Krijgt Burgerwacht geen subsidie? Jan van der Heyden vóór drie honderd jaar geboren H arry van Beek Zoekt gij betrouwbaar j Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Wat de tonq streelt Ir. Dijt over het Plan-Deterding STEMMEN STAAKTEN WETTIGE STABILISATIE VAN DEN FRANC? BEROEMD KUNSTENAAR EN UITVINDER LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE r» 1 Minister Reitz beschuldigd miiiiiiiiiiiinTiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiinnniiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiiniinnnniinimuil VRIJDAG 5 MAART 1937 glllllllllllllllllll!llllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllinillllllllllllin| Allerhande opmerkingen rondom openbare veiligheid en scherp betoog tegen reclame Neo- M althusianisme De luchtbescherming Openbare veiligheid Neo-M althusianisme Z. H. Exc. Mgr. N. Stam te Rome Mgr. hoopt een dezer dagen door Z. H. den Paus in audiëntie te worden ontvangen HONKBAL Ledenvergadering H. C. Haarlem Het jubileum van den N.H.B. VAN ONZE RECHTBANK De moord te Den Haag De ministerraad zou vanmorgen over een desbetreffend decreet vergaderen Waarde niet beneden de huidige pariteit Bagagewagen ontspoord te Zaandam Het treinverkeer ondervond aanzienlijke vertraging Meer dan zestig jaar woonde en werkte hij in het 17e eeuwsche Amsterdam Grondlegger moderne brandblussching Generale brandmeester der stad KLEVERPARKWEG 11 WAGENWEG 122 TELEFOON 10987 TELEFOON 15774 iTracteer Uzelf en Uw huisgezin op ons Smulpakket, best. uit: i/2 ONS PEKELVLEESCH TOTAAL VOOR y2 ONS BERLINER KALFSWORST «- r|7FjT V2 ONS SAKSISCHE SMEERWORSTJ ni FRIESCHE NAGELKAAS, 40 plus, per ons6 cent Alleen op Vrijdag, Zaterdag en Maandag Reactie op noodlottige restrictie-politiek Hij zou geheime mededeelingen hebben bekend gemaakt De overval op den geldauto te Amsterdam Derde verdachte staat terecht Boternoteering De noteering voor Nederlandsche boter is Donderdag vastgesteld op f 0.67 per K.G. Deensche boterprijs De officieele Deensche noteering voor boter bedroeg Donderdag 214 kronen of 85 cent per ikücu NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiinuii STAD In de gistermiddag voortgezette vergadering van den gemeenteraad kwam de lijst der sub sidies aan de orde en natuurlijk kwam de heer DRILSMA (S.D.) weer op voor de Haarlem- sche Orkest Vereeniging. Toch begreep hij, dat niet meer subsidie kan worden gegeven. Maar juist in crisistijd kan men zijn geestelijke waarden niet hoog genoeg in eere houden. Daarom wilde hij toch de aandacht op de H.O.V. blijven vestigen. De heer WESTERVELD (SX>.) betwijfelde weer de noodzakelijkheid van de Haarlemsche Burgerwacht en wenschte geen subsidie te ge ven. De commandant droomt volgens spr. van vechten en hij ziet overal spoken. Politieke woe lingen zijn er de laatste tien jaren zeker niet geweest. De heer VISSER (C.H.): Dat heb je aan de Burgerwacht te danken! De heer WESTERVELD achtte de Burger wacht een gevaar voor den vrede in de stad. Bij een aanslag op de overheid zou het corps werk kunnen doen, maar dat is eenvoudig te mal om over te praten. Het subsidie is onge motiveerd. De heer POSTHUMUS (S.D.) verdedigde zijn voorstel om aan de esperanto-kindercur- sussen een subsidie van 100.toe te kennen. Verschillende andere sprekers keerden zich vervolgens nog tegen de burgerwacht en wezen op de toestanden in Spanje. De heer VISSER (C.H.) zeide, dat het aantal inwoners der gemeente sterk is toegenomen, maar dat de politie op dezelfde sterkte is ge bleven. Eén politie-agent kost meer dan de heele subsidie aan de Burgerwacht. Dit insti tuut geeft juist in dezen crisistijd een zeer mooie bezuiniging, omdat