21 Maart in werking treden. In zijn rede over de buitenlandsche politiek liet Stoyadinowitsj waarschuwingen hooren aan het adres van Oostenrijk. Volgens Havas zal Schuschnigg eind Maart toch naar Rome gaan. Nadat de Justitiebegrooting z.h.s. was aange nomen, is de Eerste Kamer met Binnenland- sche Zaken begonnen. Wetsontwerp ingediend betreffende te nemer, maatregelen in verband met de vijandelijk heden in Spanje. Het wetsontwerp tot regeling der ziekenverzor ging is nader gewijzigd. Landbouwersknecht te Groede doodgeschoten door een landbouwer met wien hij een veete had. Fabrieksbrand te Breda. New-Yorksche Beurs: Slot onregelmatig. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuidoostelijke tot Noordoostebjken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer- slag, temperatuur om het vriespunt des E nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. Geseind van De Bilt Donderdagavond te 19.45 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". illllllllllllMllllllllllllllllllllllUIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllIll LONDEN, 4 Maart. (Reuter) Aangezien men vreest, dat het onmogelijk zal zyn voor de waarnemers, om technische redenen, op 6 Maart, den oorspronkeiyk vastgestelden datum, reeds aanwezig te zun op de him toegewezen posten, is het waarschyniyk, dat hiervoor in de plaats de datum 21 Maart door de niet-inmengingscommissie morgen zal worden vastgesteld. De deskundigen van de commissie voor de r,iet-inmenging hebben besloten aan te bevelen, dat het stelsel van toezicht ook wordt toege past OP de schepen van de Mogendheden, die de overeenkomst hebben geteekend, welke naar Spanje vertrekken uit Amerikaansche of an dere niet-Europeesche havens. Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 748.2 Vorige stand 750.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1