het paraat is om het tekort aan politie aan te vullen. De heer CASTRICUM (R.K.) is door de fei ten gaan inzien, dat het goed is, dat er een instituut is, dat boven alle partijen staat. De Burgerwacht kan ontzettend goed werk doen en daarom zal spr. vóór het subsidie stemmen. De heer VAN TETERING (R.K.) zeide, dat het instituut juist nu meer dan ooit noodig is. De heer BIJVOET (R.K.) protesteerde er te gen, dat de Spaansche gebeurtenissen in den raad zijn gebracht. Ze hooren er niet thuis. Spr. beschouwt de Burgerwacht als een aan hangsel van de politie. Toen hij in Amsterdam actief Burgerwachter was, kreeg hij ook een bewijs, dat hij buitengewoon en onbezoldigd politie-man was. De overheid heeft het toe zicht en de overheid alléén roept de Burger wacht op. Waarom zijn de sociaal-democraten en communisten zóó tegen het instituut? In woelige tijden moet de politie in haar zware taak terzijde gestaan worden; de overheid heeft de bekwaamheid om te beoordeelen welk in stituut dit moet zijn. Daarom dient men de Burgerwacht te steunen. Bij het voorstel om f 1000.subsidie aan de Burgerwacht te verleenen staakten de stemmen met 19 tegen 19. Nu wordt over dit voorstel vanmiddag weer gestemd. Een der leden van de SJ3.A.P. zal dan echter wegens ziekte even eens afwezig zijn. Komen alle leden op, dan staken de stemmen wéér en is het voorstel volgens het reglement van orde verworpen. Ook over het voorstel Posthumus staakten de stemmen. De aangenomen. overige subsidies werden z.h.s. De heer KLEIN (R.K.) begreep niet, waar om een klerk met een inspecteurs-diploma een extra-toelage moet hebben. Spr. wees op de toelagen voor rechercheurs en hoofdagenten ad 71.25, hoewel in de verordening 75.is op genomen. Hij sprak de hoop uit, dat de veror dening volledig zou worden nagekomen, omdat het politie-personeel al zoo zwaar getroffen is. Spr. had overigens allen lof voor het beleid van de politie. De heer VAN KESSEL (R.K.) behandelde weer de ventvergunningen. Er zijn er momen teel pl.m. 800 en er wordt geen limiet voor het aantal vastgesteld. Menschen, die absoluut geen verstand van handel hebben, staat de gemeen te maar toe te venten, waardoor een onhoud bare toestand ontstaat. Wordt de contact-commisie wel voldoende in geschakeld? De heer WEUSTINK (R.K.) wees op het ge vaarlijke punt JordensstraatWagenweg en II—8 wilde het verkeer van Heemstede via het Flo rapark leiden. Ongelukken worden daardoor voorkomen. De heer SCHAAFSMA (C.D.U.) stond er ver baasd van dat men met zooveel gemak voor stelde om den commissaris van politie extra 1000.te geven voor zijn bemoeiingen inzake luchtbescherming. Is dat nu wel noodig? De heer NOORDEWIER (CP.) meende, dat de N.S.B. bij de politie een streepje voor heeft bij de propaganda in de verschillende stadswij ken. Spr. was vóór Luchtbescherming en vóór den post van 1000.maar aan een minder goed-betaald man dan aan den commissaris. De heer MARS (S.D.) betreurde het, dat de burgemeester „Zonnestraal" weigerde met muziek door de stad te trekken, terwijl dit aan een andere vereeniging werd toegestaan. De heer NOORDHOFF (S.D.) gaf college over relletjes en eischte waarborgen voor het handhaven der orde bij legale propaganda methoden. Spr. betreurde het, dat de commis saris nu reeds 1000.toelage moet hebben. Laat hij eerst eens een jaar werken, dan kun nen we weer zien. Nu weet men niet, of de com missaris een uur of een dag per week aan de Luchtbescherming zal geven. Spr. diende dan ook een voorstel ie, om de toelage eerst even tueel over een jaar toe te kennen. De heer DE BRAAL (A.R.) vroeg naar de A. van der Veldt litie-kleeding maakt. Spr. had geen bezwaar tegen de 1000.voor den commissaris. De heer VAN DAM (V.D.) sloot zich bij den heer Noordhoff aan, ten opzichte van de on gestoorde legale propaganda. De heer VAN TETERING (R.K.) wees op het groote werk aan den luchtbeschermings dienst verbonden. Tot in den nacht heeft de Commissaris al geruimen tijd aan dezen dienst in Haarlem gewerkt en de gemeente is verplicht al die uren bescheiden te honoreeren. De heer v. d. VELDT (R.K.) wenschte ook vrije politieke propaganda. Spr. ging heftig te keer tegen het werk van den Neo-Malthusi- aanschen Bond, dat hier in Haarlem maar rustig kan voortgaan. Dit volk-verkrachten de, ontzielende en ver nielende werk moet verboden worden, ter- wille van het gezins leven. Het is schande, riep spr. uit, dat ze den crisistijd gebrui ken om voor hun be weging zieltjes te win nen. De tentoonstel ling, die laatst op de Parklaan gehouden werd, was een aanflui ting van de waarheid en spr. hoopte, dat spoe dig het oogenblik zal komen, dat die exposities verboden worden. De heer WOLZAK (A.R.) vroeg of er al een beslissing is over de natrium-verlichting op het Haarlemsche gedeelte van den Amsterdamsclien Straatweg. Spr. drong verder aan op behoud van stadsschoon. De heer VISSER (C.H.) zou het politie-corps graag vergrooten, maar het gaat nog niet om het geld. Des te grooter is zijn lof daarom voor het gepresteerde. Ook spr. wilde op den Wagen weg één richting-verkeer. Het voorstel ten aan zien van de luchtbescherming noemde spr. vol komen rationeel. De heer BIJVOET (R.K.) sprak over de op stelling van het verkeer bij de verkeerslichten rondom het Verwulft. Ook spr. betreurde het, dat de Neo-Malthusiaansche Bond met een grooten reclame-wagen door de stad mag rij den. Kan er niet een verordening gemaakt wor den als in Maastricht, waardoor reclame voor deze zaken in het openbaar verboden wordt? Verder schetste spr. den geweldigen achterstand in Haarlem ten opzichte van de luchtbescher ming. Zeer omvangrijke werkzaamheden moe ten verricht worden en de toelage is alleszins te billijken. De heer VAN ENGELEN (K.D.P.) is uit prin- cipieele overwegingen tegen luchtbescherming, omdat de menschen niet met oorlog vertrouwd moeten worden gemaakt. Verschillende leden maakten opmerkingen over verkeerstoestanden in de stad en de bui tenwijken, gaven tips of vroegen een betere op lossing. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenmiddag half twee; dan zullen B. en W. antwoorden. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vrijge sproken. G. I., muzikant, wonende te Purmerend. A. J., caféhouder, wonende te Purmerend. „Opz. inbreuk maken op eens anders auteurs recht." Sub 1: f 1.boete subs. 1 dag hecht o.v. Sub 2: Vrijgesproken. F. B., muzikant, wonende te Amsterdam. G. V., tapper, wonende te Purmerend. „Opz. inbreuk maken op eens anders auteurs recht." Sub 1: f 1.boete subs. 1 dag hecht. o.v. Sub 2: Vrijgesproken. L. O., fabrieksarbeider, wonende te Wormer- veer; S. v. T., los-werkman, wonende te Wor- merveer; J. F. M., tapper, wonende te Pur merend. „Opz. inbreuk maken op eens anders auteurs recht." Sub 1 en 2: Ieder f 1.— boete subs. 1 dag hecht. o.v. Sub 3: Vrijgesproken. Naar wij vernemen is Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu, tit. bis schop van Cedië, die j.l. Maandag naar zijn Missie vertrokken is, Woensdag te Rome aange komen. Z. H. Exc. heeft in de Eeuwige Stad zijn intrek genomen in het Collegio Beda. Een dezer dagen hoopt Z. H. Exc. door den Heiligen Vader in audiëntie te worden ontvan gen. 7 Maart is de missiebisschop voornemens uit Rome te vertrekken naar Genua, waar hij zich den volgenden dag hoopt in te schepen op het s.s. Watussi, dat den kerkvorst naar Mombasa, aan de Oostkust van Afrika, zal voeren. Na een reis van twee dagen, na aankomst te Mombasa, hoopt Mgr. Stam in Kisumu aan te komen. De jaarvergadering van „Haarlem" zal plaats hebben heden, Vrijdag in De Nijverheid. De agenda vermeldt; jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, verkiezing van be stuur en commissies, benoeming van afgevaar digden naar de N. H. B.-vergadering. Doordat Haarlem II het recht heeft in het komende seizoen in de eerste klasse uit te ko men, komt ook op de agenda voor: Beslissing betreffende de promotie van het tweede ne gental. De commissie, belast met de viering van het jubileum van den N. H. B., heeft besloten op 17 en 18 April z.g. jubileumwedstrijden te doen spelen, zoowel in Haarlem als in Amsterdam. Verder zal door het bestuur van den N. H. B. een receptie worden gehouden, waarvoor de datum nog niet geheel vast staat. Verwacht wordt dat de datum zal zijn 22 of 29 Mei, daar getracht wordt op 23 of 30 Mei den wedstrijd Nederland—Frankrijk te doen spelen. Antwoord van den Franschen Bond is echter nog niet binnengekomen. W. B. E., boekhouder, wonende te Haarlem, thans ged. „Verduistering." Acht maanden ge vangenisstraf met aftrek preventieve hechte nis. o.v. D. J. M., fouragehandelaar, wonende te Haar lemmermeer. „Valschheid in geschrifte." Twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. M. E., steenhouwer, wonende te Zaandam. Naar wij vernemen wordt de gearresteerde L., die verdacht wordt als dader of als mede plichtige in de zaak van den moord op den garagehouder H„ op den Bezuidenhoutsche- weg te 's Gravenhage, in afwachting van het verder justitieel onderzoek in het huis van bewaring gehouden. De onbekende jongeman, die volgens getui gen Vrijdagavond op het Spui heeft gestaan bij de onderhandelingen over den verkoop van den auto, waarin later op den avond de moord is gepleegd en wiens aanmelding door den commissaris van politie werd verzocht, heeft den oproep nog niet beantwoord. Het onderzoek wordt krachtig voortgezet. PARIJS, 4 Maart. (Havas) Het bijeenroepen van den ministerraad tegen Vrijdagmorgen heeft vandaag in politieke kringen tot de meest uiteenloopende geruchten aanleiding gegeven. i In de wandelgangen der Kamer verze kerden verscheidene afgevaardigden, dat de regeering voornemens zou zijn in deze bij eenkomst te besluiten tot wettige stabili satie van den franc. De muntwet van 1 October 1936 machtigt de regeering bij decreet over te gaan tot vast legging van de wettelijke waarde van den franc tusschen minstens 43 milligram en ten hoogste 49 milligram goud. Op 't oogenblik is de franc gestabiliseerd op ongeveer 46 milligram goud. Enkele parlementsleden verzekerden zelfs, dat de wettige stabilisatie van den franc met in gang van morgen zou kunnen worden vastge steld op een gehalte, dat het midden houdt tus schen het huidige en het minimum-gehalte, dus b.v. op een basis van 4434 milligram goud. Het agentschap Havas kon daarentegen in den loop van den avond nader preciseeren, dat de wettige stabilisatie, zóó deze morgen, naar men vrij algemeen in financieele krin gen schijnt te gelooven, tot stand zou moeten komen, niet beneden de tegenwoordige pa riteit van den franc zou geschieden. Hetzelfde agentschap was verder gemach tigd mede te deelen, dat de regeerïng geen vervanging van Labeyrie als gouverneur van de Fransche Bank beoogde. Verder schijnt het niet, dat de beoogde maat regelen een speciaal bijeenroepen van het par lement tegen a.s. Zaterdag met zich behoeven te sleepen. Deze bijeenroeping zou volgens een hardnekkig gerucht in de wandelgangen der beide huizen noodig zijn met het oog op een wettelijke bekrachtiging dezer maatregelen. Daarentegen is het niet onmogelijk te ach ten, dat de ministerraad besluit tot het instellen van een commissie van technische raadgevers, die in nauw contact met den minister van fi nanciën de ontwikkeling van den financieelen toestand zou volgen. Op het ministerie van financiën werd he denavond verklaard, dat de morgen te houden ministerraad zich zal bezig houden met den fi nancieelen toestand en de maatregelen nemén, die hij noodig acht, doch geen enkele buiten gewone maatregel behoeft verwacht, te worden. Donderdagavond omstreeks half elf is op het stationsemplacement te Zaandam, aan de zijde van Koog-Zaandijk, een ledige ba gagewagen, welke behoorde tot het rangeer- deel, uit de rails geloopen, met het gevolg, dat het treinverkeer over één spoor moest worden geleid, hetgeen aanzienlijke vertra ging met zich medebracht. De trein uit Haarlem, via Uitgeest, welke om 22.49 uur aan het Centraal-Station te Amster dam moest arriveeren, kwam tien minuten voor half twaalf binnen, terwijl de trein uit Alkmaar, welke hierop volgde, in plaats van om 23.28 om 23.45 uur binnenliep. Uèt*. UC actnu jeto*Jiatan. Vandaag is het 300 jaar geleden, dat een bekende Amsterdamsche uitvinder en kunstenaar het levenslicht aanschouw de. Zooals bekend wordt te dezer gelegen heid een tentoonstelling van zijn werk ge opend in het Amsterdamsch Historisch Mu seum (Waaggebouw). Jan van der Heyden is in Amsterdam en ook daarbuiten vooral populair gebleven door de uitvinding van de moderne slangbrandspuit. Een onzer beide brandweerbooten is naar hem ge noemd. In het Maart-nummer van „Amstelodamum" wijst een nakomeling van Jan van der Heyden, mr. A. C. van Eek, er op, hoe Van der Hey den, ofschoon in Gorcum geboren, bij uitstek Amsterdammer is geweest. Van zijn 75 levens jaren bracht hij er 62 in onze stad door. Jan van der Heyden was de derde zoon van den oliemolenaar Jan Gorisze en Neeltje Jans Munster. Van der Heyden's grootouders van vaders kant waife». heden .vaa middeieneneente aan- Van die middelen was echter weinig over, toen de oliemolenaar Jan Gorisze, het zevende- kind trouwens van zijn ouders, in 1651 te Am sterdam stierf. In zijn Gorcumsche zaken schijnt hü onfortuinlijk te zijn geweest. Hij liet zijn vrouw met zeven onmondige kinderen, en een op komst, achter. De oudste zoon Goris was toen 18 jaren oud en vermoedelijk bij een familielid, die te Amsterdam een spiegelzaak had, in de leer. Hoe dit ook zij, vijf jaren later, in 1656, vinden we Jan van der Heyden, dan ook omstreeks 18 jaren oud, als spiegel- en lijs tenmaker met zijn broer Goris, zijn moeder en zijn zuster Magdaleentje op den Dam. De Dam heeft een grooten invloed op Van der Heyden gehad. In 1652 had hij het oude Stadhuis zien verbranden; op de prent in het Brandspuiten- boek, die dezen brand voorstelt, beeldt hij zijn moeder en zich zelf, als 14-jarigen jongen, af, beiden wijzende op de brandspuiten, die twin tig jaren later door hem uitgevonden zouden worden. Van uit de spiegelzaak op den Dam, vermoedelijk aan den kant van het Rokin, heeft hij den bouw van het nieuwe stadhuis, in al zijn glorie, kunnen volgen. Hij heeft Van Cam- pen's bouwwerk vele malen afgebeeld; wellicht heeft het hem zijn liefde voor de architectuur gegeven, die later in al zijn werk aan den dag komt. Van der Heyden had alle qualiteiten om een groot bouwmeester te worden; hij heeft zich aan de defensieve taak gewijd en daarin een naam gevestigd zooals die aan weinig bouwmeesters beschoren is! Van lijsten en spiegels naar kunst was maar een kleine stap. Toen Jan van der Heyden op 24-jarigen leeftijd trouwde met Sara ter Hiel, noemde hij zich schilder. Wü behoeven er ech ter niet aan te twijfelen, dat de ljjsten-fabri- cage eensdeels Van der Heyden's artistieke ambities geprikkeld heeft, maar aan den an deren kant den jongen man met zijn bijzon deren technischen aanleg ontwikkeld had tot een knutselaar, die van vele markten zoo goed thuis was als de beste vakman. Zeven jaren later vestigde hij zich als tech nicus een naam en een vast jaarlijksch inko men van 2000.door een nieuwe oliebran- fcecoöötfueer.èn en geheele Amsterdamsche straatverlichting zoo danig te reorganiseeren, dat deze stad in dit opzicht alle steden der wereld ver vooruit was. „Van der Heyden heeft er veel eers mede in gelegd", zegt Wagenaar Daarnaast bleef hij de schilder, die op een levenswerk van drie tot vier honderd doeken kan wijzen. Hiervan zul len er straks, op de tentoonstelling, een twin tigtal te zien zijn. In 1690 verschijnt zijn beroemd Brandspui- tenboek. De fabricage van de slangbrandspui ten, zoo schrijft Mr. van Eek, het ambt van generalcn brandmeester en van opzichter der stadslantarens namen den schilder na zijn veertigste jaar zeer in beslag, maar niettemin behield hij tijd voor zijn kunst. Vele buiten ons land geschilderde stadsgezichten getuigen van reizen, die een zuiver commercieel doel hadden. Aan het zorgzame geduld, waarmede ze geschilderd zijn, zou men echter niet ver moeden dat de maker een voor zijn tijd groot fabrikant, 'n scherp koopman, een belangrijke functionaris in het bedrijvige Amsterdam was. Geen stuk daarentegen van zijn technisch werk, geen schets of uitgewerkte teekening, geen brandpenning, geen merkplaat op een brand spuit, of men kan er aan zien dat de ontwerper een kunstenaar was. De juiste datum van zijn meest befaamde uitvinding die van de slangbrandspuiten is 1672. In 1677 kreeg men voor 25 jaar octrooi op de uitvinding. De nieuwe brandspuiten ver hielpen het euvel bij het oude materiaal, dat, zoomin als de brandemmers, voldoende water kon bevatten, terwijl dat water bovendien niet kon worden gebracht ter plaatse, "Waar het vereischt werd. Met van der Heyden's uitvin ding kon men op open water werken via een uitgelegde waterslang. De rijen mannen, die brandemmers doorgaven, behoorden tot het ver leden. Bovendien waren de nieuwe spuiten makke lijk vervoerbaar. Zuig- en perspomp zorgden voor een constanten straal en de brandslang kon naar elke gewenschte plaats worden uit gelegd, om zoo den vuurhaard snel en afdoende te bestrijden. Van der Heyden's zoon Jan heeft in 1698 het systeem geperfectionneerd door toe passing van slangbrandspuiten met dubbele werking, waarbij een waterbak in de spuit overbodig was geworden. De uitvinding van Jan van der Heyden heeft den grondslag ge legd voor de moderne ontwikkeling yan het Bezorging door geheel Haarlem en Omstr. zonder prijsverhooging De laatste uitgaande treinen, bestemd voor Amersfoort en Rotterdam, zijn over tijd uit Amsterdam vertrokken, opdat de reizigers uit de richting Zaandam hun aansluiting niet zouden missen. Personeel van het Centraal-Station is met den z.g. ongevallenwagen naar de plaats der ontsporing vertrokken, om den gederailleerden wagen weer in de goede positie te krijgen, een karwei, dat vermoedelijk enkele uren zou vorderen. Voor de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Amsterdam heeft gistermiddag Ir. M. D. Dijt aan een lunchvergadering in Krasna- polsky gesproken over het Plan-Deterding. Onder de leden bestond voor deze voor dracht een groote belangstelling. Ir. Dijt wees er in den aanvang van zijn rede op, hoe de pessimistische voorspellingen van den ouden econoom Malthus niet in vervulling zijn gegaan. Met de toeneming der bevolking heeft de toeneming van de productie, van koopkracht en van 't inkomen gelijken tred ge houden. Maar wel begonnen zich in den tijd, waarin het productiestelsel zich zoo fenomenaal ontwikkelde, conjuctuurgolven af te teeke nen. De schommelingen van den conjuctuurin- dex worden steeds grooter. Met de productie ontwikkelde zich het ruilverkeer en de crediet- verleening, en dit bevorderde evenzeer de prijs- schommelingen. De ondernemer loopt daar mede, naast zijn traditioneele risico's, een nieuw risico, de mogelijkheid van prijsdaling zijner producten. Aan de hand van grafieken toonde ir. Dijt aan, dat in onze samenleving, waarin vaste inkomens als rente en loon een groot deel van 't nationale inkomen voor zich opeischen, het conjunctuur-risico nog veel groo ter is voor den ondernemer dan vroeger, toen loonen zoowel als rente-inkomens minder be- teekenden. Na aangetoond te hebben dat internationale schulden in hoofdzaak slechts in goederen be taald kunnen worden, schetste spr. de funeste gevolgen, die een daling der goederenprijzen moest hebben voor het betalingsverkeer. Bij de groote prijsdaling van de jongste crisis liep dit verkeer geheel vast. De crediteurstaten moesten in het belang van hun eigen produ centen betaling in goederen weigeren en voor betaling in goud was er geen goud genoeg op de wereld. Speciaal wijdde spr. daarbij aandacht aan de positie van Duitschland. Dit land is door den oorlog van crediteurstaat tot debiteur- staat geworden, heeft echter tot en met 1928 méér ingevoerd dah uitgevoerd, waardoor zijn schuld aan het buitenland nog verder toenam. Toen dat betalingsverkeer eenmaal vast liep, moest Duitschland zijn invoer wel rigoureus be perken en dit ging voor een groot deel ten koste van den Nederlandschen uitvoer. Neder land reageerde daarop door zijn productie te beperken, maar het gevolg daarvan was, dat het aandeel van Nederland in den Duitschen in voer steeds geringer werd, ook toen de daling van dien totaal-invoer reeds tot staan was ge komen en het aandeel van andere staten, De nemarken b.v., weer langzaam toenam. Om voor Nederland nog te redden wat er van zijn exportpositie nog te redden viel, heeft dr. Deterding ingegrepen. De bedoeling is, de restrictie der landbouwproductie in ons land op te heffen. Geschiedt dit niet, dan zal Nederland straks, wanneer de conjunctuur zich hersteld heeft, niet meer genoeg voorraad hebben om aan de vraag naar landbouwproducten te vol doen en verliezen wij onze positie als expor teurs. Ir. Dijt schetste ten slotte nog de voordeelen die het plan Deterding reeds thans voor den Nederlandschen landbouw gehad heeft, met na me de stijging der prijzen van eieren en boter op de Engelsche markt. Ook verdedigde spr. zich nog tegen enkele verwijten, tegen hem in gebracht, o.a. wat betreft den aankoop van eie ren buiten het centraal exportbureau om. Tot besluit wees hij nog op de beteekenis van het plan-Deterding als vermaan aan de geheele wereld om niet ten behoeve van geldschulden 't economisch leven stil te leggen en den arbeid te verlammen. LONDEN, 4 Maart (A.N.P.) De Daily Herald meldt uit Kaapstad, dat de regee ring der Unie van Zuid-Afrika een motie der oppositie heeft aanvaard, waarin ge zegd wordt, dat een gerechtelijk onderzoek ..waden ingesteld naar-het gedrag-van den minister van landbouw, kolonel Reitz. Deze minister, een zoon van den laatsten pre sident van den Oranje-Vrijstaat, wordt er van beschuldigd, geheime mededeelingen bekend te hebben gemaakt. Hij zou een inlichting be treffende inschrijvingen op regeeringsopdrach- ten hebben doorgegeven aan Sturrock, die thans lid van het kabinet is. In het debat over het voorstel der oppositie werd gezegd, dat de geheime inlichting verkrijgbaar was voor een ieder, die zich tot het bureau voor openbare inschrijvingen wendde. Reitz verklaarde, dat hij zich nog nimmer aan eerloosheid had schuldig gemaakt. De regeering stemde echter met de motie in, „in het belang van alle betrokkenen". De 22-jarige ijzerwerker F. N. de J. heeft voor de Amsterdamsche rechtbank terecht gestaan. Twee ernstige feiten waren hem ten laste gelegd: een inbraak in het kantoor gebouw van de scheepswerf en machinefa briek Verschure en Co. en een overval op den „geldauto" van de Nederl. Scheepsbouw Maatschappij gepleegd benoorden het IJ. Gisteren stond de man terecht, die den over valauto zou hebben bestuurd. Hij ontkende hardnekkig. Noch met een overval, noch met een inbraak had hij iets te maken. Uit getui genverklaringen bleek, dat hij vroeger bij Ver schure had gewerkt. Commissaris A. van Ysendijk had een onder zoek ingesteld naar een handpalmafdruk, welke gevonden was op een radiator van de verwar ming. Deze afdruk kwam aldus de deskundige volkomen overeen met den afdruk van verd.'s hana. Een handelaar in gebruikte auto's verklaarde, dat verd. eenigen tijd voor het misdrijf werd gepleegd, in gezelschap van een anderen man, in zijn zaak was geweest. Hij had daar een oude Chevrolet voor ƒ25 gekocht. Met dien auto is later de overval gepleegd. Verd.: Geen sprake van. Ik heb nooit een auto gekocht. Bovendien ben ik een goede chauffeur en ik zou zeer zeker niet tegen een hek zijn aangereden Pres.: Wie stuurde er, toen de wagen weg reed? Gei.: Ik geloof, dat verd. stuurde. Maar 't ging heel slecht; ik dacht dat ze een ongeluk zouden krijgen. Dan komt N. voor het hekje. Het is een van de beide mannen, die wegens den overval is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. „Ik heb niet veel zin om te verklaren, ik was zelf verdachte in deze zaak. Ik voel er niets voor om een vriend in de gevangenis te helpen." Pres.: U moet een verklaring afleggen, u bent geen verdachte meer, want u ondergaat uw straf al Get.: Ik ben een gestrafte verdachte, maar een eed leg ik niet af. De president vermaant hem nog eens: Denk er aan, de Officier kan je gijzelen Tenslotte legt hij een verklaring af, dat hij de waarheid zal spreken. Hij vertelt dan uitvoerig hoe het plan door hem, zijn vriend en verd. in elkaar is gezet. Samen met verd. heeft hij een ouden auto ge kocht. Enkele dagen later was het plan uitge voerd. Verd. had gechauffeerd. Verd.: 't Zijn allemaal leugens, ik ben er niet bij geweest. Verdediger mr. F. A. Kokosky: Die F. de J. zou toch ook meedoen. Get.: Ja. Verd.: Maar die is niet gekomen Get.: Zoo is 't. Vervolgens komt de tweede dader van den overval voor het getuigenhekje. Ook hij onder gaat thans zijn straf. Hij is niet erg positief in zijn verklaringen. Hij twijfelt en weet niet zeker of deze verd. er bij is geweest, 't Was alles erg vaag, de af spraken liepen van November tot Januari toe. Toen ik op dien ochtend op de afgesproken plaats kwam, stond onze auto er al. Er zaten twee mannen in en ik denk dat Frans (verd.) aan het stuur zat. Ik weet werkelijk niet of 't Frans wel was Officier: Herkende u zijn stem niet? Get.: We hebben bijna niet gepraat, 't ging alles zoo gauw. Pres.: En herkende u N. (den vorigen getui ge) niet aan zijn roode haar? Get.: Ja, dat is in orde: hem kende ik di rect, maar niet aan zijn haar, want dat had hij met schoensmeer zwart gemaakt. De behandeling van de zaak wordt dan voor onbepaalden tijd geschorst, omdat een der getui gen niet is verschenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4